1 6 m, BALLET EN RHYTM GYMNASTIEK DANSINSTITUUT SPAAN ^45679 x Talentvolle beatgroep „The Sphinx*' bijzonder succesvol met haar debuut in Tiel ARAM ARAK KRUISWOORDPUZZEL R 106 Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 30 september 1966 8 Een fel voetballend DVSA verloor E L S T De Gouden Cobra 26 43 Geldschieters wet te geven door: Marijke Bonsel gedipl. balletpedagoge v.h. Koninklijk Conservatorium te Den Haag. CLUBLESSEN VAN KLEIN TOT GROOT VOOR GEHUWDE DAMES APARTE LESSEN Vanmelding: Sparrenlaan 1 Veenendaal Tel. 08385 - 3557. Verschijnt als bijlage vso het streekblad „DE VALLEI" ondei redactie van Tante Jos ONZE JARIGEN 4 okt. Joke Huitinck 5 Rijk Schaap, Bunschoten 6 Dicky Bosboom 6 Johanna van Beek Kees Henken Henk Kruidenier, Rhenen Harry Budding Miria van Barneveld Driek Heikamp Alle jarigen: heel hartelijk gefelici teerd en een onvergetelijke dag toege wenst. ZILVERPAPIER EN CAPSULES Hallo jongens en meisjes, Van acht jongens en meisjes hebben wij deze week weer heel veel zilver papier en capsules mogen ontvangen. Dat is aanzienlijk meer dan de vorige keer. Toen ging het een beetje slechter. De opbrengst gaat zoals gewoonlijk weer naar de blinden in Arnhem, die allen ongetwijfeld weer heel blij zul len zijn met de zending. De namen van de jongens en meisjes die meegeholpen hebben zijn: Dik van 't Voort, Anja van de Bovenkamp, Pau- lie Hertog, Ditta van de Heuvel, Elly van Beek, Freddy Baars, Tea en Mar- ja van Erven. Allemaal: heel hartelijk bedankt. Zullen we dan maar weer afspreken, tot de volgende week? Tante Jos Figuur a. We bouwen een hut Als je zo gelukkig zou zijn, dat je je vakantie in de omgeving van een bos zou kunnen doorbrengen, dan zou je veel plezier kunnen hebben met het bouwen van een hut. Correspondentie te richten aan Tante Jos pei adres Parallelweg 10 Veenendaal lichtpuntje is buitengesloten. Maar je moet de deuropening niet vergeten. Deze wordt tussen twee opstaande takken ge maakt en door een dikke tak dwars bo ven de ingang. Op het laatst wordt de grond in de hut bedekt met sparre- en dennetwijgjes, zodat je het niet koud krijgt als je gaat zitten. Figuur b. Tommy en de ringslang De Grieken die in West-Europa, behalve de zegeningen van de arbeid, ook die van de tv hebben leren ken nen zullen in de toekomst in hun eigen land ook naar de televisie kunnen kij ken. In Athene is op een hoog gebouw reeds een zendatenne geplaatst, die bij proefuitzendingen gebruikt wordt. Bin nen enkele jaren hoopt men in geheel Griekenland zeventien zenders ge bouwd te hebben, wat een uitgave vergt van 12.5 miljoen dollar. „Kijk," daar heb je een aal, die met zijn kop boven water zwemt!" riep Tom my. „Een aal zwemt niet met zijn kop boven water," zei Tommy's vader, „het is een ringslang!" Die kun je herkennen aan de twee gele stippen op zijn hals. Een ringslang is een goede zwemmer en gaat vaak in het water om kikkers te vangen. Hij voedt zich ook met muizen en andere kleine diertjes. „Hoe lang kan een ring slang zijn," vroeg Tommy. „Wel, een halve meter is niet ongewoon," ant woordde zijn vader, „maar tegen de tijd dat ze zo lang zijn, hebben ze al ver scheidene keren van huid verwisseld. Als je geluk hebt kun je een van deze afgeworpen huiden op de grond vinden. Die zijn nogal hoornig en groeien niet zo hard als de rest van de slang, daarom moeten ze van tijd tot tijd een nieuwe hebben, precies zoals je zelf nieuwe kle ren moet hebben als je uit je oude groeit. B 29-46 cOoce)-» Het beste zou je die dan in het dikke kreupelhout kunnen bouwen, want dan heb je kans, dat je dit rustig kunt doen en niet geplaagd zult worden door an deren die lui zijn om zelf een hut te bouwen. Als je het echt goed wilt doen, dan moet je je hut goed sterk bouwen. Verzamel zoveel lange takken als je maar kunt vinden. Deze moeten meer dan 75 cm lang zijn en zo recht moge lijk. Maar vergeet niet, dat je alleen maar takken moet zoeken, die op de grond liggen. Je mag beslist geen tak ken van een boom snijden, tenzij, natuur lijk, je er toestemming voor hebt ge kregen. Plaats je takken pyramidevor- mig en bind hen aan de bovenkant te- samen met sterk touw. Vlecht er dan op een beetje gelijke afstand buigzame tak jes doorheen. Langzamerhand krijg je dan het gehele geraamte van de hut en dan moet je de gaten met kleinere tak ken en twijgjes opvullen. Als dit klaar is, dan kun je de hut nog bedekken met grote bladeren of mos. De hut is niet klaar voordat elk naar binnen schijnend Figuur c. Grapjes met cjjfers Als je zo onfortuinlijk bent, dat je tijdens je vakantie een regenachtige dag hebt en daardoor binnen moet blijven, dan kun je veel plezier hebben met cij fers. Dit klinkt misschien wat vervelend, maar zodra je er mee begint, zul je wel van gedachten veranderen. Geef een van je vriendjes een stukje papier en een potlood. Zeg hem 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 op te schrijven onthoud goed, dat het cijfer 8 ontbreekt. Vraag hem nu wel nummer zijn lievelings- of geluksnummer is. Het moet een cijfer beneden de tien zijn. Laat ons zeggen, dat je vriend het cijfer 7 kiest. Vraag hem om 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 met 7 te ver menigvuldigen en de uitkomst hiervan met 9. De uitkomst hiervan zal alleen uit cijfers 7 bestaan, nl.: 777.777.777. Probeer dit met een ander getal onder de tien en de uitkomst zal een lange rij zijn van het getal dat je koos. Maar ont houd goed, kies je getal uit 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9 en geen 8. En hier is nog een cijferspelletje. Vraag je vriendje een getal tussen de 1 en 20 in gedachten te nemen, vermenigvuldig dit dan met 2é Tel daar dan 10 bij op, deel het antwoord door 2 en trek daar dan het getal af, dat hij het eerst in ge dachten had. Wat dan overblijft, zal 5 zijn en je vertelt hem dit alsof je een tovernaar bent. Maar in werkelijkheid, welk getal hij ook zou kiezen tussen de 1 en de 20, het antwoord zal steeds 5 zijn. <öo<Ö OPLOSSING KRUISWOORDPUZZEL R 105 Horizontaal: 1 sta, 4 sec, 7 stunt, 9 kuras, 11 neo, 12 pekel, 13 i.p.v., 15 Ven- lo, 17 draad, 19 Ot, 20 alp, 23 pro, 24 co, 25 den, 27 Manilla, 28 ohm, 29 Lap, 30 Est, 31 ode, 32 N.T.S., 33 pet, 35 mat, 37 wal, 38 Demeter, 40 rijp, 42 ar, 43 kus, 44 lus, 46 gij, 47 kieuw, 51 sleep, 53 and, 54 notie, 56 Ier, 57 adder, 59 bloed, 61 eek, 62 kor. Verticaal: 1 stola, 2 tu, 3 A.N.P., 4 sul, 5 er, 6 Cairo, 7 sen, 8 tel, 9 kei, 10 Spa, 11 netel, 14 vacht, 15 vod, 16 olm, 17 dra, 18 dom, 21 pardoes, 22 sik, 23 Op het prachtige sportpark van JSV Jutphaas speelde het eerste elftal van DVSA tegen de ploeg van JSV. Tegen deze wedstrijd werd nog al wat opgezien want het was bekenddat JSV een goed draaiende ploeg heeft, met stuk voor stuk vrij grote en snelle spelers. Jongens die weten wat voetballen is. Reeds vanaf de aftrap golfden enkele snelle aanvallen op het DVSA doel af. Met grote moeite wist de verdediging echter stand te houden. En zoals zo vaak gebeurt, een uitval van DVSA leverde door de ditmaal opererende linksbinnen Breesclioten het eerste doelpunt op. En thousiast gingen de Amerongers door. Met snelle uitvallen ivist men enkele ma len zeer dicht bij het JSV doel te komen doch in de afwijking waren deze aan vallen niet altijd even succesvol. Het was ook wel moeilijk tegen deze routiniers. Anderzijds moesten de Ame rongers soms alle zeilen bijzetten om tegenaanvallen van Jutphaas te keren. Het vrij hoge tempo speelde natuurlijk ook parten. Op een gegeven moment zette de linksbuiten van de gastheren de bal scherp voor het doel, in eerste in stantie wist doelman van Brenk de bal nog te keren doch men liep elkaar wat in de weg en de JSV-middenvoor kon de bal hard inknallen. Het zag er op dat moment voor de Amerongers niet al te best uit. Van aanvallen kwam weinig meer in de resterende minuten voor de rust. Men deed alle moeite om het JSV gevaar te keren. Door inzetten van alle krachten gelukte dit dan ook. Het eerste kwartier na de thee was het Amerongen, dat met afstandsscho ten het doel van JSV belaagde. De doel man was echter op zijn post en wanneer men dacht dat hij verslagen zou worden ging de bal net over en net naast. Des ondanks konden de JSV'ers geleidelijk aan het spel weer verplaatsen en de aanvallen op het Amerongse doel werden gevaarlijker. Na ongeveer 35 minuten was het dan raak. De rechtsbuiten van JSV ontving de bal in buitenspelpositie en schoot scherp voor. Doelman Van Brenk kon de bal niet bereiken en door de JSV linksbinnen werd de bal precies in de kruising van de paal en lat gekopt. Hiermede was de stand 2-1 voor JSV geworden. Thans begon de vermoeidheid wel een woordje mee te spreken aan bei de zijden. Er werd minder zuiver ge plaatst en ergens had men al vrede met deze stand. Behalve de Amerongers dan. Deze zetten onvermoeid hun ijver door. Men deed wat men kon. Om iedere meter, grond werd gevochten doch het mocht niet baten. De JSV verdediging was niet meer te passeren. Dat JSV tien minuten voor het einde de stand met een beheerst doelpunt nog kon vergroten tot 3-1 is iets, dat niet geheel de juiste verhouding was en dat 2-1 beter ware geweest. An derzijds is het wel zo dat de best spelen de ploeg heeft gewonnen en dat Ame rongen eindelijk in deze competitie met elf man heeft gespeeld, die zich tot het uiterste hebben ingespannen. Deze men taliteit en dit vuur, waarmee thans werd gespeeld moet worden herhaald, temeer daar er de komende weken twee zware wedstrijden wachten n.l. Amsvorde en Veenendaal, beiden thuis. Ook de andere ploegen konden hun draai niet krijgen. Beide zaterdag elftallen verloren, het tweede zondagelftal verloor en van de jeugd wonnen alleen de Junioren. Deze zaterdag en zondag hebben voor DVSA dus niet al te beste resultaten bereikt. De competitie is echter nog lang en er kan nog veel gebeuren. Programma. Het a.s. week-end staat het volgende op het programma: zondag. 14.30 uur op de Burgwal DVSA-Amsvorde. Gezien de prestaties van Amsvorde wordt dit weer een zware wedstrijd. Gehoopt kan alleen worden, dat met dezelfde inzet als het afgelopen week-end wordt gespeeld. Slechts dan heeft DVSA een kans. Het tweede elftal moet om half drie op bezoek bij R.K. Unitas te Veenendaal. Zaterdag. Het zaterdag elftal speelt om vier uur op De Burgwal tegen Bever- weertse Boys terwijl het tweede elftal om 2.15 te Veenendaal speelt tegen Ku- lan 3. Jeugd. Voor de jeugd is het program ma als volgt: 2.45 uur GVVV C-DVSA A. 2.45 uur DVSA b-R.K. Unitas a terwijl de pupillen van Amerongen om 1.30 op de Burgwal spelen tegen GWV 1. Staand v.l.n.r.: H. Coumans, C. BuddingA Stolk en G. v. Manen. Zittend v.l.n.r.: D. Hovestad en T. v. Lienden. FEEËRIEKE LAMPIONSOPTOCHT ENORM SUCCES Georganiseerd dor de Kontaktgroep- winkeliers stelden de deelnemers aan de lanipionsoptocht zich op zaterdag 24 sep tember om 7 uur 's avonds op in de Bea- trixstraat. Zeer velen hadden zich ge geven voor deze optocht en groot was ook de verscheidenheid in uitbeeldingen van groepen kinderen en individuele deelnemertjes. De taak van de jury was geenszins gemakkelijk en er was ander half uur nodig voordat men tot een be sluit kon komen, want een ieder had zijn uiterste best gedaan zjjn of haar uit beelding de mooiste en de beste te maken. Om half acht vertrok de stoet met de tamboers van Crescendo voorop voor een rondgang door Eist. De Kontaktgroep- winkeliers had een twintigtal prijzen be schikbaar gesteld, maar de instemming van het publiek was zo groot, dat de Kontaktgroep nog zeer veel prijzen kreeg aangeboden, o.a. van het ontspannings comité Oranje Wit, een autorijschool, een wandelsportvereniging en een firma uit Veenendaal. Onderweg kregen de kinderen een ver snapering aangeboden door de Kontakt groep. Na zeer veel gecijfer kwam de jury tot een beslissing en viel de eerste prijs van de groep ten deel aan de prach tige wagen (Grootmoeder vertelt van Lampionnenavondmet kinderen uit de De nog maar kort voor het publiek onbekende beatgroep „The Sphinx" is bezig in recordtempo de ladder van populariteit te beklimmen. De groep die bestaat uit de heren: A. Stolk, zang, C. Budding, drums beiden uit Rhenen, G. v. Manen, sologitaar, H. Coumans, basgitaar heiden uit Veenendaal en D. Hovestad, ritme- gitaar, T. v. Liende, ritmegitaar beiden uit Eist, een echte streekgroep dus, werkte reeds lang aan een uitgebreid repertoire, waaronder nummers van de Rolling Stones, The Kinks en eigen composities. Bandleider D. Hovestad verklaarde, dat het in zekere zin „imitaties" zijn, waarbij de eigen interpretatie bijzonder naar voren treed. Een beatgroep behoort nu eenmaal een bepaald soort „sound" ofwel geluid te brengen. En dat de „group" succes heeft blijkt uit het feit dat zij j.l. zaterdag na een optreden in een bekende gelegenheid in Tiel, waar ondermeer bekende beatgroepen zoals tjes achttien prijzen uitgereikt en velen kregen nog een extra prijs toebedeeld. Hieronder bevonden zich o.a. uitbeel dingen van Bloemenmeisje, Klaas Vaak, De Wijze Kater en Toreador. De heer Slok bedankte na afloop bij de muziektent iedereen voor de deelneming Irenestraat. In totaal vielen zeventien en voor (je medewerking van velen. Hij groepen in de prijzen. Bij de enkelingen ging Vrouwtje Be zemsteel met de hoogste eer strijken. In totaal werden aan individuele deelnemer- was verheugd dat de organisatie en het initiatief van de kontaktgroep winkeliers tot een dergelijk kinder-sprookjesfeest had geleid. >29-46 PIETERTJE Hoe het kwam dat Pietertje toch gemak kelijker een visje dan een vlinder kon vangen. PROVOVOETBAL CONTRA POLITIE VOETBAL Het plan bestond dat in Groningen de provo's een elftal zouden vormen om daarmee een politie-elftal te gaan be vechten. Het betrof nu eens niet een happening of een of andere rel, het ging simpel en alleen om de voetbaleer. Toch zal deze wedstrijd geen doorgang vinden om het feit, zo zei een politie- zegsman, dat de sterke arm geen elftal bij elkaar kan krijgen. Ook voegde deze man aan de verklaring toe, dat enkele politiemannen bezwaar hadden gemaakt Jammer, het had zoveel verbroedering tot gevolg kunnen hebben plateel, 26 nagel, 28 Oscar, 33 paria, 34 les, 36 tijger, 37 wak, 38 duw, 39 Rus, 41 pijp, 43 kudde, 45 slier, 48 Ena, 49 nor, 50 rib, 52 eed, 54 nek, 55 elk, 58 de, 60 o.o. 16 17 22 29 36 38 44 48 52 55 65 Horizontaal: 45. elasticiteit 15. touw (Indn.) 1. heilig boek 47. te zijner plaatse 17. pl. in Nederland 4. bevel 48. hoofddeksel 18. behoeftig 7. projectiel 49. deel v.e. trap 19. toer 10. pl. in Overijssel 50. dierenliefkozing 21. pl. in Nederland 13. dierenverblijf 52. lidwoord 23. drank 14. ovenkrabber 53. zijrivier v. d. Donau 24. wispelturig 16. ik 54. in orde 29. gedicht 18. bloeiwijze 5?. kader 30. boom 20. vriend (fr.) 59. voorgerecht 31. deel v.e. boom 22. deel der wet 62. pl. in Utrecht 32. baardje 23. toegestane vermin 65. glazen deksel 33. deel v.e. voertuig dering 66. wandversiering 35. bitter vocht 25. rivier in Nederland 67. afgod 40. lid v.e. bedrijf 26. onder anderen 44. metaal 27. voorzetsel Verticaal: 45. diereneigenschap 28. hetzelfde 1. Aziatisch schier 46. deel v.h. hoofd 29. fr. onbep. vnw. eiland 47. nauwe straat 30. loot 2. leeftijd (fr.) 48. helleveeg 32. eng. titel 3. muurholte 51. keukengerei 34. landbouwwerktuig 4. heilige 56. vis 36. deel der week 5. schouwburg 57. eenh. v. elektr. 37. lastige keus 6. anno stroomster 38. voegwoord 7. omroepvereniging 58. pers. vnw. 39. zwarte substantie 8. eng. telwoord 59. natuurkundeterm 41. luchtvaartonder 9. pl. in Utrecht 60. uitroep neming 11. fr. voegwoord 61. slot 42. welwillende lezer 12. geogr. aanduiding 63. zangnoot 43. pers. vnw. 13. rekening 64. vervoerbedrijf „The Motions" en „The Alley Cats" uit Londen zijn opgetreden, een groot suc ces behaalden, zo zelfs dat aan het einde van hun optreden het publiek bleef aan dringen op enkele toegiften, waaraan door „The Sphinx" spontaan werd vol daan. Dit optreden betekend voor deze talentvolle jongeren een enorme stimu lans en tevens het benodigde zelfvertrou wen om ook de uitdaging van aanbiedin gen uit de Achterhoek, Zeist en zelfs uit Amsterdam om te buigen tot een nog groter succes. De toekomst voor deze sympathieke beatgroep „The Sphinx" ligt open, het gevecht om succes in successie is kei hard. Wij wensen de groep alle succes toe. Burgemeester en wethouders van Veenendaal vestigen de aandacht van be langhebbenden op het feit, dat door wij ziging van artikel 2 van de Geldschieters- wet thans als geldschieter in de zin van genoemde wet worden beschouwd alle natuurlijke of rechtspersonen, die een beroep of bedrijf (of nevenbedrijfma ken van het uitlenen van geldsommen, welke in meerderheid van aantal ƒ5000, of minder bedragen. Voor de vraag of de lening ƒ5000,of minder bedraagt is niet beslissend het in de akte van geldlening genoemde nomi nale bedrag, doch het daadwerkelijk in handen van de geldnemer gestelde be drag. Is op deze wijze het aantal le ningen van ƒ5000,of minder groter dan het aantal leningen boven dit bedrag, dan vallen alle geldleningen van dit be drijf, derhalve ook de leningen boven ƒ5000,onder de werking van de Geld- schieterswet. Voorts is het niet van be lang of het geldleenbedrijf als hoofd bedrijf dan wel als nevenbedrijf wordt uitgeoefend. Tengevolge van de ver hoging van het grensbedrag (t.w. van 1500,tot 5000,zullen thans een aantal bedrijven onder de werkingssfeer van de Geldschieterswet vallen, welke voorheen in hun geldleenbedrijf niet aan de bepalingen van deze wet gebonden waren. Met nadruk wordt erop gewezen, dat geldleenbedrijven, die onder de omschrij ving van geldschieter in de zin van de Geldschieterswet vallen, in het bezit moeten zijn van een toelating, afgegeven door burgemeester en wethouders. Uitoefening van het beroep of bedryf van geldschieter zonder in het bezit te zijn van genoemde toelating, wordt als misdrijf beschouwd, terwijl de gesloten overeenkomst van gelduitlening nietig zijn. Betrokkenen, die nog niet in het be zit zijn van de vereiste toelating worden aangeraden zich onmiddellijk by het ge meentebestuur aan te melden. De Nederlanders hebben met elkaar 400 miljoen liter frisdranken opgedron ken in 1965. Dat komt neer op een ge middelde per hoofd van de bevolking van 32 liter. In 1949 bedroeg dat verbruik nog slechts 6 liter per hoofd. In maart '45 werd het nog in leven zijnde deel van het dierenbezit van de heer Ouwehand door de Duitsers ver jaagd. Gelukkig stelde de directie van de Panter-sigarenfabrieken ruimte beschik baar voor de dieren. De papegaaien wer den echter ondergebracht bij een dame op de Kerkwijk in Veenendaal, die de dieren zelf verzorgde. Nu, ruim twintig jaar later, kwam die zelfde dame bij de heer Ouwehand. Zij ging met vakantie en zat met een moei lijkheid, zij had een papegaai „De ene dienst," zo zei de heer Ouwehand, „is de andere waard." „Dit kunt ge niet doen, sheik!" barst Aram opnieuw uit. „Dit is een eerloze wijze om uw vijanden te bestrijden! Zij zullen zelfs niet in staat zijn voor de pij len van uw schutters ter zijde te sprin gen, want één pas naar links of rechts is voldoende om door een dunne plek van de zoutkorst te zakken!" „Geprezen zij de naam van Allah, die het meer rond mijn paleis tot deze zoutkorst deed ver dampen," grijnst de Touaregg-sheik. „Je hebt gelijk, Aram, het is niet bijster eer vol om de Zlass-stam op deze wijze te bestrijden, maar wèl doelmatig, zéér doelmatig, wacht maar af. hihihi!" Maar Aram heeft volstrekt geen zin om lijdzaam af te wachten nu zijn vrien den bij elke stap nader komen bij een af schuwelijke ondergang. Plotseling springt hy fel naar voren, zijn beide vuisten treffen de verraste sheik en een der Touareggs op de kaak, zodat het tweetal languit tegen de vlakte tuimelt. Dan stormt hij het rotspad af Achte hem klinken woedende kreten en reeds heeft hij de rand van het zoutmeer be reikt als twee lansen rakelings langs hem scheren en zich in de taaie zout korst boren! (Wordt vervol i

De Vallei | 1966 | | pagina 8