Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gehele Raad vóór zwembad BEKENDMAKING Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal TWEE STAPPEN VOORUIT WIST U...? AGENDA M. Bastmeijer werd vierde wethouder De nieuwe Taunusl2M staat in onze showroom! Nieuwsgierig? Kom kijken! Bent U al lid? ROODE KRUIS zal het kantoor van dit blad worden verplaatst van Parallelweg 10 naar 3550 3757 3955 Men gelieve alle voor dit blad bestemde stukken, be richten, artikelen, advertenties, abonnementen en adres wijzigingen aan dit adres te richten. DE UITGEVERS. /an der Kolk Veenendaal NV HOORTOESTELLEN Wordt U ook lid? JL ROODE TT KRUIS BIJ DE OVERDRACHT VAN ONS NIEUWSBLAD ,,DE VALLEI" een sier iiMMfriuiBMnaro E L S T 40e JAARGANG VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 Nr. 79 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 16 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum advertentie 40 mm Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,50, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 2,25 per 3 maanden Losse nummers 25 cent Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Rhenen Eist Achterberg Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt De Klomp Ederveen Renswoude Scherpenzeel Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering kwam de heer Van Genderen terug op de brief, die hij het gemeentebestuur had geschre ven naar aanleiding van de gastarieven in deze gemeente. Hij en vrijwel alle andere sprekers over dit onderwerp vielen het college vooral aan op de laatste alinea van het antwoord, waarin gesteld werd, dat iedereen vrij is om gas of een andere energie-bron te kiezen. De oppo sitie tegen deze zinsnede was zo sterk, dat men zelfs de heer Van Kuijk tot een terugnemen ervan kon brengen. De burgemeester echter verdedigde de gewraakte zinsnede door te zeggen, dat deze zin er in gezet is, om iedereen duidelijk te maken, dat men zich goed moet laten voorlichten, alvorens gas of elektra te gaan gebruiken. Alleen als men alles tegen elkaar afweegt, is het verantwoord een keuze te maken, was de mening van de burgemeester. De verkiezing van een vierde wethouder gaf aanleiding tot een uitgebreide discussie, waarbij vooral de heer Van Ojik in een heftige woordenwisseling raakte met de burgemeester. Op zeker moment verweet de burgemeester het ch-lid zelfs een gebrek aan staatkundig inzicht. Slechts schoorvoetend ging een meerderheid in de raad akkoord met de kandidatuur van de heer Bast- meijer. De heer Van de Haar stelde zijn fractiegenoot de heer Van Deelen kandidaat, terwijl mevr. Buddingh toezei blanco te stemmen, om dat ze het wel democratisch zou vinden als de sgp een wethouderszetel zou innemen, maar zich niet met de kandidatuur van de heer Van Deelen kon verenigen. Zij zou haar stem wel aan de heer Van de Berg van deze partij gegeven hebben. Overigens werd de heer Bastmeijer met 12 stemmen gekozen. De gehele raad stelde zich achter het voorstel van het college een instructiebadje te bouwen. Men was blij met de mogelijkheid, die geboden werd, maar betreurde het dat de plannen voor een groot overdekt zwembad in de ijskast gezet zijn. Bij de behandeling van de ingeko men stukken n de heer Van Gende ren het woorc iaar aanleiding van de door hem ge&^hreven brief over de gasprijzen en het antwoord van het college daarop. Hij zei ondermeer: „U bestrijdt in uw antwoord niet, dat hier een hogere gasprijs, dan elders wordt betaald. Als we van de SROG-tarie- ven uitgaan, dan betalen we hier ge middeld f 24,vast recht meer. Voor de categorie verbruikers tussen de 2100 en 6000 m* ligt de prijs per ms onge veer 2 cent hoger. U meent, dat stap pen nemen geen zin heeft, maar wij stellen ons op het standpunt, dat de overheid als hoedster van het algemeen belang moet protesteren." De heer Van Hal wilde graag weten wat de „oude gebruikers" zijn Bovendien heeft hij een berekening gemaakt aan de hand van een door hem ingesteld onderzoek, die er op neer komt, dat de gezinnen van 2 personen, merendeels dus aow- trekkers, die alleen op gas koken, een m3-prijs moeten betalen van 40 cent, terwijl een grootverbruiker slechts een fractie meer dan 7 cent betaalt. Dit vond hij een onredelijke verdeling van lasten. De heer Bastmeijer vroeg of het college wel eens inzage heeft gehad in de Verlies- en Winstrekening. Al leen hieruit zou kunnen blijken of de hoge tarieven werkelijk veroorzaakt werden door het slechte buizennet. Vrijwel de gehele raad vroeg tegen de te hoge tarieven te protesteren. geld. Ten gevolge van dit overleg zijn de burgemeesters van Rhenen en Ame rongen benoemd. De Gasmij is na de overname van de vroegere maatschap pij eerst tot de ontdekking gekomen, dat er verschil bestond tussen de ge dachte en de werkelijke situatie. Aan het meedragen van het verlies valt niet te ontkomen Mevr. Buddingh vergeleek hierna de situatie bij het Gasbedrijf Centraal Ne derland (GCN), dat de aandelen van de Gasmij. bezit met de Waterleiding Maatschappij Midden Nederland. Bij de waterleiding worden de lasten van de onrendabele gebieden omgeslagen over het gehele gebied, zodat iedereen een gematigd tarief betaald. Zij vroeg zich af, waarom dit niet gebeurde. De burgemeester maakte haar duide lijk, dat de Gasmij. geen onderdeel is van GCN Het is een zelfstandige n.v Indertijd is er sprake van geweest, dat de gemeentes de Gasmij. oude stijl zouden kopen. Deze aankoop is niet goedgekeurd. In feite is er echter nog niets veranderd, want de aandelen zijn over gegaan naar de GCN. maar de maatschappij is voorlopig nog zelf standig Wat er in de toekomst mis schien gebeurd kan nu nog niet ge zegd worden. vierde wethouder gesproken wordt. Had dit niet beter op de vorige ver gadering gedaan kunnen worden, toen de andere wethouders gekozen wer den? De argumenten die gelden voor de commissieleden van Volkshuisves ting gelden blijkbaar niet voor de voor zitter van deze commissie. De vorige vergadering werd ons nog gezegd, dat deze commissie niet veranderd kon worden, omdat de problemen zo groot zijn en men goed ingewerkt moet zijn en nu zal men de voorzitter gaan ver vangen. Bovendien komen er nu com missies met twee voorzitter, ik denk aan grondbedrijf en onderwijs, sport en recreatie. Ik zou graag in overwe ging willen geven de beslissing nog wat uit te stellen, opdat ook de nieuwe raadsleden gelegenheid hebben zich in de problematiek in te werken, voordat zij hierover een besluit nemen." De andere leden van de raad lieten veelal bij monde van een fractie woordvoerder weten, dat zij in de ar gumenten van het college konden ko men. De heer Van Genderen bestreed, dat zijn fractie een vierde wethouders zetel opeiste, zoals De Vallei gemeld had. Zij stelden alleen de heer Bast meijer kandidaat Bovendien achtte hij het onjuist, dat een raadslid uit het vooroverleg mededelingen deed In zijn antwoord stelde de burge meester, dat hij geen behoefte had de M. Bastmeijer vierde wethouder is uw goed recht een eenmaal ingeno men standpunt vast te houden. Maar dat u het verschil tussen een commis sielid en een wethouder niet ziet. ge tuigt van weinig staatkundig inzicht. U vroeg uitstel om de nieuwe leden ge legenheid te geven zich in te werken, maar hoe lang moet dat duren? U bent zelf al heel wat jaren lid van deze raad en weet nog geen verschil tussen een wethouder en een commissielid", aldus een wat opgewonden burgemeester. De heer Van Ojik antwoordde: „Ik zal dan wel geen staatkundig inzicht hebben, dat interesseert me niet Ik wil nu maar liever ophouden, want ik wil niet iemand in verleg' nheid brengen." De heer Van Kuijk deed uit de doe ken, dat de Gasmij een n.v. was waar in de aangesloten gemeentes slechts zijdelingse invloed op kunnen uitoefe nen via de commissarissen, die de ge meentes vertegenwoordigen, te weten de burgemeesters van Rhenen en Ame rongen. Hij stelde dat in Nederland slechts ongeveer 50°/» van de gemeen tes de SROG-tarieven aanhouden. Overal elders is het gas duurder. On danks de hoge tarieven heeft de Gas mij 'n verlies van ongeveer f 200.000, De oude verbruikers zijn zij, die vroe ger heel weinig gas verbruikten. Ten slotte stelde de heer Van Kuijk, dat het onjuist zou zijn de vertegenwoor digers in de raad van commissarissen te passeren. In tweede instantie stelde de heer Bastmeijer voor inzage in de Verlies- en Winstrekening te vragen via deze commissarissen. Hij wil voorts graag weten waar dat verlies vandaan komt. Mevr. Buddingh vroeg waarom de gemeente Veenendaal, als grootste, niet in de raad van commissarissen vertegenwoordigd is. De burgemeester stelde, dat de raad recht heeft, om te zeggen, dat zij het op prijs stelt als het college dit gevoel van onbehagen over de tarieven ter kennis van de directie brengt. Het col lege heeft hiertegen geen bezwaar. De vertegenwoordiging van de groep ge meentes is in onderling overleg gere- Met ingang van a.s maandag 10 oktober Telefoonnrs. Administratie, advertenties en abonnementen Redactie: v. Ojik contra burgemeester De eerste, die het woord vroeg bij het aan de orde stellen van de verkie zing van een vierde wethouder was de heer Van Ojik. Hij zei ondermeer: „Met verbazing heb ik kennis geno men van het voorstel om het aantal wethouders van 3 op 4 te brengen Enige maanden geleden heb ik schoor voetend toegestemd in een verhoging van de wethouderssalarissen en ik vind, dat we voor een salaris van bijna f 12.000,— wel wat mogen verlangen. Op zijn zachtst gezegd vind ik het een vreemde zaak, dat er nu pas over een mmmmm/rnrnrnmetrmmmMmmm yraag alles over dt nieuwe 12 M en 15 M serie oij uw OFFICIAI DEALER Kerkewijk 128 - Veenendaal - Tel 08385-2244 Off. Ford dealer voor: Veenendaal-Rhenen-Elsi U.)-Amerongen-Leersum-Maarsbereen - Rens- voude-Ederveen FORD - MEER AUTO VOOR UW GELD mmÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊKÊÊÊk heer Van Ojik van antwoord te die nen op zijn terminologie. Hij verklaar de. dat het niet mogelijk was geweest om op de vorige vergadering met dit voorstel te komen, omdat hij niet wist wie er gekozen zou worden tot wet houder. „Het is niet de taak van de voorzitter van de raad zich in te laten met het vooroverleg", aldus de burge meester. Bovendien zou indien hij over leg gepleegd had met gekozenen theo retisch de mogelijkheid bestaan heb ben, dat iemand de eed of belofte ge weigerd had en dus geen lid van de raad geworden zou zijn. De burge meester had niets te maken met wat er vermoed wordt, wat er gebeuren zou, maar alleen met deze raad, die sinds de vorige vergadering optreedt." Hij hoopte dat dit duidelijk was, en „indien niet, dan zal ik geen pogingen meer doen u het duidelijk te maken." De heer Van Ojik zei ook in tweede instantie het vreemd te vinden, dat van een commissie, die niet veranderd kon worden wel de voorzitter vervangen wordt. Hij zou tegen het voorstel om een vierde wethouder te benoemen stemmen Bovendien bleef hij erbij dat hij liever had gehad dat men de raads leden eerst tijd gegeven had om in te werken. De burgemeester repliceerde: „Het met afdeling contactlezen ANATOMISCHE BRILAANPASSING 4 Na nog wat heen en weer gepraat ging men over tot verkiezing van een wethouder Uitgbracht werden op de heer Btstmeijer 12 stemmen, op de heer Vai Deelen 3, op de heer Visser 1 en blinco 4 stemmen. (Doordat ds Van Ent wegens een voor hem be langrijk» vergadering afwezig was, wa ren er sechts 20 raadsleden aanwezig) Zwembad De sg) motiveerde het voorstemmen bij de behandeling van het voorstel een insiuctiebadje te doen bouwen - bij monde van de heer Van de Haar - met te zeggen, dat ze blij was dat de schooljeugd gelegenheid zal krijgen voor een goede zwemopleiding en dat bij de besprekingen in de commissie gebleken was, dat het bad waarschijn lijk niet op zondag geopend zou zijn. In een vlot tempo handelde de raad de rest van de agenda af. Zo werden voorstellen als hamerstuk aangenomen, die betrekking hadden op het vast stellen van de leerlingen vergoeding voor het bijzonder onderwijs over 1965 Het verlagen van de breuk, die gehan teerd wordt om de vergoeding voor vakonderwijs op de bijzondere scholen te regelen, van 8/11 tot 7/10, wat een gevolg is van het dalen van zowel het aantal uren vakonderwijs, als het aan tal leerkrachten op de openbare scho len, voorzieningen in de Rehoboth- school en de C.N.S. III. Bij een van deze voorstellen merkte de heer Van Wagensveld op, dat het gezien in het licht van de tegenwoor dige concurrentieverhoudingen goed was de schoolbesturen te verzoeken meerdere offertes te vragen. Dit werd door de wethouders toegezegd. Het voorstel een subsidie te verlenen aan GVW werd aangenomen met al leen de stemmen van de sgp tegen. Jansen twintg jaar in de raad Aan het begin van de woensdag 5 ok tober gehouden raadsvergadering in Veenendaal werd de heer J. H. H. Jan sen (PvdA) gehuldigd wegens zijn twin tigjarig raadslidmaatschap In een korte toespraak zei de burge meester, mr. dr. J. Hazenberg o.m.: „U hebt twintig jaar deel uitgemaakt van de raad. Dat is een lange tijd, waarin veel veranderd is. De werkzaamheden in deze twintig jaar zijn zowel in het ge wone raadswerk, als in het commissie werk zeer toegenomen. U hebt veel in het belang van de gemeente Veenendaal kunnen doen. De raad zal zich ongetwij feld met mij verheugen ovei het feit. Het verrast u niet. indien ik u een ca deautje aanbied, want dat hebt u al eurder meegemaakt". Na de toespraak bood ue burgemees ter de heer Jansen een pakje aan, dat naar de vorm te oordelen een kist siga ren bevatte. WIE ZAG HET? Politie vraagt getuigen aanrijding Jan Steenlaan Zaterdagavond 1 oktober j.I. om streeks kwart voor twaalf heeft op de Jan Steenlaan, hoek Adr. van Ostade- laan een aanrijding plaats gehad, waarbij een auto en een bromfiets be trokken waren. De bromfiets kwam uit de richting Dijkstraat en werd bij de Adriaan van Ostadelaan aangereden door de auto. Daar de juiste toedracht van het ge beurde niet geheel duidelijk is, ver zoekt de politie te Veenendaal even tuele getuigen zich met haar in ver binding te stellen. Telefoon 08385-3636. Een der fraaie hoekjes op de bloemen tentoonstelling in het jeugdgebouw aan de Sandbrinkstraat. "T Reeds eerder berichtten w|j u. dat de exploitatie van ons blad met ingang van 11 oktober 1966 zal worden voortgezet door Wegener's Couranten Concern te Apel doorn. Wij hebben toegezegd, dat wfl nog op deze korte zakelijke mededeling zouden terugkomen. Wy menen namelijk, dat de gemeenschap in de znid-oosthoek van de provincie Utrecht, waarin ons blad 40 jaar lang is opgenomen geweest, recht heeft op een nadere verklaring van deze overdracht. In onze maatschappij en niet in het minst op het stuk van de economie Is een enorme ontwikkeling aan de gang. Fusies van bedrijven zjjn aan de orde van de dag. Bedrijven specialiseren zich in een bepaalde richting. Regelmatig stoten ondernemers produkten, die niet voldoende rendabel zyn, af. Het laatste nu, is ook het geval met „De Vallei". Lange tijd werd het blad ge heel in ons eigen bedrijf verzorgd. Pas anderhalf jaar geleden hebben wjj moeten besluiten om ons blad elders te laten drukken. Om de ontwikkelingen bij te hon den. En het zou beslist zover gekomen zijn, dat we onze uitgave ook bij een ander bedrijf zouden moeten laten zetten. Dit zou een verre van ideale toestand geworden zijn. Als uitgevers zouden w|j dan verantwoordelijk zijn voor een blad waarvan de verzorging voor een zeer be langrijk deel in andere handen is. Met deze uiteenzetting zou kunnen worden volstaan als het hier een „dood" ar tikel betrof. Het gaat evenwel om een produkt van ons bedrijf, dat 40 jaar heeft „geleefd" en dit nu nog doet onder de inwoners van verschillende plaatsen. Wij stonden, als uitgevers, via „De Vallei" doorlopend met u allen in relatie en het zou ons zeer ter harte gaan indien wjj dit contact zouden moeten missen. Het zal evenwel duidelijk zijn, dat wjj ons blad niet, ten koste van alles, als een soort familiestuk kunnen bewaren. Ook wij zijn ondernemers en hebben het oog te richten op de toekomst. Wij menen oprecht, dat wjj door in deze zin te handelen twee stappen vooruit doen. En met ons bedrijf, èn met „De Vallei". De uitgave van „De Vallei" was slechts een tak van ons bedrijf, hoewel dit on derdeel en dat bracht zyn aard mee uiterlijk het meest op de voorgrond trad. Achter „De Vallei" stond echter een bedrijf met een moderne zet- en drakappara- tuur. De gehele capaciteit hiervan kunnen wij nu inzetten voor het maken van van drukwerken van de meest uiteenlopende aard. Inmiddels hebben wij aan ons bedrijf ook een reclame-afdeling verbonden, zodat wij uit eigen „atelier" op het terrein van de reklame kunnen adviseren en ontwerpen voor drukwerken en ad vertenties kunnen verzorgen. Wij beschouwen dit alles ais de eerste belangrijke stap vooruit. De tweede stap in voorwaartse richting denken wij „De Vallei" toe. De nieuwe uitgeefster heeft een zeer modern en gespecialiseerd krantenbedrjjf tot haar be schikking en wy vertrouwen erop, dat „De Vallei" bij haar in goede handen is. Hoewel dit de beslissing beslist moeilijker heeft gemaakt, prijzen wjj ons toch gelukkig dat we ons blad. op een zekere hoogte gekomen, kunnen overdragen. Het aantal abonné's in Veenendaal. Rhenen, Eist, Achterberg, Amerongen, Overberg, Ederveen, Renswoude en Scherpenzeel benadert het maximale. Dat hebben we met uw aller medewerking mogen bereiken. Doordat u ons blad als een welkome gast beschouwde en doordat velen van u in welke vorm dan ook hun medewerking eraan hebben verleend. Wjj zeggen u daarvoor hartelijk dank. 40 jaar lang hebben we door middel van „De Vallei" ons „gezicht" mogen tonen. U weet uit eigen ervaring wat er achter dat gezicht moet hebben gestaan. We zul len er naar streven ons bedrijf zo houden. En we hopen dat op deze wijze de relatie tussen u en ons blijft bestaan. Wjj wensen „De Vallei" nog een lang leven toe. Direktie Drukkerij „De Gelderse Vallei" Uitgevers van het nieuwsblad „De Vallei" voor betere uurwerken EHBO-ELST Op de j.I. gehouden jaarvergadering waren de leden van de EHBO-afdeling Eist goed opgekomen. De uit negen agendapunten bestaande agenda werd dan ook vlot afgewerkt. De aftredende voorzitter, de heei F. Roks werd opgevolgd door de heer C. F. A. Knegjens. De oud-voorzitter werd tot Erelid benoemd. Verder werden er in het bestuur gekozen de heren H. Na gel, H. den Uijl en R. van YVamel. In het propagandacomité kwamen de dames W. C. H. van Voorst-Kok, I. Hof- sommer-Alberts en J. C. Quint-de Beste Het steunfonds werd uitgebreid met de heer J. v. d. Berg. Tijdens de rondvraag kwamen er nog enkelel belangrijke vragen ter tafel wel ke in de vergadering vlot werden afge werkt. In zijn sluitingswoord wees de voor zitter op meer zelfwerkzaamheid. Uit handen van Dr. W. A. Ossendorp ontvin gen de pasgeslaagden hun diploma. Dit waren de heren Vervat, Rijkse en de da mes De Jong, v. Ommeren-Zwijnen- burgen Hofsommer. Donderdagavond a.s. beginnen de oefenavonden weer. Er wordt op aller opkomst gerekend. dat zingen een goede vrije tijdsbe steding is? dat De Veenzangers hier reeds veer tig jaar geleden achter kwamen? dat deze mannen heel Veenendaal aan het zingen willen zetten? dat men hiervoor tijdens de jubi leumviering een avond gepland heeft? dat het gaat om comunity-singing, zoals men dat kortgeleden op de t.v. heeft kunnen zien? dat deze avond gehouden wordt op woensdag 19 oktober in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan? dat die avond om 20.00 uur begint? dat de toegang gratis is? dat men tenminste 12 jaar moet zijn? dat enthousiasme veel belangrijker is dan een goede stem? VEENENDAAL l Vrijdag 7 oktober. Instuif, Sand- j brinkstraat 15.00-17.00 en 19.00 22.00 uur: Tentoonstelling van l door de jeugd gekweekte bloemen. Kantine Sportpark, 20.00 uur: Prijsklaverjassen DOVO. Dinsdag 11 oktober, Ritmeester kantine: Oefenavond EHBO. ELST Zaterdag 8 oktober, Boerenlaan. 14.00 uur: Start wandeltocht CNHV naar champignonkwe kerij AMERONGEN Dinsdag 11 oktober, Zandfoort 24. 10.00 uur: Engelse les huis vrouwen. Tentoonstelling Streekmuseum Rhenen t.e.m, 11 okt. schilderijen en kunstaar dewerk van leden Amateur kunstkring Rhenen. Werk van Fred Bouwman, Gerard van Brussel. Jan Kneepkens. Arnold van de Oosterkamp, Theo Scheffers en Roel Sekerls. 'lioscoop: Luxor theater - Veenendaal Vrijdag t.e.m. maandag 19.30 uur: De Trein, 18 jaar (ver hoogde entreeprijzen). Alleen zondag 15.00 uur: Geef ze de ruimte, a.l.

De Vallei | 1966 | | pagina 1