Gemeente-secretaris neemt afscheid P E L CHEVROLET ceMs SCHERPENZEEL AMERONGEN Roeping van diacones is dienen Nieuwsblad „DE VALLET vrijdag 7 oktober 1966 4 WATER WORDT DUURDER Huldiging in de Ridderhof Lampionoptocht V.A.B. KIRPESTEIN V pittig hunting-suede schoentje De heer F. C. Magendans, gemeente-secretaris van Amerongen gaat per 1 no vember 1966, na een diensttijd van ruim 35 jaar de gemeente Amerongen verlaten, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd. De heer Magendans, werd als zoon van een predikant van de Ned. Herv. Kerk geboren te Lexmond. Hoewel dit oorspronkeiyk eigenlyk helemaal zyn bedoeling niet was, begon hy 7,yn ambteiyke loopbaan als volontair ten gemeentehuize van Huissen. Hy had veel liever een opleiding gevolgd en later een betrekking gezocht in het vroegere Nederlands Indië. Deze jeugdidealen konden echter geen doorgang vinden. In Huissen kreeg hy een opleiding van de toenmalige gemeentesecretaris de heer Van Dordt. Op 8 september 1924 begon zijn echte loopbaan. Hij werd toen 2e ambtenaar ter secretarie van Vorden. in 1926 eerste ambtenaar. De raad van Amerongen be noemde de heer Magendans met ingang len die zich tot hem wenden in hun moeilijkheden. Ook voor deze nijvere werker is thans het ogenblik van afscheid gekomen. Op 15 oktober zal in een bijzondere van 15 september tot gemeente secre- openbare raadsvergadering afscheid wor- taris. Op 15 september jl. was hij dus reeds 35 jaar als zodanig werkzaam. De moelijkheden voor de nieuwe se cretaris begonnen al direct met de pro blemen rondom het toenmalige water distributiebedrijf. Ook de kwesties rond om de gemeente arts gaven veel hoofd brekens. Daarna kwam de enorme werkloos heid. Amerongen met zijn grote arbei dersbevolking, kreeg hier extra onder te lijden. Voor het secretarie personeel be tekende dit moeilijk en bovendien veel extra werk. Aan modernisering kwam men niet toe. Amerongen telde zeer veel zeer slechte huizen. Van enige ontwikkeling in welk opzicht dan ook was geen spra ke. Juist toen er betere tijden bleken aan te breken, kwam de oorlog. Voor een man als de heer Magendans, was deze duitse bezetting maar moeilijk te verwerken. Door zijn goed vaderlandse instelling kwam hij regelmatig in strijd met de bezetters en me N.S.B. elemen ten in net gemeentebestuur. Een en ander resulteerde tenslotte in gevangen neming. Na vrijlating dook hij onder, om echter onmiddellijk na de bevrijding zijn oude plaats weer in te nemen. In de eerste na oorlogse jaren werd er van het gemeentelijk apparaat uit zonderlijk veel geëist. Het was dan ook geen zeldzaamheid dat de secretaris, za terdags, ja zelfs zondags tot laat in de nacht op het gemeentehuis te vinden was. Toen de na-oorlogse welvaart ook voor Amerongen doorbrak, heeft vooral de secretaris zich zeer ingespannen voor de vooruitgang v. ons dorp. Om slechts enkele voorbeelden te noemen industrie vestiging, riolering, dorpshuis, sportvel den, zwembad, woningbouw. Mede dank zij zijn ingespannen wer ken is Amerongen thans een schoon dorp in verschillende betekenissen van het woord. Het is een moderne gemeente geworden, waar het voor een ieder pret tig is om te wonen. De heer Magendans is in de loop der jaren ook in het verenigingsleven een centrale figuur geweest. Van talloze ver enigingen was hij bestuurslid. Momen teel is hij nog bestuurslid van de Stich ting Verenigingsgebouw, secretaris van de Ridderhof, bestuurslid van de schiet vereniging Wilem Teil. Vele jaren was hij secretaris van de Kerkvoogdij. Hij was bestuurslid van de Oranjevereniging van de Stichting Zwembad, en vele andere. In Amerongen is de secretaris een zeer geziene figuur. Talloos zijn de ve- den genomen. Daarna is er ten gemeen tehuize een receptie. Verwacht wordt dat veel inwoners van deze gelegenheid gebruik zullen maken om afscheid te nemen. De heer en Mevrouw Magendans heb ben inmiddels de gemeente Amerongen verlaten. Het huis aan de Veenseweg dat zij kort na hun komst te Amerongen lieten bouwen is verkocht en een nieuw huisje te Malden bij Nijmegen werd ondertussen betrokken. Voor het gemeentepersoneel is dit af scheid evenals voor de secretaris zelf niet gemakkelijk. Vele jaren samen werking in de ware zin des woords gaan niet ongemerkt voorbij. De zeer vele ambtenaren die in de loop van deze 35 jaar in Amerongen werkzaam zijn geweest bewaren aan hun samenwerking met de heer Magendans de allerbeste herinneringen. Moge het hem en zijn vrouw gegeven zijn, nog vele jaren van een welver diende rust te mogen genieten. NUTSAVOND Vorige week donderdag had Ameron gen by monde van het Nutsdepartement de primeur van de film „Roodwild" van het Itbon uit Arnhem. Een film welke handelt over het edelhert zoals dat in de bossen in Nederland voorkomt. Het was n byzonder interessante film die op duideiyke wyze het wel en wee van het hert had gesignaleerd. Hoewel duidelijk te zien was, dat de film op een wat amateuristisch niveau stond, zal er na wat knip- en montage werk zeker een gedegen rolprent uit ont staan. De film was n.l. nog niet hele maal gereed. De heer Eijgenraam van het Itbon be geleidde de film met enige uitleg. Deze explicatie maakte de film dubbel zo in teressant. Verheugend was het, dat er zoveel be- langstellnig bestond voor deze ingelaste Nutsavond. Een 25-tal leden woonden de avond bij. Het Nutsprogramma, dat er in ver band met het tweede lustrum van het departement, extra aantrekkelijk uit zal zien, komt dezer dagen gereed. Nu reeds wordt er geattendeerd op de leden ver gadering van woensdag, 19 oktober a.s. Eig. Geb. GESLAAGD VOOR KLEUTERLEIDSTER In Utrecht werd vorige week examen gedaan voor het vak hoofdleidster kleu teronderwijs, akte B, onze plaatsgenote Mej. P. den Hartigh. Zij legde het examen met goed gevolg af. Waarschyniyk zeer ten ongerieve van de Amerongse watergebruikers heeft het Waterleidingbedryf Midden-Nederland besloten de tarieven te verhogen. Deze stonden nog op de bedragen toen er een gemeenteiyk bedryf was. De prijzen zijn thans per 1 oktober al aangepast aan de algemene tarieven van W.M.N. ZO SPAARDE MEN Bij de spaarbank van de Raiffeisen- bank Amerongen-Leersum-Elst werd in het afgelopen kwartaal ingelegd 1.591.668.14 en terugbetaald 1.240.029,31 waardoor het spaartegoed toenam met 350.738,83. De heer F. C. Magendans, die per 1 nov. afscheid zal nemen als gemeente secretaris van Amerongen. Door het bestuur van de stichting de Ridderhof werd dinsdagavond 4 septem ber ©en, voor de betrokkene volkomen onverwachte afschelds- en huldigings avond aangeboden aan de heer F. C. Ma gendans, die, behalve als gemeentesecre taris van Amerongen, ook heengaat als secretaris van de stichting. De avond, waarvoor in de Ridderhof zelf en daarbuiten belangstelling bestond verliep op zeer opgewekte wijze. Bijna alle bewoners van het Bejaardenhuis waren aanwezig. De voorzitter, de heer Steffers, sprak de scheidende secretaris op hartelijke en welsprekende wijze toe, waarbij hij vooral de vele diensten naar voren bracht die de heer Magendans aan de stichting bewezen heeft door zijn on vermoeide arbeid. Een periode van on vergetelijke samenwerking in het be stuur is hiermee afgesloten. Mevrouw van Ree- v. d. Berg las hier op een toepasselijk gedicht voor waarin de jaren van toewijding van de heer Magendans aan de belangen van de in woners van de Ridderhof op treffende wijze herdacht werden. Dit gedicht werd hem aangeboden. Vervolgens bood de voorzitter namens het bestuur de aftredende secretaris een prachtige stereofonische platenspeler aan. Hierna dankte de heer Magendans voor de hulde die hem gebracht werd en wist in enige voortreffelijk gekozen woorden naar voren te brengen dat hij het werk voor de Stichting steeds met grote liefde heeft gedaan. Tenslotte richtte de heer Steffens een woord van welkom tot de nieuwe ge meentesecretaris, de heer A. Korten, die ook de arbeid van de secretaris der Stichting zal overnemen. DANSEN IN SCHERPENZEEL Zaterdagavond om 8 uur wordt weer een dansavond georganiseerd door Oskadi In hotel Boszicht zullen die avond The Sharks voor een gezellig muziekje zorgen en Oskadi rekent op een grote opkomst. Op donderdag j.l. organiseerde de Scherpenzeelse winkeliersvereniging E. M. M. haar jaarlijkse lampionoptocht. Om half zeven 's avonds vond de keu ring plaats in de gemeentelijke eierhal. Per groep kon slechts één verzorger toegelaten worden. De jury bestond uit de heren A. de Kleuver sr., A. de Kleuver jr. en C. D. Schravendeel. Na de keuring volgde een korte rondgang door het dorp, voorafgegaan door een geluidswagen. Zoals gebruikelijk werden voor deze lampionoptocht mooie prijzen beschik baar gesteld door de winkeliersvereni ging. TWEEDE GROEP VIETNAMESE KINDEREN IN NEDERLAND SCHIPHOL: 't 5-jarige meisje Nguyen Thi Xuan Oanh, poliopatientje, op de arm van de verpleegster Ngo Thi Vinh by aankomst in Nederland. Het behoort tot de tweede groep Vietnamese kin deren, die in Nederlandse ziekenhuizen verpleegd zal worden. MODESHOW IN SCHERPENZEEL Woensdag j.l. werd in de grote zaal van hotel „Boszicht" een gekombineer- de modeshow gehouden in damesmode, herenmode en damesschoenen en tas sen. De nfeuwe najaars- en winter mode „grote stijl" werd gepresenteerd door een aantal mannequins en dress- man en toegelicht door een lady-spea ker. De organisatoren waren de firma's Weyers, Methorst en Geytenbeek. Bij de toegangsbewijzen voor deze show was een gratis consumptie inbegrepen. VEENENDAAL CITY-MOTORS - EDE SCHERPENZEELSE WINKELWEEK In de week van vrijdag 7 b'm 15 ok tober a.s. houdt de winkeliersvereni ging EMM haar najaarswinkelweek. In deze winkelweek, met een groot aan tal waardevolle prijzen, zal tevens een grote expositie-beurs gehouden worden met een vermaakcentrum op de terrei nen van de gemeentelijke eierhal. Ook wordt in deze week een interessante fotowedstrijd gehouden, ook met waar devolle prijzen. voor uw kleine rakkers. Stevige rubber ribbelzool ZONDAGSPLICHTEN OP ZATERDAG VERVULBAAR De onlangs opgerichte Parochie advies-raad doet in „De Schakel", het parochieblad voor Salvator en Wllli- brord, de eerste prettige mededeling, zoals de raad het zelf uitdrukt. De bisschop heeft namelijk toe stemming gegeven dat de rooms- katholieken te Veenendaal op zater dag hun zondagsplicht kunnen ver vullen. Ingaande zaterdag 8 oktober a.s. zal om half zeven 's avonds de zondagse eucharistieviering plaats vinden, compleet met zondagse mis tekst en predikatie. De missen op zondag blijven in belde kerken op dezelfde tijden ge handhaafd. Het lof op zaterdagavond komt te vervallen. 18/20 - 14,90 21/23 - 16,90 24/27 - 18,90 28/31 - 20,90 126 VASTRECHT a. voor elke dienstleiding of bij gecom bineerde aansluiting, voor elke wo ning bedraagt het vastrecht 30, per jaar. b. voor woningen bestemd voor perma nente bewoning, welke niet meer be vatten dan 2 vertrekken de keu ken inbegrepen en waarvan de sanitaire uitrusting bestaat uit ten hoogste 1 watercloset en 1 tappunt kan op verzoek van de aanvrager het vastrecht worden verminderd tot 15,per jaar. KUBIEKE METER PRIJS Het per jaar verbuikte water wordt als volgt berekend, per aansluiting voor de eerste 2000 m3 f0,43 per m3 van 2001 t/m 5000 respectievelijk meer 0,36 per m3 boven 5000 m3 mits het spitsver- bruik per uur niet meer beloopt dan 1/5000 van het verbruik per jaar 0,29 per m3. In verband met het nieuwe tarief zal op de per 1 oktober verschijnende nota het vastrechtbedrag op 7,50 worden berekend terwijl het verbruik over de afgelopen 3 maanden nog voor 30 cent per m3 zal worden berekend. Op de vol gende nota's zal het verbruik volgens de hiervoren aangegeven prijzen in re kening worden gebracht. DRS. JOEKES IN AMERONGEN Drs. Joekes sprak woensdag 28 sep tember voor de V.V.D. in het dorpshuis te Amerongen voor een gehoor van ca. 80 personen over het onderwerp „Onze financiële toekomst". Voor de pauze sprak de heer Joekes uitvoerig over diverse aspecten van het huidige financiële beleid en over de wijze waarop hierin verbetering zou kunnen worden gebracht. Hierbij sprak hij o.a. zijn verontrusting uit over het feit dat het percentage van ons nationaal inko men, dat volgens de maatstaven der economie voor het huishouden van de Nederlandse staat uitgegeven mag wor den, stelselmatig overschreden wordt. Na de pauze werden diverse schriftelijke vragen om beurten door de heren Joe kes en Prof. Wijnholds, die ook aanwe zig was, op heldere en voor ieder be grijpelijke wijze beantwoord, waarbij van de gelegenheid om nog mondelinge vragen te stellen een dankbaar gebruik werd gemaakt. Dat vele inwoners van Amerongen deze avond niet aanwezig waren is voor het actieve bestuur teleurstellend, al werd veel goed gemaakt door de belang stelling uit Doorn, Leersum, Maarn, Maarsbergen, Rhenen, Veenendaal en Wijk bij Duurstede. Onder aanbieding van een attentie aan de spreker sloot de voorzitter deze avond met een hartelijk dankwoord en de opwekking om don derdag 20 oktober a.s. in het paviljoen van het Berghotel te Amersfoort vooral het openbaar gedeelte bij te wonen, al waar om negen uur des avonds Mr. E. H. Toxopeus een spreekbeurt zal vervullen. SLUITINGSTOCHTEN N.C.VV.B. Onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandel Bond wordt door de Amerongse wandelsportvereniging „De Woudlopers" de laatste wandeltocht van dit seizoen georganiseerd. Deze sluitingstocht wordt gelopen op zaterdag, 22 oktober a.s. over de afstanden van 10 en 18 km. Voor de deelnemende verenigingen wordt een keur van prachtige bekers be schikbaar gesteld. De start en de finish van deze tocht zullen plaatsvinden bij „Onse Bliscap" aan de Bergweg. Het ge hele parcours is uitgezet in de prachtige bosrijke omgeving van Amerongen. De start vindt plaats tussen half twee en half drie. ENGELSE CONVERSATIELES Het bestuur van Ned. ver. voor Huis vrouwen afd. Amerongen prijst zich ge lukkig de Engelse mevrouw Braber uit Arnhem bereid te hebben gevonden om hier in Amerongen conversatielessen Engels te komen geven. Een maal per week zal bij toerbeurt bij een der cursisten thuis de lessen kunnen worden gevolgd. Dit initiatief van de Amerongse huis vrouwen is zeer toe te juichen. SCHIETUITSLAGEN Maandagavond kwamen de leden van de Amerongse schietvereniging bijeen om elkaar te bekampen voor het hoog ste aantal punten. De uitslag werd als volgt: J. de Greeg 97 pnt; J. Pakvis 93 pnt; P. v. d. Sigtenhorst 93 pnt; A. de Haas 94 pnt; W. van Veenendaal 93 pnt; G. J. Wijnbergen 93 pnt; R. Labruyere 92 pnt; H. den Uijl 91 pnt; J. L. Engelaar 88 pnt; en W. Berkhof 88 pnt. PIT-COLLECTE in de week van 10 tot 15 oktober a.s. zal de bij u bekende PIT-collecte worden gehouden. De opbrengst was vorig jaar goed, doch in verband met de ook voor het PIT stijgende kosten, hopen we dat de komende collecte nog beter zal zijn. Het collecte-comité te Amerongen ver zoekt u dan ook de collectanten met open deur en beurs te ontvangen. GEZIN SAVON D Op donderdag 13 oktober zal er weer een gezinsavond zyn in het Dorps huis. Dan hopen de leden van de Neder lands Hervormde en van de Gereformeer de Kerk een gezinsavond te houden. Bij deze samenkomst, welke om acht uur begint is overigens ieder hartelijk welkom. Het onderwerp zal luiden: „Het gezin in de moderne tijd". Dit onder werp zal worden ingeleid door de ouder lingen Dr. C. P. Engel van de Gerefor meerde kerk en door H. Kalsbeek van de N.H. gemeente. Het beloofd een boeiende en leerzame avond te worden. Welvaart stygt, collecten lopen terug De kerkvoogdij der hervormde ge meente te Rhenen vindt het een onbe grijpelijk verschijnsel, dat bij een welvaartsstijging de opbrengsten van de kerkcollecten teruglopen. Dit baart de heren kerkvoogden uiter aard zorgen, alsook het steeds groter wordende tekort op de post „jeugd werk". Dit groeide van 649 gulden in 1962 tot ruim 7800 gulden in 1965. Uit de jaarrekeningen over 1962 en 1965 blijkt overigens dat de vrijwil lige bijdragen opliepen van 29000 gulden'in 1962 tot 49800 gulden in 1965. De opbrengsten van de koliekten zakten van 9200 gulden in 1962 tot 8500 gulden in 1965. De nadelige saldi over 1962 tot en met 1965 konden worden ingelopen tot een totaal te kort van 400 gulden op 1 Januari 1966. FLINKE GIFT De hervormde gemeente te Over- berg kreeg een gift ineens van 500 gulden. KERKBESTUURDER Als lid van het kerk- en school bestuur van de rooms-katholieke kerk in Veenendaal werd door de kardinaal-aartsbisschop van Utrecht benoemd de heer W. Dembenski. De heer Dembenski komt in de plaats van de heer C. Huybens, die naar Den Bosch vertrokken is. BEROEPINGSWERK De gereformeerde kerkeraad te Rhenen is van oordeel, dat een pre dikant in volledige betrekking moet worden beroepen. Wijlen ds. H. Vol- ten was naast predikant te Rhenen ook studentenpredikant te VVagenin- gen. Uit de kerkeraad is een commissie belast met het maken van een plan voor het beroepingswerk. TWEEDE PREDIKANT NODIG In Amerongen bestond reeds lang de noodzaak van een tweede her vormde predikant. De kerkeraad heef* thans vastgesteld dat deze zaak niet verder uitstel kan lijden. Vast gesteld werd, dat de gemeente een achterstand op het gebied vin de geestelijke verzorging heeft in te lo pen, speciaal onder de jeugd. De kerkeraad heeft daarom het college van kerkvoogden verzocht te trachten de nodige gelden bijeen te krijgen. De kerkvoogdij heeft inmiddels vooj: dit doel een apart fonds gevormd en is voornemens hiervoor regelmatig koliekten in te lassen. Om te begin nen zullen de opbrengsten van de in zamelingen voor het restauratiefonds op de eerste zondag van oktober en van november in het fonds worden gestort. PASTORAATSHULP TE ACHTERBERG In afwachting van de komst van de nieuwe predikant der hervormde ge meente te Achterberg, ds. J. van der Haar te Sint Maartensdijk, zal ds. Brasser, emeritus-predikant te Voort huizen, het pastorale werk voor zijn rekening nemen. O.m. houdt dit werk in de verzorging van de achoolcate- chisatie en het bezoeken van ouden van dagen. KERKVOOGD BENOEMD Tot kerkvoogd der hervormde ge meente te Ederveen is benoemd de heer W. de Gooijer, die daardoor be dankte voor het diakenschap. HERINNERING Als herinnering aan hun overleden voorganger ds. H. Volten zullen de leden van de gereformeerde kerk te Rhenen omstreeks de kerstdagen vier preken van wijlen ds. Volten ont vangen. De kerkeraad heeft hiertoe besloten; in de bundel zullen een kerst- en een jaarwisselingspreek worden opgenomen. WAT DENKT DE JEUGD VAN DE DE KERK IN 2000? Ds. A. Westra te Rhenen roept in het kerkblad de jongeren op mee te werken aan de landelijke aktie 66- 2000 van de landelijke hervormde jeugdraad. Plaatselijk zijn hiervoor twee groepen van tien jongeren nodig. De bedoeling van deze aktie, in feite een enquête, is er achter te ko men hoe de opgroeiende jeugd zich de kerk van het jaar 200Ó indenkt. Op drie vragen wordt een antwoord verwacht van de jeugd, n.l. 1. de ge meente geeft in haar gemeente-zijn gestalte aan het doorgeven van de leer, 2. het vieren van de gemeen schap met de Heer en 3. de daaruit voortvloeiende dienst aan God en de naaste. Het plan om uiteindelijk de me ning van de jeugd bij de generale synode terecht te laten komen is in genieus opgezet. Het begint met drie gesprekken van de twee genoemde jongerengroepen van tien personen sterk. Daarna spreken de deelnemers met hun kerkeraad en gaat ei een verslag naar de provinciale hervorm de jeugdraad. Vervolgens in de centrale gemeente of in de classis een gesprek van onge veer tien jongeren uit de verschillen de gemeentelijke gespreksgroepen. Dit zal in februari plaatsvinden. In maart/april komen dan 10 jonge ver tegenwoordigers uit de classicale ge spreksgroepen verslag uitbrengen in de provinciale kerkvergadering. Deze reeks wordt uiteindelijk afgesloten met een gesprek dat tien jeugdige provinciale vertegenwoordigers in de generale synode van de hervormde kerk .zullen hebben. Dat is ln juni 1967. De eerste gesprekken in de plaat selijke gemeente vinden plaats in oktober, november en december a.s. De gespreksleiders in de provincie Utrecht zijn op 1 oktober J.l. voor gelicht door de heer L Kandel, pro vinciaal jeugdwerk-adviseur. PRESIDENT-KERKVOOGD NAM AFSCHEID De heer P. H. van Os heeft af scheid genomen als president-kerk voogd der hervormde gemeente te Rhenen. Een opvolger is nog niet ge kozen. De heer Van Os heeft de func tie vervuld van 1962 tot september 1966. GEZINSWEEK In het kader van de gezinsweek zal op donderdag 13 oktober a.s. een ge zinsavond worden belegd in het Dorpshuis te Amerongen. Het wordt een gezamenlijke bijeenkomst van de plaatselijke hervormde en gerefor meerde kerk. Dokter C. P. Engel en de heer H. Kalsbeek zullen het onder werp „Het gezin in de moderne tijd" inleiden. JEUGD WAARHEEN? Dr. C. Graafland te Veenendaal zal op uitnodiging van de hervormde jeugdraad te Ederveen op 24 novem ber a.s. spreken over „Jeugd- waar heen?" WEER 'S AVONDS KERK Het aanvangstijdstip van de twee de dienst van de gereformeerde kerk te Amerongen is weer verlegd van vijf uur naar half zeven 's avonds. IEDER WEER APART Het gezamenlijk kerken van de ge reformeerden en christelijk-gerefor- meerden in Oostelijk Flevoland be hoort tot het verleden. De christelijk- gereformeerden hebben de dienst op gezegd, in verband met de groeiende samenwerking tussen de gerefor meerde en de hervormde kerk ter plaatse. De nu tot het verleden behorende gezamenlijk diensten stonden de ene week onder leiding van de gerefor meerde, de andere week onder leiding van de christelijk gereformeerde kerkeraad. ACTIE VOOR MAROKKO IN WAGENINGEN De protestantse kerken in Wage- ningen hebben besloten tot een ge zamenlijke actie tot leniging van de grote armoede in Marokko. Over deze armoede vertelde een ingenieur, die vroeger in Wageningen gewoond had en nu voor een kort verlof uit Marok ko is teruggekeerd. Hijzelf is lid van een kleine christelijke gemeente van zo'n 50 gezinnen aldaar, die de me rendeels Mohammedaanse Marokka nen graag willen helpen. Vandaar dat de protestantse ker ken in Wageningen aan ieder, ook aan niet kerkleden verzoeken hun garderobe eens na te kijken, en wat van de overvloed van kleren af te staan. Alles wat men missen kan: zomer- en winterkleren, babygoed, schoenen enz. mits het weggegevene maar goed draagbaar en schoon is, zal naar Marokko worden verzonden. Er is één dag van inzameling be paald op 8 oktober a.s., waarop men in de lokalen van de gereformeerde, hervormde en doopsgezinde kerk (en ook in enkele schoollokalen en een garage) alles heen kan brengen. Voor hen die deze actie niet met kleren, maar met geld willen steunen, bestaat het girono. 913713, t.n.v. E. Mobach-v. d. Putte, graag met de vermelding „actie Rabat". Een belangrijk werk in de protestantse kerken wordt gedaan door de dia conessen. Deze vrouwen, ten onrechte wel eens betiteld als protestantse nonnetjes, geven een stuk zelfopoffering en naastenliefde, die door de meeste kerkmensen niet gehaald wordt. Zij doen het geheel vrijwülig en kunnen altijd terugmaar een meisje, dat eenmaal door dit werk gegrepen is doet dit vrijwel nooit. Kent men in Nederland de diacones slechts als verpleegster, in het buitenland komt ze in alle mogelijke functies voor. Vooral op de zendingsvélden hebben deze mensen een groot werkend aan deel in de verkondiging van het evangelie. Verkondigen van het evangelie door woord, maar vooral door de daad, is het doel van deze vrouwen. Met zuster Heieen van Dijk, die aan het hoofd staat van het rusthuis van de Zendingsdiaconessen in Amerongen hadden wij over haar werk een gesprek. Dit werk moet je doen uit roeping Zo voel ik het en zo ls het." Het wordt door zr. van D(jk op een rustige vriendeiyke toon gezegd. Haar ge zicht straalt vreugde uit, een vreugde die, zoals ze zelf zegt voortkomt uit haar geloof. Ondanks dit is het geen dweepster, maar alleen iemand, die meent op deze manier haar Heer te moeten dienen. „Het besluit om diaco nes te worden houdt in, dat men zich voorneemt om van nu voortaan God te dienen. Een diacones wordt voor haar werk niet betaald, al krijgt ze wel zakgeld. Ik geloof, dat we op deze manier ryker zijn, dan dat we werken vooi een groot salaris. Ons motto is dan ook: Niet om loon, maar uit dank en liefde." „In Nederland bestaat een groot te kort aan verpleegsters in het alge meen. B(j de diaconesser bestaat er zelfs een zeer groot tekort. Steeds minder christen meisjes wil dit doen. Misschien kijkt men er verkeerd te genaan. Men ziét het vaak als een bestaan van ontzeggen van alles wat het leven aangenaam maakt, Dit is 'toch echt niet waar. Iedereen heeft een eigen kamer, die niet in het minst op een kloostercel lijkt. Hoewel een vijfdaagse werkweek voor een diaco nes onbekend is, wordt er naar ge streefd, dat iedereen dagelijks een stuk vrije tijd overhoudt, dat ge bruikt kan worden voor eigen bezig heden." Het diaconessenwerk, waarvan zr. Van Dijk deel uitmaakt ls het zoge noemde Zendingsdlacone8senwerk. Dit is een groep diaconessen, die zich voor het eerst in 1935 in Nederland vestigde. Andere groepen hiervan be staan in Duitsland, Japan, Zwitser land en vele andere landen in de we reld In andere landen is het ook reeds langer bezig en ls het werk meer uitgebreid. „Een adspiran» wordt na een voorop leiding van 1% a 2 jaar diacones. Dan is ze gerechtigd het uniform te dra gen. Tien jaar hierna krijgt ze de zgn. grote muts, wat een mijlpaal in haar leven betekent. In Nederland zijn de meeste diaconessen op het gebied van de verpleging werkzaam, in het buitenland vindt men onder hen on derwijzeressen, maatschappelijk werk sters, artsen en nog vele andere be roepen. Altijd is echter het doel de mensen op een of andere manier het evangelie te verkondigen. Hier in ons tehuis doen we dit, naast een zo goed mogelijke verzorging, door het hou den van dagopeningen en sluitingen en het lezen van de Bijbel bij de maaltijden. Veel van onze gasten zyn nooit met het evangelie in aanraking geweest, maar als ze hier zyn heb ben ze de kans de rijkdom van het evangelie deelachtig te worden. We leiden ze naar Christus, indien ons dat mogeiyk is, maar verder kunnen we niet gaan. Dat moet men zelt doen. Ook wordt door ons geen bin ding met een bepaald kerkgenoot schap aanbevolen, dat kan ook moei lijk, omdat de diaconessen uit alle protestantse richtingen komen." „De organisatie wordt geregeld van uit een moederhuis, dat het tehuis van de diaconessen vormt. Van de zen dingsdiaconessen in Nederland is dit het grote tehuis in Amerongen, bo venop de berg Indien de diaconessen niet meer tot werken in staat zijn, worden ze hiei verzorgd en wordt ge tracht hun levensavond zo goed mo gelijk te doen zyn." Zr. Van Dijk besluit te zeggen: „Wij gaan uit van de opdracht van Chris tus, De meeste uwer zij aller dienaar Dat trachten wij zo goed mogelijk in de praktijk te brengen, met alle men selijke falen, dat daarmee gepaard gaat Ons bestaan is dienend, vry- willig en uit roeping."

De Vallei | 1966 | | pagina 4