De Veenzangers jubileren Community-singing hoofdmoot van jubileumviering Feeslaaenila Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 7 oktober 1966 ERE-COMITé Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van De Veenzangers is er een ere-comité ge vormd, dat beoogt een zo getrouw mogelijke afspiegeling te zijn van het Veenendaalse cul turele leven. Het comité bestaat uit: Mr. Dr. J. Hazenberg, burgemeester van Vee- nendaal A. Bakker, oud-burgemeester van Veenendaal Dr. J. Bax, rector van het Christelijk Lyceum te Veenendaal L. M. Bonnikc, voorzitter van de fabrikanten vereniging te Veenendaal W. C. H. Dekker, Hoofdinspecteur - Korpschef van de Veenendaalse politie H. Diepeveen, namens de Muzikantenvereniging Caecilia D. Dilling, hoofd van de Christelijk nationale school I J. H. Kets, voorzitter van het Artsenconvent C. de Koning, namens het Ritmeesterkoor C. Th. H. Kroes, directeur LTS te Veenendaal J. Overduin, als voorzitter van de Rotary club Ant. de Ruiter, namens de Veenendaalse Win keliersvereniging „Handel en Nijverheid" H. M. van Schuppen, namens de vereniging Oranjedag Dr. J. G. Thoomes, voorzitter van de Volksuni versiteit Veenendaal Zes dirigenten in 40 jaar Woensdag 19 oktober, Verenigingsge bouw Eikenlaan, 20.00 uur: Comu- nity-singing m.m.v. Bob van Stemp- voort, elektronisch orgel. Toegang boven 12 jaar. Dinsdag 25 oktober, Gebouw Eltheto, 19.30 uur: Concert voor bejaarden, m.m.v. Bejaardenkoor en The Three Happies. Woensdag 26 oktober, Hotel De Ko renbeurs, 20.00 uur: Receptie. Donderdag 27 oktober, Verenigingsge bouw Eikenlaan, 20.00 uur: Groot jubileumconcert. Vrijdag 28 oktober: Concert in Julia- naziekenhuis. Hoogtepunten INGEZONDEN Feestavond Friese verenigingen Vrouw viel over meisje INGEZONDEN Met PIT op pad Man viel van ladder Twee bromfietsers in ziekenhuis Laatste der oprichters Het oudste bestuurslid kfifiëë 8 Het moeten mensen met een ideaal voor ogen geweest zijn, die in 1926 de mdnnen- zangvereniging, die nu bekend is als De Veenzangers oprichtten. De vette na-oorlogse jaren liepen ten einde en de dreiging van de komende crisis hing reeds in de lucht. Velen hebben de „roaring twenties", de roerige jaren twintig, als een onrustige, maar vrolijke tijd ervaren. Op allerlei gebied waren er ontzaglijke omwentelingen, denk alleen aan de damesmode. Waarschijnlijk voor het eerst in de geschiedenis en zeker definitief, kreeg men meer van een damesbeen te zien dan alleen de enkel. Misschien acht men dit niet belangrijk, maar een dergelijke omwenteling is slechts een deel van het gehele maatschappelijk gebeuren van die tijd. De emancipatie van de vrouw werd een feit. De heren der schepping moesten en dat zeker niet vrijwillig een deel van het tol dan toe exclusieve terrein prijsgeven. Op alle terreinen van het leven ging de vrouw een woordje meespreken. Het is niet bekend of deze voortschrijdende emancipatie een factor is geweest, die meespeelde rn het besluit een mannenkoor op te richten. IVaarschijnlijk is dit niet, doch het geeft te denken. Welk mens is de drijfveren, die achter zijn handelen zitten, volledig bewust? Bij de oprichting heeft men ongetwijfeld aan een lang leven van het koor geloofd, maar niemand zal toen hebben durven voorspellen, dat in 1966 het veertig-jarig be staan gevierd zou worden. Alle dingen zijn vergankelijk in dit leven, maar De Veen-^ zangers hebben ondanks de moeilijkheden, die er in de loop van de jaren waren, kans gezien na veertig jaar nog een jonge, bruisende vereniging te zijn. Veertig jaar. Het is een hele tijd, indien men er voor staat, maar ook achteraf blijkt hel een lange periode geweest te zijn. Van de werkers van het eerste uur is er nog slechts één actief aan de vereniging verbonden. De anderen zijn van het toneel verdwenen velen hiervan helaas door de dood. Slechts enkele jaren na de oprichting van de zang vereniging kwam de grote crisis. Ook leden van de Veenzangers kwamen zonder werk. Misschien is juist echter in deze tijd de hechte band van vriendschap ontstaan, die dit koor kenmerkt. Tijdens de wekelijkse repetities vergat men even de dagelijkse zorgen en wijdde men zich aan de gezamelijke liefhebberijde schone zangkunst. De crisis was nauwelijks voorbij, toen de tweede wereldoorlog uitbrak. Dit werd een van de moeilijkste perioden voor de mannenzangvereniging De Veenzangers. Men moest zich in 1940 aanmelden voor de Cultuurkamer, die de bezetter had ingesteld. Voor Kultur, naar Duits patroon voelde men echter even weinig als voor een kamer en dus weigerde men dit lidmaatschap. Het gevolg was, dat de Veenzangers verdwenen van het toneel. Of verdwijnen?, nee, dat is niet het juiste woord. Men werkte voortaan achter de schermen. Het contact tussen de leden werd onderhouden door de penning meester, die iedere week trouw de leden afging om een dubbeltje contributie te innen. Dat is kenmerkend voor de geest, die er onder de kameraden van dit zangkoor heerst, dat men trouw deze geringe contributie betaalde in een tijd dat er van activiteiten geen sprake was en men ook met zeker kón zijn of er ooit weer sprake van zou kunnen zijn. Men geloofde echter in een voorbijgaan van de zwarte jaren en men kreeg gelijk. In 1943 kon het koor worden heropgericht en hel is tekenend, dat men die oorlogsjaren gewoon meetelt bij de jubileumviering. Men was immers niet opgeheven geweest, men bestond al die tijd toch nog? Na de oorlogsjaren ging het met het koor steeds in stijgende lijn. Jaarlijks werden er enkele goede concerten gegeven, waarbij vooral ook aan sociaal werk werd gedaan. Sociaal werk, bestaande uit het brengen van ontspanning aan zieken en bejaarden. Het ideaal van de oprichters, het dienen van de zangkunst, is gedurende veertig jaar steeds meer bereikt. Men gaat echter door en door nieuwe initiatieven zal men een steeds grotere plaats in de Veenendaalse gemeenschap blijven innemen. Veenzangers: proficiat. Aan de huidige leden zal het niet liggen, indien men het tachtig-jarig bestaan niet zou vieren (in 2006J. 20.00 uur. Behalve De Veenzangers ver leent ook de heer Bob van Stemp- voort medewerking. Hy zal de zang be geleiden op een elektronisch orgei. Op populaire melodiën is een aantal teksten geschreven door het Veenzan- gerslid de heer A. de Kleuver (niet te verwarren met de bekende veldbioloog A. P. de Kleuver!) Het belooft een ge zellige avond te worden. Het verdere feestprogramma valt in de week van 24 tot 29 oktober. Dinsdag 25 oktober wordt er in Eltheto een concert voor de bejaarden gegeven, waaraan ook het Bejaardenkoor zal meewerken, evenals het amusements orkest The Three Happies. Het begint om 19.30 uur en de bèjaarden zullen vooraf per auto van huis worden ge haald. Woensdag 26 oktober houdt men in De Korenbeurs een receptie, waar men tussen 20.00 en 21.00 uur terecht kan om het bestuur te complimenteren. Het grote jubileumconcert vindt plaats op donderdag 27 oktober in het Vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan. Hier voor is een toegangsbewijs verplicht. Het begint om 20.00 uur. Het slot van de feestelijkheden is op vrijdagavond 28 oktober, als een con cert gegeven wordt in het Julianazie- kenhuis De Veenzangers hebben In de loop van hun bestaan in totaal 6 dirigenten gehad. Eigenaardig genoeg is de eer ste helft van deze groep lang niet zo trouw aan het koor verbonden geweest als de tweede. Reeds 5 jaar na de op richting had men drie dirigenten „ver sleten" in de volgende vijfendertig jaar is men weer aan een derde toegeko men. Over de drie „eerstelingen" is niet veel meer bekend. Voor de roem van de Veenzangers zijn ze ook niét meer belangrijk, tenminste niet belangrijker dan de metselaars, die een fundament van een gebouw leggen. Want dat heb ben ze gedaan, het fundament gelegd. Zonder die eerste drie zou Veenzangers niet tot bloei gekomen zijn en zo heb ben deze mensen toch nog récht op enige aandacht. De eerste leider van De Veenzangers was de heer Rooke uit Amersfoort. In 1928 werd hij opgevolgd door de heer A. Kettelarij - toen nog een jongeman van 27 jaar - die in Renkum woonde, thans is hij in Oosterbeek als misicus gevestigd. In 1930 en '31 was de heer De Geus uit Utrecht aan het koor ver bonden. Op 1 december 1931 begint de glorie tijd van De Veenzangers. Op die datum treedt de heer W. J. van Zutphen voor het eerst op als dirigent van het koor Hij heeft zijn gehele persoonlijkheid ingezet om De Veenzangers tot een koor van allure te maken. Hij is er in geslaagd, want zonder zijn bezielende leiding, was het koor waarschijnlijk reeds lang onder gegaan of was in ie der geval niet verder gekomen dan een „gezelligheidsvereniging voor een stelletje enthousiastelingen". Het is dan ook met recht, dat De Veenzangers zijn naam nog steeds in ere houden. In 1945, toen het koor werd heropgericht na de moeilijke oorlogsjaren, kon Van Zutphen niet weer de leiding op zich nemen. Hij werd opgevolgd door Vee- nendaals bekendste musicus, de heer Gijsbert van Zanten Onder leiding van Gijsbert van Zan ten heeft het koor internationale be kendheid gekregen. Het was in zijn periode, dat De Veenzangers in Duits land concerten gaven, in samenwerking met koren uit dat land. Ook zijn er door Duitse koren tegenbezoeken ge bracht. Er was dan ook een zeker leed wezen toen de heer Van Zanten in 1965 wegens te drukke werkzaamheden be sloot zijn werk voor De Veenzangers te beëindigen. Gelukkig is in de persoon van Jaap Zwart uit Amersfoort een goede op volger voor de heer Van Zanten ge vonden. Reeds na een jaar blijkt, dat de heer Zwart het koor tot nog betere prestaties en een geheel nieuwe aan pak weet te leiden. Hierdoor blijft het veertig-jarige koor jong. Een veertig jaar jong koor kent na tuurlijk hoogtepunten. Zo ook De Veenzangers. Het eerste dat als hoog tepunt in de analen van het koor ge boekstaafd staat is de organisatie van een zangconcours ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan op 28 mei en 1 juni 1936. Niet minder dan 28 koren uit het gehele land namen aan dit concours deel. De jury bestond uit Jacob Hamel. S. H. Englander en de toenmalige di rigent J F. van Zutphen. In 1939 kreeg het koor zijn vaandel Een comité van dfie dames, de dames Van de Westering, Knopperts en Van de Meijden, hebben zich hiervoor inge zet. Tijdens het concert ter gelegen heid van het koperen jubileum werd het aan de zangers aangeboden. Nog steeds wordt het hoog gehouden dopr de leden. De eerste maal, dat men na de oor log op grootse wijze voor het voetlicht trad was in 1951. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan werd op -20 no vember een concert gegeven, dat een goede opkomst had. De belangstelling, die men toen op de jubileumreceptie kreeg is voor degenen, die er van ge tuige waren, onvergetelijk. In februari 1953 zou het normale tweejaarlijkse concert gegeven worden De ramp van dat jaar maakte de om standigheden minder feestelijk, als men dat gewoon is. De opbrengst van het concert bestemde men voor het Ram penfonds en de evacué's uit de ramp gebieden kregen vrij toegang. Op 21 april 1956 werd een Neder lands-Zweeds concert aangeboden aan de directie van de SKF. Onder de aan wezigen was de Zweedse Consul-Ge neraal, de heer C. Carlsson. Het hoogtepunt van 1960 was het feestconcert. dat het koor gaf ter ge legenheid van het veertigjarig bestaan van de Panter Sigaren. De toenmalige directeur van de Panter, de heer J. M. H. van Schuppen, nam het ere-voor- zitterschap van het koor op zich, tij dens deze avond. Het concert, dat de beste indruk heeft achtergelaten bij de leden, die het meemaakten, was ongetwijfeld dat op 11 april 1959. Toen werd onder lei ding van Gijsbert van Zanten het grote koorwerk van Jac. Reuland uitgevoerd Aan dit concert werd meegewerkt door de Utrechtse orkestvereniging en de zangeres Aafje Heijnis. Na afloop com plimenteerde de componist dirigent en koor met de uitvoering van zijn werk. In 1960. '62 en '64 bracht men een bezoek aan West-Duitsland. De twee eerste jaren werd een bezoek gebracht aan Stift Quernheim in Westfalen en in 1964 aan Bonn. In de toekomst zal men zeker vaker naar het buitenland gaan. Geachte Redactie, Mag ik in „De Vallei" onder ingezon den ook' iets zeggen over de apartheid? Als ik de opmerkingen van de heer H. J van Aller lees, krijg ik de indruk dat hij evenmin als ik, ooit in Zuid- Afrika is geweest. De heer Aller haalt ds. J. J. Buskes aan over diens boekjq: „Zuid-Afrika's apartheids beleid, on aanvaardbaar." Ook ik heb veel veroordelingen van apartheid gelezen. Mag ik de heer Aller verzoeken eens rustig te lezen: „Apart heid een wijze voorzorg" door dr. F. C. Dominicus, uitgever N.V. De Banier te Utrecht. Mogelijk zal zijn overtuiging dan iets gewijzigd worden. M. Kosters, Achterberg. De plaatselijke Friese vereningen te Ede, Tiel, Veenendaal en Wageningen organiseren hun traditionele jaarlijkse feestavond deze keer in Theater Ree horst te Ede op woensdag 19 oktober 's avonds 8 uur precies. De bekende Friese cabaretier Rients Gratama uit Leeuwarden geeft dan zijn première van het programma „Moai waer en lange dagen!", voor de Friezen buiten Friesland. Hij onderbreekt hiertoe de reeks pre mière voorstellingen in de Lawei te Drachten gedurende de Friese boeken week. In verband met de te verwachten grote belangstelling dient men zich vroegtijdig van kaarten te voorzien bij de bekende adressen. OPBRENGST COLLECTE De collecte voor Draagt Elkanders Las ten heeft in Veenendaal het mooie bedrag van 4.838,35 opgebracht. De organisato ren zeggen allen die aan de totstandko ming van dit resultaat hebben meege werkt hartelijk dank. Vorige week donderdag reed mevr. T. uit Veenendaal per fiets over de Ferdinand Bolstraat. Plotseling stak vlak voor haar de vijfjarige Jacqueline S. de weg over. Mevr. T. kon het kind niet ontwijken en viel. Ten gevolge van de val brak mevr. T. de linker arm en het linkerbeen. Zij is per ziekenauto naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. In de week van 10 t/m 15 oktober zul len in het gehele land de kollektanten weer op pad gaan voor het werk van het Protestants Interkerkelijk Thuis front. Een kollekte, die al zo'n bekend heid heeft gekregen, dat zij eigenlijk geen aanbeveling meer behoeft. Voor wie het nog niet weet: deze Lan delijke kollekte is ten behoeve van de militaire tehuizen, het werk der vloot-, leger- en luchtmachtpredikanten. Kerst feestviering in Nederland. Duitsland, Frankrijk, Suriname. Aruba en Curacao. Het Thuisfront heeft de laatste jaren steeds meer begrepen, dat dit werk door moet gaan en met vreugde kon het PTT konstateren, dat de opbrengst van de kollekte elk jaar meer was. Ook Veenendaal zorgde voor een mooi bedrag. Het PIT durft daarom ook dit jaar weer bij u aan te kloppen en u te vragen dit werk te steunen met uw gift. Het doel van het PIT is: Evangelie verkondiging aan de tienduizenden jonge mensen in militaire dienst, uitreiking van Kerstpakketten (met een groet van het Thuisfront!) en dat werk kan alleen doorgaan wanneer het Thuisfront helpt! Daarom PIT-kollekte in de week van 10 t/m 15 oktober! Kollektanten zijn nog hartelijk wel kom! Zij kunnen zich melden bij de heer W. van Amerongen, Rembrandtlaan 45 te Veenendaal. Vorige week vrijdagmiddag vielen twee arbeiders van een ladder, waarbij de een een dermate ernstige wond aan de slaap opliep, dat deze in het zieken huis gehecht moest worden. Het ongeval gebeurde, toen twee werklieden bezig met de montage van een garage achter de firma J. aan de Nieuweweg een schuifladder opliepen om een grote I-balk op de plaats te brengen. Waarschijnlijk doordat de ladder het gewicht van de beide man nen, de heren W. S. en J. jr. niet kon dragen, brak deze. S. kwam hierbij on gelukkig terecht. J. mankeerde niets. Vorige week zaterdagavond deed zich een ongeval voor vlak voor de bios coop aan de Vendelseweg. Bij het on geval waren twee bromfietsers betrok ken, n.l. de 21-jarige dienstplichtige militair G. G. S. uit De Klomp en de 27-jarige S. H. uit Veenendaal. S. reed in de richting van de Gort straat, toen plotseling uit de tegen overgestelde richting H. aan kwam. Zonder noodzaak slingerde H. naar links, waardoor een aanrijding onver mijdelijk werd. Beide brommers wer den zwaar beschadigd. De berijders moesten beiden in het Julianazieken- huis worden opgenomen. Het Mannenkoor „De Veenzangers" zo als het er thans uitziet. Het oudste lid in verenigingsjaren, de enige, die vanaf de oprichting lid is geweest van de Veenzangers is de heer Van de Meiden. Reeds meer dan dertig jaar beheert hy de penningen der vereniging, zy het dan dat hij de laatste jaren door een tweede penning meester wordt bijgestaan. De liefde voor de zang is de heer Van de Meijden al vroeg gegeven. De directe oorzaak daarvoor was, zo vertelde hij. een onderwijzer op de lagere school die de zanglessen begeleidde op een viool. Nadien heeft hij altijd gezongen, zij het dan niet in verenigingsverband Die kans kwam eerst toen De Veen zangers opgericht werden. Vanaf het begin heeft hij de schouders onder dit werk gezet. Het belangrijkste heeft hij altijd ge vonden de goede kameraadschap, die er in het koor heerst. Iedere repetitie is voor hem een plezier, is eigenlijk iets, waar hij de gehele week naar toe leeft. De hoogtepunten uit zijn bestaan als „veenzanger" zijn de uitvoeringen, waarbij die waaraan Aafje Heynis meewerkte voor hem het hoogtepunt vormde. Niet alleen op Veenzangersgebied heeft hij zich voor het verenigings leven ingezet. Op 19-jarige leeftijd richtte hij met enkele anderen een harmonicaclub op. Onder leiding van dirigent Van de Toorn is er enkele ja ren hartstochtelijk gemusiceerd, maar helaas was deze vereniging geen lang leven beschoren. Een der oorzaken daarvan was. volgens de heer Van de Meijden, de hoge kosten die met de aanschaf van goede instrumenten ge paard ging. Niet alleen mondorgels, maar ook accordeons moesten gebruikt worden en daar de tijd toen niet zo welvarend was als ze nu is, was de aanschaf van een accordeon eigenlijk een te kostbare zaak voor de meeste mensen. Op sportgebied heeft de jubilaris van De Veenzangers zich geweerd in de reeds lang ter ziele zijnde voetbalclub Rood-Zwart, In die jaren speelde men in de eerste klas van de UPVB. Ook van Sparta heeft de heer Van de Meij den deel uitgemaakt. Hoewel de penningmeester van De Veenzangers altijd bij de Ritmeester heeft gewerkt, is hij ook toen na tien jaar het Ritmeesterkoor werd opge richt, De Veenzangers trouw gebleven. Van twee koren lid zijn was voor hem niet mogelijk en De Veenzangers had den zijn hart. De man die de langste tyd deel heeft uitgemaakt van het Bestuur van de Veenzangers is de heer Hendrik J. van Leeuwen. Vanaf oktober 1932 heeft hy het secretariaat van de vereniging in handen. Bijna een. jaar langer is hy van deze vereniging lid, namelijk v.a. december 1931. Vijfendertig jaar maakt hy dus reeds deel uit van de Veen zangers. voorwaar ook een belangrijke tyd. Het was trouwens niet de eerste zangvereniging waar de heer Van Leeuwen deel van uitmaakte. Door zijn werk bij de Nederlandse Spoorwegen is hij in verschillende plaatsen van Nederland gestationneerd geweest. On dermeer in IJmuiden en Woudenberg heeft hij gezongen. In 1915 maakte de in 1896 geboren Van Leeuwen reeds deel uit van een Veenendaalse zang groep. n.l, een dubbelkwartet. Ook bij hem begon de liefde voor de zang op de lagere school. Het is verwonderlijk, dat met de toen gebruikte methode - waar vele pedagogen van nu hun schouders over ophalen - twee trouwe leden van De Veenzangers, de pen ningmeester Van de Meijden en de se cretaris Van Leeuwen, voor het leven door de zangkunst gegrepen werden. Van Leeuwen vertelt, dat hij - ko mend uit een gezin met acht kinderen Dirigent Jaap Zwart (aan de piano) weet zijn mensen te inspireren. - niet erg regelmatig naar school ging. Vaak moest er geholpen worden met bijvoorbeeld aardappelrooien. -Maar als er zang op het lesrooster stond Voor de heer Van Leeuwen vormen enkele concerten de hoogtepunten uit zijn leven. Hij denkt hierbij aan een concours op tweede Pinksterdag in 1936. Aan het concert dat indertijd aangeboden is &an de SKF en - net als Van de Meijden - aan het concert van enkele jaren geleden waaraan werd meegewerkt door Aafje Heynis. Een van zijn hobby's is het bijhou den van het archief van De Veenzan gers. Helaas is alles uit de beginperiode kwijtgeraakt. Wel memoreert hij als belangrijk feit de koop op afbetaling van een tweede hands piano in 1931. Het ding kostte f 250,en werd met een aanbetaling van f 50,in de loop van 50 maanden met twee knaken in de maand afgelost. Wel een verschil met de fraaie vleugel, die het koor thans gebruikt! Volgens de heer Van Leeuwen is de grote groei van De Veenzangers be gonnen na het jaar 1931, toen de heer J. F. van Zutphen de leiding van het koor kreeg. In 1945 opgevolgd door Gijsbert van Zanten en in 1965 door Jaap Zwart is onder leiding van deze bekwame mensen veel goeds gepres teerd op het gebied van de koorzang. De officiële jubileumviering van De Veenzangers zal een geheel nieuw ele ment bevatten, waarby de gehele Veenendaalse burgerij betrokken kan worden. Op het programma staat na-^g, mei ijk een zangavond, naar het voor-M beeld van de Engelse „Community-H singing", zoals dat enige tyd geleden op de televisie te zien was. Voor deze avond worden alle Veenendalers boven de twaalf jaar uitgenodigd. Over een goede stem beschikken is niet nodig, want juist het „samen"-zingen is het belangryke op deze avond. Voor'deze „community-singing" is uit gekozen woensdag 19 oktober. Het wordt gehouden in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan en heeint om

De Vallei | 1966 | | pagina 8