SIMCA 1000 heter drukwerk Droom werd werkelijkheid HOUTHANDEL JOH. BOS ZONEN ALLE DOE-HET-ZELF ARTIKELEN in elk opzicht DRUKKERIJ DE GELDERSE VALLEI VEENENDAAL Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 14 oktober 1966 4 Betere bezetting bereikt bij Van Scliuppen Sajet RODE KRUIS OVER DE 600 KOOP WEL AAN DE DEUR AMERONGEN D.V.S.A.-NIEUWS Slagvaardig bestrijdings- systeem voor mond- en klauwzeer bij varkens Garage W. Waayenberg 1941 1966 In dankbaarheid hopen wij op 19 oktober a.s. het 25-jarig bestaan van onze zaak te herdenken. Ter gelegenheid hiervan houden wij een receptie 's avonds van 7.30 - 9,30 uur in hotel „LA MONTAGNE". Uw bezoek zal zeer op prijs worden gesteld. JENNEKE ALBERTI Iv. (reclamefolders - briefpapier - catalogi - affiches enz.) Moderne installaties staan tot uw beschikking. Vraagt inlichtingen en offerte Parallelweg 10 - tel. 08385-2022 Het op 30 april beëindigde boekjaar 1965/66 van de N.V. Koninklijke Vee- nendaalsche Sajet- en Vijf schacht fa briek v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon (Scheepjeswol) is, blijkens het zopas verschenen jaarverslag, afgeslo ten met een winstsaldo van f 369.722, (v. j. f 369.777,waaruit een onver anderd dividend van 7*1$ kan worden betaald. Hoewel een daling van het exploi tatie-saldo van ca f 262.000,is op getreden. zijn, dank zij een belangrijk verbeterde bezetting van de textiel fabriek als gevolg van een grotere vraag naar garens, kosten-verbeterin- gen opgetreden. De daling van het ex ploitatie-saldo is goeddeels het gevolg van de uitkomsten van de chemische fabriek, hoewel ook in deze afdeling «edert het begin van het lopende boek- BIJEENKOMST PVDA-VROUWEN Maandagavond wordt om 8 uur een bijeenkomst gehouden van de PvdA- vrouwengroep in Dennenlaan 49. Spreekster op deze bijeenkomst is mevrouw Holirook, moeder van de Jeugdherberg De Eikelkamp in Eist, die zal spreken over Het Contact van de huidige jeugd met de Jeugdherberg. De actie is deze week gedurende twee avonden voortgezet en reeds is het to taal ingeschreven nieuwe leden voor het Rode Kruis 668. Volgende week hoopt men dinsdag en zo nodig ook nog woensdagavond de „straat op te gaan". Dan is het hele Veen rond. Indien het aantal aanmel dingen per avond gelijk blijft, dan zal een aantal van 800 misschien nog be reikt worden. Indien dat zo zou zijn, dan zou Veenendaal een van de plaat sen zijn waar het aantal leden van het Rode Kruis bijna maximaal is. VOLLEYBAL. PANTERS beren hebben weer kans op volle winst. A.s. zaterdagmiddag trekken de beide faoofdformaties van de heren van de Pan ters naar buiten om de strüd aan te bin den tegen resp. SOS 3 te Utrecht en Val- bovol 4 te Woerden. Als de mannen van heren 1 net zo goed voor de dag komen als verleden week dan kunnen we een zege verwachten. De tegenstander van beren 2, Valbovol, is een onbekende, doch ook hier ligt een overwinning van de Veenendalers in de lijn der verwachtingen. Het 2e damesteam, dat verleden week tegen SOS-4 met 3-1 aan het kortste eind trok, speelt om drie thuis tegen het Zeister Cito-3. In eigen huis kunnen de meisjes een eerste overwinning boe ken. Heren-3 speelt daarna om vier uur tegen het uit de eerste klas gedegra deerde Shot-2 uit Culemborg en zal het weer zwaar te verduren krijgen. Een ge lijk spel zou reeds een goed resultaat rijn. Het jongens adspirantenteam speelt daarvoor, om twee uur, tegen de knapen van SOS uit Utrecht. De meisjes adsp. gaan vanavond reeds op reis naar Utrecht^ ;om het op te nemen tegen de jongsten van SVV en maandagavond wederom uit naar Woerden om Valbovol te bestrijden. Twee zware opgaven voor dit nog zeer onervaren team, maar deze jeugdcompetitie dient dan ook enkel en alleen om een behoorlijke dosis ervaring op te doen en daaraan zal men in deze wedstrijden geen gebrek hebben. Het 3e herenteam trekt dinsdagavond naar Woerden om Tibra-1 te lijf te gaan. Ook voor dit team een druk weekend. NICO DIEPEVEEN (DOVO) IN OOSTELIJK ZATERDAGELFTAL Nico Diepeveen, eerste elftalspeler van DOVO, heeft een uitnodiging gekregen om dinsdag 18 oktober als rechtsbinnen in het Oostelijk Zaterdagelftal mee te spe len in de wedstrijd tegen Nunspeet. De ontmoeting zal plaats hebben op het terrein van Nunspeet. Nico Diepeveen zal geflankeerd worden door middenvoor Kiel van Go Ahead Kampen, terwijl de rechts buitenplaats eveneens door een speler van Go Ahead Kampen ingenomen zal worden. Tussen de palen zal Hoeve staan, de doel man van VVOG, die zaterdag jongstleden zon' grote rol speelde in het verlies van DOVO in Harderwijk. jaar de resultaten zijn verbeterd. Aan het verslag ontlenen wij ver der dat de textielfabriek bij sterk ge stegen vraag nog met personeelstekor ten kampt, terwijl de chemische fa- briek met betrekkelijk kleine winst marges genoegen moest nemen. Het j personeelstekort kon worden opgevan gen door de aantrekking van een vrij groot aantal buitenlandse arbeiders. Er werd ditmaal geen bedrag ont- trokken aan de reserve (v. j. f 2,49 mil- Ijoen). Voor afschrijvingen was onder meer f 0,95 miljoen nodig (v. j. f 1,01 j miljoen). Het exploitatie-saldo bedroeg I f 2,28 miljoen (v. j. f 2,54 miljoen). Dank zij het feit, dat de voorziening j voor de verliezen op deelneming in Van Alphen N.V., welke in 1964/05 f 615.000 vroeg, in het verslagjaar achterwege I kon blijven, zijn de resultaten per sal do toch verbeterd en kon f 150.000, (v. j. nihil) aan de reserve worden ge voteerd. Het directielid, de heer W. A. Fre- derikse zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie neerleggen. Op de bindende be noemingsvoordracht komt als nummer één voor drs. W. Werker. MODELWONINGEN IN ENGELENBURG. De firma Matser in de Hoogstraat wil het Veenendaalse publiek tonen, hoe een modern ingerichte woning er uit kan zien. Hiervoor heeft zü de beschikking over een tweetal flats in Den Engelenburg, die zü geheel zal inrichten. De ene flat zal spe ciaal ingericht worden voor trouwlustigen, terwijl de andere meer gericht zal zün op reeds gehuwden, die hun woninginrichting moeten vernieuwen. De woningen worden ingericht in het eerste flatgebouw, dat in de Engelenburg gereed komt, en wel aan het Boompjesgoed, schuin achter het nieuwe gemeentehuis. Vanaf donderdag 20 oktober tot eind no vember zal de expositie voor een ieder toe gankelijk zijn. Dinsdag 11 oktober zyn een leger van vele duizenden schoolkinderen de straat op gegaan. Deur aan deur zü aanbellen; huis aan huis gaan ze kinderzegels en -kaarten te koop aanbieden. Het is reeds voor de veertigste maal, dat de kinderzegels te koop aangeboden worden. In de loop van die jaren is er voor een bedrag van 39 miljoen binnen gekomen. Een groot bedrag, maar ieder jaar is er meer nodig om het werk van de kinderbescherming te kunnen voortzet ten. Nu is er zelfs veel nodig, want het is nu ongeveer vijftig jaar ge leden, dat de overheid dit werk ging steunen. Dat betekent echter, dat een groot deel van de tehuizen uit die begintijd nu verouderd zijn en nodig vervangen moeten worden. Mede hiervoor is de opbrengst van de kinderzegels bestemd. Als men de bestelling aan de kinderen opgegeven heeft dan ontvangt men het bekende zegeltje, dat vertelt dat er aan de deur niet meer ge beld behoeft te worden. Geheel waterdicht is dit systeem niet, want het is mogelijk, dat er nog eens een geestdriftig kind belt. Neem dat echter op de reeds gedane goede koop toe. BF.ATAVOND. Zaterdag a.s. zal in het Dorpshuis te Amerongen een beatavond worden geor ganiseerd door de Amerongse Key-club. De avond begint om acht uur. Muzikale medewerking zal worden ver leend door de beatgroep The Dogs uit Amsterdam. Zondag moet het eerste elftal van de zondagafdeling op bezoek bij SVF in Cothen. Het belooft een spannende ont moeting te worden, daar beide ploegen niet meer dan één punt wisten te ver zamelen. Gezien het feit dat deze wed strijd om 2 uur zal aanvangen, vertrekt men om 1 uur vanaf Garage Correct. Het tweede elftal ontvangt op de Burg wal Oranje Wit 2. Het zaterdagelftal gaat in Veenendaal op bezoek bij Merino's 3. De jeugdelftallen spelen als volgt: 2.45 uur DVSA A-Veenendaal B; 2.45 uur Advendo a-DVSA a; 2.45 uur Kulan a- DVSA b terwijl de pupillen om 1.30 uur te Eist spelen tegen Musketiers 1. INTERLANDWEDSTRIJD Op zondag, 6 november a.s. wordt te Amsterdam in het Olympisch Sstadion de wedstrijd Nederland-Tsjecho-Slowakije ge speeld. Liefhebbers voor het bijwonen van deze ontmoeting kunnen zich tot en met 15 oktober a.s. opgeven bij de secretaris van DVSA, Nassaulaan 12 te Amerongen. Bij het bestellen van een toegangsbewijs wordt verzocht om de verschuldigde kos ten gelijktijdig te voldoen. De plaatsbewijzen kosten: Ere-tribune f 12,50; Marathontribune f 12,50; Zijvakken I f7,50; Zijvakken II f5,en staanplaat sen f2,50. Na zaterdag a.s. zullen geen aanvragen meer worden aangenomen. nog een dag of drie, door tal van appèl trucjes, de verdwijning van de jongens te verbergen. Toen ging het niet langer en was de boot aan Wat ging de Jap tekeer! De ontvluchting werd overal heen geseind. De Indische be volking was Nederland niet gunstig gezind. Binnen 24 uur werden de jongens door de inlanders aangebracht. Ze werden halfrood geknuppeld en naar het kamp vervoerd. Daar werd verder over hun lot beslist. Dc Japanners kenden drie manieren voor dood straf. De kogel, onthoofding en de bajo netsteek. Wilson en Dirksen werden respectievelijk veroordeeld tot onthoofding en de bajonet steek. „Onze Nederlandse kampcomman dant" aldus de heer Koopman „deed wat hij kon om tenminste de dood door de kogel voor de jongens te krijgen. Maar zijn smeekbede baatte niets. De Jap bleef bij zijn besluit. Hij zou een treffend voorbeeld stellen. Met z'n allen moesten wij de te rechtstelling bijwonen. Het was verschrikkelijk. Bleek als een dode werd Wilson voorgeleid. Er werd een matje op de grond gelegd waar hij op knie len moest. Hij steunde met zijn handen op de mat. Toen naderde de Japanse beul. Met één formidabele slag scheidde hij het hoofd van de romp. Mijn vriend Wilson was niet ONS WARE VERHAAL Opgetekend door Rik Valkenburg Dat dromen niet ALTIJD bedrog behoeven te zijn, bleek ons na een gesprek met de heer M. H. J. C. Koopman, aan de Westersingel te Veenendaal. De heer Koopman is een sober verteller, die weinig woorden gebruikt. Hij verleent echter dieper perceptie aan zijn verhaal, door er afbeeldingen bij te leveren, die door hemzelf vervaardigd zijn en de hand van een kunstenaar verraden. Er zijn intrigerende tekeningen bij, die de sfeer van zijn verhaal visueel maken. Onderstaand gebeuren speelt zich af in Ned. Oost Indi'è, toen de capitulatie aan Japan een feit was geworden. De heer Koopman bevindt zich dan in een groot krijgsgevangenenkamp, waarin 300 militairen zijn gedeterneerd. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft in zijn vergadering van 21 september 1966 met voldoening kennis genomen van het slagvaardige bestrijdingssysteem voor mond- en klauwzeer, dat is ontworpen in overleg tussen de Vëeartsenijkundige Dienst van het ministerie van Landbouw en de Gezondheidscommissie voor Dieren van het Landbouwschap. Het dagelijks bestuur acht het van groot belang, dat thans na het consta teren van deze ziekte onmiddellijk ge- ent kan worden met een geconcen treerd vaccin. Ter aanvulling van het tot nu toe gebruikelijke bestrijdings systeem - opruiming van de besmet tingshaard, afgrendeling van het be smette bedrijf door een vervoersverbod - zal namelijk terstond worden begon nen met het enten van de varkens die worden gehouden in het gebied met een straal van ongeveer 3 km rondom het besmette bedrijf. Een zo snel mo gelijk verloop van de enting is ge waarborgd doordat in elke provincie een aantal dierenartsen zich daarvoor beschikbaar heeft gesteld, terwijl bo vendien voorraden vaccin worden op geslagen. Uiteraard kan het systeem pas vol ledig effect hebben als de varkenshou der onmiddellijk aangifte doet wanneer hij ook maar de geringste verdenking koestert, dat een of meer van zijn die ren de ziekte zou kunnen hebben. Een snelle aangifte, die overigens wettelijk verplicht is, is bovendien in zijn eigen belang, aangezien de vergoeding voor zieke dieren verlaagd is tot 50®/» van de getaxeerde waarde, terwijl hij voor de niet aangetaste dieren de volledige getaxeerde waarde ontvangt. Het dagelijks bestuur vertrouwt, dat dankzij de snelheid van optreden die thans mogelijk is gemaakt een ernstige uitbreiding van het mond- en klauw zeer in de toekomst kan worden voor komen. HET IS EIND MEI 1942. Verveeld kijkt soldaat Koopman om zich heen in het half duister. Hij kan weer moei lijk de slaap vatten. Twee kooien zijn leeg, merkt hij. Ze zijn er dus weer tussen uit, zijn twee slapies. Ze zijn nauwelijks 18 jaar, Dirksen en Wilson. En soms wel wat over moedig, al is Wilson voorzichtiger dan Dirk sen. Deze laatste ziet nooit gevaar. Een bes te vent, overigens. Veel te sterk gehecht aan zijn familie hier in Soekaboemi. Dat kan hem de kop nog eens kosten Koopman gooit zich voor de zoveelste maal om, op zijn harde kooi-matras. Wat een brits, eigenlijk! Kon hij maar slapen. Hij moet die twee jongens van zich afzet ten. Er is toch immers niets aan de hand? Het kamp wordt uitsluitend bewaakt door Nederlandse militairen. Ze mogen niemand doorlaten maar ze zien nog wel eens wat door de vingers, zoals dat gaat. Verschil lende nachten tenminste glippen er jongens tijdelijk tussenuit, voor een „snoepreisje" naar ouders of verloofden Uiteraard wel link van de Jap, om de krijgsgevangenen zélf met de bewaking van het kamp op te schepen. Wel zonder vuur wapens, maar de stevige knuppel die de ne- derlandse bewakers dragen, wordt door de Jap ruim voldoende geacht, om de prikkel draadversperring rond het kamp, van elk in en uitgaand verkeer te vrijwaren. De Jap he :ft meedogenloze represaillemaatregelen aangekondigd voor ontvluchtingspogingen. Tot nog toe is hun dreigement, dat voor elke ontvluchte gevangene er 10 tegen de muur gezet zuflen worden, nog niet ge realiseerd. Maar dat ligt er natuurlijk al leen maar aan, dat ze de bewaking niet zelf in handen hebben. Wel komen ze één keer per dag voor controle. En dan zijn ze se- kuur. Alles is immers nauwkeurig geregi streerd. Niemand mag op het appèl ontbre ken. Zodra echter de controlemanschappen vertrokken zijn, is er geen enkele Jap meer in het kamp. De Nederlandse legerleiding is verantwoordelijk en heeft het dan voor het zeggen. Maar de dreiging van de on zichtbare, afwezige Jap, blijft En elk ogenblik kunnen ze terugkomen, ook 's nachts Koopman draait zich weer om en zucht Dirksen is natuurlijk weer op visite bij zijn zuster. Voor de zoveelste keer. Och, het is altijd nog goed gegaan, waarom nu dan niet? Als de Jappen vannacht maar niet ko men, prakkizeert de sergeant. Hij heeft zich gehecht aan de twee vrolijke, wat onbezon nen jongens. Hij moet er niet aan denken dat hen iets zou overkomen En zo prakkizeert en bidt de gedeterneerde militair zich tenslotte in slaap. De volgende morgen zijn de jongens weer present. Alles lijkt weer veel vrolijker nu. Koopman merkt dat Dirksen wat in zijn zak laat glijden. Koopman glimlacht. Even later voelt hij in zijn zak en haalt een paar biscuitjes te voorschijn. Marie, staat erop. Ze komen dus uit Holland. Ze smaken uit stekend. Altijd neemt Dirksen er een paar voor hem mee, als hij er 's nachts tussen uit trekt. Leuk van die jongen Het is enige tijd later. Dirksen begint een gesprek met Koopman. „Moet je eens luis teren. Ik had vannacht toch zo'n nare droom. Alsof het echt gebeurde. Ik droom de dat ik op weg was naar mijn zuster en dat een grote slang mij achtervolgde. Ik rende wat ik kon, maar de slang haalde mij in en slokte mij op" Koopman huivert even. Dromen zijn be drog maar niet altijd. Hij drukt Dirksen op het hart niet meer het kamp te verlaten. Dirksen belooft heel goed te zullen oppas sen. Maar laten kan hij het niet. Op een avond gaan hij en Wilson weer door de prikkeldraadversperring. Uren blij ven ze weg, zoals altijd. Intussen ge beurt er iets. In deze nacht wordt de bewa king van het kamp plotseling overgenomen door de Japanners. Grimmig scharen de zwaar bewapende Jappen zich rond de ver sperring. Niemand eruit en niemand erin, is de opdracht. „Hallo, Wilson, was alles oké in de stad?" „Het was best, Dirksen. Bij je zuster ook alles goed „Prima. Ik heb weer een aardig vrachtje biscuits meegekregen. Lust je er ook wat?" „Dat zou ik denken" Kauwend en pratend lopen de twee jon gens terug naar het kampement. De tro pische hemel koepelt kristalhelder boven hen. Overal klinken sonore geluiden. Ze zijn niet ver meer van de prikkeldraadversper ring. Oppassen is nu dus de boodschap. De bewaking is wel niet streng, maar een klap met de knuppel is toch ook niet zo aan trekkelijk Hun praten gaat over in fluisteren. Ver der is er niet veel spanning bij. „De bewa kers zijn actief vannacht" begint Wilson. „Kijk, ze staan allemaal op hun eigen plaats" „Ik merk het" reageert Dirksen. „Meest al staat er een groepje met elkaar te praten, maar dat is er nu niet bij. Misschien ver scherpte maatregelen?" De jongens worden voorzichtiger en sluipen onhoorbaar naderbij. „Verdraaid. Dirksen, het zijn Jap pen schrikt Wilson. De jongen beeft over al zijn leden. Dirk sen blijft onbewogen. Hij beduidt Wilson zich om te keren en terug te sluipen. Als ze een eind uit de richting zijn, ontvouwt hij zijn plan. Ze moeten vluchten. Nu di rect. Het is gebeurd met hun uitstapjes. De Jap heeft er natuurlijk achter gekeken en zal hen zwaar straffen. Beter dus een poging gewaagd om het vege lijf te redden, dan met open ogen in de armen van de Jap te lopen .Zo zagen deze twee jongens het, en zo beslisten zij. Jammer. Ze hadden zich beter kunnen melden, achteraf bezien, mis- Op deze Japanse .vfjze liet Wilson het leven. Onthoofding was een van de drie methoden om veroordeeld ter dood brengen. schien was het dan nog met een sisser (en een flink pak slaag) afgelopen. Nu vluchten ze samen weg, in hun kamppyama. Ijlings gaan ze Zuidwaarts. Arme kerels (Volgens latere en nadere gegevens moet het ongeveer als boven beschreven naar toe ge gaan zijn, toen de jongens hun kamp weer wilden binnengaan, deze nacht). Wat een schrik in het kamp toen men merkte wat er gaande was. In de eerste plaats zat men in over de twee jongens. Wat moest er van hen terecht komen? Aan de andere kant was ct pok de angst voor eigen hachje. De Jap had immers gedreigd: Voor elke vluchteling, tien tegen de muur! Koop man en zijn kameraden keken elkaar eens aan. Ieder wist wat de ander dacht. Alle kamergenoten stonden kandidaat tegen de muur gezet te worden. Weinig bemoedigen de gedachte. De nederlandse kampcommandant wist Maak een proefrit bij: Dr. Slot de Bruïne- straat 3, tel. 08385- 2771-4251. Veenendaa 77 Toen kwam Dirksen. Fier en trots liep hij tussen de bewakers. Op de executie plaats aangekomen, blikte hij scherp om zich heen. Toen naderde de beul met de lange bajonet. Dirksen rekte zich tot zijn volle lengte. Toen boog hij zijn brede, ge spierde borst naar voren. Hij spuwde naar de Jappen. Toen blikte hij onze kant uit en schreeuwde luid: Leve de Koningin Onmiddellijk drong de scherpe bajonet zijn borst binnen. Maar er was nog een steek nodig, om de dappere soldaat te vellen. Ook Dirksen was niet meer Ik zag verschillende Nederlandse officieren, die van hun stokje gingen. We waren er al len beroerd aan toe. In onze barakken aan gekomen zwoeren we wraak aan de Jap Van het dreigement 20 krijgsgevangenen tegen de muur te zetten, zagen de Jappen kennelijk af, want daar hebben we nooit iets van gehoord. Uiteraard hadden ze wel sukses, want niemand durfde nadien het kamp meer te verlaten. We waren er allen kapot van" Wij stellen de vraag aan de heer Koop man of er nog iets terecht was gekomen van hun wraakeed. „Als Christen mag ik eigenlijk niet aan wraak doen. Gerechtigheid hoeft echter al tijd geen wraak te zijn. Maar terzake, wij werden later naar kampen overgebracht in Japan. We werden over zoveel kampen ver deeld dat je al je oorspronkelijke kamera den kwijtraakte. Toch wil ik wel iets vertel- Middellaan 89 Veenendaal Telefoon 3196 NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN In volle overgave aan haar Heere en Heiland en onder biddend opdra gen van al haar kinderen, nam God in Zijn Heerlijkheid op, onze lieve zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder geboren Van Engelenburg op de leeftijd van 84 jaar. Jes. 40 vers 1 en 2: „Troost, troost Mijn volk", zal ulieder God zeggen „Spreekt naar het hart van Jeruzalem en roept haar toe dat haar strijd vervuld is, dat hare ongerechtigheid verzoend is, dat zij van de hand des Heeren dubbel ontvangen heeft voor al hare zonden". Veenendaal, H. van Beek-Alberti H. van Kooten-Alberti M. van Dijk-Alberti P. van Dijk G. van Dijk-Alberti W. van Dijk J. C. Alberti H. K. Alberti-van de Pol J. Septer-Alberti T. Septer Ammerstol, W. H. te Hennepe-Alberti J. A. te Hennepe Amsterdam, M. Alberti W. Alberti-Hofland Veenendaal, 13 oktober 1966 Zandstraat 125 De begrafenis zal D.V. plaatsvinden maandag 17 oktober 1966 om 3.30 uur op de Algemene Begraafplaats te Veenendaal. Daaraan vooraf zal om 2 uur een rouwdienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk (Markt). Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond na half acht. len over het eind van de oorlog. Ik was te recht gekomen op het eiland Kioesjoe, het zuidelijkst deel van Japan. Onder de bewa kers van ons kamp daar» waren verschillen de sadisten, hoewel er ook ménsen onder waren. Beslist wel! De commandant echter was een echte sadist. Zo liet hij bij een overtreding de gevangenen elkaar met een knuppel slaan. Ook liet hij bij 15° vorst doodgemoedereerd een emmer water over je blote rug gieten, buiten in de koude. Toen de Amerikanen de bevrijding aankondigden. namen enkele Nederlandse officieren de lei ding van het kamp op zich, totdat de Ame rikanen zplf zouden arriveren. Deze oficieren riepen het hele kamp bij een en lieten toén de Japanse commandant (die wreedaard dus) op zijn eentje de beer put leegscheppen. Daarna mocht hij weer naar zijn eigen kamer en werd verder onge moeid gelaten. Daar zouden de Amerikanen wel verder over beslissen. En zo brak dus eindelijk de bevrijding aan. Ook voor ons, militairen in Nederlandse dienst" •v. .V.V.V-.® v.y

De Vallei | 1966 | | pagina 4