Win terprogramma van het Nut te Amerongen modelwoning Slagroom borstplaat AMERONGEN ■mmwÊÊÊv Min EDERVEEN OVERBERG RENSWOUDE Officiële bekendmaking SCHERPENZEEL In Canada gemeente geïnstitueerd Nieuwsblad „DE VALLEI" vrijdag 14 oktober 1966 f 32.50 in 2 woningen van uitbreidingsplan de engelenburg. Huize Schuuring Op 14 november 1966 zal het tien jaar geleden zijn dat in Amerongen het Nutsdepartement werd opgericht met de bedoeling, om enerzijds te pogen iets te brengen dat bijdraagt tot de verruiming van ons begrip over wat onze we reld en maatschappij beweegt en anderzijds toch ook de bedoeling om af en toe een vrolijke noot tussen het geheel te hebben. In de achterliggende tien ja ren is het ledenaantal gekomen om 250. Het bestuur vindt dit echter nog wat weinig en zou graag voor het komende jaar het ledental op 300 brengen. In het kader van het 10-jarig bestaan heeft men gemeend, dit tweede lustrum een extra glans te geven door het samen stellen van een gevarieerd winterpro- gramma. De eerste avond is inmiddels al geweest, n.l. de primeur over de film „Roodwild". Verder staat op het programma het volgende vermeld: 2 november 1966: „Moderne kunst, onbe grijpelijk of onbegrepen". Een onderwerp dat behandeld wordt door de kunstschil der en criticus Jan Michels uit Arnhem. 17 november 1966: Twee jeugdvoorstel lingen welke worden verzorgd door de goochelaar Thoraldo. Deze middag wordt de Amerongse schooljeugd aangeboden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van het Nutsdepartement. 18 november 1966. Een Cabaretavond, gebracht door o.a. de cabaretier Cees van Oyen en de pianist Joop Stokkermans. Een jong modern gezelschap met modern eigentijds cabaret. Een avond, eveneens In het kader van het tweede lustrum. 14 december 1966: Jiddische liederen en verhalen worden gebracht door Sera An- stadt (zang en voordracht( en de accor deonist Harry Mooten. Een avond, die gezien het karakter wordt gehouden in de raadzaal. 12 december 1966: Heerlijk duurt het langst. Deze musical van Annie M. G. Schmidt wordt U aangeboden in de Stads- schuowburg te Utrecht. De organisatie be rust bij de departementen in de provin cie Utrecht. Nadere gegevens zullen hier over tijdig bekend worden gemaakt. 26 januari 1967: Angst en onzekerheid in Samenleving. Gezin en bij het Indivi du. Een causerie van Drs. Eduard Wor- mer, psycholoog. Enkele punten uit de causerie zijn het veranderde tijdsbeeld, de controverse tussen conservatieve en pro gressieve groepen in de maatschappij en de kerk, diverse angstvormen enz. 17 februari 1967. Staatsburgerlijke Vor ming. Een onderwerp, dat vorig seizoen door omstandigheden niet aan bod kwam. Deze avond, waarvoor reeds enkele des kundigen hun medewerking hebben toe gezegd, is nu definitief vastgelegd. 16 maart 1967: Taal, Volkstaal en Volks humor. Een vrolijke causerie met een leei-zame inslag. Aan wie zouden we dit onderwerp beter kunnen toevertrouwen als aan Willem van Iependaal. 20 april 1967: Filmavond. Op dit mo ment is nog niet te zeggen welke speel film of documentaire er vertoond zal worden. We willen up to date blijven en zullen pas op het laatste moment een recente film kiezen en aan de leden aan bieden. Overigens staan er nog eert tweetal ex cursies op het programma. Een in het voorjaar naar de proefboerderij Schevik- hoven te Leersum en een naar een pot tenbakkerij. AMERONGEN NIEUWS VOOR DE BEJAARDEN. Door het Comité „Autotocht Bejaar den Amerongen" wordt op dinsdag 18 oktober a.s. een gezellige avond geor ganiseerd voor de Bejaarden in Hotel „Buitenlust", Burg. v. d. Boschstraat te Amerongen. Aanvang: 7.30 uur. Aan deze avond werkt een gezelschap mee die voor elk wat wils brengt en te vens worden de prachtige dia's vertoond van de laatste tocht van de Bejaarden die gemaakt zijn door de Heer Koijffius. Alle Bejaarden worden uitgenodigd deze avond aanwezig te zijn en ook de auto bezitters (sters) met hun dames, die elk jaar hun wagen beschikbaar stellen voor de Bejaardentocht. Ook diegenen die het werk voor onze Bejaarden een warm hart toedragen zijn, voor zover er plaats is, van harte wel kom tegen betaling van 1,per per soon. Bejaarden uit Overberg die deze avond willen bezoeken kunnen zich hiervoor opgeven bij de Heer Engelhoven, Eind- seweg te Overberg. Dan wordt er voor vervoer gezorgd. AMBTENAREN NAMEN AFSCHEID VAN SECRETARIS. Tijdens een intieme en gezellige bijeen komst, waarbij het voltallige gemeenteper- soneel aanwezig was, werf! afscheid geno men van de heer F. C. Magendans, ge meentesecretaris, in verband met zijn pen sionering. Na een kort openingswoord door de bur gemeester werd namens het personeel het woord gevoerd door de heer C. Th. de Boer, loco-gemeentesecretaris. Als afscheids geschenk werd de scheidende secretaris aan geboden een langspeelplaat voor de stereo- fonische platenspeler, welke hij van de Rid derhof als afscheidsgeschenk ontving, als mede een enveloppe met inhoud, verpakt in een paar klompen. De inhoud van de enveloppe was bestemd voor aankoop van coniferen in de aan te leggen tuin. Tevens ontving de heer Magendans een boekje waarin alle handtekeningen van het ge- meentepersoneel waren verzameld. Door een aantal sprekers werden vervol gens nog vele ernstige maar ook humoris tische woorden gesproken. Na een dank woord van de heer Magendans werd deze bijeenkomst besloten. Wat heb je 'n prachtig jurkje aan! Echt iets voor kleine meisjes met eigen ideeën over mode. En gemakkelijk I voor moderne mama's. Want de stof is Terlenka. Dus zó gewassen géén gestrijk. En de plooien in het kittige rokje zijn er niet uit te krijgen! maat 104 (kleine stijging per maat) - HOOFDSTRAAT Vrijdagavond tot 9 uur geopend. VEENENDAAL Woensdag tot 1 uur geopend. mmmmm ««a;- Ook dit seizoen kunnen verzamelaax-s weer terecht op de Nutsruilbeurs„ welke eenmaal in de zes weken op een zater dagmiddag wordt gehouden in het Dorps huis. De data worden bijtijds bekendge maakt. Het bestuur van het departement Ame rongen rekent op een goede opkomst voor genoemde avonden. CON AMORE ZINGT IN EDERVEEN De Renswoudese gemengde zangver eniging Con Amore geeft morgenavond een uitvoering in Ederveen, op initia tief van de Ned. Herv. jeugdraad in die plaats. Aan het concert wordt, be halve door Con Amore ook meege werkt door een koperkwartet en de or ganist Bob van Stempvoort uit Vee- nendaal. Plaats van handeling zal zijn de Herv. Kerk en het begint om 19.30 uur. D.C.E. SPEELDE HAAR EERSTE COMPETITIEWEDSTRIJD. Maandagavond speelden de Ederveense dammers D.C.E. hun eerste bondscompe- titiewedstrjjd tegen VTD 2 uit Tiel. Het werd voor Ederveen een zware wedstrijd, want de Tielenaren bleken goed tbuis te zyn achter het dambord sommige spe lers waren reeds 33 jaar lid van de dam club en daarbij voelde Ederveen zich maar een groentje. De heer B. v. Beek was de enige die tegen J. Schoer uit Tiel, winst wist te boe ken van het achttal, terwijl alle anderen hun partij verloren. Er werd echter prettig, sportief en zeer leerzaam gespeeld. Dinsdagavond komt de damclub uit te gen BSDV 2 te Barneveld. De onderlinge competitie werd inmiddels door de overige spelers voortgezet waarvan de uitslagen waren: J. de KoningA. v. Hunnik 11, G. VlastuinJ. Lagerweij 20, A. v. HunnikE. Hendriks 20, G. VlastuinE. Hendriks 11, J. de Koning J. Lagerweij 20. NIET AFGEHAALDE PRIJZEN VERKOOPDAGEN. Bij de verkoopdagen van de Ned. Herv. kerk te Ederveen zijn er verschillende prij zen nog niet afgehaald. Het zijn: lot nr. 692 (oranje) 1 big. Voor 20 oktober af te halen bij de heer Bos, Spinnebosweg 7. Af te halen aan de pastorie: lot nr. 83 (groen) kussen; ^78 of 875 (groen) kussen; 33 (groen) mandje met zuivelprodukten; 66 (oranje) fruitschaal; 311 en 526 (blauw) 2 weckflessen met honing. BOSWANDELING DOOR AMERONGSE HUISVROUWEN Door het bestuur van de Nederlandse Vereniging Van Huisvrouwen afd. Ameron gen wordt op woensdag 19 oktober a.s., wanneer de weersomstandigheden bet toe laten, een wandeltocht door de Amerongse herfstbossen georganiseerd. Om 14.00 uur zal het startsein worden gegeven op de hoek van de Del met de Kievit. Op een flink aantal wandelaarsters wordt gerekend. Door dezelfde vereniging wordt op don derdag 20 oktober om half elf in het Berg huis aan de Veenseweg een koffieochtend gehouden. Deze ochtend is vast bewust ge kozen om weer bij te komen van de wan deling van de dag daarvoor. Wanneer men zeker wil zijn, of de bos wandeling wel of niet doorgaat kan telefo nisch worden geïnformeerd bij mevr. J. J. van de Pol-v. d. Kop, tel. 1387. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. Op maandagavond 17 oktober a.s. zal in het dorpshuis een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid worden gehouden. De avond begint om 8 uur. Aan de orde zullen zijn de notulen, be spreking werkzaamheden gemeenteraads fractie en de bestuursverkiezing. Op de leden wordt een dringend beroep gedaan om kandidaten te stellen voor het vervullen van een functie in het bestuur. De kandidaatstelling is mogelijk tot aan de behandeling van het betreffende agenda punt. Van niet aanwezige kandidaten moet een schriftelijke bereidverklaring aanwezig zijn. ALGEMENE LEDENVERGADERING VAN HET NUT. Woensdag 19 oktober a.s. vindt in de bovenzaal van het Dorpshuis om 20 uur de algemene ledenvergadering van het de partement Amerongen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen plaats. Na de pauze zal de heer J. de Kroon enkele films vertonen, welke door de heer De Kroon zelf werden opgenomen. MEDEDELING. Leden van de Chr. Plattelandsvrouwen en Meisjesbond, afd. Overberg, worden er aan herinnerd, dat op dinsdag 18 oktober a.s. weer vergaderd wordt in de lagere shool. Aanvang 7.30 uur. Er zal een film vertoond worden over het wex-k van de Kon. N. en Zd. Holl. Reddingmij., waarbij uiteraard ook niet- leden van harte welkom zijn. A. ESSER OVERLEDEN. Tengevolge van een ernstig ongeval is maandag 10 oktober in het Julianazieken- huis te Veenendaal overleden de bekende Renswoudese organist dc beer A. Esser. De overledene, die een zeer bekende figuur in zyn woonplaats was, bereikte de leeftijd van 77 jaar. Meer dan 30 jaar was hij organist van de gereformeerde kerk in Renswoude, van af de oprichting was hij secretaris van de gereformeerde mannenvercniging en altijd is hij een actief lid van de plaatselijke kies vereniging van de A.R. geweest. Voor de oprichting van de plaatselijke afdeling van deze partij, waaraan hij heeft meegewerkt, was hij propagandist er voor. De heer Esser maakte deel uit van de Evangelisatiecommissie van de gereformeer de kerk, was correspondent van het Neder- landsch Bijbelgenootschap, actief voor het Rode Kruis en de grote kracht achter de inzameling van het oude papier ten bate van de kerk, dat steeds belangeloos door hem werd opgehaald- Het heengaan van deze vitale dorpsfiguur heeft allerwege gro te verslagenheid gewekt. De begrafenis heeft hedenmiddag, na een rouwdienst in de gereformeerde kerk, te Renswoude plaats gehad. Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend: I. dat zij in het belang van de vrij heid van het verkeer en de veilig heid op de wegen, bij hun besluit van 3 oktober 1966, nr. 33.042, het kruispunt Dr. Slotemaker de Bruï- nestraat-Rondweg West-Dijkstraat hebben aangewezen als voorrangs- kruispurit, met dien verstande, dat aan het verkeer gaande over de Rondweg West voorrang moet worden verleend; II. dat zij hebben bepaald, dat dit be sluit onmiddellijk in werking zal treden; III. dat zij van hun onder I. genoemde besluit afschrift hebben gezonden aan: 1. de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat te Utrecht; 2. Gedeputeerde staten der pro vincie Utrecht; 3. de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., Wasse- naarseweg 220 te 's-Gravenhage; 4. de Koninklijke Nederlandse Au tomobielclub, Sophialaan 4 te 's- Gravenhage; 5. de Koninklijke Nederlandse Mo torrijders Vereniging, Bezuiden- hout 179 te 's-Gravenhage; 6. de Rijksverkeersinspektie, Ma liebaan 55 te Utrecht; 7. de Eigenvervoerders Organisatie, Stadhouderslaan 162 te 's-Gra venhage. Veenendaal, 3 oktober 1966. Burgemeester en wethouders voornoemd: De burgemeester, J. Hazenberg. De secretaris, Van Manen. Lezing over Jordanië Dinsdagavond heeft burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg in hotel Boszicht verteld over en dia's vertoond van zijn reis naar Jordanië. De avond ging uit van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, waarbij ook de Geldersche Maatschappij van Landbouw en de vereniging voor Vreemdelingenverkeer, afd, Scherpen- zeel waren uitgenodigd. In haar openingswoord heette de presidente, mevrouw Dijkstra-Willems welkom de burgemeester met echtge note, de heer en mevrouw Daniëls, de heer Stotijn en de besturen en leden van de gastverenigingen. Hierna kreeg de burgemeester het woord. Hij ver telde dat zij op hun reis behalve Jor danië, ook nog Sirië en Libanon had den aangedaan. De start was in Bei roet, het handelscentrum van het Mid den-Oosten. Daar zijn twee belangrijke banken met bankgeheim, de Intra- bank en de Otto-bank. Hier brengen de oliemagnaten hun miljoenen, zodat deze banken zeer grote kapitalen be schikbaar hebben voor beleggingen. Naast de oude. bevolking, die ongeveer 100.000 mensen telt, zijn er ook zeer veel vluchtelingen. Er wordt in deze plaats van alles verhandeld. Naast de rijkdom treft men er voor een deel ook grote armoede. De stad ligt aan een inham met de bijzonder mooie kust en heeft een prettig klimaat, waarbij de temperatuur doorlopend tussen de twintig en vijfentwintig graden ligt. In het gebergte Libanon vindt men de vervallen handelssteden Tyrus en Si- don. In beide plaatsen vindt men een kruisvaarderskasteel. Damascus is een plaats met 767.000 inwoners, waarvan 99% Arabieren. De stad ligt in een bomenrijke streek. Men vindt er de Omajade-moskee, de grootste en mooiste moskee uit het Midden-Oosten, en in deze moskee, een hoeveelheid van 22.000 tapijten. De huidige straten liggen vier tot vijf la gen boven de straten uit de oudheid, omdat de stad enige malen van de aardbodem is verdwenen door aardbe vingen en men op de puinhopen weer nieuw heeft gebouwd. In de straat, ge naamd „De Rechte" kon men bijvoor beeld met trapjes naar beneden, naar het huis van Ananias (waar Saulus heeft vertoefd). Na enige dagen door droog, dor land getrokken te hebben, komt men aan de grens van Jordanië en ziet daar het dal van de Jordaan. Op vele plaatsen langs de Jordaan treft men slechts twee tot drie meter begroeiing aan, onder andere tamarinden en wilgen en men ziet dan nu ineens een zeer vrucht bare vlakte. De Joi'daan mondt uit in de Dode Zee. Deze ligt 400 meter onder de zeespiegel en bevat 25% zout. In Jericho heeft men een prachtig uitzicht op de berg Nebo en de Berg der Verzoekingen. Het heel oude Jeri cho is een grote aardheuvel die door archeologen wordt afgegraven en waar bij men de oude stadsmuur heeft ge vonden. De regerend vorst van Jorda nië is koning Hoessein, die in Amman woont. Omdat het reisgezelschap uit v.a. donderdag 20 oktober matsen interieurverzorging - binnenhuiskunst hoogstraat 16 veenendaal Nederlanders bestond, mocht het paleis bezichtigd worden. Jordanië bezit mooie wegen en over het geheel geno men gaat het dit land goed. Het huidige Jeruzalem ligt westelij ker dan het Jeruzalem uit de oudheid. De stad kent zes sekten, die daar alle maal hun kloosters, gebouwen, kerken, scholen, enz. hebben. Deze godsdiens ten leven vredig naast elkaar hoewel er steeds wordt beknibbeld over de plaatsen waar Christus is geweest. Op deze reis komt men steeds weer in plaatsen die in de Bijbel voorkomen, waarbij men op alle heilige plaatsen kerken en moskeeën aantreft, die bus sen vol bezoekei-s trekken. Weer verkrijgbaar: 't Fijne komt van BANKETBAKKERIJ Hoofdstraat 87, Veenendaal De burgemeester verluchtte zijn be toog met de vex-toning van een aantal prachtige dia's. De voorzitter van de Geldersche Maatschappij van Land bouw, de heer Houterman dankte de burgemeester voor het gebodene en bood hem en zijn echtgenote een at tentie aan. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden vex-zonden. De data, waai-op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Waterland" (18/10); Au stralië; „Munsterland" (17/10) Brazilië: „Alhena" (18/10); „Paraguay Star" (21/10); Canada: „Mormacrigel" (17/10), „Maakefjell" (19/10); Chili: „Wiesba den" (16/10) ;Ned. Antillen: „Palamedes" (18/10); Nieuw-Zeeland: „Port Lincoln" (18/10); Suriname: „Ox-anje Nassau" (19/10); Verenigde Staten van Amerika: „Mormacrigel" (17/10); „Prinses Mar griet" (19/10); Z.-Afx-ika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: „S. A. Vaal" (16/10); „Oranjefontein" (18/10). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. JEUGD OVER „DE DOMINEE IN DEZE TIJD". Ds. A. A. Bos heeft tijdens een bij eenkomst van jongeren, verenigd in CJV, YMCA en YWCA afdeling Veenendaal, zijn gehoor de volgende vragen voorgelegd over bovengenoemd onderwerp. 1. Hoe komt het, dat velen een grote distantie voelen tot de predikant? 2. Zou het instituut van beroepsvoor gangers moeten worden afgeschaft? 3. Is een regelmatige wisseling der pre dikanten aan te bevelen? 4. Is het juist, dat gelovigen zich vaak terugtrekken in eigen christelijke or ganisatie? Op deze vragen kwamen, na discussie, de volgende antwoorden voor de dag: 1. De dominee staat tussen God en de mens. Dit begint al in de kerk, door dat de preekstoel zo hoog is en door die zwarte toga. Bij meer persoonlijk kontakt omdat de dominee een universitaire oplei ding achter de rug heeft en het dan tóch wel beter zal weten dan de ge wone mens. Overigens meende de jeugd dat de afstand kleiner wordt. Verschillende oorzaken werden hier voor aangewezen, soms ook de do minee zelf: door zijn houding en kleding. 2. Unaniem beantwoord met „nee". Veel te veel wisseling van voorgan gers met als gevolg minder persoon lijk kontakt. De voorganger moet door zijn op leiding voor alle facetten van zijn taak berekend zijn. Een dominee kan er geen baan bij nemen. 3. Regelmatige wisseling achtte men ge wenst, omdat een nieuwe dominee anders preekt, andere kontakten legt en omdat het bovendien voor de ge meente goed is. De gemeente wordt meer getraind in het zelf beoordelen wat wel en niet goed is. 4. Met deze vraag kon de jeugd niet goed klaar komen. De noodzakelijk heid van christelijk onderwijs werd ingezien, in verband met de aanslui ting bij de gezinssfeer. Die funktie, n.l. van het christelijke, werd niet gezien in b.v. een chr. voetbal- en een dito geitenfokvereni- ging. Men was van oordeel dat dit niets met het christen-zijn te maken heeft, omdat een christen in de maat schappij ook met mensen van alle soorten levensbeschouwelijke richtin gen in aanraking komt. Men kwam tot de slotsom, dat men juist in een niet-christelijke organi satie door zijn levenshouding kan la ten zien dat men christen is. ROND HET AFSCHEID VAN DS. BOS. In de avonddienst van zondag 16 ok tober a.s. zal ds. A. A. Bos afscheid nemen als voorganger van de hervorm de gemeente „Sola Fide" te Veenendaal, wegens vertrek naar Vlaardingcn. Afge vaardigden en genodigden zullen in de gelegenheid worden gesteld om na deze dienst ds. en mevrouw Bos nog een per soonlijk vaarwel te zeggen. In verband met de beperkte beschikbare ruimte heeft de kerkeraad de gemeenteleden donderdagavond j.l. reeds in de gelegen heid gesteld om de predikant en zijn echtgenote de hand te drukken. In zijn afscheidswoord in het orgaan van „Sola Fide" schrijft ds. Bos o.a.: „Sola Fide is een grote gemeente ge worden en is uit Veenendaal niet meer weg te denken. In de loop van de voor gaande jaren ben ik ook steeds meer overtuigd geworden van de noodzaak van het bestaan van onze gemeente. Omdat het evangelie zo'n goede en rijke zaak is dat het er recht op heeft om bevrijd van knellende banden van tradi tie en dogmatiek verstaanbaar en duide lijk gebracht te worden aan de mensen van deze tijd. We verheugen ons er overigens wel over", aldus nog steeds ds. Bos, „dat er ook binnen de gereformeerde bond thans een krachtig streven is naar ver nieuwing. Hopelijk komt er steeds meer toenadering; tot de andere kerken, maar vooral toch ook tot de hervormde ge meente ter plaatse." En tot besluit tot de gemeenteleden: „Ringpredikanten zullen in de komen de tijd vakaturebeurten in Sola Fide gaan vervullen. Zij hebben al vaak over onze gemeente moeten horen. Nu zullen zij dus nader kennis moeten maken. U wilt er wel voor zorgen dat zij een zeer positieve indruk van onze gemeente krij gen?" INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST MET SOCIALE INSLAG. Uitgaande van alle in het Christelijk Sociaal Centrum te Veenendaal verenig de kerkgenootschappen, t.w. de beide chr. gereformeerde kerken, de hervorm de gemeente „Sola Fide", de gerefor meerde kerk en de gereformeerde kerk vrijgemaakt, zal op woensdagavond 19 oktober a.s. een bijzondere interkerke lijke bijeenkomst worden gehouden in de chr. gereformeerde Pniëlkerk aan de Hoofdstraat. Bij de keuze van het kerkgebouw en de predikanten die het woord zullen voeren heeft het bestuur van het Chr. Sociaal Centrum nog eens extra het in terkerkelijke van het centrum willen be klemtonen. Tijdens de bijeenkomst zal de per 1 juli j.l. in dienst getreden maatschappe lijke werkster, mevr. J. M. D. Scholte- Zijtveld, aan de gemeenten worden voor gesteld. Mevr. Scholte zal spreken over de inhoud van het kerkelijke maatschap pelijk werk. Verder zal ds. G. C. Vijzelaar van de hervormde gemeente „Sola Fide" de achtergronden belichten van de huidige taak van het diakonaat, terwijl de chr. gereformeerde predikant dsa J. Keuning de avond zal besluiten. VOORZITTER KINDERKERK. Tot voorzitter van de kinderkerk van de hervormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal is, in de plaats van de schei dende ds. A. A. Bos, gekozen de heer J. van der Kooij. De vertellers en vertelsters van de kinderkerk gaan een trainingscursus vol gen, die onder auspiciën van de Ned. Zondagsschoolvereniging staat. Dit „aquarium" is in alle opzichten veranderd. Men heeft het gebouw gemoderni seerd en door de aankleding van het geheel is er een gezellige sfeer gescha pen. Tegelijk met deze veranderingen heeft men het gebouw ook een andere naam meegegeven, n.l. „De Ruif". Niet alleen de jeugd, maar alle afde lingen van de parochie kunnen thans van het gebouw gebruik maken. De ge bruikelijke dansavonden zullen zoveel mogelijk op zaterdag en zondag gehand haafd blijven. De gelegenheid om er 's zondags na de mis een kopje koffie of een glaasje bier te drinken blijft bestaan. EXPOSITIE. In één van de lokalen van de chr. geref. Pniëlkerk aan de Hoofdstraat wordt van 25 t/m 28 oktober a.s. een tentoonstelling gehouden met als motto „Ontstaan en ontwikkeling van de Hei lige Schrift". Deze expositie, die uitgaat van het Nederlands Bijbelgenootschap, is voor ieder vrij toegankelijk. NIEUWE MANNENVERENIGING. In de westwijk van de hervormde ge meente te Veenendaal is een mannen- vereniging opgericht Van het voorlopig bestuur is ds. A. Wisgerhof voorzitter en de heer C. de Jong secretaris. BEJAARDENMIDDAGEN. Ds. T. Langerak van de oostwijk van de hervormde gemeente te Veenendaal zal trachten regelmatig middagen te be leggen voor bejaarden boven de 70. De eerste middag in deze reeks zal aan het eind van deze of het begin van de vol gende maand worden gehouden in het gebouw achter de Vredeskerk. JEUGDPROGRAMMA. De hervormde jeugdraad te Veenen daal heeft het programma voor dit sei zoen althans in schema klaar. Enkele punten die er uit springen: een landelijk jeugdweekend in het O.C.B.-gebouw op 22 en 23 oktober a.s,. Medewerkers: de voordrachts kunstenaar J. B. Oosterwelder te Amsterdam met een voordracht ge titeld „Storm over Nederland" en ds. S. P. van Assenbergh. Een jeugd weekend dat in het teken van de Hervormingsdag zal staan; een grote landelijke toogdag in de geest van een hagepreek op tweede pinksterdag 1967, te houden in één van de bossen in de omgeving van Veenendaal en waarvoor diverse pre dikanten zijn uitgenodigd, terwijl men zich ook reeds heeft verzekerd van de medewerking van een koper kwartet; een weekend voor de Veenendaalse hervormde jeugd, in april of mei 1967, waarvoor een mooi gelegen conferentie-oord zal worden ge huurd. ONGEVACCINEERDE DS. MALLAN Tussen 2 augustus en 24 september was ds. Mallan, predikant van de Geref. Gem. in Ned, te Veenendaalniet in zijn woonplaats. In opdracht van de synode van zijn kerkgenootschap maakte hij een reis naar Canada om de sympathisanten daar te bezoeken. Het doel van zijn reis was de stand van zaken daar te onderzoeken, eventueel een gemeente te institueren en van zijn bevindingen rapport uit te brengen aan de synode in Nederland. Dat rapport moet nog uitgebracht worden en daarom wilde ds. Mallan niet in de finesses van hetgeen hij daar ondervonden heeft treden. Dit zou publici teit betekenen voordat het officiële rapport verschenen was. Een ander punt tijdens het interviewtje, dat wij met deze predikant hadden betrof de ge beurtenissen in Elspeet. Veel commentaar wilde ds. Mallan hierop niet leveren. Wel bleek, dat hij het standpunt van ds. Wisse deelt. Beroepen. Door de gereformeerde gemeente synodaal) te Veenendaal is een beroep uitgebracht op ds. A. W. Verhoef te Bar neveld, die ook een beroep uit Gronin gen ontving. GEDAANTE- EN NAAMS VERANDERING. De r.k.-parochie te Veenendaal had naast het kerkgebouw aan de Nieuwe- weg reeds lang een jeugdgebouw, des tijds het „Aquarium" gedoopt. „De synodale commissie heeft al enige jaren contact met enkele groe pen in Canada", vertelt ds. Mallan. „Daaruit wilde men een gemeente institueren. Dat is nu gebeurd in Chilliwack in Brits Columbia. Er is daar nu een gemeente van ongeveer 200 zielen. Deze mensen wonen vrij dicht bijeen, ongeveer in een straal van 40 mijl (wat een afstand is van Veenendaal tot halverwege tussen Utrecht en Amsterdam). Bij die ge meente zijn afdelingen gevormd in verscheidene plaatsen in Canada en Brits Columbia. In totaal zijn op deze manier nog enkele honderden mensen georganiseerd in ons kerke lijk verband. De nieuw geïnstitueer de gemeente heeft de naam gekre gen van Canadian Reformed Con gregation - een letterlijke vertaling van Canadese Gereformeerde Ge meente. In Noox-d-Amerika'" zo vertelt ds. Mallan verdei-, „heb ik contact ge legd met een px-edikant van de Bethany Reformed Church, ds. Bree- man, die naar onze gemeente wil- ovex-komen. Hiei-over moet de sy node natuurlijk beslissen. Deze pre dikant is volledig Amerikaan. De Bethany Reformed Church stamt van een groep Nedei-landse emigran ten, die in de jai-en '60 van de vo rige eeuw naar Amerika gingen. Hij zelf spreekt geen Nederlands en dat is ergens een probleem. De ouderen onder de emigranten horen nog steeds liefst een Nederlandse pi*eek. terwijl de jongeren allen Engels spreken en het Nederlands vrijwel niet meer. Een tweetalige predikant zou er de beste oplossing zijn. Ik ben een beetje boos op De Vallei", zegt ds. Mallan, „omdat dat volkomen uit de lucht gegrepen be richt over het aannemen van een bei-oep door mij in Canada gepu bliceerd is. Toen het in Trouw ge staan had, heeft het niet veel in druk gemaakt, maar toen De Vallei het publiceerde, moesten de mensen het haast wel voor waar aannemen Er is echter zelfs niet over de mo gelijkheid van een beroep gespro ken. Ik weet ook niet of ik een be roep naar Canada zou aannemen. Ik heb het nog goed in mijn vader land. Wel zou ik graag nog eens terug gaan om de kennismaking te vernieuwen. Er blijft altijd een ver langen om met mensen, die je eens ontmoet hebt nog weer eens te praten." Dominee, nu iets geheel an ders. Wat denkt u van de gebeur tenissen in Elspeet? Indien daar stond, 3Wi u zich dan achter uw col lega Wisse, of T'mmer plaatsent „Laten we het daar nu ni.et over hebben. U bent hier voor een ge sprek over Canada gekomen, en dit is al zoveel in het nieuws." Maar het kan urgent worden hier. Het is niet ondenkbaar dat hier ook enkele gevallen gaan voor komen. „Wel, we zijn principieel tegen vaccinatie. Ik zou me volledig ach ter ds. Wisse scharen." Maar bent u dan niet ingeënt, toen u naar Canada ging? „Nee, daar ben ik ongevaccineerd gekomen. Dat kan, met een bewijs van de huisarts en de kerkeraad. Bovendien moet je dan nog zelf een formulier invullen. Zelfs voor emi granten is het mogelijk. Die moeten echter na aankomst gedurende twee weken zich iedere dag bij de ge zondheidsautoriteiten melden en la ter nog enkele malen per jaar."

De Vallei | 1966 | | pagina 6