Moderne jeugd niet slechter N.C.R.V. houdt excursie naar de Betuwe Ze hebben me bij de neus genomen Werkzaamheden rond viaduct bijna gereed Zwemmers in Mexico City hebben moeite met aanpassing Voetbalstudie wordt voortgezet Accommodatie voor gymnasten op Neder-Veluwe gebrekkig Edese boekverkopers zeggen „nee" tegen anti B.P.-boekje li Journalisten verweten uitgever onzindelijkheid Bas van Duivenboden kandidaat Europees titelgevecht boksen Herstel van eenheid in schaakbond lijkt naderbij Dirk Nijs kende zijn boekje niet Beelen verbeterde Nederlandse records Amsterdam bokste beter dan Parijs Heracles' trainer kreeg berisping Nederland schreef in voor Olympisch voetbaltoernooi Vasovic naar Ajax Alle finale-spelers weer in Engels elftal V.U.-lezing van drs. Ruarus Ontvluchte knapen in Veenendaal gepakt TOLSMA OVER „ZIJN" BOEKJE: Burgwal lid van UEFA-commissie 11 Verbetering verkeerssituatie in Rhenen Onthullingen Niet in halve finale Wereldtitel Pagina 11 DINSDAG 18 OKTOBER 1966 VEENENDAAL Maandagavond werd de eerste lezing van dit seizoen van de Volksuniversiteit in Veenen- daal gehouden in 't Trefpunt. Drs. D. G. Ruarus, als psycholoog verbonden aan het Kamp Overberg, hield een in leiding over de problemen van de mo derne jeugd. Hij werd ingeleid door de vice-voorzitter van de VU, de heer D. Philips, die de plotseling ziek gewor den voorzitter, dr. J. G. Thoomes, verving. De heer Philips sprak er zijn vreugde over uit, dat een zo'n groot aantal belangstellenden ongeveer veertig aanwezig waren. Het betoog van de heer Ruarus kwam, gezien de veelheid van proble men waarmee de jeugd wordt gecon fronteerd, niet geheel uit de verf. Dat was ook aan de reacties van de aan wezigen te merken. Een van zijn hoofdgedachten was, dat de totale jeugd niet slecht is, ze ker niet slechter dan die van vroeger Het was volgens spreker de schuld van de kranten, dat er gesproken wordt over een jeugdprobleem. „Men schrijft wel over de tweehonderd, die ontspo ren, maar niet over de tweehonderd duizend, die normaal blijven". De jeugdpsychologie begon aan het eind van de vorige eeuw. Het jeugd probleem was echter in feite een sex- probleem waarover toen slechts aarze lend geschreven en gesproken mocht worden. Het duurde lange tijd, voordat men zich met de puber ging bemoei en. Toch zijn er conclusies te trekken als men het heden en het verleden ver gelijkt. De puberteit begint met een plotselinge lengtegroei, en het blijkt, dat deze thans veel vroeger begint dan enige decennia terug. De jeugd is eer der geslachtsrijp, dan vroeger maai de puberteit houdt ook later op. Een groot deel van de problemen begint in het gezin. De jeugd heeft geen ontzag voor de ouders, wat vol gens spreker in de hand wordt ge werkt door die ouders. Een jongere kan niet begrijpen, waarom ouders jong willen blijven. Het verbergen van grijze haren, het doen aan sport om fit te blijven en dergelijke vindt de mo derne jongere infantiel. De heer Rua rus had er ook iets op tegen, dat de „psychologische grootvaders" zich met VEENENDAAL Vanaf het par keerterrein van hotel ,^La Montagne" vertrokken dezer dagen een aantal deel nemers aan een grote door de Ned. Christelijke Reisvereniginng georgani seerde tocht door de Betuwe. Het ge zelschap was zeer verheugd, dat ex cursieleider Adriaan P. de Kleuver weer zo ver van een vrij langdurige ziekte was hersteld, dat hij de leiding van de excursie op zich kon nemen. Het werd een onvergetelijke dag, die in alle opzichten voldeed aan de ver wachtingen. Men zag de Betuwe in herfsttooi compleet met de fruitpluk- kende kwekers. Deze excursie werd ingezet met een rit over de Defensieweg in herfstkleed, en voerde vervolgens door de Stadsbos- sen over de beroemde toeristische au toweg. Hoewel het wat heiig was ge noot men toch van het wijde uitzicht over het machtige gletsjerdal, de Gel derse Vallei. Onderwijl vertelde de excursieleider via de busmicrofoon over veel beziens waardigheden. Via de Rijnbrug met links en rechts een prachtig uitzicht werd de Betuwe bereikt. Door de medewerking van de Rijks politie was het de buschauffeur toege staan de smalle wegen in de onverge lijkbaar mooie Marschpolder te berij den. Bij de Tollenburgse Dreef werd een korte wandeling naar de Oude' Rijn ge maakt met de prachtige hofsteden Tol- lenburg en Schuilenburg. Het opmerke lijke van deze plek is de aanwezigheid van de nu al wereldvermaarde plant, die daar aanwezig is: een kruising tus sen kleine en grote Lisdodde. De plant is een opmerkelijke speling van de na tuur, die iedere deelnemer aan de ex cursie versteld liet staan, toen verteld werd, dat waarschijnlijk honderd jaar geleden een gekruist zaadje daar wor tel geschoten heeft. Na dit gewaardeerd uitstapje ging het via de lands'chappelijk fraai gele gen watermolen van de Marschpolder en de Nieuwe Waai naar het dorp Lienden met de monumentale kerkto ren en de 17e-eeuwse poltorenmolen. Het volgende reisdoel was de fraaie gotische kerk van Ingen. Vooraf ver toefden de deelnemers even bij het grafmonument van Baron Van Brakell in het Engse bos bij Ommeren. Tussen de toevallig aanwezige rentmeester over de Meertense goederen, die geheel ten goede komen aan de arbeiders uit de omgeving en de excursieleider de heer De Kleuver ontspon zich een aller gezelligste discussie waardoor de deel nemers een nog beter beeld van deze omgeving kregen. In de Ingense kerk fungeerde dominee Steenbeek als ge sprekspartner van de heer De Kleuver. Via Eek en Wiel en Maurik werd ver volgens koers gezet naar Beusichem. Hier trad ds. Pot als gastheer op. Na dat het gezelschap van hem een indruk gekregen had van het kerkelijke leven in deze gemeente, nam de heer De Kleuver plaats op de orgelbank van het fraaie Batzorgel in de kerk. De be wondering voor de veelzijdigheid van de organist werd tot uiting gebracht door de heer Griffioen uit Veenendaal. Het spel van de excursieleider werd een van de hoogtepunten van de dag. De grote vrije improvisatie op eigen thema's werd virtuoos gebracht, maar het meest sprak de vertolking van het eenvoudige lied, dat vele malen geva rieerd nog rijker en dieper van inhoud werd. Na een soeptraktatie in „de Roskam" te Beusichem ging het gezelschap nog naar het architectonisch prachtige Weeshuis te Buren, waar ondermeer de sfeervolle regentenkamer, de kaarsen kroon van zuiver goud en de portret ten van de grote Oranjes werden be zichtigd. de jeugd bemoeien. De ouderen zouden zich beter op de problemen van de ou derdom kunnen werpen, al kon hij ook niet zeggen, wie dan wel de proble men van de jeugd moet bestuderen. Tijdens de bespreking werd daar nog over doorgepraat. Toen werd de vraag gesteld, dat de grootouders de klein kinderen vaak beter begrepen, dan de ouders ervan het doen. Volgens de heer Ruarus was dit niet zozeer een beter begrijpen, maar vloeide dit voort uit een grotere mildheid. „De groot ouders zijn er om de kleinkinderen te verwennen", zo sprak hij. De heer Ruarus zag het jeugdpro bleem ook als een gevolg van onze he dendaagse maatschappij. Men werkt nu 5 dagen binnen 6 jaar verwacht te hij een vierdaagse werkweek en bin nen 15 jaar een driedaagse. De school moest volgens hem een opleiding ge ven. voor de vrijetijdsbesteding. In de Provo's zag de heer Ruarus veel positieve elementen. Hierbij doel de hij op de „echte" provo's en niet die, die de uitvinder van dit woord be doelt. Dat zijn de nozems, die meren deels negatief handelen. De jeugd van tegenwoordig heeft naar de mening- van de spreker een zeer groot verant woordelijkheidsbesef, zo groot, dat ze soms niet de verantwoording willen dragen. Een andere stelling van de heer Ruarus was, dat de scholen een ande re opleiding zouden moeten geven. „Wij leven in een technologisch tijdperk en dus moet aan de natuurwetenschappen zo min mogelijk aandacht geschonken worden". De stelling „kennis is macht" is uit de tijd. „De meeste ontspoorde jongeren ko men uit de gezinnen met strengere ge dragsregels. Duidelijk blijkt, dat uit de rooms-katholieke gezinnen meer jeugdi ge delinquenten voorkomen, dan uit de andere bevolkingsgroepen". Hij schreef dit aan de strenge regels die de katho lieke kerk kent bijvoorbeeld ten aan zien van het huwelijk toe. In deze kringen komen veel „farce-huwelijken" voor. Dit is een gevolg dat men niet mag scheiden, hoewel de huwelijksband alleen nog voor de wet geldt. Uit de 4 tot 5 procent gezinnen, waar ernsti ge huwelijksmoeilijkheden zijn, komen ongeveer 70 procent van alle jeugdmis- dadigers. De bezoekers van de lezing mogen dan nog steeds geen algehele uitleg van alle problemen gekregen hebben, zeker is, dat de heer Ruarus de ge dachten over dit onderwerp op gang gebracht heeft en daarom was de boe- kenbon, die hem aan het eind van de avond door de heer Philips namens de VU werd aangeboden beslist verdiend. VEENENDAAL De politie hield zaterdag op de Kerkewijk een brom fiets aan, waarop twee jongens, C. H. J. de H. en H. A. beiden uit Amster dam en respectievelijk 17 en 16 jaar oud, gezeten waren. Bij onderzoek bleek, dat er door de hoofdstedelijke politie een verzoek was uitgegaan om de jongens op te sporen en terug te brengen. De brommer had den zij in Amsterdam gestolen. Overi gens waren de beide knapen die aan de kinderpolitie in Amsterdam z zijn overgegeven reeds vaker met de justitie in aanraking geweest. EDE ,,'k Vind het vreselijk", stamelde Hielke Tolsma (52) na de persconferentie in het Amsterdam se Krasnapolsky waarop uitgever Bekking de politieke pocket Koe koek kan ons nog meer vertell'n" ten doop gehouden had. De Lunte- raan, die in het boekje niets van zijn manuscript kon terugvinden, bemerkte tot zijn grote ontsteltenis dat ook hij het slachtoffer gewor- wen was van de heksenjacht die uitgever en samensteller van het boekje, B. van Dienst (pseudo niem), op leden en oud-leden van RHENEN- Er heerst al enige tijd een grote bedrijvigheid op en in de nabijheid van het viaduct in Rhenen. Vracht wagens en ingewikkelde asfaltmachines rijden af en aan. Een aantal fors ge bouwde mannen werkt koortsachtig aan de metamorfose van dit vertrouwde stadsdeel. Resultaat van de werkzaam heden: verbetering van de verkeers situatie ter plaatse. Zoals op vele plaatsen in ons land het geval is heeft men ook in Rhenen en kele oude verkeersknooppunten dras tisch moeten verbeteren. Het viaduct was bijvoorbeeld niet berekend op de steeds toenemende verkeersstroom. Vooral in de drukke vakantietijd ont stonden af en toe bijzonder gevaar lijke situaties op kruispunten als, Pro- vincialeweg - Zwarteweg, Stationsweg- Provincialeweg en op het viaduct met de daarop uitkomende wegen. Binnen EDE De drie Edese boekhandela ren hebben besloten het vorige week verschenen boekje „Koekoek kan ons nog meer vertell'n" niet te verkopen. Een klein gedeelte van deze politieke pocket 'is geschreven door de Lunterse publicist Hielke Tolsma, wiens naam ook als auteur op de rug van het boek werkje vermeld staat. In een door B. van Dienst (pseudo niem voor de Amsterdamse free-lance journalist Henk Meyer) geschreven ge deelte, getiteld „Alle man van Neer- lands stam", waarin een heksenjacht op leden en oud-leden van de Boeren partij gehouden wordt, wordt evenwel dezelfde heer Tolsma beticht van het onderhouden van vriendschappelijke re laties met een neo-naziman. Op de vorige week in Amsterdam ge houden persconferentie distantieerde Hielke Tolsma zich uitdrukkelijk van dit gedeelte van „zijn" boekwerkje. De Edese boekverkopers hebben, uit sym pathie met Tolsma, de reeds bestelde 400 exemplaren geannuleerd.Uitgever Bekking heeft zich inmiddels bereid verklaard in een eventuele tweede druk de bewuste passage achterwege te la ten. zeer afzienbare tijd zal hier echter een einde aan zijn gekomen, hetgeen een enorme verbetering zal betekenen voor de verkeersveiligheid in Rhenen. Een geheel nieuwe weg op de plaats van het vroegere „stikke huggie" ver bindt nu de Herenstraat met de Pro- vincialeweg. Deze nieuwe weg maakt mogelijk, dat verkeer uit de richtingen Arnhem en Utrecht, dat naar de Betu we moet, nu de brug kan benaderen zonder de Provincialeweg te kruisen. Het oversteken van de Provinciale weg leverde telkens weer een groot gevaar op. Vele ongelukken zijn er het gevolg van geweest. Het viaduct ondergaat eveneens een belangrijke verandering. Door middel van een verbreding aan weerskanten, waarbij de stenen leuningen komen te vervallen en worden vervangen door een moderne stalen constructie, ont staat een driebaansweg, die ruimer voorsoteren mogelijk maakt. De weg- verbreding loopt in de richting Arnhem tot aan het einde van de bebouwde kom. In de richting Utrecht is dit ech ter maar 500 meter het geval. De ver breding heeft op de Grebbeberg een ruime parkeergelegenheid, aan eén zij de van de rijbaan tot gevolg. Hec oude stadsdeel krijgt door al deze verande ringen en verbeteringen een geheel an der maar veel moderner aanzien De werkzaamheden zijn op het ogen blik reeds zóver gevorderd, dat op het wegdek alleen nog een zogenaamde toplaag dient te worden aangelegd. Zo als het zich nu laat aanzien zullen de werkzaamheden binnen enkele weken gereedkomen. Op dit punt in de ge meente Rhenen zal het wegennet dan volledig zijn aangepast aan het huidige verkeer. AMSTERDAM. Bas van Duiven- boden, de Nederlandse titelhouder in 't halfzwaargewicht, is door de Neder landse boksbond kandidaat gesteld voor een gevecht om het Europese kam pioenschap. Wanneer de EBU de kan didatuur van de Amsterdammer aan vaardt, dan mag hij de Italiaan Piero del Papa uitdagen. de Boerenpartij gehouden hebben. De onzindelijke situatie doet zich voor, dat in het boekje, waarvan de naam H. Tolsma als auteur op de rug vermeld staat, de Lunteraan z.elf door het slijk gehaald wordt. „Ze hebben me bij de neus geno men", was de enige reactie van de verblufte Tolsma toen hij voor het eerst het boekje zag. Drukproeven had hij nooit te zien gekregen. Van de vele bladzijden kopij, waaraan hij ruim een maand gewerrtt had, was niets dan ruim 2 pagina's overgeble ven. Op een vraag waarom dan wel de naam van de heer Tolsma als auteur op de prospectussen en op de rug van het boekje vermeld staat, antwoordde de heer Bekking, lichte lijk ontstemd over de scherpe aan vallen van de journalisten, dat de Lunteraan uitsluitend als initiatief nemer gezien moest worden. Aanvan kelijk had het in de bedoeling gele gen een grotere aandacht aan de vi sie van Tolsma op het Koekoekspro bleem te besteden, maar zo zei de uitgever, „gezien de laatste ontwik kelingen in de Boerenpartij hebben wij het accent meer gelegd op de hui dige crisis in die partij". Zo kon het dan gebeuren dat in een kleine der tig pagina's verscheidene leden en oud-leden van de Boerenpartij op hun verleden getoetst worden. De „au teur" van het boekje Hielke Tolsma is daarvan zelf de dupe geworden. Zonder dat zijn naam genoemd wordt (argument van de uitgever: „wij wil den hem beschermen"), wordt geïn sinueerd dat hij vriendschappelijke betrekkingen zou onderhouden met een ex-jeugdstormleider en ex- N.S.K.K.-er. „Vreselijk" was het enige dat Tolsma kon zeggen, toen één van de aanwezige journalisten hem op de betreffende passage wees. De persconferentie, die o.a. door ir. Stam, de ex-partijtheoreticus van de Boeren Partij bezocht werd, ontaarde niet alleen door de gereser veerde ontvangst van het boekje zelf, maar ook door uitlatingen van de uit gever en de heer Tolsma in een complete chaos, waarin de Lunteraan herhaaldelijk het woord ontnomen werd. „Het boekje brengt geen spec taculaire onthullingen over de Boer- partij", zo meende uitgever Bekking, die zei zo van de mestvaalt geroken te hebben dat de pocket bijna als een persoonlijke belijdenis van hem te beschouwen was. Het boekje, dat 96 pagina's telt, bevat behalve de visie van de heer Tolsma op de B.P., een bijna zestig bladzijden vullend portret van de partij en haar leden onder de titel Alle Man van Neerlands stam door B. van Dienst, waarin o.a. ook de wethouders-affaire in Ede ter sprake komt. Tientallen foto's ver luchten dit werkje, waar een luchtje aan zit. Laatste commentaar van Tolsma: „Ik ga nu een boek schrijven over de ontoerekeningsvatbaarheid van 't Nederlandse volk, maarik ga dan naar een andere uitgever". Q De grote baggermolen „Ajax" (750 ton), die ongeveer drie weken gele den na een aanvaring met een bak in het Noordzeekanaal nabij Amsterdam zonk, is zaterdag door drie drijvende bokken van de rederij Goedkoop en de bok „Phoenix" van de N.D.S.M. gelicht. MEXICO Na afloop van het zwemprogramma van de Kleine Olympische Spelen hebben de leiders van de diverse ploegen de eerste conclusies getrokken wat betreft het probleem nummer één van de komende spelen: de acclimatisatie op grote hoogte. Eén feit werd duidelijk: alle zwemmers en zwemsters van buiten Mexico kwamen niet aan hun beste prestaties toe. Het verschil was één twee seconden over de 100 meter en één minuut en tien of twaalf seconden op de 1500 meter. Het meest typische voorbeeld was dat van de 1500 meter, waarop de wereld recordhouder, de Amerikaan Mike Burton (met 16.41.5) werd verslagen door de Mexicaan Guillermo Echeverrla, die een t)jd maakte van 17.40.2 tegen 17.52.00 voor de Amerikaan. B(j de Amerikaanse kampioenschappen waren de tyden van Burton en Echeverrla respectieveiyk 16.41.5 en 17.50.9. De Mexicaan werd daar mee laatste in de derde serie. De prestaties op de 400 meter vrije slag waren minstens zo interessant. Bij de Amerikaanse kampioenschappen maakte Burton een tijd van 4.12.4 en Echeverria 4.21.2, terwijl op hetzelfde tijdstip in Europa de Fransman Mosco- ni tot 4.13.6 kwam. De anderhalve maand later vertrokken dezelfde zwem mers in goede conditie naar Mexico, waar zij geheel verschillend reageer den op het klimaat. Mosconi was tien seconden langzamer, Echeverria, die steeds ver ten achter was gebleven bij de grote Amerikanen en Europeanen, maakten een tijd, die drie seconden be ter was dan die bij de Amerikaanse kampioenschappen. De op het laatste ogenblik in Mexico aangekomen Burton bleef twaalf seconden van zijn prestatie verwijderd. De aanpassingsmoeilijkheden waren niet voor allen gelijk. Sommigen pas ten zich de eerste dagen goed aan, maar kregen later last van tekort aan uithoudingsvermogen. Anderen pasten zich geleidelijk aan. Dat bracht Geor ges Haines, de leider van de Ameri kaanse ploeg, tot de uitspraak: „Men moet één of zes weken voor de Spelen in Mexico aankomen. Een tussenweg bestaat niet." De Nederlandse Mieke Jaapies heeft intussen tijdens de kanowedstrijden in Mexico in de k-2-klasse met de Poolse Antonowicz het zilver veroverd. De uit slag was: 1. Esser/Breuer (W-Dld) 1.55.54; 2. Jaapies/Antonowicz (Ned./Polen) 1.58.47; 3. Smoke/Rademacher (VS) 1.59.01. Fedor den Hertog heeft de halve fina le van de achtervolging niet gehaald. In de kwartfinales werd hij verslagen door de Tsjech Jiri Daler, die een tijd van 4.59.6 voor zich liet noteren. De tijd van Den Hertog was 5.06.9. Voor de haWe finale die vandaag UTRECHT Het Nederlandse schaakparlement heeft op zijn in Utrecht gehouden najaarsvergadering veel aandacht besteed aan de aanvrage van de in 1955 uitgetreden Amsterdam se Schaakbond tot het lidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse schaak bond. Sinds dat jaar is de KNSB in de hoofdstad officieel vertegenwoordigd ge weest door de hoofdstedelijke schaak bond, die gevormd wordt door een aan tal clubs, welke zich indertijd niet kon den verenigen met het uittreden van de overige Amsterdamse schaakclubs. In de vergadering bleken er veel bezwa ren te zijn tegen het bestaan van twee officieel erkende onderbonden in Am sterdam, indien de aanvrage tot het lidmaatschap van de Amsterdamse Schaakbond zou worden ingewilligd. De bondsraad heeft het bestuur van de KNSB nu uitgenodigd een „commissie van goede diensten" in het leven te roepen, die tot taak zal krijgen een fu sie tussen de beide Amsterdamse schaakbonden zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Mr. F. Goudsmit, de voorzitter van de KNSB, noemde in zijn openings woord de oprichting van een bondsbu- reau urgent en onvermijdelijk. Wan neer dit tot stand is gekomen, zal het bestuur voldoende tijd kunnen vrijma ken om zich te kunnen gaan bezighou den met de wenselijke herstructuering van de bond. De vertegenwoordiger van de KNSB op het komende congres van de FIDE te Havana zal de Nederlands Antil liaanse Schaakbond steunen in diens kandidatuur voor het interzonale toer nooi 1967. Volgens de bestaande plan nen zal dit toernooi in oktober volgend jaar deels op Curagao, deels in Puerto Rico worden gehouden. Voor 1967 wees de bondsraad de gro te bondswedstrijden toe aan Leeuwar den, het nationale jeugdkampioenschap aan Breda, de nationale jeugdschaak- week aan Hengelo en mogelijk ook aan 's-Hertogenbosch en het nationa le kampioenschap voor jeugdteams van de onderbonden aan Rotterdam. DEN HAAG S.C. Cambuur heeft volgens de reglementen van de K.N.V.B. alle recht afdelingsscheidsrechters niet tot haar wedstrijden toe te laten alleen op vertoon van het afdelingsdiploma. Er bestaat volgens het hoofdbestuur van de K.N.V.B. dan ook geen aanleiding het bestuur van S.C. Cambuur daarover te kritiseren. Dat was namelijk wel gedaan door het hoofdbestuurslid, tevens voorzitter van de scheidsrechterscommissie Dirk Nijs, tijdens een bijeenkomst van de Leeuwar der scheidsrechtersvereniging op dins dag 4 oktober. Over zijn uitlatingen ge durende die bijeenkomst zal Dirk Nijs zich nu schriftelijk in verbinding stellen met S.C. Cambuur. wordt gereden, plaatsten zich de Ita liaan Giorgio Ursi (5.01.4), de Deen Ian Ingstrup (4,56.7) en de Tsjechen Jiri Kolar (4.58.6), en Jiri Daler (4.59.6). Den Hertog had zich maandag in 't „Calles"-stadion als enige Nederlandse wielrenner geplaatst voor de kwartfi nales. Rini Wagtmans en Daan Hols vielen af, terwijl Johnny Brouwer werd gediskwalificeerd. AMSTERDAM Het Amsterdamse amateur-boksteam is het nieuwe seizoen op overtuigende wijze begonnen met 'n overwinning op de vertegenwoordigende formatie van Parijs. De overwinning van de Amsterdammers (128) had nog groter kunnen zijn, wanneer Rudi Lub bers, de Nederlandse half zwaargewicht- kampioen, bij de weging niet te zwaar was gebleken. Lubbers kwam wel in de ring en gaf ook nu weer een weergalo ze demonstratie van zijn kunnen, maer zijn partij ging reglementair verloren. Naast Lubbers bokste ook Jan van Is- pelen in het zwaarweltergewicht een uitstekende partij. De Nederlander gaf Pierre Berreby, die over een stevige stoot beschikt, geen moment de kans gevaarlijk te worden. Met links stopte hij zijn tegenstander telkens knap af, waarna hij van rechts talloze treffers plaatste. Jan Huppen miste in de eerste ronde tegen de Bantam Chenouf de precisie, die zijn boksen anders kenmerkt. De Nederlandse kampioen stootte wel veel, maar het merendeel was zeer onzuiver. In de tweede ronde vond de kleine Am sterdammer echter wel de afstand. Toen was het ook meteen gebeurd. Chenouf moest na een rechtse hoek op de kaak acht tellen rust nemen en toen hij di rect daarna opnieuw in gevaar kwam, greep scheidsrechter Kleinhout terecht in. DEN HAAG Trainer Lesley Tal bot van Heracles heeft een berisping gekregen alsmede een boete van vijf tig gulden voor zijn optreden tijdens de wedstrijd s.c. Cambuur-Heracles op 2 oktober. Trainer Talbot betrad bij herhaling ongemotiveerd het speelveld en zat van het bankje van de reserves binnen de afrastering de spelers van Heracles te coachen, hetgeen niet is toegestaan. ZÜRICH De internationale voetbal federatie (FIFA) heeft voorlopig 66 in schrijvingen ontvangen voor het voet baltoernooi van de Olympische Spelen 1968 in Mexico. Hoewel de inschrijvings termijn zaterdag was verstreken, is het mogelijk, dat zich deze week nog enkele landen aanmelden. De lijst van ingeschreven landen ziet er als volgt uit Afrika (15) Algerije, Kameroen, Ethiopië, Ghana, Guinea, Libië, Madagaskar, Mali, Mauritius, Marokko, Soedan, Tunesië, Oeganda, Egypte, Gamiba. Azië (13) Formosa, Hongkong, In dia, Indonesië, Iran, Irak, Israël, Japan, Zuid-Korea, Libanon, Philippijnen, Thai land, Zuid-Viëtnam. Midden- en Noord-Amerika (11) Bermuda, Canada, Dominicaanse Repu bliek, Guatémala, Haïti, Mexico, Cura cao, El Salvador, Suriname, Trinidad, Verenigde Staten. Zuid-Amerika (8) Bolivia, Brazilië, Chili, Columbia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay. Europa (19) Albanië, Oostenrijk, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Engeland, Finland, Frankrijk, Oost-Duitsland, West-Duitsland, Hongarije, IJsland, Ita lië, Nederland, Polen, Roemenië, Spanje, Zwitserland, Turkije, Sovjet-Unie. Enkele bekende voetballanden, die zich niet hebben aangemeld zijn onder meer: Argentinië, Noord-Korea, Austra lië, België, Zuid-Slavië, Portugal en Zweden. DEN HAAG. Onder voorzitter schap van V. Granatkin, praeses van de Technische Ontv^kkelingscommis- sie van de FIFA, zal op het bureau van de Franse Voetbalbond te Parijs de studie van het voetballen tijdens het eindtoernooi om het wereldkampioen schap in Engeland worden voortgezet. Tijdens het toernooi in Engeland voerde een team onder leiding van de voormalige Engelse bondscoach, Walter Winterbottom, een technisch onderzoek uit. Het team bestond uit: de Engelsen Greenwood en Hassal, de Zwitser Quinche en de Rus Katchaline. De vijf leden van dat team komen te Parijs bijeen, aangevuld met de coaches-trainers van de vier landen, die de halve finales bereikten. Dan zul len ook de rapporten worden besproken door de coaches van de. zestien landen, die aan het eindtoernooi deelnamen. Tot de technische studie van het we reldkampioenschap voetbal behoren ook de problemen, die in Engeland aan het licht kwamen tijdens de wedstrijden. Het eindrapport zal te zijner tijd in handen worden gesteld van het bestuur van de FIFA. LEEUWARDEN De atleet Piet Beelen van De Spartaan uit Lisse heeft in Leeuwarden tijdens een nationale uurloop twee Nederlandse records ver beterd. Beelen liep in één uur een af stand van 19.169 meter en 5 cm en verbeterde daarmee het oude record, dat sinds 4 oktober 1959 op naam stond van de Bredase atleet Frans Ku- nen, met 260 meter en 12 cm. Beelen ging na het vestigen van dit record door en verbeterde ook het Ne derlandse 20 km-record. Voor deze af stand noteerde hij een tijd van 1 uur 2 min. 37,3 sec. en ontnam hiermee Frans Kunen, die op 30 april 1960 de 20 km in 1 uur 3 min. 44 sec. had ge lopen, een tweede nationaal record. ARNHEM Hoe gebrekkig de ac commodatie voor de gymnasten in het gebied van de Neder-Veluwse Turn kring is, kwam zaterdag op de najaars vergadering van deze kring in Arnhem weer eens duidelijk naar voren. Dat bleek, toen het werkprogramma voor het komende seizoen werd besproken en in het bijzonder toen de kringkam pioenschappen aan de orde kwamen. Waar moeten deze worden gehouden? „In Deventer", was de unanieme me ning, „want elders in 't gebied van de Neder-Veluwse Turnkring is dit vrijwel onmogelijk. Er is 6f helemaal geen, óf gebrekkige accommodatie en wanneer deze wel aanwezig is, zoals bijvoor beeld in Nijmegen, dan komen de gym- nasten van de turnkring er niet aan te pas. De ruimte is daar voor de studen ten. In Deventer zullen derhalve de kring kampioenschappen worden gehouden. Aanvankelijk waren deze gepland op 11 en 12 december, maar dit is om orga nisatorische redenen niet mogelijk. Ze zullen op een later tijdstip worden ge houden, naar men verwacht in de maand januari of februari. De tientallen bestuurders van de ver schillende bij de Neder-Veluwse Turn kring aangesloten verenigingen, hebben op de najaarsvergadering veel en over uiteenlopende zaken gestemd. Het be gon al bij de ingekomen stukken, waar bij de gymnastiekvereniging Sparta uit Ede een brief had gevoegd met het ver zoek om een hogere bijdrage van het kringbestuur voor de jeugddag, die men daar had georganiseerd. Weliswaar had de gemeenteraad van Ede een garantie bedrag toegezegd van f 700,-, maar het bestuur van Sparta wilde hiervan liever geen gebruik maken. De vergadering heeft er lang over gesproken, waarbij bleek, dat het bijzonder onverstandig was geen beroep te doen op het garan- DEN HAAG Het is wel zeker, dat de Zuidslavische internationale ach terspeler Vasovic, die tijdens de Eu ropa Cup-finale Real Madrid-Partisan nog voor zijn club uitkwam, na 1 de cember de achterhoede van Ajax zal versterken. Tussen Ajax en Vasovic is toch over eenstemming bereikt, nadat vorige week de financiële eisen van Vasovic nog te hoog bleken te zijn voor Ajax. Een aanbieding van München 1860 werd van de hand gewezen, aangezien de echtgenote van Vasovic liever niet in Duitsland wilde gaan wonen. Direct na het begin van de tweede transferperiode, op 1 december, zal Va sovic door Ajax gecontracteerd wor den tot eind seizoen 1968/69. In dit ge val is geen sprake van een transfer, maar van een aankoopbedrag dat Va sovic zelf in handen krijgt. tiebedrag van gemeentewege. De stem ming was onverbiddelijk: het verzoek van de Edese gymnastiekvereniging werd met 104 stemmen tegen én 12 voor, van de hand gewezen. Een van de laatste punten, die op de najaarsvergadering aan de orde kwam, was de bespreking van de viering van het eeuwfeest van het Koninklijk Ne derlands Gymnastiek Verbond in 1968. Voor de kringen heeft het verbond een bedrag beschikbaar gesteld van in to taal f 100.000,-. De Neder-Veluwse Turn kring wil nu proberen van dit bedrag ongeveer f 10 00Ö,- te krijgen om het feest in eigen kring te kunnen vieren. Uit het globale programma, dat nu al is opgesteld, blijkt dat de jeugd een zeer belangrijk aandeel krijgt in de vie ring van dit eeuwfeest. Een commissie zal de feestelijkheden verder voorberei den. LONDEN. Engeland zal zaterdag in Belfast voor de interlandvoetbalwed strijd tegen Noord-Ierland met hetzelf de elftal aantreden, dat in juli het toer nooi om de wereldbeker won. In de wedstrijd die wordt gespeeld voor groep 8 van het Europees kampioenschap voor landenteams komen de elf spelers, die toen West-Duitsland versloegen, weer voor het eerst samen in 't veld. Het is voor Engeland de eerste officiële landenwedstrijd na het wereldkam pioenschap. De opstelling luidt: Banks; Cohen en Wilson; Stiles, Jackie Charlton en Moo re; Ball, Hurst, Bobby Charlton, Hunt en Peters. DEN HAAG De heer H. A. Burg wal, chef de bureau van de KNVB( is benoemd tot lid van de UEFA-commis- sie voor non-amateur- en professional voetbal: een commissie, die zich be zighoudt met alle problemen rond het prof-(betaalde)-voetbal in Europa. Afgelopen woensdag woonde de heer Burgwal voor het eerst een vergade ring van die commissie bij te Floren ce, waar donderdag de loting werd ver richt voor de verschillende toernooien om de Europa-Cup. Die loting woonde hij eveneens bij als lid van de UEFA- commissie.

De Vallei | 1966 | | pagina 11