Ds. AA. Bos bij afscheid Predikant is onbelangrijk, wel God, die wasdom geeft' Uit de oude doos (12) ANBEEK Hongersnood in Veenendaal bracht velen tot stroperij Yégé vierde 5e lustrum W inkeliers koppelen actie aan polio-bestrijding Tentoonstelling Kinderspeelgoed bij Groene Kruis Samenzangavond met „Veenzangers" Soefi-bijeenkomst AGENDA P.v.d.A. bespreekt ve en Benoemingen hij S.K.F.-Kogellager Boeken ruilen in Overberg Koninklijk zilver voor jubilaris ielrijdster (68) overleden Geslaagd Politie vraagt getuigen Opgetekend door RIK VALKENBURG We voerden een gesprek met een Vee- nendaler, die de 75 reeds gepas seerd was en wiens vader, om er wat bij te verdienen, zich met stropen be zig hield. Het was een zekere A. uit Veenendaal. Vast niet duurder moeder maar óh wat mooi die baby- en kleuterkleding bij Korsettenhuis DINSDAG 18 OKTOBER 1966 VEENENDAAL Met als uit gangspunt de tekstwoorden uit 1 Co- rinthe 3 vers 7 en 9 nam ds. A. A. Bos zondagavond in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan afscheid van de Ned. Hervormde wijkgemeente in wording „Sola Fide" in verband met zijn vertrek naar Vlaardingen. Dit af scheid werd bijgewoond door tal van genodigden onder wie het voltallig col lege van burgemeester en wethouders der gemeente Veenendaal. gemeente secretaris de heer D. van Manen en deputaten van tal van kerken en kerk genootschappen uit Veenendaal en omgeving. De scheidende predikant legde er in zijn preek de nadruk op, dat het niet belangrijk is welke predi kant de Evangelieverkondiging ver richt. De kern van zijn prediking luid de dan ook: „Noch wie plant, noch wie begiet betekent iets, maar God die de wasdom geeft". Da. Bos begon zijn preek met te con stateren dat hij met zijn werk in Vee nendaal niet klaar was gekomen. „Wie komt er werkelijk klaar met zijn werk", zo vroeg hij de gemeente. „Als predi kant heeft men de taak de gemeente pastoraal te begeleiden, maar de men selijke gaven zijn te gering om hier mee ooit klaar te komen. Er kan altijd nog meer gezegd worden, er kunnen al tijd nog meer bezoeken worden afge legd. Hetzelfde kan gezegd worden ten aanzien van het Open Deur Werk, de catechisatie, de bijbelcursus en het huisbezoek. Daarnaast is iedere preek een worsteling om uit de schatten van het Evangelie zoveel mogelijk te ge ven, en iedere predikant droomt ervan nog eens de volmaakte preek te bren gen", aldus ds. Bos. Ook in de tijd van Paulus bestond ex- een bepaalde voorkeur voor de een of andere prediker. Er ontstond een zeke re partijschap. Paulus zegt naar aanlei ding hiervan: „Noch wie plant, noch wie begiet, betekent iets, maar God die de wasdom geeft". Het Evangelie is niet onze zaak en door meixsen bedacht, maar is ons van Godswege gegeven. Ook de kerk is niet iets van mensen, maar het is God zelf die zijn kerk in stand houdt. God geeft ook steeds nieuw geloof. Daarin worden wij ook getroost voor deze afscheidsdienst, aldus ds. Bos. Ds. Bos herinnerde aan zijn intrede preek, die handelde over de wonder baarlijke spijziging. We moeten letten op de zegenende handen van de Heer. Hij gaf ons steeds weer troost en be moediging en Hij gebruikte het weinige VEENENDAAL Op donderdag 20 en vrijdag 21 oktober wordt er in het Groene-Kruisgebouw aan de Eikenlaan te Veenendaal een tentoonstelling van kinderspeelgoed gehouden, die onder auspiciën staat van de Veenendaalse afdeling van het Groene Kruis. De expositie is voor iedereen toegan kelijk en biedt de bezoekers de gelegen heid zich te laten voorlichten over de mogelijkheden om het kind op verant woorde wijze te laten bezig zijn. Van half drie tot vier uur 's middags en van half acht tot half tien 's avonds is de tentoonstelling geopend. VEENENDAAL Woensdagavond 19 oktober, wordt in het Verenigings gebouw aan de Eikenlaan een zang avond gehouden in samenwerking met „De Veenzangers", die hun 40-jarig ju bileum vieren. Deze avond zal het karakter hebben van het Engelse community-singing, zo als dat enige tijd geleden op de televi sie te zien was in het programma „Last night of the Proms" als afslui ting1 van een serie promenadeconcer ten. Speciaal voor deze avond zijn teksten geschreven op bekende melodieën, die door iedereen meegezongen kunnen worden. De toegang is voor alle belangstellen den boven de twaalf jaar geheel vrij. VEENENDAAL De afdeling De Vallei van de Soefie-beweging belegt een bijeenkomst in de zaal van de Wa terleidingmaatschappij, Kanaalweg te Veenendaal, op donderdagavond 20 ok tober. Mevr. S. J. Smit-Kex-bert zal ■preken over het onderwerp: „Het le ven is een kans". VEENENDAAL Heden, dinsdag Ritmeesterkantine, 19.30 uur: Lezing individuele zelfbescherming voor E.H.B.O. O.C.B.-gebouw, 19.45 uur: Lezing ds. Willemse voor NCVB „Met een drij vende pastorie de wereld rond". Hotel "De Korenbeurs", 20 uur: Lezing voor NWH over elektrische dekens. N.V.V.-gebouw, 20 uur: Ledenvergade ring PvdA. Morgen, woensdag Verenigingsgebouw, Eikenlaan, 20 uur: Community-singing in kader Veen- zangers-jubileum. Pniëlkerk, Hoofdstraat, 20 uur: Bijeen komst Chr.-Sociaal Centrum, voor stelling maatschappelijk werkster mevr. Scholte-Zijtveld. EDE Reehorst, 20 uur: Feestavond Friese verenigingen Ede, Tiel, Veenendaal, Wageningen. BIOSCOPEN Luxor Theater, Veenendaal, Heden, dins dag geen voorstelling. Morgen, woens dag, 19.30 uuri „Tom Jones". dat wij hadden voor zijn dienst. Zege nende handen van de Heer waren er ook in de afgelopen zes jaar. „We behoeven het Evangelie niet mooi te maken, maar we nxoeten het doorgeven in al zijn eenvoud. Wat prachtig is het, dat we ons steeds weer mogen verwonderen over de vermenig vuldiging van het Woord Gods. Daar entegen mogen we niet lui worden en alles aan God over willen laten. God werkt, maar wil' in zijn werk ook de mensen betx-ekken. Wij zijn Gods mede-arbeiders niet alleen in de ver kondiging van Zijn Evangelie maar ook in ons dagelijkse werk in alle facetten van het leven. God roept ons-mee te doen. De ar beiders mogen wisselen, Hij blijft ge trouw. De Heer regeert en Zijn Konink rijk staat vast en als we dat weten, gaan we ook rustig door met ons werk, ongeacht wie zijn dienaar is. Geprezen zij Zijn naam, aldus besloot ds. Bos zijn prediking. De gemeente bekrachtigde de woox-- den van ds. Bos met het zingen van Gezang 130 „De Heer regeert. Zijn ko ninkrijk staat vast. Zijn heerschappij omvat de loop der tijden". In een persoonlijk afscheidswoord bracht ds. Bos dank aan allen met wie hij in zijn Veenendaalse periode heeft samengewerkt. Achtereenvolgens noem de hij de koster, de heer Van Bruchem, cantor-organist, de heer G. van Zan ten, kerkeraadsleden, medewerkers van het Open Deur Werk, collega-predikant ds. Vijzelaar, leidsters en leiders van de kinderkerk, enz. enz. Verder sprak hij zijn vreugde uit over de aanwezigheid van vertegenwoordi gers van de overheid, representanten van verschillende kerkgenootschappen en afgevaardigden van ring en classis. Zich richtend tot de afgevaardigden van de Hervormde Gemeente zei ds. Bos: „Ondanks alles voelen we ons nauw met u verbonden en ik hoop, dat ondanks alle verschillen in liturgie en dogmatische accenten, het aangevangen gesprek rond de geopende Bijbel zal worden voortgezet." Zich richtend tot de gemeente merk te ds. Bos op: „Met pijn en moeite ne men wij afscheid. Wij hebben het goed gehad in uw midden. Bij mijn werk ben ik onder de indruk gekomen van de gx-ote honger, die er in uw midden be staat naar het levende en verblijdende Woord Gods. Laat de krachten van lui heid, lauwheid en ongeloof niet winnen maar blijf getrouw", zo bond ds. Bos de gemeenteleden als een laatste ver maan op het hart. Namens de gemeente sprak de heer G. G. de Ruiter de bede uit, dat God ds. Bos en zijn gezin ook in Vlaardin gen zal zegenen. De gemeente sloot hierbij aan door staande Gezang 263 vers 1 te zingen. Daarna was er voor de genodigden gelegenheid om van ds. Bos en zijn echtgenote afscheid te nemen. De sym pathieke domineesfamilie verhulst aan staande woensdag naar Vlaardingen. VEENENDAAL De afdeling Vee nendaal van de Partij van de Arbeid belegt dinsdagavond 18 oktober een le denvergadering in het N.V.V.-gebouw. De agenda vermeldt ondermeer een bespreking van de kandidaten voor de Tweede Kamer, bespreking congres- voorstellen, verkiezing afgevaardigden naar het buitengewone congres te Rot terdam en bespreking van het basispro gramma voor de komende verkiezin gen. VEENENDAAL De heer H.J. Dorpe- ina ing. is met ingang van 1 januari 1967, benoemd tot directeur van de vier Nederlandse dochtermaatschappij en van SKF Holding Maatschappij Holland n.v., te weten SKF Nederland n.v,, n.v. Nederlandsche Maatschappij van Kogellagers SKF, SKF Import, n.v. en SKF Norma n.v. de heer H.A. Lundberg, thans direc teur, is met ingang van 1 januari 1967 benoemd tot president-commissa ris van genoemde ondernemingen, in plaats van de heer ir K.H. Ahlstrand, die als zodanig genoemde datum zal aftreden. De heren J.S. Westerhof, mr A. Ruis- saard en G.Bengtsson zijn met ingang van 1 januari 1967 benoemd tot adjunct directeur. In de buitengewone vei'gadering van aandeelhouders van SKF Holding Maatschappij Holland n.v. is de heer ir C.F. Lindskog benoemd tot president van de raad van commissarissen, ter wijl met ingang van 1 januari 1967 de heer ir I. Forslund is benoemd tot directeur van deze vennootschap. De raad van commissarissen van SKF Holding Maatschappij Holland n.v. heeft een Consultative Committee be noemd, dat tot taak heeft coördinerend op te treden tussen de Nederlandse en de Duitse SKF-organisaties. Tot leden daarvan zijn benoemd de ir C.F. Linds kog, ir I. Forslund. ir L.E. Bernstein en H.J. Dorpema en tot voorzitter van deze commissie de heer ir I. Forslund en tot secretaris de heer G. Glimstedt. VEENENDAAL Aan de Hogere Pedagogische School St.-Paulus te Arn hem, slaagde voor de volledige bevoegd heid als onderwijzer, de Heer R. C. H. M. Nuyten uit Veenendaal. VEENENDAAL Woensdag 12 ok tober waren veel van de 125 kruide- niex*s van VéGé district Utrecht-Gel- derland in Arnhem bijeen vanwege het 20-jarige bestaan van hun commerciële samenwerking in de VéGé-organisatie. In zijn overzicht illustreerde de voor zitter, de heer N. van de Haar uit Veenendaal de steeds geldende eis van aanpassing. Een start met 2 kruide niers groeide uit tot 125 ondernemers, die meer dan 20 niiljoen gulden consu- mentenomzet vertegenwoordigen. In 1966 staan de uitbouw van de zelfbe diening en verbreding van het assorti ment voorop. Dat het aantal zelfbedie ningszaken in 1967 van 58 tot 78 zal op lopen is een bewijs dat de onderne- merszin in de middenstand springle vend is. Bij zijn gelukwensen herinnerde be stuurslid de heer A. van Bx'enen uit Doorn, zelf kruidenier, aan de ups and downs. Dank zij de vele ups kon met dankbaarheid op het verleden worden teruggezien. Als één van de pioniers wekte de heer H. Snetselaar te Bennekom de ve le aanwezige jongeren op door studie zich te bekwamen voor het onderne merschap in de moderne tijd. OVERBERG - Donderdagavond Is er voor het eerst weer gelegenheid boe ken te ruilen in de Ned. Hervormde kerk te Overberg. De uitleentijden zijn: iedere donderdag van 19-19.45 uur. VEENENDAAL Evenals vorig jaar zal de komende St. Nicolaasactie van de Veenendaalse winkeliersvereni ging „Handel en Nijverheid" samen gaan met een grote landelijke actie voor de poliobest rijding. Juist nu be trekkelijk kort geleden deze gevreesde ziekte van zich liet spreken, waarbij het accent op de polio-bestrijding nog eens duidelijk naar voren is gekomen, wil de Veenendaalse middenstand haar steentje aan dit doel bijdragen. Vorig jaar werden door deze plaatselijke win kelacties vele tienduizenden guldens aan het Prinses Beatrix Poliofonds overgedragen. Geduxende de periode van 18 novem ber tot en met 5 december zullen de deelnemende winkeliers weer voor elke bestede gulden een poliozegel aan hun klanten geven. Het publiek kan 10 van deze bonnen in een enveloppe doen en een slagzin op de enveloppe, plaatsen, waarmede vele waardevolle prijzen kunnen worden gewonnen. De twee hoofdprijzen bestaan uit 2 levensechte ponypaarden. Zou men geen ponypaard wensen, dan kan men ook een mooie koelkast kiezen. Het pu bliek draagt zijn steentje in deze polio actie bij, door 5 cent voor een envelop pe te betalen. Deze 5 cent komen vol ledig ten goede van het Prinses Beatrix- fonds. Sint Nicolaas houdt op zaterdag 19 november weer zijn jaarlijkse intocht. Dit jaar wordt er weer bijzondere aan dacht aan zijn binnenkomst gewijd, want zijn koets, getrokken door schim mels, zal worden begeleid door een aantal ruiters, terwijl een tweëtal mu ziekkorpsen dit jaarlijkse hoogtepunt zullen opluisteren. Evenals vorig jaar zal het Veenen daalse winkelcentrum weer geïllumi neerd worden. Ten opzichte van het vo rig jaar zullen de lichtmasten verdub beld worden, zodat het centrum van Veenendaal in een zee van licht zal baden. VEENENDAAL Zaterdagavond reed de 68-jarige mevrouw A. G.-B. uit Veenendaal per fiets met haar man op de Kerkewijk. Bij de spoorwegover gang viel ze en direct daarna bleek ze te zijn overleden. Het gebeulde werd opgemerkt door twee wielrijders, die kort tevoren het echtpaar G. gepasseerd waren, door dat zij het geluid van de val hoorden. Zij keken achterom en zagen mevr. G. liggen vlakbij de lichtmast/seinpaal van de spoorwegen. De heer G., die niets bemerkt had werd door de twee wielrijders de he ren R. V. en J. v. d. B. uit Veenendaal, op de hoogte gesteld. De vrouw stond op raapte de fiets op, maar op hetzelfde ogenblik viel zij achterover. Een arts kon slechts de dood constateren. Het gebeurde moet ook gezien zijn door een bestuurder van een bromfiets, die vlak na de val van mevrouw G. passeerde. De (Militie verzoekt deze bromfietser zich met haar in verbin ding te stellen voor het geven van in lichtingen. Vrijdagmorgen werd in hotel de „Ko renbeurs" de zilveren medaille in de or de van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer H. van de Craats, wegens 40 jaar trouwe dienst bij de Leidsche Wolspinnerijen N.V. De onderscheiding werd uitgereikt door burgemeester mr. J. Hazenberg. Namens de directie sprak de heer Maarschalk, die de jubilaris de erepen ning van de Maatschappij voor „Nij verheid en Handel" opspeldde en hem een gouden horloge en enveloppe met inhoud overhandigde. £?r heerste een eeuw geleden in on ze plaats een complete hongers nood. In ieder geval bij de arbeiders. De aardappeloogst was' finaal mislukt en er brak een nare ziekte uit, die de overgebleven aax-dappelen deed rot- op het land. Nu was in Veenendaal de aardappel naast het roggebrood het hoofdvoedsel van de ai'beidende bevol king. Er volgde een verschrikkelijke prijs stijging. Een roggebrood van 10 pond liep op van f 0.40 tot f 1,— en een em mer aardappelen kostte eveneens een •gulden. En dat ...bij een loon van een rijksdaalder per week. Het was dus eigenlijk geen wonder, dat diverse armoedzaaiers 'n meer ille gale manier van kostwinning zochten. Heel wat mensen namen de toevlucht" tot de stroperij. Inderdsfod was dat af te keuren, maar de tijd waarin zij leelden, moet wel terdege in acht ge nomen worden. Ook de dierenbescher ming was in die tijd lang zo ver niet ontwikkeld als nu het geval is. Te recht stellen wij thans, dat het vangen van hazen in een strik, wordt aange merkt als diex-enmishandeling. Maar zo als reeds gezegd, we moeten het bezien met de ogen van toen Mijn vader werkte samen met de de oude Van G. Ze waren menige bos wachter te slim af en verschalkten heel wat langoren. Op een keerEn dan vertelt de heer A. jr. op welke wijze zijn vader de boswachter er tussen nam. Speurend loopt de boswachter langs de bosrand. Overal turend of hij niet een spoor kan vinden van stroperij. Hoe graag zou hij de twee stropers, die hem het leven zo zuur maken, eens op heterdaad betrappen. Ha. dan waren ze er gloeiend bij! Opeens ontdekt hij Iets. Het is een strik met een dode haas erin. Nu kun nen ze hem niet meer ontsnappen. Hij zal zich verdekt opstellen, om te wach ten tot de wetsovertreders arriveren, om zich van hun buit meester te ma ken. Al moet hij wachten tot xxxorgen- avond. Krijgen zèl hij ze Hij heeft niet in de gaten dat van de andere kant uit het bos, twee paar ogen hem gadeslaan vanuit het struikgewas. Het zijn Van G. en A. Sr! Geruisloos distanclëren zij zich om te beraadslagen. A.Sr. wrijft zich verge noegd in de handen, als hij bedenkt welk een kool zij de boswachter zullen stoven. Het tweetal neemt de zaak nog even door en dan stapt één van hen resoluut op en loopt in de richting van de haas. De boswachter ligt achter een grote bladerhoop en kijkt gespannen toe. Komt er nog niemand? Luister, daar hoort hij voetstappen. Zijn jagershart "begint sneller te kloppen. Behoedzaam sluipt de stroper naderbij en buigt zich over de gestrikte haas. Hij morrelt wat en gaat even later met 'n behoorlijke dikte onder zijn jas ervandoor. Dit is het moment van de boswach ter! Met een panterachtige sprong springt hij op de stroper toe en som- ADVERTENTIE HOOFDSTRAAT 66a VEENENDAAL meert hem in naam der wet te blij ven staan, maar de man zet het op een lopen. De boswachter er achteraan. Dof klinken de voetstappen door de stilte van het bos! Wie zal de sprint winnen Eindelijk heeft de boswachter de stro per bij de kraag. „In naam der wet, je bent mijn gevangene"... hijgt de man van de wet. „Waarom ben ik je gevangene, ik heb toch niets gedaan...? verontschul digt zich de slimme stroper. „Ja, dat zal wel! Wat heb je daar onder je jas zitten, maat?!"... „Oh, een handjevol bladeren voor het keu..." „Maak dat de kat wijs! Open die jós...!" De man maakt zijn jas los en een dikke bos bladeren valt naar beneden. Onthutst en aan de grond genageld kijkt de boswachter toe, zijn eigen ogen niet gelovend. Het duurt even voor hij door heeft welke poets het tweetal hem ge bakken heeft. „Ik zei toch al, dat Ik niets gedaan had", merkt de stroper op terwijl hij de boswachter triomfantelijk en spottend goeiendag zegt. Een uurtje later zit hij bij zijn col- legasti'oper in het schuurtje, de gi-ote haas te bekijken, die deze intussen on der de bladeren vandaan gehaald heeft die de sprinter er overheen gegooid had, in de gauwigheid, voor hij de vlucht nam. Hun plannetje was schitterend gelukt... hakhout. Vanuit de gevangenis beloof- ^oals dat gewoonlijk gaat, liep S sr. toch een keer tegen de lamp en ging de kast in, zijn gezin in de groot ste armoede achterlatend. Het ongeluk diende, dat hij juist een „enorme" schuld had van zegge f 11,-. Vanwege een openstaande nota van een perceel Zo zag in die oude stroperstijd de Cuneruweg er uit. Wel een verschil met de huidige plaatselijke situatie. de hij te zullen betalen, maar voorlo pig had hij geen cent. De tijd verstreek en notaris Itterson, kondigde aan dat de gehele inboedel van A. verkocht zou worden om aan de benodigde elf gulden te komen. A. woonde toen met zijn gezin in een klein huisje op het Benedeneind. Op de dag van de verkoop was heel het Be nedeneind samengestroomd in en om dat kleine huisje... „Ik kan het me nog best herinneren", vertelt A. jr. De sfeer was behoorlijk gespannen. Men had het niet op notarissen en hun helpers begrepen onder de kleine man. Er werd afgesproken, dat alleen mijn grootvader zou bieden, om zo doende de hele inboedel voor een be lachelijk schijnbedrag te kopen. Nu had mijn groffie zelf ook geen cent. Maar dat zou wel opgelost wor den. Immers, Heemsbergen was er ook. Heemsbergen was een potige ke rel met een lange baard, die zijn man netje wel stond. Het was een beste vent, maar wee als je in zijn handen viel... et wachten was op de notaris. Ein delijk kwam hij, met de twee hel pers, die de prijs zouden opjagen. Heemsbergen zorgde, dat hij dicht in de buurt van deze bieders bleef. De in boedel bestond onder meer ook uit een geit en een paar schrammen, die de arme drommels, beslist niet konden missen. De vexkoop begon en een van de bie ders, die precies naast Heemsbergen stond, in de achterkamer, riep een hoog bod. Heemsbergen had zijn grote voet bij voorbaat al een halve meter opgetild. Toen de man naast hem het bod deed, liet hij met een ontzettende dreun z'n voet op de tenen van de op- jager terecht komen. Met een vervaarlijke kxeet wendde het heertje zich tot Heemsbergen. De ze zei: „Als Je bieden wilt moet je dat Een groepje arbeiders uit de oude tijd. Het zijn mensen die op de D.S. werk ten. De vierde van links is de heer Gijs van Barneveld, van wie nog heel wat kleinkinderen in Veenendaal buiten doen, maar onthoud dan, dat daar ook de Grift stroomt..." Hierbij keek Heemsbergen de man veelbeteke nend aan. De man bleek de bedoeling van da baardman goed begrepen te hebben, want hij hield verder wijselijk zijn mond. Ook zijn collega had het lef niet om een bod te doen. Zodoende werd de gehele inboedel, inclusief de veestapel voor f 3,50 op gekocht door mijn opa. De Benedeneinders gnuifden. Toen kwam de notaris naar groffie toe om het geld. Maar de goede man bezat niets. Geen nood echter. Heemsbergen pakte zijn hoge zijden pet en ging rond. De buurtbewoners offerden mild. Sommigen gooiden er zelfs een hele stuiver in. Ook was er iemand die het bedrag van een kwartje stortte. Men kwam bijna tot het formidabele bedrag van f 5,-. De notaris kon betaald worden en er bleef nog geld over voor mijn moeder om zich een bezem, een emmer, zeep en dweilen aan te schaffen, om ons huisje eens grondig schoon te maken. De saamhorigheid had het gewonnen van de ambtenarij..." |Ae heer A. jrf vex-kneutert zich nog als hij al uitverteld is. „Het was vrogger heel wat aremoeieger dan teu- geswoordig, mer het was veul gezelli ger en nxinselijker onder mekoar..." „Weet U nog meer te vertellen?..." vragen wij de 75-jarige junior. „Ja, ik weet nog een heel mooi stuk- kie. uit mijn jonge jaren..." We bewaren het voor een volgende „oude doos"...

De Vallei | 1966 | | pagina 3