Schmidt vraagt na 10 jaar herziening van vonnis Verdere samenwerking in Benelux bekeken geen brandstof Tsafendas waarschijnlijk geestesziek NIEUW NAZI-PROCES IN OOSTENRIJK Over de grenzen Tijd Bundeswehr zal minder in Y.S. kopen Getuigen zijn nu vrij waarheid te zeggen HAZEWIND En mijn sclnlderij terug uit Soekarno spaleis mode bewuste mannen dragen BOLS t Graf van Kennedy verplaatst Ilse Koch vraagt weer pensioen Ongeregeldheden in Buenos Aires Myra Hindley houdt levenslang Veiliger verkeer in België Recht Zo begon het Schilderij Beroep Elf Ontzenuwd Grote wagen verslindt wel kilometers, maar Automobielbedrijf de Vries N.V. Moord op Verwoord Duitse regering en parlement in bunker D' Integratie-strijder vermoord Pagina 6 DINSDAG 18 OKTOBER 1966 (Van een onzer redacteuren) Op 15 oktober 1956 werd de in het Limburgse Neder weert geboren Hendrikus Catharinus Johannes Georgius Schmidt, ex-majoor van het voormalige K.N.I.L., na een geruchtmakend en twee jaar lang voortslepend proces veroordeeld tot levenslang „seuniur hidoep". Vandaag, tien jaar later, heeft hij na overleg met zijn raadsman mr. dr. Leo Lips rechtstreeks bij het Hooggerechtshof van Indonesië te Djakarta een rekest ingediend voor herziening en vernietiging van het vonnis van de appèlraad. die 18 maart 1959 het levenslang omzette in vijf jaar gevangenis- sraf. Raadsman Lips heeft het rekest vanuit zijn woonplaats Rapallo naar Djakarta gezonden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken is formeel op de hoegte gesteld. door het naar bulten smokkelen van briefjes, de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging op de hoogte te brengen van zijn verblijfplaats. Het werd tenslotte de gevangenis Tjipi- nang, vele Nederlanders nog welbe kend uit de Japanse tijd. De heer Schmidt, sinds enkele jaren gemeenteambtenaar te Rijswijk, legde er tegenover ons ln zyn gastvrije, sfeervolle ingerichte flat aan het Hendrik Raven- •teynplein de nadruk op: „Myn raadsman en ik zijn ons ervan bewust, dat een herzieningsprocedure juridisch grote problemen oplevert. Maar w|j vertrouwen in het rechtsgevoel van de op het ogenblik aan het bewind zijnde Indonesiërs". Heeft h(J na al die tyd en de verschrikkeiyke ervaringen in zijn laatste Indo nesische jaren nog behoefte aan een revisie? „Ja, zowel moreel als materieel Mjd ik nog altyd onder dat vonnis. Moreel, omdat ik daarin wordt beschreven als een vjjand van Indonesië en materieel, aangezien diverse goederen, waaronder een waardevol schildery van Strasser, my door de politie zyn ontnomen en nimmer teruggegeven". De reden van zian rekest, zoals het daarin keurig in het Maleis staat omschreven: „Omdat de zaak tegen rekestrant een valse zaak (frame up) „Perkara Bikinan" is geweest en aanhangig is gemaakt door diverse In donesische Instanties, waaronder de hoogste(n) van die tijd, om politieke redenen en met zware pressie van de communistische organisaties". Verder is te lezen: „Dat derhalve de getuigen k charge, genoemd in het von nis van de Pengadilan Negeri en die nog steeds als basis hebben gediend voor de schuldigverklaring van re kestrant in het appelvonnis, onzaar- heden hebben verklaard, terwijl thans, in de normaal geworden sfeer, deze ge tuigen zullen erkennen, dat hun ver klaringen vals waren, terwijl hun wa re verklaringen nimmer hadden kun nen leiden tot schuldigverklaring van rekestrant aan welk misdiaf dan ook". Het zijn die getuigen charge, die de heer Schmidt, alsmede functionaris sen van politie en parket waarvan hij de namen bekend zal maken, na dat zijn verzoek in principe wordt ont vangen door het „Mahkamah Agung" (hooggerechtshof) als basis voor Eijn rekst naar voren brengt. „Ik ben ervan overtuigd, dat zij nu, in een andere sfeer, de ware toe dracht zullen vertellen. Dat kan niet anders dan tot mijn onschuld lei den", zegt hij zelfverzekerd. De heer Schmidt: „Neem van mij aan, dat ik geen sensatie of publiciteit zoek. De rust om mij heen is mij wel kom. Ik woon hier leuk en gezellig met mijn echtgenote in Rijswijk, heb werk waardoor ik mijn pensioen als kapitein van het ex-KNIL wat kan opvijzelen, kortom, alles reilt en zeilt zoals ieder een het zou verlangen. Het gaat mij echter om het recht. Ik was onschul dig en hoop daarom de dag te beleven dat ik in Djakarta nog eens onschuldig wordt verklaard en vrijgesproken van alle tegen mij ingebrachte beschuldi gingen". „Vijf jaar en drie maanden, om pre cies te zijn 1918 dagen in totaal, on schuldig te moeten doorbrengen in cel len, in gevangenissen, eindeloze pro cessen, opgezweepte massa's die je ze nuwen tot het uiterste beproeven, wan hopig vechten tegen een onafwendbaar noodlot, en de spanning, omdat je niet wist hoe lang het zou duren. Daar stap je niet zo makkelijk overheen. Daar leg je jezelf nooit bij neer". Genietend van het drukke stadsge woel reed hij die morgen op zijn brom fiets ongeveer acht uur in Bandung, in de nog koele tropenochtend, naar zijn kantoor. Zeker, hij had andere tijden gekend voor de oorlog als officier bij ADVERTENTIE het KNIL. De sombere Japanse bezet tingsjaren sloeg hij als zovelen liever over. De woelige na-oorlogse dagen met de soevereiniteitsoverdracht als eindpunt waren eveneens voorbij. Als majoor b.d. van het KNIL had hij zich omgeschakeld en was hij als makelaar bij Denis een nieuwe carrière begonnen in het land waar hij van was gaan houden. Plotseling werd hij opgevangen door een commissaris en een inspecteur van politie, beiden ln burger, die hem dwongen af te stappen en hem de revol ver op de borst zette. Schmidt lachte en dacht aan een mop, toen zij hem vroe gen of hij „roverhoofdman Schmidt" was en duwde de revolver weg. Het bleek ernst te zijn en of hij maar mee wilde gaan naar het politie-bureau." Daar begon het eerste van de vele ver horen die nog zouden volgen. Vreemd keek hij op, toen na een half uur al behalve papieren uit zijn huis ook een waardevol schilderij werd bin nengebracht, voorstellende een Bali nees met een haan onder zijn rechter arm, geschilderd door Strasser. Het was Schmidt bekend dat president Soe- krftno grote belangstelling had voor 't schilderij. Hij wilde het echter niet verkopen. „Papieren uit mijn huis halen om na te zien, kan ik mij nog voorstel len", dacht Schmidt, „maar waarom dat schilderij? Wat heeft dat met al les te maken?" Op die vragen kreeg hij geen antwoord. Zeker niet van de beruchte commissaris Endu, die het binnenbracht. Dat het voor president Soekarno was bestemd zou later blijken tijdens het proces voor de landrechter. Op een dag dat rechter Rochjani, die afwisse lend goed en slecht geluimd was, in 'n welwillende stemming verkeerde en „verdachte" Schmidt toestond Endu daarover te ondervragen en Endu ten slotte dwong antwoorden te geven op die vragen. Toen kwam 't hoge woord eruit: „Omdat de president er belang in stelde". Voor aanwezige journalisten was dat voldoende, om daarna tijdens een be zichtiging van de collectie kunstwer ken in het presidentiële paleis, aan president Soekarno te vragen hoe hij aan dat schilderij van Strasser kwam. Het antwoord was: „Pindjam dari po- lisi negara" „Geleend van de staatspolitie". REGENKLEDING HAZEWIND: modeaangevend in Regen- en Sportkleding van kreukherstellend "JÈUenka Voor Schmidt was dat 80 september jl. toch de moeite waard een brief te schrijven aan generaal Suharto, mo menteel de sterke man in Indonesië. Daarin laat hij de generaal weten, en kele dagen na h,et bezoek van de jour nalisten aan het paleis in zijn cel een Maleise krant te hebben gelezen, waar in het letterlijk was weergegeven. Te vens doet hij een beroep op generaal Suharto te willen bewerkstelligen, dat hij het schilderij te zijner tijd weer te rug krijgt. Een antwoord heeft de heer Schmidt nog niet ontvangen. Toch meent hij, dat generaal Suharto indirect heeft ge reageerd door de procureur-generaal opdracht te laten geven aan Soekarno de oude dame Lucy Traig haar kost baarheden en antiek terug te bezorgen, die haar jaren geleden waren ontno men. „Wie weet heb ik ook nog eens geluk", zegt hij, voorlopig nog genoe gen nemend met een foto van het schil derij in zijn Rijswijkse flat. Na zijn arrestatie te Bandung werd Schmidt twee dagen later naar Djakar ta overgebracht. Negen maanden lang .werd hij daar rondgeslingerd in elf ge vangenissen om elk spoor zoek te ma ken: niemand mocht weten waar hij zat en hij mocht de kans niet krijgen. Mr. Herman Bouman begon met zijn verdediging, die door wijlen mevrouw Mleke Bouman werd overgenomen. Zegt Schmidt: „Bouman werd langza merhand ook als verdachte beschouwd, daar schoot Ik niets mee op. Ik heb hem dan ook gezegd: „Zie dat je weg komt, voor ze jou pakken'*. Ik had bij wijze van spreken meer aan Bouman in Nederland, dan aan Bouman naast mij op het bankje van de verdachten". Schmidt werd verdacht van alles wat maar met opstand had te maken. Hij zou lid zijn van de NIGO (Nederlands- Indische Guerrila Organisatie), mee strijden met de Darul Islam, links en rechts complotten smeden, de grote man zijn tijdens gevechten tegen leger en politieposten te Legoknkenang, Su- kanegara en Plumbon, te maken heb ben met opstanden op Celebes en Su matra, hij was de „grote roverhoofd man". „Allemaal larie", zegt Schmidt. „Waar haalden ze de onzin vandaan. Ik was geen nacht buiten Bandung. Ik was een speelbal in de strijd tussen 't leger en de staatspolitie. Kapitein Su- partawidjaja van de TNI werd helaas het eerste slachtoffer ln mijn zaak. Een eerlijke kerel, destijds adjudant van de huidige generaal Taswin, die wordt genoemd als de toekomstige am bassadeur in Nederland, tevens een vriend van de tegenwoordige generaal Kemal Idris". „Tijdens mijn eerste verhoren gaf ik in mijn onschuld de naam van ka pitein Supartawidjaja als de man die voor mij kon instaan. Had ik het maar nooit gedaan. Want op een dag werd hij, staande op zijn voorgale rij te Djakarta, afgeslacht als een hond, door leden van de staatspoli tie onder leiding van Sunario, die zich hadden aangesloten bij 'n gods dienstige processie en daaruit te voorschijn sprongen toen het huis van Supartawidjaja werd gepas seerd". Maandagmorgen 15 oktober 1956, nu tien jaar geleden, werd hij om de vijf uur gewekt door zenuwachtige politie mannen. „Ikzelf was vrij rustig. Kleedde me aan, dronk een mok kof fie en was gereed om mijn vonnis te gaan horen uit de mond van rechter Rochjani. Op weg naar het gebouw van de landrechter op een open auto werd ik begooid met stenen en be spuwd, maar het werd werkelijk spits roeden lopen tussen opdringende hor den om in het gebouw te komen". Het vonnis luidde: „levenslang". Pas in de avond werd Schmidt opnieuw af geleverd in Tjipinang. De politie had hem eerst naar een veilige post ge bracht, bang dat de massa een over val zou plegen om hem af te maken. Met mr. dr. Leo Lips bracht hij zijn zaak moeizaam voor de appèlraad. Pas drie jaar later, 18 maart 1959, sprak die een nieuw vonnis uit: „Vijf jaar gevangenisstraf". „Kijk", zegt Schmidt, „dat in het vonnis van de appèlraad alle inge brachte beschuldigingen werden ont zenuwd zegt toch heel wat. Ik werd al leen nog schuldig verklaard aan het „deelnemen aan een vereniging die tot oogmerk heeft het plegen van misdrij ven." Ik werd ook nog wel geacht lid te zijn geweest van de Darul Is lam, aan benden van rovers en be schreven als een „vijand" van Indo nesië." Vierentwintig uur hield procureur- generaal Suprapto de uitspraak op. Het was voldoende voor Schmidt het land te kunnen verlaten en per vliegtuig naar Nederland te gaan. Die tijd was nodig, omdat men tegen hem een nieu we affaire wilde beginnen. Met nieuwe „feiten" en nieuwe getuigen. Daarvoor was ook een Japanner ingeschakeld: een grootmeester in het vervalsen van handtekeningen. Waarom hij zijn rekest pas na tien jaar heeft ingediend? „Ondanks jaren lange moeite slaagden Lips en ik er niet in het vonnis van de appèlraad in handen te krijgen. Totdat ik te horen kreeg dat er in het archief van Bui tenlandse Zaken een afschrift was. Op 6 september heb ik minister Luns daarom gevraagd: 14 september ont ving ik twee fotokopieën en toen kon den wij aan het werk". BRUSSEL. Een ontwerp-akkoord over ambtelijke en strafrechtelijke sa menwerking tussen de drie Beneluxlan- den wil voorkomen, dat in de toekomst overtreders van Benelux-bepalingen zich aan de andere kant van de grens aan vervolging onttrekken. Een Belgi sche politieagent zal dan niet meer door de Nederlandse grens worden te gengehouden en omgekeerd. Hij zal in tegendeel dan worden beschouwd als een Nederlandse politieman. Het ontwerp-akkoord is maandag in Brussel ter sprake gekomen op een ver gadering van het ministerscomité van Benelux, waaraan van Nederlandse zij de werd deelgenomen door minister Samkalden van Justitie en de staatsse cretarissen van Buitenlandse Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, De Block en De Meyer. De ambtelijke en strafrechtelijke sa menwerking tussen België, Nederland en Luxemburg wordt nodig om de „ter ritoriale begrenzing" van de strafbaar heid bij overtredingen van de geharmo niseerde Beneluxbepalingen op te hef fen en uitwisseling van gegevens moge lijk te maken. Zo zal het ontwerp-ak koord, dat nog dit jaar een definitieve vorm moet krijgen, alvorens het de normale goedkeuringsprocedure gaat volgen, het voor een Nederlandse rech ter mogelijk moeten maken, een Neder lander te veroordelen aan de hand van een Belgisch proces-verbaal over een in België gepleegde overtreding. De ambtelijke samenwerking zal ADVERTENTIE A. X* Jb Jk J» A. Ik was nooit kieslikeurlg genoeg Ik nam weieens een likeur in huis, maar ik vroeg dan naar een sóórt en nooit naar een néam. Tot ik ontdekte dat ik al voor 10,95 per fles de echte LIKEUREN kon krijgen zoals Apricot Bols, Bols Curasao en Bols Cherry Brandy.Tegenwoordig ben ik dan ook hoogst kicslikeurig en ieder een mag mijn likeuren keuren: ze dragen allemaal het likeur- merk van de wereldberoemde likeurmeester. Bola kwaliteit! voorts ook inhouden, dat de drie landen eikaars keuringsdiensten gaan erken nen, iets dat in de Europese Economi sche Gemeenschap nog niet kon wor den bereikt, door het Franse standpunt om het nationale karakter daarvan te handhaven. Het Benelux-ministerscomité behan delde verder een voorstel, waarbij thans alleen nationaal geldende voor schriften voedingsmiddelen, farmaceuti sche produkten en werktuigen, die aan veiligheidsnormen moeten voldoen, gel dig worden voor het gehele Beneluxge- bied. Aanvaarding van dit beginsel zal betekenen, dat bijvoorbeeld de handel tussen de drie Beneluxlanden in levens middelen niet meer kan worden gehin derd doordat, in België andere voor schriften gelden voor samenstelling en verpakking dan in Nederland. In België vervaardigde liften zullen zonder moei lijkheden naar Nederland kunnen wor den uitgevoerd, ondanks het verschil in de bestaande, nationale veiligheidsvoor schriften. Deze harmonisatie had dit jaar al een feit moeten zijn, maar is thans met één jaar uitgesteld. Nagegaan zal wor den in hoeverre de „Beneluxatie" van de nationale bepalingen kan worden doorgevoerd. Verwacht wordt, dat on dermeer een uitzondering zal moeten worden gemaakt voor bepaalde land- bouwprodukten. Zo zou de Nederlandse landbouwpolitiek in grote moeilijkheden komen indien zonder meer het Belgi sche systeem ook in Nederland zou gel den, dat het vetgehalte van consumptie- melk niet dwingend is voorgeschreven. ADVERTENTIE Van een grote, sterke wagen mag u snelheid verlangen. Daarom biedt de nieuwe Mercedes-Benz 200 D met gemak een kruissnelheid van goed 120 km/u. Ruim voldoende om steeds op de inhaalstrook te zitten. En na tuurlijk is er overpower genoeg voor een nog grotere „inhaal-snelheid". Maar in het verbruiken van brandstof is de 200 D gelukkig minder snel: met een volle tank (65 liter) rijdt u van Utrecht naar Bazel. Bovendien is die brandstof zeer goedkoop: bij 't tan ken krijgt u meestal nog terug van een tientje. Wie dan ook 30.000 km. of meer per jaar rijdt, betaalt met de 200 D voor zijn kilometers net zo veel (liever gezegd: net zo weinig) als met een benzinewagen in de 10.000 gul den klasse. En dan Is de Mercedes- Benz natuurlijk klassen mooier, com fortabeler, representatiever. Om nog maar niet te spreken over de onge ëvenaarde veiligheid. Dan Is er ook nog de lange levensduur, o.a. door de 5 x gelagerde krukas - een van de meest vitale delen van de motor. Het is werkelijk de moeite waard om bij een proefrit het profijt van de 200 D te leren kennen. Even rijden, en u komt onder de indruk van zijn klasse. Even rekenen, en u bent verrast door zijn economie. Bel vandaag nog voor een afspraak: 05760 - 15950. Amersfoortseweg 15, Apeldoorn MERCEDES-BENZ 200 D voor comfortabele diesel-economie J WASHINGTON De bouw van het marmeren gedenkteken bij het graf van president John F. Kennedy op de be graafplaats Arlington zal op 22 novem ber precies drie jaar na zijn dood zijn voltooid, zo heeft een legerwocrd- voerder in Washington meegedeeld. Korte tijd voor deze datum zal het stoffelijk overschot van de president met die van zijn twee jong gestorven kinderen, die aan weerskanten van hem liggen begraven, van het huidige tijde lijke graf worden overgebracht naar een nieuwe permanente rustplaats, die ten opzichte van de oude ongeveer 13 me ter naar voren ligt. Dit is nodig om de laatste blokken marmer te kunnen aanbrengen voor het gedenkteken dat een blijvende marke ring zal zijn van Kennedy's laatste rust plaats tegen de groene heuvelkant van waar men over geheel Washington kan uitzien. Functionarissen hebben meegedeeld, dat de graven 's nachts, als Arlington is gesloten, zullen worden verplaatst. MUNCHEN Ilse Koch. echtgenote van „de beul van Buchenwald", die lam- pekappen en handtasjes liet maken uit mensenhuid, heeft opnieuw een verzoek om staatspensioen ingediend. De 59-jarige vrouw, die tot levenslan ge gevangenisstraf werd veroordeeld is in beroep gegaan tegen het vonnis waar bij haar eerder staatspensioen werd geweigerd. Ze beweert in aanmer king te komen voor overheidspensioen omdat haar echtgenoot lid was van de „Waffen-SS" en niet van de „Algemene- SS" die op het proces te Neuremberg een misdadige organisatie was ge noemd. KAAPSTAD stad het proces trio Tsafendas, wordt beschuldigd het parlement de - Gisteren is in Kaap- begonnen tegen Dimi- de man die er van op 6 september in Zuidafrikaanse pre mier Hendrik Verwoerd te hebben doodgestoken. Tsafendas, gekleed in een verfom faaid, als een zak om hem hangend grijs kostuum niet gestreepte das, zat er passief bij. Hij staarde recht voor zich uit terwijl de verdediging pogingen in het werk stelde hem geestesziek en dus ongeschikt voor berechting te laten verklaren. Dr. Harold Cooper, een door de ver dediging in de arm genomen psychia ter, vertelde aan de rechtbank: „Mijn eindconclusie is dat hij lijdt aan schi zofrenie (gespleten geest). Ik heb goe de reden om te geloven dat hij daaraan al minstens 20 jaar lijdt en wel in zulk een mate dat hij als geestelijk gestoord moet worden bestempeld." De psychiater vertelde dat Tsafendas kennelijk onder de obsessie leefde dat hij was betoverd door een monsterlijke lintworm die hem er toe had gebracht Verwoerd dood te steken. Hij had die in 1935 of 1936 gekregen en hoewel de dokters hem hadden verteld dat hij was genezen, geloofde hij de lintworm nog steeds te hebben. Cooper zei dat Tsafendas de aanwe zigheid van de lintworm niet recht streeks aan Verwoerd verweet, „maar hij liet doorschemeren dat hij zonder de lintworm dr. Verwoerd niet zou heb ben gedood". Als de verdediging met haar stelling zou slagen, zou Tsafendas misschien BUENOS AIRES Een grote een heid van de federale oproerpolitie is maandagavond met de blanke sabel, het waterkanon en met traan gas bommen opgetreden tegen een aantal volgelingen van de verbannen dictator Juan Peron. De betogers voerden de 21e verjaardag van Peron's greep naar de macht. Tenminste twee personen zijn gewond geraakt. Tijdens de charge die de politie op een plein in de binnenstad van Bue nos Aires uitvoerde, zyn zeker 20 per sonen gearresteerd. Onbekende Peronisten hebben in Bue nos Aires drie bommen tot ontploffing gebracht. Ook in andere delen van het land ontploften bommen. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers geval len. WENEN Een week nadat het pro- ces-Mauer ls begonnen is maandag in Wenen opnieuw een oorlogsmisdadiger voor de rechter verschenen, de 56-jari- ge Oostenrijker Leopold Lanz, die ser geant bij de SS en chef van de werk plaatsen van het concentratiekamp Tre- hlinka (Polen) is geweest. Hij staat te recht wegens moord, wreedheden en medeplichtigheid aan moord op Poolse Joden. Lanz werkte van 1940 tot juli 1944 in Treblinka. Volgens de acte van beschul diging, trad Lanz op met een wreed heid zonder weerga. Zo zou hij in de herfst van 1943 een zwangere vrouw hebben doodgeschopt. Persoonlijk zou hij zes moorden hebben bedreven. De beklaagde heeft al het ten laste gelegde ontkend. Hij zegt nooit in het concentratiekamp te zijn geweest, maar alleen in het arbeidskamp van Treblin ka te hebben gewerkt. In hetzelfde gerechtsgebouw te We nen waar Lanz terecht staat is Wilhelm Mauer, ook een ex-nazi, door een getui ge aangewezen als de man die op de Joodse begraafplaats te Stanislova (Po len), in de tweede wereldoorlog Joden om het leven heeft gebracht. Wilhelm Mauer en diens broer Hans staan opnieuw sterecht nadat het Oos tenrijkse hooggerechtshof hun vrij spraak van een jury van januari jl. nietig had verklaard. De jury had haar uitspraak gebaseerd op de „van hoger hand door beklaagden ontvangen beve len". De getuige, Luise Gerber, 54, uit Tel Aviv, verklaarde zelf gevangene te zijn geweest in het concentratiekamp en met eigen ogen gezien te hebben, hoe de broers een bloedbad onder de gevangenen aanrichtten. Zij verklaarde zich de gezichten van de gebroeders Mauer nog goed te her inneren. omdat zij geregelde bezoekers waren van de kampcommandant Hans Krüger, wiens huis zij moest schoon houden. BONN Het Duitse „noodparlement" en „noodkabinet" zitten sinds maandag morgen in een kern bomvrije bunker er gens in het Eifelgebergte. In het raam van de NAVO-manoeuvres, „Fallex-66" gedoopt, wordt aangenomen dat een tegenstander bij een aanval op de Bondsrepubliek het normale regerings werk in Bonn onmogelijk heeft gemaakt. Minister van Binnenlandse Zaken Paul Lücke, die als bondskanselier op treedt, fungeert als voorzitter van het uit vier man bestaande noodkabinet. Het noodparlement wordt gevormd door een aantal afgevaardigden in de Bonds dag en vertegenwoordigers van de deel staten. De afgevaardigden zullen tot vrijdag in de bunker blijven. De leden van het noodkabinet zullen waarschyn- Hjk eerder naar Bonn terugkeren. naar een inrichting worden gestuurd en het proces gesponeerd. De verdediger voerde aan dat Tsa fendas als een man beschouwd dient te worden die een moord beraamt zonder een enkele gedachte te wijden aan ont snapping en slechts terloops aan de po litieke achtergrond denkt. De psychiater van de verdediging, Harold Cooper, zei: „Hij overwoog het van te voren, maar wanneer men hem vraagt waarom kan hij geen samen hangend beeld geven over het hoe en waarom. Politieke motieven kwamen slechts terloops bij hem op Pas op de dag van de moord op Ver woerd had Tsafendas, naar hij zelf ver klaarde, twee dolken gekocht, aldus de getuigenis van dr. Cooper. LONDEN Myra Hindley, tot levens lang veroordeeld wegens haar aandeel in de gruwelijke „veenmoorden", heeft in hoger beroep haar straf bevestigd gezien. De 23-jarige typiste was in beroep, gegaan, omdat zij meende recht te heb ben op een proces gescheiden van haar 28-jarige vriend, Ian Brady, die even eens tot levenslang is veroordeeld. Bei den werden vijf maanden geleden schul dig bevonden aan de moord op de 17- jarige Edward Evans en de 10-jarige Lesley Ann Downey. Brady werd daar enboven schuldig bevonden aan de moord op de 12-jarige John Kilbride en Myra Hindley aan het verborgen hou den van dit slachtoffer. Brady had geen beroep aangetekend tegen zijn veroordeling. BRUSSEL Het aantal verkeerson gelukken is in België in de eerste helft van dit jaar met 4*4 procent gedaald ten opzichte van de eerste helft van 1955. Verkeersdeskundigen menen dat deze gunstige tendens is te danken aan de veiligheidscampagne die onder aus piciën stond van de „hoge raad voor verkeersveiligheid" en is gevoerd met de hulp van „Via Secura", een particu liere organisatie voor bevordering van de veiligheid op de weg, de politie, ra dio en televisie. In de eerste helft van dit jaar wer den in totaal 111.317 ongelukken geno teerd, 5.263 of 4% procent minder dan in de overeenkomstige periode van '65. Het aantal verkeersdoden liep met 13.3 procent terug van 646 naar 560, het aantal ernstig gewonden liep met 6bk procent terug van 8.177 naar 7.647 en het aantal lichtgewonden met 7.1 pro cent van 38.385 naar 35.522. Het reisbureau Oranjereizen te Val kenburg heeft van de rechtbank in Groningen surséance van betaling ge kregen. Tot bewindvoerders werden aan gewezen mr. H. J. A. Prickartz te Heerlen en mr. M. J. Heikens te Gro ningen. e voorbereidingen zijn klaar voor een veroordeling van het Chinese communisme op een communistische internationale conferentie in Moskou. De leidende figuren in het commu nistische blok plegen momenteel over leg over de gemeenschappelijke wijze van benaderen van het „ideologische" conflict met China dat de communisten aan deze kant van het bamboegordgn beschouwen als een groeiende bedrei ging van hun eigen positie. Terugschrikkend van een formele di plomatieke breuk met Peking zijn het door Moskou gepresideerde blok en de internationale communistische bewe gingen gereed voor een positiekeuze in het openbaar die het Chinese soort communisme nagenoeg buiten de wet stelt. Recente uitspraken in Moskou, ln Oosteuropese hoofdsteden en van uit de schoot van communistische par tijen, beelden het communisme van Peking af als een nieuw verschijnsel dat niets met het traditionele Marxis- me-Leninisme van doen heeft waarvan de Chinese partijvoorzitter Mao Tse- toeng zich formeel tot „hogepriester" heeft verheven. De communistische partijen zullen daarom op hun confe rentie proclameren dat China zichzelf van de internationale communistische beweging heeft geïsoleerd. M oskou en Peking hebben hun ver schillen in het verleden „ideolo gisch" genoemd, gaande oyer de vraag wie Marx en Lenin zuiver uitlegt. Maar aan de buitenwacht is steeds duidelijker geworden, dat het ideologi sche conflict de kapstok is waar men veel dieper liggende conflicten aan op hangt. De jongste ontwikkelingen en officië le uitlatingen hebben er weinig twijfel aan laten bestaan dat er zeer ernsti ge nationale, territoriale, politieke en militaire oorzaken zijn die de twee gi ganten van het communisme verdelen en voor zeer ernstige implicaties plaat sen. Oosteuropese leiders,, zich het explo sieve potentieel van het conflict be wust. geven in privégesprekken toe dat de Chinese volksrepubliek momenteel een veel ernstiger bedreiging op lange- MAO TSE TOENG breuk te zien re termijn voor de Sovjet-Unie vormt, dan de Verenigde Staten, en dat de Russen zich deze ontwikkeling zeer wel realiseren. Pekings aanspraken op Russisch grondgebied worden niet meer met schouderophalen afgedaan. In het ge heim heeft de Sovjet-Unie haar ooste lijke grenzen versterkt, al verwacht ze in de nabije toekomst geen moeilijkhe den. De leiders in het Kremlin zien wat op het ogenblik in China gebeurt als een fel-nationalistische beweging die voor de Sovjet-Unie alle gevaarlijke kanten van dien heeft. De Sovjet-Unie stemt daarnaast in met de algemene zienswijze dat het verdwijnen van Mao Tse-toeng van het politieke toneel niet zal leiden tot een kentering in China, althans niet in af zienbare tijd. De kopstukken van wie men mag verwachten dat ze het roer van voor zitter Mao zullen overnemen, laten uit hun gedrag niet merken dat ze een zo danige ommezwaai zouden maken dat van een verzoening met de wereld in het algemeen, en met de Sovjet-Unie in het bijzonder sprake zou zijn. Daarom zullen de rode-top-leiders in Moskou vandaag of morgen eindelijk positie kiezen in dit conflict. Het werd tijd. COLUMBUS Te Columbus, in de Amerikaanse staat Ohio, is een predi kant vermoord die zich zeer ingespannen heeft voor rassenintegratie. De vermoor de, dominee Spike, was een van de op richters in 1964 van de organisa tie „Mississippi Delta Ministry", die mi litante ijveraars voor rassengelijkheid uitzond. Bijzonderheden over de moord ontbreken nog. BONN Duitsland zal vanaf juli '67 nog slechts voor 350 miljoen dollar per jaar voor militaire uitrusting in Ameri ka kopen, ter oompeusering van de kosten van onderhoud van de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland. Dit is door minister van Defensie Kal-Uwe Von Hassel meegedeeld in een inter view met het dagblad „Die Welt". De legering van de 225.000 Ameri kaanse militairen kost jaarlijks onge veer 700 miljoen dollar. Von Hassel verklaarde, dat krachtens het bestaande compenseringsverdrag West-Duitsland nog voor ongeveer 3,6 miljard mark aan militaire uitrusting in de Verenigde Staten moet kopen. Dit bedrag zal voor het grootste deel wor den besteed aan middelzware helikop ters, „Tartar" anti-vliegtuigraketten en transportvliegtuigen met straalaandrij ving. Von Hassel zei voorts, dat de Bundes wehr, die thans 435.000 officieren en manschappen telt, tegen 3969 tot onge veer 500.000 man zal zijn uitgegroeid, maar hij noemde de Bundeswehr „geen vervanging voor de Amerikaanse strijdkrachten." Volgens de minister kunnen vele Amerikaanse ondersteun ingseenheden worden teruggetrokken, als in 1970 de Amerikaanse luchtvloot voor militaire transporten gereed is.

De Vallei | 1966 | | pagina 6