Huisarts is psychisch te zwaar belast K. V.P.-bestuur eens met fractiebeleid Mini-sprookjesboek cadeau in 12e Kinderboekenweek Ruim twee ton voor Turkije van Nederlandse kerken Betere honorering is wel gerechtvaardigd JUWEEL Commentaar Ziekenfonds Verbondsbestuur JA.K. V. achter zijn voorzitter beloonde moedige reddingspoging Gesprek met roorzittcr L.H.V.: K.V.P. ontvangt vele reacties Storm fataal voor twee zeekoeien op „Archimedes'* „Waarschuwing was niet genoeg" Haagse ogensteker aangehouden „Tien over rood" over de crisis GEKORTWIEKT Op komende R.A.I. 78 automerken POTTER'S jjg|ïp LINIA Hoge leeftijd Ingewikkeld Normpraktijk Structuur Deskundigen Verwatering Noodweer in Italië Snoep verstandig eet n appel Iioge onderscheiding voor oud-minister J. Smallenbroek Snoep verstandig eet 'n appel GEEN AFSPLITSING INZAKE DE KABINETSCRISIS Snoep verstandig eet n appel P. *ia 7 DINSDAG 18 OKTOBER 1966 „Bij het berekenen van de kosten hebben we ons alleen bepaald tot de praktijk en de sociale lasten. Bij elkaar is dat een bedrag van f 65.000, per jaar. Maar als u gaat praten over de kosten van het normale levensonderhoud, dan kan ik u nog wel wat anders vertellen. Ik was ergens werkzaam in een dorpspraktijk. In dit dorp was ik bestuurslid of voorzitter van ruim vijfen twintig verenigingen. Ik zat in het bestuur van de ijsclub, de sportvereniging, het schoolbestuur, de autoclub, de wijkvereniging, enfin noem maar óp. Ik geef u de verzekering, dat kost geld. Want ga maar na, waar worden de vergaderingen gehouden? Bij de dokter thuis. Als er een bestuursvergadering is, wie geeft dan een extra rondje? De dokter. Hij hoeft dat niet te doen, maar het is toch niet onzinnig als hij het wel doet. D'r is een feestavond van een bepaalde vereniging. Na afloop moet iemand die ver weg woont naar huis worden gebracht. Wie heeft er een auto? De dokter. In de stad ts dat veel minder natuur lijk, maar als hier iemand langs komt met een collectebus van de buurtver eniging, dan kun je niet volstaan met een kwartje. Maar nogmaals, die kosten hebben we niet berekend. Belangrijker is, dat onze honorering verbeterd wordt zoals die in het voorstel van de Landelijke Huisartsen Vereniging is vastgelegd. In de kranten staat dat de ziekenfond sen onze eisen onaanvaardbaar vinden. D'r valt niet eens over te praten, zeg gen ze. Maar als onze voorstellen zo dom waren, zouden de huisartsen er niet achter staan. Onze vereniging telt vijftien districten. Acht districten heb ben zich reeds uitgesproken. De be langstelling voor die bijeenkomsten was enorm. Ik kan u de cijfers noemen. In Gro ningen waren 91 leden aanwezig, dat is meer dan de helft van het aantal huis artsen in Groningen. Unaniem verklaar den zij achter ons voorstel te staan. In Rotterdam aanwezig 200 tot 240 leden. Aantal tegenstemmers 4. Til burg aanwezig over de 200 leden. Nul tegenstemmers. Amersfoort aanwezig: 100 leden. Nul tegenstemmers. Alk maar aanwezig 120 leden. Dat is een gebied van Leiderdorp tot en met Den Helder. Twee tegenstemmen. Raalte aanwezig: 200 huisartsen. Negen tegen stemmers. Utrecht aanwezig 115, nul tegenstemmen. Tenslotte Den Haag, maar daar heb ik nog geen exacte cij fers van. Wat die tegenstemmers betreft dient u te bedenken, dat sommigen bestuurs- bindingen hebben met de ziekenfondsen. Die kunnen dus niet tegenstemmen. Anderen zijn net een praktijk begon nen, hebben zich in de schulden gesto ken en zijn daardoor wat huiverig even tuele consequenties te aanvaarden. Maar of zij werkelijk tegen zijn, meen ik te betwijfelen. De redelijke welstand waarin een huisarts zijn emeritaat kan ingaan, be staat niet meer. Dat blijkt uit de cij fers over huisartsen die nog op hoge leeftijd werkzaam zijn. Onze ledenlijst toont aan, dat er nog 178 huisartsen werkzaam zijn in de leeftijd tussen 65 en 69 jaar. In de leeftijdsgroep 70 tot en met 74 zijn er nog 81 huisartsen werkzaam. Tussen de 75 en 80 oefenen nog 26 artsen een praktijk uit en tussen 81 en 85 nog 9 huisartsen. En dan spreek ik alleen nog maar over de le den van de L.H.V. Door deze gang van zaken zien we ook duidelijk, dat de belangstelling voor het beroep huisarts dalende is. In Alk maar vertelde een jonge arts, die net zijn laatste co-assistentenschap had vol bracht, dat van de 21 kandidaten die met hem waren opgegaan er slechts twee huisarts werden. Deze verminder de belangstelling blijkt ook uit het aan tal afgestudeerden in de loop der jaren. In 1945 waren dat er 573, in 1950 484, in 1955 795 (dat zijn de afgestudeerden, die in 1945 begonnen), in 1960 462 en in 1962 438. De cijfers na 1962 zijn ons nog niet bekend. De praktijken worden dus steeds gro ter. Het C.B.S. heeft berekend, dat er in 1964 in Nederland 4 artsen op de 10.000 inwoners werkzaam waren, in 1965 3,8 en in 1966 3,7. Maar deze cij fers zijn niet juist. Wij hebben name lijk ontdekt, dat vele van die artsen geen huisartsen meer zijn, maar rus tende huisartsen. U wilt weten op welke gronden wij onze eisen stellen en hoe dat allemaal is gegroeid? Dat is een hijzonder ingewikkelde, ma terie. In uw brief schrijft u over de premieverhogingen die betrekkelijk ge ruisloos is optreden bij de ziektekos- tenverzekeringsmaatscliappijen. U roert daarbij een belangrijk punt aan. Die maatschappijen hebben het waarschijnlijk nooit aangedurfd, om de huisartsenhulp in hun pakket op te ne men. Zij zagen geen enkele mogelijk heid om er controle over te houden. Zij hadden ook geen gegevens beschik baar. Dit toont aan met welke ongrijp bare grootheid we hier te maken heb ben. In vroeger tijden bestonden de zoge naamde doktersbussen. De hele kleine regionale ziekenfondsen zijn daar o.a. uit voortgevloeid. De gelden, die door de koetsier van de dokter werden op gehaald, werden door de huisartsen be heerd. In 1939 was er een plan ter voorbe reiding voor een ziekenfondswet. Wat ADVERTENTIE UW BAKKER HEEFT T "IVaar aanleiding van de honorerings regeling van huisartsen, die op het ogenblik weinig uitzicht biedt, hebben wij een gesprek gehad met dokter P. A. de Klerck uit Arnhem, bestuurslid van de Landelijke Huis artsen Vereniging. Dokter De Klerck, die zich uitermate veel moeite ge troost de belangen van de huisartsen te behartigen en daartoe het hele land afreist, gaf ons een beeld van het leven van een huisarts anno 1966 en de financiële perikelen waarmee hij te kampen heeft. Wij laten hem hier zelf aan het woord. daar in heeft gestaan weet niemand meer. In 1942 stelden de Duitsers een ziekenfondsbesluit vast en daar moest aan voldaan worden, punt uit. De hono reringsregeling was geënt op de dok tersbussen. Drie gulden per ingeschre ven patiënt. In 1953 zijn de huisartsen en zieken fondsen gaan praten over een reële ho noreringsregeling. In 1955 resulteerde dat in een vergoeding van f 10,20. In 1957 gingen we weer praten en toen werd het f 10,80. In de daarop volgende jaren liep de vergoeding op tot f 20,44. De laatste vaststelling was 1 januari 1966. De basis van het eerste gesprek was een normpraktijk, die, laten we zeggen, een dertigjarige arts in redelijkheid zou kunnen doen. Die basis steunde niet op gegevens, want die waren er niet. Aan genomen werd dat die normpraktijk be stond uit 2700 ziekenfondszielen, 300 particuliere zielen, die gesteld werden op anderhalf maal een ziekenfondslid. Over dit geheel werd nog eens 10 pet aan neveninkomsten berekend. Onder neveninkomsten verstaan we andere ar- beie dan de behandeling van patiënten, zoals bijvoorbeeld verloskundige hulp, alles wat de preventie betreft, keurin gen, controles, het geven van betaalee cursussen, de medische adviseurschap pen en het bedrijfsgeneeskundig werk. Bepaald werd, dat de daaruit ont stane vergoeding met terugwerkende kracht tot 1953 zou worden gereali seerd. Dat was dus in 1955. Door de huisartsen is toen gesteld, dat hier sprake was van een grote ver betering. In de overeenkomst werd evenwel gesteld, dat er nog nadere be sprekingen zouden volgen en zo nodig aanpassingen. In 1957 gingen we dus opnieuw pra ten. De regeling van 1955 zou gelden voor vijf jaar, maar er was inmiddels op financieel-economisch gebied zoveel veranderd, dat er een nieuwe aanpas sing diende te worden gerealiseerd. De situatie op het ogenblik is als volgt geregeld: het onkostenpakket van een normatieve praktijk wordt gesplitst in twee factoren: a. de vaste kosten onafhankelijk van het aantal zielen, b. de variabele kosten, afhankelijk van het aantal zielen. Van de vaste kosten wordt 100 pet. gehonoreerd, indien men 2000 zieken fondszielen bedient. De variabele kos ten worden berekend over het aantal ziekenfondszielen van 2700. Het huidige voorstel heeft een totaal andere structuur. Wij gaan uit van 'n dagtaakpraktijk van een huisarts, die gedurende 35 jaar - 47 jaar oud blij vend - 2500 Nederlanders huisartsen hulp verstrekt. Het inkomen dat daar uit verkregen moet kunnen worden, dient gerelateerd te zijn aan een arts met gelijkwaardige verantwoordelijk heid en zelfstandigheid in overheids dienst. De overheidsarts geniet over het al gemeen meer voordelen dan de huisarts. Een overheidsarts heeft 223 werkdagen, een huisarts 253. Een huisarts moet 24 uur per dag disponibel zijn of in ieder geval adquate waarnemingen verzorgen. Wij hebben daarvoor een toeslagpercen tage berekend van 20 pet. De overheidsarts heeft een wacht dienst van twee korte en een lange avond en nacht. Daar krijgt hij 'n ver goeding van 11 pet. voor. Vergelijk daar mee onze 20 pet., dan is dat toch niet zo gek. Verder berekenen we een toe slag van 15 pet. vanwege de sociaal- economische onzekerheid die ons beroep met zich meebrengt. U moet niet denken, dat we zo maar wat berekend hebben. Wij hebben daar voor diverse deskundigen in de arm ge nomen. De ziekenfondsen klagen nu, dat nie mand hen deskundig wil adviseren. Dat zou onze schuld zijn. Dat is niet waar, maar de ziekenfondsen durven niet te erkennen, dat een onderzoek van hun kant minstens een half jaar zal duren. Zij beschikken namelijk niet over vol doende gegevens. Om dat te bekennen, daar schrikken ze waarschijnlijk voor terug. Ik weet, dat de ziekenfondsen velen benaderd hebben, maar nog niet een heeft zich bereid verklaard dit on derzoek te doen. Trouwens, dit is niet de eerste keer dat wij met dit voorstel komen. In sep tember 1965 dienden we eenzelfde voor stel in, maar dat werd toen zonder meer van de tafel geveegd. U zult zich mogelijk afvragen, waar om ik me zo intens met dit werk kan bezighouden. Dat dank ik aan alle huis artsen in Arnhem, die de volle verant woordelijkheid voor mijn praktijk op zich nemen. Bovendien heb ik een as sistent. Ieder van ons begrijpt het be lang van onze belangen. Op het ogen blik is de situatie zo, dat de huidige ar beidstijden het psychisch onmogelijk maken een reële huisartsenpraktijk op te brengen. Ik begin meestal 's morgens om acht uur met het spreekuur. Met de noodza kelijke rustpauzes erbij gerekend, werk ik door tot 's avonds half negen. In „Quo Vadis" heeft pien daarom ook te recht gesproken over een verwatering van de huisartsengeneeskunde. Als er 40 man in de wachtkamer zitten, kun je onmogelijk tien minuten aan een pa tiënt besteden. Je kunt ook je hobby's in de geneeskunde niet meer uitleven. Ik kan me voorstellen, dat er huisart sen zijn die zeggen: Ik draag niet lan ger de verantwoordelijkheid meer voor mijn werk. Niet voor niets tendeert men in Engeland, Denemarken, Duits land en Frankrijk naar een patiënten aantal van 2000 a 2200. Wij blijven onze belangen verdedigen. Wij zijn van mening, dat onze voorstel len gerechtvaardigd zijn. En alle ver ontwaardigde kritiek van de ziekenfond sen, daar zijn we echt niet van ge schrokken. ROME Het noordwesten van Italië is getroffen door met zware regenval gepaard gaande stormen, waardoor overtsromingen en aardverschuivingen werden veroorzaakt. Het zwaarst werd de omgeving van Acqui Terme getroffen. Een aantal bruggen werd door het water vernield. De voorlopige schade wordt op ongeveer 40 miljoen geschat. DEN HAAG Op het partybureau van de K.V.P. in Den Haag' worden thans nogal uiteenlopend© reacties ont vangen naar aanleiding van het jongste optreden van de K.V.P.-fractieleider in de Tweede Kamer, de heer Schmelzer. Deze reacties variëren van instemmend tot niet-intstemmend, zo werd desge vraagd meegedeeld. De K.V.P.-kringen Den Bosch, Gelder land en Limburg hebben inmiddels laten weten positief te reageren op de door de K.V.P.-fractie ingezette ontwikkeling die leidde tot het heengaan van het kabi- net-Cals. Ook de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer krijgt veel reacties te registre ren. Intussen heeft de fractie de be schikking gekregen over een „faam- verzorger", die voortaan de public re lations van de fractie gaat verzorgen. Als énige fractie uit de Kamer heeft de K.V.P.-fractie tot nu toe een dergelijke figuur aangetrokken. De algemeen secretaris van het C.B.O.Z., de heer J. de Vries, gaf op de uitlatingen van dokter De Klerck het volgende commentaar: „Wanneer hier sprake zou zijn van een redelijk voorstel, dan wil ik er wel over praten. Maar ik acht het voorstel van de huisartsen onredelijk. Het blijft een illustratief gegeven, waarvan de uitkomst veel hoger uitkomt. Ik vind het onjuist, dat een arts anderhalve ton moet verdienen. Daarbij komt nog, dat een en ander ook consequenties zal hebben voor de specialisten, de tandartsen enz. Daar laten we het niet afhangen, maar het is wel een gedachte waard. Wat betreft die 2500 ziekenfondszielen, dat is geen potentieel getal. Merk waardig dat niemand daarover spreekt. Van die 2500 zielen z(jn er honderden, die in een jaar en langer niet op een spreekuur komen. Verder is in de be rekeningen niet opgenomen het dubbele tarief dat van particuliere patiënten wordt verlangd tijdens de weekeinden zoals f 34,voor een visite. Over die deskundigen het volgende: vorig jaar hebben wij geprobeerd met de L.H.V. de problematiek voor te leggen aan enkele wijze mannen. De L.H.V. zag daar echter het nut niet van in. Toen hebben we het alleen geprobeerd. De mensen die wij daarvoor aanzochten konden dat echter door omstandig heden niet doen". ADVERTENTIE V. ROTTERDAM Een zware storm, waarin liet m.s. „Archimede-s" van de K.N.S.M., van Suriname op weg naar Nederland, de afgelopen dagen ten noorden van de Azoren terecht kwam, is fataal geworden voor twee van de vier aan boord verblijvende zeekoeien voor Artis. Tot dat moment verkeerden de dieren in uitstekende conditie. De snel verande rende weersomstandigheden, die uitlie pen op een zeer zware storm, waren er echter de oorzaak van, dat de dieren niet langer in het water van hun overi gens met schuimrubber en plastic afge zette en waterdichte kisten konden blij ven. Door het sterke stampen van het schip liepen ze gevaar zich ernstig tegen de wanden te verwonden. Van twee kwaden moest het beste worden geko zen en zo werden de dieren in hangmat ten in de kisten vastgebonden. Hoewel de zeekoeien geregeld, met het oog op uitdrogen van de huid, werden natge- houden, hebben ze daarbij toch blijkbaar een verkoudheid opgelopen. De Artisbioloog, drs. D. Dekker, die zich ter verzorging van de zeekoeien aan boord van de „Archimedes" bevond, diende ogenblikkelijk antibiotica toe en trad bovendien radiografisch in contact met de dierenarts van Artis in Amster dam. Voor de twee kleinste zeekoeien heeft dit echter niet mogen baten. De eerste overleed zondag, de tweede maan dagochtend. De storm was er bovendien oorzaak van, dat de „Archimedes" een aanmer kelijke vertraging opliep. In plaats van zaterdag, is het schip pas vannacht de haven van Rotterdam binnengelopen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het dagelyks bestuur van de K.V.P. heeft zich maandagavond gesteld achter het beleid van de Tweede Kamerfractie. Betreurd wordt, dat een crisis niet te vermijden bleek, maar het dagelyks bestuur is van oordeel, dat de fractie onder de huidige omstandigheden en met het oog op de grote belangen, die voor ons volk als geheel en voor de minst draagkrachtigen in het byzonder op het spel staan, niet anders kon handelen dan z\j heeft gedaan. Aanstaande woensdagavond zal het voltallige partijbestuur bijeenkomen om de situatie te bespreken. De doelstelling van de fractie is duide lijk gericht geweest, aldus een maan dagavond uitgegeven verklaring van het dagelijks bestuur, op het bereiken van een gezonde economie. Het be stuur is mede geziende internationale economische ontwikkeling en onder meer met het oog op de gevaren van geldonwaarding en dreiging van werk- DEN HAAG Oud-minister J. Smal lenbroek, de vroegere bewindsman van het departement van Binnenlandse Za ken, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De by deze onderscheiding behorende versierselen zijn de heer Smallenbroek maandagavond uitgereikt door de thans demissionaire minister-president, mr. J. L. M. Th. Cals. Dit geschiedde tijdens een in het gebouw van de Eerste Kamer gehouden afscheidsdiner. Het voltallig college van ministers en staatssecreta rissen woonde, met echtgenoten, deze geheel besloten bijeenkomst bij. Ook on danks de huidige politieke moeilijkheden, was de stemming in de noenzaal van het senaatsgebouw bijzonder opgewekt. (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Een mini-boekje vol sprookjes zal het geschenk zijn tijdens de twaalfde Kinderboekenweek, van 26 oktober tot en met 5 november. De or ganisatiecommissie heeft in Hongkong 125.000 „kabouterpockets" laten drukken op het formaat 4,5 bij 3,2 centimeter 128 pagina's tellend en verpakt, met bijbehorend plastic loepje, in heuse lu cifersdoosjes. Deze attractie sluit mooi aan bij het thema van de Kinderboekenweek: „De fantasie van het kind", met als onderti tel Sprookjes, sagen, legenden. Officieel start dit jaarlijks evenement ook nu weer met een programma in de Kleine Zaal van het Copc©rtg.ehpuw te Amster dam. Daar zullen 26 oktober ook de bei de prijzen worden uitgereikt voor het beste kinderbeok in de leeftijdsgroep tot 10 jaar en dat voor de categorie daar net boven, te weten: „Kinderver halen" van Mies Bouhuys, en „Loeloe- dji, kleine rode bloem" door Toos Blom. Overigens is het met de kinderboeken in ons land nog niet zo best gesteld. Een onderzoek heeft aangetoond dat een kwart van alle kinderen op lagere scho len geen bibliotheek aantreft. Meer dan de helft van het beroepsonderwijs be schikt evenmin over een collectie kin derboeken. Het propaganda-apparaat van de vereniging ter bevordering van de Belangen des Boekhandels wil bin nenkort een gesprekscentrum stichten, dat tot taak krijgt op dit vlak gegevens te verzamelen om daarna met de over heid aan tafel te gaan zitten. Verleden jaar zijn in ons land ruim ADVERTENTIE DEN HAAG De Haagse politie heeft een 15-jarige leerling-straatmaker aangehouden, die heeft bekend op 18 september een 28-jarige Spanjaard met de vingers, in de ogen te hebben gesto ken. Het slachtoffer is veertien dagen in een ziekenhuis verpleegd en blijkt aan één oog gedeeltelijk blind te zijn geworden. Hij zal verder een bril moe ten dragen. Het is nog niet bekend welk motief de aangehouden jongen had om de Spanjaard in de ogen te steken. Ook is nog niet gebleken of hij dezelfde is, die dezer dagen een meisje in de ogen stak. 10.000 titels uitgegeven, waarvan slechts 10 procent jeugdlectuur be droeg met een omzet van bijna zeven miljoen gulden. Van de 1056 kinder boeken waren er 681 oorspronkelijk en 375 vertaald. Tijdens de komende kinderboeken week worden overal in het land activi teiten georganiseerd. Er zijn voorlees- wedstrijden in de drie grote steden en o.a. Leeuwarden, Goes, Nijmegen, Maastricht en Schiedam. De landelijke finale in Amsterdam op 1 november wordt op 5 november 's middags uitge zonden door de A.V.R.O.-televisie. Deventer presenteert verder een puz zelwedstrijd en een tentoonstelling van sprookjestekeningen. Den Helder houdt een etalagewedstrijd en er komt een poppentheater spelen. Wedstrijden zijn er ook in Haarlem en Krommenie. Til burg biedt onder meer een toneelmid dag. Vlissingen daagt kinderen uit werk stukken te maken van lucifersdoosjes. DEN HAAG De samenstellers van „Tien over rood" delen in een commu niqué, waarin zij zeggen „Nieuw Links" in de Partij van de Arbeid te verte genwoordigen, o.a. het volgende mee: „Wij menen dat, nu het kabinet-Cals is gevallen, zo snel mogelijk nieuwe ver kiezingen moeten worden gehouden. We vinden dat niet opnieuw de fout van 1965 moet worden gemaakt, toen zonder raadpleging van de kiezers een kabinet werd samengesteld, dat een geheel an der stempel droeg dan zijn voorganger. Wil de Partij van de Arbied een ver dere verzwakking van de democratie, die tot Franse toestanden kan leiden, voorkomen, dan dient de kiezer niet al leen invloed te krijgen op de samenstel ling van het kabinet, maar ook op die van het kabinetsprogram. „Nieuw Links acht het daarom noodzakelijk, dat de P.v.d.A. verklaart slechts dan aan een nieuw coalitiekabinet te zullen deelnemen, als de garantie bestaat, dat tenminste een vóór de verkiezingen be kend gemaakt aantal essentiële verlan gens ook binnen een vierjarige rege ringsperiode zal worden verwezenlijkt. Deze verlangens moeten door het par tijcongres worden geformuleerd. Een hernieuwde eensgezindheid in de P.v.d.A. zal slechts mogelijk zijn op basis van een werkelijk socialistisch pro gram. Alleen met zo'n program kan de P.v.d.A. een alternatief bieden voor de halfhartige politiek van de K.V.P., waar van ten overvloede is gebleken, dat ze een onberekenbare factor in de Neder landse politiek is." loosheid, bezorgd over de huidige eco nomische situatie. De motie van de K.V.P.-fractie had tot doel tenminste de noodzakelijke inkomste voor de begro ting 1967 te vedzekeren en te hoog op lopende uitgaven voor 1968 en latere jaren zoveel mogelijk te beperken. Hoe zeer de fractie ook instemde en nog in stemt met de doelstellingen van het huidige kabinet, het bleek helaas niet mogelijk tot overeenstemming over de Inhoud van de ingediende motie te ko men. Het bestuur is van menig, dat de fractie zich inderdaad niet kon beper ken tot een waarschuwing, zoals zij die ook vorig jaar reeds tot tweemaal toe terecht tot de regering heeft gericht en geleid zou hebben tot onduidelijkheid. De volksvertegenwoordiging, en dus ook de K.V.P.-fractie, heeft in ons de mocratisch bestel haar eigen verant woordelijkheid. Hoewel de motie boven dien geenszins tegen de huidige rege ringscoalitie was gericht, was gericht bliek een crisis niet te vermijden. Mr P.J.M. Aalberse, voorzitter van de K.V.P., heeft gisteravond in het pro gramma „Nipo-these" van de N.C.R.V.- televisie verklaard dat er geen gevaar bestaat dat een deel van zijn partij zich zal afsplitsen. „Wat de inhoud van de motie-Schmelzer betreft bestond er een volstrekte eenstemming binnen onze fractie. Ook de vie tegenstemmers konden zich met de inhoud van de motie vlledig verenigen". Op de vraagof het meegespeeld op het moment van de crisis, antwoorde hij met:,, vergeet dat maar helemaal". De heer Aalberse stelde, dat de K.V.P. nooit een belangenpartij zal worden en ook beslist geen kerkelijkepatijis.„Mijn stellige indruk is ,dat er steeds bewus ter op de K.V.P. word gestemd en dat men steeds minder uit louter religieuze overwegingen zij stem aan de K.V.P. geeft". Uit de op verzoek van de N.C.R.V. gehouden Nipo-enquéete blijkt, dat de P.v.d.A., indie er in september j.l. ver kiezingen waren gehouden, zich licht zou hebben hersteld. „Men moet niet vergeten, dat de terugloop bij de P.v.d.A. bijzonder hard is gegaan. Of het herstel inderdaad inzet, zal er voor al ook van afhangen hoe de P.v.d.A. zich de komende dagen zal opstellen", aldus mr Aalbrse. DEN HELDER De commandant der Zeemacht in Nederland heeft een tevredenheidsbetuiging met een gratifi catie van f 300,- toegekend aan korpo raal-machinist C. Nielen. Vrijdag 7 oktober had deze met ern stig gevaar voor eigen leven, getracht het laatste bemanningslid van de ge kapseisde en snel zinkende HD 6 „Neel- tje Cornelis", te redden. Nadat de eer ste poging was mislukt, ondernam hij, ondanks het feit, dat het schip snel zin kende was, een tweede poging, waarbij het hem gelukte het bemanningslid uit de stuurhut te halen. Helaas bleek de bevrijde man toen reeds te zijn over leden. Prinses Christina vertrok maandag ochtend met een lijnvliegtuig van Schiphol naar Londen voor een privé- bezoek van een dag. Zij keerde in d® namiddag in Nederland terug. De prin ses werd vergezeld door haar particu lier secretaresse, mej. N. M. de Vlie ger. 0 Voor een particulier bezoek zal ko ning Leopold van België 20 oktober in Suriname aankomen. De koning', die voor het grootste gedeelte van zijn ver blijf in Suriname op expeditie zal zijn in het binnenland, zal gedurende de tijd dat hij in Paramaribo vertoeft, de gast zijn van de gouverneur. 0 De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. A .J. H. Bartels, heeft besloten de opleiding voor het diploma A voor ziekenverple ging met ingang van 1 januari 1967 te wijzigen. De belangrijkste verandering ten opzichte van de oude regeling, die uit 1929 dateert, is wel de toelatingseis. Een algemene ontwikkeling, liggende op het niveau van een vierjarige- mulo, wordt nu geëist om tot de opleiding te kunnen worden toegelaten. 0 De ongevear 90 meter hoge Onze Lieve Vrouwetoren, Amersfoorts trots door de eeuwen heen, krijgt een nieuwe spits. Ook het gedeelte onder de spits, de zogenaamde achtkantige lan taarn, die in de loop der jaren enkele fikse scheuren heeft opgelopen, wordt gerestaureerd. Het is een werk, dat ja renlang zal duren, maar de nieuw® spits hoopt men al voor het einde van volgend jaar te hebben gemonteerd. 0 „Het is de overheid, die in de sec tor van het wegvervoer 't bestaan van het midden- en kleinbedrijf onder mijnt." Dit schrijft het blad „De Vrije Vervoerder", officieel orgaan van de Ned. Bond van protestants-christelijke beroepsgoederenvervoerders, in een ar tikel, getiteld „Voorkomen is beter dan genezen",waarin gewag wordt gemaakt van de installatie van het bestuur van de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf. 0 „Er zijn geen slechte materialen, maar wel slechte produkten door een verkeerde keuze van het materiaal, door onvoldoende goede samenwerking, of door een verkeerde toepassing." Dit zei prof. dr. D. W. van Krevelen, direc teur van de A.K.U., maandag in een in leiding tot het driedaagse internationaal kunststoffencongres, dat in het RAI- Congrescentrum in Amsterdam wordt gehouden. 0 Tijdens een, dit weekeinde in het buitencentrum St. Walrick in Over- asselt bij Nijmegen gehouden, conferen tie, is het kader van de Kath. Verken ners een rapport voorgelegd, dat aan bevelingen bevat tot vérstrekkende ver anderingen in deze beweging. 0 Gedurende de Wereldtentoonstelling die van 28 april tot 27 oktober 1967 in Montreal wordt gehouden onder het motto „Man and his world" zal in een afzonderlijk paviljoen een inter nationale foto-expositie „The camera as witness" worden ingericht. Ed van der Elsken uit Amsterdam en Martien Coppens uit Eindhoven, zullen Neder land vertegenwoordigen. 0 De voorzitter van de subfaculteit der tandheelkunde aan de Rijksuni versiteit in Utrecht, prof. dr. H. M. J. Scheffer, heeft maandagmiddag in het universiteitscentrum „De Uithof" de eerste paal geslagen voor de nieuwe pre-klinische afdeling van het Tandheel kundig Instituut. 0 De nieuwe bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. dr. J. W. M. Bluys- sen, is maandag door paus Paulus VI in privé-audiëntie ontvangen. 0 Het Belgisch Verkeersbureau heeft officieel berichten tegengesproken, als zou het vervoer van postduiven door de nationale maatschappij der Belgische Spoorwegen op zaterdagen en zondagen worden afgeschaft. Het aan tal goederentreinen in de weekeinden is weliswaar aangepast aan het tengevol ge van de doorvoering van de vijfdaag se werkweek verminderde vervoersaan bod, maar er is, volgens het verkeers bureau, geen sprake van, dat er een eind komt aan het vervoer van postdui- DRIEBERGEN Het verbondsbe stuur van het Nederlandse Katholiek Vakverbond heeft zich maandag uitvoe rig beraden over de recente politieke moeilijkheden, die hebben geleid tot 'n kabinetscrisis. In een na afloop van dit beraad uitgegeven verklaring wordt ge zegd dat het verbondsbestuur zich vol ledig schaart achter zijn voorzitter, de heer P. J. Mertens, die een kabinetscri sis op dit moment teleurstellend, onbe grijpelijk en onverantwoord heeft ge noemd. Het verbondsbestuur spreekt een dui delijke veroordeling uit van die stromin gen in de K.V.P. die doelbewust deze kabinetscrisis hebben gewild. UTRECHT De Nederlandse kerken hebben tot dusver een bedrag van f 209.300,beschikbaar gesteld voor hulp aan slachtoffers van de aardbeving in Turkije. De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen heeft een over zichtje gepubliceerd van de verschillen de bijdragen „Wilde Ganzen" (IKOR) f 80.000,De Gereformeerde Kerken f 66.000,de Nederlandse Hervormde Kerk f 30.000,—, giro 5261 (Stichting Oecumenische Hulp Utrecht) f 25.000, de Doopsgezinde Broederschap f 25.000.- de Remonstrantse Broederschap f 2000, de Evangelisch Lutherse Kerken f 2000, ADVERTENTIE de Unie van Baptistengemeenten f- 1500 en de Oud-Katholieke kerk f 300,De Gereformeerde Kerken zonden tevens een bouwkundige met een voor het ter rein geschikte auto naar het rampge bied. Voorlopig wordt in Turkije voorname lijk gewerkt aan de tijdelijke herbouw van de verwoeste woningen van de 100.000 daklozen. Op 1 nov. begint in het getroffen ge bied namelijk de winter en na die da tum dalen de temperaturen snel tot 20 k 30 graden onder nul. Aan de Wereldraad van Kerken heb ben de Turkse autoriteiten behalve de hulp bij de tijdelijke herbouw, ook de definitieve herbouw van twee dorpen, Tashdibek en Kolhisar, toegewezen. Hier zijn resp. 55 en 60 huizen totaal ver woest. Volgens voorjaar hoopt de We reldraad met dit werk te beginnen. Met de hulp van de kerken, de zorg voor de tijdelijke huisvesting in de ko mende winter, zowel als de definitieve herbouw van de twee dorpen, is in to taal een bedrag van f 900.000,ge moeid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Automobielen uit elf landen met in totaal 78 merken zullen aanwezig zijn op de 54ste R.A.I.-ten- toonstelling, die van donderdag 16 tot en met 26 februari 1967 wordt gehouden in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Tijdens deze tentoonstelling zullen op ongeveer tweehonderd stands zowel per sonenauto's als auto-onderdelen, acces soires en gereedschappen worden ge toond. Door het uitbreiden van het aan tal stands zullen die behalve in de hal len Europa, Zuid en West, ook in de Noord- en Oosthal worden opgesteld. Het netto standoppervlak heeft daar door een uitbreiding ondergaan en be draagt 23.000 m2. De totale expositie zal bruto 45.000 m2. in beslag nemei\ Voorts heeft het verbondsbestuur zich bezig gehouden met de vraag of het 'n uitspraak moest doen op het verzoek van de heer Mertens te bedanken als lid van het bestuur van de K.V.P., waarin hij op persoonlijke titel zitting heeft. De heer Mertens heeft voor de televisie vorige week verklaard met dit lidmaatschap persoonlijk moeite te hebben, omdat het de politieke duide lijkheid niet ten goede komt en een niet aanwezig verband legt tussen het N.K.V. en de K.V.P. Het verbondsbestuur van het N.K.V. meent, dat het een dergelijk lidmaat schap niet dwingend kan opleggen en de heer Mertens de vrijheid dient te ge ven te dien aanzien een persoonlijke beslissing te nemen. Het geeft evenwel de heer Mertens in overweging zijn be slissing aan te houden totdat ook het partijbestuur en de partijraad van de Katholieke Volkspartij een duidelijke uitspraak zullen hebben gedaan ten aan zien van het beleid van de fractie van deze partij. Daarna heeft het verbondsbestuur een reeds bestaande N.K.V.-commissie op dracht gegeven op korte termijn een studie af te sluiten over het wel of niet verenigbaar zijn van politieke en vak bondsfuncties. Deze verklaring werd afgelegd na 'n urenlang beraad van het NKV-bestuur in het A. C. de Bruijninstituut te Doorn het vormingscentrum van het N.K.V. ADVERTENTIE en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten

De Vallei | 1966 | | pagina 7