„In Veenendaal vond ik een rijp arbeidsterrein Overlevingskansen bij atoomaanval reëel VAN HARTE, OPOE! Bos kapte en plantte een kwart eeuw bos Mevr. Scholte wordt vanavond geïnstalleerd Hulpverlening taak van de kerk Gebreide japonnen Van Engelenburg's Veel nieuwe leden voor Rode Kruis Veenendaal I landelsondernem ing Van Manen nam N.V. Lokhorst over Nieuwe schoenen uit slagerij verdwenen Oudste inwoonster van Veenendaal werd 99 jaar belangrijk Sparen voor de welvaart 99 zijn helemal IN Geen wonder Kijk eerst voor u koopt bij :iaalzaak Speci RANDGEZINNEN SAMENWERKEN Op voordracht benoemd tot heemraad fa Gebreide-mode-importeurs Lezing voor EHBO en bed rijfs be se h erm i ng Radio-actief Verloren en gevonden Oorlog maakte vindingrijk Volhouden 0 Familiebedrijf WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 VEENENDAAL Mevr. J. M. D. Scholte-Zijtveld, de nieuwe maatschap- schappelijk werkster van het Christe lijk Sociaal Centrum, zal van avond tijdens een speciale bijeenkomst in de Pniëlkerk aan de kerkelijke ge meenten, die in het centrum zijn ver enigd, worden voorgesteld. Sinds 1 juli woont en werkt zij in Veenendaal en heeft nu al kunnen constateren, dat er hier, zoals ze zelf zegt „een rijp ar beidsterrein" op haar te wachten ligt. „Het kerkelijk maatschappelijk werk is in Veenendaal geen overbodi ge zaak. Er is in een aantal gevallen nog sprake van gezin snood en daarbij denk ik niet speciaal aan de zoge naamde rand gezinnen. Ook in de. laat ik zeggen, goede families kom je pro blemen en moeilijkheden tegen en het verwondert me eerlijk gezegd, dat in een industrieplaats als Veenendaal het maatschappelijk werk nu pas op gang komt. Ik geloof dat de hele Utrechtse Heuvelrug in dit opzicht nog een on- ontgonnen gebied is Mevrouw Scholte, die 52 jaar oud is vindt Veenendaal wellicht daarom een boeiende plaats. De interkerkelijke samenwerking, die je hier tegenkomt lijkt me heel bijzonder, de grote ver scheidenheid in kerkelijk opzicht maakt mijn werk afwisselend en interessant." De heer L. Boon is voorzitter van het Christelijk Sociaal Centrum en hij ziet de komst van de maatschappelijk werkster als een belangrijke stap in de goede richting. „De dienstverlening van het centrum is in feite in drieën te split sen. De oudste tak is de gezinsverzor ging, waarvoor we vorig jaar een vaste leidster hebben aangetrokken in de persoon van mejuffrouw J. J. Hof- steenge. Voordien werd het werk door vrij willigers gedaan. Daarnaast is er de bejaardenzorg. Zoals bekend is, werken we op dit terrein samen met de Neder landse Hervormde Kerk en er zijn al plannen gemaakt om een tweede be jaardencentrum te bouwen. Het maatschappelijk werk tenslotte dateert van recente datum. Na vele besprekingen en jaren van voorbereiding waren we in juli in de gelegenheid een vaste kracht te benoemen, mevrouw Scholte...." Bij het Christelijk Sociaal Centrum zijn vijf kerken aangesloten; de Ned. Herv. buitengewone wijkgemeente in wording „Sola Fide", de Gereformeerde Kerk, de Gereformeerde Kerk (vrijge maakt) en de beide Chr. Gereformeerde Kerken. De heer Boon vertelde, dat het ont staan van het centrum in wezen te dan ken is aan de gewijzigde visie van het diaconaat op de hulpverlening in soci aal en maatschappelijk opzicht. „Men is dat meer en meer gaan zien als een directe kerkelijke taak en zeven jaar geleden besloot men de krachten te ADVERTENTIE ^f/'w//«///////////w////«muw«/</«>//»//| Heerlik in het dragen. Gemakkelijk te wassen, en vooral hij ons heel voordelig Wij hebben een enorme collectie 5 in TERLENKA (al vanaf 29.90) in CASHMERE en ANGORA (vanaf 29.90) in WOL en ASTRALON met kraag of col. bundelen om samen aan de slag te kun nen gaan..." De nieuwe maatschappelijk werkster is een hartelijke vrouw, die in de korte periode, dat zij in Veenendaal werk zaam is in een aantal gezinnen al een welkome bezoekster geworden is. Ze heeft haar werkterrein al enigs zins kunnen verkennen en haar eerste indrukken formuleert ze aldus: „Het is eigenlijk in een industrieplaats als Veenendaal een vreemde zaak, dat het kerkelijk, maatschappelijk werk hiel de laatste tijd pas op gang gekomen is. De Utrechtse Heuvelrug is op dat ge bied nog een onontgonnen terrein In het westen van ons land is onze func tie al veel meer ingeburgerd. In de maanden dat ik nu in Veenendaal woon en werk, heb ik al wel gemerkt dat er hier voor mij een rijp arbeids veld ligt. Ook is me gebleken dat er nogal eens misverstanden ontstaan als het om het karakter van het ker kelijk maatschappelijk werk gaat. Men denkt nog te vaak dat wij al leen de randgezinnen te hulp komen". Mevrouw Scholte is echter de mening toegedaan, dat haar werk in deze tijd een veel bredere functie heeft. Ook in het „goede" gezin komen problemen voor, die binnen haar hulpverlenende taak liggen. Zelf zegt ze hiervan: „Het maat schappelijk werk omvat alle terreinen, die met het goed functioneren van het gezin te maken hebben. De moeilijk heden, die men aldus kan signaleren zijn heel verschillend. Denkt u maar eens aan de opvoeding, het huwelijk en de financiële problemen, waarin een ge zin kan raken. Het ploegenstelsel in de fabrieken, om nog een ander voorbeeld te noemen, kan al aanleiding zijn voor moeilijkheden binnen het huwelijk Het staat mevr. Scholte duidelijk voor ogen, dat zij door haar werk in nauw contact zal staan met andere personen en instanties, die zich met de zorg voor de mede-mens bezighouden. „Met de industriepredikant, ds. A. Terlouw bij voorbeeld", merkt ze glimlachend op. „Onze werkterreinen hebben raakvlak ken en overlappen elkaar soms. Ik ben van mening, dat een grote vorm van samenwerking zonder meer noodzake lijk is..." Verder weet zij nog te vertellen, dat de Industriepredikant pogingen in het werk heeft gesteld om te komen tot een soort plaatselijke commissie van maat schappelijk werk Vanavond zal zij of ficieel aan de gemeenten die in het Christelijk Sociaal Centrum verenigd zijn worden voorgesteld. De heer Boon zei tenslotte dat men deze samenkomst bewust een interker kelijk karakter heeft willen geven. Dat biykt wel uit de keuze van het kerkge bouw en de sprekers van deze avond (ds. J. Keuning en ds. C. G. Vijzelaar). Mevrouw Scholte zal zelf ook aan het woord komen. Ongetwijfeld heeft ze in teressante dingen op haar hart VEENENDAAL Dinsdagavond is met een korte bijeenkomst de leden werfactie van het Nederlandsche Roo- de Kruis in Veenendaal afgesloten. De ze actie, waarvoor gedurende vijf avon den steeds ongeveer 20 man anderhalf uur op pad is geweest, heeft het mooie resultaat van 778 nieuwe leden opgele verd. Volgend jaar hoopt men bij het 100-jarig bestaan 1.000.000 leden in het hele land te hebben. In Veenendaal heeft het Rode Kruis nu 3558 leden; op een totaal aantal gezinnen van <5880 be tekent dit een percentage van 55,7. Dit ligt meer dan tweemaal boven het lan delijke cijfer. In een korte toespraak dankte de heer A. H. van Pijpen, voorzitter van de plaatselijke afdeling, de medewer kers aan de actie. Hierbij noemde hij in het bijzonder de chronisch zieken lopende patiënten die een wijk in Veenendaal voor hun rekening hebben genomen. Deze enthousiaste propagan disten die het werk van het Rode Kruis aan den lijve hebben ondervon den hebben een zeer groot aandeel in het resultaat gehad. Ook de colonne leden werden afzonderlijk genoemd. Op de overigen deed de heer Van Pijpen een beroep zicX ook bij een volgende actie, of collecte, weer beschikbaar te stellen. Hij roemde het Veenendaalse pu bliek, voor de wijze waarop dit met het Rode Kruis meeleeft. De jaarlijkse col lecte begint een opbrengst van f 10.000 te naderen, en nu is weer een bedrag aan vaste contributie toegezegd van f 1754,-! Ook de penningmeester, de heer Zil- stra, sprak een woord van dank en overhandigde alle aanwezigen een at tentie. VEENENDAAL Het bedrijf van Lokhorst I'luimveeautomatie n.v. aan de Groeneveldselaan is In andere han den overgegaan. Dezer dagen is het koopcontract getekend door Van Ma- nens Handelsonderneming in Veenen daal. Het is de bedoeling van de firma Van Manen in het pand aan de Groe neveldselaan de beide zaken, die thans gevestigd zijn aan de Rembrandtlaan en de Bergweg, onder te brengen. Om streeks half januari hoopt men de ver huizing gereed te hebben en Veenendaal zal dan een moderne cash-and-carry groothandel rijker zijn. Wegens ziekte van de directeur kon bij Lokhorst Pluimvee Automatic niet worden bevestigd of ontkend dat het bedrijf naar elders zal worden over geplaatst. VEENENDAAL Op voordracht van de minister van Verkeer en Water staat is door H. M. de Koningin be noemd tot Heemraad in de provincie Utrecht en Gelderland van het Dijk- schap „de Grebbe" de heer E. J. van de Hoef te Veenendaal. Heden, woensdag VEENENDAAL Verenigingsgebouw Eikenlaan, 20 uur: Community-singing in kader Veen- zangersjubileum. Pniëlkerk Hoofdstraat, 20 uur: Bijeen komst Christelijk Sociaal Centrum. EDE Reehorst, 20 uur: Feestavond Friese verenigingen Ede, Tiel, Veenendaal en- Wageningen. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: 19.30 uur „Tom Jones". Morgen, donderdag VEENENDAAL Zaal Waterleidinggebouw, 20 uur: Soefi-beweging. Groene-Kruisgebouw 14.3016.00 uur, 19.3021.30 uur Speelgoed-expositie. AMERONGEN Berghuis, 10.30 N.V.V.H. uur Koffiemorgen PR. BERNHARDLAAN 103 VEE X E ND AAL BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: „Saudokan, de tijger van Ceylon". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hesseling. Dagelijks geopend van 11.0012.30 uur en van 14.0017.00 uur, bovendien dinsdagavond van 19.0021.00 uur. Op woensdag ge sloten. VEENENDAAL De leden van de EHBO en de bedrijfsbescherming van de P.T.T. in Veenendaal hebben dinsdagavond een interessante lezing gehoord in het kader van de Individuele Zelfbescherming (I.Z.B.). Hiervoor was de hoofdinstructeur van de P.T.T. op dit terrein, de heer M. H. Weijma uit De Haag naar Veenendaal gekomen. In een boeiende lezing en aan de hand van duidelijke dia's schetste de heer Weij ma de mogelijkheden, die er bij een atoomaanval zijn om een dergelijke ramp te overleven. Het werd voor het grote aantal aanwezigen een zeer leer zame avond. Uit het betoog van de heer Weijma bleek, dat de overlevingskansen bij een atoomaanval werkelijk reëel zijn. Hier voor dienen echter wel bepaalde maat regelen genomen te worden en is het noodzakelijk, dat iedereen van de voor schriften op de hoogte is. Veel hangt namelijk af van hetgeen de individuele burger doet. De heer Weijma somde verschillende punten op, waarvan men op de hoogte moet zijn. Bij een ontploffing van een atoom- of waterstofbom op de grond ontstaan ver scheidene gevaarlijke verschijnselen, namelijk hittestraling, luchtdruk en ra dio-actieve gamma-straling in die volg orde. Bovendien wordt door de ontplof fing een wolk met radio-actief stof tot op zeer grote hoogte geblazen, die eerst na enige tijd weer naar beneden komt. Dat is een van de grootste gevaren, omdat dit radio-actieve stof nergens aan herkenbaar is. Voor de hittestraling kan men zich beschermen door goed gekleed te zijn. De vensters van een huis zouden wit gekalkt moeten worden. Van groot be lang is uiteraard ook het zoeken van een veilige dekking. Indien in Duitsland een A-bom afge worpen wordt, dan zal men in Neder land ongeveer 55 minuten de tijd heb ben zich op de komst van de fall-out voor te bereiden. In die periode moet men zorgen dat alle mogelijke veilig heidsmaatregelen genomen worden, waarvan we er al enkele genoemd heb ben. Tijdens fall-out moet men zeer voor zichtig zijn met voedsel. Alle stofdeel tjes kunnen radio-actief zijn. Alles moet afgespoeld worden. Het beste is, dat men beschikt over een voorraad voed sel in blik. De straling gaat er wel doorheen, maar tast de inhoud niet aan. Het radio-actief stof blijft op de buitenkant liggen, zodat het noodzake lijk is, het blik, de opener maar ook de handen grondig af te wassen. Geschikt voedsel is byvoorbeeld biscuit of nog beter scheepsbeschuit. Het be reiden van warme maaltijden zal onmo gelijk zijn, omdat alle handelingen, die een extra zuurstofverbruik met zich meebrengen, verboden zijn. Het maken van vuur behoort daartoe, evenals het roken. „Paniek is een van de ergste dingen tijdens een dergelijke ramp en het is een plicht ten opzichte van de naaste, iemand die in paniek is geraakt, daar uit te helpen", zo lichtte de heer Weij ma toe. Na een korte pauze verduidelijkte de heer Weijma zijn woorden door een aantal dia's te vertonen. VEENENDAAL. Gevonden: grij ze jongens handschoen (skai); gouden horloge, hangt aan broche met kettink je, ring met sleutels; een bedelketting met bedeltjes; bruine portemonnaie m. ritssluiting, inh. geldsbedrag; dames paraplu; een handzaagje; een beursje, inh. een klein geldsbedrag; zwart plas tic kindertasje; 3 muntbiljetten; zilve ren horloge met nylon bandje; zwarte glacé dameshandschoenen; donker grijze herenregenjas; een bankbil jet; grijze plastic regenbroek; blauwe regenjas in pakje; linker heren glacé handschoen; beige portemonnaie, inh. bankbiljet; NBM scholierenkaart en kruisje, Airbornemars te Ooster beek; een bankbiljet: damespara plu; een herenhorloge; zwarte dames hoed: vierkant dameshorloge met grijs bandje; wieldop en sierring van DAF pers.auto; plastic regenjas; licht/brui ne glacé dameshandschoenen; een zwart pluche speelgoed hondje; witte dameshandschoenen, verm. katoen; een rode step. Aan komen lopen: een jonge zwarte langharige hond met halsband; een jong zwart poesje. Verloren: armband (ketting! met p.- sluiting, waarin gegraveerd „Kees"; ny lon regenjas, kleur blauw/grijs en ro de portemonnaie, inh. f 10,-; een pakje van Diepeveen, inh. grijs kindervestje; een bruin psalmboekje; doublé dames horloge met rekbandje; linker bruine glacé herenhandschoen; sleutelring m. 5 sleutels, o.a. nr. 4 en 2034; doublé medaillon, ovaal met 2 foto's; blauw kinderregenjasje; een bruine portemon naie, inh. zilveren dollar; bruine porte monnaie, inh. verz.bewijs NMH 163, m. veel geld: bruine herenportemonnaie, inh. plm. f 30,- en verz.bewijs brom fiets; ballpoint „Parker", blauw van kleur; een rode damesportefeuille, zon der inhoud; 2 paar nieuwe kinderschoe nen (1 pr. jongens- en 1 pr. meisjessch.) gouden ring met rode steen; een bedel armband met 1 bedeltje; een vierkant dameshorloge; grijze Parker vulpen; herenpolshorloge met nikkelen scha kelarmband; een kinderstep, rood met groene vork, onder het plankje „Hei- ma Anbeek"; zilveren bedelarmband met 8 bedeltjes; ring met twee sleu tels en een medaillon; een zwart kin derfietsje, z.g.a.n. Weggelopen: Duitse Dog, zwart met wit; een zwart hondje; een zwart poes je; een jonge zw./witte kater, plm. 5 mnd.; een bruin/rode hond, roepnaam „Molly". Weggevlogen: een koerduif. VEENENDAAL. Mevr. B. heeft maar kort plezier gehad van de schoe nen, die ze gisteren bij de fa. V. in de Hoofdstraat had gekocht. Met de doos onder de arm liep ze de zaak uit om daarna nog wat inkopen bij een slage rij te gaan doen. Waarschijnlijk heeft ze daar haar schoenen laten staan, want even later kwam ze op het poli tiebureau aangifte van vermissing doen. De recherche stelt een onder zoek in. VEENENDAAL Gisteren hing de vlag uit bij het oude hervormde rust huis in Veenendaal, waar thans de Rhenense bejaarden verblijven. De re den hiervan was de verjaardag van de oudste bewoonster van het tehuis, te vens oudste inwoonster van Veenen daal, mevr. „opoe" Bijkerk, die 99 jaar oud geworden is. Overigens is de kras se bejaarde volgens de gegevens van de burgerlijke stand pas zondag jarig, omdat er bijna honderd jaar geleden een fout gemaakt is. waardoor de ge boorte vier dagen te laat Is ingeschre ven Mevr. Bijkerk werd in de gemeente Leersum geboren. Het grootste deel van haar leven heeft zij daar doorge bracht en over de oude tijd kan zij nog smakelijk vertellen. In die dagen was het heel gewoon, als men vanuit Leer sum wandelend naar Wijk bij Duurste- VEENENDAAL In oktober 1941 trok Joh. Bos met een schop, kruiwagen en bijl naar Maarsbergen. Stompen rooien. Behalve de bovengenoemde attributen bestond zyn enige kapitaal uit zijn twee sterke handen en zijn werklust. Nu bestaat houthandel Joh. Bos en Zn. 25 jaar. De waarde van zijn machines en ijzeren voorraad bedraagt ongeveer een ton. Nog steeds echter werkt men in het bos in Maarsbergen. Het bos. behorend by het landgoed van jhr. I)e Beaufort, waar Bos nu reeds voor de tweede maal met dezelfde bomen bezig is. Alles wat er nu uitgaat, heeft hij indertijd ook zelf geplant. de ging om boodschappen te doen. De woensdagse markt in die plaat* heeft zij in haar jonge jaren niet vaker dan noodzakelijk gemist. Ook als opoe in die dagen een nieuwe hoed nodig had, ging ze naar Wijk bij Duurstede, want daar was een atelier waar men dameshoeden maakte. Het is voor haar nog een soort wonder, dat men nu in elke plaats hoeden zomaar in de win kel kan kopen. Opoe Bijkerk weet haar eigen plaat* in de gemeenschap van bejaarden t* behouden, door twee voor haar karak teristieke voorwerpen altijd mee te slepen: haar suikerbusje en haar bij beltje gebruikt ze nog trouw, vooral bij de zang na de maaltijden en tijdens de kerkdiensten. Ondanks haar hoge leef tijd wil ze niet hebben, dat iemand voor haar de liederen die gezongen moeten worden, opzoekt; dat kan ze nog best zelf. Klokkijken en dergelijke doet ze nog het liefst zonder bril en als tijdverdrijf breit ze nog heel wat af. Toch begint de oude dag ook bij haar merkbaar te worden. Buiten komen doet ze vrijwel niet meer („Ik ben in mijn leven ge noeg buiten geweest"). Haar gehoor gaat achteruit en ook haar geheugen begint haar in de steek te laten. Wel is ze lichamelijk goed gezond, iets dat verwonderlijk is, want ze is maar een paar jaar naar school gegaan, omdat ze altijd ziek was. Veenendaals oudste inwoonster heeft vijf kinderen, 27 klein- en evenzoveel achterkleinkinderen en nog 3 achter achterkleinkinderen. Velen kwamen haar feliciteren. Ook burgemeester Ha zenberg, met zijn echtgenote, gaf ook van zijn belangstelling blijk. Dat mevr. Bijkerk nog op haar qui- vive is, bewees haar opmerking, toen er een foto gemaakt werd voor d* krant: „Vergeet dat ding maar!" „Ik had tot mijn vijfentwintigste jaar op de fabriek gewerkt, de „Fri- sia" onder andere", vertelt de heer Bos senior. „In 1941 werd ik het zat. De verdiensten waren veel te gering; ik verdiende toen maximaal f 14,- per week en zelfs toen kon je daar niej van komen met een jong gezin. Toen ik hoorde, dat de mogelijkheid bestond in Maasbergen stompen te rooien, heb ik deze gelegenheid met beide handen aangegrepen. De stompen zaagde ik in stukken en verkocht ze aan de fa brieken, die er de ketels mee stookten. Later, dat zal in 1942 geweest zijn begon ik te handelen in takkebossen. ook al bestemd voor fabrieksketels. Al gauw had ik er een mannetje bij no dig. Dat werd mijn broer, die 15 jaar in mijn dienst is geweest, totdat hij een ongeluk in het bos, waarbij een boom over hem heenviel, om het le ven kwam." „Het werken in Maasbergen heb ik volgehouden tot het begin van de spoorwegstaking. Toen kon het niet langer. Mijn fiets was ik allang kw(jt en toen de treinen niet meer reden kon ik niet meer in Maasbergen komen. Een week na de bevrijding was ik ech ter weer present. De jonkheer keek gek op, dat hij ine zo spoedig terug zag, maar ik moest wel: er waren on dertussen enkele kinderen gekomen en de portemonnee was leeg! Na de oor log is de vlucht van mijn bedrijf echt begonnen", aldus de heer Bos. „Nog in de oorlog had ik mijn eer ste machine gekregen. Een lintzaag, die ik zelf gebouwd had en die met de hand gedraaid moest worden. Als „vliegwiel" zat er een grote slijpsteen op gemonteerd. Het was wel zwaar werk. maar het ging. Nu staan er in het bos, en bij me thuis aan de Middellaan verscheidene machines. Het enorme harde werken van toen is ook voorbij. In de beginperiode maak te ik wel eens dagen van 3 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds. Langzamerhand heb ik naast de „ge wone" houthandel ook een doe-het-zelf- zaak gekregen. Dat is eigenlijk zo be gonnen", zegt de jubilaris. „Op een ge geven moment komt er Iemand bij me, die me vroeg: Verkoop je ook board? Ik antwoordde: Vandaag niet, maar morgen wel. Langzamerhand begon zo een „winkel" te groeien. In de winkel van de heer Bos, is al les op het „doe-het-zelf-gebied" te koop, van een spijkertje, tot een deur plaat. In de eerste tijd werd de win kel door moeder de vrouw behartigd. Al gauw echter kwamen er kinderen in de zaak en nu gaat Bos er steeds met twee zoons op uit en blijven er twee in Veenendaal bij de zaak. In de loop van de jaren is de heer Bos ook op kerkelijk terrein actief ge weest. Zo is hij bijna twintig jaar lei der van de hervormde zondagsschool en ook al vele jaren lid van de her vormde kerkeraad in zijn woonplaats. De heer Bos doet het nu wat kalmer aan. Nog gaat hij iedere morgen om zeven uur de deur uit, in de richting Maasbergen, maar in de middaguren is hij altijd enige tijd thuis te vinden. Op aandringen van zijn huisarts neemt hij er tijd af voor een middag slaapje, en dat mag ook wel. als je vijftig bent en een van de zoons ook al weer twaalf jaar meedraait in het vak. Het werk gaat nu wel door. „Ja", besluit de heer Bos. „Ik heb er altijd hard voor gewerkt, maar dat alleen had me nooit zover kunnen brengen. Het is altijd zeer gezegend geweest en dat is de oorzaak van mijn slagen. Die zegen heeft men altijd no dig en het was dan ook niet alleen werken, maar ook bidden en werken." Dat het de overheid ernst is het sparen te stimuleren blijkt onder meer uit het op 1 méi 1966 in werking getre den algemene premiespaarplan, u-aar bij door het Rijk een premie van 20 pet in het vooruitzicht wordt gesteld. Ook de reeds eerder ingevoerde ge premieerde spaarvormen, zoals de amb- tenarenspaarregeling en de jeugdspaar- regeling, alsmede de van belasting en sociale premies vrijgestelde bedrijfs- en winstdelingsspaarregelingen getuigen daarvan. Ook de spaarinstellingen trachten het sparen verder te activeren. Door het in voeren van aan de omstandigheden van de spaarders aangepaste spadrvormen wordt het sparen vergemakkelijkt. Het vestigen van bijkantoren in nieuwe wooncentra kan eveneens gezien worden als een uiting van het streven de spaar ders van dienst te willen zijn. Door ook de traditionele Raiffeisen- spaarweek, die dit jaar wordt gehouden van 24 tot en met 81 oktober, willen de Raiffeisenbanken de spaarzin van de Nederlandse bevolking stimuleren. De verdere economische ontwikkeling van ons land is voor een belangrijk deel afhankelijk van de mate waarin er gespaard wordt. Voor investeringen in grote en kleine bedrijven zijn mil jarden guldens nodig. Ook de financie ring van de woningbouw vergt grote bedragen. Indien de besparingen In Nederland niet die omvang zouden hebben, dat aan de behoefte aan geld zou kunnen worden voldaan, zou dit de economi sche groei kunnen afremmen. Daarom wordt in de Raiffeiscn-spaar- week het beJang van sparen nog eens extra onderstreept. De verschillende ac tiviteiten tijdens de spaarweek hebben ten doel de niet-spaarders tot sparen te brengen en de reeds bestaande spaar ders te bewegen eens Iets extra's in te leggen. Behalve het bevorderen van de spaar zin om daarmede individuele en natio nale belangen te dienen, wil de spaar week ook een eresaluut brengen aan de man, die onmiskenbaar op de achter grond staat van iedere bij de Raiffei- senorganisatie aangesloten bank en aan wie de bank haar naam ontleent: Raif- feisen. De arbeid van deze man resulteerde in goed functionerende, op samenwer king gebaseerde, spaar- en leenbanken ten behoeve van de gehele gemeen schap. Het is het idee van Raiffeisen geweest de spaargelden van de plaatse lijke gemeenschap aan te wenden voor de kredietverlening in diezelfde gemeen schap. waardoor er een circulatie van het geld ontstond binnen de lokale sfeer. Een maatregel met een economi sche strekking, welke echter tegelijker tijd de gemeenschapszin bevorderde. Dat de ideeën van Raiffeisen beteke nis hebben voor de praktijk blijkt on der meer uit het feit, dat er in Neder land 1300 vestigingen zijn van Raiffei- senbanken. Het spaartegoed van de ruim 2 mil joen spaarders bij deze banken is eni ge maanden geleden reeds de f 5 mil jard gepasseerd. I

De Vallei | 1966 | | pagina 3