Overdekt instructiebad aanwinst voor Rhenen Chr. school Eist moet dringend uitbreiden Verdwenen wasbeer kwam zag en overwon Er is een T in de maand: Biggen-geboortegolf in Overberg de Thee van VAN NELLE Koninklijk bezoek aan „RemmersteirT Kleine agenda voor Rhenens raad Expositie in streekmuseum Speciale actie voor vluchtelingen Auto brandde uit „Lion" kampioen politiehond Op de klompen Bijna halve ton voor onderwijs Geen filiaal van groot warenhuis in Eist Begroting 1967 in de maak ALLE ZWEM-UREN NU REEDS VOLGEBOEKT Badmeester Volgeboekt Experiment Opening Thee drink je. Van Nelle thee geniet je. Altijd. Elk uur van elke maand is thee-uur. Met Afternoon thee. Engelse thee op z'n best. Verkwikkend en stimulerend. Kies zelf I Negen of zeven cent voordeel WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 RHENEN Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Margriet en de heer Pie- ter van Vollenhoven hebben met een groep jongeren op uitnodiging van Ba ron Bentinck een bezoek gebracht aan het landgoed „Remmerstein". Zij heb ben de thee gebruikt in het clubge bouw van de afdeling Rhenen van de Koninklijke Nederlandse Politiehonden Vereniging, dat achter het landgoed in het bos staat en waar de mannen met hun honden wekelijks trainen. De Prin ses en haar verloofde, alsmede de tal rijke andere jongelui uit het hoge ge zelschap, hebben met veel aandacht en belanstelling de oefeningen met de po litiehonden gevolgd. Daar het bezoek geheim moest worden gehouden, is er eerst nu ruchtbaarheid aan gegeven. RHENEN Voor de raadsvergade ring van de gemeenteraad op dins dag 25 oktober 's avonds om acht uur ten gemeentehuize heeft de voorzitter de volgende agenda vastgesteld: 1. no tulen; 2. ingezonden stukken en mede delingen 3 .verkoop grond; 4. machti ging benoeming commissaris NV Wa terleiding Mij „Rhenen"; 5. wegen bouw in het uitbreidingsplan Dominees- berg; 6. vaststelling jaarstukken N.V. Waterleiding Mij „Rhenen" over 1965 7. delegatie benoeming onderwijzers en kleuterleidsters; 8. medewerking aan „School met Bijbel" te Eist; 9. benoe ming leden commissies; 10. aanbieding gemeentebegroting 1967 en benoeming commissie van onderzoek; 11. wijziging gemeentebegroting en begroting ge meentewerken 1966. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een mededeling van het raadslid W. Verhoeks (SGP), dat hij zijn func tie neerlegt. RHENEN Op enkele afwerkin gen na is het overdekte instructiebad in Rhenen gereed. Het bad is enige tijd geleden reeds officieus in gebruik ge nomen en blijkt nu al een enorme aan winst te zijn. Ruim 2000 mensen ma ken wekelijks gebruik van het uiterst moderne zwembassin. Het zijn voor namelijk scholen en clubs, die van de mogelijkheid profiteren. Zwemclubs uit de gehele omgeving komen naar Rhenen om er te trainen, terwijl vele honderden kinderen in het instructie bad de zwemkunst wordt bijgebracht. In bijzonder korte tijd heeft het bad bewezen, dat het bestaansrecht heeft fai Rhenen. Het bad bevindt zich onder een kleu terschool, maar zodra men er binnen ia, gaat deze gedachte in haar geheel ver loren. Veel licht, moderne betegeling, acht douches met warm en koud wa ter en een ruime kleedgelegenheid ma ken het bad tot een moderne ruimte, waarin frisheid en hygiëne de bezoeker het meest opvallen. Alvorens rhen, na in zwemtenue te zijn gestoken, het wa ter in kan duiken, ontkomt men er niet aan onder een achttal stromende dou ches door te lopen. Het water blijft op deze manier fris en bovendien zorgt een filterinstallatie onder het bad voor een regelmatige zuivering. Acht maal per dag vindt een volledige zuivering plaats. Het bassin heeft een lengte van 17 meter en is 7 meter breed. Bij de hoogste waterstand varieert de diepte van 0,80 - 1,70 meter. Het bassin maakt echter een grotere indruk dan de lengten zouden doen vermoeden. Een waardig bezit voor de gemeente Rhenen. Chef-badmeester ln het nieuwe instruc tiebad is de 32-jarige heer M. Wories, voorheen chef in het overdekte 50-meter- bad in Beverwijk. Oosrspronkelijk komt de heer Wories uit de West. Hij Is een verwoed zwemmer en speelde onder andere in het Antilliaanse polo-zevental en trainde als zodanig voor de Midden- Amerikaanse Spelen. Hij weet dus wel wat zwemmen is. De heer Wories studeerde in Neder land aan het sportinstituut CIOS in Overveen met specialisatie zwemmen. In 1959 behaalde hij zijn diploma en ging de praktijk in. Zwemmen was zijn hobby en werd zijn beroep. De heer Wories geeft samen met zijn assistent, de heer G. Evers uit Velp, vier avonden per week les aan oudere mensen. Er zijn er bij van 5ü jaar en ouder. Een 65-jarige dame uit Wageningen komt wekelijks speciaal naar Rhenen om er een bad te kunnen nemen. Voor de oudere mensen biedt het bad bepaalde voordelen. In een open luchtbassin worden zij vaak afgeschrikt door de lage temperatuur van het wa ter. Het is dan ook echt geen pretje om in water van 14 graden zwemmen te leren. In het overdekte bad is die temperatuur gemiddeld 27 graden. Vol gens de badmeester de meest ideale temperatuur om zwemles te geven. Je zou bijna kunnen zeggen „je gaat er warm in en komt er warm uit". De beschikbare zwemuren zijn op het ogenblik al totaal volgeboekt. Iemand, die zwemles wil nemen, wordt op een wachtlijst geplaatst en is pas over en kele maanden aan de beurt. Het loopt gewoonweg storm en dat zal voorlopig wel zo blijven. Mensen, die vroeger nooit water aankeken, zijn plotseling enthousiast geworden. De E.H.B.O. uit Kesteren komt één maal per week in Rhenen een uurtje zwemmen, evenals de Rhenense gemeen te-ambtenaren. Zwemclubs uit Rhenen, Ede, Veenendaal en Wageningen heoben in Rhenen nu een mogelijkheid om de conditie van de leden op peil te hou den. Vooral de Rhenense zwem- en po lo-club „De Forellen" is bijzonder ge baat bij de nieuwe aanwinst. Voorheen trainde de club namelijk in Tiel en Amersfoort. Het verschil tussen de mensen in het westen van ons land en de bevolking uit deze omgeving vindt de heer Wor ries goed merkbaar. „Het lijkt wel als of men hier makkelijker leert zwem men. Men is ook veel enthousiaster en de wil om het te leren is veel groter. Die mentaliteit vind ik fantastisch. Je geeft ze met plezier les". De badmeester heeft samen met zijn assistent een druk bezette week. Het leukst van aJlaa vindt mi echter de les- De eerste les is begonnen. sen aan de kleuters van de school, waaronder het bad zich bevindt. Dit is een experiment, maar zij beginnen het al aardig onder de knie te krijgen. Ie der verdrinklngsgeval is er tenslotte één te veel en daarom is het aan te beve len om kinderen de zwemkunst reeds op zeer jeugdige leeftijd bij te brengen, zegt de heer Wories. Eenmaal in de vier maanden wordt in het instructie bad diploma gezwommen. Volgens de heer Wories zullen iedere vier maan den ruim 100 schoolkinderen en 40 ou ders het diploma behalen. Een respecta bel aantal, dat aantoont van welk groot belang het bad voor de gemeente Rhe nen is. Het instructiebad wordt zaterdag 22 ok tober gelijktijdig met de Openbare Kleuterschool, de Openbare Lagere school beiden op de Lijsterberg en de Openbare Kleuterschool in Ach terberg in gebruik genomen. De offici ële opening van dit scholencomplex, inclusief instructiebad, wordt verricht door burgemeester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal. RHENEN In het streekmuseum aan de Molenstraat wordt weer een nieuwe expositie gehouden, die dage lijks is geopend van 11.00 - 12.30 en van 14.00 - 17.00 uur, bovendien op dinsdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. Op woens dag zijn de deuren gesloten. Ditmaal exposeren Gert Hesseling en Ben Laa- mers met aquarellen, grafieken, gou aches en tekeningen. RHENEN Maandagavond 24 okto ber wordt voor het eerst in de geschie denis door tenminste vijftien landen in Europa, met steun van radio en televi sie, een gelijkmatige actie ondernomen voor hulp aan vluchtelingen in Azië en Afrika. Gehoopt wordt, dat hiervoor een fi nanciële oplossing voor 6000 in nood verkerende Tibetaanse gezinnen kan be reikt worden. De actie zal 's avonds tus sen 20.20 en 20.50 uur voor radio en te levisie een climax bereiken, waarna aan alle Nederlanders zal worden verzocht hun gave gereed te leggen, daar die nog diezelfde avond wordt afgehaald. In afwijking hiervan heeft burgemees ter mr. L. Bosch ridder van Rosenthal voor Rhenen, Eist en Achterberg een ander plan bedacht om aan deze actie deel te nemen. Via een oproep tot de burgerij heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat op vijf plaatsen in zijn gemeente grote offerbussen zullen worden geplaatst, waarin de inwoners hun bijdrage kun nen deponeren. De gaven worden dus niet afgehaald. Men kan ze op de vol gende plaatsen deponeren: Gemeente huis - VVV-kantoor - Postagentschap Valleiweg 10-12 - Ned. Herv. kerk Eist en Ned. Herv. kerk Achterberg. Al gedurende enkele maanden is een uit Ouwehands Dierenpark ont vluchte wasbeer spoorloos. Directeur J. Baar^ gaf enkele weken geleden de prognose: „Die komt beslist wel weer boven water wanneer de ge wassen van het veld zijn en wanneer het buiten wat kouder wordt." Hij heeft gelijk gekregen. Een vol komen onbekende doorgestoken kaart heeft de directie van het die renpark op de Grebbeberg gemeld, dat er onder de gemeente Hummelo een wasbeer was aangetroffen. Of de heer Ouwehand zich maar in verbin ding wilde stellen met óf de politie óf de jachtopziener Saalmink aldaar. De politie van Hummelo werd ge beld en daarna de heer Saalmink. Deze bevestigde dat hij een was beer had gevangen. Hij had zich in verbinding gesteld met Burgers Die renpark in Arnhem, doch toen hem was gebleken, dat men daar geen wasbeer kwijt was had hij het dier verkocht aan de heer Buiting, direc teur van „Tropisch Oosten", een vo gel- en dierenpark in Silvolde. De beer was voor vier tientjes van ei genaar verwisseld. De heer Ouwehand heeft zich on middellijk met de heer Buiting in verbinding gesteld. Deze bevestigde, dat hij inderdaad drie weken geleden een wasbeer had gekocht. Toen het dier aankwam was het één nacht in de transportkist blijven zitten, maar toen men hem er de volgende ochtend uit wilde halenbleek de beer met de noorderzon te zijn vertrok ken! „Veni, vidi, vici", de beer kwam, zag en overwon voor de zo veelste keer. Zebra Een alleen lopende zebra-hengst op Ouwehands Dierenpark, die geïso leerd was vanwege z'n agressiviteit, wist door een gat in de afrastering op bezoek te komen bij de buren, zijnde een Emu-paar. De vogels, vooral de haan, was er helemaal niet van gediend. Maar de zebra, die er een lekker hapje groen had zien groeien en daarom wel eens een kijkje bij de buren wilde nemen, liet zich door die haan niet afschrik ken. Hij probeerde hem op een afstand te houden en tussen de bedrijven door het malse gras te veroberen. Pogingen van de oppassers om de zebra terug te brengen, mislukten al evenzeer. Later probeerde chef-die renverzorger Van den Berg het nog eens alleen en toen gelukte het wel. Later bleek dat de zebra de schuif op de afrastering had kunnen openen met z'n neus, louter en alleen omdat hij gelokt werd door het nog welig groeiende gras bij de Emu's. Ringslang In de tuin van de familie Hulshof langs de Parallelweg in Rhene. waar de waterstaat bezig is met een nieuw verkeerscircuit, vond mevrouw Huls hof in het gazon een prachtige ring slang. Het dier was bijzonder groot, ook bijzonder mooi getekend, zéér lang en enorm sterk. Met buren hulp werd de slang in een emmer gewerkt en daarna overgebracht naar het terrarium van Ouwehands Dierenpark. Het dier bleek uitgehon gerd te zijn en werkte direct aller lei lekkere hapjes naar binnen. Vermoedelijk is deze slang, die niet giftig is, aangevoerd met de zwarte grond, die men nodig had voor het ophogen van het wegcir- cuit in Rhenen's centrum. RHENEN Gisteravond vond op de Provincialeweg even voor de oprit naar de Rijnbrug een botsing plaats tussen een bestelwagen van de firma L. v. d. B. uit Tiel en een DAF-personenauto, waarin was gezeten het echtpaar D. uit Ede. Laatstgenoemde auto vloog onmid dellijk na de botsing in brand en werd totaal vernield. Niemand van de inzit tenden werd gewond. De aanrijding ontstond bij de T-krui- sing Zwarteweg - Provincialeweg. De bestuurder van het Dafje reed ter plaat se vanaf de Zwarteweg de Provinciale weg op en" werd gegrepen door de be stelauto uit de richting Achterberg. De wagen uit Tiel kwam dwars over de rijbaan tot stilstand. De DAF schoot door tot precies op het randje van de 25 m hoge berm en bleef daar fel brandend hangen. De inzittenden kon den nog net op tijd het vege lijf red den. De vrijwillige brandweer, die was uit gerukt met de nevelspuit, bluste met 3 stralen de enorme, stinkende, vuurzee. Na de blussingsvverkzaamheden was de brandweer nog geruime tijd druk met het schoonspuiten van het wegdek, dat bezaaid lag met glassplinters. Op de rand van de enorm hoge berm staat géén vangrail. De inzittenden van de personenauto hebben geweldig ge boft. Voor hetzelfde geld hadden ze op de veel lager gelegen Cuneralaan te recht kunnen komen en dan waren de lichamelijke gevolgen niet te overzien geweest. De bestelauto liep slechts lichte scha de op. RHENEN De Hollandse herder „Lion", eigendom van de wachtmees ter eerste klas W. v.d. Haar van de groep Rhenen van de rijkspolitie, is tijdens wedstrijden in Huls ter Heide kampioen geworden van de provincie Utrecht met 300% punt. „Lion" stak daarmee met kop en schouders boven de rest uit. De tweede prijswinnaar had maar liefst 24% punt minder. Voor het waterwerk had „Lion" nog eens 20 punten kunnen krijgen, maar de honden mochten niet zemmen omdat er ziekte van Weil in het water was geconstateerd. De heer Blankenstein van de rijkspo litie Kesteren won de vierde prijs met zijn bouvier „Robbie". Deze hond ver zamelde 253 punten. RHENEN. De heer V. de V. uit het Rhenense Achterberg, die dinsdag avond van zijn werk naar huis reed, werd onderweg klem gereden door een rode VW-1500. De bestuurder vloog uit zijn wagen, stelde zich voor de onthutste bromfietser op en schreeuwde hem toe: „Je moet morgenmiddag op het politiebureau in Rhenen komen!" Mag ik misschien ook weten waar om?", vroeg de zich snel herstellende V. de V. „Je mag niet met klompen aan op een bromfiets rijden", riep de bestuurder van de rode auto. De V. vroeg nog wel of de man van de politie was en of hij zich kon legi timeren. „Daar heb je geen mee te maken", riep de onbekende. „Pas maar op anders zal ik je papieren eens opvragen!" De Achterberger gings huiswaarts en belde onmiddellijk de politie om te vragen wat er eigenlijk aan de hand was en of hij inderdaad niet met klompen aan z'n voeten op een brom fiets mocht rijden. Van de kant van de politie wist men uiteraard van niets. Het werd lang zaam duidelijk dat men hier met een grappenmaker te doen had. RHENEN In verband met een aan tal opmerkingen, die door de inspec teur van lichamelijke opvoeding zijn ge maakt ten aanzien van de verbetering van het gymnastieklokaal van de Wil- helminaschool is door de directie van gemeentewerken een aanvullende be groting ingediend. Hieruit blijkt dat er nog een krediet nodig zal zyn van f 15.400.— Tevens ia het gewenst, dat twee voet wasbakken worden aangebracht en de vloeren worden voorzien van dubbel hard gebakken tegels, waarvoor f 3000, nodig is. In verband hiermee wordt aan de raad een krediet gevraagd van f 18.400. Voor de aanschaffing van leerlingen sets ter vervanging van gebruikte ban ken van de bijzondere lagere school aan de Achterbergstraatweg wordt de raad voorgesteld overeenkomstig zijn besluit van 13 september j.l. een krediet ter beschikking te stellen van f 10.184, Tenslotte e is er f 10.996,nodig voor het aanleggen van een centrale verwarmingsinstallatie in de in aan bouw zijnde bijzondere school voor kleuteronderwijs aan de Ericalaan. ELST Afgezien van de optie, die een grootwinkelbedrijf op een perceel grond in de nieuwe winkelwijk te Eist heeft, blijkt er bij bevoegde instanties niets bekend te zijn over plannen van een groot warenhuis om in de naaste toekomst te Eist een filiaal te stich ten. Sinds geruime tijd circuleren er ge ruchten, dat een groot warenhuis tot het stichten van een filiaal zou willen overgaan in verband met de ruime par keergelegenheid ter plaatse. Bovendien zo stelde men, zou het met 't steeds toenemende particuliere autobe zit met name voor niet-Elstenaren niet zo bezwaarlijk zijn om de afstand tus sen Eist en de eigen woonplaats te overbruggen. De directie van het betreffende waren huis liet dverigens zelf ook weinig twij fel bestaan over de grond van de ge ruchten. „In eerste instantie zouden we in een nieuwe vestigingsplaats als Eist moeten kunnen rekenen op de klandizie van een grote bevolkingsgroep uit de eigen plaats. Eist komt in onze ogen dan ook nog lang niet in aanmerking voor het stichten van een filiaal." RHENEN Met het samenstellen van de gemeentebegroting voor het ko mende dienstjaar heeft het gemeentebe stuur een aanvang gemaakt. Zodra het enorme cijferstuk klaar is volgt alge mene tervisielegging. Zoals gebruikelijk dient thans een commissie van drie leden uit de raad te worden benoemd voor het onder zoek van de begroting. Rekening hou dende met de samenstelling van deze commissie ln vorige jaren komen vol gens B. en W. thans voor benoeming in aanmerking de heren G. van Gesink (P.v.d.A.*), J. van Donselaar (C.H.U.) en H. Griffioen (A.R.P.). In de raadsvergadering van dinsdag avond komt de samenstelling van deze commissie aan de orde. Afternoon theebuiltjes, in origineel Engelse verpakkingper doos van 20 stuks van £5" voor 00 cent. Afternoon per pakje van 100 gram van voor y0 cent ELST. De gemeenteraad krijgt dinsdagavond een verzoek van de ver eniging „Een School met de Bijbel" te Eist te behandelen om gelden beschik baar te stellen voor uitbreiding van de school aan de Beatrixstraat niet twee leslokalen. Ten aanzien van de Inrich ting van deze lokalen wordt slechts medewerking verzocht voor de aan schaffing van meubilair, leer- en hulp middelen voor één lokaal. Blijkens de toelichting zijn sedert 24 augustus 1965 aan de school zeven leer krachten verbonden, waaronder één bo ventallige. Verder wordt rekening ge houden met een uitbreiding van Eist met circa 270 woningen vóór 1971. Het bestaande en het nieuwe uitbrei dingsplan bieden in totaal ruimte voor de bouw van ruim 350 woningen. Het is thans nog niet te voorzien wanneer deze plannen gerealiseerd zullen wor den. Afgezien hiervan kan worden ge constateerd, dat nog slechts een gerin ge stijging van het aantal leerlingen nodig is om na de invoering van de derde fase van de verlaging van de leerlingenschaal (vermoedelijk 1 sep tember 1967) aanspraak te maken op acht leerkrachten. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat door inwilliging van de aanvraag de normale eisen aan het ge ven van lager onderwijs te stellen niet worden overschreden en stellen dan ook voor de gevraagde medewerking voor de uitbreiding te verlenen. OVERBERG Zoiets heb ik in de veertig jaar, dat ik boer ben nog nooit meegemaakt. Ook niet in de buurt." Dat zegt de reeds bejaarde landbouwer B. van Woudenberg aan de Haarweg 79 te Overberg, over hetgeen hem is overkomen met een van zijn varkens. Zaterdag veertien dagen geleden schonk een tweejarige zeug het leven aan twaalf biggen. Wat in normale geval len bij dergelijke geboorten nakomt bleef uit, terwijl het moederdier ook niet voor de zo noodzakelijke voeding kon zorgen. Do dag daarou, son rings. dus schonk een andere zeug het l6ven aan zegge en schrijve één biggetje. Dit dier hield zich beter aan de na tuurwetten en beschikte ook over vol doende melk. De heer Van Woudenberg was nu ook wat betreft de voedselvoor ziening van de twaalf biggetjes uit de nood. Hij deponeerde het dozijn dieren bij de andere moeder, die het voogdij schap zonder mankeren accepteerde. Wie schetste echter de verbazing van de landbouwer toen moeder zeug num mer een, drie dagen later weer twaalf volgroeids en kerngezonds bag's ter wereld bracht. ,fie mensen, wie ik het verteld heb wil den het niet geloven", zegt de heer Van Woudenberg. ,Je zult je wél vergist hebben, zeggen ze tegen me, maar ik ben er zelf bij geweest." De twaalf biggen van de eerste worp zijn bij hun pleegmoeder gebleven en groei en evenals het tweede dozijn voorspoe dig op. 2!f biggen van een moeder bin nen de tijd van vier dagen is zelfs voor de in het vak vergrijsde landbou wer Van Woudenberg een onbegrijpe lijke speling van de natuur.

De Vallei | 1966 | | pagina 5