Strijd tegen corruptie bijna hopeloos Nederland biedt hulp aan Zuid-Vietnam Johnson aangekomen in Nieuw-Zeeland X „Oorzaak onbehagen bij P.v.d.A. was V ondeling als superman*' Controle op giften uit buitenland afgewezen Indische Nederlander uit Liberia „weggewerkt" PARADE 2*1 PARADE Verplichte enting van runderen in delen van Twente en Achterhoek KIESPIJN? VIEUX Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten India nader bekekett (I) Vele kapiteins op een schip Meer fluoridering in Gelderland Chauffeur vond afgerukte pink Duidelijke toeloop naar P.v.d. A. WITTE KRUIS Syrië vormt een „volksleger" GEKORTWIEKT Kritiek van mr. Burger in „Socialisme en Democratie: Mond- en klauwzeer in Duits grensgebied Politiek Wantrouwen Ook al? Regi reringscrisis in Zuid-Viëtnam VIËTNAM Jongen door val omgekomen Ir. Adams diende ontslagbrief in J. A. Middelhuis heeft een hartinfarct pakt S Wèg pijn Als u s. poeders kiest! Smedley vrijgesproken moord van PERS-PLAYBOY Oud-minister Gielen bedankt voor K.V.P. Arrestaties in Tirol Paqina 9 WOENSDAG 19 OKTOBER 1966 (Van een speciale verslaggever). NEW DELHI Tien tot twaalf procent van de actie „Eten voor India" is verdwenen in de zakken van Indiërs die geen honger ken nen, die wel nooit honger zullen kennen. „Een gering percentage", vindt een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in de In- diasche hoofdstad. „Je zou eruit kunnen afleiden dat de Indiërs eer lijk zijn geworden." Meestal „ver dwijnt" veertig tot zestig procent. Dat wordt in India normaal ge noemd. Intussen verkopen winkeliers te Bombay door Nederlandse schoolkin deren geschonken voedsel tegen woe kerprijzen. Het door de Indiase pre mier, mevrouw Indira Gandhi, inge stelde Anti Corruptie Bureau doet er wel wat, maar niet veel tegen. Er zijn enige arrestaties verricht, doch de verkoop van dit uit spontaan me dedogen gegeven voedsel gaat ge woon door. India, het land met vijfhonderd miljoen zielen, van wie tien pro cent werkt, is het onderwerp van een reeks van vier artikelen, waarvan hier het eerste volgt. India dat een schier hopeloze strijd tegen de corruptie voert. India dat een „Anti Corruptie Bu reau" heeft dat meer kan worden gezien als een wapen der Congres Partij van mevrouw Gandhi in de komende verkiezingsslag dan als een ook maar enigszins effectief afweermiddel tegen de knoeie rijen en dus tegen de armoede. De strijd tegen de rijkdom schijnt evenzeer bij voorbaat een verlo ren zaak te zijn. De wet op het grondbezit is niet toereikend om land met zijn bijna vijfhonderd mil joen inwoners, van wie er vijftig mil joen (dat is tien procent!) werken, althans iets doen dat voor werken moet doorgaan. Amerikaanse adviseurs worden de laatste tijd bij bosjes tegelijk het land uitgewerkt. Uit hoofdarti kelen in Indiase bladen blykt on verbloemd het Indiase wantrouwen jegens al de Amerikaanse hulp. Een krant schreef dat elke Ameri kaanse dollar moet worden gezien als een vinger in de nabijgelegen Chinese pap. Het is duidelijk: van politieke invloed zoekende Yankees heeft men in India meer dan ge noeg. Het pas ingestelde Anti Corruptie Bureau is een van de wapens van de Congres Partij in de komende ver kiezingsslag: februari volgend jaar De steeds verder om zich heen grij pende corruptie, die vooral wordt ver oorzaakt door de lagere ambtenaren wier verantwoordelijkheid omgekeerd evenredig is aan hun salaris (het in komen per hoofd van de bevol king in India is gelijk aan het gespaarde inkomen per hoofd van de bevolking in ons land!), heeft ook in India zelf veel misnoegen ge wekt. Vandaar dat mevrouw Gandhi er alles aan is gelegen dit bureau goed te doen functioneren. Vandaar ook „We hebben geen hulp nodig, want er is geen honger," zei mevrouw Gandhi toen bekend was geworden dat de actie „Eten voor India" 25 miljoen gulden had opgeleverd. „In diërs zijn trots," was het enige com mentaar van een indiase regerings functionaris. „Hypocrisie," zei een and ere regeringsvertegenwoordiger Diplomaten in de hoofdstad zeg gen evenwel: „Politiek en niets an ders. De actie kwam voor mevrouw Gandhi op een ongelukkig moment. Natuurlijk had India dat voedsel wél nodig. Maar de kwestie Kasj mir was toen een zeer gevoelig probleem en India wilde tegenover Pakistan zijn gezicht niet verliezen door toe te geven dat het wat de voedselsituatie betreft in grote moeilijkheden verkeerde. Pakistan zou er anders beslist politieke munt uit hebben geslagen." Uit de berichten in de grote indiase bladen blijkt, dat het Anti Corruptie Bureau dagelijks arrestaties laat ver richten. Vorige week werd een advo caat, tevens eigenaar van een groot aantal hotels, gearresteerd toen bleek dat hij in het bezit was van 6.000 ki lo door de Amerikanen geschonken melkpoeder ter waarde van 60.000 ru- pies 30.000,—). In dezelfde krant staat dat het Anti Corruptie Bureau elf mensen wegens het organiseren van illegale weddenschappen tijdens paardenraces had laten arresteren. Aan beide berichten te zamen werden nauwelijks twintig regels besteed. Want corruptie is, evenals tegenwoor dig gezinsplanning, „a way of life", gewoon, normaal. Het hoort erbij. Binnenlands toezicht op de giften uit het buitenland bestaat vrijwel niet. Er zijn voor zo'n controleappa raat te weinig ambtenaren voor die zich de weelde kunnen veroorloven strikt eerlijk te zijn. De staten zijn trouwens dermate autonoom dat con trole door federale ambtenaren als niet minder dan een belediging wordt beschouwd. De giften moeten letter lijk en figuurlijk een lange weg afleg gen. En tijdens de lange weg over ve le, vele schijven gaat veel „verlo ren". de macht van de grootgrondbezit- dat de voorzitter van het noodlenigen- - 'de lichaam, het Central Relief Com mittee, de socialistische oppositielei der Krilpalaim is. De oppositie kan nu immers niet meer stellen dat er te weinig hulp wordt gelenigd of dat het werk verkeerd wordt aangepakt. Buitenlandse controle? Dat zou in menging in binnenlandse aangelegen heden betekenen. En er is niets waar India zó het land aan heeft als aan toezicht door vreemdelingen. Buiten landse adviseurs worden dan ook veelal met de nek aangekeken. Ze worden min of meer terecht als kolonialen-nieuwe-stijl beschouwd. „Als wij jullie giften naar eige nin- zicht hebben verdeeld, mogen jullie best een accountant sturen. Wij zullen ters in te perken. De droog- j legging heeft niet geleid tot een i vermindering van het aantal al- coholisten. India maakt zelf auto's, doch wie er een wil heb- ben, moet er misschien een men- senleven op wachten. India en zijn problemen. Pro- blemen die onoplosbaar zijn zo- i lang de macht van de federale re- i gering nog een schijnmacht is. j Onoplosbaar zolang de te autono- me staten nog veel te veel in de i melk hebben te brokken. al onze boeken voor hem openleg gen," zegt een vertegenwoordiger van het Central Relief Committee, het door de minister-president ingestelde comité dat onder andere buitenlandse giften distribueert over noodlijdenden in India. En er zijn, afgezien nog van de vele miljoenen vluchtelingen uit Oost-Pakistan, Ceylon en Tibet, heel wat noodlijdenden in dat onmetelijke De intelligentsia onder de Indiërs (een uiterst klein percentage) is zeer sceptisch. Een typische vertegen woordiger van deze groep zegt: „Het is natuurlijk wel mooi zo'n Anti Cor ruptie Bureau en zo'n Central Relief Committee. Zo lang de federale rege ring echter zo weinig vat heeft op de veel te autonome staten zal het resul taat veel lijken op het uitdelen van speldeprikken aan een olifant." „En bovendien, wie controleert het Anti Corruptie Bureau? Het Anti Anti Corruptie Bureau? Let maar eens op, binnen het jaar is het Anti Corruptie Bureau zelf zo corrupt als het maar kan." DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, schriftelijk 1,3 miljoen gulden toegezegd voor een sociaal-welzynsproject in Zuid-Viëtnam, dat een looptyd heeft van vier jaar. Volgens de brief, die was ondertekend door de minister zonder portefeuille voor Ontwikkelingshulp, mr. Th. H. Bot, zal een verhoging van dit bedrag door de regering in welwillende overweging worden genomen, indien de ontwikke ling van het project dat rechtvaardigt. Deze Nederlandse toezegging zal het mogelijk maken, dat in het kader van het programma van de Verenigde Na ties voor technische hulp op het gebied van het maatschappelijk welzijn de Zuidviëtnamese regering wordt geholpen bij de uitbreiding en de verbetering van de mogelijkheden tot opleiding van maatschappelijk werkers en ander per soneel, dat van groot belang is voor het werk op sociaal terrein. Nederland heeft dit aanbod gedaan met het oog op een verzoek van de Zuid viëtnamese regering om meer hulp op het gebied van het maatschappelijk wel zijn. De Nederlandse regering heeft voorts meegedeeld, dat het, in overleg met de Viëtnamese regering, een bedrag van 225.000 gulden ter beschikking heeft ge steld van de landbouw- en voedselorga- nisatie van de Verenigde Naties. Dat geld is bestemd voor de levering en de VLIEGBASIS OHAKEA, (Nw.-Zee- land) President Johnson is vanmor gen als eerste Amerikaanse staats hoofd in Nieuw-Zeeland aangekomen. Hij werd in motregen op de vliegbasis Ohakea verwelkomd door de Nïeuwzee- landse premier, Keith Holyoake, en 'n groep Maori's voerde dansen uit. Na enkele korte toespraken stapte 't gezelschap in een DC-6 van de Nieuw- zeelandse luchtmacht, voor een vlucht van twintig minuten naar de 160 km vandaar gelegen hoofdstad Wellington, waar men om half zeven aankwam. De vliegtocht van Honoloeloe naar Nieuw-Zeeland had een kleurrijke on derbreking van twee uur gevonden in Pago Pago, de hoofdstad van Ameri kaans Samoa. Donderdag verlaat John son Nieuw-Zeeland voor een driedaags bezoek aan Australië. Op de vliegbasis Ohakea waren stren ge veiligheidsmaatregelen getroffen om anti-Viëtnambetogers op een af stand te houden. Nieuwzeelandse poli tiemannen met honden, en leden van de Amerikaanse veiligheidsdienst hiel den een oogje in het zeil. Hoewel Ame rika en Nieuw-Zeeland bondgenoten zijn in de oorlog in Viëtnam sprak Johnson in zijn rede na aankomst niet over het conflict. JohjuuM» te Pago Pago ver klaard dat de gehele wereldbevolking onafhankelijk wil zijn, op zelfrespect staat en dat niemand „tweede-rangs burger wil zijn". „De mensen willen geen slaafse vol gers of stromannen voor de makers van de internationale politiek zijn", al dus Johnson. „Bij ons wordt dat trots, in Azië gezichtsbehoud genoemd. Daar door zijn wij allen lid van hetzelfde ras. Daardoor weten wij dat in opko mend Azië en overal elders in de wereld geen plaats is voor tweede rangsburgers". Zeven leden van het Zuidviëtnamese kabinet, onder wie de minister van Economische Zaken en Financiën, Troeong Thanh, hebben officieel hun ontslag ingediend. Een poging van pre mier Ky tot het vinden van een com promis is mislukt. Het ziet er naar uit, dat de premier genoodzaakt zal zijn wijzigingen in het kabinet aan te bren gen, wat met het oog op de volgende week in Manilla beginnende topconfe rentie over Viëtnam als een ernstigee tegenslag wordt beschouwd. Minister Thanh, die ook naar Manilla zou gaan, wil onmiddellijk aftreden. De zeven ministers zouden premier Ky ervan verdenken de Viëtnamezen uit het noorden voor te trekken Ky zelf is in 1854, evenals vele anderen, na de communistische staatsgreep in het noorden naar Zuid-Viëtnam ge vlucht. opstelling van een vriesdroogapparatuur met toebehoren in het veeartsenijkun- dige laboratorium te Saigon en voor een nieuwe mobiele veterinaire eenheid ter ondersteuning van de veeziektenbestrij- ding. LEEUWARDEN De 14-jarige Ger- ke Steendam te Leeuwarden is bij de voormalige gasfabriek in Leeuwarden van een dak gevallen. Hij liep hier bij zulke ernstige verwondigen op, dat hij later in het diaconessenhuis is over leden De jongen was samen met twee vriendjes gaan spelen op het terrein bij de oude gasfabriek en op het dak ge klommen. Hij heeft toen zijn evenwicht verloren en maakte een val van zeven meter. Hij liep daarbij een schedelba- sisfractuur op. DEN HAAG. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, heeft aan de ge meenten Haarlem en Meppel, alsmede voor drie pompstations van de waterlei- dingmaatschappy Gelderland, vergun ning verleend voor de fluoridering van het leidingwater. Dit betekent, dat weer resp. 172.350, 19.000 en 75.000 inwoners van Nederland binnenkort gefluorideerd drinkwater zullen ontvangen. De vergunning aan de Waterleidingmij. Gelderland is verleend voor de pomp stations Druten, Lienden en Elburg. Voor het bedrijf is dit de tweede serie pomp stations, waar zal worden gefluorideerd. De pompstations Epe en Eerbeek zijn daarmee reeds in 1963 begonnen. De res terende pompstations zullen t. z. t. vol gen. Het voorzieningsgebied van de vijf genoemde pompstations tezamen omvat een 25-tal gemeenten. (Van onze correspondent) AMERSFOORT Een keurig In plastic verpakte pink heeft de afgelo pen dagen de hoofdrol gespeeld in een haast unieke speurtocht van de Amers- foortse politie naar de eigenaar van dit lichaamsdeel. De pink werd gevonden door de chauf feur van een bestelauto. Bij het opha len van zijn auto uit de garage, zag hij de pink onder het luchtrooster op de vloer van de laadbak van de auto lig gen. De herkomst van het ongebruike lijke gevonden voorwerp bleef ondui delijk. Het mysterie is thans opgelost. On langs meldde zich bij de G.G. en G.D. een dertienjarig Amersfoorts meisje, wier pink was afgerukt. Ze had met haar fiets naast een bestelauto gestaan en haar pink in het luchtrooster van de auto gestopt. Bij het wegrijden van de auto, bleek de pink in dit rooster vast te zitten. De automobilist, die van dit alles niet op de hoogte was, reed door. met het voor het meisje zeer pijnlijke gevolg. AMSTERDAM. Op het party- bureau van de Partij van de Arbeid in Amsterdam worden thans veel reacties ontvangen op de recente politieke ge beurtenissen. Uit die reacties spreekt, „een duideiyke verontwaardiging over de gang van zaken en onbegrip over het j feit. dat een goed kabinet naar huis werd gezonden". In binnengekomen brieven wordt het betreurd, dat het kabinet-Cals „een ka binet met een eigen visie", het verder regeren onmogelijk is gemaakt. In „een flink aantal gevallen" culmineert deze verontwaardiging in een aanmelding als lid van deze partij. Er is sprake, zo is desgevraagd meegedeeld, van een dui delijke toeloop van nieuwe leden. DEN HAAG Bij de Eerste Kamer is een brief binnengekomen van ir. Adams, waarin hij ontslag vraagt als lid van deze Kamer. Ir. Adams, die de Boerenpartij ver tegenwoordigde, kwam in het middel punt van de belangstelling te staan, toen hij tijdens een vergadering van de Eerste Kamer op 20 september door het V.V.D.-lid ir. J. Baas werd beschul digd van nationaal-socialistische ideeën in de tweede wereldoorlog. De heer Adams reageerde op deze beschuldiging door de heer Baas, in de koffiekamer van het Senaatsgebouw, het scheldwoord „proleet" toe te voegen, waarop de heer Baas hem een vuistslag toediende. Op 7 oktober deed de heer Koekoek, voorzitter van de Boerenpartij, medede ling van het voornemen van de heer Adams zich als Kamerlid terug te trek ken. Over de inhoud van de brief, waar in de heer Adams mededeling doet van zijn ontslagaanvraag, zijn geen bijzon derheden bekendgemaakt. UTRECHT De heer J. A. Middelhuis, oud-voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond (dat in zijn tyd nog K.A.B. heette), is eind vorige week opgenomen in een ziekenhuis in Utrecht. Hij werd in de nacht van donderdag op vrijdag in dezelfde nacht waarin het kabinet-Cals viel het slachtoffer van een hartinfarct. Op dit moment is zijn toestand aan zienlijk verbeterd, maar de artsen ver wachten dat hij nog zeker een week of zes in het ziekenhuis zal moeten bly- ven. De heer Middelhuis heeft voor de K.V.P. zitting in de Eerste Kamer en is verder onder andere werknemerscom missaris bij de Hoogovens en hij maakt ook deel uit van het Amsterdamse colle ge van wijze mannen. SCHIPHOL Woedend over de ma nier, waarop zijn eigen ondergeschik ten hem met succes hij niemand min der dan president Tubman van Liberia zelf wisten aan te klagen, is dinsdag- avbnd de 40-jarige Indische Nederlander A. V. Wiggers met zijn 25-jarige vrouw en twee kleine kinderen met het KLM- lijnvliegtuig van Monrovia teruggekeerd op Schiphol, waar hij met nadruk ont kende zich voortdurend over president Tubman beledigend te hebben uitgela ten. Het gezin Wiggers begaf zich na aan komst per auto naar het dorpje Haal- deren bij Nijmegen, waar het introk bij mevr. W. Meurs - de Vries, de moe der van mevrouw Wiggers. „Ik werkte op de Amerikaanse rub berfabriek Alan L. Grant and Co. in ADVERTENTIE Heerlqke Hollandse KONJAK ADVERTENTIE 0 Met een herdenkingsbijeenkomst, een druk bezochte receptie en een feestavond heeft het Provinciaal Elek triciteitsbedrijf in Friesland zijn 50-ja- rlg bestaan gevierd. 0 De Nederlandse Brilmonturenfa- briek NBF te Heerenveen, die niet goed rendeert, heeft besloten haar 16 man tellend, grotendeels jeugdig, per soneel op korte termijn te ontslaan. het dorpje Weahlat", zo vertelde de heer Wiggers op Schiphol, „en ik kreeg ruzie met een van mijn monteurs. Ik heb die man, afkomstig uit Sierra Leone, inderdaad terecht gewezen" De ruzie was zuiver werk-technisch. Niettemin leidde deze tot zijn overhaaste vertrek. „De Engelse manager van onze fa briek deelde me zaterdag mee, dat ik naar president Tubman zelf moest gaan, en.wel in diens buitenverblijf, er gens in de buurt van Monrovia". Daar werd hij verhoord door de pre sident, een hoge functionaris van de immigratiedienst en de procureur-gene raal. De monteur, met wie hij ruzie had gehad, trad als getuige a charge op en na het verhoor werd de heer Wig gers geboeid naar een gevangenis ge bracht, nadat men langs zijn huis was gereden om daar zijn paspoort op te halen. De monteur beschuldigde er onze land genoot bij het verhoor van zich laat dunkend over president Tubman te heb ben uitgelaten. De heer Wiggers ont kende dit met stelligheid. Hij werd ruim twee dagen in Monrovia gevangen ge houden voor hij naar het vliegveld werd gebracht. Zonder hem officieel en legaal uit te wijzen, was passage voor hem geboekt op het K.L.M.-vliegtuig. Uit eigen bewe ging voegde zijn vrouw zich met haar twee kinderen bij hem. Haar werd ove rigens geen strobreed in de weg gelegd. CHELMSFORD. De Britse zaken man Oliver Smedley is vrijgesproken van moord op de leider van een piratenzen der, Reg Calvert. Smedley schoot Cal vert neer, toen deze, woedend over de bezetting van de op een verlaten fort ingerichte zender, het buitenhuis van de majoor binnendrong en dreigde hem te zullen vermoorden. Smedley verklaarde voor de recht bank, dat hij opdracht gaf het radiosta tion te bezetten, nadat hij vernomen had dat Calvert van plan was de onderne ming. met inbegrip van de zender waar voor Smedley had gezorgd, te verkopen. Calvert dreigde toen gifgas te zullen ge bruiken als iemand het waagde voet op het fort te zetten. Tijdens een worste ling met de secretaresse van Smedley, die de politie wilde bellen, vuurde Smed ley op Calvert, die dodelijk werd getrof fen. 0 De Katholieke Universiteit te Leu ven heeft bekend gemaakt, dat dr. J. A. Geurts is benoemd tot hoogle raar in de faculteit der wetenschap pen. Prof. Geurts studeerde in Lelden en Delft. Hij zal in Leuven analytische mechanica doceren. DAMASCUS In Syrië wordt een „volksleger" op de been gebracht om het land te helpen verdedigen bij een even tuele aanval. Radio-Damascus verzocht dinsdag vrijwilligers zich daarvoor te melden. Vandaag worden in Damascus inschrijvingsbureaus geopend. Intussen verklaarde de Israëlische premier Levi Esj kol dinsdagavond voor het parlement in Jeruzalem dat er, wanneer Syrië zijn houding jegens Is raël niet wijzigt, oorlog zal komen. Het parlement keurde een resolutie goed waarin de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties wordt verzocht Syrië naar aanleiding van de recente grensinciden ten terecht te wijzen en het recht van Israël te onderstrepen, zijn gebied en bevolking met alle middelen te bescher men. De vreemdelingenpolitie in Utrecht heeft weer enkele buitenlanders, die op zoek naar werk waren, over de grens gezet. Twee Turken werden op de trein richting Duitsland gezet en een, die via België naar de Domstad was gekomen, werd naar Roosendaal gebracht. Het nieuwe ontwikkelingslabora torium van Phlips Duphar in Weesp is chemisch geopend door de demissionaire minister Veldkamp. Hij draaide een glazen kraan open, waar door in de speciaal daartoe ontworpen proefopstelling diverse stoffen bij el kaar werden toegelaten. De aldus ver oorzaakte reactie produceerde licht, dat via fotoëlektrische cellen een relais in werking stelde, waardoor een elek tromotor ging werken, die het gordijn voor de ingang wegschoof. 0 De officier van Justitie te Amster dam heeft door de rijkspolitie van het district Amsterdam een inval la ten doen in een casino te Muiderberg, waar in sociëteitsvorm roulette werd gespeeld. De politie nam fiches, roulet tetafels, speelgeld tot een bedrag van ongeveer 1Ö00 gulden en de ledenadmi nistratie in beslag. 0 De politie in het nieuwe deel van Amsterdam-West surveilleert al sinds enige tijd met bromfietsen, om dat de vele hofjes en fietspaden in de groenstroken patrouilleren met een auto niet mogelijk maakt. Sinds kort zijn deze bromagenten uitgerust met 'n portofoon, zodat zij direct contact met het politiebureau Lodewijk van Deijs- selstraat kunnen onderhouden. 0 In Medemblik zal de eerste Ameri kaanse miniatuur-kogellagerfa- briek op het Europese vasteland ge vestigd worden. Het is de fabriek van Miniature Precision Bearings Inc. (MPB), die vrijdag zal worden ge opend. MPB is een Amerikaans bedrijf voor de vervaardiging van miniatuur kogellagers, die vooral in de ruimte vaart toepassing vinden en bijv. in de communicatiesatelliet Telstar worden gebruikt. 0 De viermast-schoener „Donna" van omstreeks 1.500 ton, die in de nacht van zondag op maandag op de Vlie- horst bij het eiland Vlieland aan de grond was gelopen, is dinsdag door de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" vlotgetrokken. De „Donna" is op eigen kracht doorgevaren naar Amsterdam. 0 Thans is op het gedeelte van Rijks weg 13 (Den Haag - Rotterdam) ter hoogte van Delft de verhoogde wes telijke rijbaan ook voor het verkeer in de richting Den Haag opengesteld. Men kan nu een aanvang maken met de reconstructie van het oostelijk deel van de weg. Op 26, 27, 28 en 29 oktober zal in Alblasserdam 'n grote tentoonstel ling van „ouderwetse" rijtuigen, arren, sleden en alles wat daarmee samen hangt, zoals tuigen, hoefbeslag, maar ook schilderijen, prenten en miniatuur wagens geëxposeerd worden. Al deze curiositeiten komen uit het eigen bezit van de thans ongeveer tweehonderd le den tellende arresleeclub „Glijen en rijen". 0 In de raadsvergadering te Schoon hoven is mededeling gedaan van 'n brief, ingekomen van een raadslid van de Boerenpartij, de heer H. J. Bosma, met de verklaring, dat hij als lid van deze partij bedankte, omdat hij het niet eens is met de leiding van zijn partij in de laatste tijd. Omdat 't hem niet juist voorkomt dan toch de zetel te blijven bezetten, bedankte de heer Bosma tevens als lid van de raad. 9 De Unie van Vrouwelijke Vrijwilli gers, die sinds ruim tien jaar in vele gemeenten warme maaltijden ver strekt aan hulpbehoevende bejaarden, zal dinsdag 25 oktober in het kader van haar actie „Tafeltje dek je" de miljoenste maaltijd bereiden en uitrei ken. De gebeurtenis zal plaats hebben in het Dr. P. C. Borsthuis te Hengelo. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De oorzaak van het onbehagen in de Party van de Arbeid ligt in de mateloze bewondering, die men voor dr. Vondeling heeft gehad, aldus mr. J. A. W. Burger, de vroegere fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer en lid van het partybestuur, in een artikel in het laatste nummer van „Socialisme en Democratie", dat is getiteld „Waarheen P.v.d.A.?" „De party heeft aan wonderen geloofd, aan de romantiek van één superman. En wat nog erger is, straks doet ze het weer een andere superman natuurlijk. Dan wordt die kunst matig met roem beladen. Ik noem dat boerenbedrog". De heer Vondeling valt het nodige te verwijten, schrijft mr. Burger. Hij heeft soms onvoldoende inzicht getoond en ook fouten gemaakt. In de hoofdlij nen van zijn beleid was hij echter niet fout. Terecht meende dr. Vondeling, dat de PvdA aan de regering moest deelnemen, toen die mogelijkheid er was, aldus mr. Burger. „Socialisten DEN HAAG Wegens het optreden van mond- en klauwzeer van het type O-I in Westduitse gebieden, heeft de minister van Landbouw en Visserij uit voorzorg besloten alle runderen boven de leeftijd van twee maanden, aanwe zig in een gebied in het oosten van Overijssel en voor een klein gedeelte in Gelderland, op 's rijks kosten verplicht te laten inenten. Het als barricade bedoelde entgebied omvat geheel of gedeeltelijk de gemeen ten Tubbergen, Denekamp, Ootmarsum, Weerselo, Losser, Oldenzaal, Enschede, Haaksbergen, Eibergen, Groenlo en Winterswijk. Met de enting van de on geveer vijftigduizend in dit gebied aan wezige runderen zal nog deze week zo snel mogelijk een aanvang worden ge maakt. De enting zal in een zo kort mogelijke periode worden voltrokken. Overigens heeft de directeur van de Veeartsenijkundige Dienst meegedeeld, dat deze voorzorgsmaatregel, mede ge zien de gunstige positie op dit moment van het mond- en klauwzeer in Europa, tot geen enkele ongerustheid onder rundvee- en varkenshouders aanleiding behoeft te geven. Tevens zal, blijkens de ministeriële beschikking, waarvan de publikatie in de Staatscourant van heden kan worden tegemoet gezien, het vervoer van run deren binnen het entgebied, evenals het vervoer van runderen in of uit dit ge bied, ingaande 20 oktober tot nadere aankondiging zijn verboden. Voorts is, eveneens ingaande 20 oktober, het hou den van tentoonstellingen en veemark ten, keuringen en dergelijk bijeenbren gen van runderen tot nader order in het entgebied verboden. Het mond- en klauwzeertype O-l is nog nooit in ons land voorgekomen. Het wijkt enigszins af van het O-type. welk vaccin elke winter samen met het A- en C-vaccin wordt gebruikt bij de inen ting van het Nederlandse rundvee. On ze runderstapel moet tegen deze variant van de O-smetstof onvoldoende immuun worden beschouwd. Voor deze mond- en klauwzeerstof zijn vooral runderen ge voelig. Ze veroorzaakt niet direct ziek tegevallen bij varkens. Ervaringen in West-Duitsland hebben voorts geleerd dat, indien in een gehe le streek het rundvee onvatbaar voor de ze vorm van mond- en klauwzeer is ge maakt, het zeer onwaarschijnlijk is, dat varkens door dit type worden aangetast. Immunisering van de rundveestapel be schermt dus tevens de varkensstapel. Achtenveertig boerderijen in zes dis tricten van Münsterland en acht in het district Unna in de Westduitse deel staat Noordrijnland-Westfalen zijn momenteel met mond- en klauwzeer besmet. zijn er als 't effe kan om wat te doeö, niet om te opponeren". Hij noemt het een schijndemocrati- sche redenering, dat eerst verkiezingen gehouden moeten worden, „want ieder een weet dat verkiezingen bij ons niets oplossen". Hij herinnert eraan, dat nog nooit in Nederland socialisten hebben meegeregeerd krachtens verkiezings uitslagen, hoe succesvol die ook wa ren. Ernstige kritiek heeft mr. Burger op het feit, dat het kabinet-Cals, althans de heer Vondeling, bij zijn optreden niet wist welke moeilijkheden het vo rige kabinet had laten liggen. Een fout van de socialistische voorman was ook, dat hij zich bij de kabinetsformatie de portefeuille van Buitenlandse Zaken heeft laten ontgaan en niet tijdig een staatssecretariaat van Defensie voor de PvdA heeft bedongen. Dr. Vondeling beheerst inderdaad het parlementaire spel en domineerde in de Kamer, schrijft mr. Burger. Hij was interessant voor de pers, deed mo dern en hield van tijd tot tijd origine- NIJMEGEN De Nymeegse hoogle raar (en oud-minister van Onderwas) prof. J. J. Gielen heeft bedankt voor zijn lidmaatschap van de K.V.P., naar aanleiding van de houding van de Twee de-Kamerfractie van de K.V.P. jegens het kabinet-Cals en de daarop door de partil regeven toelichting. Ie redevoeringen. Dat is aardig, voor al voor de journalisten; het breekt de eentonigheid. Hij vervolgt echter: „Ik twijfel aan het duurzaam succes van een politiek massaleider als pers-play boy. Dat duurt tot het nieuwtje er af Is". De PvdA zal, om haar aanhang te behouden, het vertrouwen moeten her stellen door de hoofdzaken van het so cialistische streven duidelijk te maken en „appelleren aan gezonde antikapi talistische achterdocht bij de grote massa", aldus mr. Burger. „De oorzaken van onze tegenslagen liggen in het inderhaast veron achtzamen van onze fundamenten en niet in het feit, dat Vondeling minis ter is geworden". BOLZANO In Zuid-Tirol zijn vijf Duitssprekende personen gearresteerd in verband met terreurdaden welke de afgelopen tyd in het gebied zijn ge pleegd. Een van hen is een vrouw. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektZorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra bet nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drop

De Vallei | 1966 | | pagina 9