Als de nieuwe kerk klaar is GEREFORMEERD LEERSUM STRAKS EEN ZELFSTANDIGE GEMEENTE B.P. Statenleden in Gelderland achter Koekoek BEAUTY WAX helpt uw auto glansrijk de winter door ^hatéma Kerkgebouw zal wellicht begin januari gereed zijn Statenleden voelen niet voor teveel delegatie Minder rokers in Engeland Voorstel G.S. aangehouden Tas met geld uit auto gestolen „Waarom wordt hier geen hier getapt?" Vijf gewonden door gascxplosie bi] melkfabriek i REINIGT-BESCHERMT GEEFT SUPER6UNS Assistentie Koningin Juliana: Gemakkelijker en beter dan ooit. Vloeibare Valma Beauty Wax reinigt, beschermt en geeft superglans in één vlugge behandeling. Zo'n royale bus is voldoende voor een vol jaar glansrijke bescherming. Universeel: Valma Beauty Wax kan zowel voor oude fis nieuwe auto's worden gebruikt. Denk óók aan Valma Chroomproof Valma Chroomproof houdt het chroom roestvrij en beschermt af doende tegen pekel, modder en alle mogelijke weersinvloeden. v-201 FOR ALL CARS ra gi n a 13 DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 LEERSUM In januari van het vol gend jaar hoopt (iereformeerd Leer- sum de nieuwe kerk, die nu nog wat verscholen ligt achter de berken en de dennen langs de Lomboklaan, maar die straks het westelijke gedeelte van het dorp een „nieuw gezicht" zal ge ven, in gebruik te nemen. De aanne mers, fa. gebrs. Van Amerongen uit Leersum, die eind april met de bouw begonnen, hebben het zwaarste werk achter de rug. Onlangs werden de zwa re dakspanten aangebracht en nu is men druk bezig het dak verder in orde te brengen. Voor de gemeenteleden is het nieuwe gebouw van dubbele bete kenis, omdat Gereformeerd Leersum straks als zelfstandige gemeente zal voortbestaan. Tot de nieuwe kerk ge reed is zal men nog in Amerongen ter kerke gaan. De gereformeerden van Eist, Amerongen en Leersum hebben jaren lang één gemeente gevormd, waarvan ds. L. Zwaan voorganger is. Omdat de kerk in Amerongen in ver val raakte en bovendien het steeds toenemende aantal gereformeerden geen voldoende plaats meer kon bie den, besloot Leersum zelf te gaan bou wen, om aldus een lang gekoesterde wens in vervulling te laten gaan. De heer N. J. Speelman, secretaris van de bouwcommissie, heeft deze ont wikkeling op de voet gevolgd. „We stonden voor de keus", vertelt hij in zijn woning aan de Prinses Irenelaan. „De ene mogelijkheid was de kerk in Amerongen te gaan verbouwen en uit breiden, de andere een geheel nieuwe kerk in Leersum te gaan bouwen. In overleg met gemeente en kerkeraad werd voor dat laatste gekozen en toen brak er een drukke periode aan. Er moest geld op tafel komen... Er werd een bouwfonds in het leven roepen, dat de voorgenomen bouw al spoedig voldoende kon waarborgen. Diverse acties, waarbij ook de kinde ren werden ingeschakeld, gaven de ge meente een vrij ruime financiële rug gesteun. „Nu is het niet zo," gaat de heer Speelman verder, „dat we er al zijn. Integendeel, er zal ook geld geleend moeten worden. Desondanks zou ik de offerbereidheid van de Leersumers zeer goed willen noemen. Ook van be langstellend en meelevenden van bui ten onze gemeente hebben we veel steun ondervonden. We hopen natuur lijk, dat dit ook in de toekomst zo blijft De Gereformeerde kerk telt in Leer sum ongeveer 325 leden. De heer Speel man: „De kerkgang is hier goed en daarnaast kunnen we bogen op een bloeiend wijkleven. Vier maal per jaar houden we een contactavond, waar we toch altijd wel honderd man kunnen begroeten..." Zoals gezegd, wanneer de nieuwe kerk officieel in gebruik genomen zal zijn, houdt dat tevens in, dat Leersum als zelfstandige gereformeerde ge meente geïnstitueerd zal worden. Komt er dan ook een eigen predi kant? „Voorlopig niet...", is het ant woord van de heer Speelman. „Ds. Zwaan blijft als zodanig ook in Leer sum in functie, maar krijgt daarnaast assistentie van ds. L. Hoorweg, eme ritus-predikant van Haarlem, die hier is komen wonen en van ds. G. Lug- tigheid uit Maarn, eveneens emeritus predikant." De in aanbouw zijnde kerk valt op door een eenvoudige constructie, die evenwel door de architecten met enke le moderne voorzieningen op papier is gezet. Zo zal er een opvouwbare wand worden aangebracht, die het eigenlijke schip van een soort vergaderzaal scheidt. In de zomermaanden, wanneer Leer sum aan honderden vakantiegangers onderdak biedt, neemt het kerkbezoek sterk toe en men heeft willen voorko men, dat de nieuwe kerk in die periode te klein zou blijken. „We schuiven de wand weg en daar door komen er vijfenzeventig plaatsen bij", vertelt de heer Speelman, die verder nog opmerkt, dat de totale ca paciteit van het gebouw daarmee op ongeveer 350 zitplaatsen wordt ge bracht. De kerk, die van ruwe baksteen is opgetrokken, ligt volgens de heer Speelman bijzonder gunstig. „Niet ver van de Rijksstraatweg", zegt hij, „en wat eigenlijk nog belangrijker is in de onmiddellijke nabijheid ervan wordt straks het bejaardencentrum gebouwd, waarvoor de plannen al klaar liggen." Mevrouw Speelman tenslotte: „Ach, myn man en ik hebben de kerk van steen tot steen zien groeien, want zo als U ziet, wonen we er vlak naast. Elke dag ga ik er wel even kijken Tja, ik vind het allemaal geweldig, vooral wat de mannen van de Gebrs. van Amerongen doen. Die mensen bou wen toch zo mooienfin, dat zult U zelf ook wel kunnen bekijken I*. LONDEN Het aantal rokers in Engeland is sinds 1961 sterk afgeno men, vooral onder de jongeren, zo deelt het Britse ministerie va n Gezondheid mee. Onder de jongens in de leeftijd van 16 tot 19 jaar steeg het aantal niet- rokers tusseft '61 en '65 van 38 tot 49 procent, onder de meisjes van dezelfde leeftijdsgroep van 55 tot 61 procent, en over de gehele bevolking genomen van 43 tot 46 procent. Het ministerie schrijft deze ontwikkeling toe aan de grote pu bliciteit die de afgelopen jaren aan de gevaren van het roken is gegeven. O Rotterdam denkt er sterk over de uitkeringsnormen van de Bijstands wet die in ons land van plaats tot plaat kunnen verschillen m.i.v. 1967 te baseren op de loonindex d.w.z. het minimumloon. ARNHEM Een naar de mening van Gedeputeerde Staten „bijzonder eenvoudige regeling" tot overdracht van bevoegdheden aan het college van G. S. is woensdag in de Statenvergade ring van Gelderland aanleiding gewor den tot een langdurige discussie. Ge let op de vele bezwaren van de kant van de Staten, die zelfs uitliepen op een amendement van de heer Knopers (P. v. d. A) vroeg de Gedeputeerde mr. R. Lion de behandeling van het agendapunt tot een volgende gelegen heid aan te houden. G. S. stelden de Staten voor onder in trekking van het desbetreffend besluit \RNHEM „De fractie van de Boerenpartij in de Provinciale Staten van Gelderland erkent de zo genaamde noodraad niet en staat on voorwaardelijk achter het enige offi ciële hoofdbestuur". Dat was het ant woord van fractievoorzitter Joh. v. d. Brake op opmerkingen van de zijde van de V.V.D. met welke Boeren partij men in deze staten te maken heeft. Het antwoord van de heer Van de Brake volgde op een kofte discus sie over de verhouding tussen de V.V.D. en de Boerenpartij, welke fracties op 1 juni gezamenlijk de stemming van leden van G.S. boycot ten. Mr. H. P. Jager deelde mee dat het besluit van de V.V.D.-fractie op 1 juni was genomen zonder enig over leg met de Boerenpartij. De V.V.D. nam deze houding aan omdat zij zich door de andere fracties voor de schenen getrapt achtte. „De houding tegenover de Boerenpartij, zal ook na het gebeurde in andere vergaderzalen in ons land, niet anders zijn dan tegen de andere fracties", aldus mr. H. P. Jager. De heer ir. J. Baas, die over deze zaak misschien nog wat meer had kunnen zeggen, was op de Statenver gadering met kennisgeving afwezig. van december 1929 te bepalen dat G. S. bevoegd zijn tot het kopen, ruilen, ver vreemden, bezwaren of verpanden van roerende en onroerende goederen, en het treffen van dadingen daaromtrent, voorzover bij het verrichten van ge noemde burgerrechtelijke rechtshande lingen niet een bedrag of waarde van meer dan f. 25000 is betrokken. Verscheidene Statenleden hadden be zwaar tegen deze delegatie. De heren J. D. Ie Grand, sprekend namens de A.R.P. en C.H.U. en H. J. Knopers (P. v. d. A.) wilden hierbij de zgn. meldingsplicht aan Provinciale Staten gehandhaafd zien, net zoals dat bij het besluit van 1929 is bepaald. Mr. H. P. Jager (V.V.D) wilde ook de zinsnede, dat in deze gevallen er in het college van G. S. een meerderheid van 5 per sonen moet zijn, gehandhaafd zien. De heer G. v. d. Heide (P.S.P.) verklaarde zich tegen dit voorstel. „Het stand punt van mijn partij is dat de door de wet aan het college van G. S. toegeken de macht veel te groot is, en aan het verlenen van deze „blanco volmacht" aan het college van G. S. kan ik mijn stem niet geven," aldus spreker. De heer T. Boers (B.P.) vroeg namens zijn fractie of deze zaak eerst in de fi nanciële commissie zou kunnen worden behandeld. Al deze opmerkingen waren voor Gedeputeerde mr. R. Lion aanlei ding te vragen het voorstel aan te hou den, waarmee de Staten akkoord gin gen. AMSTERDAM. Ut een op de Stadhouderskade voor het Rijksmu seum in Amsterdam geparkeerde per sonenauto is een bedrag van 10.000 gul den en wat reclamemateriaal gestolen. De eigenaar van de auto, een rayon chef van een groothandel in frisdran ken, had de dagontvangsten van be zorgers van deze groothandel in ont vangst genomen en zou het geld naar de bank brengen. Omdat hij nog snel iets in de restauratie van het Rijksmu seum had af te handelen, zette hij zijn auto voor het museum. In het kwar tier, dat hij afwezig was, heeft iemand kans gezien het tochtraampje van de wagen te forceren en de tas met het geld er uit te nemen. LONDEN Dat koningin Julian heel goed weet wat een Hollandse zee man toekomt, is woensdagavond duide lijk gebleken h:j het bezoek dat Hare Majesteit samen met prinses Margriet bracht aan het Nederlandse Koopvaar- dijeentrum in Londen, een zeemanste huis, onlangs gesticht door reders en vakbonden met de volijverige hulp van tal van leden van de Nederlandse kolo nie in de Britse hoofdstad. De koningin bracht in haar gesprek met de leiding van het centrum onmid dellijk een brandend probleem ter spra ke, waar die leiding al geruime tijd mee worstelt, namelijk het feit dat er in dit tehuis geen bier mag worden ge tapt. De vorstin, die wilde weten hoe dit kwam en wat eraan gedaan kon wor den, kreeg van het bestuur van het cen trum te horen, dat alles in het werk ge steld wordt om opheffing van dit ver bod te verkrijgen. Het gebouw van het centrum is een voormalige Methodistenkerk. Bij d« stichting was bepaald, dat er nooit of te nimmer bier zou mogen worden op geslagen, getapt, verkocht of gedron ken. Het blijkt nogal wat voeten in d« aarde te hebben om van dit drankver bod af te komen. EINDHOVEN. Twee van de vflf gewonden by de explosie, die zich woens dagmorgen om half negen by de melk inrichting „Campina" heeft voorgedaan, zyn in het Binnenzlekenhuls opgenomen. Het zijn de 30-jarige machinebankwer ker Van de L. uit Eindhoven en de 45- jarige administrateur Van de G. uit Son. Beide mannen hebben onder meer ern stige brandwonden opgelopen. Reeds enkele dagen had het personeel van het kantoor in het gebouw voor de melkontvangst geklaagd over gaslucht. Twee mannen begaven zich daarom gistermorgen in de kruipruimte onder het gebouw om een onderzoek in te stel len naar een vermoedelijk lek in de gas leiding. Hierbij werd een brandende looplamp gebruikt. Toen deze op een ge geven moment uitging, riep de ene man tegen de andere licht te maken. Daarna kwam de ontploffing. De man, die de looplamp droeg kon zichzelf in veiligheid stellen, de ander# werd zwaar gewond opgehaald. Een lid van het kantoorpersoneel werd zwaar, twee anderen licht gewond. De vier ove rige kantoormensen waren nog niet aanwezig. grote bus tijdelijk var» f voor f 5.90 Van ,w*Kenist«n tot gosdwnorgan'aan hatóma daken van zuiver scheerwol. Let op het Wolmerk als u een deken koopt. Dan hebt u zuiver scheerwol: dat is pure wol, onvermengd met andere vezels. Licht, luchtig en behaaglijk warm. Het Wolmerk geeft u het veilige gevoel, dat uw deken voldoet aan hoge internationale kwaliteits normen. Daar staat immers strenge wetenschappelijke controle achter! Als u toch een zuiver scheerwollen deken koopt, neem dan meteen 'n Hatéma! Want Hatéma heeft zo z'n eigen ideeën over alles wat sfeer en behaaglijkheid in uw woning brengt Kruip maar eens fijn onder zo'n royale zuiver scheerwollen Hatéma deken. Dan weet u: een Hatéma deken is een kostelijk bezit van welterusten tot goedemorgen. Uw woning inrichter of dekenspeciaalzaak toont u gaarne onze dekens. Vraag ook gerust kleurige dekenfolders aan bij Hatéma, Postbus 12, Helmond.

De Vallei | 1966 | | pagina 13