Openbare school uit ruimtenood Hervormd jeugdwerk mist eigen lokaliteit C. van de Brink 40 jaar al begin december Aquarellen, grafieken, gouaches van Ben Laamers en Gert en tekeningen Hesseling Eerste bewoners komen BURGERLIJKE STAND Bronzen medaille in Rhenen Dr. Kruyt behandelde macrofotografie Beeldende kunst in Rhenen Catecheet C. W. Vos: „Lijsterbergbad" in boekvorm Nieuw bestuur van P.v.d.A. Opbrengst collecte Nieuw raadsvoorstel voor benoeming van commissieleden Cabaretavond Schietuitslagen „Willem Teil" in „de molen" Hinder Gespreksgroep Rhenen r ^eronqen 9.I)e Tollekamp kost 2,5 miljoen Hulde DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 - - - RHENEN „Het hervormd jeugdwerk in Rhenen is op het ogenblik een ernstig probleem. De grootste moeilykheid is het ontbreken van de juiste lokali teit". Dit zegt de heer C. W. Vos, catecheet van de Nederlandse Hervormde Kerk in Rhenen. De heer Vos kwam in september 1965 vanuit Rotterdam naar Rhenen en heeft nog nooit een bloeiend hervormd jeugdwerk in de Grebbestad meege maakt. De catecheet geeft godsdienstonderwijs op de openbare scholen in de gemeente en is daarnaast belast met de godsdienstige vorming van het jeugd werk. Bovendien heeft hij zitting ln de jeugdraad als adviseur van het kerkelijke jeugdwerk. In een gesprek met de heer Vos merkte deze op: „De hervormde jongens en meisjes van Rhenen hebben behoefte aan een eigen gebouw waar ze zelf ver antwoordelijk voor zijn. Ik denk hierbij bijvoorbeeld aan een oude fabriek, die de jongelui zelf kunnnen opknappen. Na gezamenlijk metsel-, timmer- en schilderwerk, kan men dan tenslotte trots zijn op iets, dat men zelf tot stand heeft gebracht. Op deze manier gaat de jeugd 't als haar eigendom beschouwen. Je kweekt er een enorm verantwoorde lijkheidsgevoel mee en dat wil de jeugd. Men wil tegenwoordig nu eenmaal niet meer bevoogd worden. De jeugd wil zelfstandig zijn en verantwoording dragen". ..Het Irenegebouw is in feite te mooi voor dit soort werk. De jeugd moet op de clubavonden zoveel mogelijk vrijgela ten kunnen worden. Men moet een plaat aan de muur kunnen hangen en zoveel mogelijk een eigen sfeer kunnen schep pen. Een en ander kan in het Irenege bouw niet worden toegestaan. Bovendien zpuden de verschillende vergaderingen, die in het gebouw wor den gehouden, last van het jeugdwerk ondervinden. Je kan op zo'n clubavond de jongelui nu eenmaal niet verplichten zachtjes te praten. Er moet uitbundig gelacren kunnen worden. Doordat het jeugdwerk zich hierdoor niet volledig kon ontplooien, verdween weldra het enthousiasme van de leiding. Zodra bij deze mensen, die geheel pro deo hier veel vrije tijd voor opofferen, de animo gaat verdwijnen, gaat het jeugdwerk ter zie le. Ik ben er echter van overtuigd, dat het jeugdwerk onder goede leiding en in een eigen lokaliteit in een grote behoef te voorziet. De jeugd in Rhenen is be reid actief te zijn. De heer Vos houdt van de jeugd. Z|jn praten maakt iemand enthousiast voor dit soort werk. „Door het jeugdwerk", zegt hy, „leert de jeugd elkaar kennen en verstaan". De catecheet denkt hierbij aan het in het leven roepen van een gespreksgroep voor middelbare scholieren van de Gere formeerde en Hervormde kerk. „Een regelmatig contact en het uit wisselen van gedachten zou onder andere kunnen bijdragen tot het samengaan van-beide kerken. Bovendien zou het ont zettend belangrijk zijn, als de lagere- schooljeugd niet alleen in de winter, maar ook tijdens de zomervakanties be zig gehouden zou worden. Ook dit soort activiteiten zou gezamenlijk met de Ge reformeerde kerk kunnen gebeuren". De heer Vos is van mening, dat de jeugd eerst naar elkaar toe moet groeien, voordat de kerken dit kunnen doen. Het catechetisch werk vindt de heer C. W. Vos bijzonder bpeiend. Voordat hij dit werk deed was hij werkzaam in de verpleging. Het evangelisatiewerk trok hem bijzonder aan. „Ik geloof, dat het werk me ligt. Vooral het onderricht op de scholen is verschrikkelijk interessant. Je moet je echter steeds afvragen, „doe ik 't goed?" Als je dat niet doet, loop je het gevaar een automaat te wor den en daar hoop ik voor bewaard te blijven", aldus de heer Vos. De Rhenense catecheet heeft vorig jaar een boekwerkje geschreven, dat als hulpmiddel gebruikt Wordt bij het bijbel onderricht. Het werkt bijzonder prettig en van verschillende collega's in Neder land heeft de heer Vos brieven van waardering voor dit werk ontvangen. Het jeugdwerk zal hem altijd sterk blijven boeien. De toekomst ervan, hangt in Rhenen af van een lokaliteit, die ho pelijk spoedig zal worden gevonden. De heer Vos zegt: de jeugd heeft het nodig. Hermina H., d. v. H. L. Spies en L. H. Struijcken; Hendrik J., z.v. M. van der Weijden en E. van de Steeg: Wilhelmi- na H., d.v. Th. J. Westerveld en W. H. Grijsen; Hendrika G., d.v. J. de Ridder en W. van de Pol; Alida A., d.v. J. Mater en M. Bijleveld; Hendrik Th. A., z.v. J. A. van der Hoek en J. J. W. van Deelen; Remco, z.v. G. Enkelaar en C. Meerwijk: Marcelis, z.v. M. Ver- kuijl en C. G. van Ginkel; Lambert je E., d.v. A. Budding en Th. J. Verheijen; Hendrik, z.v. J. R. van den Brandhof en J. M. van den Bosch; Cornelis P. R., z.v. H. van Schuppen en M. P. Fa- vejee. Ondertrouwd: Marinus Pater, 25 j. en Gerritje Schip per. 20 j. Gehuwd J. J. Lamme, 27 j en G. Bovenschen, 20 j.; H. Quint, 21 j. en R. G. M. de Rooij, 18j. Overleden Hendrik van den Brink, 44 j., e. v. M. V. Wijffels; I^irk W. Spijkers, 71 j., geh. geweest met J. Hulst; Aartje van der Grift, 81 j., geh. geweest met A. J. van de Lustgraaf. Ingekomen personen: M. Anon Rodriguez van Spanje naar Rhenen; I. Bello Lam as van Spanje naar Rhenen; J. Beukema met gezin, van Leersum naar Rhenen; C. S. Reij- neker van Arnhem naar Rhenen; E. H. Tan van Heerlen naar Rhenen. Veetrokken personen: T. van.Neerbos van Rhenen naar Ech- teld; J. Ph. H. van Hees, van Rhenen naar Woudenberg :M. Mohamed ben Mo- hamed Lhadj, van Rhenen naar Ooster hout; J. E. Enting met gezin, van Rhe nen naar Hoogeveen; V. Garcia Vila, van Rhenen naar Spanje. GEBOREN: Bart Cornelis. z. v. L. J. N. de Kroon en A. C. van der Lee. ONDERTROUWD: Cornelis Klaas Ver sluis, 22 jr. en Wilhelmina Johanna Woutrina Schouten, 22 jr.; Hendrik Jan Niessen, 19 jr. en Teunisje Blaauwen- draat, 19 jr. RHENEN Zoals het zich op het ogenblik laat aanzien, zal het nieuwe hervormde bejaardencentrum „de Tollekamp" te Rhenen nog in december van dit jaar in gebruik worden genomen. Het bestuur van de stichting „Hervormd Bejaardencentrum" streeft er naar nog voor de feestdagen alle daarvoor in aanmerking komende bejaarden, in „de Tollekamp" ónder te brengen. De Rhedense bejaarden, die momenteel In Veenendaal zijn gehuisvest, hebben voorrang en zullen reeds begin december hun intrek kunnen nemen in het nieuwe bejaardencentrum. Het bejaardencentrum is al enige tijd volgeboekt. Men heeft zelfs een lange wachtlijst moeten aanleggen. Het aantal op de wachtlijst geplaatste gegadigden overschrijdt de 100 ruimschoots en de aanmeldingen blijven iedere dag nog binnenkomen. In eerste instantie wilde men alleen Rhenense bejaarden in „de Tollekamp" huisvesten. Er hadden zich namelijk meer Rhenense bejaarden aangemeld dan er gehuisvest konden worden. Toen de beslissing werd gevraagd van hen die in aanmerking kwamen, bleek een groot gedeelte zich plotseling terug te trekken, zodat ook bejaarden van buiten Rhenen in aanmerking kwa men. De secretaris van de stichting her vormd bejaardencentrum .de Tollekamp' de heer Ph. de Rooder, zegt hierover: „Ik geloof niet, dat men zich heeft te ruggetrokken in verband met de pen- sionprijzen. Het is eerder aan te ne men, dat de bejaarden zich enigszins onzeker voelen en dat men nog steeds de oude vorm „rusthuis" in dó gedach ten heeft. Bovendien behoeft men voor de kosten niet te schrikken, want inge volge de bijstandswet is men in staat een en ander te bekostigen, als blijkt, dat de bejaarde daartoe zelf niet in staat is". Het aantal bejaarden van buiten Rhe nen, dat in „de Tollekamp" zijn intrek zal nemen bedraagt ongeveer 25. In to taal kunnen 134 bejaarden worden onder gebracht. Een team van 25 personeelsleden zal de verzorging van deze bejaarden op zich nemen. Een gedeelte van dit per soneel is reeds per 1 november aange steld en begint dan met de schoonmaak- werkzaamheden. In het nieuwe bejaardencentrum zul len geen hulpbehoevende personen wor den opgenomen. „En rusthuis is nu een maal geen verpleeghuis. Het doel van een bejaardencentrum is, om oude re mensen een onbezorgde levensavond te geven, met de verzekering, dat, als er iets gebeurt, altijd direct hulp gebo den kan worden. Een normaal bejaar dencentrum is er echter niet op inge richt om een constante verzorging op zich te nemen van hulpbehoevende be jaarden", aldus de heer Ph. de Rooder. Kosten De kosten van de bouw en de inrich ting van „de Tollekamp" zullen de 2% miljoen ruimschoots overschrijden. Wat betreft de opzet van het geheel, behoort het nieuwe Rhenense bejaar dencentrum tot de modernste in Nederland. Het gebouw is voorzien van een lift, heeft centrale verwarming en er is koud en warm stromend water op alle kamers. Bovendien heeft ieder appartement ,n eigen toilet, een keukentje en een hang en legkast. Iedere zondag wordt in „de Tolle kamp" een kerkdienst gehouden, die uit gaat van de Nederlandse Hervormde kerk in Rhenen. De geestelijke verzor ging berust bij de plaatselijke predikan ten en iedere bewoner is vrij in keuze van zijn geestelijke verzorger. In ruim anderhalf jaar tijd is aan de Nieuweveenendaalseweg een machtig bouwwerk verrezen, dat tot do grootste aanwinsten van de gemeente Rhenen mag worden gerekend. In dit moderne gebouw zullen de be jaarde bewoners in de nabije toekomst van een onbezorgde, maar vooral, ook moderne oude dag kunnen genieten. ■Jet is een nobele daar van mejuf- frouw Aleid van de Bunt, conser vatrice, telkens weer jonge talenten gelegenheid te bieden hun vaak belof- tenvolle werken te tonen in h et Streek museum. Ditmaal zijn het Gert Wes- seling, in 1944 te Veenendaal geboren, maar wonend te Heelsum en Ben Laa mers uit Renkum, in 1939 geboren. Het getuigt van durf schilderijen te tonen, in een techniek gedaan, die door vele moderne kunstenaars niet meer wordt toegepast: de aquarel. Het water verfschilderij met zijn transparant ka rakter bezit 'n eigen bekoring als de ma ker ervan niet zondigt tegen de este- tische eisen van dit genre. De onbevan gen minnaar van beeldende kunst kan zich ervoor openstellen als de kwali teit goed en de vertolking interessant is. Aan die eisen voldoen beide kunste naars doorgaans. Zy geven het landschap weer hun werken zijn grotendeels hieraan gewijd in een stemming van vaak grote be wogenheid. Hun picturale natuuraan- schouwing is van een mysterieuze ly riek vervuld. Hun schilderijen zijn uit stortingen van hun gemoedsleven, die soms visionair aandoen. Zij voelen zich op een soort mystieke wijze één met het landschap, aan de verre kim over- gaand in een grootse hemel, die een levende ruimte is. Zij verenigen zich met het landschap en weten het op ge lukkige momenten een gestalte van ge heimzinnige wijdheid, grootsheid en verlatenheid van ruimte te geven. /"?ert Hesseling komt soms van een naturalistisch realisme zoals in de bomen (9), het landschap met de aders fijn geciseleerde boomtakken (6) dat met de geknotte bomen, suggestie van verlatenheid (19), de schilderingen 20 en 21 met hun lichte kleuren, tableaus waarin de hemel vaak nog ijl is, tot een meer persoonlijke vertolking van de natuur in een gedempter kleuren gamma: het fraaie landschap (10) en het van droom vervulde (4). Hij moet zich echter wachten voor gemanicreerd schilderen zoals in naar het abstracte neigende no 1 en in no. 16, een soort paalwerk met een grote lichte vlek in de hemel. Hier sleept zijn fantasie hem mee en wordt de compositie zwak en de overtuigingskracht gering. De onge nummerde abstracte schildering bij de deur opgehangen is niet meer dan een oefening met in elkaar vervloeiende kleuren. Behalve de nummers 10 en 4 dienen 17 en 18 genoemd te worden, verbeeldingen, die doen denken in hun „kosmische" opvatting aan bladzijden uit Genesis, waarin verhaald wordt van de woeste en ledige aarde, van de Geest die zweefde boven de wateren en van hun gebruis. Hesseling toont ook drie kloek gete kende portretten, waarvan dat van het meisje (13) het best het innerlijk weerspiegelt. Bij zijn kunstbroeder Ben Laamers is nog meer sprake van verbeel dingskunst waarin de hand met de vormen in de natuur nog losser wordt. Zie de raaie schildering van een meer aan de voet van een hoge berg (11), goed van compositie en kleur, mooi van suggestie. Vergelijk hiermee no 19, een zelfde onderwerp, maar onbestemd vervloeiend in de omtrekken en daar door veel minder suggestief. Laamers is meer dan de tot contemplatie en droom vervoerde- Hesseling, door zijn temperament geneigd tot het dramati sche: de storm (6), de schepping (1), de baaierd (9) de namen zijn van mij de fantasieën-in-kleur 8 en 17, waarin de violetten en roden fraai aan doen. Hij hoedé zich hier echter voor het coulisse-achtige, wat ook in no. 7 opvalt, vermoedelijk een haventje met Een van de portretten op de expositie, schepen, in diepe bruinen en groenen. Interieur van de expositie te Rhenen. Naast zijn verbeeldingen van de ruimte waarin hij soms een soort gla cis en frottis toepast, is zijn grafiek no. 16 aangenaam om te beschouwen, her inneringen wekken aan de door beide kunstenaars vereerde Hercules Seghers, die echter meer een onheilspellende sfeer wist op te roepen. Zijn vrouwnportret no 15 is beter ge slaagd dan het schtesmatige no. 5. Resumerende: twee jeugdige talen ten wier expositie stellig een bezoek verdient, waarbij de beschouwer ver wonderd zal staan over hun aquarel- leertechniek, die zij zich autodidactisch eigen maakten. I). Philips Dagelijks van 11.00-12.30 en van 14- 17.00 uur behalve op woensdag. Boven dien dinsdagavond van 19.00-21.00 uur. RHENEN Zaterdagavond 22 okto ber a.s. wordt in de Panoramamolen een cabaretavond georganiseerd. Optre den zullen Ineke Holierook uit Eist, Hans Trompetter uit Amsterdam en het combo-Jarl Kuyk eveneens uit de hoofd stad. Kaarten zyn by de molen verkrijg baar. Het is de bedoeling in een „café-chan- tantsfeer" een gezellig cabaret te bren gen waarvan de teksten geschreven zijn door Ineke Holierook. Indien deze avond •laagt, wil men er een maandelijks terug kerend evenement van maken. RHENEN Het gemeentebestuur van Rhenen heeft een keurig uitge voerd boekje laten verschijnen, dat als opschrift draagt: „U maakt kennis met het Lijsterherghad te Rhenen". Het is vervaardigd op kunstdrukpapier in twee kleuren en verzorgd door de Rhe nense drukkerij „Cunera". Op de voorpagina komt een foto voor van de bovenbouw van het overdekte zwembad, terwijl tussen de tekst, die tot doel heeft een uiteenzetting te geven van de totstandkoming van het bad, enkele interieurfoto's zijn geplaatst, met tot besluit een technische beschrij ving van de inrichting voorzien van drie bouwtekeningen en een plattegrond. In het boekje zijn verder alle moge lijke tarieven opgenomen voor het ge bruik van het bad, gesplitst in aantal lessen en leeftijdsgroepen. Het is een prachtige handleiding voor de gemeenten, die het voorbeeld van Rhenen willen volgen. Van de zijde van het gemeentebestuur deelde men mede, dat al talrijke aanvragen uit andere plaatsen om inlichtingen zijn binnen gekomen. De gemeente Rhenen behoort met dit instructiebad tot de weinige plaatsen in ons land die op dit gebied voor een I orimeur hebben gezorgd. AMERONGEN Vrijdagavond zul len de nieuwe lokalen van de openbare school officieel ln gebruik worden ge nomen. Het schoolgebouw is de laatste tijd veel te klein geworden. Een klas moest zelfs een plaats vinden in de gang. Door de aanbouw van twee zeer mo derne lokalen, met veel licht en zon wordt aan deze toestand nu een einde gemaakt. Van deze gelegenheid werd gebruik gemaakt om een schoolkeukentje bij te bouwen, de bergruimte aan te passen en het schoolplein te betegelen. AMERONGEN Tijdens de leden vergadering van de afdeling Ameron- gen van de Partij van de Arbeid kwam er wijziging in de bestuurssamenstel ling. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: W. van der Kolk, voorzitter, A. van der Veer, secretaris, C. J. Buis penningmeester, W. van Eist en J. van Ingen, leden. AMERONGEN Voor de amateur- fotografenvereniging „De Zoeker" te Amerongen sprak dezer dagen dr. Kruyt uit Haarlem over macrofotogra fie. Dr. Kruyt geldt als een expert op dit gebied in Nederland. Zijn dia's en foto's zijn veelvuldig bekroond. Ook voor deze avond had hij het nodige fotomateriaal meegebracht. Voor de aanwezige amateurs waren deze proeven van zijn kunde adembe nemend. Er sprak een groot vakman schap uit. In zijn toespraak strooide de heer Kruyt kwistig met tips en goe de wenken. De fotoclub had deze avond aange grepen om contact te zoeken met ande re gelijksoortige clubs uit de omgeving. Twee verenigingen, namelijk uit Vee nendaal en Eist maakten van deze ge legenheid gebruik. AMERONGEN. De PIT-collecte heeft in de gemeente Amerongen een bedrag van f 353,91 opgeleverd. Het plaatselij ke comité is collectanten en gevers er kentelijk voor werk en bijdrage om tot deze opbrengst te komen. RHENEN Tydens een korte plechtigheid in een van de bedrijfshallen van L. van Wijngaarden en Zonen's tapijten en mattenfabriek reikte Rl#»nens burge meester jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal de bronzen ere medaille behorende b|j de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer C. van de Brink, die veertig jaar lang bij het bedrjjf in dienst is. De burgemeester ken schetste de jubilaris als een ijverig man, die zyn taak steeds op goede wijze heeft vervuld. „De heer Van de Brink wil ik als voorbeeld stellen voor de jongeren in het bedrijf", zo zei hij, „want de om standigheden waaronder hij vooral in de crisisjaren zijn werk heeft verricht, verschilden wel erg met die van nu. Toen was men al blij als er werk was." Het voltallige personeel van de tapijt- fabriek was voor de huldigingsbijeen komst uitgenodigd. Het hoorde hoe de RHENEN. Het voorstel van burge meester en wethouders om een com missie van openbare werken in 't leven te roepen, dat ten dele in de vorige raadsvergadering schipbreuk leed, komt in de vergadering van komende dins dagavond opnieuw aan de orde. Tijdens de vorige vergadering wer den benoemd de raadsleden J. van Don selaar (CHU), E. P. van Dijk (Vrije Partij), G. J. Verwoert (SGP) en A. Jansen (VVD). De heren E. P. van Dijk en A. Jansen hebben inmiddels medegedeeld hun benoeming niet te zullen aannemen. In deze vacatures moet nu worden voorzien. Burgemeester en wethouders stellen voor als lid van de commissie te be noemen de heren G. van Gesink (PvdA) en M. Lodder (Boerenpartij). Tijdens de vorige vergadering werd de heer H. Griffioen (ARP), die onmiddellijk voor de eer bedankte, vervangen door de heer Verwoert. Intussen hebben B. en W. bekend ge maakt, dat zij tot voorzitter van de ge meentelijke sportcommissie hebben be noemd de heer A. Jansen (VVD) en tot leden de heren D. de Jong (PvdA) ®n P. Kosters (Vrije Partij). Tot leden van de commissie voor so ciale en culturele belangen werden door het college benoemd de raadsle den W. Verhoeks (SGP) en D. de Jong (PvdA). directeur, de heer L. van Wijngaarden, de carrière van de jubilaris nog eens in vogelvlucht in herinnering bracht. „De tijd vliegt voorbij", zo zei hij, „daarmee vertel ik niets nieuws, maar als we even terugblikken op de periode dat de heer Van de Brink hier heeft ge werkt, dan besef je pas hoe snel die tijd gaat. In 1927 kwam hij bij ons in dienst als mattenvlechter. Een deel van ons be drijf was toen nog in Eist gevestigd en daar heeft de jubilaris de eerste kneep jes van het vak onder de knie gekre gen." De directeur prees de heer Van de Brink om, zoals hij het noemde, „zijn technisch gevoel en zijn inzicht". Ten slotte reikte hij hem namens de Maat schappij van Nijverheid en Handel een getuigschrift en een medaille uit. Namens het gezamenlijke personeel werd hem daarna nog een persoonlijk geschenk in de vorm van een wandklok overhandigd. Mevrouw Van de Brink ontving een boeket bloemen. Tot slot sprak de heer Van de Brink, mede namens zijn gezin, dat zo ruim schoots in de huldiging was betrokken, een dankwoord. „En wie vanavond bij mij thuis nog even langs wil komen, is van harte welkom", zo besloot hij jo viaal. AMERONGEN Door de leden van de Amerongse schietvereniging „Wil lem Teil" werden in hotel „Buitenlust" weer onderlinge wedstrijden gehouden. De uitslag werd als volgt: C. Ploeg 96 pnt; H. den Uijl 96 pnt; W. van. Veenendaal 95 pnt; G. Wijn bergen 94 pnt; J. van Leeuwen 90 pnt; P. v.d. Sigtenhorst 87 pnt; R. Labruyè- re 85 pnt., en H. van Veenendaal 85. De tweede ronde eindigde als volgt: G. Wijnbergen 95 pnt; J. Niessen 93 pit; J. den Uijl 93 pnt; C. Ploeg 92 pnt; J. Pakvis 91 pnt; A. de Haas 90 pnt; A. Duffels 88 pnt; H. van Veenen daal 85 pnt; P. v.d. Sigtenhorst 85 pnt. en J. van Leeuwen 81 pnt.

De Vallei | 1966 | | pagina 5