Eeuw Joodse historie weerspiegeld in NIW de Dekking weegt bij A.R.P. zwaar Nieuw! Ging Haagse officier boekje te buiten? Partijbestuur K.V.P. achter Kamerfractie BLAN KEN HEYM Geen begrip voor het proletariaat In Delft werd nieuw model melkfles ontworpensterker en lichter Gedenkboek over nieuw Israëlitisch weekblad Oranjeverenigingen vragen straf voor gezagsonderm i jning KABINETSFORMA TIE knisperbrosse Turkstra-beschuit - nu met bon voor luxe sleutelhanger! GEKORTWIEKT Geen overlast Traditie Snoep verstandig eet n appel Armenzorg In Den Haag nog een ogensteker? Twee brandweer lieden bij brand gewond Bejaarde man op hoofd geslagen ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Boze woorden in „De Stem van Ambon 99 IN GROTE MEERDERHEID Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel Of u op groot wild jaagt of op klein wild of u een goed schot wilt vieren of uzelf wilt troosten omdat u niets onder schot krijgt het is allemaal om het even. Als het tableau is uitgelegd wordt het wild de laatste eer bewezen met Pagina 9 DONDERDAG 20 OKTOBER 1966 ADVERTENTIE (Van onze medewerker M. Kopuit) "pie band tussen de Joodse gemeenschap van Nederland en het koningshuis U is in de vooroorlogse jaren een wat wonderlijke band geweest. De Joodse gemeenschap was tot aan de oorlog zeer koningsgezind. Het wordt wel verklaard uit de talmoedische regel: „Het aardse koningschap is een afspiegeling van het hemelse", maar afdoende is het niet. Veel Joden, die de godsdienst de rug hadden toegekeerd en geen kennis hadden van deze uitspraak, waren fervente aanhangers van het koningshuis. Ook de goede gezindheid van de vorsten uit net huis van Oranje voor de joden van Nederland is wel als reden aangevoerd. Ook deze verkla ring kan evenwel niet afdoende zijn voor de uitzonderlijke uitbundigheid waarmee de officiële joodse verte genwoordigers monarchistisch waren en voor de uitzonderlijke loftuitingen die het „Nieuw Israëlietisch Week blad" in de vooroorlogse jaren aan het adres van de leden van het ko ningshuis uitsprak. Dr. I. Lipschits geeft hiervoor een andere verklaring. „Naar mijn me ning moet de verklaring voor de uit bundigheid waarmee in het NIW over het koninklijk huis werd geschreven ook worden gezocht in de al dan niet bewuste gevoelens van onze kerheid als Nederlands staatsburger, in de tóch aanwezige gevoelens van vrees om als staatsburger niet voor „vol" te worden aangezien. Het is soms zo duidelijk te merken." Hij geeft deze mening in het hem samengestelde „Honderd NIW. Het Nieuw Israëlietisch blad 1865-1965", bij Polak en door jaar Week- Van Gennep verschenen. Het is een opvat ting die kan worden ondersteund door de richting die het blad koos bij het opkomen van de nazi's. Het heeft toen met succes bepleit dat de joden in Nederland zich rustig zouden hou den, om geen overlast aan te doen. De toenmalige redactie beschouw de wat in Duitsland geschiedde erg, doch was van mening dat zoiets in Nederland nimmer plaats zou kun nen vinden. Het was een mening, die goeddeels werd ondersteund door de voormannen van de joodse gemeenschap. Ook daarom keerde het blad zich sterk tegen het zionis me en tegen het socialisme. In bei de zag het een gevaar voor het jo dendom. Voor de cultuurhistorie van het Ne derlandse jodendom is het boek van groot belang, al zijn alleen de jaar gangen van het NIW als bron ge bruikt. Treffend blijkt het verschil in jood se opvattingen. Het NIW, voor de oorlog het belangrijkste joodse or- gaón hst werd gelezen doör één <?P de negen joden na de oorlog ta'ig belangrijker geworden niet al leen omdat één op de vijf joden op het blad is geabonneerd, maar ook omdat het voor velen het enige jood se contact is geworden, heeft tegen over de buitenwereld, het konings huis en de overheid geen onderdani ge toon meer. Het vertolkt op vele wijze, vaak als enig joods instituut, de gevoelens die bij de joden leven. Het geeft in vele zaken leiding waar andere joodse vertegenwoordigers verstek laten gaan. Met het veranderen van de joodse gemeenschap is ook het blad gewij zigd. Het heeft in de naoorlogse ja ren op vele wijzén en met succes de belangen van de joodse gemeenschap bepleit. Een van de belangrijkste wij zigingen is wel, dat het blad de joden van Nederland zionistisch heeft be- invloed. En in de 75 voorafgaande ja ren trok het blad daartegen juist zo fel van leer. Op twee pijlers steunde het NIW: die van het traditionele jodendom, „de echte leer" «n op de bourgeois. ERMELO. Het bestuur van de Bond van Christelijke Oranjevereni gingen in Nederland heeft in een brief aan de minister-president en aan de ministers van Justitie en van Binnen landse Zaken aangedrongen op het stel len van zware straffen op gezagson dermijnende activiteiten in het open baar, het verstoren van de openbare orde in het algemeen en het beledigen van leden van het Vorstenhuis in het openhaar. Aanleiding tot deze brief waren de relletjes en demonstraties, die zich op Prinsjesdag in Den Haag hebben voor gedaan. Het vermoeden uitsprekend, dat het niet doorgaan van de traditionele rij toer van de koninklijke familie dit jaar op Prinsjesdag wel gelegen zal hebban aan het feit, dat zowel de koninklijke familie als het kabinet bevreesd was voor ernstige gebeurtenissen tijdens de rijtoer, merkt het bestuur in de brief op, dat het toch wel ver gekomen is, als de koninklijke familie bij officiële gelegenheden zich niet meer veilig on der ons volk kan bewegen. Het gaat er zo langzamerhand op lij ken, dat anarchistische toestanden in ons land een normaal maatschappelijk en staatkundig leven onmogelijk ma ken, aldus het bestuur in zijn brief. Het verdedigde de echte leer met felheid en het had geen oog voor het proletariaat waaruit de joodse gemeenschap voor de oorlog hoofd zakelijk bestond. Dat is ook de oor zaak, dat in het boek geen hoofd stuk is gewijd aan het NIW en het proletariaat. Het volgde daarin de vooroorlogse joodse leiders en de rabbijnen, die evenmin begrip toonden voor het overgrote deel van de joodse volksgroep die in kommervolle omstandigheden moest verkeren. Deze mensen grepen het socialisme aan om verlossing te vinden. Maar dat zelfde socialisme werd door het NIW fel bestreden. Het werd in strijd geacht met de „echte leer". De gro te socialistische mannen van jood- sen huize als Boekman, De Miranda, Henri Polak, Kleerekoper werden na genoeg doodgezwegen. Daartegenover werd aandacht besteed aan de libera le politici die de joodse gemeenschap had voortgebracht. Al was David Wijnkoop dan zoon van een rabbijn, zijn naam komt in de kolommen van het blad amper voor. HU had zich aan twee zonden schuldig gemaakt: zionisme en com munisme. Ook anderen die het proletariaat een goed hart toedroegen werden door het blad gemeden. Rabbijn dr. M. de Hond, die het voor de behoef- tigen opnam, werd hevig bestreden. Zijn initiatief, de Joodse Invalide, werd in het blad niet naar voren ge bracht. De nood van het proletariaat was hoog. In het midden van de negen tiende eeuw stonden in Amsterdam twaalfduizend van de twintigduizend joden als arm te boek. De steun die de joden kregen was die van filan tropie. Het was het complex van tse- daka, rechtvaardigheid die verplicht tot liefdadigheid en armenzorg. In deze zin werd wel aandacht- aan het proletariaat geschonken. De nood kwam ook in de adverten ties naar voren. De joodse gemeen schap van Buren zette in 1869 de vol gende advertentie: „Weldadige ge- loofsgenooten! De cholera woedt zoo verschrikkelijk onder de Israëlieten in Buren, dat een kwart hunner is be zweken en een gelijk aantal is aange tast. De gezonden en die leden der gemeente, die in den omtrek wonen, zijn zonder onderscheid van jaren en kunnen met de oppassing der kranken bezig; niemand kan zijn broodwin ning nagaan. De meergegoeden heb ben uit alle middelen alles gedaan, wat zij kunnen, de gemeentekas is uitgeput, en er blijft niets over dan een beroep op uwe weldadigheid! Liefdegiften, hoe klein ook, zullen dankbaar ontvangen worden." Er is geen joodse gemeente meer in Buren. Er is geen joods proleta riaat meer. In de naoorlogse NIW is dat genoegzaam tot uiting gekomen. Andere advertenties vulden in de eerste naoorlogse jaren de kolommen van het blad. Het waren pagina's vol van mensen die inlichtingen vroegen over hun gedeporteerde verwanten. In het redactionele gedeelte werd in tussen geijverd om de weinige terug gekeerde joden weer een genormali seerd bestaan te geven. (Vervolg van pagina 1) In kringen van de A.R. Tweede-Kamerfractie, kan men nu ook beluisteren, dat vooral de dekkingskant zwaar heeft gewogen en nog zwaar weegt, al was het dus niet zo, dat dit voor de Anti-Revolutionaire kamerleden aanleiding was de motie-Schmelzer te onderschreven en tegen het kabinet-Cals te stemmen. BIJ UW BAKKER DEN HAAG. De Haagse politie acht het heel goed mogelijk, dat er in Den Haag nog een ogensteker rond loopt, nadat een 15-jarige leerling-stra tenmaker werd aangehouden, die be kende een Spanjaard met de vingers in de ogen te hebben gestoken. De jongen ontkent op soortgelijke wijze enige tijd later een achttienjarig meisje te hebben mishandeld. Het meisje, dat in het Ooglijdersgesticht is opgenomen, kon gisteren met één oog een beetje zien. Met het andere was zij blind. Bij de confrontatie van de stratenmaker met het meisje, heeft het slachtoffer gezegd, dat de 15-jarige niet de man is, die haar mishandelde. De jongeman heeft als motief voor zijn daad opgegeven, dat de Spanjaard, toen hij met twee meisjes een groepje gastarbeiders passeerde, een van de meisjes te na was gekomen. Daarop zou een vechtpartij zijn gevolgd, waar bij de Spanjaard in de ogen werd ge stoken. ADVER1ENTIE ADVERTENTIE Om niet van dit punt de publieke aan dacht af te leiden, heeft de heer Rool- vink, zo vernemen wij, besloten zijn uit- vatingen voor t' zaterdag gehouden par tijconvent vanavond, als hij in de Haag se Dierentuin een spreekbeurt gaat ver vullen, te verduidelijken. Hij meent niet helemaal juist geciteerd te zijn in de pers, doordat zijn opmerkingen over de rol van de P.v.d.A. in de kabinetscri sis van de vorige week onvolledig zijn weergegeven. Hij zou, na zijn verontwaardiging uit gesproken te hebben over de uit spraak van de heer Nederhorst (P.v.d.A.) dat het kabinet geen knip voor de neus waard zou zijn, als het de motie-Schmelzer zou slikken, hier aan toegevoegd hebben: dat dit niét betekende dat de P.v.d.A. schuld aan de kabinetscrisis had. „Ik wil de ver houding met andere partijen niet ver troebelen door een uitspraak, die za kelijk verder niets te beteken heeft", aldus de A.R.-fractievoorzltter. Na afloop van het bezoek aan de heer Schmelzer, dat ruim twee en een half uur in beslag nam, verklaarde de heer Roolvink gisteravond, dat hij voor frac- tieberaad geen aanleiding zag. Wel kon men constateren, dat een aantal leden van de A.R.-fractie, onder wie de fi nanciële deskundige de heer G. A. Kieft, in de avonduren in het Tweede- Kamergebouw bijeen is geweest. Buitenstaanders In de kringen van de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. wacht men op de dingen die komen gaan. De socialisten zijn, zo kan men in hun midden ver nemen, er in het geheel niet op ge brand in het overleg van de heer Schmelzer betrokken te worden. Men blijft hier bij het standpunt, dat de formateur het maar moet zien te kla ren en dat „een gesprek met hem geen enkel belang heeft". De V.V.D.-fractie gaat er vanuit, zo mag men aannemen, dat het niet tot medewerking aan een door de heer Schmelzer te formeren romp- of zaken kabinet zal komen. Men zal zich op het standpunt stellen, dat een dergelij ke interim-regering, behalve verkie zingen uitschrijven, ook wijzigingen zal moeten aanbrengen in de zin, zoals de motie-Schmelzer dit aan de regering- Cals voorhield. Met name zou het gaan om uitgaven-vermindering nog voor het jaar 1967. Ee n eis, die duidelijk DEN HAAG Twee leden van het Haagse brandweerkorps, een onder brandmeester en een brandwacht, zijn woensdag met brandwonden in het ge laat opgenomen in een ziekenhuis in Den Haag. Zij hadden deze omstreeks het middaguur opgelopen bij de bestrij ding van een brand in een woning aan de Duinroosweg, bewoond door de ar chitect H. C. Pieck. De oorzaak van de brand wordt ge zocht in schilderswerkzaamheden: het afbranden van oude verflagen. De ver dieping van het huis van de heer Pieck is geheel, een zolderverdieping van het ernaast gelegen pand gedeeltelijk uitge brand. De brandweer, die met zes wa gens was uitgerukt, kon na een klein uur het sein „brand meester" geven. door de heer Schmelzer ^.ls te ver gaand niet ingewilligd kan worden. C.H.U. welwillend Grotere welwillendheid kan men ech ter verwachten van de C.H.U.-fractie, al voelt men, zoals de heer Beernink gisteren tegenover ons verklaarde, in het geheel niet voor deelneming aan een interim-kabinet, dat de heer Schmelzer nu tracht te realiseren. Ook hier, zo mag men vermoeden, zit op de achtergrond de wens, dat een dergelijke regering met verminde ring van uitgaven voor het volgend jaar zal komen en het inzicht, dat dit Voor de heer Schmelzer te veel ge vraagd is. Als een dergelijk noodkabinet, bij voorbeeld samengesteld uit vertegen woordigers van katholieken en anti-re volutionairen huize niet veel anders zal doen dan vervroegde verkiezingen uit te schrijven en verder de lopende zaken te beharitgen, dan zullen van christelljk-historische zijde gezagsge trouw, ook in de oppositie, zoal s het heet niet al te veel moeilijkheden in de weg gelegd worden. DEN HAAG De 70-jarige Hage naar T. J. K. is woensdagmorgen met ernstig hoofdletsel opgenomen in het Haagse Bronovoziekenhuis, nadat hij door een tot nu toe nog onbekende man met een stuk hout op het hoofd was ge slagen. De man vervoegde zich omstreeks 9 uur aan het huis van de heer K. aan de Wassenaarseweg, voorgevend een gascontroleur te zijn. Eenmaal binnen gekomen, eiste hij geld. waarop hij zijn eis met geweld onderstreepte. De poli tie heeft slechts een vrij algemeen sig nalement van de dader ter beschikking. ADVER1 ENTIE In de Rue Lepic in Parijs is de jaarlijkse „langzaamheidsrace" gehouden. Op de foto een van de honderd deelnemende voertuigen, waarvan de bestuurder uiteraard helemaal geen haast had DEN HAAG De Haagse officier van Justitie, mr. dr. H. van 't Veer is in zijn boekje te buiten gegaan in het requisitoir, dat hij hield in de strafza ken tegen de twaalf jonge Zuidmoluk- kers, die vorige week terecht stonden voor de Haagse rechtbank, verdacht van brandstichting in de Indonesische am bassade. Dit wordt geconcludeerd in een artikel, dat de hoofdredacteur van „De stem van Ambon", de heer H. C. Weitje, heeft geschreven. Het artikel zal volgende week worden gepubliceerd in het orgaan van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Onaanvaardbaar is het volgens de heer Weitje ook, dat mr. Van 't Veer, als officier van justi tie, de ruim 20.000 in ons land verblij vende Zuid-Molukkers heeft beledigd in hun rechtsgevoel. De heer Weitje schrijft, dat 10 febru ari 1954 de president van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag een von nis uitsprak, waarvan de strekking luidde, dat de Republiek Zuid-Molukken haar zelfbeschikkingsrecht op rechtma tige wijze verwezenlijkte; overigens (Van onze Haagse redactie) l'TRECHT Het partijbestuur van de K.V.P. heeft zich woensdagavond in overgrote meerderheid met 29 stemmen voor, 3 tegen en 2 onthoudin gen gesteld achter het beleid van de Tweede-Kamerfractie. Dit heeft de par ti jvoorzltter, mr. P. J. M. Aalberse, na afloop aan de pers meegedeeld. De tegenstemmers waren de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, mr. H. van Doorn, voorzitter van de K.R.O., en dr. A. C. R. Dreesmann, directeur van V. en D. in Den Haag, lid van de Katholieke Werkgevers-vereniging en oud-lid van de partij-Weiter. Deze drie bestuursleden zullen nader beraad hebben met een delegatie uit het dagelijks bestuur van <le partij en uit de Tweede-Kamerfractie. Mr. Van Doorn was bij de begrotings debatten in de Tweede Kamer 'een van de vier K.V.P.-'ers, die de beslissende motie-Schmelzer niet steunden. Dr. Dreesmann wil met een verklaring over de motivering van zijn standpunt in elk geval wachten tot na het nadere beraad. Het partijbestuur kwam woensdag avond om zeven uur bijeen in het Jaar beursrestaurant te Utrecht en de verga dering was pas om ruim over half twaalf geëindigd. De heer P. J. J. Mertens, de voorzit ter van het N.K.V., die als lid van het bestuur aan de vergadering deelnam, zei na afloop, dat hij vanzelfsprekend tegen de verklaring heeft gestemd. „Ik heb mijn bezwaren gehandhaafd", ver klaarde hij. De heer Mertens zei ver der niet teleurgesteld te zijn over de vergadering. „Ik ben echter democra tisch genoeg om de vergadering van de partijraad af te wachten", zo voegde hij hier aan toe. Mr. Aalberse zei, dat de twee leden, die zich van stemming hadden onthou den, dit met verschillende motieven had den gedaan. Met de sfeer, waarin de vergadering plaats had, toonde de heer Aalberse zich gelukkig. Er is zeer openhartig van gedachten gewisseld, verklaarde hij. Uit de uitslag van de stemming over het fractiebeleid kan, volgens hem, moeilijk worden afgeleid, dat het partij bestuur gesplitst uiteen is gegaan. Op de partijraad van 12 november a.s. zal de fractie verantwoording van zijn beleid afleggen. Een week daar na, op 19 november, zal de partijraad bijeenkomen om het program vast te stellen voor de vervroegde verkiezingen. O WASHINGTON Volgens gezagheb bende Amerikaanse kringen, bereiden de Chinezen een volgende kernproef, hun vierde, voor. Men kon niet zeggen, wanneer de ontploffing zal plaats heb ben, misschien tijdens de reis van pre sident Johnson naar het Verre Oosten. (Van een onzer redacteuren) DELFT Alle twintig miljoen melkflessen in ons land zullen worden vervangen door .een nieuw uniform model, dat is ontwikkeld door de Technisch Physische Dienst van T.N.O. en T.H. in Delft. Deze instelling viert morgen haar zilveren jubileum, ter gelegenheid waarvan een jubileum brochure is verschenen, die veel vertelt over wat er alle maal werd gepresteerd sinds de oprichting waarbij dan de nadruk valt op de ontwikkeling van allerlei apparatuur: van de elektronenmicroscoop tot draadoptieken, zoutgehalte- meters en hologramcamera's. Een recent onderzoek op verzoek van de zuivelindustrie, is dat inzake de melkflessen. Er zijn in ons land te veel soorten op de markt, terwijl ook de diverse kwaliteiten nogal te wensen overlaten. De T.P.D. in Delft heeft nu een sterkere fles ontworpen, die bovendien ook lichter is dan alle andere, terwijl ze voor alle produkten kunnen worden gebruikt van koele melk tot hete pap. Een proef met het nieuwe type wordt op het ogenblik genomen in Middelburg. Daar zijn al 300.000 nieuwe flessen in gebruik genomen. Men is er enthousiast over. De flessen gaan langer mee tot honderd keer toe en er wordt dertig procent minder breuk geconstateerd. Ook ontstaan er minder krassen op de buitenwand tijdens transport en gebruik. In Delft wordt nu nog onderzocht op welke wijze men het best de ultraviolette straling van het zonlicht kan bui tensluiten, zodat de inhoud langer goed blijft door middel van een speciale stof in het glas of via het opspuiten aan de binnenkant van coating. Volgens de Nederlandse zuivel industrie zullen w(j de eerstvolgende tien tot vijftien Jaar nog zeker melk in flessen krijgen, alvorens wordt overge gaan tot andere vormen van verpakking. De bruine fles heeft indertijd niet voldaan; men is ook teruggekomen van mèlk in karton of plastic. slechts een van de vele vonnissen, waar in 't bestaansrecht van de R.M.S. wordt erkend, aldus het artikel in „De Stem van Ambon". „Voor dezelfde Haagse rechtbank be stempelde ongeveer twaalf en een half jaar later de officier van Justitie in zijn requisitoir de R.M.S. als een „her senschimmig ideaal". De R.M.S.-bur- gers „die hele troep", zei de officier van Justitie lijden aan bewustzijns verenging, omdat zij vechten voor een internationaal niet haalbare zaak. Bo vendien zouden de in Nederland ver blijvende Ambonezen hier als gast zijn. ONKUNDE Na dit te hebben gereleveerd, schrijft de heer Weitje: „Met betrekking tot de R.M.S. is in de loop der jaren al heel wat absurds en beledigends te ber de gebracht. Wat dat betreft zijn wij wel iets gewend, met dien verstande, dat we er nimmer in hebben berust. De uitspraken van mr. Van 't Veer echter zijn dubbel verbijsterend en er gerniswekkend, omdat ze uit de mond van een officier van Justitie komen. Dat hij in de Zuidmolukse kwestie blijk geeft van een kinderlijke onkunde is nog tot daar aan toe, maar dat hier uitgerekend een officier van Justitie uitspraken doet die gelijk staan aan 'n klap in 't gezicht van Justitia, brengt het gehele Neder landse Justitiële apparaat in diskrediet. Immers, men mag toch niet aannemen, dat een officier van JusUtie privé-opvat- tingen en wat voor opvattingen in de rechtszaal staat te verkondigen? Omdat wij evenwel de overtuiging zijn toegedaan, dat juist in kringen van juristen veel begrip voor het vrijheids- streven van de Zuidmolukkers bestaat, aangezien het hier een zaak van recht betreft, gaan wij er gaarne van uit, dat mr. Van 't Veer op eigen initiatief heeft gehandeld en daarmee zijn boekje is te buiten gegaan". Onder de naam „Kerk '66/2000" gaan duizenden hervormde jonge ren tussen de 18 en 30 jaar in vrijwel alle plaatsen van ons land discussiëren over hun visie op de kerk, zoals zij is, en zoals de kerk naar hun mening in de huidige en toekomstige maatschap pij moet zijn. Mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, bis schop van Den Bosch, arriveert za terdagmiddag op Schiphol uit Rome, waar hij heeft deelgenomen aan de postconciliaire vergadering van de raad voor de liturgie en waar hij te vens zijn benoeming tot bisschop van Den Bosch van paus Paulus heeft ver nomen. De nieuwbenoemde bisschop zal zaterdag 19 novertiber officieel het bestuur van het bisdom Den Bosch op zich nemen. 0 Dinsdag is het 40.000-ste lid geïn stalleerd van de KABO, de Katho lieke Bond van Overheidspersoneel. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Het 40.000-ste lid is mej. Th. D. C. M. Weyers uit Nijmegen, die in deze stad in de St. Maartenskliniek werkt. 0 Het hoofdbestufir van de Christen Democraten Unie heeft besloten aan de a.s. kamerverkiezingen in alle ka merkieskringen deel te nemen. 0 Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr. L. de Block heeft woensdagochtend in de Irenehal in Utrecht de vierde internationale kunst- stoffenbeurs Macroplastic 1966 geopend. ADVERTENTIE 0 De rector-magnificus van de Rijks universiteit in Utrecht, prof. dr. A. R. Hulst, heeft woensdagmiddag in Utrecht het Instituut voor Toegepaste Taalkunde geopend. 0 De Rotterdamse metro, die in mei 1968 officieel in gebruik wordt ge nomen, nadert reeds nu zijn voltooi ing. April 1967 begint de Rotterdamse Electrische Tram met de aanleg van de rails in de tunnel onder de Nieuwe Maas en in juli zullen de metro-treinen op dat traject gaan proefrijden. 0 De Antwerpse politie heeft twee Ne derlanders gearresteerd, die wer den betrapt bij een diefstal in een wa renhuis. Het tweetal, de 26-jarige in Su riname geboren R.S. en de 23-jarige in Indonesië geboren F. L., kon pas wor den ingerekend, nadat zij een winkel detective met een klap met een revolver buiten gevecht hadden gesteld. De N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmij. (P.E.Z.M.) in Middelburg heeft aan Werkspoor - Amsterdam N.V. (behorend tot het concern der Verenigde Machinefabrie ken) opdracht gegeven voor de bouw van een zoetwaterfabriek bij Terneuzen in Zeeuws-Vlaanderen. Het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht is woensdagmorgen tussen tien over acht en tien voor ne gen gestremd geweest. Oorzaak was. een aanvaring: een schip kwam name lijk in botsing met een van de pijlers van de Wantijbrug. Rijkswaterstaat streeft er naar de nieuwe havenmond van IJmuiden op 25 mei zo mogelijk in aanwezig heid van de Koningin officieel in ge bruik te stellen. De Stichting Rijnmond -Noordzeekanaal wil deze bfficiële in gebruikneming in ieder geval niet onop gemerkt voorbij laten gaan. Minister-president Cals heeft de or ganisatoren van het 21 en 22 okto ber in Nijmegen te houden congres over de democratie meegedeeld, dat hij af ziet van zijn spreekbeurt. Hij doet dit, omdat hij vreest, dat zijn gedachten over de democratie zouden worden uit gelegd als een reactie op de gebeurte nissen van vorige week. ADVERTENTIE

De Vallei | 1966 | | pagina 9