Groeinota week te laat van drukker gekomen Tegen schrijver honderd gulden boete geëist P.T.T. gaat tarieven verhogen Bungalows voor pleeggezinnen.... VOOR KLEINE OF GROTE ZEKERHEID: 24 t/m 31 oktober! Crisis was minister Den Uyl te vlug af Jaar gewerkt aan stuk, dat in archief wordt „bijgezet" Terreurbende in Emmen Tragische dood na weerzien Brief tot 20 gram niet duurder GEKORTWIEKT Een platenbon is altijd raak De Raiffeisenbank wil de spaarzin bevorderen. Ook üw spaarzin. In uw eigen belang. Voor uw eigen zekerheid. Nü sparen betekent zekerheid straks. U weet zelf waarvoor u spaart. Voor u zelf of voor anderen. Voor de vervulling van een lang gekoesterde wens of voor een onverwachte grote uitgave. In ieder geval spaart u voor een kleine of grote zekerheid. spaarbank en alle bankzaken Regionaal Rechtszaak over godslastering Financiering wordt moeilijker NOODZAAK DIEPTE Een platenbon is altijd raak Telefoon KAPITAALMARKT Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 (Van een onzer redacteuren) DEN* HAAG Aan het ministerie van Economische Zaken heeft men met een blik van „Het had zo mooi kunnen zyn" een welverzorgd «tukje drukwerk van 160 pagina's de deur uit zien gaan, dat hoewel het de Indringende titel van „Nota inzake groei en structuur van onze economie" draagt, waarschyniyk geen verdere bestemming krygt dan de ryksarchieven. „Het had een week eerder moeten uitkomen", zo merkte de woordvoerder van het ministerie op. „Als poli tiek stuk is het door de politieke ontwikkelingen achterhaald". Aan deze groei nota van Economische Zaken Is, zo vernemen wfl, een jaar gewerkt. De drukker heeft het precies op de vastgestelde tyd afgeleverd, maar de kabinetscrisis is cowel het ministerie als de drukker te vlug af geweest. In hun conclusie van de nota komen de thans demissionaire minister Den Uyl en zijn dito staatssecretaris Hakker tot de aanbeveling, dat voor een noodza kelijke vergroting van de totale pro duktie (nodig voor meer uitgaven voor woningen, scholen, ziekenhuizen, we gen en recreatieterreinen) een absolu te, maar ook relatieve toeneming van ADVERTENTIE EMMEN De politie in Emmen heeft twee jongelui gearresteerd, die nogal rigoureus te werk gingen, wan neer aan hun wensen geen gevolg werd gegeven. In verscheidene etablissemen ten eisten zij van de bezoekers 'n gratis consumptie op straffe van een fiks pak slaag. Diverse mensen, die het verzoek ne geerden, zijn op deze wijze door de twee jongens afgetuigd. De beide vechtersba zen zijn de 18-jarige J. P. G. en de 19-jarige H. G., beiden uit Emmen. Zij zijn voor de officier van Justitie in As sen geleid. De politie heeft het vermoeden, dat ze deel uitmaken van een terreurbende. Er zijn de laatste tijd in Emmen op verschillende plaatsen ruiten ingegooid •n auto's bekrast. de particuliere investeringen en een toeneming van de besparingen vereist is. De bewindslieden achten alle rede nen aanwezig om te streven naar een zo hoog mogelijke bijdrage van de in vestering aan de economische groei. Verhoging van de besparingen zien de bewindslieden als een van de be langrijkste opgaven ter bevordering van de economische groei en de leef baarheid. Zij signaleren aanwijzingen, dat in de periode tot 1970 de overheid in toenemende mate een aandeel zou hebben te leveren in de financiering van investeringen in de private sector, mede om de doeleinden van het regio nale economisch beleid te verwerkelij ken. Voor de automatisering tonen de bel de bewindslieden zich niet bang mits de nieuwe technieken Juist zouden worden toegepast. Regeling van de zeg genschap binnen de onderneming, de medezeggenschap van de factor arbeid en de spreiding van verantwoordelijk heid achten zij daarbij echter van fun damentele betekenis voor de arbeids vreugde. Nederland kan zich, zo zeggen zij, op het terrein van de economische groei minder fouten veroorloven dan tot dusver; in dit verband achten zij het geboden, dat de eisen, die een lan gere termijnontwikkeling stelt, sneller in het beleid zouden worden verdiscon teerd. Steunend op de prognoses van het Centraal Planbureau voor 1970 en van het voorontwerp van het programma voor de economische politiek in de E.E.G.-landen voor de periode 1966- ADVERTENTIE RAIFFEISEN- SPAARWEEK 1970 (uitgangspunten van de nota), wil de de regering, zo zeggen drs. Den Uyl en drs. Bakker, nog wel niet zover gaan nu reeds een alle sectoren over koepelend meerjarig beleidsprogram ma te presenteren, doch wel - bij voort gezette studie voor het volgende ka binet de mogelijkheid van een meerja rig programma openen. De bewindslie den delen mee, dat de regering voorne mens was terzake het advies van de S.E.R. in te winnen. Andere conclusies van de bewindslie den hebben betrekking op staatsdeelne ming in nieuwe of bestaande onderne mingen (te beoordelen naar economi sche doelmatigheid en regionaal-econo mische wenselijkheid) en op de be perktheid van de geldigheid van de prognoses uit de als uitgangspunt ge nomen economische planstukken. De bewindslieden achten het aldus best mogelijk, dat de ontwikkeling van de wereldhandel veel trager zou kunnen gaan verlopen. Ook zouden in het bin nenland afwijkende economische ont wikkelingsmogelijkheden kunnen ont staan na de opheffing van de woning nood. Een volgende onberekenbare fac tor zien zij in de eventuele aanwezig heid van olie of gas in de Noordzee. Inflatiebeperking achten zij een we- zenszorg voor economische groei en werkgelegenheidsbevordering. In de thans naar alle waarschijnlijk heid tot het archief te verwijzen nota hebben minister en staatssecretaris ook een paragraaf gewijd aan regionale economische aspecten. Voor spreiding van bedrijvigheid zijn de bewindslieden geporteerd gebleven, mede op grond van de constatering, dat tot 1960 het Westen des lands qua (nominaal, wel licht niet reëel) inkomensniveau 25 procent boven de rest van het land lag. De produktie per werkende lag er echter ook hoger dan elders. Spreiding echter, zo beklemtonen de bewindslieden, dient met name de vorm te krijgen van vestiging in sti muleringsgebieden van ondernemingen, die tot de speciale groeisector in de in dustrie behoren. Een ander beleidsaspect wijst de no ta aan ten aanzien van gebieden met 'n sterk eenzijdige industriële structuur, die in moeilijkheden dreigt te komen. Na te hebben gewezen op de gunstige werking van het beleid om in stimule ringsgebieden de infrastructuur te ver beteren, vestigen de bewindslieden de aandacht op de wenselijkheid van spe ciale beleidsmaatregelen voor gebieden die buiten de huidige stimuleringsge bieden liggen: globaal de gebieden ten noorden van de zone Alkmaar-Arnhem, plus de provincie Zeeland (waar het stimuleringsgebied een extra accent krijgt) en overig Nederland met zijn sterk verstedelijkte gebieden (die meer het accent krijgen van een goed in- richting8beleid). In hun nota aan de kamer pleiten minister en staatssecretaris, onder handhaving van de huidige beleids maatregelen voor de stimuleringsge bieden, voor het openen van de moge lijkheid specifieke beleidsmaatregelen te nemen, die onder bepaalde omstan digheden als extra stimulering zouden kunnen dienen. Gedacht dient hierbij te worden aan een verzwaring, resp. bredere toepas sing van de bestaande wettelijke rege lingen. De thans demissionaire be windslieden accentueren hierbij voor al de wenselijkheid de faciliteiten te richten op het aantrekken van bedrij ven, die voor de nationale, resp. re gionale industriële structuur geëigend en belangrijk kunnen zijn. VENLO De 69-jarige Indonesische mevrouw Nagel-Saminah, die na een scheiding van ruim 25 jaar dinsdagmor gen op Schiphol haar in Venlo wonen de gehuwde dochter en enig kind, me vrouw C. Hielckert-Nagel terugzag, heeft de hereniging met haar familie slechts kort overleefd. Gisternacht is de vrouw geheel onverwacht overleden. Zij werd donderdagmorgen door haar dochter dood in haar bed gevonden. De vele doorstane emoties van de afgelopen dagen en vooral het terugzien van haar dochter, schoonzoon en kleinkinderen, waarop zij niet meer had gerekend, zijn haar vermoedelijk te veel geweest. ADVERTENTIE (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Vlak voor hij tegen Gerard Kornelis van het Reve honderd gulden boete eiste wegens godslaste ring, tweemaal gepleegd verklaarde gisteravond, in een ademloos luisteren de overvolle rechtszaal, de hoofdstedelij ke officier van Justitie, mr. J. J. Ab- spocl: „Ik betreur het hier een straf te moeten requireren. Ik beschouw deze auteur zelf niet als verdachte en zou lie ver zien, dat de rechtbank alleen maar had uit te maken wie van ons gelijk heeft. Maar ik kan de wet niet opzij zetten en moet dus schuldigverklaring vragen, plus oplegging van straf niet gericht op verhindering, maar alleen uit afkeuring en zonder verdere conse quenties. Het moet niet zo worden, dat ons land zijn schrijvers in de gevange nis gooit en hun hoeken op de brand stapel brengt. Het gaat hier om een moreel laakbare handeling en gebrek aan respect voor de overtuiging van an deren; meer niet." Om even over twee uur begon de zit ting, die tot diep in de avond zou voort duren. Het was een ongemeen boeien de behandeling, die geen der aan wezigen ook maar een seconde heeft verveeld. Er werd zelfs meermalen vol uit geschaterd Op verzoek van de verdediging, waren vier getuigen-deskundigen gedagvaard: een psychiater, mevrouw M. Drooglever Fortuyn-Leenmans uit Roden, die als dichteres ook bekend is onder het pseu doniem Vasalis; een professor in de li teratuurwetenschap. de Leidse hoogle raar dr. J. G. Bomhoff en twee hoogge leerde theologen: prof. dr. E. L. Sme- lik uit Amsterdam en prof dr. W. K. M. Grossouw uit Nijmegen. Maar alvorens hen te horen, aan de hand van de reeds tevoren uitgebrachte rapporten, vroeg de president aan de schrijver welke ideeën hij eigenlijk propageert. Van het Reve: „Ik propageer niets, edelachtbare, ik schrijf. En als ik mij een incarnatie Gods voorstel, dan doe ik dat in de vorm van een lieftallig we zen eerst als mens, dan' als lam, maar ik vind een ezel nog liever. De door ieder mens verlangde intimiteit met de godheid draagt voor mij een duidelijk seksueel karakter." Hiermee kwam de auteur meteen te rug op wat in de dagvaarding was ge steld, namelijk dat hij zich tot twee keer toe door „smalende godslastering" had uitgelaten op voor de godsdienstige gevoelens van anderen krenkende wijze en wel door God voor te stellen als een ezel, waarmee hij dan geslachtelij ke gemeenschap heeft. Geciteerd werden een door het tijd schrift voor homofilie „Dialoog" gepu bliceerde „Brief aan mijn bank" en het boek „Nader tot u." Investeringen zeer sterk gestegen (Van onze economische medewerker) Tegen veler verwachting In zijn de investeringen bij de overheid en het be drijfsleven in het eerste halfjaar van 1966 sterker gestegen dan in het eerste halfjaar van 1965. Het blijkt zelfs dat de stijging In het tweede kwartaal gro ter is geweest dan in het eerste kwar taal. Om het met een paar percentages te verduidelijken: de totale bruto Investe ringen waren In het eerste halfjaar 1965 9 pet. hoger dan in het eerste half jaar van 1964 en in het eerste halfjaar van 1966 circa 18,5 pet. hoger dan in 't eerste halfjaar van 1965. Maar In het tweede kwartaal van 1966 waren de to tale Investeringen 17 procent hoger dan in het tweede kwartaal van 1965. Als wij het over investeringen heb ben, denken wij aan de overheid: aan leg van weg- en waterbouwkundige wer ken met inbegrip van landaanwinning en ontginning. De overheidsinvesterin gen maken echter maar een derde deel uit van de totale investeringen. Veel belangrijker zijn daarom de in vesteringen in het bedrijfsleven in de vorm van fabrieken, machines, auto's, schepen, vliegtuigen, terwijl als laatste doch zeker niet de minste de investe ringen in woningen moeten worden ge noemd. Om alleen hiervan even een idee te geven: in het eerste halfjaar van 1964 werd f 1.309 miljoen in de wo ningbouw geïnvesteerd, in het eerste halfjaar van 1965 f 1.534 miljoen en in het eerste halfjaar van 1966 f 1.740 mil joen. Voor de bedrijven zijn de Investerin gen een levensnoodzaak. Elke onderne mer moet er tijdig voor zorgen dat hij zijn verouderde machines en gereed schappen door nieuwe vervangt. Anders raakt hij achterop. In verscheidene ge vallen is de tegenwoordig zo in het oog vallende sluiting van een bedrijf met het daarmee gepaard gaande ontslag van werknemers aan die veroudering te wijten. Het is echter niet alleen een kwestie van oud door nieuw vervangen. In me nig bedrijf is het ook wenselijk om niet te zeggen noodzakelijk dat er machines bijkomen. Hierdoor kan de produktie worden opgevoerd, waardoor het moge lijk wordt om de stijgende kosten te drukken. In anderë gevallen weer zijn die machines een vervanging voor per soneel, dat rtiet te krijgen is. Dat doet in een tijd van langzaam stijgende werkloosheid wat vreemd aan. De cijfers laten evenwel altijd nog zien dat de vraag naar werknemers zeker nog tweemaal zo groot is als het aan bod. Een de vraag naar vakmensén is minstens tweemaal zo groot. Tegen deze achtergrond is het dan ook begrijpelijk dat de investeringen in de diepte blijven toenemen (dat zijn dan de investeringen in machines en overige uitrustingsstukken). Ter illustra tie enkele cijfers: lste halfjaar 1964 f. 2.385 miljoen; lste halfjaar 1965 f 2.556 miljoen (plus 7.25 procent); lste halfjaar 1966 f 2.936 miljoen (plus 15 procent). Het blijkt zelfs dat de stijging in het tweede kwartaal van 1966 (plus 15,5 procent) groter was dan in het eerste kwartaal (plus 14 procent). Het inves teringstempo in machines is dus aan 't oplopen. Wel een bewijs hoe dringend de behoefte aan een uitgebreider en be ter machinepark was. Heel opmerkelijk is wel dat de inves teringen in het wegvervoer dit jaar niet zijn gestegen. In het eerste halfjaar van 1964 bedroegen die investeringen f 910 miljoen, in het eerste halfjaar van 1965 f. 964 miljoen, doch in het eerste halfjaar van 1966 f 930 miljoen. Wij moeten aannemen dat de sterk geste gen prijzen dit jaar hier niet vreemd aan zijn, waarbij uiteraard ook een rol Binnenkort zal worden begonnen met de bouw van een nieuw Openbaar Lyceum te Heerenveen, dat zal verrij zen aan het Lyceumplein nabij rijks weg 43. Het zal het bijna honderd jaar oude gebouw vervangen, dat de laatste tijd wegens de toestand, waarin het verkeerde, aanleding heeft gegeven tot veel kritiek. DEN HAAG De P.T.T. gaat over vrijwel de hele linie haar tarieven verhogen. Voor de Postdienst geldt als Invoeringsdatum 1 februari 1967 (om tydens de kerst en de jaarwisseling een extra-hausse te voorkomen), met uitzondering van de buitenlandse postpaketten, waarvoor evenals voor de overige diensten 1 januari a.s. als invoeringsdatum is gekozen. Ongeveer tegeiykertijd (In de periode 1 januari-l maart 1967) zullen de drie zones voor telefoonverkeer, de A, B en C- zones, worden vervangen door een tweetarievenstelsel, namelijk een buurttarief en een interlokaal tarief. Het ligt niet In de bedoeling op kor te termijn over te gaan tot de invoe ring van een lokaal tljdtarief voor te lefoon. Waarschijnlijk zal deze tariefs- vorm voor het eerst in aanmerking ko men als in de toekomst belangrijke nieuwe wwongehieden, ver van 't stads centrum verwijderd, In lokaal verband worden opgenomen. De brief tot twintig gram (85 procent van het totaale aantaal brieven), zal In het binnenlandse verkeer, het ver keer met de rijksdelen overzee en in het verkeer met de overige E.E.G.-lan den aan de verhoging ontsnappen en twintig cent blijven kosten. Reeds een aantal jaren overtreft het effect van de kostenstijgingen bij de P.T.T. dat van het voortdurende stre ven naar verbeteringen in de doelma tigheid van de uitvoering. De verwach ting is, dat dit ook het komende jaar het geval zal zijn, zodat zonder tariefs verhogingen het bedrijfsresultaat in '67 snel op onaanvaardbare wijze zou ver slechteren. De voornaamste wijzigingen in de posttarieven zijn: het tarief voor brie ven van 20 - 100 gram: 40 cent (was: 30); van 100 - 250 gram: 60 cent (45) en van 250 - 500 gram: 80 cent (60). Het nieuwe briefkaarttarief van 15 cent (thans 12 cent), komt overeen met het (ongewijzigde) tarief in het onder linge verkeer met de overige E.E.G.- landen. Het nieuwsbladtarief voor kran ten en tijdschriften, dat gemiddeld 50 procent omhoog gaat, zal ook na de verhoging nog slechts een fractie van de kostprijs van de postbehandeling van deze stukken dekken, aldus de toe lichting. Het deficiet voor de post, dat geraamd is op 45 k 46 miljoen gulden, zal na de tariefsverhoging dalen tot 37 miljoen gulden; hiervan is 30 miljoen gulden de grote verliesgevende post nieuwsbladen. In het algemene internationale ver keer (naar andere landen dan de rijks delen overzee en de E.E.G.) wordt het tarief voor alle brieven met 5 cent ver hoogd. Voor een brief t/m 20 gram wordt het porto, afgezien van eventueel verschuldigd luchtrecht, dus 45 cent ADVERTENTIE (thans: 40 cent). De prijs van 't lucht postblad word eveneens 45 cent. De telefoontarieven zullen aan de vol gende wijzigingen onderhevig zijn: de abonnementen worden In alle klassen met drie gulden per maand verhoogd. De lokale gesprekken komen per ge sprek op zeven cent (thans vijf), waar door ook de z.g. impulsprijs voor Inter lokale gesprekken van vijf tot zeven céht stijgt. Thans is ons land verdeeld in een A. een B en een C-zone. Zo zal voor de A-zone (eigen sector plus omringende sectoren, met een meetpuntafstand van minder dan 10 km) de nieuwe eenheid van zeven cent per 120 ceconden (was: 75 sec.) in rekening worden gebracht, waardoor, zo becijferde de P.T.T., het tarief in deze zone een verlaging van twaalf en een half procent ondergaat. In de B-zone (10 tot 25 km) zal voor een eenheid van 7 cent telkens dertig sekonden (was 37»^ sec.) gesproken kunnen worden. In de C-zone wordt 't tarief zeven cent per twintig seconden (was: 15 sec.). De aansluitkosten voor telefoon, officieel entreegeld genoemd, komt van f 120,- op f 150,- gulden. De wijzigingen bij de Telegraafdienst betreffen in de eerste plaats de binnen landse telegrammen. De eerste tien woorden gaan f 2,50 kosten, ieder woord meer f 0,15 extra. Het huidige tarief is voor de eerste twintig woorden 2 gul den en voor elke volgende vijf woorden f 0,25 meer. Ook na de verhoging, al dus de P.T.T., zal het tarief voor de binnenlandse telegrammen nor K°neden de kostprijs liggen. gespeeld zal hebben, dat de aankopers In verband met de te verwachten prijs stijging in het najaar van 1965 extra zijn opgevoerd. Inderdaad waren die in het tweede halfjaar van 1965 f 916 mil joen tegen f 642 miljoen in het zelfde halfjaar van 1964. Om machines te kunnen kopen en om fabrieken te kunnen bouwen, moet er geld zijn. De keerzijde van de Investe ringen Is dan ook de financiering. De onderneming probeert hiervoor zelf te zorgen. Enerzijds door de jaarlijkse af schrijvingen die uiteindelijk ten laste van de winst gaan. En anderzijds door reserveringen, die uiteraard ook ten laste van de winst gaan. Wij kunnen ook zeggen dat elke onderneming een deel van de winst inhoudt, om daarmee nieuwe machines en andere investerin gen te kunnen financieren. De praktijk toont aan dat die inter ne financiering niet altijd voldoende is. En dat wordt sterker naarmate de kos tenstijging de winsten drukt. De reser veringen moeten dan naar beneden, 't Is een proces dat in 1965. doch voor in 1966 meer invloed is gaan uitoefenen. Als de ondernemer toch wil investe ren en hij heeft zelf niet genoeg geld. dan zal hij het elders moeten halen. Hij zal een beroep op zijn bankier'moe ten doen. hij zal een obligatielening moeten uitgeven waarop geldbezitters kunnen inschrijven, hij zal onderhands bij een grote geldbezitter (b.v. een le vensverzekeringmaatschappij) het geld moeten zien op te nemen of hij zal zijn kapitaal moeten uitbreiden door het uitgeven van aandelen. Toevallig publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek de vorige week cijfers van het beroep dat over heid en bedrijfsleven op de kapitaal markt hebben gedaan, in 1964 en 1965. Voor 1966 zijn er kennelijk nog geen cijfers beschikbaar. Als voorbeeld ne men wij alleen de cijfers van de indus trie: 8 In miljoenen 1964 1965 Aandelen 155 207 Obligaties 59 782 Onderh.len 775 840 Totaal 989 1829 Het beroep op andere geldbezitters is dus bijna verdubbeld, waarbij het op valt dat het aantrekken van geld door het uitgeven van obligaties in 1965 enorm is opgelopen. In deze obligaties zitten ook de in aandelen converteerba re obligaties, dat zijn obligaties die on der bepaalde verhoudingen in aandelen kunnen worden geruild. De onderhand se leningen blijven overigens nog het belangrijkste. Deze cijfers tonen op zich zelf nog niet aan dat het moeilijker is gewor den om geld voor het financieren van investeringen aan te trekken. Dat blijkt echter wel uit het duurder worden van het geld, uit het oplopen van de rente. De vraag naar geld is groter gewor den en het aanbod heeft daar geen ge lijke tred mee gehouden. En dan stijgt de prijs. Ondernemingen moeten thans voor obligaties ruwweg 7,25 pet. rente geven, hetgeen een behoorlijke rente last op het bedrijf legt. Of dit de in- vesteringslust remt, is zonder meer niet te zeggen. Dat hangt er weer van af hoe dringend de investeringen zijn. 0 Met de fotografische controle op op motorrijtuigenbelasting zal op zijn vroegst in de loop van volgende week een begin kunnen worden gemaakt. Een vertraging in de levering van de benodigde fotoapparatuur is de reden, dat de vijftien nieuwe witte volkswa gens 1600 niet van 1 oktober af op die manier in actie zijn geweest, zoals de bedoeling was. 0 Het voorgenomen gesprek, dat minister De Jong van Defensie volgen de week in Den Haag zou hebben met zijn Belgische collega, gaat normaal door. Tijdens het gesprek zal o.m. de vervanging der Thunderstreak-straal- jagers en de straaltrainers T-33 een punt van discussie zijn. Het lijkt echter niet waarschijnlijk, dat dan reeds de beslissing valt door welke toestellen zij zullen worden vervangen. ADVERTENTIE 0 Blijkens zojuist door het Centraal Bureau voor de statistiek gepubliceerde cijfers, telde het V.H.M.O. 10 septem ber j.l. 215.600 leerlingen tegen 211.300 een jaar tevoren, een toeneming met 2 procent. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn de veilingomzetten van snij bloemen en bloemkwekerijplanten ge stegen met 17 procent ten opzichte van de periode januari tot en met augustus 1965. De export van bloemen en plan ten bracht tot en met augustus 127 mil joen gulden op, f 21 min. meer dan verleden jaar. 0 De bloembollenkweker C.M. Bervee te Stolpen (onder Schagen) heeft een door hem gekweekte nieuwe" krokus variëteit de naam gegeven van „Prins Claus". De heer Bervee heeft voor deze naamsverlening de toestemming ge kregen van de betrokken instanties. ADVERTENTIE 0 Het Nederlandsche Roode Kruia heeft opnieuw een ambulance-wagen gestationeerd bij de rijkspolitiepost Lin- schoten aan de autosnelweg Den Haag- Utrecht. De proef is echter deze keer uitgebreid. Ook bij Vinkeveen richt het Rode Kruis een ambulancepost in. 0 In navolging van Eindhoven en En schede, is in Haarlem opgericht de „Stichting Samenwerkende Haarlemse Ziekenhuizen", waarin zijn opgenomen „Het Diaconessenhuis", het „St. Elisa beths Gasthuis, het ziekenhuis „St. Jo annes de Deo" en de „Maria-stichting". Het ligt in de bedoeling een centrale apotheek te exploiteren en in de toe komst op het terrein van het sanatori um „Rederodeduin" bij Bloemendaal, een poliklinisch revalidatiecentrum te bouwen. ADVER'I ENTIE 0 De directie van de Rotterdamse Melk Unie (R.M.I.) heeft meegedeeld, dat de onderneming zich geleidelijk zal terugtrekken uit eigen exploitaite van haar 54 melkwinkels in Rotterdam en omgeving. Van der Meer en Schoep Broodbakkerijen N.V. zal 20 winkels overnemen en daarin tevens brood en banket gaan verkopen. Een aantal van de overige winkels zal worden overge dragen aan personeelsleden van de R.M.I. en aan zelfstandige melkhande laren. De exploitaite van plm. eenderde deel van de winkels zal worden beëin digd. ADVERTENTIE UTRECHT „Voelt u iets voor een bungalow in Achterveld?". Dit vraagt de vereniging tot verzorging van kinderen „De Rudolphstlchting" In Achterveld aan de lezers van haar mededelingenblad. Gegadigden moeten bereid zyn pleeg kinderen in huls te nemen. Daarvoor zullen zy de gebruikeiyke vergoeding van de stichting ontvangen. De „Rudolphstichting" is de enige inrichting in ons land, die behalve over paviljoens voor graepsverpleging op het eigen terrein ook beschikt over wonin gen voor pleeggezinnen. Nog zes van de zeventien boerderijen van de stichting (die bijna 40 jaar bestaat) worden bewoond door pleegcuders-pachters. Omdat scholing voor het boerenbedrijf allang niet meer essentieel is, wil de stichting een nieuwe bestemming geven aan de ouderwetse boerderijtjes, in de vorm van „eigentijdse woonaccommodaties". De stichting meent, dat tot bun galows verbouwde hofsteden in het Jeugddorp een brede patroon aan mogelijk heden zullen bieden by het streven naar openheid, dat de naoorlogse kinderbe scherming kenmerkt. Men zoekt naar een grotere verscheidenheid om in het jeugddorp een inte gratie van allerlei „typen" uit de maatschappy te bereiken. De gegadigden voor de bungalows, die zorgvuldig zullen worden geselecteerd, hoeven geen indruk wekkende staat van dienst te hebben op sociaal-pedagogisch gebied, maar van hen wordt wel een „warm-kloppend hart voor de jeugd" gevraagd.

De Vallei | 1966 | | pagina 11