WILLEM S IDEALEN Televisie-film over het werk van missionaris Jan de Vries Gouden Cobra Wedstrijd voor beste geluidsbandopname Twee Ned. korporaals in Frankrijk verongelukt Architectuur in het Rijksmuseum UIT DE KERKEN Scheepvaart berichten Aangrijpend en onverbloemd Twee klachten tegen Lurelei VANAVOND Morgen DOOR HENK VAN HEESWIJKI de bank is er voor RAIFFEISENBANK VEENENDAAL TEGEN EEN BOOM TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 Ze keek hem verwijtend aan. „Doe Jij het dan eens een keer? Jij bent toch zeker zijn vader? Of moet ik alleen de kinderen opvoeden? Jij hebt het altijd druk. Jou zien we allen nog maar aan de maaltijden en 's avons een paar uurtjes, althans, als je geen bespreking of een vergade- dering hebt. Neem jij hem dan eens een keer onderhanden! Als jij je wat meer met je kinderen bemoeide, zou den ze mogelijk wat meer respect krijgen. Negen jaar is die snotneus en soms staat-ie me gewoon uit te lachen, als ik hem verbied. Bel de politie maar op, dan weet je, wat hij met zijn broertje heeft uitgehaald." Willem schrok. Voor alles was hij gesteld op een goede naam. In het dorp was hij nu meneer Caron, de directeur van Overduin. Lid van de exclusieve soos, waar alleen de top mensen van Elzekamp werden toe gelaten, zoals Brommers, de grootste eierexpediteur van de Veluwe. En Ten Kate Bolsma, de directeur van de stalenramenindustrie. Een clubje van vijftien groot-industriëlen, waarbij vergeleken Caron nog maar een klei ne jongen was. Hij kon niet het risico lopen, dat zijn kinderen hm in op spraak brachten. Terug in zijn kantoor belde hij de politie op en hoorde van de vernielin gen. „Ik geef meteen opdracht, dat er nieuw glas in wordt gezet, opper. Voor mijn rekening. En als u weer klachten hebt over mijn jongens, belt u mij dan op of komt u naar mijn kantoor. Ik ben altijd voor u te spre ken." Van die dag af besteedde Willem meer aandacht aan zijn kinderen, spe ciaal aan Jan Willem. Zo hier endaar als het zo ter sprake kwam, hoorde hij anderen uit over zijn oudste zoon En al durfde men doorgaans maar weinig te zeggen, hij begreep toch wel dat Jan Willem Caron zo ongeveer de grootste belhamel van het dorp was geworden. Op een avond bracht hij 't school hoofd, met wie hij een lang gesprek had. Van hem kwam hij te weten dat er in Arnhem een school was voor moeilijke kinderen, die opleidde voor Ulo en HBS. Het hoofd adviseerde Willem zijn zoon daarheen te sturen. Na de grote vakantie kreeg Jan Willem Caron een scholierenkaart en reisde dagelijks van Elzekamp naar Arnhem. Op deze school heerste een vrij streng regime, doch dat kon Jan Willem weinig schelen. De trein bood voor hem nieuwe mogelijkheden. Doch toen de jongen, nieuwsgierig naar het effect, dat zulks zou sorte ren, halverwege Arnhem eens aan de noodrem trok, was er aan Willem's geduld een einde. Hij nam hem in Arnhem van school, kreeg hem ge plaatst op een school in Anderlo en na overleg met zijn schoonvader zou de huishoudster hem iedere middag halen en mee naar huis nemen, waar Jan Willem zijn brood kon eten, waarna ze hem weer naar de school terugbracht. En om half vier stond ze weer bij het hek en bracht hem naar de trein, waar een personeelslid van Willem hem afhaalde en mee naar huis nam. Daar Willem hem 's mor gens zelf naar de trein bracht, wa ren er voor Jan Willem vrijwel geen mogelijkheden meer overgebleven om streken uit te halen. Bovendien vond hij het minderwaardig en kinderach tig, dat een oude vrouw hem elke dag in Anderlo haalde en weer naar de school bracht, zodat zijn kameraadjes hem er om uitlachten. Binnen een maand was er van de branie niets meer over. Toen Willem het resultaat zag, had hij een ernstig gesprek met zijn oudste zoon en stel de voor, dat hij in Anderlo in zijn eentje heen en weer naar school zou gaan. „Maar, bedenk goed, als ik ook één keer een klacht over je krijg, is het afgelopen. Dan laat ik je weer halen of brengen. Je hebt het dus zelf in je handen." Met Harry ging het nu beter, door* dat hij onder de invloed van zijn oudere broer weg was. De klasse-on derwijzer pakte hem, op Willem's speciaal verzoek, wat krachtiger aan, zodat het afgelopen was met de ter reur van de schooljeugd. In huize Caron herademde men. Ria kwam tot rust, kreeg wat meer tijd voor haar dochtertje, die het vol gend jaar naar de kleuterschool zou gaan. Er kwam echter een andere moei lijkheid, waarvan Ria onkundig bleef. Verleun bleek niet geschikt voor zijn taak. Soms kwam hij met mooie or ders thuis, doch er gingen ook wel dagen voorbij, dat hij nauwelijks re sultaat boekte bij de klanten. Verleun haalde nog geen tiende deel van wat Bertels inbracht. Friezen, die jarenlang zijn bedrijfs- leider was geweest, zetelde nu sinds een jaar op het kantoor en verving Willem, als deze eens weg was. En het was Friezen die hem opmerkzaam maakte op de geringe orders, die Ver leun binnenbracht. Willem had geknikt. „Ik weet het, Friezen. Maar laat dit geval maar aan mij over. Zeg er niets over tegen Verleun. Ik zal me beraden, wat ik met hem doen zal." Op een mooie voorjaarsdag in april reed hij 's morgens al vrij vroeg naar Amersfoort. In de Stephenson- straat zette hij zijn wagen neer en belde aan. Leida deed open en keek verrast, toen ze hem voor de deur zag staan. „Kom binnen", zei ze zacht, haar kimono met de hand dicht houdend bij haar hals. „Neem me niet kwalijk, dat ik nog niet gekleed ben. Toch geen moeilijkheden met Jan?" Hij volgde haar naar de huiskamer, waar de kinderen nog in hun pyja ma's rond liepen. De kamer was slor dig en de vrouw zelf zag er onver zorgd uit. Hoe kan iemand in korte tijd toch zo veranderen. Als hij aan Ria dacht, die om acht uur al keurig gekleed en gekapt aan de ontbijttafel zat „Wat scheelt er aan? Ben je niet in orde „O jawel. Ik maak me alleen 's morgens nooit zo druk." „Financiële zorgen Of andere moeilijkheden?" Ze schudde haar hoofd. „Jan ver dient goed bij je. 't Gaat goed, he? Hij zegt, dat hij iedere dag volop be stellingen krijgt." Zo'n leugenaar, dacht hij. „Kleed je aan," antwoordde hij op korte toon, „wees blij, dat je mijn vrouw niet geworden bent, want dan had ik je al eens een pak slaag gegeven, als je er 's morgens hij keek op zijn horloge om half tien nog zo bij loopt." De vrouw werd rood en keek hem stom verbaasd aan. Ze had een scherp woord op haar lippen, doch iets in zijn blik weerhield haar. Ze slaakte een zucht en nam een van de kinderen op. „Kom, jongens, mama zal jullie eerst wassen en aankleden". Drie kwartier later speelden de kin deren buiten, achter het huis, en zat Leida met gekamde haren en gekleed in een fleurige jurk, bij hem aan ta fel. Ze dronken koffie. Hij gaf haar een sigaret en vuur en stak er zelf ook een op. Ze had hem al enige tijd aangeke ken. „Zou je dat echt gedaan heb ben?" vroeg ze zacht. „Wat?" „Me geslagen hebben, omdat ik nu ja, er zo onverzorgd uitzag? Sla je je vrouw wel eens?" Hij schoot ongewild in een lach. „Ria slaanIk sla m'n kinderen nooit, hoewel ze het heus wel eens verdienen. Hoe laat is je man eigen lijk vertrokken?" Haar gezicht betrok. „Kom je hier, om hem te controleren?" Hij schudde zijn hoofd. „Welnee. Wat ben je toch wantrouwend Heb ik dat aan je verdiend?" Ze legde over tafel haar hand op zijn arm. „Neem me niet kwalijk, Willem. Je bent zo goed voor ons." Doch het volgende ogenblik trok ze haar hand terug hem onderzoekend aankijkend. „Waarvoor kom je eigen lijk? Is er toch wat met Jan? Hij werkt toch goed?" Willem begon langzaam te lachen. „Als ik nu zeg, dat ik je graag weer eens wilde zien, dan geloof je me ze ker niet, hè?" Er kwam heel geleidelijk een gloed op haar wangen. Ze trok aan haar si garet. Langzaam schudde ze haar hoofd. „Nee, dat geloof ik zeker niet. Je hebt een knappe vrouw. Ik heb haar nooit ontmoet, ik weet niet eens, wie het is, maar Jan heeft haar een paar keer gezien. Bij je fabriek. En ikik hoef maar in de spiegel te kijken. Ik kan natuurlijk niet in haar schaduw staan. Ze hief haar hoofd op en keek hem weer scherp aan. „Waar ben je op uit? Zoek je een avontuur tje? Ben je zo iemand geworden?" Willem leunde achterover in zijn stoel, nog steeds lachend. „Wat denk je?" Ze had haar blik nog steeds op hem gericht, en toen ze niet antwoordde vervolgde hij: „Zie ik er uit als een vrouwenjager? Je mag het eerlijk zeggen. Ik word niet zo gauw boos." Er kwam een glimlach op haar ge zicht. „Je Nee, dat geloof ik niet. Hoewelje was altijd een knappe jongen en al ben je wat gezetter ge worden en zijn de lijnen om je mond scherper, je kunt nog altijd best voor de dag komen. Ik neem aan, dat er wel vrouwen zullen zijn, die met jou een avontuurtje willen beleven. Maar ik geloof niet, dat je zo bent. Vroeger was je al een heel serieus jongetje. Daarom mocht ik je zo graag." Ze zuchtte. „Als je het over zou kunnen doen, Leida, wat dan?" Ze schudde nog eens haar hoofd en kwam met een ruk overeind. Ze druk- te haar sigaret uit en draaide hem de rug toe. „Willem, houd op. Waar- om is het nodig, me aan vroeger te herinneren? Je weet drommels goed, dat ik veel van je gehouden heb. We waren verloofd en zouden trouwen. Er stond een huisje leeg bij de molen. HILVERSUM Met het oog op de wereldmissiedag (zondag) brengt de K.R.O. zaterdagavond (22.15 uur) het gefilmde verhaal van een eigentijdse missionaris, aan wie alle missie-romantiek-van-vroeger vreemd is. Het verhaal „Jan de Vries", met als ondertitel „Een onvermijdelijk avontuur aan de Ama zone". Van deze K.R.O.-T.V.-prduktie was de regie in handen van Ad Zonneveld en werd het geluid verzorgd door André Truyman o.p. In Nederland verzorgde Bert Visser de montage van deze ruim een half uur durende, indringende film Daar had ik al m'n oog op gevestigd. 0ver missionaris Jan de Vries, die zich alleen maar gelukkig voelt „Als ik Maar toen jij je ontslag genomen had voor deze mensen ma„ |eVen" en het in het dorp bekend werd. zei- VOOr 0eZe mensen maS leven den ze tegen me|^ „Nou, Leida, je III krijgt nu ook een stempelaar als man. Leuk he?" Daar ben ik woe-1 dend over geworden. Zo'n goeie baan er aan geven. Ik heb thuisnooit an-5 Die mensen zijn vooral de melaatsen ders gekend als armoe. Altijd geld te- in het Paricatuba-kamp: ruim zeven- kort, altijd schulden, nooit eens mooie honderd, die op de dood wachten. Soms kleren bezitten, een echte dure jurk. dertig jaar lang, zo goed als verstoken Altijd dat goedkope C. en A.-goed van enige medische hulp. De komst dragen. Of zelf wat maken van een van missionaris Jan de Vries („Ik ben goedkoop lapje... Een man heeft 35 jaar en kom uit Eindhoven") eens daar misschien geen erg in. Maar een in de veertien dagen en in de gunstige vrouw Ik was woest op je, ik zag tijd eens per week, is voor die stak- mijn hele toekomst al vernietigd, om- kerds een feest. dat jij geen werk meer had. Ik wilde Jan de Vries zegt het allemaal duide- het niet, als getrouwde vrouw leven lijk, onverbloemd: „Door steun uit Ne- van enkele guldens steun. Dat was derland kan ik iets doen. Van de Bra- het en anders niet." ziliaanse regering merk ik nauwelijks Hij had rustig geluisterd en toen ze iets. Het is hier nog minder dan een uitgesproken was, antwoordde hij: onderontwikkeld gebied". Zijn arbeids- „Ik heb mijn vrouw vóór de oorlog al terrein strekt zich uit over vierhonderd leren kennen. Op een gegeven ogen- kilometer van de vijfduizend kilometer blik waren wij het eens. We verloof-1 den ons en maakten trouwplannen. Op een avond, enkele weken voor we zouden trouwen, vertelde ik haar al- les van de fabriek. Dat ik min of meer tegen mijn wil gebombardeerd was tot directeur. Dat Overduin's Cartonnagefabriek vol schulden zat. En dat het mijn taak was, om te pro- beren het bedrijf weer financieel ge- zond te maken. Maar, zei ik tegen haar, als me dat niet lukt, dan ben ik directeur af. Dan moet ik weer van de grond af aan beginnen. Zonder geld. Ik zei: ik weet niet, of ik daar- toe dan de moed zal kunnen opbren- gen. Weet dus, als je met me trouwt, dat er een risicofactor hangt. Je komt in het grote huis te wonen als direc- teursvrouw. Maar als .ik niet slaag, moeten we er uit en zullen we genoe- gen moeten nemen met een klein huisje in een arbeidersbuurt. Ja, dat heb ik haar allemaal verteld. En weet je, wat haar antwoord was, Leida? Ze zei: Willem, dat is allemaal van ondergeschikt belang. Zelfs op een zolderkamertje met een kist als tafel en de plankenvloer als bed zal ik ge- lukkig met je zijn. En als jij de moed zou verliezen, ben ik er nog. Als jij niet meer zou kunnen werken, zal ik dat doen. Onder alle omstandigheden zullen wij samen gelukkig zijn." Ze draaide zich om. Zonder hem aan te kijken, antwoordde ze: „Wees dan blij, dat je mij niet gekregen hebt. Ik zou er niet tegen opgewassen zijn. Als Jan weer zonder werk zou komen, geloof ik, dat ik er van door ging. Ik kan er niet meer tegen." Hij knikte. „Dat wilde ik weten, hoewel ik het al vermoedde. Ga zit- ten." De vrouw bleef staan. Opnieuw zei hij, ditmaal op beslister toon: „Ga zitten." Langzaam zakte ze terug op haar stoel. „Er is wat met Jan. nu voel ik het. Geef je hem zijn ontslag? Wilde je eerst weten, hoe ik daar onder zou zijn?" „Praat geen onzin, Leida, Jan krijgt geen ontslag. Hij blijft bij mij in dienst. Misschien niet als vertegen- woordiger. Maar dat is van minder belang. Ik wil niet, dat jij nog ooit terugvalt in de armoede. In de eerste plaats heb jij een zwak plekje in mijn hart, nog steeds. Maak je niet onge- rust, ik ben geen vrouwenjager. Ik ben niet van plan met jou aan te pap- pen, je het hoofd op hol te brengen of hoe je het wilt noemen. Dat neemt niet wegik ben evenmin vergeten, dat ik vroeger van je gehouden heb. En heel wat, mevrouw Verleun, neem dat maar van mij aan. Terwille van dat, wat er vroeger tussen ons be-1 stond, zal ik er voor zorgen, dat het jou goed blijft gaan. Maar ik wil jul- lie in Elzekamp hebben. Als verte-' genwoordiger is je man een misluk-1 king. Dat kan hij niet helpen, want hij mist nu eenmaal dat, wat een goeie vertegenwoordiger moet bezit- ten. Hij kan eenvoudig niet verkopen. Hij is niet commercieel aangelegd. Dat is helemaal geen schande, want je hebt het in je of je hebt het niet. (Wordt vervolgd). lange Amazone: tachtig parochies, der tigduizend zielen. Ad Zonneveld en André Truyman o.l. hebben de film opgenomen in au gustus 1965: „Wij waren in Sao Paulo Om uw spaartegoed te bewaren. En u er rente over te geven! Om u ad vies te geven in finan ciële aangelegenheden. Om u van dienst te zijn met vreemde valuta. En nog veel meer. Want wij zijn er voor en daar hoort natuurlijk een pret tige behandeling bij. Dat maakt het zakendoen toch veel aangenamer? 66-23A spaarbank en alle bankzaken 62. „Die plotselinge vriendelijkheid van Dahouddin bevalt me niets", fluistert Aram tot Kleine-Kim. „Hij moet een erg goede reden hebben gehad om ons uit het zoutmoeras te redden... maar welke? En waarom doet hij zo poeslief tegen jou, terwijl hij je enkele jaren geleden toch als slaaf verkocht heeft?" Kleine-Kim haalt de schouders op en neemt ten uit de schaal. Aram staat op en wendt zich tot de slavin, die hem de sprijzen bracht en die juist op het punt staat het vertrek te verlaten. „Weet jij misschien, waar ik een meisje kan vinden, dat hier twee dagen geleden is binnengebracht? Haar naam is Ambre." De slavin kijkt hem schichtig aan, trekt dan snel het zware gordijn terzijde en verlaat zon- Voorzichtig gluurt Aram doon het gordijn. Vlak bij hem staat een gewapende schildwacht, die op dat moment gelukkig alleen maar oog heeft voor de slavin. Haastig trekt Aram het gordijn weer dicht en loopt naar het venster. Diep onder nem ligt een verlaten binnenplaats. „Deze kamer wordt bewaakt, Kim," fluistert Aram, „maar misschien voor de KRO-jubileumdocumentaire „Grenzen van 't Christendom" en be sloten toen gelijk een bezoek te bren gen aan Jan de Vries in zijn bijna on toegankelijke Amazone-gebied, waar van alle kanten gevaren loeren". André Truyman o.p.: „Het is niet voor te stellen hoe een Jan de Vries daar kan werken en wat hij allemaal presteert". In het indringende filmver haal zegt Jan de Vries, sinds zes jaar in die „hel" werkzaam: „Toen ik met vakantie was had ik één zorg, dat ik in Nederland moest blijven". Ad Zon neveld en André Truyman zijn ge slaagd in hun opzet. Zij hebben, wat zij wilden, een oor spronkelijk Nederlandse produktie ver vaardigd van een Nederlands missiona ris, die met zijn kleine boot een enorm werkterrein bestrijkt van hitte, armoe de en melaatsheid: „Wij hebben het tot nu toe altijd moeten doen met bui tenlandse produktie8". De vertoning van dit gefilmde verhaal aan de voor avond van wereldmissiedag lijkt een goed gekozen tijdstip. Ad Zonneveld: „De kans lijkt groot, dat na het vertonen van deze televi sie-film een protest van Braziliaanse zijde komt, door de opmerkingen van Jan de Vries, dat hij van regeringszij de nauwelijks steun krijgt. Jan de Vries weet echter wat hij zegt en hij kan dat ook verantwoorden". Hierbij kan worden aangetekend, dat de film werd opgenomen vóór het be zoek van Anthony van Kampen aan Jan de Vries en de daarop volgende ac ties in de bladen van de Regionale Dagblad Pers, die twee ton opleverden om Jan de Vries in staat te stellen een nieuw ziekenhuis te bouwen voor zijn melaatsen. In een brief aan Anthony van Kam pen laat Jan de Vries zich thans vol vreugde uit over de vorderingen: „De operatietafel werd 1 september in ge bruik genomen". Op 31 december hoopt hij alles klaar te hebben. „Het wordt een prachtig geheel", zo schrijft Jan de Vries, die daarbij nog opmerkt: „De staat gaat ook steeds meer hel pen". AMSTERDAM De Nederlandse vereniging voor geluids- en beeldregis tratie houdt tot en met 25 oktober ter gelegenheid van haar tweede lustrum de 15e internationale wedstrijd voor de beste amateurgeluidsopname 1966. Deze wedstrijd voor bandrecorderamateurs wordt in de VARA-studio te Hilversum gehouden. De internationale jury wordt gevormd door medewerkers van Euro pese radioomroeporganisaties, journalis ten en specialisten op het gebied van geluidsregistratie. Binnen- en buiten landse instellingen hebben voor meer dan f 5.000,- aan prijzen (hoofdzakelijk geldprijzen) voor deze geluidswedstrijd bijeengebracht. De organisatoren hebben geselecteer de inzendingen ontvangen uit meer dan 20 landen, waaronder Japan, Mexico en Tsjecho-Slowakije. De internationale geluidswedstrijd wordt voorafgegaan door het jaarlijkse congres van de Internationale Federa tie van Verenigingen voor Geluidsregis tratie in het R.AI.-congrescentrum te Amsterdam. DEN HAAG Twee jonge korpo raals van de Koninklijke Luchtmacht, die gestationneerd waren in Fontaine- bleu, zijn donderdag met hun auto ver ongelukt. De auto, bestuurd door de 20-jarige C. J. van der Velden uit Den Haag, raakte in een slip en werd tegen een vrachtwagen verpletterd. Ook de ande re inzittende, de 22-jarige G. van Dam uit Rotterdam, kwam om het leven. 0 Voor zijn woning in Callantsoog is donderdagavond het 7-jarige jonget je H. de Boer om het leven gekomen. Hij was achterop de fiets bij een zwa ger mee naar huis gereden. Toen zij bij de woning waren, kwamen twee auto's aanrijden. Het jongetje wachtte op de eerste auto alvorens de weg over te steken en werd gegrepen door de tweede auto. 0 Op de Pieter Stuyvesantweg te Leeuwarden is woensdagmiddag 't 2-jarige dochtertje Vivian Astrid van de familie Geas door een vrachtauto overreden. Het ongeluk gebeurde op 'n oversteekplaats voor voetgangers. O Om omstreeks vier uur donderdag middag is op de Rijksweg 42 onder Oosterbroek een personenauto, rijdend in de richting Groningen door een lek ke band aan het slingeren geraakt en vervolgens tegen een boom gebotst. De bestuurder, de 45-jarige uit Haren af komstige H. Scholten was op slag dood. 0 De 47-jarige garagehouder J. Otte- vanger uit Vught is vannacht op de provinciale weg Den Bosch - St. Mi chielsgestel met zijn personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gereden. De man was op slagdood. 0 Op de weg door de voormalige Zelfkant tussen Koningsbosch en Schinveld is woensdagavond laat de 46-jarige mevrouw A. Bogaers uit Oirs- beek bij een verkeersongeluk zo zwaar gewond geraakt, dat zij donderdag in het ziekenhuis te Roermond is overle den. Zij zat met nog drie andere perso nen in een personenauto, die plotse ling begon te slingeren. De bestuurder verloor de macht over het stuur en de auto ploegde zich honderd meter ver der in een naast de weg gelopen akker, waarbij de auto een paar maal over de kop sloeg.0 Donderdagmorgen om acht uur is de T3-jarige mevrouw A. J. Nijnens-van Sas uit Eindhoven om het leven gekomen, toen ze op 'n wegkruising in het stadsdeel Strijp met haar bromfiets in botsing kwam met een bestelauto. Q Bij een viersprong in de gemeente Wieringermeer verleende de 17-ja- rige T. Rustenburg uit Opperdoes woensdagmiddag met zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto, met gevolg dat hij werd overreden. AMSTERDAM In het Rijksmu seum in Amsterdam, in de oostelijke hal, waarvan de verbouwing wegens bestedingsbeperking is stilgelegd, is als opvolger van de tentoonstelling Pa poeakunst een expositie over heden daagse Nederlandse bouwkunst inge richt. Voor het Rijksmuseum zonder twijfel een uitzonderlijke tentoonstel ling, in feite een toevalligheid. De tentoonstelling is namelijk hele maal niet voor Nederland bedoeld, maar is een vernieuwde uitgave van een expositie die al reizende door de gehele wereld sinds 1953 de aspecten van de Nederlandse architectuur aan buitenlanders laat zien. Twaalf jaar lang is de oorspronkelijke tentoonstel ling, nu en dan vernieuwd en aange vuld in 46 landen, waaronder landen achter het ijzeren gordijn, rond gegaan. Vorige jaar besloten regering en bond van Nederlandse architecten, die sa men deze expositie verzorgen, een ge heel nieuwe opzet uit te werken. He dendaags betekent nu, niet ouder dan 1960. Deze nieuwe tentoonstelling is in tussen alweer in Engeland en Israël geweest en gaat aan het eind van het jaar naar Parijs. De mogelijkheid om tot 4 december deze expositie in het Rijksmuseum on der te brengen is graag aangegrepen, zodat nu Nederlanders zelf ook kunnen zien wat vele duizenden buitenlanders al gezien hebben. DEN HAAG. De Tielse politie on derzoekt op het ogenblik in hoeverre de tekst van het Lurelei-lied „Ouwe, blijf maar zitten op je troon" beledi gend is voor ons vorstenhuis. Twee inwoners van Tiel, die de voor première van het programma „Relde- relderel" van het Lurelei-cabaret in Tiel bijwoonden, hebben bij de Tielse politie een klacht wegens majesteits schennis ingediend. Het programma wekte zo veel weerstand bij het pu bliek, dat een derde deel de zaal uit protest verliet. De Tielse politie zal, na afsluiting van het onderzoek, de zaak in handen geven van de officier van justitie te Arnhem. NED. HERV. KERK Beroepen te Ham (Gr.): J. van Oijen te Maastricht; te Farmsum (toez.): D. A. ten Haaft te Tubbergen. Aangenomen: naar Baflo (toez.): L. Luteijen te Emmen; naar Waddinx- veen (3e pred.pl.): Th. van 't Veld te Den Bommel. Bedankt: voor Neede (Gld.) )3e pred.- pl.A. Meijering te Schoonebeek; voor Birdaard-Reitsum: D. W. Koel man te Surhuizum. GER. KERKEN Beroepen: te Elburg: N. Schelhaas te Oostwold. Bedankt voor 's-Gravenzande: G. de Zeeuw te Den Helder. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Vlissingen: M. G. Mouw te Middelhamis. Bedankt: voor Gorkum, Groningen en voor Oudemirdum: A. W. Verhoef te Barneveld. VRIJ EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Franeker: P. E. van Sta veren te Oudebildtzijl. KLEINE VAART Anne Christina 20 te Tripoli; Antar- tica 18 vn. Ystad nr. onbekend; Bree- horn pass. 19 Quessant nr. Guayaquil; Calchas 19 te Amsterdam; Helios pass. 18 Corsica nr. Liverpool; Lifana 19 vn. de Theems nr. Aberdeen; Margaretha Smits 20 te Rotterdam; Martinistad 20 vn. Rotterdam nr. Cork; Neutron 19 te Rotterdam; Noordborg 19 vn. Jacobstad nr. onbekend; Philetas 19 vn. Tarragona nr. Valencia; Steenbergen 18 vn. Bor deaux nr. Le Havre; Voorwaarts pass. 19 Andetti nr. Bohus; Zus pass. 18 Portlandbill nr. Hamburg. GROTE VAART Aagtekerk 20 te Genua; Acila 19 60 z.z.w. Marin Theresa Rif nr. Curasao; Aegis 19 te Kingston; Aristoteles 19 vn. Callao nr. Matarani; Bengalen 19 1080 o. Bermuda nr. Curaïao; Blitar 19 vn. Liverono nr. Barcelona; Cinulia 19 330 z.w. Flores nr. Rotterdam; Dinteldijk 19 vn. Hamburg nr. Antwerpen; Dore- stad 19 30 o. Dublin nr. Curagao; Gaas- terdijk 19 vn. Rotterdam nr. Bremen; Gaasterkerk 19 vn. Duinkerken nr. Port Said; Garoet 19 te Guayaquil; Gooiland 18 te Santos; Kara 19 te Vlissingen; Karimun 19 te Napier; Kennemerland pass. 20 Quessant nr. Amsterdam; Ker- mia 19 135 n. Port Sudan nr. Abadan; Koudekerk 19 te Rotterdam; Ladon 19 te Hamburg; Medon 19 30 w. Pto Rico nr. Aruba; Merseylloyd 21 vn. Noumea; Merwelloyd 19 te Mombasa; Mississippi- lloyd 19 90 n.w. Bengazi nr. Beiroet; Musilloyd 19 vn. Mombasa nr. Durban; Oostkerk 20 640 w.n.w. Perth nr. Aden; Parthenon 19 te New York; Purmerend 19 100 n. Ceyenne nr. Pto Miranda; Randfontein 19 vn. Durban nr. Lorenzo Marques; Rondo 19 130 w.z.w. Kp. Co- morin nr. Aden; Sepia 19 90 w.z.w. As- cuncion nr. Bonny; Spaarnekerk 19 700 o. Minicoi nr. Aden; Tero 18 vn. Paita nr. Huacho; Vlist 19 1150 o.z.o. Tokyo nr. Yokohama; Zaankerk 19 70 w.z.w. St.-Vincent nr. Kaapstad. HILERSUM I 18.30 oor de twintigers. 19.00 Nws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 R .U.: Paly- nologie: 50 jaar zelfstandige tak van wetenschap, door drs. A. AManten. NRU: 20.00 De huwelijkswissel, ko mische opera, door omroepork. en so listen. 21.00 Klare taal, praatje over de Ned. taal. 21.15 Volksmuz. uit de Ned. Antillen, met commentaar. 21.35 Ver- keersrechtspraak en massamotorise- ring, klankbeeld. 22.10 Parlementair weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Klein om roepkoor en radiokamerork: klassieke muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 In alle Staten: com mentaar uit de V.S. 18.20 Uitzending van de Pacifistisch Socialistische Par tij: De Verenigde Naties. Spreker: Prof. dr. J de Graaf. 18.30 Jazz-rondo. 18.50 Informatie over informatie, praat je. 19.00 Voor de jongeren. 19.30 Lezen en schrijven, literair programma. 20.00 Nieuws. 20.05 Vocaal-ensemble met or gelbegeleiding: moderne muz. 20.50 We relds geloof, lezing. VARA: 21.00 Gaude- amusweek 1966: Noordelijk Filharmo nisch ork. en solisten: moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Li. gram- mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.40 Schooltelevisie. 12.00-12.30 Teleac: De boerderij als on derneming (5). 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. VARA: 19.05 Fan club. NTS: 20.00 Journaal. VARA 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Mogul, tv-film. 21.35 Mies en scène. 22.35 Uit gerekend: geldbesparing bij het kopen. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. NCRV: 20.01 Jazz. 20.30 Overal en ergens: Ne derlands programma van mensen, die ren en dingen. 21.15 Val in het duister, TV-spel. 21.35 Act. 22.00 Dagsluiting. NTS: 22.05 Journaal. NCRV: 22.10 Pau ze. 22.30-23.00 Teleac: Kernfysica (4 - herhaling van 18 okt.). met veel muz. NRU: KRO: 17.00 Voor de 16.30 Franse tieners. les. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdl. 7.23 l.gramm.muz. (7.55 Meditatie VPRO) 8.00 Nws. 8.10 l.gr. muz. (830-8.35 Van de voorp.). 9.15 KI. gramm.muz. 10.00 Z.O. 135: gevar.prog. (11.00 Nws.). 12.15 Voor nu en later, praatje. 12.27 Meded. t.bv. land- en tuinb. 12.30 Act. •sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teen agers (gr). 14.15 Uitlaat, een prog. v. twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.25 De Utrechtse politie, klankbeeld. 16.00 Nws. 16.02 Geest, leven, toespr. 16.15 L. gramm.muz. 16.45 Tussen stil stand en bew., lezing. 17.00 Stereo: Sa- lonork. 17.30 Radioweekjoumaal. HILVERSUM III NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Ork. allerlei (gr.). 9.30 Leger des Heilsmuziek.10.00 Nws. 10.02 Hoogtepunten uit de opera Alcina v. Handel. 10.30 L. muziekprog. (opn.) (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Variant: act., report, en muziek. 13.00 Nws. 13.02 Voor de tiners. 14.00 Nws. 14.02 Lied. 14.30 Op Tiener-toeren. 15.00 Nws. 15.02 Kiosk. 15.30 Ned. ork. en sol. 16.00 Nws. 16.02 L.muz. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Sportshow: een bonte men geling van reportages, uitslagen, com mentaren en l.pl. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Klass. aria's (gr.). 7.30 Nws. 7.32 G. lied. 7.55 Overw. 8.00 Nws. 8.10 Djinn, gevar. prog. (8.30-8.32 Nws. 9.85 Wa- terst.) 12.25 Marktber. 11.17 Med. tbv. land- en tuinb 12.30 Nws. 12.40 Overh. voorl.: Geven en nemen. De fam. Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Religieus nws. 13.00 verzoekpl.pr. v.d. militairen. 14.00 P.M.: licht prog. VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van gister avond). 10.20 Exil, spel. 12.00-13.30 Ac. kroniek. 16.40 Nieuws. 16.40 Program ma over biologische feiten. 17.20 Pro gramma over vakantietijd in Berlijn v. jongeren. 17.55 Programmaoverz. van middagprogramma's in de komende week. 18.00-18.05 Nws. (Regionaal pro gramma. NDR: 18.05 Act. 18.16 Das Freitagsmagazin. 18.50 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.21 Jedermannstrasse 11. 19.59 Programma-overzicht WDR: 18.00 Sportoverzicht.. 18.30 Journaal. 19.10 Programma over echtelijk geluk. 19.40 De barbier van Sevilla). 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Monitor: act. reportages. 21.00 S.T. und der Glücks- pilz. TV-film21.45 Journaal en weer overzicht. 22.00 Reportage uit Bonn. 22.15 Christinas Heimrase, spel. (her haling). 23.45 Nieuws. DUITSLAND II 17.40 Sportreportage. 18.10 Nieuws en weerbericht. 18.20 Act. en muz. 18.55 Ulrich und Ulrike:feuilleton. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Die schwarze Hand: docu mentair spel. Aansluitend Nieuws. 21.15 Melodieën. 21.45 Berichten en menin gen. 22.15 Nws. weerbericht en thema van de dag. 22.40 Korte films.

De Vallei | 1966 | | pagina 2