Burgemeester opende de nieuwe „Kleuterkar" M.RJJ.-stieren gekeurd en verkocht in Doetinehem „'t Is geen schoolmaar een echte caravan „Geen sprake van dat ik de raad verlaat Het is geen leerboek maar geloofsverklaring tet zakje T©Ü IVOROL Geslaagd Makelaar Van Wagensveld: Zangavond in de Pniëlkerk NVS vergadert in Lunteren Kinderparadijs bij firma Van den Bosch Veenendaal Mooier Met Kees Deenik Jeugdweekend Gemeenteavond Nog 10.000 gulden Collecten omhoog Forse gift Opbrengst verkoopdagen Bijbelstudie Tweede predikauts- anjfcfe Intrede ds. J. van de Haar Op herhaling Nieuwe kosten Omgang met bejaarden Pastoor W ielens over Nieuwe Katechismus El speet Bejaardenzorg V- -* jA .ny «E N VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 Zo ben ik dan onder d'oude vertrouw de Vallei-vlag in het dagbladwezen terechtgekomen. Deze promotie is niet toe te schrijven aan enige ver dienste van mijn kant; ik ben ge woon met de inventaris mee overge wipt naar de Prins Bernhardlaan. ons inboorlingen beter bekend als 't Boveneind. 1 Zal wel even wennen worden om met de rug tegen de heren Johnson, Oe Thant, Schmelzer, kortom tegen een van dag tot dag wisselend gezel schap van illustere personen, aan te leunen, maar ik heb me verzoend met de gedachte dat figuren in al le kringen worden geslagen. Ondanks alle veranderingen hoop ik de zelfde blauwkous te blijven, bijge- ge8taan door het u bekende vetera- nenkringetje waaruit ik mijn inlich tingen over toe-, mis- en alle ande re mogelijke standen betrek, die in onze zoemende gemeenschap aan het licht treden. Zij laten u allen groe ten, aldaar zijn: de dames: Driek, sinds jaren de springverenmatras met mij delend; buurvrouw Mijntjie; onze eigen Klazien, met alles wat daar in de loop van de tijd is bijge komen; de heren: buur Bram; Job- den-Droprol, de neringdoende, en allen die ooit in deze regels een bij rol hebben vervuld. Ik hoop ze allen tot vriend te mogen houden, want zonder hen zullen er slechts een paar regels van mij over blijven. Ik zei al, dat er geen reden is om ons zelf op de borstrok te meppen nu we in deze nieuwe situatie z(jn ver zeild geraakt. Het is, beste vrienden, geen kwestie van status om mee te koop te lopen. Hoewel, Driek is al vóór mijn eerste verschijning in het dagblad met het nieuwtje de boer op geweest. Maar da's vrouwen eigen. Er zullen maar weinig dames zijn, die er niet prat op gaan dat op hun schouders de dagelijks verzorging van iets belang rijks rust. Hoeveel vrouwen zijn er niet die vijf middagen in de week kapot slaan aan het rond-bazuinen van de belangrijkheid van hun echt genoten. Zij vertellen tegen een ie der die het maar wil horen, waar hun man overal in-, op- en aanzit" plus het aantal kilometers dat hij in die betreffende week onder de wie len van z'n 400 Super SL Sport heeft doorgemalen. Fa heeft door z'n vele werk geen tijd om aan zijn belangrijkheid te den ken; hfl is 'n eenvoudige afgedraafd persoontje dat nieuwe jurkjes bij me kaar werkt om daarin moeder zijn positie af te laten schilderen op de vrouwenbond, de theevisites en de kransen voor de zending onder de zwartjes, zoals ze dan zo teder kun nen zeggen. Maar genoeg. Ik had u onder dank zegging aan de nieuwe heren voor het toegestane stukje papier een soort voorwoord mee willen geven. Maar voordat ik er zelf erg in had, was ik de gewoonte getrouw al aan 't friewielen door de dingen van alle dag. Daarop dus definitief nog even overgestapt. Met genoegen heb ik mogen vernemen, dat we dan toch binnen afzienbare tijd overdekt te water kunnen gaan. In een zogenaamd instructiebad, een spotkoopje van nog geen half mil joen. Laten we voorop stellen, dat we blij mogen zijn met zo'n stukje speelgoed, maar het steekt toch wel een beetje schril af bij de grote-men- sen-combinatie, sporthal, overdekt en open bad, die we voor een pet vol duuzendjeg op papier hebben laten zetten. En laten we ons niet groot wanen, want rivaal Rhenen heeft ons wat het gebied van instructlebaden be treft al de hakken laten zien. „Tevrejen wezen", zei Bram. ,,'t was kiezen of delen, of een groot gemeen tehuis of een groot zwembad. Nou hebben we tenminste van allebei wat." Wout Blauwkous. ADVERTF.NTIï VEENENDAAL Gistermiddag waren er vele genodigden in de mobiele kleuter klas aan de Coniferenlaan. Dit ter gelegenheid van de officiële opening van deze school. Onder de gasten waren burgemeester Hazenberg, wethouder Koppenberg schoolhoofden en afgevaardigden van kerken. Tegelijkertijd werd op deze bijeen komst de uitbreiding van „de Zonnebloem" ook een mobiel lokaal in ge bruik gesteld. Leerlingetjes van de school onthulden tijdens de bijeenkomst, de officiële naam van deze kleuterschool die toepasselijk „Kleuterkar" zal zjjn. Zij deden dit, door letters omhoog te steken en door een rijmpje op te zeggen. Een van de jongste leerlingen haalde daarna gezeten op de arm van een leidster een strook crêpe voor de naamplank weg, die de vorm had van een kar en waarop de woorden „Christelijke kleuterschool De Kleuterkar" stond. Dit naambord zal later op de school bevestigd worden. In een kort openingstoespraakje me moreerde de presidente van het school bestuur, mevr. Joh. Mandersloot, dat er eigenlijk in juli een feest gevierd had moeten worden, toen het 12%-jarig bestaan van het Trefpunt als kleuter klas werd herdacht. Dit vond zij geen feit om te vieren en daarom ook was zij blij nu deze ruimte in gebruik te kunnen nemen. Wel een reden om feest te vieren! De officiële opening werd verricht door de burgemeester, door een aantal kin deren naar binnen te laten komen. Vooraf hield hij een toespraak, waar in hij ondermeer zei blij te zijn „een ADVERTENTIE TIJDELIJK B'J TANDPASTA Geboren: René Hendrik Johannes, z.v. H. van der Eist en M. T. Spie- rings; Jan, z.v. J. Achterberg en W. A. van Doorn; Gijsbertus Huibert, z.v. H. Schoonderbeek en J. C. Teunissen; Hen drik, z.v. P. van den Dikkenberg en A. H. Ravenhorst: Dirk, z.v. E. de Blauw en E. D. Kroesbergen; Hendrik Jan, z.v. H. J. Doornenbal en T. Gaas beek (geb. te Rhenen); Hendrika Dirk je Petronella, d.v. P. B. van Driel en D. H. P. Maassen (geb. te Rhenen); Hendrik Jan, z.v. M. van der Weijden en E. van de Steeg (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: H. Hensen en L. H. Heikamp; H. Hendriks en M. van Gin- kel; W. Vlaanderen en S. van den Brink; H. A. W. van Ravenswaaij en G. G. de Bruin; T. A. Dop en J. van Doorn; F. W. van den Top en H. J. van Doorn. Getrouwd: W. M. Plate en E. A. van Wijk; R. Schoeman en A. W. Otte; J. van Kooten en M. G. van Geerenstein; J. A. de Rooij en J. van den Bosch. Overleden: Albarta Beumer, 68 jaar, e.v. W. Gaasbeek. VEENENDAAL De dames Ine ke Alberti en .Ivonne Aartse slaag den aan de Chr. Kweekschool voor kleuterleidsters te Arnhem voor het diploma hoofdleidster kleuterschool. VEENENDAAL In Veenendaalse politieke kringen wordt de laatste da gen de veronderstelling geuit, als zou het CHL'-raadslid H. van Wagensveld zijn raadszetel ter beschikking stellen ln verband met de onlangs opgerichte onteigeningsadviescommissie, waarvan hij met nog twee Edese collega's deel uitmaakt. Men stelt, dat het raadslidmaatschap van de heer Wagensveld niet te vereni gen zou zijn met de functie, die hij in genoemde commissie bekleedt en waar door hij in bepaalde gevallen met de gemeente zou moeten onderhandelen. De makelaar spreekt deze berichten zelf pertinent tegen: „Ik wil niet met boter op het hoofd lopen", is zijn com mentaar. „Als ik op enigerlei wijze door mijn werk in conflict zou komen met de ge meente zou dat natuurlijk een heel an- ££3* «m. XL'Z-. maar daar is absoluut geen sprake van. In feite is er niets veranderd. Ik blijf gewoon makelaar, met dien verstande dat we nu bij ont eigening met z'n drieën aan het werk gaan onder één naam...". In het bestuur van de plaatselijke af deling van de CHU is de „kwestie"- Wagensveld een aangelegenheid, die slechts ternauwernood ter sprake is ge komen. Men beschouwd het als een zaak van ondergeschikt belang en commentaar van bestuurszijde is derhalve bijzonder spaarzaam. CHU-raadslid C. van Genderen even wel weet te vertellen, dat zijn collega Van Wagensveld nog voor hij in de raad werd gekozen heeft verklaard dat zijn eventuele raadslidmaatschap wel eens van niet al te lange duur zou kunnen zijn. „De heer Van Wagens veld heeft toen al gezegd, dat hij er gens mee bezig was, dat er iets in de pen zat. Verder weet lk er niets van.." goede beurt te maken tegenover de kin deren". Hij feliciteerde het bestuur met de vasthoudendheid, die het betracht heeft want hij had gemerkt, dat een zaak waarvoor men geen vasthoudendheid kan opbrengen meestal de moeite niet waard is. „Ondanks die bewondering voor uw initiatief", aldus de burge meester. „kan ik niet beloven, dat u daardoor een streepje voor zult heb ben op anderen." Aan het slot van zijn toespraak feli citeerde de burgemeester het schoolbe stuur namens het college. Mejuffrouw Vink zei de hoofdleidster van de nieuwe school in haar toespraak een verlanglijstje te hebben waarop de wens voorkwam om van de „vuile zandbak" zoals de kinderen de strook zwarte grond naast het gebouw noe men, een vijver te maken, die 's zo mers als speelvijver en 's winters als glijbaan gebruikt kan worden. Zij ver telde, dat de kinderen in het begin zei den: 't Is geen school, maar een ca ravan." Mevrouw Slok vroeg de vertegen woordigers van het college van B. en W. om een „aanhangwagen", omdat men nu reeds 25 kinderen van 4 jaar op de wachtlijst heeft staan. Bij een opnamecapaciteit van 25 leerlingen betekent dit, dat kinderen, die nu wor den aangegeven pas in september 1968 geplaatst kunnen worden. In verband met de uitbreiding van de Engelenburg zag zij de toekomst somber in. Voorts werd ondermeer nog het woord gevoerd door mevr. Kleefsma, die als „reserve"-kleuterleidster fun geert, de heer Dillingh, hoofd van de ÓNS I aan de Coniferenlaan en mej. VEENENDAAL „Komt laat ons vrolijk zingen". Onder dit aloude mot to wordt er maandagavond, 31 oktober, in de Pniëlkerk een zangavond gehou den, waaraan de verenigde koren van Veenendaal, deelnemen. Het geheel zal onder leiding staan van de bekende ba riton Kees Deenik, die zelf enkele soli zal zingen en die ook de samenzang leiden. De avond wordt georganiseerd op ini tiatief van de Bijbel Kiosk Vereniging te Amsterdam. Drie plaatselijke predikanten, dr. C. Graafland, ds J. Keuning en ds. J. Ytsma hebben hun medewerking toe gezegd, alsmede de organist C. Bud ding en de trompettist P. van Hees. De vier Veenendaalse koren, die zul len deelnemen zijn „Soli Deo Gloria", „Chrigéza", „Sola Fide" en „Con Amo- re". De avond begint om acht uur WAGENINGEN Voor leden, dona teurs en belangstellenden houdt de Ne derlandse Vereniging van Suikerzieken, afdeling Ede, Veenendaal en Wagenin- gen op donderdag 27 oktober een open bare vergadering die in de zaal van ho tel Floor te Lunteren (naast de oude hervormde kerk) zal plaatsvinden. Na het openingswoord door de voor zitter, de heer M. H. Tulp, zal dr. H. S. Schneider, internist van het Juliana- ziekenhuis te Ede, spreken over het on derwerp „Gezond leven met suikerziek te", waarna mej. C. A. J. de Wit, dië tiste aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, enige wenken geeft bij de praktische bereiding van de voeding. De heer W. Hoogkamer, hoofdbe stuurslid van de vereniging, zal het wel en wee van de N.V.S. uit de doeken doen. Voorts wordt op deze bijeen komst, die om kwart voor acht zal be ginnen, een geluidsfilm over suikerziek te vertoond en zal er voor de aanwezi gen ruimschoots gelegenheid bestaan voor het stellen van vragen. D* toegang is gratis. Burgemeester Hazenberg keek vol be wondering naar de fraai uitgedoste kleuters, die de opening een feestelijk karakter gaven. Van Zetten van de opleiding voor kleu terleidsters. Na afloop van het officiële gedeelte bleef men nog even gezellig bijeen, terwijl belangstellenden uitgenodigd werden ook een bezoek te brengen aan het lokaal van De Zonnebloem in 't Hoorntje, dat geheel nieuw is inge richt. Deze kleuterklas maakt wellicht een nog mooiere indruk, dan het ge bouw aan de Coniferenlaan. Heden, vrydag: VEENENDAAL Groene-Kruisgebouw: 14.3016.00 en 19.30--—21.30 uur: Speelgoedexpositie. AMERONGEN Prinses Ireneschool, 19.30 uur: Inge bruikneming nieuwe lokalen. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: „Saudokan. de tijger van Ceylon". Morgen, zaterdag: VEENENDAAL De Ruif, Nieuweweg: 20 uur dansavond met Quibus 5. BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: „Saudokan, de tijger van Ceylon". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes- seling. Dagelijks geopend van 11.00— 12.30 uur en van 14.00—17.00 uur. bo vendien dinsdagavond van 19.00 21.00 uur. Op woensdag gesloten. VEENENDAAL Hedenmorgen werden de relaties van de firma Van den Bosch in de Hoogstraat in de gele genheid gesteld de nieuwe speelgoedaf deling te bezichtigen. In de loop van enkele maanden is een ruimte met een oppervlakte van ongeveer 100 ml ge- boiwd, waar allerlei speelgoederen te bewonderen zijn. De gehele Speelgoed afdeling in deze zaak beslaat thans 'n ruimte van ongeveer 200 m'2. In dit paradijs, waar elke kleuter en schoolkind van droomt, staat een keur van artikelen opgesteld. Er zijn poppe- wagens, die zo natuurgetrouw zijn, dat men ze voor een „mini-kinderwagen" zou verslijten. Er is duur mechanisch speelgoed, maar ook het voordelige plastic autootje ontbreekt niet. Voor de oudere jeugd zijn er Barbie en haar familie en tafelbiljarts uitgestald. Nog juist voor de Sinterklaas is de uitbreiding gereed en ongetwijfeld zal men er een goede keus kunnen doen in een prettige omgeving. We wensen de firma Van den Bosch van harte geluk met deze uitbreiding, die een aanwinst voor de Veenendaalse winkelstand be tekent. DOETINCHEM De centrale bond van M.R.IJ.-fokkers voor Gelderland en Overijssel heeft donderdag te Doetin ehem zijn najaarsstierenkeuring-ver- koopdag gehouden. Voor welke gebeur tenis een zeer grote belangstelling be stond, zowel uit het buitenland als uit de M.R.IJ.-gebieden van ons land. Het is zo dat een goed deel van het stierenmateriaal in de loop van het jaar vervangen moet worden en bij die ver vanging komen heel wat meer factoren in het geding dan een halve eeuw ge leden toen het exterieur nog vrijwel uit sluitend de doorslag gaf. Nu is zo'n na jaarskeuring ook nog wel vooral aan het exterieur der dieren gewijd maar in het verkoopboekje komen ook vele andere gegevens voor omtrent produk- tie-afstamming, vererving der voor ouders enz. en zo kan een gegadigde aan de hand van al die gegevens en van de uitslag der exterieurkeuring een goed gefundeerde keuze maken. Het geen dan ook wel geschied is: in de och tend hoorden we al dat. mede op grond van de gegevens in het verkoopboekje voor de keuring reeds enkele jonge stiertjes verhandeld waren tegen prij zen van zo'n 1200 1400 gulden. In de loop van de dag echter kwamen er an dere, betere geluiden: verschillende stieren zouden verkocht zijn tegen prij zen van 2000 ét 3000 gulden. En dan komt er vaak nog een verdere beding bij als blijkt dat de stier goed werk levert. Tegen dergelijke prijzen is het opfokken nog wel lonend. Zo hoorden we o.a. dat T. G. Telintel te Oene een ruim anderhalfjarige stier aan een k.i.- vereniging zou hebben verkocht en dan zal allicht zo'n prijs behaald zijn. Wel konden we constateren dat er vele handelspogingen werden ge daan. Mogelijk dat die pas later tot re sultaat leiden maar in ieder geval lijkt het er wel op dat deze verkoopkeurings- dagen in een behoefte voorzien. Er wa ren een dikke 100 stieren ter keuring in de leeftijd van nog een halfjaar tot 2% jaar. En in een twaalftal rubrieken werden ze beoordeeld. In het algemeen maakten ze een goede indruk en aan 34 stieren werd een eerste prijs toegekend. Met zo'n eerste prijs wil tevens ge zegd zijn dat de betrokken stier van goed exterieur is. Maar onder de lager bekroonden zagen we toch ook wel goe de exemplaren. De oudste stieren (2+ 2+1) werden aangevoerd door een paar Twentsen uit de Kasimirlijn en 2 A werd Carla's Gustaaf, kleinzoon van de preferente Gustaaf, f.e. C. Breukink te Brummen. De stieren uit begin 1965 <3 2+1) telden als 1 A de heel goede en heel mooie Robert, v. Arno-Arno-Kasimir, f.e. T. G. Teltintel te Oene, stier van beste evenredige bouw, mooie kleur, met goede benen. Zijn preferente moe der heeft al meer dan 85.000 kg melk gegeven. De beide andere eersten zijn ook uit de Kasimir-lijn, gefokt in Groen- lo resp. Hummelo. De derde rubriek der maart-stieren (3 2+1) werd aangevoerd door Ben- no, v. Arno-Kasimir, f.e. G. v. d. Voort te Windesheim. Deze werd gevolgd door een telg uit de Gustaaf-lijn en weer een uit de lijn Kasimir. De april-stieren 3 2+2) telden als 1 A een jonge Bout (Boris-lijn) uit Twente; de twee ande re eersten zijn uit de lijn Kasimir. Van de mei-stieren (4 eersten en 4 tweeden) werd 1 A een zoon van de preferente Robin 1 uit Winterswijk, de 3 andere eersten (ook uit het oosten) zijn uit de Kasimir-lijn. De stieren uit zomer 1965 (3 2 2) zagen drie uit het oosten als eersten, alle uit de Kasimir-stam. De eenjarige stieren (2 3+4) had den als 1 A een kleinzoon en als 1 B een achterkleinzoon van Kasimir, de 1 B is van D. Regelink, Steenderen. De dan nog eenjarigen (4 2 4) hadden eerst aan de kop de bestsoortige Joop, v. Lieske's Gustaaf, f.e. D. Kiezebrink te Oene doch na ampel beraad ging deze naar 1 B. na de Wierdense Lord, v. Doel-Kasinür, f.e. W. Kippers. 1 C werd Claus, v. Sophie's Prins (uit de Boris-lijn), f.e. J. B. M. Streppel te Olst. Drie die elkaar weinig of niets toe geven: heel goeden! Made kreeg een le prijs. Dollie's Bodo (Kasimir-lijn) f.e. J. Garritsen te Steenderen. De novem- ber-stieren (3 3 3) telden als 1 A een jonge Roland-Osirus-Kasimir, uit Heino en als B en C een tweeling van Bout- Boris uit stal W. Kippers te Wierden. Heel aardig span! 2 B werd Aletta's Prins, v. Sophie's Prins, f.e. J. B. M. Streppel te Olst. De december-stiertjes (2+3 4) haden twee eersten uit de Kasimir-lijn met als 1 B Oscar, v. Arno- Arno-Kasimir, f.e. T. G. Telintel te Oene, zeer goedsoortige knaap. lailllllllOIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIOIIIIIIIinillllllllllllllllllHIIIIIIIIIIMIIIIMIIMIIIinnnillllMHIKUKIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIinillMIMIIIIIII iimiMiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiitiiMitiiiimimiitmiifiiiHiirmiMfniiimtiiiiiMiiitf Men vraagt niet aan God, of Hij de plaag wil wegnemen in Zijn ont ferming, men bukt niet onder de slaande hand des Heeren, Maar men dringt op de toevlucht te zoe ken bij de mens en middelen om aan de hand des Heeren te ontko men om dan maar weer voort te gaan in zonde en ongerechtigheid. En tot slot een zakelijke benade ring van het principe: Ook is het nog niet zo heel zeker, dat inenting geheel en al helpt tegen de gevrees de ziekte. De hervormde jeugdraad te Vee nendaal heeft voor a.s. zaterdag en zondag een jeugdweekend belegd, waarvoor een groot aantal jongeren van buiten Veenendaal is uitgeno digd. Dezen zullen logeren op gast- adressen. Na afloop van de dankstond voor het gewas, op 2 november, zullen de hervormden te Renswoude een ge meente-avond houden. Naast finan ciële punten komen aan de orde: 0 het gemeenschappelijk stil gebed aan het begin van de diensten 0 het staande zingen van het laat ste vers. Verder heeft de kerkeraad in overweging het ritmisch zingen van psalmen. Men wil hierbij evenwel een overgangstijd in acht nemen. De gemeenteleden wordt verzocht over dit laatste punt hun gedachten te laten gaan. Ruim 10.000 gulden ontbreekt nog aan het bedrag, dat de hervormde kerkvoogden van Ederveen, als op brengst van vrijwillige bijdragen en collecten op de begroting 1966 heb ben geplaatst. De collecten zijn geraamd op 17.000 gulden; tot en met september is binnen ruim 12.000 gulden. De ra ming van vrijwillige bijdragen is 20.000 gulden, van welk bedrag eind september ruim 14,000 gulden was ontvangen. De gewone collecten in de kerken van de hervormde gemeente te Vee nendaal hebben over de eerste drie kwartalen van dit jaar ruim 58000 gulden opgeleverd. Vergeleken bij vorig jaar betekent dit over drie kwart jaar gerekend reeds een stij ging van 8000 gulden. De hervormde dr. C. Graafland te Veenendaal ontving een gift in eens van 1000 gulden. De opbrengst van de verkoopda gen van de hervormde gemeente te Ederveen, waarvan de opbrengst is bestemd voor de schulddelging van kerk en orgel, is gestegen tot 10.000 gulden. Ds. A. Westra, hervormd predi kant te Rhenen, is gestart met een bijbel-studiegroep voor jonge lidma ten. Voor de eerste bijbelstudie avond was behoorlijke belangstel ling. De volgende bijeenkomst is op vrijdag 21 oktober a.s. in „Irene". den; het is de bedoeling van tijd tot tijd bejaarden op te zoeken, iets voor hen te lezen of een eenvoudig gesprek met hen te voeren. Te zijner tijd zal op een samen komst van de dames die zich be schikbaar hebben gesteld de opzet van dit werk worden uitgewerkt. Ds. J. van der Haar te Sint Maar tensdijk zal zeer waarschijnlijk op 17 november a.s. zijn intrede doen als predikant van de hervormde ge meente te Achterberg. Ds. G. C. Vijzelaar van de her vormde gemeente „Sola Fide" te Veenendaal gaat van 31 oktober tot 11 november „op cursus" op het hervormd seminarie „Hydepark" te Doorn. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente te Amerongen heeft per I januari 1967 tot koster benoemd de heer W. Reede. De heer Reede volgt de heer Kaastra op, die zijn functie in verband met studie moet neer leggen. Voor de leden van de hervormde vrouwendienst te Amerongen-Leer- sum zal een cursus worden gegeven in het omgaan met bejaarden. De voorlichting gaat uit van de hervormde stichting voor maat schappelijk werk in de prov. Utrecht. De cursusdata zijn: 28 oktober, 4 en II november a.s. "j^taar aanleiding van het uitkomen van „De nieuwe katechismus van de - 3 rooms-katholieke kerk In Nederland hadden wij een gesprek niet pastoor Wielens uit Rhenen. Volgens pastoor Wielens Is De nieuwe kate chismus geen leerboek, maar een geloofsverklaring. Men is bij het samen stellen van deze katechismus afgestapt van het systeem van vraag en antwoorden, dat de katechismussen gekenmerkt heeft. De taal is modern, al vindt pastoor YVielens dat de zinnen op de ene plaats te kort en op een andere weer te veel uitgesponnen zijn. De visie van de nieuwe katechismus is geheel up to date, niet slechts op enkele punten, maar in de gehele geloofsbe*chouwing. Pastoor Wielens verklaarde dan ook verheugd over deze uitgave te zyn. Dat de nieuwe katechismus in andere landen kritiek zal krijgen is niet zo erg, vindt Rhenens pastoor, zijns inziens is kritiek gezond. Het Is goed, als men er de eigen katechismus naast stelt, want deze heeft niet de pretentie het laatste woord te zijn. Alles kan veranderd worden. nog De eerste collecte voor de tweede hervormde predikantsplaats te Amerongen heeft ruim 500 gulden opgebracht. In Scherpenzeel is een groep van vijf dames, die regelmatig contact onderhouden met de bejaarden van de hervormde gemeente. Ds. J. T. Cazander roept in de kerkbode meer dames tot deze vorm van activiteit op. Gewerkt behoeft er niet te wor- Op een verzoek uit Elspeet wordt in „De Wachter Sions", het week blad der gereformeerde gemeenten in Nederland, het laten toedienen van entstof tegen polio afgeraden of, zoals de kop boven het betreffende artikeltje luidt: „De naaste weg niet aangeraden." Met verwijzing naar artikelen, die in verband met de polio-inentingen in Opheusden in '63 in het blad zijn verschenen, schrijft men dat thans in Elspeet alles in het geweer wordt geroepen om de mensen, die bezwa ren hebben, maar over te halen de kinderen te laten inenten. Zelfs sui kerklontjes schijnen dienst te moe ten doen om de mensen zoet te hou den. De redactie van „De wachter Sions" heeft echter in geen enkele krant gelezen, dat de eerste taak van de mens is in dergelijke geval len het aangezicht des Heeren te zoeken en zichzelf te onderzoeken, waarom Hij met Zijn oordelen en gerichten, Zijn bezoekingen, ook in deze vorm, gekomen ia. Ik heb er zelf versteld van ge staan," zegt de partoor. „Het gaat niet om puntjes, maar om onze geloofsvisie, die het hele leven raakt. De hele katechismus is doortrokken van een moderne denkwijze. Een puntje als de maagdelijkheid van Maria bijvoorbeeld. Dit gaat nu om het geestelijke, waarbij het niet be langrijk is of het een biologische werkelijkheid is. Het is een getuige nis van Gods genadé en vrije soe vereiniteit, een bewijs van een ga ve van God. net als de geboorte van Iza&k en Johannes de Doper. Sa ra en Elisabeth waren boven de leeftijd, maar Maria steekt daar als een unicum bovenuit als de maagd die zwanger werd." „De nieuwe katechismus geeft het laatste woord niet. Misschien zegt men over tien jaar wel, dat we te ver gegaan zijn, dat alles te pro gressief is. Dat is niet erg, want er is ruimte tot aanpassing", meent de pastoor. „De betrekkelijkheid van het Bij belverhaal wordt nu ook onderkend. Niet alles is zuiver historisch beschre ven in de Bijbel. Er is getracht een beeld van Gods leiding te geven, waarbij men de geschiedenis kleur de om dit beter tot uitdrukking te laten komen. De eerste hoofdstukken van Gene sis zijn daar een voorbeeld van. Eerst bij de geschiedenis van Abra ham begint er een zekere geschied schrijving te komen. Men heeft veel te lang de beeldspraak in de Bijbel letterlijk genomen. Indien men zegt. Hij heeft daar een broertje aan dood, is er niemand die gelooft, dat er van die persoon werkelijk een broer overleden is. Bij Bijbelse beeldspraak heeft men echter altijd alles te veel letterlijk opgevat." De Bijbel verhaalt niet over iets. dat vele duizenden jaren gele den gebeurd is, maar alles gaat over Gods bedoelingen met de mens van 2000 jaar na Christus. Het pa- radijsverhaal handelt over het para dijselijke van nu. Het paradijs, dat God wil geven. De geschiedents duldt op het plan van God met ons, onze schepping, onze uitverkiezing en on ze verzoening, opdat we opgevoed worden tot het Paradijs." „Deze katechismus is niet voor kinderen. Men moet trouwens bij 'n kind meer de nadruk leggen op ge- loofsvorming. dan op geloofsonder richt. Dat is een kweatie voor vol wassenen en daarom ben ik zo blij. met deze nieuwe katechimus. Het le zen dwingt de mensen tot nadenken over de vraagstukken", meent pas toor Wielens. „De visie op de oecumene is in de nieuwe katechismus gericht op al le christelijke kerken en dus ruimer, dan de oude rooms-katholieke ver klaring van dit woord. Volgens pastoor Wielens zal het ideaal van de oecumene een lan ge weg moeten doorlopen, omdat bij voorbeeld het bisschopsambt voor de katholieken essentieel is, maar door verscheidene protestanten moeilijk aanvaardbaar zal zijn. Het is echter wel belangrijk," zo meente pastoor Wielens, „dat we el kaar leren verstaan en waarderen in de goede dingen. De reformatie heeft verschillende dingen, die beter zijn dan bij ons en andersom is dat ook het geval. Deze hele kwestie moet zijn tijd hebben, maar het is al belangrijk als alle christenen de anderen in hun eigenheid accepteren. „Deze katechismus is een Neder lands werk. Het is niet mogelijk, dat een kerkprovincie iets voorschrijft aan andere provincies. In andere landen moet men een eigen geschrift opstellen, waarbij natuurlijk de Ne derlandse nieuwe katechismus ge bruikt kan worden. In deze katechis mus is ruimte voor ontwikkeling, en ook het terugkomen op gedachten. De kritiek, die ongetwijfeld komen zal, kan alleen maar gunstig wer ken." De pastoor besloot met: „De nieu we katechismus is niet een boek waarin staat: Dit hoef je niet te ge loven en dat wel. Daarom gaat het niet, maar het gaat om de Godsopen baring en verbreiding van de waar heid, die altijd verrijkend is." AMIIMIIf IIIIIIMIIIV Hf! IVtMVIII I'll Id H HlllltflttltF «minim ti im in ui mum

De Vallei | 1966 | | pagina 3