Tibetanen tot 1950 harmonisch levend Braziliaans Congres naar huis gestuurd Nobelprijs letterkunde 1966 voor Nelly Sachs en Samuel Agnon Hard leven maar ook tijd voor feesten Getuige in proces Mauer kreeg hartaanval f i Tibet, Jxt dak van de wereld (II) mr Vorster aanvaardt uitspraak gerecht Sovjet-wapens in Midden-Oosten KUNSTGEBIT Olie gevonden Noordzee VAN ONZE LEESTAFEL SH - Wl* Boeren Feest Lhasa BEURZEN RUIM VOLDOENDE OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD K rupp werkt korter Wienecke keert niet meer terug Trekpaarden Snel herstel Een manlijke sigaret 111 Lijkwaden dekten de lading niet Dit is de ververs-het-zeivei. Dit is een motorkenner. Hem hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat er nu één olie is voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij stijlen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell Super Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt SHELL BIEDT MEER! VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 -#■ Het Tibetaanse volk is een goedlachs, gemoedelijk en blijmoedig volk, dat houdt van een goede grap. Hun godsdienst (Boeddhisme), hun geestelijk leven, is voor hen net zo be langrijk als het gewone leven van alledag. Tot zelfs in de armste nomadetent vindt men een huisaltaar, met het boterlampje brandend voor een beeldje van Boeddha. Het maatschappelijk leven speelt zich in de hoofdstad Lhasa af. Een leven zozeer verschillend van dat, wat wij. Westerlingen, leiden: zonder moderne hulpmiddelen. Op medisch gebied wél een uitgebreide kruidenkennis, maar geen geneeskunde zoals wij die kennen, geen chirurgie. Het is er als in onze Middeleeuwen, maar dan geheel doordrenkt van de geest van de godsdienst, vredig. In Lhasa, of even buiten de stad, woont de aristocratie, oude families, bij feestelijke gelegenheden of godsdiensti ge ceremoniën in de prachtige kleder drachten getooid. De vrouwen bezitten smaakvolle sieraden met kostbare juwe len, daar onder de driekante hoofdtooi. De aarde hiervan komt overeen met de rang die de echtgenoot bekleedt. Het gezelschapsleven is vrolijk en ge zellig en de Tibetanen kennen in de zo mer geen groter plezier dan het orga niseren van picknicks aan de rivier met bontgekleurde tenten, gelach en bier. In de laatste jaren, vóór 1950 stuur den de hooggeplaatste ambtenaren hun kinderen soms naar kostscholen in In dia, waarvan de jonge mensen nieuwe ideeën meebrachten. Behalve deze kleine groep van aristo craten is er het volk: de boeren en de nomaden. Er bestaat groot verschil tussen de rijkste aristocraat en de armste boer en het is moeiiljk om van eenvoudig man tot in de rangen der aristocratie op te klimmen. Daartegenover staat, dat promotie in de kloosters absoluut volgens democra tisch beginsel geschiedt. Een arme boe renzoon kan de hoogste rang bereiken. De tegenwoordige Dalai Lama en ook zijn voorganger, de dertiende Dalai La ma stammen uit zeer eenvoudige boe renfamilies. dit 2e artikel van mevrouw Fokker-Van Dijk is bedoeld om te herinneren aan de grote collecte volgende week voor de nood van de Tibetaanse vluchtelingen in India. Tibet is een land van boeren, voor wie het leven hard is, vooral in de bergen, eenzaam door de geringe bevol kingsdichtheid, met soms schrale grond Toch, elke boer bezit op zijn minst 5 runderen, yaks (rundersoort, 1.75 m hoog met lange haren. Deze wordt voor al als transportmiddel gebruikt), plm. 30 schapen en wat kippen. In hoofdzaak wordt gerst verbouwd, wat, gemalen 'n heerlijk ruikend meel (tsampa) oplevert en het hoofdvoedsel vormt. Meestal wordt het met boterthee ge mengd en in kleine brokjes met de vin gers gegeten. Deze boterthee moet voor onze Westerse smaak ondrinkbaar zijn. Maar... men went et schijnbaar aan als er niets anders is. Uit China wordt in tabletvorm grove thee ingevoerd, (in hoofdzaak stengels en afval) en daarvan koken de Tibeta nen urenlang een donker brouwsel, waaraan zout en wat soda wordt toege voegd. Tot nu toe gaat dit nog, maar na fil treren wordt er boter bijgemengd tot een dunne pap en die boter is jammer genoeg niet vers. Die boter wordt maan den, ja, soms jaren in een yakhuid be waard. Een beetje ranzig? Och wat! Thee is de nationale drank en men drinkt deze soms wel tot zestig maal per dag! Verder verbouwt men nog rijst, boek weit, maïs, aardappelen, uien, bonen en radijs. Het leven is er simpel, maar goed. De brandstof vormt een probleem. Op deze hoogten groeit praktisch geen boom. Dus moet het hout van heel ver aangevoerd worden. Maar, de mens is vindingrijk en ze ker de Tibetaan. Zijn brandstof bestaat uit de gedroogde mest van de yak. Wan neer er grote wolkaravanen door Lha sa komen op doorreis en buiten de stad hun tenten opslaan, lopen de vrouwen en kinderen onder veel geschreeuw, ge lach en geruzie met hun manden er heen en trachten de mest nog onder het vallen op te vangen. Deze mest wordt tegen de muren van de huizen gesmeerd en is in enkele dagen droog. voegt er een steen aan toe en plaatst er zijn gebedsvlaggetje. Lhasa, dit is het gedroomde doel van de duizenden pelgrims, die soms jaren onderweg zijn, te voet, om een maal de heilige stad te mogen aan schouwen en door de levende Boeddha gezegend te worden. Het'middengedeelte van de Potala be vat grote zalen voor ceremoniën en o.a. de mausolea van 7 Dalai Lama's, sommige 9 m hoog en bedekt met puur goud en kostbare edelstenen. De vier kamers van de tegenwoordige Dalai La ma liggen op de bovenste verdieping, 120 m boven de stad! Inwendig is het er somber en kil, 's avonds verlicht met boterlampjes. In dit gigantische paleis kwam een kleine jongen van 4% jaar wonen. Toch zegt hij in zijn levensbeschrijving (My land and my People), dat, alhoewel hij zijn jeugd doorbracht met volwassenen, zonder vriendjes en slechts éénmaal per maand zijn familie zag, hij er niet on gelukkig was. Zijn leraren waren vrien delijk, zijn tijd was gevuld met leren, want ook hij moest vele examens afleg gen en de Potala was een fascinerend geheel om te onderzoeken. Ook was hij verzot op alles wat uit het Westen kwam en soms zond men hem iets, o.a. een meccanodoos. Daar hij bijzonder schrander en handig was, bouwde hij hijskranen en spoorwagons, zonder ze ooit in werkelijkheid gezien te hebben en de Engelse gebruiksaanwijzing te kunnen lezen. Op zijn 16e jaar kwam hij aan de uit voerende macht (tot dan door een re gent waargenomen) en hoewel hij weinig of niets geleerd had over sociale toestan den in andere landen, voerde hij met succes verschillende hervormingen in, daar hij het grote verschil in rijkdom niet in overeenstemming kon brengen met de leer van Boeddha De binnenstad van Lhasa is één gro te verzameling van winkeltjes, waar men van alle kan kopen, brokaat en zijde, van naalden tot overschoenen toe. Om de kathedraal loopt een brede wandelweg, de Parkhor. Daar laten de vrouwen hun mooie, nieuwste kleren bewonderen, daar wordt geflirt en wor den afspraakjes gemaakt. Daar zingen 's avonds de jongens en meisjes de nieuwe spotliedjes, ook op de hoogge plaatste ambtenaren, want een krant bestaat er niet en dit is het middel tot kritiek. Hun spotlust kent geen grenzen en leedvermaak is een geliefd vermaak al menen ze het niet kwaad. Het grootste feest, dat zich op de Parkhor afspeelt is liet Nieuwjaarsfeest, Lhasa, de legendarische stad, waar van 't beeld beheerst wordt door de Po tala, het winterpalies van de Dalai La ma. Het biedt 'n onbeschrijflijk schoon gezicht, dit grootse bouwwerk (men zegt een der grootste ter wereld), gele gen op de top van een heuvel, met zijn stralende gouden daken, het dertien ver diepingen tellende middengedeelte, met zijn vele terrassen en ontelbare trap pen. Het is een stad op zich zelf. Iets verder ziet men het grootste kl ter van Tibet, Drebung, met zijn 10.000 monniken en verder de prachtige kathe draal. Op de pashoogte, waar men een j eerste blik op de stad werpen kan, lig gen grote steenhopen. Iedere pelgrim ADVERTENTIE Luidruchtige studentendemon straties tegen het beurzeubeleid van de overheid hebben wellicht de verkeerde indruk gewekt, dat overal de „beurzen te klein" zUn. Het blijkt nodig, dit recht te zet ten, want het is beslist een on juiste voorstelling van zaken. Op het gebied van voordeliger leven zijn de beurzen namelijk al tijd groot genoeg - voor wie op de markt koopt. In dat gezelligste en grootste koopcentrum slaagt iedereen naar zijn of baar zin, ongeacht of de beurs groot of klein is. Marktkoopman en straat handelaar bieden hun vele klan ten een royale keus uit een assor timent van honderden artikelen In alle prUsklasscn maar altijd lager dan waar ook. Zij werken met een kleine winstmarge, tot voordeel van hun klanten. Vooral voor de huisvrouw met een be scheiden huishoud-toelage is de markt een uitkomst, want... KAAPSTAD Kort nadat de rechte lijke beslissing was gevallen die de moordenaar van Verwoerd als ontoere kenbaar buiten vervolging stelde, legde de Zuidafrikaanse minister van Justitie, Petrus Pelser, een verklaring af, waar in hij stelde dat de regering zonder voorbehoud de rechtelijke uitspraak aan vaardt. Hij deed een beroep op alle la gen der bevolking de rechtelijke beslis sing in kalme berusting te accepteren. Hij verzekerde de bevolking dat de ter beschikkingstelling van Tsafendas zo danig zal worden uitgevoerd, dat hij geen bedreiging voor de gemeenschap meer kan vormen. Tsafendas zelf zat tijdens de uit spraak met zijn hoofd te knikken maar gaf de indruk eigenlijk niet te vatten wat er gaande was. Hij werd door een dozijn gewapende politiemannen be waakt. Rechter Beyers zei dat hij Tsafendas, gezien diens geestesgesteldheid, evenmin kon berechten als hij het een hond zou kunnen doen. Hij gaf overigens toe te begrijpen dat de genomen beslissing mo gelijk ,,een teleurstelling zou betekenen voor sommige blanke Zuidafrikaanders die de moord op Verwoerd gewroken hadden willen zien". dat drie weken duurt. Het begint hier mee, dat op de 4e maart het bestuur van de stad zijn gezag in de handen T legt van de monniken. Dan begint een streng bewind! Het nieuwe bewind be veelt een grote schoonmaak van Lhasa wat wel nodig is! Er wordt een soort godsvrede afgekondigd, twist en tweedracht worden gestaakt, bureaus gesloten, spelen verboden. De 15e dag van de nieuwe Tibetaanse maand is het hoogtepunt van de Nieuw jaarsviering. (Hier volgt weer een be schrijving van H. Harrer). „Een grandioze processie heeft dan plaats, waaraan de Dalai Lama per soonlijk deelneemt. Daar groeien geheimzinnige stella ges uit de grond omhoog, vaak tot 10 meter. Voor de boterfiguren. Onmid dellijk na zonsondergang worden de ze kunstwerken van boter gebracht, waar monniken maandenlang aan ge werkt hebben. In de kloosters bestaat daarvoor een aparte afdeling, waar bekwame monniken, ware kunstenaars met eindeloos geduld van verschillend gekleurde boter figuren en ornamen ten kneden het fijnste filigraan- werk die dan voor één nacht op gesteld wórden. Honderden van die piramiden omzomen de straat, waai de processie doorheen zal trekken. Nu is reeds het hele huizenfront ach ter die bonte, driehoekige torens ver dwenen. Een onafzienbare menigte staat er voor te gapen. Het begint te schemeren en nu komen de regimen ten van Lhasa met pauken en trom petten aangemarcheerd. Ze vormen een afzetting, dringen de tienduizen den kijkers tot tegen de huizen terug en houden de weg vrij. Spoedig valt de nacht, maar reeds vlamt een zee van lichten op en alles wordt helder als de dag verlicht: dui zenden trillende boterlamp^lammetjes. Nu komt het grote moment: de deu ren van de kathedraal gaan open en langzaam treedt de Dalai Lama naar buiten de jonge god-koning. Vol eer bied buigt zich het volk. Knielen is uit plaatsgebrek niet mogelijk. Nie mand waagt de blik op te slaan. Rus tig en afgementen begint de god-ko ning zijn rondgang over de Parkhor. Telkens weer blijft hij voor de boter figuren staan en bekijkt ze. Een schit terend gevolg heeft zich bij hem aan gesloten, alle hoogwaardigheidsbekle ders en adellijken: dan volgt, streng volgens rang, het hele ambtenaren korps. De menigte zwijgt, door eerbied be vangen. Alleen de muziek der monni ken laat zich horen: hobo's, tuba's, pauken en tamboerijnen. Het is een beeld als een visioen uit een andere wereld, een vreemde, onwerkelijke at mosfeer, waaraan ook ik, nuchtere Europeaan mij niet geheel kan ont trekken. In 't gele geflakker der vele lampjes schijnen de boterfiguren tot leven te komen vreemde bloesems wiegelen op een denkbeeldige wind, de plooien van prachtige godengewa- LONDEN In de afgelopen maan den heeft de Sovjet-Unie wapens, vlieg tuigen en raketten aan verschillende Arabische landen geleverd, in een dui delijke poging om haar greep op dit stra tegisch belangrijke gebied te verstevi gen, zo wordt in diplomatieke, kringen vernomen. De situatie vertoont overeenkomst met die in de vijftiger jaren, met die uitzondering dat de Sovjet-Unie zich toen moeite moest getroosten om in het Midden-Oosten voet aan de grond te krijgen. Volgens diplomatieke kringen in Lon den worden grote hoeveelheden wapens naar Egypte, Irak, Syrië en Algerije verscheept. Daartegenover stellen deze Arabische landen de Sovjet-Unie be langrijke havenfaciliteiten voor haar oppervlakteschepen en onderzeeërs ter beschikking. Het gezaghebbende instituut voor strategische studies in Londen schat, dat Egypte nu naast de 230 MIG's van een ouder type, de beschikking heeft over 130 MIG'S-21. Algerije zou meer dan 300 moderne Russische tanks geleverd hebben gekre gen, terwijl zijn luchtvloot met 50 MIG'S-21 zou zijn uitgebreid. Verder zou Irak luchtafweergeschut, zware tanks en raketten hebben gekre gen, terwijl Syrië eveneens wapens zou hebben ontvangen in de recente maan den. RHEINHAUSEN (Rijnl. -Westf.) De fabrieken van het Krupp-concern Rheinhausen zullen de werktijd van 8.200 werknemers, d.w.z. meer dan 2/3 van het personeel, verkorten. De directie heeft verklaard, dat deze maatregel is genomen als gevolg van de vermindering van orders in de ijzer en staalindustrie. Tibetaanse vluchtelingenkinderen den bewegen zich ritselend een god heft zegenend de hand... Nu is de levende Boeddha vlakbij... De vrouwen voor mij verstarren in een eerbiedig diepe buiging. De me nigte is als versteend van ontzag Diep aangedaan verberg ik mij ach ter de zich buigende vrouwen, wil mij verzetten tegen de macht, die mij in haar ban wil slaan... Het is maar een kind, zeg ik steeds weer bij mezelf, een kind... en toch het doel en middelpunt van het geloof van duizenden, het doelwit van hun gebeden, hun verlangens, hun hoop..." Zo leefden de mensen in Tibet. „Voor velen was het dagelijks leven zwaar, maar zij kenden geen begeerte of af gunst en in hun land van bergen heer ste misschien, ondanks hun eenvoud en armoede meer vrede van hart dan in de meeste steden der wereld." (Dalai Lama). T. Fokker-van Dijk. Uit het boek: „Die Leiden eines Vol- kes" uitgegeven door „Schweizer Tibet- hilfe", Luzern. Foto Fosco Maraini Rom. WENEN In het proces tegen Jo- hann ,en Wilhelm Mauer, die zich voor de rechtbank te Wenen moeten verant woorden wegens oorlogsmisdaden, be gaan in het Poolse concentratiekamp Stanislova, heeft de getuige Israël Ami- nadov, zelf een ex-gevangene van het kamp, nog meer gruweldaden verhaald. Meer dan duizend Joodse kinderen werden door de Nazi-beulen gedwongen op het terrein van het kamp rechtop en volkomen naakt dagenlang in de bar re winterse kou te staan. Wanneer zij dan nog in leven waren, werden zij door de Nazi's vermoord, aldus de 64-jarige getuige uit Tel Aviv. De getuige, die zelf 9 maanden in Stanislova had doorgebracht, verklaar de gezien te hebben, dat de Gestapo de bevroren lichamen van de kinderen op karren laadden, waarbij ook de gebroe ders Mauer meehielpen. Terwijl hij deze getuigenis aflegde kreeg Aminadov een hartaanval. De zitting werd daarop geschorst. Beide beklaagden verklaarden dat zij zich de getuige „niet konden herinne ren". Toen Aminadov zei, dat hij ge dwongen werd verscheidene leden van de Gestapo te scheren, schreeuwde Wil helm Mauer: „Dat is niet waar. Om dat hij een Jood is, had ik bang moe ten zijn om...", waarop hij zich veelbe tekenend naar de keel greep. KOBLENZ De vroegere openbare aanklager in Koblenz, die wegens zijn rol als nazi-aanklager in Luxemburg aan heftige kritiek heeft blootgestaan, Josef Wienecke, zal niet meer in jus titiële dienst terugkeren. Het ambtena rengerecht, waarbij hij tegen het be sluit van de regering Rijnpalts om hem een administratieve functie te geven in beroep was gegaan, wees zijn klacht donderdag af. Ladislav Madej, een andere getuige, zei dat hij op 25 maart 1943 door Wil helm Mauer werd gearresteerd. Hij toonde de jury zijn verminkte handen. ,Ik moest mijn handen tussen de platen van een pers leggen, waarop deze werk dichtgedraaid". Verscheidene Poolse verzetsstrijders werden op het hoofd kwartier van de Gestapo te Stanislova doodgekweld, aldus Madej. Ook dit ontkende Wilhelm Mauer. ADVERTENTIE DRAGERS VAN Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. RIO DE JANEIRO. President Hum- berto Casteilo Branco van Brazilië heeft het parlement naar huis gestuurd en aangekondigd het land tot 22 novem ber bij decreet te zullen besturen. Deze maatregelen zijn het gevolg van de ernstige politieke crisis die 't militair bewind van Casteilo Branco in de 30 maanden van zijn bestaan heeft door gemaakt. Vorige week gaf de president op dracht vijf afgevaardigden van de op positiepartijen het land uit te wijzen, maar het Congres weigerde hieraan ge volg te geven, omdat het vasthield aan het recht dat parlementsleden alleen met toestemming van het Congres ont slagen kunnen worden. Casteilo Branco motiveerde zijn be sluit het Congres naar huis te sturen en bij discreet regeren met de mede deling, dat hij zekerheid wil hebben over het doorgaan van de verkiezingen voor het parlement, staats- en gemeen tebesturen op 15 november. Hij beschul digde de oppositionele Braziliaanse de mocratische beweging „Modes) ervan, „een groep anti-revolutionaire elemen ten" te hebben gevormd met het plan de komende verkiezingen te verstoren. De president heeft de commandant van het garnizoen in Brasilia opdracht gegeven alle nodige maatregelen te ne men om de veiligheid en de rust in de hoofdstad te waarborgen en om te ver zekeren, dat het parlement gedurende een maand inderdaad gesloten blijft. In regeringskringen wees men erop, dat het opschortingsbesluit in geen geval ontbinding van het parlement be tekent. De normale zittingsperiode loopt 30 november teneinde acht dagen nadat het Congres weer in Brasilia bij een mag komen. De nieuw gekozen president, maar schalk Costa E Silva, heeft zich solidair verklaard met het tegenwoordige staatshoofd. Volgens het avondblad „O Globo' heeft hij Branco laten weten, dat hij niet wil worden geïnstalleerd voor het begin van zijn mandaat op 15 maart 1967. De oud-gouverneur van de staat Gu- anabara, Carlos Lacerda, heeft intus sen al verklaard, dat alleen een ver vroegde vervanging van de huidige pre sident door maarschalk Costa E Silva de crisis kan oplossen en de vestiging van dictatuur voorkomen. 4IWEH' b\ JVJu de heer Schnielzer de Rooms-Ka- tholieke werknemers alleen nog maar als kiezers nodig heeft (en ver der niet), zou de Partij van de Arbeid een aanvaardbare keus voor het gros van deze bij de K.V.P. niet meer mee tellende groep moeten zijn. Is dat dan niet zo? Het antwoord is tegelijk ja en neen, meent „Het Vrye Volk" (P.v.d.A.). „Ja. als men naar de politiek van deze partij kijkt. Het beleid dat ge richt is op het tegengaan van grond- speculatie, het moderniseren van de ondernemingen, het ten bate van de gemeenschap exploiteren van aardgas en olie, het voorrang geven aan de volkswoningbouw, dat beleid kan in wijde kring steun krijgen. Maar als sommigen in de socialis tische partij de discussie bijvoorbeeld over de monarchie in de praktische politiek willen brengen, dan werkt dat afschrikwekkend. Omdat geen zinnig mens deze vraag anders dan in uiter ste noodzaak in de politieke strijd wenst te zien. Want meer dan ener gie verslindende verdeeldheid zit er niet in. De P.v.d.A., waarin na de verkie zingsnederlaag zulke geluiden opklin ken, doet daardoor zo verschrikkelijk ouderwets aan, dat zij voor de groe pen, die misschien nu eindelijk uit de confessionele politiek losslaan, geen vanzelfsprekende andere mogelijk heid is. Het komende buitengewoon congres biedt de socialistische partij echter een goede gelegenheid haar ware gezicht te tonen. Het gezicht van een progressieve socialistische partij, die ernaar streeft een program te formuleren, waarmee wij de cen trale problemen van onze samenle ving aankunnen. Een program van trekpaarden, niet van stokpaarden. Pittig en toch zacht TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen van het tandvlees Alleen de tandarts is in staat het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan. •asten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de plaat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen angst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. STOCKHOLM De Nobelprijs letter kunde is dit jaar door de koninklijke Zweedse academie der letteren toege kend aan de Israëlische auteur Sa muel Josef Agnon en de Duits-Zweedse schrijfster Nelly Sachs. s Agnon kreeg de prijs voor „zijn diep gaande karakteristieke verhalende kunst met motieven uit het leven van het Joodse volk", aldus de permanen te secretaris van de academie, dr. Karl Ragnar Gierow. Nelly Sachs krijgt de andere helft voor „haar uitnemende lyrische en dramatische stijl van schrijven, waar mee met ontroerende kracht uitdruk king wordt gegeven aan Israels lot." Samuel Josef Agnon, die in augustus 1888 in Bochatz in Pools Galicië gebo ren werd, trok in 1907 naar Palestina. In 1913 begaf hij zich naar Berlijn om daar letterkunde en geschiedenis te studeren en te onderwijzen. In die stad huwde hij in 1919 met Esther Mars, die hem een dochter en een zoon schonk. Daar ook publiceerde hij zijn eerste verhalen in samenwerking met Martin Buber. Later weer teruggegaan naar Palestina woont hij daar thans in een voorstad van Jeruzalem. Met hoeveel respect Agnon door zijn omgeving wordt behandeld blijkt wel uit het feit dat de Jeruzalemse politie in de straat van de wijk Talpioth, waar hij woont, een bord heeft aangebracht met het verzoek: „Gelieve in deze straat geen lawaai te maken. Hier schrijft Samuel Agnon zijn boeken en hij mag niet gestoord worden." De 74-jarige Joodse dichteres en to neelschrijfster Nelly Sachs, heeft al eerder verscheidene Zweedse, Duitse en internationale prijzen voor haar werk gekregen. Nelly Sachs wist in 1940 met hulp van prins Eugen van Zweden en op insti gatie van de Zweedse Nobelprijswin nares Selma Lagerlöf naar Zweden te ontkomen, juist toen de nazi's haar uit haar woning in Berlijn wilden halen om haar naar een concentratiekamp over te brengen. Zij werd op 10 december 1891 in Ber lijn geboren in een liberaal-Joodse fa milie van zakenlieden. Haar eerste letterkundige werk „legenden en vertellingen" verscheen in 1921. In de jaren voor het aan de macht komen van Hitier kreeg zij naam door haar expressionistische gedichten. Veel van haar werk ging bij haar vlucht uit Berlijn verloren. LONDEN Op een afstand van 32 kilometer voor de Britse kust heeft de Burmah' North Seagroup op een diepte van 6750 voet in de Noordzee voor het eerst olie aangetroffen. De commercië le betekenis van de vondst kan pas worden vastgesteld na nieuwe borin gen en meer proeven. De groep telt twee Britse onderne mingen, nl. Burmah Oil en Imperial Chemical Industries, en twee Ameri kaanse bedrijven, t.w. Ocean Drilling and Exploration en Murphy Petroleum. Bij het vinden van de olie kwam ook gas vrij. In New Orleans heeft de Ocean Drilling bekendgemaakt, dat de boring gas levert in een hoeveelheid van zeven miljoen kubieke voet per dag en olie in een hoeveelheid van on geveer vierhonderd barrel per dag. OAPT4/. Nog dit jaar zal in het gebouw van de gemeentelijke havendienst in Rot terdam een coördinatiecentrum wor den geopend, waar alle bij de binnen komst, het vertrek en het verhalen van zeeschepen betrokken operatieve dien sten. worden ondergebracht. I-Iet is nog niet zo lang geleden, dat de K.L.M. byna dagelyks stof le verde voor sombere berichten en com mentaren, constateert „De Volkskrant" (R.-K.). De lucht vaartmaatschappy moest toen door een diep dal waarin miljoenenverliezen zich opstapelden en de werkgelegenheid voor zeer vele wer kers van de K.L.M. een ontijdig einde nam. Een hijna volledige vernieuwing van de topleiding, een sanering van het bedrijf en bovenal de hoogconjunctuur in het luchtvaart vervoer zijn er reden van, dat de directie woensdag kon mel den dat de opeengehoopte verliezen van de afgelopen jaren weer zijn afgebouwd. Dat is een gelukwens waard. Ook a! omdat het wegwerken van het verlies de maatschappij weer financiële zelf standigheid geeft. De (veelal Amerikaanse) aandeel houders hebben hun optimisme over het herstel van de K.L.M. nooit on der stoelen of banken gestoken. In de periode, toen de positie voor aandeel houders nog uitzichtloos was. ontwik kelde zich in de Verenigde Staten 'n bijkans krankzinnige speculatie in aan delen K.L.M. Zozeer dat waarschu wingen van beursbesturen en van d< K.L.M.-directie noodzakelijk bleken. De prijs die Amerikanen voor de aan delen bereid waren en nog zijn te be talen alle waarschuwingen ten spijt is ongeloofwaardig hoog opge lopen. De K.L.M.-directie profiteert var deze door speculatie opgebouwde koer: thans terecht door nieuwe aandelen tc koop aan te bieden. De kopers weten dat ze voorlopig niet op dividend be hoeven te rekenen. De verliezen zijr weliswaar weg. maar eventuele ko mende winsten moeten nu eerst ge bruikt worden om het verloren gegar.r vermogen op te bouwen. De maat schappij moet zich thans zo sterk mo gelijk trachten te maken voor de ja ren waarin het supersonische vlieg tuig immense investeringskapitalen gaat eisen. Voor de jaren dus dat het internationale luchtvaartbedrijf en dus ook de K.L.M. met nieuwe on zekerheden zal worden geconfronteerd. De K.L.M.-directie rekent er kenne lijk op dat 't verbazingwekkend snel le herstel van de maatschappij aan- delenbeleggers in de V.S. het ver trouwen geeft dat de K.L.M. ook die onzekerheden zal kunnen overwinnen. O HENDAYE Dat voor de Franse douane geen enkel voertuig taboe is, hebben twee employés van een Neder landse begrafenisonderneming erva ren. Zij hadden dezer dagen het stoffe lijk overschot van een in Nederland overleden Spanjaard tot San Sebastian vervoerd en de gelegenheid scheen hun gunstig om daarna een smokkel- operatie uit te voeren. Zij wisten veertig mandflessen alco hol te bemachtigen, die zij in de lijk wagen stouwden en vervolgens met lijkwaden bedekten. Bovendien had de chauffeur de Franse douanebeambten de stellige verzekering gegeven, dat hij niets aan te geven had. Desondanks verstoutten laatstgenoemden zich de lijkwagen aan een minutieus onderzoek te onderwerpen. Alras ontdekten zij de niet met de „status" van de wagen strokende lading. De veertig liter alcohol werden in be slag genomen en de twee betrokkenen konden, na een boete betaald te hebben hun weg naar Nederland vervolgen. ADVERTENTIE de prestaties. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud 1 t

De Vallei | 1966 | | pagina 7