Veenendaals dagblad Drs. Schmelzer streeft zakenkabinet na Oss (80) (64) Hoop sintels stortte op mijndorp Meeste slachtoffers in lagere school Bulten Ontslagen in en in Tiel Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Meer zon Broodrel in Rhenen Betere huisvesting voor school te Amerongen Drie bruidsmeisjes en drie jonkers vergezellen prinselijk bruidspaar Grote ramp in Wales; 200 doden? Met oog op minimum-programma Mail mei hond overreden Studentenrel in Revolte in Laos Keulen Treinontsporing in Frankrijk voorbij Negen-jaren plan nn afgesloten Dier als vriend MODDER ONDERZOEK ABERFAN NOG GEEN KEUZE LOON BELEID KABINET GAF NOG VERDUIDFXIJKING Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-3550 fadm,), 3757 en 3955 (red). Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prij9 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op dl, do en za 1-10 woorden 1.50, ieder woord meer 15 cent Zaterdag 22 oktober 1966 - 40e Jaargang no. 86 (Van onze weerkundige medewerker) Het Schotse minimum was vrijdag avond vrij onbetekenend geworden, maar deed nog wel plaatselijke giet- buien, zelfs met onweer, tot ontwik keling komen. Gedurende het week einde zullen echter, bij een geleide lijk stijgende barometer, zonnige perioden de overhand krijgen en dat betekent, dat de vooruitzichten voor zondag goed zijn. De nachten worden kouder wat lichte nachtvorst is niet uitgesloten maar aan de an dere kant zal nevel of mist een al te sterke afkoeling tegengaan. Er is een kans. dat de middagtemperatu- ren zondag en maandag weer tot 15 A 18 graden zullen stijgen. \Triendschap met dieren is ui zo oud als de wereld; in een grijs verle den hield de mens al huisdieren en reeds met geringe fantasie kan ik mij voorstellen, hoe de kinderen van „homo sapiens diluvialis" hebben ge speeld met jonge honden, schape- en geitelammeren, zelfs misschien met 't kalf van de oeros. Deze toegenegen heid bleef in de loop van vele eeuwen voortbestaan en beperkte zich geens zins tot de jeugd. Ontelbaren hechten zich aan een viervoetige huis- of stal- genoot en het oude, wijsgerige rijmpje geldt nog steeds: De beste mensen hier op aarde Dat zijn de honden en de paarden! Het is, gezien zulk een affectie door de uitgeverij Ploegsma goed beke ken, een boek met 'n paar dozijn ver halen over de vriendschappen uit tal van landen te publiceren, n.l. „Het grote boek over vrienschap met die ren" en men maakte er een vooral voor de jeugd, doch ook ouderen zul len er het hart aan ophalen gezel lig lees-, kijk- en voorleesboek van. Deze bijzonder fraai uitgegeven editie spreekt onmiddellijk aan, niet aller eerst doordat er in weloverwogen zelfkeur van An Rutgers v. d. Loef werk in is opgenomen van experts als Lorenz, Selma Lagerlöf, Joy Adamson, Grijze Vil e.a. maar vooral om de dadelijk in het oog springende, levendige en artistieke kleur-illustra- ties van de vermaarde Poolse artiest Janusz Grabianski, die voor Ploegsma al eerder populaire dierenboeken ver luchtte en met dit nieuwe werk weer veel lof zal oogsten. Ik ken in ons land niemand van dit bijzondere genre, of het moest de jachttekenaar Rien Poortvliet zijn. Toch bestaan er vele verschilpunten. 22-10-'66 A. ti. WIGMAN. (Van onze Haagse redactie) 9 DEN HAAG De formatiepoging van drs. W. K. N. Schmelzer onttreki zich ook deze negende dag van de kabinetscrisis voor een groot deel nog aan het oog van de buitenwereld. Voor vandaag heeft de formateur geen afspraken op het programma staan en kan hij zich, net als gisteren, beraden over het minimum-regeringsprogram, dat een door hem te vormen kabinet ter hand zal moeten nemen. Hierbij beschikt drs. Schmelzer over een dossier, dat het demissionaire kabinet hem ter hand heeft gesteld en dat departenientsgewijs de vraagstukken bevat, die dringend afhandeling vereisen. MERTHYR-TYDAL (Wales) Een ontzettende ramp heeft gisteren het mijnw erkersdorpje Aberfan in Wales getroffen. Een tegen een berghelling opgetaste sintelhoop van een steenkoolmijl is, waarschijnlijk doordat de regen de basis ervan had weggespoeld, aan het schuiven geraakt en heeft in het dorp e de lagere school, winkels en huizen In een oogwenk bedolven. Er wordt vermoed dat bij deze ramp tweehonderd doden te betreuren zijn, vooral school kinderen. Vanmorgen vroeg waren in totaal 75 lijken geborgen en 36 gewonden in de ziekenhuizen opgenomen. Gevreesd wordt, dat behalve in de school, die de meeste slachtoffertjes herbergde, nog doden in het puin van huizen en win kels liggen. Wat de school betreft worden nog 60 kinderen vermist van de 254 leerlingen. Slechts 88 kinderen slaagden erin ongedeerd weg te komen. Vannacht was de berg natte sintels nog steeds aan het schuiven en werden nog tal \an huizen bedreigd. Er waren toen behalve de school ook al 30 huizen en een boerderij bedolven. De berg afval die bijna een eeuw oud was en een gewicht had van naar schatting twee miljoen ton, verraste het dorpje volkomen. De verslagenheid is zeer groot. Gisteravond en vannacht zetten werk lieden bij het licht van schijnwerpers hun pogingen voort, enerzijds de sintelberg tot staan te brengen, anderzijds nog in gesloten mensen te redden. De mijnwerkers in het dorp gaven lucht aan hun verdriet met bittere ver wijten aan het adres der autoriteiten. Volgens de bevolking, hadden de auto riteiten niet moeten toestaan, dat de om vang van de berg in de loop der jaren zulke afmetingen zou aannemen. Het bureau van premier Wilson maak te bekend, dat Wilson zich per vliegtuig naar de plaats van de ramp zou begeven om er op toe te zien, dat alle mogelijke hulp zou worden geboden. Ook prins Philip begaf zich naar het rampdórp. De 254 kinderen in de leeftijd van 7 tot 11 jaar van de lagere school, die in de nauwe vallei tussen de op terrassen gebouwde mijnwerkershuisjes stond, wa ren zich aan het present melden, toen de berg in beweging kwam. De berg gleed ongeveer 800 meter geluidloos voort tot hij de school en de huizen trof en de instortingen een hels lawaai deden ontstaan. De berg strengelde zich om de lagere school, maar trof de aangrenzende mid delbare school slechts ten dele. Daarna stak hij de weg over en werden huizen en winkels gegrepen. „De laag was zeker 12 meter dik en op sommige plaatsen zelfs 15 tot 18 me ter. Het was een verschrikkelijk gezicht en ik zal het nooit vergeten," zo zei een overlevende. Uit de aan de bedolven school gren zende middelbare school, werden meer dan 200 kinderen juist op tijd geëvacu eerd. Als de ramp 2y2 uur later was geko men, zouden veel kinderlevens gespaard zijn gebleven. De herfstvakantie zou dan zijn begonnen. Terwijl de dorpelingen zich nog maar nauwelqks realiseerden dat er een ramp was, kwam al hulp opdagen. In de mijn stroomden de gangen leeg en de mijn werkers gingen samen met de politie, de brandweer en anderen proberen te redden wat nog te redden viel. Dokters, ziekenauto's, leden van de burgerbe scherming en bulldozers werden opge roepen. Naarmate de dag vorderde, ontstond het trieste beeld, dat al zo veel mijnram pen over de gehele wereld te zien hebben gegeven: groepjes angstige mensen ston den op nieuws te wachten, samen met geestelijken, dokters en de kinderen, die niet in de val waren geraakt. Een lijst met namen werd afgeroepen. Vele malen gaf het zwijgen aan, dat hjj of zij werd vermist. Onderwijl stonden de red dingsploegen tot aan hun knieën in de natte sintels, koortsachtig gravend. Bo ven hen was de torenhoge sintelhoop in tweeën gespleten. Koortsachtig werd geschept om de ingesloten klaslokalen te bereiken. Hel pers stonden in lange ryen om de zwar te modder in emmers van hand tot hand te reiken om zo af te voeren. In een kleine kapel werd een centrum voor eerste hulp ingericht. In een haastig ingericht reddingshoofdkwartier voerden autoriteiten besprekingen met legeroffi cieren, die manschappen en helikopters aanboden. Vrijdagavond kwam het tot tragi sche tonelen, toen de ouders van de bedolven kinderen op verzoek van de politie in het naburige dorp Merthyr bijeenkwamen om de autoriteiten in staat te stellen een lijst van slacht offers en vermisten op te maken. Een mijnwerker vernam daar, dat hij zijn drie zoontjes had verloren. In de loop van de avond vond men het stoffelijk overschot .««.de plaatsvervan gende hoofdonderwijzer. Hij had zijn ar men om de lijkjes van vijf kinderen ge slagen. Vermoedelijk heeft hij hen willen beschermen toen de school instortte. Onder het puin vond men de stoffe lijke overschotten van drie meisjes van zeven en acht jaar, die elkaar bij de hand hielden. Een kleine jongen moest ter plaatse een been worden geampu teerd om hem uit de steen- en modder- massa los te maken. Een van de geredde kinderen, een jon gen van tien jaar gaf het volgende re laas: „Wij lachtten en praatten met el kaar in. afwachting van het moment, dat onze onderwijzer zou beginnen met het opmaken van de presentielijst. We hoor den een geluid, waarna het hele lokaal in het rond leek te draaien. Lessenaars vie len om en kinderen gilden. Zij lagen dooreen op de vloer en ook de meester lag op de grond. Zijn been zat vastge klemd, maar hij wist zich los te maken. H(j sloeg .met een steen het glas van de deur kapot en duwde enige kinderen naar buiten. Een van de redders, een mijnwerker, zei dat hij vier kmderen onder een hoop stenen had gevonden. Een kleine jongen leefde nog. Hij stond tegen de verwarming en huilde omdat zijn been beklemd zat. De anderen waren dood. Na een voorlopig onderzoek werd door de nationale kolenraad bekend gemaakt, dat de verschuiving te wijten was aan de abnormale regenval van de laatste tijd. Het regenwater was zodanig in de sintelhoop doorgedrongen, dat de interne waterdruk aan de basis ervan een sterk te bereikte, die deze basis deed open barsten. De massa begon toen zeer plot seling de berghelling af te glijden. Van heinde en ver arriveerden betui gingen van sympathie. Koningin Eliza beth getuigde in haar boodschap van „ontsteltenis en verdriet". Ook in het buitenland werd mede leven betuigd. Tot hen, die zulke bood schappen naar Engeland stuurden, be hoorden Paus Paulus VI en president De Gaulle. Aberfan is een mijnwerkersplaats die als een lint tegen de bergen van een ty pisch vallei-landschap ligt. De kleine huisjes die nu onder modder en mijn afval zijn bedolven, liggen langs de hoofdweg tussen Merthyr, dat deze eeuw gegroeid is als ijzer- en staalstad, en Cardiff. De mistige heuvels, uit kolen en aarde bestaand, vormen het afval van honderd jaar werk in de mijnen. In het dal liggen de ingangen van de mij nen van Merthyr Vale, die 'n onzekere toekomst tegemoet gaan. Mijnwerkers uit de omliggende grijze dorpen verdie nen er hun brood. OSS Aan tachtig werknemers van de afdeling Montage van Metinos Metaalwaren en Staalconstructie in Oss zal ontslag worden aangezegd in ver band met het wegvallen van montage- tussen de twee partijen, in zoverre, dat beide tijdens de begrotingsdebatten be zorgd waren over de middelen, die vol gend jaar nodig zouden zijn om de staatsuitgaven mee te financieren. De heer Roolvink had van die be zorgdheid al blijk gegeven in de Twee de Kamer, maar vond het in over eenstemming met zijn fractie toch geen zaak om zonder meer het kabinet - Cals op te laten stranden. Sinds zijn televisietoespraak eerder deze week, weten wij, dat ook minister Biesheuvel niet zo gerust was als minister-presi dent Cals namens het kabinet in de Ka mer te kennen had gegeven. In ieder geval kon fractievoorzitter Roolvink donderdag laten weten, dat het onjuist was te menen, dat de A.R.P. niet aan de formatie-Schmelzer zou meedoen. In een televisie-interview in de VARA-rubriek „Achter het nieuws", gaf hij gisteravond te kennen, dat zijn partij de formateur „niet voor de voe ten zou lopen". Dit alles wil nog niet zeggen, dat de A.R.I'. ook al zover zou zjjn, dat z\j bereid zou zijn politieke geestverwanten aan te moedigen in een zakenkabinet zitting te nemen. Het personele* aspect is door formateur Schmelzer trouwens nog nauwelijks in bijzonderheden aan gevat. Wel heeft hy zich telefonisch ge oriënteerd welke personen eventueel be schikbaar zouden zjjn. Samenvattend kan men zeggen, dat de formateur er zgn handen vol aan zal hebben om zijn pogingen een nieuw kabinet te vormen tot een goed einde te brengen. Verantwoor delijke politieke waarnemers in Den Haag menen echter, dat het al te voorbarig zou zijn reeds nu van een mislukking te spreken. DRACHTEN Bij het oversteken van Rijksweg 43 te Drachten, is vrijdag de 52-jarige grondwerker W. van der Meer door een auto overreden. Zyn hond, die naast hem liep, kwam eveneens om het leven. In Ermelo is vrijdagmiddag de 20-ja- rige dienstplichtig soldaat L. H. Post uit Rotterdam omgekomen bij het lossen van een partij jerrycans. Hij raakte be kneld tussen een zware vrachtauto en een muur. Bij een verkeersongeluk op de Ger- rit Jan de Jonghweg te Rotterdam is vrijdagmorgen de 24-jarige serveerster F. L. Gijzel om het leven gekomen. Ze reed mee in een sportwagen, die uit de brcht vloog. De jonge vrouw werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De 22-jarige bestuurder C. J. M. v. d. L. werd ernstig gewond. Vrijdagavond is de 35-jarige G. van Gerwen uit Valkenswaard, die te voet de Boxtelseweg te Vught overstak, door een auto in de middenberm geslingerd en om het leven gekomen. In Sevenum is gisteravond het achtjarig meisje Pe tra Zanders, dat op de Grubbenvorster- weg aan het spelen was. door een auto overreden en gedood. RHENEN. Een aantal- Rhenense huisvrouwen, wonende aan de Grebbe- weg en naaste omgeving, heeft 'n pro testbrief met 34 handtekeningen inge diend bij het gemeentebestuur. De da mes protesteerden hierin tegen een ge rucht dat binnenkort in verband met de hersanering van de brood wijken een grote instelling het brood bij hen zou gaan bezorgen. De huisvrouwen zo schrijven zij in hun brief willen geen brood, dat in een fabriek gebakken wordt. „W« willen vers en lekker brood", zo zeg gen de dames. Inmiddels is gebleken, dat de reactie van de dames op een misvatting be rust. De bakker van wie ze tot dusver het brood betrokken, zegt weliswaar, dat hij vandaag voor het laatst brood bezorgt, maar het schijnt dat hij zijn taak zal overdoen aan een collega, zo dat de angst bij de dames voor „fa- brieksbrood" ongegrond lijkt. Het mijndorp Aberfan in'het zuidelijk deel van Wales is vrijdag door een ontzettende ramp getroffen, doordat een grote berg afval gesteente in be weging kwam en een school en een aantal huizen bedolf. Men vreest, dat er tweehonderd doden te betreuren zijn, voor het merendeel schoolkin deren. Slechts enkelen werden levend vanonder de sintellawine vandaan gehaald. KEULEN - Zesduizend studenten hebben gisteravond in Keulen gedemon streerd tegen een verhoging van de bus- en tramtariovrti. "bekogelden de politie met eieren en tomaten. Auto's werden beschadigd. Tenslotte gingen de betogers op straat zitten zodat het verkeer tot stilstand kwam. Er zijn tien aanhoudingen ver richt. orders. Naar de directie meedeelde Is met de werknemersorganisatie overleg gepleegd en overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. De oorzaak van de ontslagen is, dat „Metinos" geen opdrachten meer krijgt van de N.V. Philips om onderdelen voor tl-verlichting te maken. Phlips was de enige grote opdrachtgever van het be drijf. Na het ontslag van de 80 perso neelsleden. blijven er nog circa 35 over. Men hoopt deze in dienst te kunnen houden. De financiële positie van het bedrijf is echter allerminst rooskleurig. Voor de afvloeiingsregeling was in totaal nauwelijks 10.000,- beschikbaar. In verband "met het aflopen van de seizoenwerkzaamheden zullen bij Bre- dero Price N.V. in Tiel 18 Nederlandse en 46 buitenlandse werknemers - meest Turken - afvloeien, zo heeft de directie bekend gemaakt. Bredero Price is een Nederlands-Amerikaanse onderneming waar buizen voor gas- en olieleidingen worden voorzien van een corrosiewerend materieel. Er weken bij deze N.V. thans ongeveer 150 werknemers. NEVERS By het station van Cosne-sur-Loire in Midden-Frankrijk is vrijdagavond een wagen van de auto rail Parijs-Lyon ontspoord. Volgens de eerste berichten zijn er 8 doden en 12 gewonden. PARIJS De Laotiaanse premier Soevanna Phoema heeft op een pers conferentie in Parijs verklaard dat de revolte in zijn land „van enige officie ren" voorbij is. Volgens de premier blijkt uit de jon- ste berichten uit Loas dat de revolte „een plaatselijke actie op beperkte schaal was en niets te doen had met de oorlog in naburig Viëtnam." Soevanna verklaarde later op een re ceptie in de Laotiaanse ambassade, dat hij een telegram uit Laos had ontvan gen, waarin werd meegedeeld dat de opstandige generaal Thao Ma zijn hoofdkwartier ten zuiden van de hoofd stad Viëntiane had verlaten, „met onbe kende bestemming". VERDRONKEN In het Kleine Gat, een diepe plas in de gemeente He kelingen, is vrijdagmiddag de zesjarige Leen van RU te water geraakt en ver dronken. Het knaapje was in de plas, die achter de woning van zijn ouders ligt, aan het vissen geweest. Het loonbeleid is het tweede punt, dat een door drs. Schmelzer gedacht zaken kabinet in de korte tijd van zijn bestaan zal moeten behartigen. Ook het kabinet- Cals was van oordeel getuige een uitspraak van de minister-president in het laatst van het begrotingsdebat vo rige week dat alles gedaan moet worden om de loonontwikkeling in 1967 binnen de perken te houden. De Kamer zal in grote meerderheid een In die geest door het interimkabinet te*voeren beleid steunen. Groter vraagtekens doemen op bij het derde programmapunt, de begroting- 1967 en de in het vooruitzicht gestelde wettelijke maatregelen op 't gebied van de belastingheffing. De kwestie is in hoeverre hier door weinig of niets te doen schade ontstaat die voorkomen had moeten worden. Het is op dit gebied, dat de formateur zijn aandacht de laat ste twee dagen heeft gericht. Het ligt voor de hand, dat drs. Schmelzer zal pogen, behalve zijn eigen fractie, ook die van de Anti-Revolutionaire Partij voor zijn uiteindelijke denkbeelden te winnen. Gaat men de jongste uitlatingen van A.R.-leiders als fractievoorzitter Rool vink en demissionaire minister van Landbouw, mr. Biesheuvel na. dan zien politieke waarnemers een zekere basis Sinds vrijdagavond is er officieel een einde gekomen aan een gedeeltelijke ge brekkige huisvesting van de leerlingen van de openbare lagere school. Aan een klas moest gedurende enkele jaren het onderwijs worden gegeven op de gang, maar dat is nu verleden t(jd. Er werden twee nieuwe lichte, moderne, en zonnige lokalen bijgebouwd en het gebouw kreeg verder een nieuwe leermiddelenberg- rulmte, een schoolkeuken, een nieuwe gang en verder werd van de gelegenheid gebruik gemaakt het schoolplein te betegelen. Met deze vernieuwingen was een l»edrag van f 100.000,gemoeid. In zijn openingswoord herinnerde het hoofd van de school de heer F. van Berge er aan, dat de plannen voor deze vernieuwing en uitbreiding van negen jaar geleden dateren. Ieder jaar werd er iets verbeterd. De burgemeester van Amerongen jhr. mr. O. R. van den Bosch, die de offi ciële opening verrichtte, zei in een toe spraak, dat de school is meegegroeid met de ontwikkeling van Amerongen en sprak zijn lof uit voor de niet aflaten de energie van het hoofd der school om de verbouwing gereed te krijgen. Door verschillende genodigden wer den een aantal geschenken aangeboden. De schoolschoonmaakster mevrouw Van Toorn bood het ^schoolbestuur een prach tige wandklok aan. Namens de oudercommissie sprak mevrouw Van der Veer, die de groei van de school in herinnering riep. Oud-onderwijzeres mevrouw Derksen. vertelde iets over de omstandigheden, waaronder zij en haar collega's inder tijd moesten werken. De heer Dagnelie betuigde zijn war me sympathie voor het openbaar onder wijs, terwijl de rij van sprekers werd besloten door de heer Maris, hoofd van de christelijke ulo-school te Amerongen, die de goede samenwerking aanroerde. DEN HAAG By het huweJyk op 10 jauari 1967 van prinses Margriet met mr. Pieter van ollenlioven zullen drie bruidsmeisjes het bruidspaar vergezellen. Een daarvan is prinses Christina. Het tweede bruidsmeisje is: jonkvrouwe C. C. V. baronesse Bentinck, geboren 16 januari 1943 in Abcoude, die vanaf de lagere school samen met prinses Margriet op school heeft gezeten, een jaar studie aan de universiteit van Montpellier heeft gevolgd met de Prinses en tevens in Leiden haar huis genote is geweest. Zij is opgeleid voor doktersassistente. Zij is een dochter van de burgemeester van Soest en heeft zit ting in het Comité Verlangiyst Bruidspaar. Het derde bruidsmeisje is mejuffrouw F. M. Brandsma. geboren 6 februari 1943 in Groningen en in 1960 aange komen te Leiden. Zij studeerde Engels en was gedurende drie jaar een huisgenote van prinses Margriet. Als bruidsjonker zullen optreden: mr. F. A .Bierman, ge boren 19 april 1940 in Utrecht, een klasgenoot van de heer Van Vollenhoven op het Rotterdams Montessori Lyceum en een studiegenoot in Leiden (rechten). H(j gaat in november in dienst bij de Koninklijke Marechaussee. Verder: mr. J. O. L. baron Van Boetzelaer, geboren 7 december 1940 in Batavia, een studiegenoot van de heer Van Vollenhoven (eveneens rechten) en samen met hem lid van het bestuur van het Leids Studenten Corps. Hij volgt thans aan de „Columbia University" een cursus Amerikaans recht. De derde bruidsjonker is mr. Ph. Houben, geboren 29 januari 1941 in Den Haag. die studeerde aan de universiteit van Fribourg in Zwitserland en aan de Katholieke Universi teit te Nijmegen (rechten). Hij heeft thans een werkkring- sfagiaire bij de Europese Gemeenschap te Brussel en is een zoon van de oud-commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Bruidskinderen zuilen zijn: Coosje v. d. Hoeven, drie jaar oud, dochter van de heer en mevrouw Van der Hoeven- Vietor, kleindochter van de particulier secretaris van Hare Majesteit de Koningin, en jonkheer Arnoud Jan de Beaufort, zes jaar oud. Van 19501953 was zijn moeder, mevrouw De Beaufort-jonkvrouwe Sickinghe, gouvernante van de Prin sessen. Kabinetsfomiateur Schmelzer maakte vrijdagmiddag een strandwandeling te Scheveningen, zoals deze politicus ook bij een eerdere opdracht tussen de werkzaamheden door placht te doen. Het kabinel-Cals, dat vrijdagochtend voor zijn gebruikelijke zitting byeen kwam, heeft, zo verklaarde een rege ringswoordvoerder, nog een aantal ver duidelijkingen en aanvullingen op het urgentiedossier van de heer Schmelzer gegeven. In èerate aanleg was het na melijk samengesteld door de minister president zelf, aan de hand van materi aal, afkomstig uit de verschillende mi nisteries. Ook de overige bewindslieden hebben er nu hun oog over laten gaan, zodat drs. Schmelzer voor het ogenblik beschikt over alles wat hij in deze fase van zijn arbeid meent nodig te hebben. Het is duidelijk, dat de formateur aankoerst op een zakenkabinet, dat op korte termijn een minimum-programma moet verwezenlijken. Het is bekend, dat drs. Schmelzer, nog voordat de konin gin hem verzocht had een kabinet" te vormen, van mening was. dat de ont stane crisis slechts op die wijze kon worden opgeheven. Als eerste punt zal dit kabinet ver vroegde verkiezingen moeten uitschrij ven en de verantwoordelijkheid voor kamerontbinding op zich moeten ne men. In tegenstelling tot andersluiden de berichten, verzekert men in K.V.P.- kring nadrukkelijk, dat daar tegen spoedige verkiezingen, die dus ergens In januari in plaats van in mei gehou den zouden worden, geen enkel bezwaar bestaat.

De Vallei | 1966 | | pagina 1