Bouw gaat met z'n kraam de Kerkewijk verlaten Gemeente: „Het kan daar niet langer" sanitaire stop" is toegestaan Veel belangstelling voor Gallinova 1966 NIEUWE WEGEN IN WORDING Kantongerecht Wageningen Rotterdammer wil proefproces of Ter overdenking Mede-oprichter van damclub begraven Aquariumvrienden Tingel-Tangel in „Reehorst" Glad wegdek speelde automobilist parten Luxe auto botste tegen vrachtwagen Van 9-12 november AGENDA Wie helpt bij collecteren S.G.P. bespreekt „nihilisme" Hoop op God NIET ZO BEST ROESTVRIJ ADVIES 55 Taak van de vrouw gezin en maatschappij Pagina 3 ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 VEENENDAAL Bijna vijftien jaar lang heeft de rijzige Bouw van de Laak (gewoon „Bouw" voor zijn klan ten) zijn frites, croquetten en ballen ge hakt in zijn oranje-witte kraam langs de Kerkewijk aan de man gebracht. Nog anderhalve week en dan is er een eind gekomen aan deze periode. Niet dat Bouw zijn frituurpan aan de wil gen zal gaan hangen en de mayonaise- pot voorgoed in de ijskast zal zetten. Hij gaat verhuizen, met kraam en al. Aan de Parallelweg is een plaats voor hem gereserveerdBouw is zelf niet direct enthousiast over die verhuizing. „Mijn vaste klanten zullen me daar wel weten te vinden", vertelt hij onder het patat es-bakken door, „maar het doorstromende verkeer zal ik gaan missen. Het zal me daarom heus wel in mijn omzet gaan schelen". De geschiedenis die aan de verhui- zings-plannen vooraf ging is nogal ge compliceerd. Van de Laak vertelt: „M'n oude wagen was niet zo best meer. Er moest een nieuwe komen. Ik schakelde de gemeente in en kreeg pas later te horen dat ik op dezelfde plaats geen nieuwe neer mocht zetten Volgens zijn zeggen zou de gemeente bezwaar gemaakt hebben vanwege de verkeerssituatie ter plaatse. Na veel heen en weer gepraat legde Van de Laak zich bij die bezwaren neer, al kon hij ze niet altijd billijken. Maar toch zegt hij: „Er is natuurlijk wel iets voor te zeggen. Met het oog op de toekomst, bedoel ik dan, want tot nu toe is er nog nooit een ongeluk in de buurt van de wagen gebeurd. Wel heb ik me soms geërgerd als schooljon gens de fietsen zo maar op het trot toir gooiden, zodat de mensen er niet meer langs konden Zijn vrouw valt hem bij: „Over een jaar of drie, vier is dat punt daar aan de Kerkewijk wel gevaarlijk. Als de auto's dan in die drukte voor de wa gen stoppen, kan het misschien wel 'ns mis gaan Ondanks de aangevoerde argumenten klinken de woorden van het echtpaar Van de Laak niet erg overtuigend. De nieuwe wagen, waaraan momen teel bij een carrosseriefabriek in Ame- rongen de laatste hand wordt gelegd, is er een, waar Bouw nu al met trots over spreekt. „Helemaal gemaakt van roestvrij staal," stelt hij vast, „en het interieur is met formica bekleed, zo dat er geen kwastje verf aan te pas hoeft te komen." Zowel hij als zijn vrouw vindt het, De wagen was aan vernieuwing toe, dat laat deze foto duidelijk zien. Toch zal er iets aan het dorpsbeeld ver anderen als de vertrouwde frites kraam er niet meer staat. omdat het zo'n prachtige wagen wordt, wel wat jammer, dat deze niet meer langs de Kerkewijk wordt geplaatst. „We komen nu, gerekend vanaf 't kruis punt, ongeveer 25 meter de Parallel weg in te staan en dat vinden we, om zo te zeggen, toch wel een beetje ach teraf." Van de Laak heeft zijn bezwaren te gen de toegewezen plaats aan de ge meente kenbaar gemaakt. Hij heeft de situatie ter plaatse grondig bekeken en is tot de conclusie gekomen, dat zijn wa gen best wat dichter naar de Kerkewijk toe zou kunnen worden gezet. Hij wil beslist geen muggezifter zijn, maar zegt hij, het gaat er voor mij tenslot te om dat ik daar aan de Parallelweg de kost moet kunnen verdienen. Wel heeft hij toestemming om aan de Kerkewijk een reclamebord neer te zetten. Bij de gemeentelijke dienst van Bouw en Woningtoezicht is men van oordeel dat de wagen van de heer Van de Laak ook om esthetische redenen niet langer kan blijven staan. Met hem is overeen gekomen dat hij per 1 september zou gaan verhuizen, maar omdat de nieu we wagen toen nog niet gereed was is het daar niet van gekomen. Inderdaad bevestigt men bij Bouw en Woningtoezicht, dat het verkeers technisch gezien niet langer verant woord is dat de wagen aan de Kerke wijk blijft staan. „Als men daar gaat parkeren, wordt het verkeer in gevaar gebracht," zo zegt men. Gevraagd naar de nieuwe standplaats aan de Parallelweg, waar de heer Van de Laak zich aanvankelijk maar moeilijk mee kon verenigen, luidt het commentaar: ,',Wij hebben gemeen tewerken om advies gevraagd en daar vond men de nu gekozen plaats de al lerbeste RHENEN Zaterdagmiddag ls op de algemene begraafplaats te Rhenen het stoffelijke overschot ter aarde be steld van de heer S. van Veenendaal, die dinsdag jl. tijdens de wedstrijd avond van de Rhenense damvereniging in het „Eigen Gebouw" plotseling; over leed. Wijlen de heer Van Veenendaal, die de leeftijd van 65 jaar bereikte was onder meer dertig jaar lid van de dam vereniging en was een van de mede oprichters. De begrafenisplechtigheid werd on der jneer bijgewoond door een groot aantal damsportvrienden uit Rhenen. VEENENDAAL Ten huize van de heer Leusink, Hoogstraat 10, wordt dinsdagavond 25 oktober een vergade ring van de aquariumvereniging „Mi- nor-Veenendaal" gehouden. Tijdens deze bijeenkomst zal een le zing gehouden worden door de heer W. A. Tomeg uit Den Haag. De lezing wordt toegelicht met dia's. EDE Het cabaret Tingel-Tangel van Sieto en Marijke Hoving zal op dinsdag 8 november in het Edese Ree horst het programma „Met zotten en wijzen bijeen, weet U meer dan wij zen alleen" brengen. VEENENDAAL Vrijdagmiddag deed zich een botsing voor tussen twee personenauto's op de hoek Klaas Ka terstraat en Dr. Slotemaker de Bruï- neplein. Vanuit de Klaas Katerstraat kwam heer J. P. D. uit Veenendaal. Bij het Slotermaker de Bruïneplein wilde hij afremmen voor een van rechts komen de personenauto, bestuurd door de heer H. B. uit Veenendaal. Door het natte wegdek gleed de wagen door, waardoor hij de linkerzijde van de auto van de heer P. raakte. Er ontstond materiële schade aan beide voertuigen, die onderling werd geregeld. VEENENDAAL Gistermorgen ont stond er lichte materiële schade aan een personenauto, toen deze In botsing kwam met een vrachtwagen. De heer G. v. W. uit Veenendaal reed met zijn vrachtwagen over de Patrimoniumlaan. Van links kwam uit de Dr. Colijnstraat een personenauto, bestuurd door de heer C. B. uit Vee nendaal. B. draaide rechtsaf de Patrimonium laan op. waarbij hij met zijn. linker koplamp de linkerzijde yan de vracht auto raakte. De personenwagen werd hierbij be schadigd. WAGENINGEN Student J. v. K. uit Veenendaal was niet voor de balie verschenen. Hij had met een scooter gereden zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. Voorts bleek het kenteken niet aan de door de wet gestelde eisen te voldoen. Zijn vader was als gemach tigde komen opdagen. Deze hield de kantonrechter voor, dat hij uiteindelijk de boete moest betalen. „En ik heb er meer thuis rondlopen. Bovendien hebben we ook al moeten bijspringen met de beurs, de toelage was dit jaar wel erg tegengevallen.." De schikking van f 100,-, die de niet verschenen student had ontvangen had de jeugdige overtreder nog niet kun nen betalen. En nu moesten pa en ma maar bijspringen. In zijn requisitoir bracht de officier van Justitie, mr. J. Boekraad, naar voren, dat de student zich diep moest schamen voor de ver oorzaakte gezinssituatie. Hij eiste f 10,- of 1 dag voor het niet in orde zijnde kentekenbewijs en f 40,- of 4 dagen voor het rijden zonder rijbe wijs. Na de opmerking van de vader: „Mijnheer de officier, ik vind uw eis correct", vonniste de kantonrechter, mr. A. C. v. d. Brand, met f 10,- of 1 dag en f 50,- of 5 dagen. Autohandelaar W. S. uit Rhenen en zijn zoon F. moesten zich voor de balie verantwoorden omdat junior met het handelsnummer had gereden voor pri- vé-doeleinden, terwijl senior dit zou hebben toegestaan. Het kentekenbewijs was daarom in beslag genomen. Senior bracht naar .voren dat zijn zoon dit grapje buiten zijn medeweten had uitgehaald. Hij had zijn zoon trou wens altijd voorgehouden dat dit hande laarsnummer alleen voor zaken mocht worden gebruikt. Op de vaderlijke opmerking van „niet waar jongen", gaf junior een onderda nig bevestigend knikje. De officier meende dat senior niets ten laste kon worden gelegd en eiste vrijspraak en teruggave van het In be slag genomen kenteken. Junior zag de officier wel schuldig en tegen hem eiste hij f 50,- of 5 dagen. De kantonrechter kon het met de of ficier eens zijn en vonniste conform. De Edenaar R. S. zou met zijn zoon tje balletje getrapt hebben op de open bare weg, hetgeen door hoofdagent wg. de B. uit Ede die als getuige fungeer de, werd bevestigd. Verdachte gaf toe dat hij inderdaad een balletje had geschopt doch noemde verbalisant een niet-gezien figuur in Ede. Daar verdachte en verbalisant in de zelfde straat woonden, had R. S. ver wacht dat hij anders was opgetreden. Ook de omwonenden mochten de hoofd agent niet zo graag. De verbalisant had beslist niet veel vrienden in de straat en in Ede. De of ficier moest maar eens inlichtingen in winnen. Vervolgens hield verdachte verbalisant verschillende voorvalletjes voor die hij steeds gepaard liet gaan met de opmerking: „Weet u ook mijn heer De B." De officier, die meende dat hij zich aan het ambtsedig proces-verbaal moest houden, eiste f 2,50 of 1 dag. De kan tonrechter kon het hier mee eens zijn. De Rotterdammer G. L. v. L. had zijn auto stilgezet langs Rijksweg 12 omdat de slaap hem trachtte te over meesteren. Nu had de Rotterdammer voor deze overtreding een schikkings voorstel van f 25,- ontvangen. Tot zijn verweer bracht verdachte naar voren dat een „sanitaire stop" wel was geoorloofd. Bovendien mocht iemand die onwel werd ook rustig stop pen. Nu de slaap een aanval op de vei ligheid in het verkeer wilde doen mocht hij niet stoppen. Verdachte bleek de f 25,- niet dwars te zitten. Hij wilde nu een principiële uitspraak. BARNEVELD De landelijke pluim veetentoonstelling en zakenbeurs „Gal linova", die dit jaar van 9 tot en met 12 november in de pluimveehal te Bar- neveld wordt gehouden, belooft een groots evenement te worden. De belang stelling van standhouders en sportfok- kers is opnieuw groter dan vorig jaar, zodat men heel zujnig zal moeten zijn met de ruimte in de pluimveehal. Meer dan zestig standhouders zullen acte de presence geven en het aantal Heden, zaterdag VEENENDAAL De Ruif, Nieuweweg; met Quibus 5. 20 uur dansavond BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal: „Saudokan, de tijger van Ceylon". Morgen, zondag BIOSCOOP Luxor Theater Veenendaal, 15 uur Sau dokan, de tijger van Ceylon. 19.30 u.: „Vrouwenjagers". TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes- seling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.00—17.00 uur, bo vendien dinsdagavond van 19.00-21.00 uur. Op woensdag gesloten. Nagekomen weekenddienst: Veenendaal Groene Kruis: Zuster Stutvoet, Julianastraat 71, tel. 2655. EDERVEEN Maandagavond wordt er een huis - aan - huis - collecte gehouden voor vluchtelingenhulp. De organisatie in Ederveen berust bij zus ter Ruttenberg. Het blijkt, dat er niet voldoende volwassen collectanten zijn. Wie maandagavond aansluitend op het radio- en tv-programma mee wil doen, kan zich melden bij zuster Ruttenberg, Luntexsekade 6. Bouw van de Laak bakt zijn frites niet lang meer aan de Kerkewijk. Zijn klanten zullen hem echter ook wel aan de Parallelweg, zijn nieuwe standplaats weten te vinden. VEENENDAAL. Deze week zijn de werkzaamheden aan de Buurtlaan- West begonnen. Vanaf maandag is de weg voor alle verkeer afgesloten en hebben grote machines er bezit van genomen. Gedurende de komende maanden zal er een geheel nieuwe riolering aangelegd worden, zullen de bomen verdwijnen en parkeerhavens aangelegd woraen. De weg wordt bovendien tot 9 meter verbreed. Het grote aantal leidingen dat in de grond ligt bemoeilijkt een vlotte uit voering van het werk, dat in totaal f 450.000 opslorpt. Volgend voorjaar hoopt men de weg gereed te hebben. Alle overlast voor de bewoners, die dit werk ongetwijfeld met zich mee brengt, zal dan resulteren in een mo derne asfaltweg. Het trillen van de huizen als er een bus voorbij komt zal dan waarschijnlijk ook voorbij zijn. VEENENDAAL. In het bouwrijp maken van de grond in het plan „Salamander" begint tekening te komen. Dezer dagen begon men met de aanleg van de riolering. Het werk zal voortgezet worden, totdat de wegen verhard zijn. In het plan komen ongeveer 60 woningen, voor het me rendeel waarschijnlijk bungalows. De eerste bungalow in het plan, die reeds in aanbouw is, is bestemd voor wet houder C. N. van Kuijk. inzendingen op het gebied van sport- pluimvee is ruim 2250. Ook dit jaar zal er weer een demon stratie van bedrijfspluimvee zijn. Vo rig jaar is men er op de „Gallinova" als eerste expositie in ons land mee be gonnen. en het succes van vorig jaar heeft de organisatoren doen besluiten ook dit jaar ruime aandacht aan dit onderdeel te schenken. Het aantal in schrijvers voor deze rubriek is reeds 40 en de inschrijving is nog niet gesloten. Voor de houders van vermeerderings- bedrijven zullen diverse moederdieren, zowel voor de slacht als voor de leg, worden getoond, zogenaamde reproduk- tiemateriaal (1 haan en 4 hennen). Voor de bedrijfspluimveehouder zal voor de legbedrijven het eindprodukt (6 hennen en 30 eieren) worden getoond. De slachtpluimveemesters kunnen kennis maken met slachtrijpe slachtkui- kens (12 stuks met vermelding van leeftijd). Boven de vrij ruime kooien is een vlak beschikbaar voor het aanbrengen van reclame en het vermelden van na dere produktiegegevens. Ook het grote publiek, dat in de verte wel eens een merk hoorde noemen, kan nu zelf op deze landelijke tentoonstelling de diver se soorten aanschouwen. Voor de fok kers en kuikenbroeders een unieke ge legenheid hun produkten te tonen, voor geïnteresseerden een prachtige gelegen heid kennis te nemen van hetgeen voor hun bedrijven het meest geschikte pluimvee is. Op een vrijdagmiddag gehouden pers conferentie heeft de heer JC. A. A. Rouwenhorst van 't Produktschap voor Pluimvee en Eieren een inleiding gehou den. Hierin zei hij onder meer dat 40% van de afzet van eieren in Nederland rechtstreeks van de producent ge schiedt. Twee jaar geleden bedroeg dit 32 procent. Dit komt vooral doordat de huisvrouwen verse eieren wensen. Ve len merken het verschil van een vers en minder vers ei vaak niet, maar al leen het idee heeft deze ontwikkeling ten gevolge, zo stelde de heer Rouwen horst. Op donderdag 10 november zal er 'n bijeenkomst gehouden worden in Bar- neveld, waar ir. E. H. Ketelaars, rijks- pluimveeteeltconsulent voor N.-Brabant, een inleiding zal houden over enige as pecten over de bedrijfsvoering in ver band met de C.R.D.-bestrijding. Daarna is er gelegenheid tot het stellen van vragen over allerlei pluimvee-aangele genheden aan een forum, bestaande uit de heren ir. J. A. A. Bokx, ir. H. M. K. Frings, dr. Th. J. de Man. de heer W. J. D. Veenemans en drs. P. T. M. van de Venne. VEENENDAAL De S.G.P. kies vereniging te Veenendaal belegt dins dagavond 25 oktober een ledenverga dering in het gebouw van de Geref. Gem. aan de Fluiterstraat. De S.G.P.- leden zullen zich in deze vergadering onder meer bezighouden met de kandi daatstelling voor de Tweede Kamer verkiezingen. De heer J. Vos zal na afhandeling van de overige huishoude lijke aangelegenheden spreken over het onderwerp „Nihilisme". De officier kon in het betoog van ver dachte komen en eiste f 11,- of 1 dag. Hij zag het stopverbod van de vlucht stroken ingevoerd om het bermtoerisme tegen te gaan. De officier zegde tevens toe dat hij in hoger beroep zou gaan om nu eens een definitieve beslissing uit te lokken. De kantonrechter vonniste conform. Wat buigt gij U neder, o mijn ziel, en wat z.ijt gij onrustig in mij.' Hoop op God, want ik zal Hem nog loven. Psalm 4212 111 VEENENDAAL De bondspresi dente van de chr. plattelandsvrouwen en meisjesbond, mej. Van Leeuwen zal tijdens de ledenvergadering van de afdeling Veenendaal, die donderdag avond 27 oktober in hotel „de Koren beurs" zal worden gehouden, spreken over het onderwerp „De taak van de vrouw in gezin en maatschappij". Veel psalmen zijn uit nood en tra nen geboren. Ook de psalm van het hijgende hert, die onder christenen zeer geliefd is. De dichter had het erg moeilijk. Allerlei kruis en tegenspoed is zijn deel. Hij wordt benauwd van al le zijden. Hij klaagt voor het aange zicht Gods: „Al Uw baren en Uw gol ven zijn over mij heengegaan". Het is in zijn hart zeer donker geworden. Ramp na ramp treffen hem zodat zijn vijanden spottend vragen: „Waar is nu Uw God?" En deze vraag wekt weer klank in zijn eigen hart: „Ja, waar is nu zijn God?" En daar komt nog een andere nood bij. Hij mist niet alleen de hulp Gods in al zijn rampen en tegenspoeden, maar hij mist boven alles de vertroos ting Gods, die hij vroeger zo vaak on dervonden heeft. Het is alsof de Here hem verlaten heeft, alsof er voor hem geen uitkomst meer komen zal, alsof hij straks voor eeuwig van God ge scheiden zal zijn vanwege al zijn zon den. Wanneer hij dan denkt aan vori ge dagen waarin hij zich verheugen mocht in Gods gemeenschap, waarin de vrede Gods zijn hart vervulde en waarin hij zingen kan van de genade en de ontferming Gods, dan wordt het hem nu toch bang te moede en zo roept hij uit: „Wat buigt gij U neder, o mijn ziel, en wat zijt gij onrustig in mij!". Toch is het niet de bedoeling van de dichter om zichzelf te gaan beklagen en om medelijden met zichzelf te heb ben. Eigenlijk gaat hij zijn eigen hart, zijn eigen ziel bestraffen. Hij gaat met zichzelf spreken: „Wat buigt gij U ne der, o mijn ziel..." Zie je dan niets an ders meer dan je nood en je ellende en heb je dan geen oog meer voor Gods genade? Zie je dan niets anders meer dan je zonde en schuld en is er dan geen Lam geslacht wiens bloed reinigt van alle zonde? Is de Heerê Je zus dan niet gekomen om ons te verlossen uit alle nood en heeft Hij niet alle krank heden op Zich genomen en alle smar ten gedragen „Wat buigt gij U neder, o mijn ziel, en wat zijt ge onrustig ln mij?"... Heeft de Heere Jezus niet ge roepen: Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven? Is Hij niet een Redder en Verlosser? Heeft Hij niet de zonde verzoend en de schuld betaald en de straf gedragen? Hij is toch om onze overtredingen verwond en om onze on gerechtigheden verbrijzeld en... door zijn striemen is ons genezing gewor den. Wanneer we zo tot onze ziel spre ken en wannaer we op de school van de Heilige Geest geleerd hebben wie de Heere is voor zijn volk, genadig en barmhartig en groot van goedertieren heid, dan zullen we ook het vervolg van onze tekst na kunnen zeggen: „Wat buigt gij U neder, o mijn ziel, en wat zijt ge onrustig in mij! Hoop op God, want ik zal Hem nog loven. Hij is de menigvuldige verlossing mijns aangezichts en mijn God". De Heere kent degenen die de Zij nen zijn. Hij ziet hen ook wel gaan op wegen van droefheid en smart. Hij is het zelf die hen op deze wegen leidt. En hij vergeet zijn kinderen niet al denken zij dit soms. Op zijn tijd zal Hij ook komen om hen te verlossen en te redden uit hun grote nood. Want Hij is altoos groter dan de nood en aan Zijn barmhartigheid komt geen einde. Daarom roept de dichter het ook uit: „Hoop op God". Dit hopen is een af zien van onze eigen nood en ellende en een opzien tot de Heere, die nog helpen kan als het aan onze kant al reddeloos verloren is. Dit hopen is ook een geduldig wach ten. Hij zal Zijn kinderen niet om la ten komen in hun ellende, maar wij moeten leren wachten op Hem. Zijn tijd is niet altijd onze tijd. Maar Zijn tijd ls de beste, daar kunnen we vast op vertrouwen. En wanneer we in onze nood leren zien op de Heere dan wijkt de onrust reeds ook al heeft Hij ons nog niet uit geholpen. En dan kunnen we het al uit roepen terwijl de hulp nog komen moet: „Hoop op God, want ik zal Hem nog loven". We zullen verstaan dat bij dit alles geloof nodig is. waarachtig levend ge loof, gewerkt door de Heilige Geest. Door dat geloof leren we immers zeg gen: Hij is de menigvuldige verlossing mijns aangezichts en mijn God! Dat geloof kan aangevochten worden en bestreden. Maar het waakt door de kracht van de Heilige Geest toch ge regeld weer op. En in de grootste nood mogen we ons aan Hem vastklampten. In de dag der benauwdheid worden we naar Hem toegedreven. En zo mogen we het onszelf en een ieder die tot Hem de toevlucht neemt, tot dat Lam, ook dat geslacht is tot verzoening on zer zonden, zodat we weer kunnen zeg gen dat de Heere onze God is, op het hart binden: „Hoop op God!" Want Gods goedheid zal Uw druk. eens verwiss'len in geluk. Hoop op God, sla 't oog naar boven, want ik zal Zijn Naam nog loven. Veenendaal, da. A. Yroegindeweij.

De Vallei | 1966 | | pagina 3