Mao Tse-toenp; zijn masker werpt af Uw kennissen noemen u evenwichtig. Problemen ziet u meestal rustig onder ogen. U steekt er graag een pijp bij op. Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopoaett rookt? Coopvaett Accountant stelt Staat en de Ned. Bank verantwoordelijk Lucaskind" in de Kamer Levendig" journaa Duizenden vluchten over barre Himalaya China maakt geen haast met uitreisvisa geven Nieuwe functie voor oude weg Tibetix't dak van de wereld (Hl-slot) 0 Voor twee Nederlandse gezinnen Gemeente-ambtenaren schilderen zelf hun noodsecretarie Voor Texeira-tekort van f45 miljoen mm Brandkast-krakers lieten buit achter GEKORTWIEKT Strenge eis tegen man. die zijn vrouw bedreigde Verdrag Onrust Hoogtepunt Himalaya Eindeloos 3 Wm. ONDERZOEK GEWENST V ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 In 1948 begonnen zich donkere wolken boven de Potala samen te pakken. De Dalai-Lama was in die tijd nog midden in zijn studies om zich voor te bereiden op zijn troonsbestijging bij zijn meerderjarig worden. Telkens ontving de regering berichten, dat Chinese spionnen door het land trokken om zich op de hoogte te stellen van de legersterkte van Tibet en om er achter te komen of het buitenlandse hulp ontving. Nu, dat „leger" bestond uit 8500 officieren en manschappen in totaal. Wel had ieder 'n geweer en had men 50 stuks verouderd geschut van uiteenlopende soort. Het was meer 'n politiemacht over 't hele land verspreid om ongewenste vreemdelingen buiten de grenzen te houden en om toezicht in Lhasa uit te oefenen. Als leger volkomen onvoldoende om van enige betekenis te zijn in een oorlog. Wat die buitenlandse hulp betrof: te dien tijde bevonden zich in heel Tibet zes Europeanen: drie Engelsen, te we ten, één ambtenaar en twee radio-tech nici. Dan twee Oostenrijkers en één Wit-Rus. De laatste drie waren uit En gelse interneringskampen gevlucht ge durende de tweede wereldoorlog en hun was in Lhasa asiel verleend. De eerste ernstige tekenen van het naderend onheil vertoonden zich in de oostelijke provincie van Tibet. Eén van de Engelse radiotechnici reisde naar deze provincie Chamdo en seinde vandaar aan zijn collega in Lhasa, dat grote troepenmachten aan de oostelij ke grens van - Tibet werden samenge trokken. In vroeger eeuwen had zich iets der gelijks ook wel eens voorgedaan, maar dit was vóór het Communisme zijn in trede in China deed. Dit Communisme had van China een militaire macht ge maakt als nooit tevoren. Bovendien had er tussen de twee volken altijd nog een soort sympathie voor elkaar bestaan op godsdienstig gebied, maar ook dit was met het nieuwe regime verdwe nen. Al spoedig kwamen berichten over Invallen van Chinezen. Aanvankelijk vocht het Tibetaanse leger, geholpen door de bevolking, nog met enig suc ces, maar al spoedig moest het voor de overmacht zwichten. Protest van Tibet bij de V.N. had geen succes. De Chinezen zonden on dertussen een afgezant naar Lhasa met de verzekering, dat men de rest van Tibet ongemoeid zou laten. Het volk, ongerust geworden, drong aan op de vervroegde meerderjarig heidsverklaring en troonsbestijging van de Dalai Lama. De regering gaf toe en zo besteeg op zestienjarige leeftijd de ze jonge god-koning de troon, met een loodzware verantwoordelijkheid op zijn schouders en een donkere toekomst in het vooruitzicht. In deze moeilijke tijden werd niet al leen getracht de militaire weerbaar heid te mobiliseren, maar vooral ook werden alle krachten ingezet om de geestelijke en godsdienstige weerbaar heid wakker te roepen. Overal, door het hele land werd door de monniken op geregelde tijden uit de Tibetaanse bijbel voorgelezen. Overal zag men nieuwe gebedsvlaggetjes en gebedsmo lens. Meer offers werden gebracht van boter en meel. In hup rotsvaste geloof hoopten de Tibetanen het ongeluk te kunnen afwenden en hun onafhanke lijkheid te kunnen bewaren. Onderhandelingen via de gouverneur van Chamdo met de Chinese regering hadden plaats op verzoek van de laatste, in Peking en daar, zonder dat het de delegatie vergunö was rugge spraak met de regering in Lhasa te houden, werd hun onder dreigementen het 17 punten tellende verdrag opge drongen. Dit verdrag was gebaseerd op de aanmatiging, dat Tibet een deel van China was. In Lhasa hoorde men dit via radio Peking. Daarin werd gezegd, dat ge durende de laatste honderd jaar bui tenlandse imperialisten Tibet binnenge drongen waren en het volk in de diep ste slavernij hadden gebracht! Het be vel tot de „bevrijding" van Tibet was gegeven. Tibet moest tot het moeder land China terugkeren. In deze tijd heeft de Dalai Lama in gezien, dat het isolement verkeerd ge weest is, dat men ook als natie niet in afzondering leven kan. Ook in zijn on geluk bleef Tibet nu alleen staan. Al spoedig werd het land en Lhasa overstroomd door Chinese troepen, die met niets kwamen en onderdak en voedsel verlangden. Daar Tibet altijd net in zijn eigen behoeften kon voor zien. was de voedselvoorraad spoedig uitgeput. Aanvankelijk bekeken de Tibetanen de Chinezen met onverschilligheid, la ter werd het opstandigheid. Steeds ho ger werden de Chinese eisen. Men ver langde dat jonge Tibetanen in China •en militaire opleiding zouden volgen, dat de Chinese vlag gehesen zou wor den i.p.v. de Tibetaanse, enz. Toch aanvaardde de Dalai Lama in 1954 een uitnodiging om naar Peking te komen, hoewel zijn onderdanen voor zijn leven vreesden. Hij was toen ne gentien jaar. In gesprekken met Mao Tse-toeng voelde hij wel diens vijan digheid tegenover de godsdienst. Toch hoopte de Dalai Lama, die wel geïm poneerd was door de hervormingen in China, de moeilijkheden op vreedzame wijze in de toekomst op te kunnen los sen. Na een jaar, met de belofte van eigen regionale autonomie verliet hij Peking, vol hoop, maar met een zwaar hart. de kop op en de Dalai Lama voelde dat hij als wereldlijk leider zijn invloed op het volk begon te verliezen. Immers in zijn tweeledige functie als god-koning moést hij zich wel tegen geweld als middel verweren, daar dit tegen de leer van Boeddha indruiste. Het drama bereikte zijn hoogtepunt, toen de Dalai Lama van de Chinese ge neraal in Lhasa een uitnodiging ontving om een theatervoorstelling in het Chi nese kamp bij te wonen, vergezeld van de boodschap, dat geen gewapend be geleider het Chinese kamp zou mogen betreden. Daar in de afgelopen tijd op deze wijze drie hoge Lama's in de oostelij ke provincies waren uitgenodigd en vermoord, vloog het gerucht als een lopend vuur door de stad en binnen korte tijd stond een vele duizenden tel lende menigte voor het zomerpaleis van de Dalai Lama, gewapend met stok ken, spaden en messen en wierpen ze barricaden op om hun god-koning te beschermen. Deze menigte, deze woe dende, kokende mensenzee hield stand van 9 tot 17 maart. Toen beschoten de Chinezen het pa leis met granaten, waarop de volksver tegenwoordiging besloot tot de vlucht van de Dalai Lama. Deze verliet, als soldaat vermomd, 's nachts het paleis en zijn zware tocht naar India als ban neling begon. Na zijn vlucht werd het paleis en Lhasa door artillerie gebombardeerd en meer dan 10.000 Tibetanen verloren het leven. En toen begon eerst recht de lijdens weg van het Tibetaanse volk, dat nu geheel in opstand was gekomen tegen zijn onderdrukkers. Duizenden Tibeta nen, van alles beroofd, tot dwangarbeid veroordeeld, dorpen uitgemoord, pries ters gefolterd en kloosters verwoest. Kinderen voor hun „opvoeding" naar China gedeporteerd. Wie vluchten kon, vluchtte. Daar komen ze, mannen, vrouwen en kinderen, over de duizelingwekkend ho ge bergpassen van het Himalayage- bergte, omhoogklimmend ln sneeuw en ijs tot 4000, soms 5000 meter hoog. Waar de ijzige winden waaien, waar de ademnood door de grote hoogte de mens het gaan belemmert. Daar komen ze, kinderen zonder va der, de moeder en het oudste dochter tje van acht jaar dragen ieder een kleintje op de rug, van een minimum levend, bedelend, wekenlang door dit onherbergzame gebied, tot ze af dalen in de vlakten van India. Daar komt hij, een kleine jongen van tien jaar, Sherab Thubten, die de hele eindeloze weg zijn kleine broertje op de rug draagt. Zonder ouders, stap voor stap, nacht voor nacht, zich over dag verbergend, uit angst door de rood- Chinezen gepakt te worden, 's Nachts na een paar uur slaap, weer verder, stap voor stap, langs de afgronden over smalle bergpaadjes, altijd maar weer het broertje troostend en van het scha mele eten gevend. Snakkend naar adem in de ijle lucht heeft hij de laatste pashoogte bereikt, waar de steenhoop ligt, bijeengebracht door ve le bedevaartgangers en niettegenstaan de zijn uitputting legt ook hij, als laatste gebaar van een cultuur, waarin hij groot gebracht is, een steen bij de vele andere stenen. Dan daalt hij af, nog steeds met het broertje op de rug, naar de hete vlakten van India, een vreemdnljnd, loopt hij door nooit gezien oerwoud, ziet hij bamboe en palmen. Maar nu kan hij overdag verder trek ken, onbevreesd voor de soldaten. Eindeloos is de schare, die in de af gelopen jaren naar India gevlucht is. Daaronder zijn meer dan 5000 kinde ren. Er hebben zich daar verschillende opvangcentra gevormd, waarvan één in Dharamsala, waar een zuster van de Dalai Lama een kindertehuis begon met slechts een dak boven het hoofd en een deken om in te slapen. Ook de Dalai Lama leeft daar en werkt hard onder en met zijn volk. Hoewel deze Tibetanen in een volkomen vreemd land zijn gekomen, met een geheel an dere beschaving, taal en klimaat, schijnt het verbazingwekkend te zijn, hoe snel zij zich aanpassen, hoe leer gierig en Ijverig ze zijn om zich in een vak te bekwamen, om zo snel mogelijk weer voor zich zelf te kunnen zorgen. Hoewel zeer bescheiden bezitten zij een eigen waardigheid en vriendelijk heid, die leder voor hen inneemt. Hun vaderland hebben zij verloren, maar niet het geloof en hun levenshou ding. Het is de innigste wens van de Dalai Lama, dat dit geloof en de her innering aan het eigen land een vaste band zal blijven tussen die duizenden mensen, die hun lof en hun balling schap met grote moed dragen. Tot slot nog een citaat van de Dalai Lama: „Wij Tibetanen koesteren geen haat gevoelens jegens het grote Chinese volk, alhoewel hun vertegenwoordigers in Tibet ons zo barbaars behandeld heb ben. Onze enige wens is ons eigen le ven te leven in vrede en vriendschap met al onze buren, daarbij inbegrepen de Chinezen. Maar daarvoor doen wij een beroep op alle mannen en vrouwen van de hele wereld, op allen die ach ting hebben voor verdraagzaamheid en vriendelijkheid". (XJit: Die Leiden eines Volkes). T. FOKKER-VAN DIJK A Sherab Thubten ADVERTENTIE f.1,25 DOUWE EGBERTS W//. t,u W?/M. DEN HAAGDe Nederlandse rege ring heeft enige bezorgdheid over een vertraging bij de verlening van uit reisvisa voor de gezinsleden van dr. D W. Fokkema, tijdelijk zaakgelastig de in Peking, en van de heer P. Verhoe ven, kanselier aan het bureau van de zaakgelastigde in de Chinese Volksre publiek, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, in antwoord op een vraag, mee gedeeld. Er is dr Chinese autoriteiten in dit geval om een uitreisvergunning ge vraagd voor zes personen. De woordvoerder in Den Haag voeg- VELDHOVEN In verband met de snelle groei van de gemeente Veldho ven, was het gemeentebestuur genood zaakt een houten noodgebouw aan te kopen om daarin enkele afdelingen van de gemeente-secretarie onder te bren gen. Op dit gebouw van 47 x 7 meter moest, wegens het ontbreken van de nodige geldmiddelen, liefst 50 mille be zuinigd worden, waardoor onder meer de vloerbedekking en het schilderwerk aan het gebouw achterwege moesten blijven met als gevolg dat geen erg prettige werkruimten zouden ontstaan. Om dit laatste te voorkomen, hebben ruim 50 gemeenteambtenaren spontaan besloten in hun vrije tijd het gebouw van binnen en buiten te verven, mits verf en dergelijke door de gemeente beschikbaar worden gesteld en deskun dige leiding van Bouw- en Woningtoe zicht aanwezig is. Het werk wordt geheel vrijwillig op vrije zaterdagen in verschillende ploe gen uitgevoerd. Op deze wijze wordt f 6000,- arbeidsloon uitgespaard en ge zorgd voor een prettiger werksfeer voor de gemeenteambtenaren. Op de weg terug naar Lhasa voelde hij de stijgende onrust van zijn onder danen, verhalen over onderdrukking en afpersing. Bij zijn thuiskomst bleek het comité voor het autonome regionale bestuur van Tibet een werktuig in de handen der Chinezen te zijn. Er was zeer listig gemanoeuvreerd. Door ontevredenheid hierover kwamen, wat Tibet nooit gekend had, politieke leiders in actie, tegen de onderdrukkers gericht. Loyaliteit jegens de Dalai La ma hield hen nog in bedwang. Toch begonnen in 1956 de guerrilage- vechten in de bergen van Chamda. Ook in Centraal Tibet stak het verzet AMSTERDAM „Uit de gegevens, die de bewindvoerders in de surséance van het bankiershuis Texeira de Mat- tos onlangs in de krediteurenvergade- ring hebben verstrekt, mag worden ge concludeerd, dat de controle van de Nederlandsche Bank volkomen heeft ge faald en dat de directie van onze cen trale bank de minister van Financiën geheel foutief heeft ingelicht. In plaats van een overschot by Texeira, door de Nederlandsche Bank geraamd op f 400.000, biykt thans, dat er een verlies is, dat zeker op f 45 min geschat kan worden. Bovendien is mij gebleken, dat de inspectie der belastingen in Amster dam reeds jarenlang op de hoogte was van de onmogelijke situatie, waarin het knoeiende bankierskantoor verkeerde en zeer wantrouwend stond tegenover de firma Texeira". De schrijft de Amsterdamse accoun tant A. Vos, secretaris van het actie comité van Texeira-gedupeerden, in een brief aan de minister van Finan ciën. Behalve het financiële schandaal van Teixeira Is er, volgens de heer Vos, ook sprake van een financieel controle schandaal van de accountantsdienst van de Ned. Bank, terwijl de inspectie van de belastingen in Amsterdam haar bevindingen nooit aan derden in dit geval aan de Ned. Bank mocht me dedelen, hetgeen juist in deze situatie dringend noodzakelijk zou zijn geweest. Het actie-comité meent, dat hier de Ned. Bank en de Staat volledig verant woordelijk zijn en de crediteuren van Texeira moeten betalen, omdat zij, al dus de heer Vos, „ongelooflijk tekort zijn geschoten in de hun toebedeelde taak". Volgens het actie-comité zou de Ned. Bank tot afwikkeling van de boedel' be horen over te gaan, waarbij zij dan de in haar rapporten over Texeira vast gelegde conclusies waar kan maken. De Wet Toezicht Kredietwezen geeft de Nederlandsche Bank de bevoegdheid onderzoekingen in te stellen bij kre dietinstellingen. De Nederlandsche Bank let daarbij op dekkingspositie van de bankier en op de financiële positie van de debiteuren. De Nederlandsche Bank heeft veel bemoeienis gehad met Texeira. In de laatste zeven jaar zijn tien uitgebreide rapporten uitgebracht en 44 kleinere rapporteringen verricht. Op 22 april werd bij Texeira nog een liquiditeitsoverschot geconstateerd van acht miljoen gulden en een solvabili- teitsoverschot van f 400.000. „In feite was er volgens de Neder landsche Bank geen vuiltje aan de lucht", aldus de heer Vos. Het actie comité van Texeira-gedupeerden ver zoekt de minister dringend kennis te nemen van de accountantsrapporten van de Nederlandsche Bank; hoe deze rapporten zijn samengesteld; van wel ke gegevens de accountantsdienst zich heeft bediend om tot de conclusie te komen, dat er een overschot was van f 400.000 en op welke wijze de gege vens door haar zijn gecontroleerd. Dezelfde zaak heeft de heer Vos aan hangig gemaakt bij de officier van Justitie, mr. J. F. Hartsuiker, hoofd van het arrondissementsparket. Het actie-comité stelt zich in een brief aan de officier op het standpunt, dat de Ne derlandsche Bank en de inspectie der belastingen in gebreké zijn gebleven strafbare feiten, die hun uit hoofde van de hun toebedeelde wettelijke functie bekend waren of hadden moeten zijn, ter kennis van de officier te brengen. „Hierdoor zijn ongeveer 2500 personen zwaar gedupeerd en staan zij thans voor het feit, dat zij het grootste deel van hun gedeponeerde gelden en effec ten als verloren kunnen beschouwen". De heer Vos verzoekt de officier te willen nagaan hoe het mogelijk was, dat de accountantsdienst van de Neder landsche Bank nog in april de ge noemde overschotten rapporteerde, ter wijl bewindvoerders hebben meege deeld, dat met ^en aanzienlijk tekort rekening zal moeten worden gehouden. De heer Vos meent zelf, dat de boedel op de dag van de surséanceverlening in een zodanig berooide toestand ver keerde, dat het tekort op minstens f 45 miljoen moet worden geschat. de er aan toe, dat er echter geen alge mene regels zijn voor de termijn, waar binnen een verzoek om een visum moet zijn ingewilligd. Het is in elk geval nog te vroeg om uit deze vertraging defi nitieve conclusies te trekken, zei hij. Het besluit visa aan te vragen is in de betrokken gezinnen genomen. Zoals bekend, heeft de Rode Garde acties on dernomen tegen Westelijk onderwijs in Peking. De heer G. J. J. Jongejans, die 22 juli als zaakgelastigde te Peking tot persona non grata werd verklaard, zit al drie maanden in het gebouw van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoor diging, zonder toestemming te krijgen China te verlaten. De Chinese autori teiten willen hem alleen laten gaan, als Nederland de acht Chinese lastechni- ci zonder meer laat vertrekken, die nog steeds in het gebouw van de Chinese di plomatieke missie in Den Haag verblij ven. Zoals bekend, werd de heer Jongejans tot ongewenst persoon verklaard, nadat kort tevoren hetzelfde was gebeurd met de Chinese zaakgelastigde in Den Haag. de heer Li En-tsjioe, in verband met het incident rond de dood in Den Haag van de negende lastechnicus. ir. Hsu Tsu-tsai. IJLST Een van de meest kronke lige wegen van Nederland, de oude Hendijk tussen Sneek en Ijlst, is een monument geworden. Donderdagavond is met een groot vuurwerk de nieuwe ontsluitingsweg naar IJlst officieel ge opend. Dit betekent voor het stadje (overigens de meest geïndustrialiseerde plaats van Nederland 62 procent van de beroepsbevolking werkt in de plaat selijke industrie) een betere ontsluiting. De burgemeester zei in zijn toe spraak, dat de oude Hendijk met zijn 34 haarspeldbochten de aangewezen plaats is om klassementsproeven te rij ten rijden voor de deelnemers van de Tulpenrally en de Rally van Monte- Carlo. De oude weg is 4% km lang, de nieuwe 2800 meter. Er zijn plannen om deze nieuwe weg door te trekken naar het zuiden van Friesland om zodoende het hele merengebied te ontsluiten. (Van onze Haagse redactie) Drs. Harrie A. C. Notenboom (40) directeur van de Katholieke Limburgse Middenstandsbond, is de opvolger van dr. Lucas als finan cieel specialist van de K.V.P.-frac tie in de Tweede Kamer. Hij wordt daar dan ook wel eens het Lucas kind genoemd. De Venlonaar heeft met zijn som metjes bij het begrotingsdebat van vorige week geprobeerd de socialis tische minister Vondeling die der tien jaar lang directeur van een ac countants- en belastingadvieskantoor is geweest als een knullige boek houder aan de kaak te stellen. „Het Lucaskind" zei deze week: „Ik ben echt niet zo'n rechtse jongen!" Zijn sommetjes leidden de dood van het kabinet in, wat Igor Come- lissen in „Vrij Nederland" ken schetst als een triomf voor de rech tervleugel van de K.V.P.-fractie. Hii licht dat o.m. toe met deze zinsnede over de herkomst van drs. Noten- boom's rekenarij: ,J)e bouwstenen voor de financieel-economische re de van de K.V.P.'er Notenboom de „hoofdaanval" op 't kabinet waren aangedragen door de conser vatieve professoren Van Dijck, Bos man en Van den Brink; de eerste twee zijn hoogleraar te Tilburg en de derde is geen onbekende in het wereldje van bankcommissarissen als president-directeur van de AM- RO-bank en president-directeur van de N.V. Bonaventura, uitgeefster van o.a. „Elseviers Weekblad". De demissionaire minister Den Uyl had ook rechtse machten be speurd achter de dodelijke motie- Schmelzer en met name rook hij de oliemaatschappijen. Die vinden, dat hij voor de Staat een te groot deel van de toinst op Noordzee-olie en -aardgas heeft opgeëist. Zijn collega Vondeling zegt daar bittere dingen over in een interview in V.N.: „Meneer Blaisse K.V.P.- Ticeede-Kamerlid) is de onbe schaamde pleïtvoerder van de olie maatschappijen. Hij pleit voor bui tenlandse aandeelhouders." En ver derop zegt hij, over de houding van parlementariërs in deze zaak: „Ze behoren volledig achter de regering te staan en als ze dat niet doen en velen doen het niet, dan plegen ze landverraad. LANDVERRAAD. DEN HAAG Na een nacht van zware arbeid hadden brandkastkrakers in het kantoor van de busonderneming W.S.M. aan de Emmastraat in Den Haag succes. Ze werden evenwel ge stoord en namen ijlings de benen waar bij buit en gereedschappen werden ach tergelaten. De inbrekers waren het kantoor bin nengekomen door een raam van een kelder te forceren. In de kelder hakten zij een gat in het stenen plafond om in de gemetselde kluis te komen. Daar stonden twee brandkasten, die met snijbranders werden opengemaakt. De buit bedroeg aan Nederlands en buiten lands geld f 11.000,-. Een personeelslid van de W.S.M., die tegen half zes op het kantoor kwam, veroorzaakte de overhaaste vlucht van de brandkastkrakers. 9 Zondag houdt een groot aantal ge reformeerde kerken al een inzame ling in het kader van de nationale vluchtelingenactie, die officieel maan dag pas van start gaat. Vrijwel alle kerkgenootschappen in ons land hebben ingestemd met een oproep van het Na tionale Vluchtelingencomité om mee te werken aan de actie. 0 Op initiatief van een aantal Neder landse theologen, bijbelkenners en kerkelijke autoriteiten van diverse rich tingen ep met een eerste steunbedrag van f 5.000, is te Amsterdam het Bijbel se Leerhuis geopend. Het „Leerhuis" heeft voorlopig onderdak gevonden in het Anne Frankhuis. 9 Van vrijdag 27 januari tot en met zondag 5 februari zal in het RAL- gebouw in Amsterdam de Caravan- R.A.I. '67. een tentoonstelling van kam peerwagens. onderdelen en toebehoren daarvoor, worden gehouden. Het thema van de tentoonstelling „Vrij... dan de caravan". Het in 1964 opgerichte Nederlandse Verbond van Huwelijksbemiddelaars stelt pogingen in het werk om te ko men tot sanering op het gebied van de huwelijksbemiddeling, die door verschil lende factoren in diskrediet is geraakt. 0 Nederland en Algerië hebben in La gos 'n overeenkomst getemd over een onderwijsproject, dat betrekking heeft op luchtkartering. Nederland zegt in de overeenkomst hulp toe bij het on derwijs in de fotogrammetrie, de ken nis van de uitleg van in het bijzonder luchtkarteringsfoto's, aan de federale universiteit te Nsoekka. A De Luxemburgse luchtvaartmaat schappij Luxair heeft bij de Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigen fa briek Fokker N.V. twee F-27 „Friend ships" besteld. Een daarvan is een toe stel met grote vrachtdeur, het andere is de verlengde „Friendship" die ander halve meter langer is dan de vliegtui gen van voorgaande uitvoeringen. Eind oktober kan in ons land een delegatie uit Indonesië worden ver wacht, die met de directie van Fokker zal beraadslagen over de laatste finan ciële moeilijkheden, die tot_ dusverre de levering van zeventien F-27 „Friend ships" aan de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda nog in de weg staan. Binnen enkele weken zal de Katho lieke Universiteit in Nijmegen de bouw aanbesteden van een gigantisch psychologisch laboratorium. Het zal be staan uit achthonderd kamers en loka len, ondergebracht in twee gebouwen van tien verdiepingen en enkele lagere gebouwen met collegezalen en practi cumzalen, instrumentmakerijen re- searchruimten voor dierenpsychologie, stallen en dressuurruimten, experimen- teervertrekken en zelfs een complete experimenteer-kleuterschool B. en W. van Utrecht hebben de gemeenteraad een krediet van f 975.000,— gevraagd voor de aankoop van tien autobussen voor het gemeente lijk vervoerbedrijf. Het zijn bussen van het z.g.n. standaardtype, die op initia tief van de grote gemeenten in ons land zijn ontworpen. ft Behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, zul len drie gemeentelijke waterleidingbe drijven in de Bollenstreek, n.l. die van Hillegom, Lisse en Sassenheim, met in gang van 1 januari '67 onder een ge meenschappelijk^ regeling komen. De directie van het nieuwe bedrijf wordt in Hillegom gevestigd. (Van onze Haagse redactie) I-Iet journaal moet liefst worden opgefleurd met een bewegend beeldje en daarom had N.T.S.-verslaggever Henk van der Molen woensdag een filmer en andere technische figuren meegebracht om de waarnemend-fractieleider van de K.V.P., de heer C. J. van der Ploeg, in de Nederlandse huiskamers te laten zien, na diens bezoek aan kabinetsformateur Schmelzer. Het vastleggen van meneer Van der Ploegs konterfeitsel op het celluloid verliep via het vol gende toneeltje: Voordeur open, Van der P. verschijnt, bloothoofds. regenjas aan, aktentas in de rechterhand. Hij stapt vastbesloten in de richting van de camera, voor wendend het ding noch de verslaggevers te zien. •H. van der Molen; „Meneer Van der Ploeg, ik wou u even een paar dingen vragen. Kunt u even doen alsof u net de deur uitkomt, dan kunnen we even een plaatje maken". Van der P., welwillend glimlachend: „Moet dat nou?" Loopt terug naar de voordeur, keert om en stapt op de camera af. H. v. d. M., microfoon in de vuist: „Meneer Van der Ploeg, ik zou u toch nog enkele vragen willen..." Cameraman, zijn camera achterstevoren houdend: „Wacht even, h(j loopt niet!" H. v. d. M.: „O. meneer Van der Ploeg, neemt u me niet kwalijk. Wilt u nog even van de voordeur af hiernaartoe lopen?" Van dec P. keert zich om, loopt naar de voordeur, draait weer om en wacht. H. v. d. M.: „Ja, komt u maar!" Van der P. komt. H. v. d. M.: „Meneer Van der Ploeg, ik zou u toch nog..." Cameraman: „Hij doet het weer niet!" H. v. d. M.: „O, neemt u me niet kwal(jk, meneer Van der Ploeg. Wilt u nog één keer van de voordeur af hierheen komen?" Van der P., glimlachend; „Nou, vooruit dan maar." Keert zich om. loopt naar de voordeur, keert zich om en wacht opnieuw. H. v. d. M.: „Ja, hij loopt!" Van der P. begint weer op de camera toe te lopen. H. v. d. M.: „Meneer Van der Ploeg, ik zou u toch nog..." Cameraman: „Hij verd... het weer!" H. v. d. M.: „O, meneer Van der Ploeg, neemt u me niet kwalijk...", enz. Het N.T.S.-journaal had die avond toch meneer Van der Ploeg op het scherm. Hij glimlachte nog óók... ADVERTENTIE C l TRECHT Een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest en een onvoorwaardeiyke terbeschik kingstelling van de regering eiste de officier bij de Utrechtse rechtbank te gen de 41-jarige grondwerker F. V. we gens het bedreigen van zijn vrouw met zware mishandeling. Het ging niet erg goed in het gezin van V. Herhaaldelijk waren er ernstige moeilijkheden tussen de echtelieden on derling en de man en zijn zoon. Vooral als hij wat sterke drank op had, werd V. onhandelbaar. Al verschillende ma len had hij zijn vrouw mishandeld en naar het leven gestaan, voordat de poli tie er in januari aan te pas kwam. In de nacht van vrijdag 29 op 30 ja nuari had V. zijn vrouw geslagen en ge dreigd haar ernstig te zullen vermin ken. Ter zitting verklaarde de man, dat hij zijn plan echt niet had willen uitvoeren, omdat zo verzekerde hij de rechtbank herhaaldelijk hij erg veel van zijn vrouw hield. De man was overigens al eens eer der veroordeeld. Hij was onder andere voorwaardelijk ter beschikking gesteld. De rechtbank doet over twee weken uit spraak.

De Vallei | 1966 | | pagina 4