Visotters nemen sterk in aantal toe F.D.P. dreigt coalitie te zullen verlaten Esso KLM-verrassing op verder troosteloos Damrak Oostenrijks wegenbouw-schandaal neemt steeds grotere vorm aan Over de grenzen Manilla „Rode top" naar huis RUIMTEVAART WANDKAART Fraaie dieren soms fel in de aanval Jongen Signalement Goede jager Bom in Zwaagdijk gedemonteerd Bijiui verdwenen Woensdag weer Kamerzitting Utrecht hang voor de „mepper op de rode bromfiets" Vergeefs onderhoud Noodraad-Koekoek Als u Esso Extra tankt rijdt u zuiniger. En veiliger: want Esso Extra geeft uw auto de kracht om vlot te reageren! slechts éT ^3 ct voor nog Warton nacht nog in Kameroen proces Bij belastingverhoging BP-raadslid beledigd Toch wel goed nieuws ZATERDAG J2 OKTOBER 1966 (Van onze medewerker Harry Wonink) |")it voorjaar hebben enkele agressieve visotters er de aandacht op gevestigd, dat deze pelsdrager de afgelopen jaren flink in aantal is toegenomen. Het fraaie, in zoet water levende roofdier, was namelijk in ons land bijna uitge roeid, tot van hogerhand werd inge grepen en een algemeen verbod op het doden ervan werd gesteld. Dat heeft de otterstand duidelijk gunstig beïnvloed. Steeds vaker wordt weer melding gemaakt van ontmoetin gen en avonturen met visotters. In het waterrijke gebied, waar de pro vincies Utrecht, Zuid- en Noord- Holland elkaar raken, maar vooral in de grensgebieden van Overijssel en Friesland, heeft menige visser en eendejager de laatste jaren een visotter ontmoet. Soms was zo 'n ontmoeting niet van prettige aard. Zo werd op 26 maart j.l. de negen jarige Douwe Oenema uit Rotster- haule in Friesland op een polderdijk je bij het Tjeukemeer door een otter aangevallen. Het dier beet naar de benen van de fietsende jongen, die zijn aanvaller daarom een trap ver kocht. De otter sprong toen op de ba gagedrager, waarop beiden vielen en onder de fiets terechtkwamen. Een herdershond verjoeg de visrover. Ook in de Noordoostpolder, aan de Lemstervaart bij Bant, viel dit voor jaar een uit het riet komende visotter een wandelaar aan. De man zag kans het dier te doden. Zonder twijfel wa ren deze agressieve visotters wijfjes, die jongen hadden en bang waren, dat de mens te dicht in de buurt zou komen. Steeds vaker worden in de Friese meren en kanalen visotters gezien. In de Zuidwesthoek van Friesland vonden in korte tijd zeven otters de dood in palingfuiken. Indien deze ge heel onder water staan, verdrinkt de visrover onherroepelijk wanneer hij er binnenzwemt. Staan de fuiken ge deeltelijk boven water, dan rijt het dier de netten open en lijdt de visser grote schade omdat zulke gehavende fuiken vaak niet meer te herstellen zijn. Uit de Zuidwesthoek van Friesland worden enkele brutale staaltjes van de otter gemeld. Zo hadden een paar hengelaars een aardig zootje vis ge vangen, een dertigtal ruisvoorns en bleien. Zij lieten die achter op een polderdijkje, terwijl zij zelf vijftig meter verder hun geluk nog eens wil den beproeven. Nauwelijks hadden ze hun vistuigjes weer aan het water toevertrouwd, of een grote otter kroop op de oever en stal de hele hengelbuit. Hoe is de geschiedenis van de Ne derlandse visotter? Eerst zijn identi teit! Afgezien nog van de staart va rieert zijn lengte van een halve tot bijna een hele meter, terwijl de ge spierde, bij de basis heel dikke, ron de staart, wel een halve meter lang kan zijn. De bovenzijde van de pels is mooi donkerbruin. De vettige haren vormen zo'n dichte massa, dat de huid tijdens het veelvuldig verblijf onder water droog blijft. De neusgaten en ogen van de vis otter staan zodanig op de kop, dat het dier die boven de waterspiegel uit kan steken om de omgeving te ver kennen, zonder dat de rest van het ronde lijf zichtbaar wordt. Zowel de oren als de neusgaten kunnen onder water worden gesloten en ook de klauwen zijn aangepast aan de om standigheden onder water, want tus sen de tenen bevinden zich ferme zwemvliezen. De otter gebruikt zowel zijn poten als zijn romp en staart, om zich snel in z'n element voort te bewegen. Het liefst heeft de otter een hol ter beschikking, waarvan de in- en uit gang zich onder water bevinden. In ons land komt de otter echter vooral in moerassige streken voor, waar het graven van een ondergronds verblijf vaak een onmogelijk karwei is. Hier woont hij dan ook vaak in holle bo men of heeft een open nest tussen riet en biezen. Vis vormt zijn hoofdvoedsel. In het voorjaar rooft hij ook nesten van wa terhoentjes, eenden en futen leeg. Verder grijpt hij wel eens een zwem vogel, evenals een mol, rat of muis. Onlangs nam men te Nijetrijne (Friesland) waar, hoe een otter een bunzing achtervolgde en bijna te. pak ken kreeg. Een paar wandelaars stoorden de jachtpartij, waardoor de ulk kon ontkomen. De visotter zwemt tijdens de Jacht vaak laag over de bodem, waardoor hij de grote vissen duide lijk kan zien afsteken tegen de lich te waterspiegel. Met grote snelheid valt hij dan aan, neemt de buit mee naar de oever en peuzelt hem daar op. Kleine vissen worden meteen doorgeslikt. De otter bejaagt dik- C DEN HAAG Vrijdag zijn in Zwaag- dijk achtereenvolgens de staartontste- king en de neusontsteking van een 500-ponds bom gedemonteerd door de Explosievenopruimingsdienst van de Ko ninklijke Luchtmacht. De bom was er een van een vijftal, dat een „VVelling- ton"-bommenwerper van de RAF bij zich had, toen het in de nacht van 12 op 13 juni bij Zwaagdijk werd neergescho ten. De gedemonteerde bom is inmid dels afgevoerd naar Gilze-Rijen. De overige vier bommen, waarbij een duizendponder moet zijn, zijn nog niet gevonden. Men vermoedt dat ze nog dieper in de bodem zitten. Volgende week wordt het zoeken daarnaar voort gezet. De bevolking rondom de plaats van het wrak van de Wellington heeft vrij dag ongeveer een half uur de woningen moeten verlaten. Van alle zijden heeft de bergingsploeg grote medewerking ander vonden. wijls een groot gebied. Dan blijft hij een of twee dagen op een be paalde plaats en trekt dan naar nieuw viswater. Na zeven dagen, zo zegt men in Duitsland, is de visot ter weer op zijn uitgangsstelling te rug. Naast een rauw gekrijs laat de otter, vooral in nood en in de paartijd, een schril gefluit horen. Bijna het hele jaar door kan men jonge otters aantreffen. Zelfs midden in de winter worden er visottertjeS geboren. Het otterwijfje draagt twee maanden en werpt dan twee tot vier jongen, die tien dagen blind blijven en meteen al een heel donkere pels hebben. Na een maand of zes ver breken de jonge otters het gezinsver band. In strenge winters vinden vele vis- rovers de dood. Zolang mogelijk pro beren ze hun visgaten in het ijs open te houden. Daar duiken ze dan het koude water in om vis te vangen. De luchtbelletjes, die tijdens het zwem men onder water worden uitgestoten, blijven tegen de onderzijde van het ijs hangen en verraden de richting, die hij volgt. De visotter, die in geheel Europa voorkomt, werd in ons land reeds in het midden van de vorige eeuw be schouwd als een dier dat snel in aan tal terugliep. In de jaren 1938 en 1939 kwamen evenwel uit alle provincies nog vangstmeldingen binnen. In het geheel werden toen 123 stuks buitge maakt. Beschermende bepalingen wa ren er nog niet. In werkelijkheid zal het aantal be machtigde exemplaren wel veel gro ter zijn geweest. Vooral de stropers, die met een otterspeer bewapend over de ijsvloeren van de meren in Friesland en Noordwest-Overijssel schaatsten, op zoek naar visgaten en otterpaden tussen het riet, zullen wel weinig mededeelzaam zijn geweest aangaande hun jachtsuccessen. De meeste otters werden verschalkt in de driehoek Utrecht, Noord- en Zuid- Holland. Uit de jaren 1940 en 1941 werden te zamen slechts 43 vangstmeldingen ge daan. Allerlei factoren bedreigden sinds die tijd de otterstand in ons land. Een serie zeer strenge winters, normalisatie van beken en rivieren, waterverontreiniging, een sterke te ruggang van de visstand, deden me nige natuurvorser opmerken, dat de fraaie pelsdrager binnen afzienbare tijd niet meer tot de Nederlandse fau na zou behoren. Begin 1938 werd het aantal in ons land voorkomende vis otters geschat op 200 stuks, in 1942 waren er echter nog slechts 40 van over. In die tijd was de visrover niet be schermd. Zijn kostbare pels maakte hem tot een begeerde buit voor ja gers en stropers. Sinds een aantal ja ren mag er evenwel niet meer op worden gejaagd. Zijn aantal nam be hoorlijk toe en wordt nu reeds op driehonderd exemplaren geschat. En de vele otterverhalen, die de laatste jaren uit Friesland worden gemeld, maken de juistheid van deze schat ting zeer aannemelijk. Het zou ook erg jammer zijn, wanneer zo'n in teressant dier als de otter niet meer tot onze inheemse fauna zou behoren. advertentie DUSSELDORP De Duitse vice-kan- selier Erich Mende heeft gewaarschuwd dat Erhrds coalitieregering zal vallen wanneer de christen-democraten, die de meerderheid vormen In de coalitie, mochten besluiten tot verhoging van de belastingen, om het begrotingstekort van vier miljard voor volgend jaar op te heffen. Mende, die voorzitter is van de Vrije Democraten, zei in een dagbladinter view, dat zijn partij uit de coalitie zal stappen, wanneer dat gebeurt. De christen-democraten hebben al la ten weten, dat ze hun toevlucht zullen MOSKOU De communistische lei ders die in het Kremlin vier dagen be sprekingen hebben gevoerd, waarschijn lijk over de koude oorlog met China, begonnen vrijdag naar huis terug te keren. Tijdens hun bezoek werd een nieuwe Russische kunstmaan gelanceerd. De voornaamste punten van gesprek zijn volgens welingelichte kringen China en Viëtnam geweest. De secretaris van communistische partij, Breznjef, zou te vreden zijn, hoewel de politiek van Pe king niet formeel Is veroordeeld. Men meent dat de leiders van de negen lan den het eens zijn gworden over een nieuw en beter gecoördineerd hulppro gramma voor Hanoi en de politieke stra tegie hebben bepaald voor eventuele vre desonderhandelingen. Communistische zegslieden meenden echter dat niets erop wijst, dat er tot enige concrete stap ter regeling van de kwestie Viëtnam is besloten. Hoewel de aanwezigheid van de Roemeense leider Ceausescu blijkbaar een gezamenlijke verklaring over Peking heeft verhin derd, werd het feit dat hij de bespre kingen heeft bijgewoond op zich al be langrijk geacht door de Russen. Ceausescu en zijn premier Maurer, alsmede president Novotny en premier Lenart van Tsjecho-Slowakije, de Pool se partijleider Gomoelka en premier Cyrankiewicz zijn vrijdagavond naar hun land teruggekeerd. De Bulgaarse en Hongaarse leiders vertrekken heden, van de overigen is niets bekend. DEN HAAG De Tweede Kamer is bijeen geroepen op woensdag 26 okto ber. De agenda voor deze openbare vergadering vermeldt een groot aantal ontwerpen van wet tot naturalisatie en een nog groter aantal financieel-tech- nische wetsontwerpen tot wijziging van de begroting 1965 en 1966. Beleidskwes ties zullen onder de huidige omstandig heden zeker niet aan de orde komen. UTRECHT De wijken „Oog in Al" en „Kanaleneiland" In Utrecht worden al enkele maanden onveilig gemaakt door een man, die bij de politie bekend staat als „de mepper op de rode brom fiets". De man met de brommer heeft al zeven keer vrouwen en meisjes las tig gevallen en mishandeld. Donderdagavond laat reed hij op de Beneluxlaan, waar hij bij het passeren de 18-jarige studente L. B. J. Karthaus sloeg. Het meisje moest in het Ooglij- dersgasthuis worden opgenomen. President Tito betoogde dat de poli tiek van niet-gebonden zijn steeds meer veld wint. De terugtrekking van Frank rijk uit de militaire integratie van de NAVO zag hij als een teken van deze ontwikkeling. Volgens het Zuidslavische staatshoofd zal in New Dehli in het bij zonder worden gesproken over het vraagstuk van de economische steun aan ontwikkelingslanden. nemen tot belastingverhoging, wanneer er geen andere uitweg is. „Of de coa litie toont zich voor haar taak berekend, of ze stort binnen de komende drie maanden ineen", aldus Mende. Zijn waarschuwing kwam een dag na dat de financiële commissie van de Duitse Bondsraad, waarin de minister van financiën van de Duitse deelstaten zitting hebben drastische bemoeiingen voorstelde in de ontwerpbegroting be nevens verhoging van de belasting op tabak en alcohol en vermindering van kinderbijslag en studietoelagen. Over deze voorstellen zal ongetwijfeld een storm van kritiek losbarsten. Waarnemers in Bonn zien Mende's waarschuwing, als een nieuwe aan wijzing dat de Vrije Democraten zich los proberen te maken van een regering onder een kanselier die „op zijn retour" wordt beschouwd. Vooraanstaande FDP-leden hebben de laatste tijd openlijk gezegd, dat de Vrije Democraten een nieuwe coalitie zullen trachten te vormen met de sociaal-de mocraten, wanneer de kanselier er niet in slaagt een einde te maken aan het voortdurende onderlinge gekrakeel in zijn partij. HAARLEM Op verzoek van een aantal fracties van de Boerenpartij die voorstanders waren van een laatste bemiddelingspoging, voordat zij zich aan de zijde van de Nood raad schaar den heeft de voorzitter van de Nood- raad, de heer F. Schregardus uit Haar lem, vrijdag in het bijzijn van getuigen een laatste onderhoud met partijleider Koekoek gehad. Het onderhoud heeft geen basis voor een vergelijk opgeleverd, omdat, aldus de heer Schregardus, bij de heer Koe koek persoonlijke inzichten en belangen een grote, zo niet de enige rol, spelen. voor ieder die belangstelt in ruimtevaart en maanreizen Fraaie kleurenkaart (63x95 cml) met 20 jaar ruimtevaart in woord en véle beelden: raketten, planeten, maanreisroute, enz. Tijdelijk bij de Esso dealers die deze unieke en leerzame kaart hebben opgehangen. STOP'N TIJGER IN UW TANK! mg UTRECHT De 50-Jarlge heep H. Beukers in Utrecht heeft bij de politie aangifte gedaan van belediging. Hij heeft een anonieme briefka rt ontvan gen, waarop „smerige oud-N.S.B.-er" stond. De heer Beukers wordt donderdag beëdigd als raadslid voor de Boeren partij in Utrecht. Hij volgt de heer J. D. Severiens op, die onlangs eigener beweging is afgetreden in verband met zijn oorlogsverleden. De heer Severiens was voorzitter van de fractie. Deze functie zal nu worden vervuld door het Boerenraadslid P. J. Holleman. advertentie PARTIJ VAN DE ARBEID Tesselschadestraat 31 Amsterdam-W. Tel. 020—87731 - Postgiro 18218 (Door onze economische medewerker) AMSTERDAM Verlaten hoeken, gebrek aan belangstelling, zeer lage om zetten dat is het beeld van de Amsterdamse effectenbeurs. Het kan dan ook niet anders of de verliezen overheersten. Goed nieuws en dat was er bepaald heeft praktisch geen invloed, maar slecht nieuws telt dubbel. Het is moeilijk voor de effectenbezitters om de moed er in te houden. De omzetten worden inderdaad bedroevend laag. Maandag waa de nominale omzet van aandelen f 1,66 miljoen, dinsdag zelfs f 1,55 miljoen en woensdag f 1,71 miljoen. De dagen, dat de omzet ten tussen de f 3.5 en f 4 miljoen lagen, lijken in een ver verleden te liggen. De kabinetscrisis heeft de beurs toch niet helemaal onberoerd gelaten. Hoewel het kabinet gestruikeld is over te hoge uitgaven en een onvoldoende dekking, zijn er door de parlementaire crisis al leen maar vragen bij gekomen. Niet alleen dat de beurs nu in het duister tast over uitgaven en dekking, maar de vrees heerst bovendien, dat de nieuwe minister van Financiën wel een beroep op de kapitaalmarkt zal doen om aan geld te komen. Dit in het bijzonder ligt de beursmen sen zwaar op de maag. Vorige week konden wij nog schrijven, dat het er naar uitzag, dat er aan de rentestijging een eind was gekomen. Wij zijn daar thans niet zo zeker meer van. De ge ruchten over op handen zijnde leningen, waarbij hardnekkig de Gasunie wordt genoemd, worden steeds sterker. De druk op de koersen van verschillende obligatieleningen was ook al een veeg teken. De dreiging van een opnieuw stijgen de rente, het onbehagen over de kabi netscrisis met de gevolgen voor onze economie, dat alles heeft de kooplust ge heel weggenomen. Gelukkig is het nog niet zover, dat verkopers elkaar staan te verdringen, zodat van afbraakprijzen geen sprake is. De apatische houding is overigens al zo sterk, dat werkelijk goede berichten maar weinig uitwerking hebben. In elk geval konden zij niet het klimaat ver beteren. En die goede berichten waren er wel degelijk: Tapljtfabriek Desseaux verhoogt het dividend van 13 tot 14 pet, bij Indoheem zal de netto-winst over 1966 niet achter blyven b(j die over 1965 (met 12 pet), bij Scholten-Honig is de netto-winst voor aftrek van belastin gen 15 pet hoger (over het boekjaar 1965/'66 werd 15 pet uitgekeerd). Voorts heeft Biiliton in het eerste halfjaar een 27 pet hogere netto-winst bekend gemaakt (dividend over 1965 20 pet), Apparatenfabriek A.S.W. ver wacht over 1966 bevredigende resultaten (over 1965 20 pet) en bij de Kon. Ned. Papierfabriek zijn de resultaten tot nu gelijk aan die van vorig jaar over 1965 20 pet). Wij kunnen natuurlijk zeggen, dat dit maar uitzonderingen zijn, dat de onder nemingen met de goede resultaten graag met een tussentijdse mededeling voor de dag komen en dat de slechte berichten naar later worden verscho ven. Maar dit kan toch niet ontzenuwen dat een aantal ondernemingen de kosten weet op te vangen en zich er doorheen weet te slaan. Dat moet toch de effec tenbeurs een hart onder de riem steken. Bij de internationale fondsen vormde Koninklijke Olie een uitschieter. Te gen de draad in, trok de koers aan en dat door de belangstelling in New York. Vorige week vrijdag f 125,90 en woensdag f 129,30. Donderdag weer f 128,- en gisteren f 130,10. Bij de an dere was het duidelijk daling wat de klok sloeg: Unilever van f 82,naar f 79,40, Philips van f 85,60 naar f 83,- en AKU van f 67,3 naar f 65,60. Onze KLM heeft de beurs verrast met haar emissie van f 50 miljoen tegen de WENEN Tweeëntwintig directeu ren van Oostenrijkse bouwbedrijven zijn gearresteerd in verband met. een bouwschandaal, dat nu reeds door de in Oostenrijk verschijnende dagbladen, de „grootste corruptiezaak van het na oorlogse Oostenrijk" wordt genoemd. Het onderzoek in de zaak wordt nog voortgezet en 'volgens woordvoerders zullen nog meer arrestaties verricht worden. De gearresteerde mannen worden ervan beschuldigd, verscheidene hoge re ambtenaren te hebben omgekocht, om bouwcontracten van de regering los te krijgen. De omkoopsommen zijn hoofdzake lijk betaald om contracten te verkrij gen voor de bouw van autowegen en bruggen in geheel Oostenrijk, aldus werd in Wenen bekendgemaakt. Bouwfirma's hebben zelfs maande lijkse salarissen betaald aan ambtena ren als beloning voor de contracten. Deze kosten werden dan later op de rekening gezet en moesten uiteindelijk uit de zakken van de Oostenrijkse be lastingbetalers vergoed worden, aldus een woordvoerder. Politieautoriteiten hebben bekend ge maakt, dat rechercheurs een stuk of twintig bouwbedrijven hebben door zocht, de papieren hebben bekeken en genoeg bewijsmateriaal hebben gevon den om de aanklachten te staven. Ondertussen heeft de heer Alois Seidl, een hoge ambtenaar op het desbetreffend» ministerie, aan zijn su perieuren gevraagd of zij een diep gaand onderzoek op zijn afdeling wil len instellen. Hij heeft gezegd, dat al zijn activi teiten nagegaan moeten worden, om dat de financiële aspecten van de we genbouw onder zijn supervisie zijn be handeld. Zijn verzoek is ingewilligd, het onderzoek is reeds begonnen. Al eerder dit jaar heeft de wegen bouw in Oostenrijk in een ongunstig daglicht gestaan, toen men heeft ont dekt dat „materiaal van een onvol doende kwaliteit" was gebruikt voor de bouw van het „Strengberg" wegge deelte van de snelweg tussen Wenen en Linz, waardoor kort na de inge bruikneming reeds kostbare reparaties nodig waren. koers van 200. Er zyn voor inschrijvin gen 4 claims nodig. De Staat zal ook inschrijven (hetgeen iets meer dan f 50 miljoen zal vergen) en daardoor de meerderheid in het gewone aandelenka pitaal met 50,5 pet behouden. De KLM heeft deze stap kunnen doen, nu zij er in geslaagd is het grote verlies van goed f 150 miljoen in luttele jaren ge heel weg te werken. Dit is overigens niet alleen te danken aan reorganisatie en goed beleid, maar ook aan de hoogcon junctuur in het vliegbedrijf. Iets meer dan de helft van de aan delen is in staatshanden. De andere helft is in overgrote mate in Amerikaan se handen. De werkelijke emissie heeft dan ook in feite in Amerika plaats. De Amerikaanse Centrale Bank heeft toe stemming voor de emissie gegeven, waarbij wel een rol zal hebben gespeeld dat voor het geld toch weer Amerikaan se toestellen worden gekocht. Uiteraard had het emissiebericht gro te invloed op de koers, zowel op het Damrak als in Wall Street, waar de eigenlijke handel plaats heeft. Woens dag was de Amsterdamse koers nog f 437, maar donderdag was hij gedaald tot f 397, waarna gisteren het slot kwam op f 362,- In de scheepvaarthoek, de cultuurhoek en de bankhoek ging weinig of niets om. Hiervan valt dan ook niets te melden. Bij levensverzekeringsmaatschappijen was de druk iets duidelijker, zonder dat wij van buitensporige koersverliezen kunnen spreken. Bij de groep industriële fondsen over heersten de verliezen, maar echte uit schieters waren er niet. Het bleef alle maal onder de 20 punten en in het me rendeel van de gevallen onder de 10 pun ten. De mededeling van de Ned. Dok en Scheepsbouwmij, dat het dividend andermaal gepasseerd zal worden, leid de maar tot een koersverlies van enke le punten. Wij moeten erbij vertellen, dat de beurs op het bericht wel was voorbereid. Aan de andere kant lokte het gunsti ge bericht van Biiliton woensdag een j koerswinst van 22 punten uit tot 407%, maar donderdag was het enthousiasme al weer verdwenen. Scholten-Honig liep de eerste twee dagen bij elkaar 2% op door het gunstige bericht, maar daar na werd op de plaats halt gemaakt. Typerend voor de stemming was ook, dat het bericht, dat „De Meteoor" 30 Turkse arbeiders zou ontslaan, dinsdag een koersverlies van 9 punten tot 121 deed ontstaan. Het zijn duidelijke symp tomen van nervositeit, die later weer on gedaan gemaakt worden als blijkt, dat de soep niet meer zo heet wordt gege ten als zij opgediend wordt. Ter afsluiting nog wat nieuws van het concentratiefonds. De fusie tussen Metaalbuizenfabriek Excelsior en Staal- werken „De Maas" is nu een feit. Van Swaay (technische installaties) heeft 'n bod van 25 pet gedaan op aandelen Han delsonderneming Late Hegt. Handels bank Slavenburg heemt effectenkantoor Akkerman over. Sterk trok de' bereid verklaring van de Staatsmijnen de aan dacht, dat zij met andere chemische be drijven in ons land wil samenwerken om tot één groot chemisch concern te komen, teneinde de concurrentie tegen de buitenlandse reuzen beter te kunnen voeren. Het zou inderdaad goed zijn, als een gesprek op gang kan komen. III J v"; Ipl Uloewel loslippigheid van de mal. loos ijdele Philippijnse president Marcos omtrent een mogelijke Indone sische bemiddeling de kans op resultaat sterk heeft gereduceerd, wordt hier toch als vaststaand beschouwd, dat voor en tijdens de topconferentie inza ke Viëtnam die hier maandag begint, constant de Noordviëtnamese reacties worden gepeild omtrent mogelijkheden die naar de conferentietafel kunnen lei den. Volgens goed ingelichte kringen is daarbij een van de voornaamste midde len het Indonesische diplomatieke appa raat, dat van Manilla via Djakarta snel contact met Hanoi mogelijk maakt. Maar men zinspeelt bovendien op ds mogelijkheid dat daarnaast ook de com municaties van de Internationale Com missie en de bemiddeling van de Cana dese en Indiase leden van de I.C.C. gebruik zal worden gemaakt. Die gehei me kant van de „Manilla-Summit", waarvan de voorbereidende fase zeker zo belangrijk wordt genoemd als de top zelf, geeft de conferentie in diplomatie ke ogen haar grootste betekenis. Sinds achttien maanden geleden, toen Zuid-Viëtnam op het punt van bezwij ken stond, Amerika tot interventie be sloot, is het tij voor de communisten onverwacht snel gekeerd. Hun kansen op een overwinning worden als verke ken beoordeeld: verscheidene tekenen wijzen er echter ook op, dat nu in Noord-Viëtnam zelf verschijnselen van desintegratie optreden. Tot nu toe heeft Noord-Viëtnam echter „niet thuis" gege ven voor enigerlei poging om het con flict van de rijstvelden en de jungle naar de conferentietafel te verplaatsen. Naar men hier in conferentiekringen meent, omdat het in ieder geval wil af wachten welk oordeel het Amerikaanse volk op 8 november bij de Congresver kiezingen over de politiek van president Johnson zal geven. Wat ook het neveneffect moge zijn dat Johnson en zijn medewerkers op het thuisfront van de Manilla-top ver wachten, goedingelichte diplomaten hier laten er geen twijfel aan bestaan, dat voor de Amerikanen de voornaamste be tekenis van Manilla is, zonder verder uitstel Hanoi over de drempel te hel pen als het tenminste enige geneigdheid tot praten koestert. piet dilemma waarvoor Manilla de Vietnamese communisten zal stel len wordt nu vrij concreet. Terwijl de communistische kans op een militaire overwinning verdwenen is, krijgt Zuid- Viëtnam van bevriende staten in Azië steeds meer steun voor het standpunt van de Zuidviëtnamese militairen die niet naast Noord-Viëtnam ook de Viët- Cong (het zgn. Zuidviëtnamese bevrij dingsfront) als deelnemende partij aan de conferentietafel willen aanvaarden. Washington heeft tot nu toe echter nog steeds gezegd bereid te zijn te praten met wie dan ook in Genève aan tafel wil verschijnen. Men acht het echter waarschijnlijk, dat als Hanoi de kans die de „Manil la-top" biedt om althans de plaats voor de Viët-Cong aan de conferentietafel te redden voorbij laat gaan, het Johnson zeer moeilijk zal vallen Kjr en zijn me dewerkers op het stuk van het zgn. be vrijdingsfront niet bij te vallen. Vooral omdat het tijdstip voorspelbaar wordt waarop de Viët-Cong als werkelijke ge organiseerde macht in Zuid-Viëtnam tot het verleden zal behoren. In dit decor zal maandag de confe rentie beginnen van zeven landen die direct bij de strijd in Viëtnam en het grotere conflict er omheen betrok ken zijn. Als het bij dat decor alleen zou blijven, was dat al meer dan ge noeg om indruk te maken. President Marcos heeft echter blijk baar gemeend, dat ook dit congres moet dansen en dat heeft hem van vriend en vijand in de Philippijnen de scherpste kritiek bezorgd. In felle arti kelen maken de kranten hem het ver wijt dat het onderwerp van de conferen tie, de harde wrede oorlog in Viëtnam, niet de feesten en partijen rechtvaardi gen die de ijdele Marcos er omheen heeft gedrapeerd. Maar Marcos schijnt niet bepaald een man te zijn om van kritiek te leren. Weinigen verwachten dan ook dat een succes van Manilla van deze Marcos zal komen. Een hier veel gestelde vraag is trouwens, wat dat succes kan zijn, als ondanks alles Hanoi niet wil kan of mag reageren. Die kans is immers bij lange niet fifty-fifty en als het daarom alleen zou gaan, zou Johnson door Ha noi vlak voor de Amerikaanse verkiesin gen met een mislukte conferentie naar huis kunnen worden gezonden. Manilla zal dan ook zeker met een alternatief komen. Men verwacht zowel een plan voor de heropbouw van Viëtnam als initiatieven tot een veel nauwere organisatie van Aziatische en andere Pacific-landen, ge richt op een krachtig regionaal ontwik kelingsprogramma. Een programma, zo als iemand van het voorbereidende se cretariaat het noemde, dat in staat moet zijn de steeds verder uiteenlopende be volkingsoverschotten en produktietekor- ten weer naar elkaar toe te buigen. Zonder dat komt het ogenblik niet na der, waarop ook de Aziatische commu nisten zullen moeten inzien dat ook in dit deel van de wereld al of niet ver kapte oorlog een niet meer doeltref fend middel is. YAOENDE (Kameroen) De be manning van het in Italië geregistreer de vliegtuig dat vorige week in het oerwoud van Kameroen is verongelukt, wacht een proces wegens wapensmok kel en onwettig verblijf in het lucht ruim van dit land, is in de hoofdstad Yaoende uit regeringsbronnen verno men. Volgens de zegslieden staan de vier leden van de bemanning onder bewa king, terwijl een onderzoek wordt uit gevoerd. Twee bemanningsleden, geïdentifi ceerd als Orvis Nelson uit Californië en Henry Warton uit New York, wa ren bij het ongeluk ernstig gewond ge raakt, maar naar verluidt zijn zij thans buiten levensgevaar. De andere bemanningsleden, die niet gewond wer den, zijn nog een Amerikaan en een Italiaan. Autoriteiten zeiden dat het vliegtuig zeven ton wapens aan boord had op deze vlucht die in Rotterdam was begon nen.

De Vallei | 1966 | | pagina 5