Veenendaal naast SVF; moeilijke opgave voor Candia en DVSA Opstellingen voor zondag HVC aast op eerste Wageningen wil „bij plaats blijven" Ajax-Feyenoord op 12 november niet in Olympisch Stadion Grieken zijn eenvoudig en bijzonder gastvrij Militaire judoka's Achtmaal 13 goed in de voetbaltoto Programma Veense hockeyers Sparta-Servette op 16 november a.s. deelden derde plaats De toerist kan er nog diva Ien Vierdeklassers KNVB Damclub Ederveen Afdeling Utrecht actief Rotterdamse club stelde te hoge financiële eisen Politiemoord komt 14 november voor Persconferentie Reeds 18.000 Nederlanders als toerist in Hellas L uchtbartiglxid Herinneringen Zware tol Festivals Veel Nederlamlers Snelle opkomst Roomer leidt Engeland- Tsjecho-Slowakije Europa Cup II Eredivisie Voorraad stam kaarten (14 miljoen) moet Morden vervangen Schotse jongetjes van moord verdacht 2 doodvonnissen in Medan Pagina 7 ZATERDAG 22 OKTOBER 1966 VEENENDAAL Gezien de statistieken van de verschillende afdelingen van het zondagvoetbal, gezien ook de tot nu toe door de diverse ploegen gevestigde reputaties, kan gezegd worden, dat in Veenendaal en omgeving drie verenigingen een byzonder zware middag tegemoet gaan. Drie teams daarentegen zouden wei- eens een gemakkeiyke zege kunnen binnenhalen. Om meer gedetailleerd te zyn: D.V.S.A. ontmoet op eigen veld het goed voor de dag komende V.V.IJ., Candia '66 zal naar de hechte formatie van J.S.V. ver trekken, terwyi koploper Utrechtse Boys zondagmiddag de mannen van Oranje- Wit uit Eist zal opwachten. Deze ploegen krijgen het zo te zien dus moeiiyk. Mak kelijker zullen waarschyniyk Veenendaal (uit tegen hekkesluiter S.V.F.), R.-K. t nltas (thuis tegen St.-Maartensdljk) en Scherpenzeel (thuis tegen het laag ge klasseerde Rivierwykers) het krygen. Het is voor de laatste drie verenigingen wel taak met de goede instelling deze niet bijster sterke ploegen te ontmoeten. Veenendaal vertrekt naar Cothen om daar SCF te bekampen. Vorige week le den de SVF-ers een 8-1 nederlaag tegen het bezoekende DVSA uit Amerongen. De week daarvoor had Veenendaal DVSA op eigen veld met een 7-1 neder laag bezorgd! Me£ die feiten voor ogen moet Veenendaal een vlotte overwinning tegemoet gaan. Veenendaal. 6-8; SVF 6-1. Candia '66 zal naar Jutphaas vertrek ken en daar beslist een zware middag tegemoet gaan. JSV was al eens in Vee nendaal en bleek toen over een zeer goede eenheid te beschikken. Ook heeft de ploeg de reputatie om, ondanks een grote achterstand, terug te komen. Dat werd onlangs in Veenendaal nog eens bewezen, toen de ploeg een 3-0 achter stand, opgelopen in de eerste helft, na de rust volkomen wegwerkte.Candia '66 heeft zich in de laatste wedstrijden weer hersteld van een enigszins teleurstellend begin en de Rhenenaren hebben daarom toch beslist een goede kans op positie ve resultaten. JSV 6-7; Candia '66 6-5. VEENENDAAL (uit)—SVF: Uit de volgende spelers zal het elftal opge steld worden: A. Blank espoor, A. Mul ler, C. Gerritsen, P. v. Soest, H. Stui- venberg, P. Muller, G. Heykamp, C. Henzen, H. Imbos, W. Derksen, D. van Dijk en T. Heykamp. DVSA (thuis—WIJ: J. A. C. Veen- hof; achter: J. D. Buis, E. A. van Vie- gen en J. van Esterik; midden: G. H. van Dijk en E. v. d. Water; voor: N. N., G. Breeschoten, C. van Ommeren, B. van Ommeren en J. v.d. Pol. CANDIA (uit)—JSV: M. Kok; ach ter: J. J. Overveen, P. van Baal, J. van Beek en H. van Walsum; midden: H. Evers en L. v. d. Berg; voor: C. van Esterik, J. Tenbraak, J. Eibers en G. van Veenendaal. ORANJE WIT (uit)—UTRECHTSE BOYS: C. van Rotterdam; achter: J. Haizch, H. de Vries en J. van Veenen daal; midden: J. van Rijn en Quint; voor: H. Slok, T. Drost, L. Hage, K. van Burgen en A. Takken. SCHERPENZEEL (thuis)—RIVIER- WIJKERS: G. van Geel; achter: H. Schipper, H. Veldhuizen en G. Tins; midden: M. T. Lauwers, H. Veldhuizen en H. Hoef akker; voor: W. van Oos trum, W. Vonk, F. Rebergen, Van de Broek en G. Vermeulen. UNITAS (thuis)-ST. MAARTEN: Daar diverse spelers geblesseerd zijn, is de juiste opstelling van Unitas nog niet bekend. Verwacht wordt evenwel dat het elftal uit de volgende spelers zal bestaan: Brekelmans, Romijn, Christiaans, Van de Broek, Van Kessel, Van Ojik, Van Diggelen, Molmans, Me ring, Nuiten en Corjanus. DVSA werd twee weken geleden stevig geklopt door het bezoekende Veenendaal. De Amerongers namen vorige week in Cothen revanche en een ware doelpun- tenregen kletterde op het doel van de SVF-keeper neer. Op eigen veld moet men morgen dan ook zeker tot goede resultaten komen. WIJ 6-6; DSVA 6-3. R.K. Unitas zal als gastheer fungeren van St. Maarten, dat uit zeven wedstrij den slecht twee punten behaalde. De Veenendalers draaiden de laatste tijd niet zo best, deels door pech en deels ook door enkele geblesseerde spelers. Desondanks moeten de Unitassers op eigen veld tot winst kunnen komen. RK Unitas 7-4; St. Maarten 7-2. Scherpenzeel speelt in de nog vrij Jonge competitie nogal wisselvallig. Toch nemen de blauwwitten een gunsti ge positie op de ranglijst in en morgen moeten ze beslist sterker geacht wor den dan Rievierwijkers. Scherpenzeel 6-7; Rivierwijkers 7-2. Utrechtse Boys was- al eens bij Uni tas op bezoek. De Utrechters, vorig seizoen gedegradeerd uit de eerste klas, zijn hard bezig om het verloren terrein terug te winnen. De drie linies zijn bij zonder goed en de aanvallen worden vakkundig vanuit de verdediging opge bouwd. Kortom, Oranje Wit kan op een zware tegenstand rekenen. Utrechtse Boys 7-12; Oranje Wit 7-7. DEN HAAG. De Rotterdamse ar biter Piet Roomer zal op woensdag 2 november in het Wembley-stadion te Londen de interland voetbalwedstrijd Engeland - Tsjecho-Slowakije leiden. Hij zal worden geassisteerd door de Schiedamse grensrechter K. Brouwer en diens collega W. J. M. Schalks uit Lelden. De race om de bovenste plaatsen ln de tweede divisie gaat onverminderd voort en nog altyd is het Aniersfoortse HVC dank zij een groot aantal voortref felijke resultaten daarbij ten nauwste betrokken. De Amersfoortse ploeg volgt koploper VVV met slechts één punt ach terstand. Hoe de siuatie er na zondag a.s. uitziet valt moeiiyk te voorspellen. HVC moet namelyk op bezoek bij Her mes DVS en dat betekent, dat het voor een zware opgave staat. Echter WV krijgt het vermoedelijk nog veel moei lijker in de uitwedstrijd tegen Roda JC, dat alles in het werk zal stellen om de ploeg uit Venlo beentje te lichten en daardoor zijn achterstand tot slechts één punt te reduceren. Voor Wageningen liggen de papieren momenteel niet zo goed, maar het heeft toch altijd nog een redelijke kans, om zich na verloop van enkele weken weer by de kopgroep te voegen. De achter stand op nummer drie van de ranglijst bedraagt nl. slechts vijf punten en dat is, gezien het marathonprogramma, dat nog te wachten staat niet uitzonderlijk veel. Zondag krijgt Wageningen op de „berg" bezoek van Veendam en het moet in staat zijn een zodanige uitslag te be halen, dat het met de Groningers van plaats op de rangiyst kan verwisselen. Fortuna VI., dat momenteel als derde staat geklasseerd, gaat in Zwolle op be zoek bij Zwolse Boys en dat mag geen moeilijkheden opleveren. Haarlem, dat over een bijzonder produktieve voorhoe de schijnt te beschikken, blijft kandidaat voor een goede eindklassering via een overwinning op Hilversum. Na bovengenoemde teams biyven, al staan ze dan voorlopig nog wat op het tweede plan, Excelsior en ZFC ernstige gegadigden voor bezetting van een der op promotie recht gevende plaatsen. Excelsior speelt thuis tegen PEC en moet, hoewel het een zware wedstrijd wordt, daaruit de volle winst kunnen veroveren. ZFC gaat op bezoek by Wil- helmina in Den Bosch en moet eveneens in staat worden geacht de buit volledig binnen te halen. Helmondia '55EDO, NOADBaronie en SC GooilandHee renveen leveren waarschijniyk uitslagen op, die dichtbij een puntenverdeling lig gen. AGOW krijgt mogelijk kans ein- deiyk weer eens een overwinning te boe ken en wel in Apeldoorn tegen Tubantia. De terugval van ADO verwekte zon dag niet zo heel veel verwondering. Ajax heeft de kop van de Hagenaars overge nomen en zal die fraaie positie zondag wel weten te behouden via een overwin ning op DOS. Ook Go Ahead leed zon dag een nederlaag en het zou ons niet verbazen, wanneer het zondag wederom zonder punten blijft. We verwachten na melijk niet, dat de ploeg uit Deventer tegen Feyenoord opgewassen zal blijken te zijn. Sparta en ADO hebben eenzelfde pun- tenaantal en onze mening is, dat dit na zondagmiddag nog zo zal zijn. Van ADO mag namelijk worden verwacht, dat het op eigen terrein de baas blijft over Sit- tardia. Xerxes is naar onze smaak niet sterk genoeg om Sparta een teleurstel ling te bezorgen. In totostijl verwachten we voor het overige de volgende resul taten: GVAV—Willem II 1, Fortuna '54—PSV 3; Elinkwyk—MW 3; NAC— DWS 1 en TelstarFC Twente 3. DEN HAAG De cijfers voor de sporttoto-prijsvraag van het afgelopen weekeinde zijn: Aantal deelnemers 693.112; bruto inleg f 966.673,80; totaal prijzenbedrag f 319.002,-; eerste prijs f 175.451,10, 8 meldingen, per kolom f 21.931 bruto; tweede prijs f 95.700,60, 201 meldingen, per kolom f 478,50 bruto; derde prijs f 47.850,30, 384 meldingen (3x 2 kolom men), per kolom ca. f 123,- bruto. EDERVEEN Voor de Ederveense dammers is de onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen waren als volgt: DikkenbergVlastuin 2-0, Mid delmanB. van Beek 2-0, De Koning Wegen 2-0, A. van HunnikBoeve 0-2, J. LagerweijHuibers 0-2, Hendriks Huibers 2-0, Van HunnikG. van Heerdt 0-2, Van de ZielBoeve 1-1, LagerweyHendriks %-0, D. van HeerdtVierwinden 0-2 en Slotboom G. van Heerdt 0-2. Dinsdagavond jl. moesten de dam mers van DCE in Barneveld uitkomen tegen BSDV 2. Dit was voor het jonge en nog onervaren DCE een zeer leer zame avond, tijdens welke voor het eerst de klok in het spel kwam. De Ederveners konden het niet tot winst brengen. De stand werd 13-7 in het voordeel van Barneveld. De uitslagen luidden: A. EibrinkG. van Heerdt 1-1, H. LamA. van Hunnik 2-0; J. C. KosterS. Vierwinden 1-1; G. van LeeuwenJ. Boeve 0-2, S. BouwB. van Beek 2-0; G. BouwG. J. Dikken berg 2-0; R. van Dreth—B. Post 1-1, D. DoestJ. Slotboom 2-0. Twee wed strijden werden niet gespeeld, twee maal dus 1-1. VEENENDAAL Vanmiddag om kwart over drie spelen de meisjes van de hockeyvereniging „De Salamanders" tegen Z.O.W. Het jongens B-team speelt een uit wedstrijd tegen Quick. Morgen zullen de dames van „De Salamanders" ver trekken naar de Kromhouters, terwijl de heren om half twee op het Sport park Panhuis eveneens de strijd zullen aanbinden met de Kromhouters. ROTTERDAM Sparta is met Ser- vette overeengekomen de thuiswed strijd op 16 november te Rotterdam te spelen. Met de directie van het sta dion „Feyenoord" heeft Sparta even eens overeenstemming bereikt die avond in het stadion te spelen. Het is een wedstrijd voor de tweede ronde in het toernooi voor de Europa cup voor bekerwinnaars. Sparta scha kelde in de eerste ronde Florania la Valette (Malta) uit en de Zwitserse be kerhouder plaatste zich door het Finse Kameraterna (2-1, 1-1) verdere illusies te ontnemen. DEN HAAG De competitiewed strijd Ajax - Feyenoord zal normaal zondagmiddag 13 november op het ter rein van Ajax worden gespeeld. Pogin gen van Ajax deze belangrijke wed strijd zaterdag 12nov. in het Olym pisch Stadion te laten spelen zijn mis lukt, doordat Feyenoord daar bepaalde financiële voorwaarden (f 35.000) aan wilde verbinden, die door Ajax van de hand zijn gewezen. Bij Ajax spreekt men van een nieuw conflict met Feyenoord. Bij Feyenoord zegt men: „Er is helemaal geen con flict. Ajax komt terecht voor zijn be langen op, maar moet dan ook ver wachten, dat de tegenpartij daaraan voorwaarden wil verbinden. Betaald voetbal is 'n zakelijke aangelegenheid. Halve of hele profclubs zijn geen kin derspeeltuinverenigingen. 'Wanneer men het zakelijk niet eens wordt is dat toch geen conflict". In eerste instantie liet Feyenoord reeds weten niets te voelen voor zater dagavond 12 november in het Olym pisch Stadion. „Het spelen op zater dagavond is ook in de verhouding werk gever-werknemer een kwestie, die onze trainer en spelers aangaat, alsmede de plaats van het gebeuren, wanneer dat een ander terrein is dan waarop een thuisclub normaal speelt. Twee jaar geleden voelde Ajax er niets voor in plaats van zondagmiddag op zaterdagavond naar het Stadion Feyenoord te komen. Wel wilde Ajax 's zaterdagsmiddags spelen, hetgeen voor 'n stad als Rotterdam echter te grote problemen geeft. Dat Ajax niet tegemoet wilde komen aan onze wen sen vonden wij jammer, maar daar kun je nooit echt kwaad om worden". Ajax meent, dat door de weigering van Feyenoord en de financiële eisen heel wat voetballiefhebbers worden ge dupeerd. In het Olympisch Stadion kun nen ongeveer veertigduizend personen méér dan op het Ajax-terrein. „Nu zul len er heel wat zijn teleurgesteld, die niet aan een toegangsbewijs kunnen ko men". Nadat Feyenoord in eerste instantie het verzoek van Ajax van de hand wees schakelden de Amsterdammers voorzitter Jos Coler van de sectie be taald voetbal in als bemiddelaar, om alsnog tot een oplossing te komen. Tij dens een gesprek met Feyenoord-prae- ses Cor Kieboom bleek, dat een premie van tien mille voor de spelers en een bedrag van 25 mille voor het geval de wedstrijd via de tv zou worden uitge zonden als basis zouden kunnen dienen voor onderhandelingen. „Ajax heeft", zoals voorzitter Jaap van Praag zegt, „de eisen van Feyen oord met grote verontwaardiging van de hand gewezen". Kieboom zegt: „Het zijn geen eisen, het zijn bepaalde voorwaarden, die wij zouden willen ver binden aan het voorstel van Ajax en waarover altijd valt te praten". De premie van tien mille was overigens door het bestuur van Feyenoord nog niet met de spelers besproken. De 25 mille voor een tv-ultzending zou wor den bestemd voor een charitatief doel. Een tweede voorstel van Ajax, om de wedstrijd tegen Feyenoord zondag middag 13 november in het Olympisch Stadion te spelen, tijdens een dubbel programma met Blauw Wit, dat die dag speelt tegen SC Drente, was voor Fey enoord aanleiding daarvoor een bedrag van 25 mille te vragen. Het lijkt voors hands uitgesloten, dat Ajax daarop in gaat. Bij Ajax zegt men: „Feyenoord heeft altijd wat. Vorig jaar waren er ook moeilijkheden over de vèrdeling van de tv-gelden van Ajax-Feyenoord. We heb ben Feyenoord erop gewezen, dat wan neer bekend wordt, dat door zijn hou ding de wedstrijd niet op zaterdag avond in het Olympisch Stadion zou worden gespeeld, de hele affaire in de openbaarheid zou komen". Bij Feyenoord zegt men: „Wij heb ben geen geheimen en over deze zaak niets te verbergen. Niemand moet zich echter iets laten wijsmaken. Er be staat vanzelfsprekend voor Ajax-Feyen oord grote belangstelling, waarbij Ajax in de eerste plaats aan een zo hoog mogelijke recette heeft gedacht en WENEN Bij de internationale mi litaire judo-kampioenschappen heeft de Franse ploeg gisteren de eerste plaats behaald, gevolgd door West-Duitsland op de tweede en Nederland en Oosten rijk op een gezamenlijke derde plaats. In de finale versloeg Frankrijk West- Duitsland met 3-1. De uitslagen van de halve finale waren: Frankrijk - Oosten rijk 3-2, West-Duitsland Nederland 2-1. De militaire kampioenschappen heb ben van 19 tot 21 oktober geduurd. Er hebben zeven Europese landen aan deel genomen. De organisatie berustte bij de Internationale Militaire Sportfederatie. DEN HAAG De hele voorraad on ingevulde en op een centraal punt in Nederland opgeslagen distributiestam kaarten voor-geval- valz-onndoanun-g kaarten voor-geval-van-nood zal worden vernietigd en vervangen door een nieu we voorraad. Aanleiding: de tien jaar oude kaarten passen niet meer in de computers, die momenteel al bij veel gemeenten in gebruik zijn. Het gaat, zo vernemen wij bij het mi nisterie van Economische Zaken, om veertien miljoen stuks. De kaarten zijn ontworpen in een tijd, toen er praktisch nog geen computers waren. Het zijn alleen de stamkaarten, die vervangen moeten worden. De veertien miljoen algemene bonkaarten, goed voor 64 verstrekkingen in eerste ter mijn, die de stamkaarten vergezellen, behoeven niet te worden vervangen. GLASGOW Twee jongens van res pectievelijk tien en elf jaar, zijn in Glasgow beschuldigd van moord op de 74-jarige mevrouw Janette Ronald. Zij werd afgelopen zaterdagavond dood ge vonden in de met gas gevulde flatwo ning van haar dochter. Volgens een woordvoerder zullen de twee knapen voor de rechtbank voor kinderen worden geleid. Zij zijn niet in hechtenis genomen. LONDEN De 37-jarige John Dud- dy en de 36-jarige John Witney zullen op 14 november in de „Old Bailey" te recht staan, zo is donderdag in Londen bekend gemaakt. Advocaat Sir Elwyn Jones zal de zaak voor de Kroon leiden. Duddy, van beroep chauffeur, en Wit ney, zonder beroep, zijn voor het ge recht gedaagd op beschuldiging van moord op de drie politiemannen, ser geant Christopher Head, agent David Wombwell en agent Geoffrey Fox. Zij zouden hen op 12 augustus van dit jaar in een Londense wijk hebben neerge schoten. De politie is nog steeds op jacht naar de 32-jarige Harry Roberts, de derde man die in verband met deze moord zaak wordt gezocht. DJAKARTA Het speciale tribunaal te Medan heeft twee Indonediërs ter dood veroordeeld wegens medeplichtig heid aan de mislukte communistische staatsgreep van vorig jaar. Het zijn een communistische partijleider, Wir- joa Modjo, en een luitenant-kolonel van het leger, Soegeng Soegiaro. Rechter Arsjid Arif is tot de conclu sie gekomen, dat deze beklaagden bij hun volle verstand tot hun daden zijn gekomen en nooit berouw hebben ge toond. daarom naar het Olympisch Stadion wilde uitwijken". Bij de KNVB betreurt men het, dat de twee grootste clubs van ons land weer eens niet tot overeenstemming konden komen. Volgens de reglemen ten "is het mogelijk, dat een club in het betaald voetbal een belangrijke wedstrijd op een ander terrein in zijn stad, waar een betere accommodatie is, speelt. Een club heeft daar toe stemming voor nodig van alle clubs uit de afdeling uiteraard ook de tegen partij en de betalende clubs uit de eigen stad. Volgens Feyenoord's voorzitter Kie boom, die op een persconferentie op ge moedelijke wijze het standpunt van de Rotterdamse club uiteenzette, moest die 25.000 gulden (of wat minder) betaald worden uit de opbrengst van een tv-uit- zending.„Wij willen aan een tv-uitzen- ding niets verdienen en omdat het toch „gevonden geld" is, kan dat het beste aan een- liefdadige instelling worden ge geven", aldus Feyenoord-praese8. Ajax-voorzitter Jaap van Praag, die de bijeenkomst als „waarnemer" bij woonde, wilde aanvankelijk geen com mentaar geven, omdat hij te gast was bij Feyenoord. Later zette de Amster dammer toch het standpunt van zijn club uiteen. „Wanneer Feyenoord om technische redenen niet in het Olympisch Stadion wil spelen, kunnen wij akkoord gaan. Maar wanneer men dan voor tien mille over zijn bezwaren heen wil stappen, vinden we dat een sohandelijke zaak. Bovendien is die 25.000 gulden voor een liefdadig doel voor ons een onaanvaard bare zaak. Wij spelen thuis en Feyen oord heeft niets te eisen. Zondag 13 no vember spelen we normaal op de „Mid- denmeer". We zijn onze administratieve voorbereidingen voor deze wedstrijd al begonnen en de zaak wordt dan ook niet meer teruggedraaid". Overigens is het Nederlandse voetbal bij deze nieuwe kwestie waarbij „oud zeer" toch wel een rol schijnt te spelen al verzekerden zowel Ajax- als Feyen- oordbestuurders, dat dit niet het geval was zeker niet gebaat. Een onzer redacteuren heeft een verkenningstocht gemaakt in het moderne Griekenlandwaar alles nog aan het oude Hellas herinnert. In een tweetal artike len zal hij iets van zijn indrukken vertellen. Zijn eerste reportage, die wij vandaag publiceren, is gewijd aan de mens, de vriendelijke, gastvrije Griek, die geen hoge eisen stelt aan het bestaan en eigenlijk nog leeft in de schaduw van honderden ja ren vreemde overheersing en natuurgeweld. Was het niet Diogenes de wijsgeer die zo'n slordige vierentwintig eeuwen geleden op klaar lichte dag met een lantaarn door Athene dwaalde op zoek naar een mens? De nazaten van de vader aller cynisch denkenden hebben nu wel wat anders te, doen dan dwalen, want de strijd om het bestaan is bikkelhard in het moderne Griekenland. Maar de toerist, op de vleugelen van de moderne chartermaatschappijen naar het oude Hellas gedragen, zal er nog de tyd en de lust voor kunnen vinden. Het is onder de brandende zon 'n boeiende bezigheid, in het voetspoor van Diogenes te treden. De lamp is niet meer nodig, want er is heel wat meer vertier nu op de Atheen- se pleinen dan toen de Akropolis nog echt het centrum van de wijde wereld was. En de bijna twee mil joen Grieken, die in de oude stad hun dagelijkse souflaki bijeen weten te verdienen, hebben althans de schijn van het mens-zijn aardig aan de eeuwen weten te ontrukken. In Griekenland zijn het vooral de mensen, die de toerist het meest van alles boeien. Het is de gastvrij heid, de hulpvaardigheid, de vrien delijkheid, die hem aanvankelijk verrassen en hem later een tikkel tje beschaamd maken. Goed, goed, de toeristeninvasie is al een beetje bezig de Atheense vriendelijkheid een bijsmaakje te geven. De kleffe opdringerigheid van prostituées en souteneurs en de irritante vasthoudendheid van de verkoper van slechte souvenirs gaan hier evenwel gelukkig nog teloor in de ongecompliceerde vriendelijk heid van de gemiddelde Griek-zon der-bijbedoelingen. Je treft ze overal: op straat wan delend, als je probeert een straat naambordje te ontcijferen; in de bus als je een halte zoekt; op de terrassen waar de Griek zijn lege uurtjes koele avondlucht opsnuift in gezelschap van zijn vriend en zon der vrouw; op de vele marktjes... Hij is er altijd, de behulpzame, de praatgrage, de gastvrije Griek. Er is geen land. of het klimaat heeft er een stempel op gedrukt. Wij, noordelingen, danken onze vlijt en onze somberheid aan kou en re gen. De Griek ontleent zijn zin voor de gezelligheid op straat, zijn een voud en luchthartigheid aan zon en warmte. Hij leeft gemakkelijk: zijn beste vriend is de natuur. Een wij de wereld, trillend in de zon. be grensd slechts door de olijfboom, die alom de einder tekent. De bergen kunnen niet zo hoog en onherbergzaam zijn, dat ze hun lief lijkheid verliezen. En wie de weel derige pracht van dit land in zich opneemt, hoort als het ware nog de muzen zingen, die vele eeuwen her bouwmeesters en schrijvers, beeld houwers en... de gewone Griek in spireerden tot hun scheppingsdrang, die de basis zou leggen voor al wat nu beschaving heet. Het Griekenland van nu is een schatkamer vol herinneringen. Er is alleen wat fantasie voor nodig om het fluitspel van Pan of de citer van Apollo weer te horen. Om de priesteressen van Aphrodite terug te weten op de top van het oude Corinthe. Hier, door deze poorten liepen de Corinthiërs aan wie Paulus zijn brieven schreef. Maar zeven kilome ter verder, in de diepte, ligt het Co rinthe van nu. Een dromend stadje, waar de zon die avond in een gou den haven zonk. Een haven van nu, met mensen van nu... Vriendelijke mensen, die niet zo luidruchtig zijn als wij van zuider lingen verwachten. Bescheiden zijn ze, misschien zelfs een beetje te be scheiden. Het is de geschiedenis, De rust, die menige vakantie ganger vergeefs zoekt, is in Grie kenland nog in overvloed te vin den. Takis Alexandrou is de man die op het vliegveld in Athene de nieuwe groepen Nederlanders ver welkomt. O die hun leerde, geen grote mond te hebben. Weinig volkeren hebben zo veel vernedering, zoveel verdruk king gekend als de Grieken. Het heeft zijn slechte kant, dagelijks te worden geconfronteerd met een rij ke beschaving en tegelijk te moe ten vechten voor de verheffing van een achtergebleven gebied tot een land dat mee kan spelen in de Europese landengemeenschap. Gelegen op de grens van Óóst en West is Griekenland vaak het kind van oorlogsrekeningen geweest. Het heeft 'n verschrikkelijke Duitse be zetting meegemaakt en daarna een bloedige burgeroorlog, die het land aan de rand van het communisme heeft gebracht. En alsof dat nog niet genoeg was... natuurrampen zijn een geregeld terugkerende be slommering geweest voor vele Grie ken. Dat alles heeft de mensen gete kend. Ze stellen hun eisen niet hoog. Op de vele café-terrassen op de Atheense pleinen is maar weinig variatie in consumpties. De Griek drinkt zijn Turkse koffie en zijn „glaasje prik". Daar blijft 't meest al bij. De borrel smaakt er naar anijs en heet ouzo. Sterk, goedkoop: veel effect voor weinig geld. Op het platteland wordt de grens tussen eenvoud en armoede vaak op bitte re manier overschreden. Maar hoe simpel de behuizinkjes vaak ook mogen zijn, het ziet er allemaal even fris en fleurig uit. Griekenland is een prachtig land, een land dat mogelijkheden biedt voor een heerlijke strandvakantie, Een typisch Grieks strandbeeld. De olijfbomen komen tot aan de zee. dat het wonder van een eeuwenoude cultuur ontsluiert, dat de rust en de stilte van de vrije natuur nog her bergt en dat een dorado is voor lief hebbers van dans en muziek. Er komt nog meer bij ook: het Epidaurus-festival bijvoorbeeld, met een wondermooi programma van Oud griekse tragedies en komedies, die worden gespeeld in het vermaarde theater van Epidaurus, enkele hon derden jaren voor Christus gebouwd en nog altijd het grootste wonder van de theaterbouw omdat de bouwmees ter hier in de vrije natuur een akoes tiek wist te bewerkstelligen, die nog nooit geëvenaard is. En dan is er het jaarlijkse festival van Athene, waar de grootste beroemdheden ter wereld komen optreden. „We hebben van alles", zegt Takis Alexandrou en het klinkt alsof hij spreekt over een meisje, waarop hij verliefd is Vele honderden Nederlandse Grie- kenlandvaarders kennen hem als „mijnheer Alexandrou uit de Stadiou- straat 'nummer vier, kamer 27, eer ste etage". Achthonderd vorig jaar en dik over de duizend Nederlanders dit jaar begroette hij op het vlieg veld van Athene, als ze daar door Martins Air Charter aan de grond werden gezet. Want mijnheer Alexan drou is belast met de zorg van de groepen die een Nederlands reisbu reau om de veertien dagen naar Griekenland stuurt. Takis Alexandrou is dus toeristen- Industrieel van beroep. Hij is toch nog iets anders ook. Hij is namelijk een Griek, dus gastvrij, dus altijd be reid om vreemdelingen de helpende hand toe te steken. Dus altijd vol idealen. Geld verdienen en idealen nastre ven kunnen samengaan. Hij bewijst het. Hij is pas een gelukkig mens, als hij merkt, dat hij zijn klanten werkelijk goed heeft geadyiseerd. Takis is vorig jaar drie weken in Nederland geweest. Overal waar hij gaat of staat draagt hij een Neder landse vertaling van een roman van Jules Verne en een woordenboekje bij zich. Een elk vrij ogenblik ge bruikt hij om regeltjes te lezen, uit te pluizen en weer te lezen. Het re sultaat is, dat hij Nederlandse gasten nu zo langzamerhand met een aardig woordje Nederlands kan begroeten en hun problemen in hun eigen taal kan helpen oplossen. De Grieken staan bekend als „ge matigde chauvinisten". Dat wil zeg gen mensen, die echt de splinters in hun ogen wel durven zien, doch die toch trots zijn op hun land. Grieken in den vreemde zullen nooit nalaten geregeld geld soms heel grote bedragen naar huis te stu ren. Ze zijn nu eenmaal zo: ze re kenen het zich een eer en een plicht het vaderland van dienst te zijn. Takis ook. Hij doet het alleen op zijn manier. Door zich het vuur uit de sloffen te lopen voor de bevorde ring van de toeristenindustrie in zijn land. De bovenburen in zijn kantoor zijn de door het rijk betaalde men sen van het Nationaal Grieks Reis bureau en die weten van wanten. Hun werkzaamheden blijven niet be perkt tot het uitgeven van folders en affiches. Zij hebben het werk ook wetenschappelijk aangepakt. Zo beschikken zij over keurige statistieken waaruit blijkt, dat Grie kenland in 1950 nog geea vijf mil joen dollar aan het toerisme ver diende en in 1965 meer dan 107 mil joen. Dat in 1950 33.333 toeristen op bezoek kwamen en in 1965 bijna 900.000, waarbij 18.000 Nederlanders. De cijfers voor 1966 liggen weer ho ger. En dat is allemaal nog maar een begin. Takis Alexandrou raakt vol vuur, als hij de toeristische moge lijkheden van zijn land bespreekt. „De mensen blijven nog te veel in een te klein stukje Griekenland han gen", vindt hij.

De Vallei | 1966 | | pagina 7