Veenendaals dagblad 'n ster*matras verwacht baby in april Geen hoop meer voor vermisten in Aberfen Buiten Top-overleg in Manilla begonnen Drs. Schmelzer polst prof. dr. J. Zijlstra Uitslag onderhoud is nog onzeker Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Overlevenden moesten evacueren Nederlandse auto reed in België tegen een boom DAGBLAD „DE VALLET7 Maansehot van Russen EXPLOSIE VERNIELT OPSLAGPLAATS Voor premierschap in interimkabinet In rampdorp in Wales nu 140 doden Nog wat on vast In afwachting van verdere aansluitingen is te bereiken onder nummer 3 9 5 5 „Koud" minnevuur Biesheuvel zwijgt AR-fraetiè Verdronken Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red). Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent Maandag 24 oktober 1966 - 40e Jaargang no. 87 DEN HAAG Namens prins Claus en prinses Beatrix, heeft de Rijksvoor lichtingsdienst vanochtend meegedeeld, dat prinses Beatrix in verwachting is. Haar gezondheidstoestand is uitste kend. Het prinselijk paar hoopt, dat de heuglijke gebeurtenis omstreeks april kan worden verwacht. De Prinses staat normaal onder con trole van de geneesheer, die reeds jaren lang haar huisarts is. In overleg met hem, heeft zij professor Plate te Utrecht als specialist aangezocht Dit bericht betekent niet dat prin ses Beatrix voornemens is belangrijke wijzigingen in haar program aan te brengen. Zij voelt zich bijzonder goed en is voorlopig van plan haar activi teiten op velerlei gebied voort te zet ten. Prinses Beatrix is 28 jaar oud, prins Claus 40. Het paar is 10 maart j.l. te Amsterdam in het huwelijk getreden. ABERFAN Vanmorgen was het aantal geborgen slachtoffers bij de ramp in Aberfan gestegen tot 140. 107 kinderen zijn geïdentificeerd. De Pantglas lagere school is nu geheel doorzocht, de bergingsploegen gaan nu de bedolven huizen doorzoeken. Men neemt aan dat 35 personen in deze huizen onder de modder en de stenen liggen. Britse militairen van de luchtmacht en de marine helpen momenteel de veelal uitgeputte mijnwerkers en burgers, die naar de nog steeds onder de modder begraven slachtoffers van de ramp aan het zoeken zijn. Er is geen hoop meer dat ook een van de 50 nog vermiste kinderen of van het onbekende aantal volwassenen levend gevonden zal worden. MilJj'iW -m» 30- Om 2 uur hedenmorgen waren 140 lij ken geborgen, van wie 110 kinderen die op het fatale ogenblik in de Pantglas School de lessen volgden. Van de 140 gevonden slachtoffers zijn 124 door fa milieleden of kennissen geïdentificeerd. Bergen sintels en zwarte modder wor den nu door de graafploegen verwijderd heel voorzichtig, spade voor spade. De 5.000 inwoners van Aberfan heb ben wederom een rusteloze nacht ge- TITen behoeft niet eens door Fortuna onderscheiden te worden, of men kan tegen de achtergrond der burlande bronstherten op de Veluwse hei somsmeteen het koeren en rode len van de korhanen vernemen. Dit is een wonderlijke, haast romantische combinatie en toen we haar enkele jaren geleden op de Soerense heide aldus beleefden, kon de Belgische wildfotograaf er maar niet genoeg van krijgen, want in zijn land komen de korhoenders uitsluitend en gering in aantal voor in het Hohe Venn (Arden nen-noord). Gewoonlijk spitsen we ons voor het bolderspel dezer vogels op april/mei en ik wil niet ontkennen, dat het dan zijn hoogtepunt bereikt. Later, wanneer de hennen zitven te broeden, heerst er stilte, maar omtrent augustus, dus in de ruitijd, kan men nu en dan alweer een haan horen. Meer kans biedt evenwel de herfst; de trommelaars komen dan niet op een bepaalde baltsplek bijeen, zoals in de lente, doch op voor- en namiddag laat er zich een nu eens hier, dan weer daar, vernemen. Men kan er met enige veine in de maanden sept., okt., nov. getuige van wezen, ja er bestaan zulke waarnemingen van de Kerstdagen, terwijl in jan./febr. het koeren over de stille hei in 't geheel niet onge woon moet heten. Het beste zijn mooie, stille dagen en zowel jonge als oude exemplaren nemen uit levens vreugde en overmoed deel aan zang en dans, maar eerstgenoemde het meest, hoewel ze nog geen herinnering kunnen hebben aan het voorjaarsge- voel, dat de echte balts opwekt. Boot sen ze de oude na? 24 okt. 166 A. B. WIGMAN had, behalve de uitgeputte mannen. Zij hebben de nacht, of een gedeelte daar van, in de bioscoop doorgebracht. Som migen sliepen in tenten, auto's, in de Zionistisch-Baptistische kapel of in het medisch centru, in verband met nieuwe verschuivingen. Vanmorgen vroeg zijn 200 mariniers van de kruiser „Tiger" in Cardiff aan wal gegaan en direct naar het rampge bied gebracht om de ploegen te ver sterken. 250 soldaten uit Zuid-Wales hebben zich bij hen gevoegd. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen vrachtaüto's vol militairen aan om de vermoeide reddingsploegen, die bijna 60 uur koortsachtig naar slacht offers hadden gezocht, te helpen. Ver der meldden zich na een politie-oproep via radio en televisie honderden vrij willigers aan. Men verwacht dat het zoeken nog zeker een week zal duren. Premier Wilson, die vrijdagavond in Aberfan aankwam en er tot de ochtend bleef, zegde alle financiële steun toe voor de reddingsoperatie. „Er zal een onderzoek op het hoogste niveau wor den ingesteld naar de oorzaken van de ramp," zo verklaarde hij. Ook Lord Snowdon, de echtgenoot van prinses Margaret, kwam in de loop van de avond in het plaatsje aan. „Ontzettend, wat een ramp," was het enige dat hij uit kon brengen na een gesprek met enkele van de zwaar getroffen ouders. Van de redders zijn er tot nog toe elf ernstig en zestien licht gewond door on gelukken tijdens de bergingswerkzaam heden. Er is een waarschuwingssysteem ingesteld om te voorkomen dat de red dingsploegen kunnen worden overvallen door nieuwe verschuivingen. Op de berg is een vooruitgeschoven post, bestaande uit drie mannen met een zender, en aan de voet van de berg zijn eveneens wachtposten die zijn uitgerust met klei ne zend-ontvangapparaten. Een café was de gehele nacht ge opend. Voor de ramp moesten de in woners van het stadje hier betalen voor hun biertje en voor de gezelligheid, nu hing er een bordje bij de duer: „Alles gratis." De mannen zaten stil bij el kaar. Trucks brengen fris water voor het eerst kunnen de vrouwen dit weer krijgen, aan de distributiepunten. Jon gelui brengen thee en sandwiches aan de chauffeurs van de vrachtwagens en aan de mannen, die vaak tot aan hun middel in het water staan te graven. Koningin Elizabeth heeft zaterdag avond laten weten dat zij het rampdorp deze week zal bezoeken. Veel regerings leiders. en andere prominente figuren hebben telegrammen vah medeleven ge stuurd naar de Britse regering. Daaron der bevindt zich ook een telegram van secretaris-generaal Oe Thant der Ver enigde Naties. Koningin Juliana, die is teruggekeerd ADVERTENTIE van een privébezoek van vier dagen aan Londen, heeft koningin Elizabeth een boodschap gestuurd waarin zij haar diepe sympathie en medeleven voor de bevolking van Aberfan tot uitdrukking brengt. De Britse regering heeft de benoe ming bekendgemaakt van opperrechter Edmund Davies als hoofd van de of ficiële commissie die een onderzoek naar de achtergronden van de ramp te Aberfan moet instellen. Opperrechter Edmund Davies werd te Mountain Ash geboren, op slechts drie km afstand van het rampgebied. Hij is derhalve met de specifieke problemen van dit mijnge- bied vertrouwd. Bij het proces tegen de daders van de opzienbarende treinroof zat hij de rechtbank voor. A Hoewel de massa steen en gruis nog steeds in beweging is, zoeken red dingsploegen onvermoeid verder naar slachtoffers van de ramp die het mijn- plaatsje Aberfan vrijdag trof. Konin gin Elizabeth heeft laten weten dat zijn het rampdorp komende week zal bezoeken. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft voor de derde maal een maansehot ge lost. De satelliet, de Loena-12, zal ver moedelijk haarscherpe foto's moeten ne men van het maanoppervlak teneinde de bodemgesteldheid te onderzoeken op landingsmogelijkheden. De Loena-12 werd gelanceerd vanuit het ruimtecentrum Baikonoer waar af gelopen donderdag een delegatie van 21 communistische leiders een bezoek gebracht. Aangenomen wordt, dat de Loene-12 dinsdagavond om 19.00 in een baan om de maan zal worden gebracht, zoals eer der met de Loena-10 en Loena-11 het geval Is geweest. NIEUW DELHI Op het station van Lachiserai in India, op de lijn Calcutta- Patna, is gisteravond een ireln ingere den op passagiers, die <Weir'tev< yen aan de verkeerde kant van de rails uit een andei-e trein waren gestapt. 35 mensen verloren het leven. MANILLA. De topconferentie van de regeringsleiders van de V.S., Zuid- Viëtnam, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, Thailand en de Philippij- nen is vanmorgen in Manilla begonnen. De conferentie heeft ten doel een blij vende vrede in Zuidoost-Azië te bewerk stelligen en de hieraan verbonden vraag stukken onder de loep te nemen. Aan de besprekingen nemen deel pre sident Johnson van de V.S., president Marcos van de Philippijnen, president Tsjoeng Hi Park van Zuid-Korea, pre mier Harold Holt van Australië, pre mier Keith Holyoake van Nieuw-Zee land, premier Thanom Kittikatsjorn van Thailand, premier Ngoejen Cao Ky van Zuid-Viëtnam en het Zuidviëtnamese staatshoofd Ngoejen Van Thieu. Tot voorzitter van de conferentie werd pre sident Marcos van de Philippijnen ge kozen. Voor de conferentie begon, hebben studenten nog betoogd voor het hotel waar alle delegaties logeren. Rond 30 studenten die borden met tegen John son gerichte leuzen bij zich hadden, hielden zich een uur lang voor het ho tel op. Daarna greep de politie in, die de schreeuwende en tegenstribbelende studenten verwijderde. President Johnson was zaterdag uit Canberra aangekomen in Sydney, de grootste stad van Australië, waar de politie enkele uren tevoren een aantal betogers had gearresteerd die wel komstborden en spandoeken vernielden en leuzen op trottoirs en muren kalkten. Op de tocht van het vliegveld naar het centrum van Sydney zijn de auto van president Johnson en andere auto's uit de stoet bekogeld met rotte eieren, tomaten en andere projectielen. Johnson heeft zondag nogmaals aan geboden de bombardementen op Noord- Viëtnam te staken en een schema voor de terugtrekking van Amerikaanse troe pen op tafel te leggen, als dit door dj tegenpartij in de Viëtnamese oor log wordt beantwoord. De Amerikanen hebben hun zes bond genoten in de Viëtnamese oorlog ver teld dat er enkele nieuwe tekenen zijn dat Hanoi misschien de kant van vre desbesprekingen opgaat, hoewel die aanwijzingen nog verre van beslissend zijn. Premier Ky van Zuid-Viëtnam heeft de conferentie meegedeeld dat zijn re gering van plan is de Viët-Cong spoedig een voorstel te doen, op grond waarvan hij op eervolle wijze zijn verzet kan staken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Prof. dr. J. Zijlstra, lid van de Eerste Kamer voor de A.R.-Partij, werd vanochtend om 10 uur voor een gesprek ontvangen door de kabinetsformateur, drs. W. K. N. Schmelzer. Dit gebeurde „in het kader van de kabinetsformatie", zo werd van de zijde van de formateur te kennen ge geven. Politieke waarnemers verbinden aan deze formulering de gedachte, dat het drs. Schmelzer niet gaat om het louter horen van een op financieel- economisch terrein bij uitstek deskundig man, maar wel degelijk om hem te polsen voor een post in een te vormen interimkabinet. Het kan hier, gezien de persoon van prof. Zijlstra en het feit, dat hij de eerste politicus is, die na het contact met de K.V.P.- en A.R.P.-fractie vorige week drs. Schmelzer be zoekt, om weinig anders gaan dan om het minister-presidentschap. Aan de hand van een ontwerp-rege- rlngsprogram, dat de heer Schmelzer de afgelopen dagen heeft opgesteld, zou hij vanochtend de mogelijkheden be spreken om op korte termijn tot een zakenkabinet te komen, dat vervroegde verkiezingen gaat uitschrijven en intus sen de meest dringende staatszaken ter hand zal moeten nemen. Als w(j goed zijn ingelicht, is het be zoek van prof. Zijlstra niet te zien als een aanwijzing, dat hij zich reeds in grote trekken heeft kunnen verenigen met de gedachten van de formateur over het oplossen van de kabinetscrisis. Wel staat vast, dat de beide politici de afgelopen week herhaalde malen met elkaar in telefonisch contact zijn ge weest. Als „ten enenmale onjuist", karakte riseerde de woordvoerder van de R.V.D. gisteravond het bericht dat mi nister-president Cals prof. Zijlstra in een telefonisch gesprek had trachten te overtuigen zich niet met de formatiepo ging van drs. Schmelzer in te laten. Er had tussen de beide politici, aldus de woordvoerder, in maanden geen con tact bestaan. Het commentaar van de voorzitter van de A.R.P., dr. W. P. Berghuis, dat het in dit geval slechts gaat om een uitnodiging van de formateur, waaraan een politicus als prof. Zijlstra moeilijk kan nalaten gevolg te geven, Is daar mee niet geheel in overeenstemming. Wel zou het kunnen wijzen op de terug houdendheid, waarmee althans de voor zitter van de Anti-Revolutionaire Partij de pogingen beziet van de heer Schmel zer om een interimkabinet te vormen. Dr. Berghuis staat erom bekend tame lijk sterk geporteerd te zijn geweest voor de regeringscombinatie van het kabinet-Cals, waarin de K.V.P., de P.v.d.A. en de A.R.P. vertegenwoor digd waren. Minister Biesheuvel (A.R.) wilde zich van ieder commentaar onthouden. Het is bekend, dat de demissionaire vice- minister-president enigszins geschrok ken is van de reacties op zijn televisie optreden midden vorige week. Hij ver klaarde bij die gelegenheid o.a., dat hij de zorgen, die over het dekkingsplan van de begroting 1967 in zijn partij en elders bestonden, deelde en dat er over de dekking zelf te praten was geweest en nog was. Dit werd allerwegen uitgelegd als een teken van verminderende solidariteit met de overige ambtgenoten in het ka- binet-Cals. Duidelijk geïnspireerd door minister Biesheuvel, werd hier en daar in Den Haag gepoogd die indruk weg te nemen, maar met de woordelijke tekst van de toespraak van de A.R.-po- liticus was dit moeilijk te rijmen. De A.R.-fractievoorzitter in de Twee de Kamer, de heer B. Roolvink, kon zich niet uitlaten over de wending, die de formatie-Schmelzer vandaag gaat nemen. Hij stond „onder het zegel van geheimhouding", zoals hij het uitdruk te. Ook de K.V.P.-voorzitter, mr. Aal- berse, had geen commentaar op het be zoek van prof. Zijlstra. Van de zijde van de V.V.D. gaf fractievoorzitter mr. E. H. Toxopeus te kennen, dat er voortgang zat in de formatiepogingen van drs. Schmelzer. Of hiermee het laatste woord gezegd is, mag betwijfeld worden. Een inte rimkabinet, bestaande uit persoonlijk heden van Anti-Revoluitionairen- en K.V.P.-huize zal, zo mag men aanne men, b(j de V.V.D, op weinig tegen stand stuiten, vooral als de leiding- in handen zal liggen van iemand als prof. dr. J. Zijlstra. De man, die 1 mei volgend jaar als president-di recteur van de Nederlandse Bank zal gaan optreden, wordt in het alge meen in kringen van bedrijfs- en za kenleven en hun geestverwanten in de politiek zeer positief gewaardeerd. Zonder op de gebeurtenissen van van daag vooruit te lopen, valt te voorzien dat de houding van de A.R.-Tweede- Kamerfractie van groot gewicht zal zijn. Deze komt vanmiddag op een geheimgehouden plaats bijeen om, naar men aanneemt, kennis te nemen van het ontwerp-regeringsprogram, of al thans wat daarvan tegen die tijd door drs. Schmelzer op papier gezet zal zijn Van de A.R.-fractievoorzitter B. Rool vink is bekend, dat hij, ondanks zijn negatieve houding tegenover de motie- Schmelzer, niet geheel afwijzend zou staan tegen een interimkabinet A.R.P.- K.V.P. Ook in de fractie zelf is men na ANTWERPEN. Op de Bredabaan te Brasschaat is zondagochtend een Ne derlandse auto geslipt en tegen een boom te pletter gereden. De bestuur der bleef ongedeerd, maar een mede-in zittende, mevrouw Ij". Hummel (64) uit Amsterdam, overleed toen zij naar een ziekenhuis werd vervoerd. 0 Bij botsingen tussen verschillende auto's kwamen dit weekeinde zeven men sen om het leven: bij Valkenswaard de 31-jarige L. de Kroon uit Eindhoven, te Eindhoven de 36-jarige P. A. Mertens uit Dongen, te Zeist de 66-jarige mevr. H. M. Knutse-Ignatius uit Driebergen, die op weg was om haar echtgenoot in het ziekenhuis te bezoeken, te Zwol le de 19-jarige kweekschoolleerling B. Haanstra uit Meppel, in de Haarlemmer meer de 72-jarige Amsterdammer J. C. Winterink, in Heerhugowaard de 55-ja- rige heer H. Brandsma uit Amsterdam en in Purmerend de 30-jarige C. Knip uit die plaats. Bij deze botsingen werd voorts in totaal een tiental mensen meer of minder ernstig gewond. 0 In Eindhoven is vrijdagavond de 23- jarige motorr(jder A. J. van Grootel uit Geldrop met dodelijk gevolg tegen een vrachtauto gereden. In Drachten had gisternacht een botsing plaats tussen twee bromfietsers, van wie de een, de 39-jarige R. van der Heide om het leven kvyam en de andere, de 16-jarige R. Bou- ma, onder meer een schedelbasisfrac- tuur opliep. De echtgenote van de heer Van der Heide, die b(j haar man achter op zat, werd eveneens ernstig gewond. De driejarige Anthonius B. J. Lam- boo uit Kockengen is vrijdagmiddag in een sloot achter de ouderlijke woning verdronken. de eerste schok, veroorzaakt door de val van het kabinet-Cals, zich op de po litieke realiteiten van het ogenblik gaan bezinnen. Een complicerende factor is de* moei lijke interne verhouding binnen de A.R.P. Deze partij staat aan de voor avond van een zeer gewichtig besluit: het vaststellen wie de alg.-lijstaanvoer- der zal worden, die de partij nu waarschijnlijk niet in mei 1967, maar veel eerder in de verkiezingsstrijd zal aanvoeren. Het is een publiek ge heim, dat hierbij de heren Roolvink en Biesheuvel diametraal tegenover el kaar staan, niet zozeer op politieke, als op persoonlijke gronden. Dit zou intern reeds tot grote moeilijkheden aanlei ding zijn geweest. Deze complicatie zal voor de leden van de A.R.-fractie, de beslissing welke houding moet worden ingenomen in de huidige kabinetscrisis er niet makkelij ker op maken, zo menen politieke waarnemers. Bij een hevige ontploffing en de daar opvolgende felle brand, waarvan de blussing uren in beslag nam, in een opslagplaats van chemische en far maceutische produkten in de Belgi sche stad Charleroi zijn zaterdag ne gen mensen omgekomen en zeven gewond, van wie een aantal ernstig. Hier het drie verdiepingen tellende gebouw waar zich de ontploffing voor deel. (Van onze weerkundige medewerker; Een depressie met indrukwekkende sprintcapaciteiten is tijdens het week einde, voor iedere meteoroloog vol komen onverwacht, met een snelheid van 100 tot 75 km per uur van Zuid- Ierland over het IJsselmeer naar Zuid-Zweden getrokken. In Gelder land en Overijssel bracht het mini mum 12 tot 20 mm regen, in Amster dam 35 en in Maastricht 57 mrn, tussen zaterdagavond 7 uur en van ochtend 7 uur. Hoog Soeren meldde zaterdagochtend reeds 21 mm als to tale hoeveelheid in het toen afgelopen etmaal. In het grensgebied tussen koude lucht uit het noorden en warmere lucht in Zuid-Duitsland en Frankrijk, ontwikkelde zich vanmorgen boven Frankrijk alweer een nieuwe regen depressie, die een oostnoordoostelijke koers inslaat. Tegelijkertijd weekte zich van Groenland ook een storing los, die naar het zuidoosten gaat. Gelet op deze ontwikkeling zal het weer in onze omgeving nog wel een wat onbestendige inslag houden, met naast opklaringen ook kans op enke le buien. De nachten worden wat kouder, met vooral in de noordelijke streken kans op lichte nachtvorst, terwijl de maxima op een niveau blij- I ven van 11 tot 13 graden. A President Johnson in Manilla op de Philippijnen aangeko men voor het topoverleg over Vietnam. Bij zijn aankomst werd hü' verwelkomd door President en Mevrouw Marcos en hun beide dochters, Irene, die Johnson een bloemen slinger omhing, en Imme. Links mevrouw Johnson en tweede van links President Marcos op de rug gezien.

De Vallei | 1966 | | pagina 1