Meesterspion Blake uit gevangenis gevlucht 10 jaar geleden begon Hongaarse opstand Waarom niet op de A.R.P. stemmen 99 Beroering om strip in studentenblad Onderzoek naar mysterieuze wapenexport uit Rotterdam „Chinees eten" moet chinezen blijven" Voortvluchtige Roberts in komplot? BISSCHOP BLUYSSEN terug uit Rome Met hulp van communisten W Bisschop geboycot om zwarte huid Ziekteverzuim in grafisch bedrijf Schanderonde in stadion „Rode deken" (92) overleden Oud N.K.V.-voorzitter De Bruijn GEKORTWIEKT GIoBOLService Weer onrust in Amsterdam Zweedse ambtenaren in staking ROBERTS Dam in enkele seconden klaar 206 auto's in de Seine MGR. BEKKERS i 7 MAANDAG 24 OKTOBER 1966 LONDEN De Engelse politie houdt nauwlettend het oog op de diplomatieke vertegenwoordigingen van de communistische landen In Londen, om te verhin deren, dat George Blake daar politiek asiel vraagt. Ook in de Londense onder wereld speurt men naar de meester-spion, die zaterdagavond wist te ontsnappen uit de gevangenis van Wormwood Scrubs in West-Londen, waar hfj sinds 1961 een vonnis van 42 jaar uitzat. Op vliegvelden en in havens wordt ook naar hem uit gekeken. De 44-jarige Blake, die uit Britse ouders te Rotterdam werd geboren, verdween anderhalf uur na het avondappèl uit zyn cel. Via het raam waarvan de tralies waren doorgezaagd kwam hy met behulp van een touwladder op de begane grond en over de gevangenismuur. Toen hy zich op straat had laten vallen verdween hy met een auto. De politie is er van overtuigd, dat Blake hulp heeft gehad, maar die kan zowel van buitenaf zijn gekomen, als van zijn medegevangenen die wellicht begaan waren met het lot van de spion, die tot de hoogste gevangenis straf was veroordeeld. Men acht het onwaarschijnlijk dat een buitenlandse mogendheid de hand in de ontvluchting heeft gehad. Nadat Blake, eigenlijk George Bé- ESHOWE, (Zuid-Afrika) De domi nee van de Nederlandse Herv. kerk in Eshowe heeft evenals zijn blanke Anglicaanse confrater de installatie ge boycot van de nieuwe Anglicaanse bis schop van Zoeloeland, omdat deze bis schop, Alpheus Zoeloe, een zwarte huid heeft. Hoewel Eshowe 2.000 blanke inwoners heeft, verschenen in het plaatselijke kerkje slechts 300 personen om van de plechtigheid getuige te zijn. De overgro te meerderheid van de aanwezigen was Afrikaans. Dominee Jacobus van der Walt van de Nederlandse Herv. kerk in Seho- we had meegedeeld niet in staat te zijn naar de kerk te komen „in verband met mijn principes." Dominee Van der Walt zei wel gekomen te zijn, als de bisschop blank zou zijn geweest, „maar niet in dit geval." Onder de aanwezigen in de kerk wa ren wel vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke, Doopsgezinde en Lu therse Kerken. UTRECHT Er is In het grafisch bedrijf een duidelijke toeneming van het ziekteverzuim, die de Grafische Bedrijfsvereniging met zorg vervult. Het tekort op de ziekengeldverzekering bedroeg in 1965 maar liefst f 740.000,-, een stijging van 6,75 procent vergele ken met 1964. De reserves moeten daardoor teveel worden aangetast. Ver hoging van de premie zal niet kunnen uitblijven, zo meent het GBV-bestuur. Een van de oorzaken van het toene mend ziekteverzuim is de spanning op de arbeidsmarkt, die er toe leidt dat vele zwakkeren in het arbeidsproces terecht komen, waardoor de totalen van het ziekteverzuim ongunstig wor den beïnvloed. STOCKHOLM Ongeveer 28.000 Zweedse ambtenaren zullen vandaag beginnen met een staking die in totaal drie dagen zal duren en een deel van het Zweedse bestuursapparaat volko men zal verlammen. De staking is afgekondigd, omdat de regeringsraad voor collectief overleg, de SAV, heeft besloten 20.800 Zweedse leraren aan universiteiten en middel bare scholen op non-actief te plaatsen. Het conflict tussen de SAV en de le rarenorganisatie is ontstaan door het afbreken van de besprekingen die gaande waren over hogere salarissen en betere werkvoorzieningen, een week geleden. Ongeveer 7.000 ambtenaren, die zijn aangesloten bij de lerarenorganisatie (SACO) zullen niet aan de staking deelnemen. KINSJASA Even voor de aftrap van een voetbalwedstrijd heeft men in het Tara Raphael-stadion te Kins- jasa de leider van de Katangese op stand een schanderondje laten ma ken voor de 10.000 toeschouwers. Luitenant-kolonel Tsjimpola was zaterdagavond per vliegtuig van Poenia naar Kinsjasa overgebracht. Hij was in het zuidelijk deel van de oostelijke provincie gevangengeno men, toen hij probeerde naar Katan ga terug te trekken nadat de op stand in Kisangani enkele weken ge leden door regeringstroepen was on derdrukt. Zijn officieren werden naar Kinsjasa overgebracht, maar hijzelf werd achtergehouden omdat de mili taire autoriteiten hem wilden gebrui ken om een aantal Katangese vrou wen en kinderen uit de bossen te lok ken. Zij waren zijn regiment de hele weg vanuit Kisangani gevolgd. Zijn aankomst in Kinsjasa en het plan hem in het stadion te tonen wa ren zondagochtend door de radio be kendgemaakt. Tsjimpola arriveerde in het sta dion, stram zittend in een jeep. Hij moest zo zitten doordat de militaire politie hem stevig by de handboeien hield. Hy droeg een kaki overhemd met zijn officierstekenen en een zwarte baret. De jeep werd geëscor teerd door een aantal jeeps en kleine vrachtauto's. Zoals was verzocht, werd Tsjimpo la in het stadion met zwygen ontvan gen. Maar toen hij weer in de jeep stapte na een langzame mars aan de binnenkant langs de omrastering van 't veld, ontlaadde de spanning zich in wrcbraauw on boe-eeroen. har destijds in Nederland aan het ver zet had deelgenomen, wist hij naar En geland te ontkomen, waar hij dienst nam bij de Britse marine. In de jaren 1944-1947 werkte hij bij de geheime dienst van deze marine. Sinds het daaropvolgende jaar werkte hij als ge heim agent voor de Britten. Hij was vice-consul in Seoel, toen de Noordko- reanen in 1950 deze stad bezetten. In zijn drie jaar durende gevangenschap werd hij in het geheim gewonnen voor het communisme. Hij werd nadien naar West-Berlijn gestuurd, waar hij alle geheimen die hem ter kennis kwa men, doorgaf aan de Russen. Later werkte hij op dezelfde manier in Liba non. Tegenover zyn rechters maakte Blake er geen geheim van, dat hij zoveel mogelijk de Russische ge heime dienst had gesteund. Intussen is er veel kritiek geuit op de labour-minister van Binnenlandse Zaken, Roy Jenkins, die voorstander is van een vrijer gevangenissysteem. De conservatieve oud-minister Duncan Sandys, een schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill, achtte het onbegrij pelijk dat men in 'n tijd, dat men raketten naar de maan kan sturen, niet in staat is te voorkomen, dat iemand met zo iets gewoons als een touwladder uit de gevangenis ontsnapt. Tijdens de rechtszaak noemde opper rechter Lord Bailey het misdrijf „een van de ernstigste die in yredestijd kan worden begaan". Door het optreden van Blake werd een groot gedeelte van het werk van de Britse veiligheidsdienst volkomen waardeloos. Kort na Blake's berechting lekten naar het Westen berichten door, dat achter het ijzeren gordijn Britse agen ten die daar werkten waren gearres teerd. Volgens welingelichte kringen in het Westen werden ook in andere ge bieden Westerse agenten gearresteerd, terwijl niet alleen in Oost-Europa maar ook in het Midden-Oosten het werk van vele anderen in gevaar werd gebracht. Nu Scotland Yard onder meer hoofd inspecteur Butler op de politieke en misdaadfronten aan het werk heeft ge zet, schreef een Britse zondagskrant dat Blake volgens het publiek zaterdag door Russische agenten uit de gevan genis is gehaald. In de straten rond Wormwood Scrubs ondervragen rechercheurs de bewoners en zoeken naar aanwijzingen die licht kunnen werpen op de ontsnapping en de vlucht van de „modelgevangene". De nu 43-jarige Blake heeft zich ver leden maand nog van zijn 33-jarige vrouw Gillian laten scheiden. De van Nederlandse afkomst zijnde spion, en zij trouwden in 1954. Zij hebben drie kinderen. De meeste veronderstellingen van zijn vlucht hebben echter betrekking op de zuivere spionage-aspecten van de zaak en sommigen wijzen weer op de moord op drie politiemannen van 10 augustus. Zij werden plotseling en zonder verklaring neergeschoten, toen zij in de buurt van Wormwood Scrubs drie mannen in een auto ondervroegen. Twee van de drie daders, de 27-jari- ge John Duddy, en de 36-jarige John Edward Witney, zijn reeds gepakt en volgens de politie zullen zij ook in ver band met Blake's ontsnapping worden verhoord. De derde man, Harry Mau rice Roberts, bevindt zich echter nog steeds op vrije voeten. Hoewel het niet onmogelijk wordt ge acht dat dit drietal met Blake in ver binding heeft gestaan, houdt men er ook rekening mee dat zij misschien een dubbelrol hebben gespeeld in een of andere grotere samenzwering. Commander Richard Courtney, een voormalige veiligheidsofficier van de Britse marine veiligheidsdienst en par lementslid, die eens zelf het slachtof fer is geweest van een Russische chan tagepoging, is er echter van overtuigd dat de Russen achter Blake's ontsnap ping zitten. „De Russen hebben abso luut nog steeds interesse in Blake", al dus Courtney. „Het is echt iets voor hen te laten zien dat zij hun mensen in de gaten houden", zo voegde hij hier aan toe. CANTERBURY In Canterbury is op 92-jarige leeftijd overleden dr. Hew lett Johnson, die in 1963 ontslag nam als deken van Canterbury en vanwege zijn sympathie voor het communisme vaak „De Rode Deken" werd genoemd. Vooral hieraan had hij zijn bekendheid te danken. Dr. Johnson werd in 1874 geboren. Hij was een zeer omstreden figuur. Vanaf de dag dat hij in 1931 door ko ning George V en premier MacDonald tot. deken werd benoemd, is ontelbare malen zijn ontslag geëist. Zover is het echter nooit gekomen. Zelf was hij vastbesloten zijn functie zo lang mogelijk te bekleden. Wijlen pre mier Sir Winston Churchill zei eens in het Lagerhuis, dat er geen onderzoek zou worden ingesteld naar de activitei ten van dr. Johnson, omdat dit de be langrijkheid ervan zou bevestigen. Dr. Johnson heeft veelvuldige bezoe ken aan de Sovjet-Unie gebracht. In 1951 kreeg hij de Stalin-vredesprijs ter waarde van ongeveer 100.000 gulden. Bij zijn laatste bezoek aan China in 1964 stelde Mao Tse-Toeng zijn eigen vliegtuig ter beschikking van dr. John son. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft de grootste „conventionele" explosie in de wereldgeschiedenis tot stand gebracht door 5200 ton ontplofbare stoffen aan te wenden voor het opwerpen van een dam in de rivier de Alma-Atinka bij 't Tienshangebergte in Russisch Centraal- Azië. De door de springstof in enkele se conden opgeworpen dam is meer dan 100 meter hoog en bijna 500 meter lang. De dam moet grondverschuivingen voorkomen, die in het verleden enkele rampen in het betrokken gebied hebben veroorzaakt. Volgens Tass ligt de dam in de buurt van een stad met 700.000 inwoners. WENEN In Hongarije zijn zondag de ruim 20.000 mensen herdacht die tien jaar geleden het leven hebben ge laten bij de opstand welke door de Rus sische strijdkrachten bloedig werd neer geslagen. De nog in Hongarije geleger de Sovjet-militairen, hadden opdracht gekregen gedurende het weekeinde bin nen te blyven, terwyi de Hongaren in drukbezochte kerkdiensten, thuis en op de begraafplaatsen de slachtoffers her dachten. Overheid en partij negeerden de herinneringen aan de gebeurtenissen van 1956. Vrije Hongaren in Frankrijk hielden zondag herdenkingsplechtigheden in Pa rijs. Hongaarse veteranen van 't vreem delingenlegioen en leden van andere vrije Hongaarse organisaties, legden kransen bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. In Londen zond een groep Hongaren aan premier Wilson en minister van Buitenlandse Zaken, George Brown een verklaring waarin de voornaamste eisen die tijdens de opstand van 1956 naar voren werden gebracht, worden her haald: „Tien jaar nadien moge de communis tische taktiek veranderd zijn, het regi me is niet in staat geweest die levens omstandigheden te scheppen die passend zijn voor een Europees land in de 20ste eeuw". In Brussel trok een stoet Hongaren met fakkels langs het graf van de Bel gische onbekende soldaat, waarop kran sen en bloemen werden gelegd. In een der kerken van de Belgische hoofdstad (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Volgens oud-K. V.P.- minister en oud-N.K.V.-voorzitter A. C. de Bruijn (78; uit Noorden, die vrij dag een gesprek had met een redac teur van „Het Vrije Volk", is de kop van het artikel, dat zaterdag in ge noemd blad werd afgedrukt, onjuist. Volgens de verslaggever, zou de heer De Bruyn gezegd hebben: „Steun Cals, vecht in de K.V.P., maar stem op de P.v. d. A." Gevraagd om commentaar, mede naar aanleiding van zijn uitspraken in „Monitor", deelde de heer De Bruijn mee: „Een groot deel van de katho lieke werknemers is hoogst vertoornd over de houding van het dagelijks be stuur van de K.V.P. Als dat bestuur zich straks op de partijvergadering ook achter de fractie schaart, dan komt dat werknemende deel voor de vraag te staan: „Moet ik in 1967 de partij kiezen, die het kabinet-Cals heeft laten vallen?" Dat is bijna een onmoge lijke eis. Wil zij dat niet, dan blijven over: de A.R.P. en de P. v. d. A. Ik zou zeggen, kies dan naar eer en ge weten." Op de vraag of zulk een zienswijze niet inhoudt, dat de meesten dan hun stem op de P. v. d. A. zullen uitbren gen, antwoordde de heer De Bruijn: „Dat moet u niet zeggen. Ze kunnen toch ook stemmen op de A.R. De tijd is voorbij, absoluut voorbij, dat de katholiek op de K.V.P. moet stem men." Dat drs. Nederhorst van mening is, dat wanneer men lid is van een partij, men die partij ook steunt, achtte de heer De Bruijn waanzin. „De omstan digheden kunnen zo zijn, dat je er de ene keer wel op stemt en de andere keer niet. Wanneer de K.V.P. volgend jaar met een andere fractiesamenstel ling komt, dan misschien weer wel." De oud-N.K.V.-voorzitter heeft overi gens weinig hoop, dat. de partijraads vergadering een ander standpunt zal opleveren dan het nu geldende. „Als de deskundigen het beleid van de frac tie gaan verdedigen, wie zal daar dan nog iets tegenin kunnen'brengen Ten zij er iemand opstaat die een nuchter geluid laat horen. Maar't is op zijn kantje." De handelwyze van de K.V.P.-frac- tie beschouwde de heer De Bruijn als een stukje ontrouw. „Bogaers, Veld kamp niet te vergeten, dat zijn toch eerste-klas krachten? Die worden weg gestemd met de stem van boer Koe koek. Ik ben er erg van onder de in druk" Over de formatiepogingen van drs. Schmelzer zei hij: „Misschien kiest hij onpolitieke personen als Beel, die de verkiezingen moeten voorbereiden". Het oprichten van een katholieke ar beiderspartij achtte hij ongewenst. „Men heeft mij daarvoor gevraagd, maar dat heeft geen zin. Je krijgt toch niet voldoende zetels om iets te doen. Daar is geen tijd meer voor en geen geld." werd een speciale mis opgedragen. Gouverneur Nelson van de staat New York riep de herdenkingsdag uit tot „dag van de Hongaarse vrijheidsstrij ders." Aan de organisator van een her denkingsplechtigheid in New York, dr. George Telegdy, zond hij een speciale boodschap, evenals de burgemeester van New York, Lindsay. Op de plechtigheid, die in Carnegie Hall werd gehouden, hield de zoon van generaal Maleter, Paul Maleter jr., een toespraak. Gene raal Maleter leidde in 1956 de Hongaar se strijdkrachten tijdens de opstand, hij werd later ver/noord. De nieuwbenoemde bisschop van Den Bosch, de 40-jarige mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, is zaterdagmiddag uit Rome op Schiphol teruggekeerd. We' zien hem hier met zijn moeder, mevr. M. Bluyssen-Gussenhoven uit Nijmegen. SCHIPHOL Hartelijk ingehaald door zijn in Nijmegen wonende moeder, mevr. M. Bluyssen-Gussenhoven, zijn drie gehuwde zusters en drie van zijn vier broers, is de nieuwbenoemde bis schop van Den Bosch, de 40-jarige mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, zaterdagmid dag uit Rome op Schiphol terugge keerd. Hij maakte de reis toevallig met de in hetzelfde toestel naar ons land vliegende internuntius van het Vaticaan mgr. Beltrami. Gevraagd hoe Rome denkt over de wijze, waarop in Katholiek Nederland de vernieuwing van de liturgie zich een weg baant, zei hij: „Men houdt in Rome vast aan een zekere onderlinge band, inhoudende pluriformiteit in de unifor miteit. Die pluriformiteit is in Neder land sterker gegroeid dan men in diver se kringen in Rome wenselijk vindt." Hij doelde daarbij o.a. op de experi mentele misvieringen, wat de tekst en muziek betreft. „Met het principe kan men het wel eens zijn, maar de nadruk die men in Rome op de uniformiteit legt, is wel sterker," zo ging mgr. Bluyssen voort. De jonge bisschop, opvolger van de overleden mgr. Bekkers, heeft in het Va- UTRECHT In Utrecht is veel be roering ontstaan over de wijze, waar op het veelgelezen studentenblad „Trophonios" vrijdag jl. op satirische wijze aandacht heeft geschonken aan de val van het kabinet-Cals. Op de voorpagina wordt, in de vorm van een strip, een vergelijking getrokken tussen de kruisiging van Christus en de val van het kabinet-Cals. Premier Cals wordt aan het kruis genageld, met de ministers Biesheuvel aan de rechterzijde en Vondeling links.. Drs. Schmelzer speelt de Judasrol. Hoofdredacteur Kees-Jan SnijdJ's, die theologie studeert, kondigde in het zelfde nummer zijn aftreden aan, aan gezien hij meent, dat de „middelen het overigens goede doel van de strip niet geheel heiligen." Hij wenste dan ook geen verantwoordelijkheid voor de stript te dragen. Daarop is hij vorige week tijdens een redactievergadering teruggekomen. Hij handhaafde zijn bezwaren tegen de strip („het kruisigingsverhaal is niet geheel adequaat als middel tot sa tirische benadering van een huichel achtige politiek rondom de kabinetscri sis"), maar vond twee andere redac tieleden (René van de Kraats en Hans Fritze) tegenover zich. Zij oordeelden, dat de heer Schmelzer en zijn geest verwanten onder de dekmantel van het Christendom een onchristelijke politiek voerden en daarom het best bestreden konden worden met de wapenen, die ze zelf ter rechtvaardiging hanteerden. Het tweetal wenste evenwel Kees-Jan Snijders als hoofdredacteur te behou den. Daarom werd als compromis voorgesteld een extra discussienummer aan de zaak te wijden. Dit nummer zal dinsdag of woensdag verschijnen. Het bevat onder meer commentaren van de studentenpastores, een kerke lijk hoogleraar en de hoofdredacteur van het Centrum. Op basis van deze afspraak, zijn de gemoederen in de redactie van „Tro phonios" zaterdag voorlopig bedaard, hoewel de redactieleden van mening blijven verschillen over de redactionele aanpak. PARIJS In de nacht van zaterdag op zondag is op de rivier de Seine een aak, die geladen was met 206 Renault- auto's van het type r-16, die pas uit de fabriek te Le Havre-Sandouville wa ren gekomen, omgeslagen en gezonken. De aok was, getrokken door een sleep boot, op weg naar Parijs. De sleeptros sen knapten bij het ongeluk, dat ver moederlijk te wijten was aan de door een passerend schip veroorzaakte golfslag. Persoonlijke ongelukken zijn niet ge meld. (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG Een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de gang van zaken by de export uit Rotterdam van een party wapens, bestemd voor Engeland, maar in de Afrikaanse staat Kameroen terecht gekomen door een noodlanding van de DC-4, waarmee de wapens werden vervoerd. Bovendien heeft mr. B. J. Besier, procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof, opdracht gegeven, hangen de het onderzoek, geen exportvergunning af te geven voor het restant van de partij wapens. Het onderzoek wordt uitgevoerd, in samenwerking, door de dienst Lucht vaart van de rijkspolitie, de douane recherche en de Rotterdamse recher che. Het vermoeden is gerezen, dat de bewegingen van de partij wapens, waarmee de door de Amerikaanse pi loot Hank Warton bestuiirde DC-4 van het type „Argonaut" donderdag 6 okto ber van het vliegveld Zestienhoven het luchtruim koos, niet in overeenstem ming was met de offiële vergunningen. Ruim zes jaar geleden werden vele duizenden oude draagbare wapens - zo als Lancaster- en Thomson-machine pistolen van de Koninklijke Marine - door het ministerie van Defensie over gedragen aan Israèl, in ruil voor een hoeveelheid Israëlische Uzi-machinepis tolen. Voor het tfltvoeren van de over eenkomst, wees Israel de zakenman Azari aan. Aangezien Israël maar een deel van de oude machinewapens kon gebruiken, kreeg Azari van de Israë lische regering toestemming het res tant op de vrije markt te verkopen. De heer Azari verkocht dat deel aan een Nederlandse wapenhandelaar, wiens naam in het belang van het on derzoek (nog) niet kon worden mede gedeeld. Die liet de partij opslaan bij Müller en Co te Rotterdam, maar op verzoek van de Rotterdamse recherche - die een dergelijke partij wapens zon der toezicht niet verantwoord vond - werden de wapens opgeslagen in een magazijn van de Koninklijke Marine in de Maasstad, veilig achter slot en grendel en onder bewaking. De Marine staat verder geheel buiten de zaak: „Het komt vaak voor dat oude wapens door het ministerie van Defensie worden verkocht, daar staat de Marine verder geheel buiten. Het enige, wat daarna is gedaan, is de partij wapens in bewaring houden voor de eigenaar, in dit geval diens vertegenwoordiger de transportonder nemer Müller en Co", zo werd ons meegedeeld. Bij Müller en Co kregen wij te horen: „Wij hadden die partij in opslag, tot dat opdracht zou worden verstrekt ze naar een bepaalde plaats van bestem ming te vervoeren. Wanneer wij in het bezit zijn van officiële papieren, dan worden de kisten wapens afgele verd aan de boot of bij het vliegtuig waarmee ze verder worden vervoerd. Verder gaat onze bemoeienis niet en na aflevering is voor ons de zaak af gedaan". Alle papieren waren in orde voor het transport van een deel van de wa pens op 6 oktober met bestemming Birmingham. Op de grond van de of ficiële Engelse invoervergunning van de Board of Trade, gaf de Centrale Dienst In- en Uitvoer van het ministe- ri van Economische Zaken de export vergunning af en op dat document ver strekte de provincie Zuid-Holland een vergunning voor het wapentransport van het marinemagezijn naar de Rot terdamse vlieghaven Zestienhoven. De bestemming van de partij wapens was Birmingham. Zoals de zaken er nu bij staan, is in feite de Engelse re gering verantwoordelijk, door het afge ven van een officiële Invoervergunning, waarmee als het ware werd bevestigd, dat het hona-fide transport was. Piloot Hank Warton zette echter geen koers naar Birmingham, maar rich ting Kameroen: in de lucht deelde hij de verkeerstoren Zestienhoven zijn koerswijziging mee. Dat was niet meer dan een formaliteit, want op Zestien hoven kon niemand meer iets onderne men. Bovendien waren alle papieren in orde. Het onderzoek naar de gang van za ken rond dit wapentransport zal zeker ook leiden tot contact met Engelse au toriteiten, om te kunnen nagaan of het een geval is van bewuste wapensmok kel. Om mogelijk verdere wapensmok kel te voorkomen, heeft de Haagse procureur-generaal, mr. Besier, ver zocht voorlopig geen exportvergunning af te geven voor het restant, ongeveer drieduizend wapens, in het Rotterdam se Marinemagezijn. ticaan een bijeenkomst bijgewoond van de post-conciliaire commissie voor de li turgie. Daar is gesproken over de ver nieuwingen van het Misoffer, het bre viergebed, de doopplechtigheid, het hu welijk en de priesterlijke wijdingen. Aan de besprekingen namen 42 bisschop pen uit de hele wereld deel. Met velen van hen had mgr. Bluys sen de pluriformiteit in Nederland be sproken. „Men is er zeker niet boos over," zo antwoordde hij op een desbe treffende vraag, „maar wel ongerust." Trouwens, ook hij zelf voelde zich „over sommige dingen niet helemaal gerust, met name de canon van de Heilige Mis, die langzamerhand in zoveel verschil lende Nederlandse vormen gaat circule ren, dat het niet meer gezond lijkt." Niettemin wilde hij het beleid van zijn voorganger Bekkers voortzetten. „Ik heb daarin altyd op de eerste plaats een grote openheid en ruimheid van contacten gezien," zo zei hij, „en al ben ik dan enigszins ongerust op som mige punten, dan is dat zeker niet in tegenstelling met de opvatting van mgr. Bekkers. Ik ben mij ervan bewust, dat ik een heel ander persoon ben dan hij en het opvolgen van iemand als mgr. Bekkers is geen gemakkelijke taak. Ik ben bang, dat ik teleur moet stellen, als men in dit opzicht al te hoge verwachtingen gaat koesteren. Als ik enigszins in zijn gee3t kan doorwerken, dan geloof ik, dat dat mij al heel veel voldoening zal schenken." Over een eventuele splitsing van zijn zeer grote bisdom (het telt 1,2 miljoen Katholieken, 41 dekenaten, 410 parochies en 900 zielzorgers en ruim 400 kloosters met meer dan 10.000 religieuzen) had mgr. Bluyssen niet met de paus gespro ken. Wel denkt hij ernstig over een hulpbisschop. De paus moet echter be slissen wie dat zal worden. ^•De Zandvoortse recherche heeft een kikvorsman van de brandweer moe ten laten duiken om een groot aantal gestolen en door de dief in de vrij diepe vijver aan de Frans Zwaanstraat gedeponeerde goederen naar boven te laten halen. Als verdacht van deze dief stallen arresteerde zij de 24-jarige Zand- voorter P. D. Het Haagse provotariaat heeft de gemeenteiyke autoriteiten aangekon dingen dat in de Residentie meer activi teiten zullen worden ontplooid, zoals hap penings, acties, demonstraties, provo caties, het verspreiden van pamfletten en geschriften. 0 De feesteiyke Intocht van Sinterklaas in Amsterdam, dit jaar al op 19 no vember, zal naast tal van traditionele gebeurtenissen, zoals het officiële wel kom door de burgemeester op de Dam, dit jaar ook een groot kinderfeest om vatten. Dit feest wordt gegeven in het oude RAI-gebouw, nu Sporthal-Zuid. 9 In het RAI-gebouw in Amsterdam wordt van 7 tot en met 11 novem ber de zogenaamde internationale reis- bureautreinenconferentie gehouden. Spoorwegen en reisbureaus uit alle lan den van Europa gaan zich dan beraden over het vakantievervoer in 1967. Q De kringvergadering van de K.V.P. in Amsterdam heeft vrijdagavond 'n openhartige bespreking gewijd aan de actuele politieke gebeurtenissen. Zich be wust van de belangrijke positie van de hoofdstad, heeft zij zich tot alle leden van de partij „gewend met een dringend beroep de eenheid in de partij te be waren, in het belang van de toekomst van het Nederlandse volk in al zijn ge ledingen." Het initiatiefcomité D'66 heeft tij dens een bijeenkomst in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam besloten tot de oprichting van een nieuwe poli tieke partij, die zal meedoen aan de Kamerverkiezingen volgend jaar, ook als deze vervroegd zouden plaats heb ben. Q H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen don derdag 27 oktober aanwezig zijn bij dc Nederlandse première van de filr „Brandt Parijs?" in het Tuschinsk theater te Amsterdam. De baten vai deze voorstelling zullen ten goede ke rnen aan de Nationale Federatieve Raa van het Voormalig Verzet Nederlan. en de Nederlandse Vereniging van Ex Politieke Gevangenen. 0 De kleurrijke St. Hubertusjacht wordt zaterdag 5 november bij Amersfoort gehouden. De jachtstoet met uitgebreide meute vertrekt om half twee van hotel „De Treek" in de Tree- kerbossen. 0 Tijdens het zaterdag in Nijmegen voortgezette congres over democra tie, heeft prof. Glastra van Loon zijn uitspraak toegelicht, dat het wenselijk wordt de minister-president rechtstreeks te kiezen. Het geeft de kiezer, die nu nog slechts Kamerzetels verdeelt, doch geen regering kiest, een grotere invloed op de samenstelling en de politieke kleur van het kabinet. Circa 600 leerlingen van de gemeen telijke U.T.S. in de Lederstraat ach ter het Bossche station zullen, met toe stemming van de plaatselijke over heid, woensdagmorgen 26 oktober om half elf met spandoeken een protest mars houden. Hiermee wensen zij te protesteren tegen de staat, waarin hun •school verkeert, waarin zeven jaar gele den een fabriek gehuisvest was. 0 Voor de provincies Nrd.-Brabant en Limburg is opgericht 'n „Pastoraal Beraad der Kerken" met als taak „een gezamenlijke bezinning op de vragen en uitdagingen, waarvoor de kerken thans worden gesteld en die om een snelle be antwoording vragen." DEN HAAG Het grote gebrek aan buitenlandse arbeidskrachten voor de 825 erkende Chinese restaurants in Ne derland en het feit, dat een aantal ille gaal in ons land verblijvende, in de ho- reca-sector werkzame Chinezen het ge vaar loopt te worden uitgewezen, heb ben geleid tot de oprichting van een bond door de heer Koo En-chin uit Heerlen Tweehonderd erkende houders van Chi nese eethuizen in ons land zijn thans bij de bond, waarvan de statuten bij K.B. zijn goedgekeurd, aangesloten Zij hopen hierdoor hun onderhandelings positie met de Nederlandse overheid te versterken. De bond heeft reeds con tact opgenomen met het ministerie van justitie. Volgens de woordvoerder van het mi nisterie van justitie, zal het met de uitwijzing van de illegaal in ons land ADVERTENTIE Ik was vroeger geen Globolleboos en als ik vrienden en relaties in het buitenland moest plezieren, piekerde ik me suf. Tot ik ont dekte dat er een is die voor mij overal ter wereld Bols Z.O. Genever en Apricot Brandy bezorgt en alles regelt Mijn slijter wist er alles van en dank zij hem ben ik nu een zorgeloze Globolleboos met wereldwijde vertakkingen. Wat 'n service, zo'n GIoBOLService I Vraag ook de folder aan uw slijter of aan Erven Lucas Bols, Rozen gracht 103, Amsterdam. vaart wordt ande- ande- gezet. verblijvende Chinezen niet zo'n lopen. Voor een deel van hen naar een oplossing gezocht. De ren zullen niet van de ene op de re dag over de grens worden „Ze krijgen ongeveer een half jaar de tijd om hun terugreis te verdienen", aldus deze woordvoerder. De Nederlandse regering zegt wel re kening te houden met de belangen van de Chinese restauranthouders, maar meent, dat bij het afgeven van ver blijfsvergunningen aan buitenlanders, ddie in de Chinese eethuizen willen gaan werken, toch ook de belangen van de Nederlandse werknemers in de ho- reca-bedrijven niet uit het oog mogen worden verloren. De bond meent echter dat de speci fieke sfeer van een Chinees restaurant vereist, dat het personeel voor het grootste deel uit buitenlanders moet be staan. Vandaar dat de bond meent, da' er nog steeds een enorme behoefte aa- Chinese arbeidskrachten is. Chinezer moeten ook echt „Chinezen" blijver meent de bond. AMSTERDAM Zaterdagmiddag om twee uur heeft de politie in de Leidsestraat vier mannen en twee vrouwen aangehouden, die met sand- wichborden liepen. Ze kregen alle zes een procesverbaal wegens het deelne men aan een verboden optocht. De sandwichmensen liepen namelijk zo dicht achter elkaar, dat zij, volgens de dienstdoende politieofficier, een optoent vormden. Van deze zes zijn de vier mannen gearresteerd. Zij liepen met borden, waar onder an dere op stond: „Politie stop sadisme" en „Recht? 7 geweldloze demonstran ten tien dagen in de cel". Beide leu zen achtte de politie beledigend voor het openbaar gezag. Zaterdagavond is het opnieuw onrus tig geweest in Amsterdam. De gebrui kelijke bijeenkomst van provo's en hun aanhangers in Frascati kon niet doorgaan, omdat de directie de jonge lui de toegang weigerde. Het gevolg was, dat een 150-tal jongelieden door de stad ging zwerven. Zij kwamen tenslotte terecht bij het Huis van Be waring aan de Amstelveenseweg, waar nog enkele arrestanten van de vorige week, die kreten hadden geslaakt als „Johnson moordenaar", vastzitten. Er ontstond een demonstratie, waar van het verkeer nogal wat hinder had en die de politie noopte tot ingrijpen. Drie jongelui werden gearresteerd en zijn, nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, weggestuurd.

De Vallei | 1966 | | pagina 9