A. Diepeveen en B. Hiensch verzorgen iedere donderdag ziekenuurtje via kerktelefoon Herv. Kerk Burgemeester opende expositie over „H^t boek, dat blijft" Koekoek was mis: Geen oud-N.S.B.'er in Apeldoorns raad „KINDEREN ONDER ONS" Ds. J. van der Haar viert jubileum DVSA en Advendo deelden de punten Ik Wisse komt niet Benoeming Geslaagd Glaasje op! LAAT u rijden. Nutsspaarbank haakt ook in op Wereldspaarda« Nieuwe dochter Co-op Benoeming Philadelphia collecteertv oor P.v.d.A. Barneveld koos moeizaam nieuw bestuur BURGERLIJKE STAND NIIG dacht aan gehandicapten ren druk Interkerkelijk Veenendaal Amerongen Voldaan Onderzoek B. en W. wijst het uit Dode baby opgedrejjd In november naar Achterberg DINSDAG 25 OKTOBER 1964 TTet is donderdagmorgen half elf. In veel huiskamers van zieken en bejaarden staat het grijze luidsprekerkastje van de kerktelefoon ingeschakeld. Met een zekere spanning wacht men op wat er gebeuren gaat. Dan klinkt uit het kastje klokgelui, ge volgd door de melodie van Bach's „Jesu bleibet meine Freude". Als de tonen wegsterven klinkt een stem: „Goede morgen luisteraars, het is weer tijd voor uw zieken- uurtje. We beginnen met een aan tal geestelijke liederen". De stem is van Ad Diepeveen. Samen met Bep Hiensch verzorgt hij sinds september 1965 iedere week een programma, dat door de kerk telefoon van de Nederlands Her vormde kerk wordt uitgezonden. VEENENDAAL De voor woens dagavond 26 oktober aangekondigde dienst in li. '.erkgebouw der geref. ge meente (syn.), waarin ds. Wisse uit Elspeet zou voorgaan, gaat niet door. VEENENDAAL De heer G. D. v. d. Kraats is benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Vakopleiding in het Kappersbedrijf te Utrecht. VEENENDAAL De heer G. D. v. d. Kraats te Veenendaal behaalde een zeer begeerd kappersdiploma. Hij vol tooide namelijk met goed gevolg de cursus van de Sections d'art te Parijs. RENSWOUDE Ondertrouwd: Pater, Ede en R. W. van Ginkel. VEENENDAAL. Onder de titel „Het Boek, dat biyft" is in een der bygebouwen van de Pniëlkerk aan de Hoofd straat in Veenendaal een unieke expositie ingericht, die gis teravond officieel werd geopend. Het Boek is de Bijbel en de tentoonstelling is ingericht door het Nederlands Bijbel Gen ootschap (NBG). I>e gehele expositie bestaat uit een tiental stands, waarin op duidelijke wijze de wordingsgeschiedenis v an de Bijbel getoond wordt. Voor iedereen die de moeite wil nemen de verklarende teksten by de verschillende stands te lezen. Is bet mogelijk een overzicht van deze geschiedenis t« krijgen. De tentoonstelling die voornamelijk opgezet is om propaganda voor het NBG te maken is zodoende een „leer"-expositie geworden, die ook voor kinderen aantr ekkelijk is. De organisatoren hebl>en juist met het oog op de kinderen de tentoonstelling ook in de ochtenduren opengest eld, opdat ze in klasseverhand bezocht kan worden. Het feit, dat naast vertegenwoordigers van kerkeraden ook veel sch oolhoofden aanwezig waren, zal voor de organisatoren ver heugend geweest zijn, omdat zo dit doel misschien bereikt k an worden. E. VEENENDAAL Ruim een Jaar geleden kwam ds. A. Vroegindewey op het idee om door de week iets voor de zieke en bejaarde bezitters van de kerktelefoon te doen. Zijn plannen resulteerden in liet werk, dat nu verricht wordt door de heren Ad Diepeveen en Bep Hiensch. Elke donderdagochtend om tien uur wordt door deze heren de consistorie van de Oude Kerk ingericht als studio. Met behulp van een tweetal bandre corders is men in staat een non-stop programma te brengen, dat hij de luisteraars zeer gewaardeerd wordt. De luisterdichtheid in het Bejaarden centrum de Engeienburgh ligt tussen de 95 en 98 pet! Ook in het Juliana- ziekenhuis wordt regelmatig naar de uitzendingen geluisterd, al komt de klacht, dat men daar op de centrale nog wel eens vergeet in te schakelen. Vergeten in te schakelen komt in het Bejaardencentrum niet voor. Vol gens Ad Diepeveen stemmen ze daar de kerktelefoon bij wij ze van spreken reeds op woensdagavond af. Mocht men het vergeten, dan staan er twee minuten na de begintijd van het pro gramma verscheidene oudjes te kla gen, want men wil luisteren. Gedurende de veel verzoeken beeld jongeren, een jarige oma De „programmaleiding" van deze ziekenomroep is iedere week enkele uren druk met de voorbereiding van het programma. De uitzending bestaat namelijk uit een kwartier geestelijke liederen, een preek en geestelijke lie deren tot 12 uur. De preek is gewoonlijk de eerste zondagochtendpreek uit de Vredeskerk. Door de heer Diepeveen wordt deze op een andere band overgenomen, waar bij enkele verzen en het grote gebed wordt weggelaten. Ook alles, wat voor heruitzending overbodig is, als de aan kondiging van een extra-collecte wordt zoveel mogelijk weggelaten. Daardoor duurt de preek niet zo erg lang. Uit de reacties, die de verzorgers van het programma krijgen blijkt, dat het zeer gewaardeerd wordt. De heer Diepeveen vertelde: „Indien men nor maal om 12 uur eet, dan stelt men het donderdags uit, om het gehele pro gramma te kunnen beluisteren. Men stelt het eerder op prijs, dat het pro gramma wel eens een minuut of vijf uitloopt' eerste tijd kreeg men binnen van bijvoor die een plaatje voor gedraaid wilden heb ben. Tegenwoordig is dat wat afgeno men, wat door de programmasamen stellers eigenlijk betreurd wordt: men betrekt graag de luisteraars in de uit zending. „Dit is ook de reden, dat we geheel „life" uitzenden", vertelt de heer Die peveen. „Zo zijn we in staat op een ernstige ziekte te reageren, of bij gro te blijdschap over iets. Alleen indien een van ons met vakantie is wordt het gehele programma op de band inge sproken. Direct toen we eraan begonnen heb ben we afgesproken niet gelijk met va kantie te gaan, want we kunnen de zieken niet veertien dagen zonder hun programma laten zitten!" Met inbegrip van alle speakers in het Bejaardencentrum zijn er 600 aan sluitingen. Het zijn alle aansluitingen van de hervormde kerktelefoon. Er is wel eens over gedacht om het programma interkerkelijk te maken, door ook de kerktelefoons van de an dere kerken erbij in te schakelen. Dit zou eenvoudig kunnen geschieden door op de telefooncentrale alle kerktele foons aan de lijn van de hervormde kerk te verbinden. Hiervoor moet ech ter de kerkeraden van de andere ker ken meewerken en dit is eigenlijk nooit goed doorgepraat. Misschien komt het in de toekomst nog wel eens zover. Een nog beter plan van de pro grammasamenstellers kon helaas niet doorgaan. Men heeft bijna een jaar ge leden geprobeerd een zendvergunning te krijgen om op de FM-band van de radio het programma te kunnen bren gen. De PTT kon hiervoor geen toe stemming geven, omdat zo werd als motief opgegeven deze band al overbezet is en het gevaar van storing van andere zenders zeker niet denk beeldig is. Men heeft dus van dit plan af moe ten zien, al blijft men het betreuren. Een mogelijkheid zou, volgens de heer Hiensch, nog zijn de 80-meterband, waar de amateurs op zenden. Maar de ze band kan bijna niemand op zijn ge wone ontvanger beluisteren, zodat dit voor de vaak economisch zwakke luisteraars niet haalbaar is, vanwege de extra kosten die er gemaakt zouden moeten worden. De samenstellers van het program ma beschikken over ongeveer 300 psal men en gezangen op bandjes. Op die manier kunnen ze een afwisselend pro gramma brengen. Er worden steeds verbeteringen in de presentatie ge bracht. In het begin werd voor het mu zikale gedeelte van het programma eenmaal vermeld, wat er gezongen wordt. Op verzoek van luisteraars, die mee willen zingen worden de nummers van de psalmen en gezangen thans tweemaal genoemd en men overweegt om in de nabije toekomst ieder lied af zonderlijk aan te kondigen. Men moet ervaring krijgen. Een jaar lang uitzenden is niet voldoende om het gehele „vak" te leren, alles staat nog in de kinderschoenen. Maar langzamer hand groeit men naar een volmaakt programma toe. Omstreeks kwart voor twaalf is de preek afgelopen. Voor het laatst komt de stem van Ad Diepeveen door de luidspreker: „Nu komt het laatste deel van het programma. We wensen u het allerbeste toe. De bejaarden van harte het beste en de zieken van harte be terschap en tot de volgende week, ho- Heden, dinsdag Gebouw Eltheto, 19.30 uur: Bejaarden concert door „De Veenzangers", be jaardenkoor en „The Three Happies". Hollantor, 1416.30 en 2022.30 uur: Voorlichtingsbijeenkomst Vrouwen raad. Leusink, Hoogstr. 10, 19.30 uur: Leden vergadering Aquariumver. „Minor". Kerkgebouw Geref. Gem., Fluiterstraat, 19.30 uur: Ledenvergadering S.G.P. Pniëlkerk, Hoofdstraat: 912, 1417 19—21 uur: Expositie N.B.G. BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal: gesloten. Morgen, woensdag Patrimoniumlaan, 9 uur: Vertrek excur sie naar boerderij Piet Marree, voor N.V.V.H. Korenbeurs, 2021 uur: Receptie Veen- zangers. Pniëlkerk, Hoofdstraat: 9—12, 1417 en 1921 uur Expositie N.B.G. Dorpshuis, N.V.V.H. 14 uur: Emka-show voor BIOSCOOP Luxor-theater Veenendaal, „Vrouwenjagers". 19.30 uur: TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november, tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes se ling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.0017.00 uur, bovendien dinsdagavond van 19.00 21.00 uur. Op woensdag gesloten. EDERVEEN In een matige, maar wel bijzonder spannende, wedstrijd heb ben DVSA en Advendo op het veld aan de Schras in Ederveen de punten ge deeld. Koploper Advendo begon direct met een offensief en dat resulteerde al na twee minuten in een schot van Greu- ter tegen de paal. Nadat DVSA ondef de druk vandaan was gekomen, trok het zelf in de aanval en het werd een enerverende, over en weer gaande, strijd. Na ongeveer een kwartier speelde Greuter zich goed vrij en met een on houdbaar schot passeerde hij de DVSA- keeper: 10. DVSA bleef terugvechten en kort voor de rust ontvingen de Amerongers loon naar werken. Door slecht wegwerken van de Ederveense verdediging kon de gevaarlijke middenvoor zijn ploeg op gelijke voet brengem: 11. Na de rust bijna hetzelfde spelbeeld. Advendo was iets sneller, maar DVSA stelde een grote dosis strijdlust hier te genover. Advendo kwam op 21 toen rechtsbuiten Van Beek goed voorzette. Linksbuiten De Fluiter schoot tegen de lat en de terugspringende bal werd on houdbaar door Marcus ingeschoten. Hierna trokken de Ederveners in de verdediging, want DSVA kwam met veel geweld in de aanval. Vooral de middenvoor van de gasten toonde zich bijzonder gevaarlijk. Het verdiende doel punt moest vallen en dat gebeurde kort voor het einde. De linksbuiten zette voor en de rechtsbinnen kon van heel dichtbij scoren: 22. Hierna speelden zich nog enkele ha chelijke tonelen af voor het Ederveen se doel en bijna had DVSA zelfs de overwinning gegrepen, toen de midden voor doorbrak. Alleen voor de keeper gekomen schoot hij echter naast. pelijk in goede gezondheid op de zelf de tijd. U hoort nu nog de volgende liederen..." Als Ad is uitgesproken zet Bep de bandrecorder aan. De muziek begint te spelen en onderwijl kunnen de samen stellers beginnen met het opruimen. De microfoon wordt afgesloten, de kabel opgerold en het geheel in de kast ge borgen. De bandrecorder waar de preek op staat wordt dicht gedaan alleen de muziekband speelt nog. Om 12 uur is het uit. Het program- De heren Diepeveen en Hiensch bezig in ,,hun studio". ma zit er op en de heren Diepeveen en Hiensch gaan naar huis voldaan omdat ze weten dat hun belangeloze werk door velen op prijs gesteld wordt. Deze wetenschap geeft hun de moed voort te gaan. Ook de lust om een groot deel van hun vrije tijd voor dit werk ter beschikking te stellen want voordat men donderdags met de uitzending be gint is er al enkele uren hard gewerkt om het programma rond te krijgen. De opmerkingen die de voorzitter van de Boerenpartij de heer H. Koekoek, op een in Assen op 7 oktober gehouden openbare vergadering heeft geuit over een raadslid van de P.v.d.A., een „onderwijzer die lid zou zijn geweest van de N.S.B.", berusten op een onwaarheid. Dat verklaren B. en W. nadat zij een onderzoek hebben ingesteld. Zij deden dat naar aanleiding van de vragen van het raadslid de heer J. H. de Groot, die wij onlangs publiceerden. De heer Koekoek heeft, naar door de reportagedienst van de VARA wordt bevestigd, tijdens de bewuste vergadering in Assen waar het geval-Adams aan de orde is geweest, letterlijk gezegd: „I)e VARA moet maar eens in Apeldoorn gaan kijken. In Apeldoorn heeft de VARA een partijlid zitten, een raadslid, een onderwijzer. Daar moeten ze maar eens kijken of die ook lid is geweest van de N.S.B., dus dan hebben ze dezelfde moeilijkheden als wij, maar in veel grotere mate". De bijeenkomst werd geopend dooi de christelijke gereformeerde predikant ds. J. Keuming, oud-voorzitter van de plaatselijke afdeling van het NBG, die het initiatief voor deze tentoonstelling genomen heeft. In zijn welkomstwoord zei hij onder meer: „Ik hoop. dat deze expositie zich in een grote belangstelling van de Vee- nendaalse bevolking mag verheugen, opdat wij kunnen verstaan, wat voor groot geschenk ons de Here in de Bij bel heeft gegeven." De officiële opening werd verricht door burgemeester Hazenberg, die in zijn toespraak onder meer zei: „Met veel genoegen open ik deze tentoonstel ling, niet alleen omdat ze uitgaat van een organisatie „die er zijn mag", ech ter ook, omdat ik rekening wil houden met hte doel van deze organisatie, en met het doel van deze tentoonstelling, wat omschreven wordt met: „inzicht verschaffen in de geschiedenis en groei van de Bijbel in de wereld." De burgemeester vond de naam van de tentoonstelling „Het Boek, dat blijft" gedurfd, omdat er tegenwoordig zoveel vregankelijk is. Maar hij zag toch ook nog steeds belangstelling voor de Bij bel, al was het dan vaak om in gezel schap te kunnen meepraten, of om de taal die erin gebruikt wordt. Het was volgens de burgemeester dik wijls een kwestie van „Waarom met'.'" „Maar," zo vervolgde hij, „als ik over stap naar de NBG, dan wordt het po sitief, in plaats van „Waarom niet?": „Waarom wel?" Dat is een geheel an der standpunt. Het gaat dan niet om bijvoorbeeld de taal, maar om de we zenlijke inhoud." B. en W. zijn met de heer De Groot van mening dat speciaal door de woor den „een raadslid, een onderwijzer", de indruk wordt gewekt dat een raadslid van de gemeente Apeldoorn lid zou kun nen zijn geweest van de N.S.B. Afgezien van de vraag, of hiermede een smet wordt geworpen op de ge meenteraad, werpen de woorden van de heer Koekoek in elk geval een smet op het betrokken lid van de raad en dit be treft, naar de mening van B. en W.,- de raad minstens uit solidariteitsoverwe- gingen. Op welk lid van de raad de heer Koekoek heeft gedoeld kan volgens B. en W., die overigens geen naam noe men, geen misverstand bestaan. B. en W. hebben naar de houding van het bedoelde raadslid in de oorlogsjaren een onderzoek ingesteld. Daartoe hebben zij zich tot enkele te goeder naam en faam staande burgers in de twee ge meenten waar het betrokken raadslid in de oorlog heeft gewoond, gewend die unaniem verklaarden dat hun nimmer van 'n lidmaatschap van de N.S.B. of van enige pro-Duitse gezindheid van de persoon in kwestie iets was gebleken. VEENENDAAL De bondsspaar banken in Nederland houden vrijdag 28 oktober de nationale spaardag, in het kader van Wereldspaardag 1967. Op deze actie wordt ingehaakt door de Veenemlaalse Nutsspaarbank aan de Kerkewijk. Voor alle spaarders zal er die dag een verrassing zijn, die het sparen aantrekkelijk moet maken. De Veenendaalse Nutsspaarbank heeft ongeveer 15.000 inleggers. Vorig jaar kwamen er 700 op de spaardag naar de bank om een bedrag op hun rekening te laten boeken. De leiding van de bank verwacht ook dit jaar weer een grote toeloop. Voor de spaarders zijn er verschillen de aantrekkelijke presentjes, zoals een kalender met vier kleurenreprodukties van goede schilderijen, zakagenda, ballpoint, sleuteletui of sleutelring. Op die dag zal de Nutsspaarbank in verband met de te verwachten drukte geopend zijn van 9-17 uur en van 18-21 uur. Men stelde integendeel dat betrokkene meermalen blijk gegeven had van een anti-N.S.B. en anti-Duitse gezindheid. Deze kwestie zal. op verzoek van de heer De Groot in de raadsvergadering van donderdag aan de orde gesteld worden. ROTTERDAM De coöperatieve vereniging u.a. centrale der Nederland se verbruikscoöperaties „Co-op Neder land" heeft er een nieuwe dochteron derneming bijgekregen: Cosa N.V., ge vestigd in Rotterdam, zo blijkt uit het bijvoegsel van de Nederlandse Staats courant. Doel van de nieuwe N.V. is o.m. het exploiteren van garages, tank stations en parkeerterreinen. Daarnaast zal zij zich bezig kunnen houden met het vervoer van personen en goederen, de handel in en het verhuren van mo torvoertuigen, de handel in machines e.d. alsmede in motorbrandstof en motorolie. Cosa N.V. heeft een maat schappelijk kapitaal van f 0,5 min., waarvan is geplaatst en volgestort f 100.000. Nadere gegevens over de omvang en het begin van de werkzaamheden kon den niet van de „Co-op. Nederland" worden verkregen. RHENEN De Rhenense Midden standscentrale heeft de heer D. J. Bo- venschen, Fred. v. d. Paltshof 12. be noemd tot lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Utrecht en omstreken. Deze benoeming was noodzakelijk ge worden omdat de vertegenwoordiger van de RMC, de heer M. G. G. van der Pijl. voor het lidmaatschap van de Kamer heeft bedankt. UTRECHT. De politie heeft zon dag uit het Amsterdam-Rijnkanaal in Utrecht het lijkje gehaald van een pas geboren kind. Het hoofdje zat in een plastic zak, die met elastiek was afge bonden. De patholoog-anotoom. dr. J. Zelden- rust, heeft sectie verricht. Hij kon niet vaststellen of het kind na de geboorte heeft geleefd. Het lijkje heeft één twee weken in het water gelegen, voor het werd gevonden. VEENENDAAL In de week van 31 oktober tot 5 november wordt een grote landelijke collecte gehouden, uitgaande van de Stichting Federatie Sociaal Peda gogische Zorg voor Zwakzinnigen. By deze federatie zijn alle ouder- en nazorg- verenigingen voor b.l.o. in ons land aangesloten. In Veenendaal wordt de collecte georganiseerd door de afdeling Veenendaal van .Philadelphia" en de prot. elir. nazorgvereniging. Zorg is een begrip waarmede we allemaal te maken hebben. Maar naast de „zorg van alle dag" is er een bijzonder zorgengebled, waar velen geen weet van hebben terwijl het op anderen bijzonder zwaar drukt. Wij bedoelen nu heel speciaal het „zorgenkind" dat ofwel gehéél ofwel voor een groot gedeelte af hankelijk is van anderen, reden waarom deze kinderen praktisch altijd op bij zondere hulp of verpleging en verzorging zijn aangewezen. Eén groep hieruit, die tevens de grootste is, wordt gevormd door de debielen, de zogenaamde „achterblijvers", die zich in het algemeen via deskundige hulp of begeleiding wel kunnen handhaven omdat er voor hen in deze gemechaniseerde maatschappij, waar veel arbeid tot eenvoudige handelingen is herleid, wel een plaatsje is te vinden. De vereiste deskundige hulp krijgen ze van maatschappelijk werkers, specialisten op hun gebied, die werken in dienst van door het particulier initiatief in het leven geroepen stichtingen. De sociaal-pedagogische zorg wordt verleend vanwege de algemene bevolkings groep alsook van rooms-katholieke en protestant-christelijke zijde. Deze drie landelijke verenigingen werken met hun tientallen stichtingen nauw samen over het gehele land en zijn verankerd in nationaal verband via de „Stich ting Federatie Sociaal Pedagogische Zorg voor Zwakzinnigen". In nauw verband werken specialisten, adviseurs en maatschappelijk werkers samen om oplossin gen te vinden voor de specifieke moeilijkheden. De ouders van deze kinderen zijn veelal lid van een der drie ouderverenigingen, te weten „Helpt Elkander" (algemeen), „Philadelphia" (prot.-christelijk) en „Voor het Zorgenkind" (rooms-katholiek). Met de drie verenigingen die zich speciaal bezighouden met de Sociaal Pedagogische Zorg, hebben deze zes samenwerkende verenigingen onder moeilijke omstandigheden reeds veel bereikt en verrezen er kleuterschooltjes voor imbeciele kinderen, dagverblijven voor zwaar geestelijk gehandicapten, tehuizen voor gehandicapte ouderloze kinderen, internaten, centra voor observatie enz. Dank zij overheidssubsidie kunnen de objecten in stand worden gehouden, maar deze subsidie is slechts een „bijdrage" terwijl het „overblijvende" tekort via het particuliere initiatief moet worden ingebracht. Nog een groot aantal geestelijk misdeelden behoeft hulp. Zij kunnen die krijgen mits medeleven, begrip voor misdeeldheid en bereidheid tot gezonde naastenliefde voor hen de deur opent voor het huis waar voor hen een gelukkiger leven te vinden is. Hiervoor is geld, véél geld nodig, want het maatschappelijk werk moet worden voortgezet, uitgediept en uitgebreid, werkplaatsen etc. moeten worden gefinancierd en er moeten tehuizen komen waar deze kinderen, als de ouders er niet meer zijn of wanneer de bijzondere toestand het vereist, liefderijk kunnen worden op genomen. In Veenendaal kan men ook bijdragen storten op girorekening 45.97.29 ten name van de heer D. Valkenburg. Valleistraat 130, Veenendaal. Als laatste in de rij van sprekers, werd het woord gevoerd door de secre- ris van het NBG, de heer E. J. Brug man. Hij vestigde de aandacht op en kele van de vele activiteiten van de bij belgenootschappen in de wereld, die verenigd zijn in de United Bible Socie ties. Enkele van de werkzaamheden, die hij noemde waren het overbrengen van de Bijbel in braille-schrift en ook ten behoeve van blinden op geluids banden. Het laatste initiatief van het NBG. om de Bijbel onder gehandicapten te brengen was de uitgave van een voor geestelijk gehandicapten. Bijbel „Het Een kijkje op de expositie van het N.B.G., die nog de gehele week in de consistorie van de Pniëlkerk wordt gehouden. NBG is de eerste en enige instantie, die gedacht heeft aan de geestelijk ge handicapten," aldus de heer Brugman. Op de tentoonstelling is een proeve van dat werk te zien, bestaande uit een evangelieverhaal verlucht met platen, die deskundig getekend zijn en wel zo danig, dat de geestelijk gehandicapte de voorstelling begrijpt. Samen met het boekwerk wordt een grammofoonplaat verkocht, waarop de meestal auditief ingestelde gehandicap te het verhaal, dat bij de plaatjes en summiere tekst in het boekje hoort, kan beluisteren. Onnodig te zeggen, dat de taal op de ze plaat bij het bevattingsvermogen van de luisteraars is aangepast. Na het officiële gedeelte maakten de ongeveer tachtig aanwezigen een rond gang over de interessante tentoonstel ling. Waar nodig en dat was niet vaak gaf de heer Brugman een uit leg. Aan het eind van de rondgang over de tentoonstelling komt men bij een verkoopstand, ingericht door boek handel Van Kooten. ACHTERBERG Woensdag 26 okto ber is het 25 jaar geleden, dat ds. J. van der Haar uit Sint Maartensdijk op Tholen werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van der Haar zal medio volgende maand zijn intrede doen als predikant te Ach terberg ais opvolger van ds. P. M. van Breugem. Jan van der Haar werd op 18 juni 1917 te Genemuiden in de provincie Overijssel geboren. Hij bezocht eerst een gymnasium te Amersfoort, daarna een gymnasium te Kampen en studeer de vervolgens nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij op 13 maart 1940 zijn kandidaats- en pre cies elf maanden later op 13 februari 1941 ook zijn kerkelijk voorbereidend examen aflegde. Nadat de heer Van der Haar op 8 mei 1941 door het provinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 26 oktober van datzelfde jaar (1941) door ds. T. H. Oostenbrug, toen nog predikant te's Gre- velduin-Capelle, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Poede- roijen (en Loevestein) in de classis Bommel. Op 14 oktober 1945 verwisselde de ju bilaris deze gemeente met die van Kam perveen in de classis Kampen, van waar hij op 29 februari 1948 naar die van Nederlangbroek in de classis Doorn vertrok. Daarna stond ds. Van der Haar nog ruim zeven jaar te Waddinxveen in de classis Gouda en sinds 19 oktober 1958 dient hij de hervormde gemeente van Sint Maartensdijk op Tholen. waar hij werd bevestigd door ds. P. de Jong uit Nijkerk, toen nog predikant te Koot wijk. Tijdens zijn ambtsbediening als predi kant van de hervormde gemeente van Waddinxveen was ds. Van der Haar van 1952 tot 1958 ongeveer zes jaar namens de classis Gouda lid van de provinciale kerkvergadering van Zuid-Holland. Thans is hij nog: sinds 1959 namens de classis Zierikzee lid van de provin ciale kerkvergadering van Zeeland, sinds 1962 lid van het hoofdbestuur van de Staatkundig Gereformeerde Partij, de S.G.P. en sinds de oprichting in 1965 voorzitter van de Stichting „Calvijn- museum". Van zijn hand verschenen in de loop der jaren tientallen brochures. Verder publiceerde hij tal van artike len en bijdragen in het (hervormd) „Gereformeerd Weekblad", meditaties in „De Waarheidsvriend", het orgaan van de Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk en in „Ei- landennieuws", preken in de series „genade voor genade" en in „recht en Genade". Sinds ongeveer acht jaar verzorgt ds. Van der Haar voor de zieken en ouden van dagen te Sint Maartensdijk een prekenserie „Rondom de Maartenskerk" Verder werkte hij ook nog mee aan de dagboeken „Dagelijks Manna" en „Van Adventsverwachting tot Pinksterglorie" en aan de uitgave „De zin van het le ven", die in 1957 is verschenen. Ds. Van der Haar zal woensdag in de hervormde kerk te Sint Maartensdijk op Tholen een herdenkingsrede uitspreken en verder zal hij diezelfde dag in ver band met zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Nederlandse Her vormde Kerk recipiëren. Eerst 's mid dags van drie tot vijf uur in het „Hol landhuis" te Scherpenisse en 's avonds na afloop van de herdenkingsdienst in het verenigingsgebouw te Sint Maartens dijk. Ds. Van der Haar heeft ongeveer een maand geleden een beroep aangenomen naar de hervormde gemeente van Ach terberg in de burgerlijke gemeente Rhe nen en in de classis Doorn. In verband daarmede zal hij zondagmiddag 6 no vember 1966 om twee uur afscheid ne men van de hervormde gemeente van Sint Maartensdijk op Tholen en elf da gen later, namelijk donderdagavond 17 november 1966 om zeven uur, na voor af diezelfde dag 's middags om half drie te zijn bevestigd door ds. J. H. Cirkel uit Huizen in Noord-Holland, in trede doen als predikant van de her vormde gemeente van Achterberg in de classis Doorn. Ds. Van der Haar wordt te Achter berg de opvolger van ds. P. M. van Breugem, die op 5 juni van dit jaar naar Barneveld is vertrokken. Naar wij tenslotte nog vernemen heeft ds. Van der Haar samen met zijn zoon sinds de afgelopen zomer verschillende portretten van kerkvaders en kerkher vormers geschilderd. BARNEVELD Onder leiding van de heer W. Brand kwam de afdeling Barneveld van de P.v.d.A. dezer dagen in jaarvergadering bijeen in eigen ge bouw. Uit het jaarverslag van de heer W. Dijkhorst bleek, dat het ledental mo menteel 116 bedraagt. Herdacht werd het overlijden van de heer M. Bijl, die veel werk voor de afdeling heeft ver richt. De uitslag van de gemeenteraads verkiezingen, vond spreker teleurstellend De P.v.d.A. verloor één zetel.' De bestuursverkiezing had heel wat voeten in de aarde. De heer Brand deel de mee. dat hij zich niet herkiesbaar stelde. Ook de secretaris was deze me ning toegedaan. Toen uit de vergadering het voorstel op kwam om een geheel nieuw bestuur te kiezen, deelden de he ren Fidder en Van Koot en mevr. Brand-van Kooten mee, dat zij zich hiermee konden verenigen. De voorzit ter moest eerst gekozen worden. Nadat hiervoor gekozen werd de heer J. van Koot en deze voor de eer bedankte werd de heer B. van Tilburg als zoda nig gekozen. Tot bestuursleden werden daarna gekozen mevr. Brand-van Koo ten en de heren G. van Dijk, Essen- berg, J. Haan, Kessenich en J. van Koot. De heer Essenberg zal het secre tariaat op zich nemen.

De Vallei | 1966 | | pagina 3