Auto reed tegen lantaarnpaal twee doden Democraten '66" oprich ti ngs congres N.K.V. voelt niet voor r.-k. arbeiderspartij VARA start voor zesde keer met zaterdag-matinees f Colijn zei in 193S: „Nederland en Oranje als twee-eenheid onafscheidelijk" Ook uit onze contreien kan men er heen S.E.R. ziet geen reden voor lagere leeftijdsgrens Ir. Adams noemt zich „een eerlijke Nederlander" IN CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM Zelfs op Mao kritiek Pyromaan gepakt GEKORTWIEKT mode bewuste mannen dragen HAZEWIND STREEFDATUM ÏS 26 NOVEMBER 99 DRS. GRUIJTERS GEMENGD Gezin gered van verdrinking ZO BOEIEND IS NU ZO BOEIEND IS PANORAMA DEZE WEEK V Ongehuwde vrouw en A.O.W. DUBBELE TAAK Spanje sluit grens met Gibraltar Terugblik op geboortejaar van a.s. moeder prinses Beatrix DINSDAG 25 OKTOBER 1966 BERGEN Bij een verkeersongeluk In Bergen (N.-H.) zijn gisternacht 2 vrouwen omgekomen en hun echtgeno ten gewond. Allen zaten in een auto die in een gevaarlijke bocht van de Bergerweg, die overigens dlidelijk is aangegeven, van de weg raakte en te gen een lantaarnpaal botste. De belde vrouwen, die achterin zaten, werden door het opengeslagen portier op de weg geslingerd. Het waren de 30-jarlge mevr. E. M. van der Veer-Snoek uit Alkmaar en de 25-jarige mevr. G. Ooye- vaar-Boersen uit Egmond-Binnen. Hun echtgenoten zijn gewond in een zieken huis te Alkmaar opgenomen. 0 In een ziekenhuis te Groningen is overleden de 16-jarige R. Bouma uit Ureterp. De jongeman werd in de nacht van zaterdag op zondag ernstig gewond bij een botsing met een ande re bromfietser in Drachten. Deze brom fietser, de 39-jarige R. van der Heide uit Drachten, kwam om het leven ter wijl de op de duo zittende mevrouw Van der Heide ernstig letsel opliep. Maandagmorgen is de 58-jarige landbouwer J. de Jong uit Schoon- loo bij een aanrijding door een busje zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis in Assen is overleden. 9 In Hollandscheveld is zondagavond de 6-jarige Roelofje Koster bij een aanrijding om het leven gekomen. Zij liep samen met twee vriendinnetjes aan de linkerkant van de weg. Een achterop komende auto schepte het meisje, dat op slag dood was. De be stuurder van de auto, die na het onge luk tegen een boom botste, werd met een schedelbasisfractuur in het zieken huis te Meppel opgenomen. Op de Middenweg in Heerhugo- waard is zondagavond de 55-jarige W. J. Vlaar uit deze gemeente met zijn fiets door een achterop komende auto overreden. Volgens de automabi- list, was het achterlicht van de fiets defect geweest. 0 Maandagmorgen is de 28-jarige me juffrouw Loo uit Banholt op de St. Geertruiderweg in Eijsden bij een ver keersongeluk dodelijk gewond. Op de Molenweg in 's-Heerenhoek Zuid-Bevelandis zaterdagavond de 62-jarige jachtopziener N. de Jong uit Lewedorp, gemeente 's Heer Arendskerke, dood langs de weg gevon den. De man lag vlak naast zijn brom fiets. Sectie heeft inmiddels uitgewezen dat de man zware inwendige kneuzin gen had opgelopen, vermoedelijk ver oorzaakt door een aanrijding. GENèVE De politie van Genève heeft de afgelopen nacht een pyromaan op heterdaad betrapt, die deze Zwitser se stad reeds enkele maanden onveilig maakte. Het is een negenjarige ty pograaf. De jongeman maakte er een gewoonte van tijdens de weekeinden brand te stichten in kelders. Zondagavond had hij tweemaal brand gesticht en bij een derde poging werd de man gearresteerd. Hij heeft van al zijn misdrijven een „logboek" bijgehouden. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De nieuwe politieke party Democraten '66 zal, als er ver vroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer worden uitgeschreven, op 26 novem ber haar oprichtingscongres houden. Het congres zal een politiek programma en een kandidateniyst voor de verkiezingen moeten vaststellen. De partij is inmiddels by de kiesraad geregistreerd. Mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, voorzitter van de nieuwe party, deelde dit gisteren mee op een persconferentie ln Hotel Krasna- polsky in Amsterdam. Het voorlopig bestuur van D '66 bestaat uit vyftien per sonen, uit het initiatiefcomité, dat met het pamflet „Appèl" vorige maand om adhesiebetuigingen vroeg. Secretaris is mr. H. van Beekhuizen en penningmeester drs. C. E. Visser. Een definitief bestuur zal op het congres worden gekozen. Tijdens een zaterdagmiddag gehou den vergadering heeft een groep van 70 personen, bestaande uit 32 leden van het initiatiefcomité en een aantal mensen, die adhesie hadden betuigd, het voorlopig bestuur gekozen. Tevens werd een aantal commissies ingesteld, die onderdelen van het poli tieke programma zullen voorbereiden. De staatkundige commissie zal voor stellen doen voor de voornaamste doel einden van D'66, nl. verkiezing van de minister-president en Tweede-Kamer verkiezing volgens het districtenstelsel. De partij streeft op lange termijn naar een twee- of driepartijenstelsel in ons land. Wat het lot van D'66 dan zal zijn, is nu niet te zeggen. Lid van de staatkundige commissie is o.a. drs. J. P. A. Gruijters, ex-VVD- raadslid in Amsterdam, die het meest op de voorgrond is getreden in de nieuwe groepering. Hoewel hij het eni ge lid van het initiatiefcomité met po litieke ervaring was, is hij geen be stuurslid geworden. „Dat is ook niet ter sprake gekomen", aldus mr. Van Mierlo. Democraten '66 zal ter verwezenlij king van zijn staatkundige doeleinden in het parlement een alomvattend poli tiek programma moeten voorstaan, be nadrukte hij. De sociaal-economische doelstellin gen van D'66 zullen duidelijk worden geformuleerd, zo zei hij, maar het was nog te vroeg om nadere bijzonderhede- den te geven. „Wij streven naar een zakelijke, on dogmatische aanpak, waarbij het be leid voor een parlementaire periode van vier jaar duidelijk wordt geformu leerd", aldus drs. Visser. Financiering van de verkiezings campagne is het grootste probleem op korte termijn, aldus mr. Van Mierlo. Binnenkort zal aan de 800 personen, die actieve medewerking aan de partij hebben toegezegd, een contributie van 25 gulden voor de laatste twee maanden van 1966 wor den gevraagd. Studenten en minder-draagkrachti- gen kunnen met 10 gulden volstaan. De contributie voor volgend jaar zal door het congres worden vastgesteld. Misschien kan „versnelde inning" van deze contributie ons wat meer geld ver schaffen", merkte mr. Van Mierlo op. De politieke kleur van de mensen die adhesie hebben betuigd, is zeer geva rieerd. Sommigen hebben vroeger P.v.d.A., VVD, AR of CHU gestemd. Voorzitter Van Mierlo verklaarde nooit lid van een politieke partij te zijn geweest en onder meer KVP, PSP en PvdA te hebben gestemd. Secretaris mr. Van Beekhuizen uit Amsterdam had vroeger PvdA en de laatste keer Provo gestemd. Van het pamflet „Appèl" zijn 12.000 exemplaren tegen de prijs van een gulden verkocht. Twintig procent van de kopers zond een adhesiebetuiging in, wat marktonderzoekers een zeer hoog percentage noemen. Van degenen, die adhesie betuigden had 19 pet. een universitaire opleiding, 19,3 pet was student, 10 pet. bekleed de hogere posities, bijv. directeur van een flinke onderneming of hogere amb tenaar. Uit kringen van lagere werknemers, zowel industrieel als administratief, kwam 13,5 pet. van de adhesiebetuigin gen, terwijl 38 pet uit de middengroe pen afkomstig was. Bijna de helft 47 pet zal deze verkiezingen op D'66 stemmen. Eender de meldde zich als actief medewerker. Deze mensen zullen voor het oprich tingscongres worden uitgenodigd. On geveer 32 pet zegde toe lid te zullen worden. Ruim de helft (52 pet) van de reflectanten was in de leeftijd tussen de 21 en 36 jaar. De regionale herkomst van de adhe siebetuigingen was als volgt: uit Am sterdam 24.5 pet, Den Haag 11 pet, Rotterdam 5 pet, Groningen 4 pet, Friesland 1 pet, Drente 1 pet, Overijs sel 3% pet, Gelderland 7 pet, Utrecht 6 pet, Noord-Holland 15 pet, Zuid-Hol land 14 pet, Zeeland 1 pet, Noord-Bra bant 5 pet, Limburg li£ pet en uit het buitenland 0,5 pet. Mr. Van Mierlo verklaarde, dat een nieuwe partij ook moed put uit de re cente NIPO-enquête, waaruit bleek, dat 35 pet ran de Nederlanders van 't bestaan van D'66 op de hoogte is. Veertien procent van hen juicht de op richting van de partij toe. Dit zou naar schatting Democraten '66 zeven k acht zetels in de Tweede Kamer kunnen op leveren. De heer Van Mierlo onderstreepte, dat de groepering geen splinterpartij wil zijn. Wat er zal gebeuren als de partij het toch niet verder brengt, hangt van het oordeel van het komen de congres af. Hij noemde de uitlating van drs. Gruijters, dat in dat geval de partij zal worden ontbonden, diens „persoonlijke mening" DELFT Dankzij het snelle en kor date optreden van twee Leidenaren is zondagavond een gezin uit Zaandam aan de verdrinkingsdood ontkomen. De 44-jarige heer D. Kuipers uit Zaandam 'raakte met zijn auto op Rijksweg 13 in Delft van de weg en kwam in een sloot terecht. Volgens een later door zijn vrouw afgelegde verkla ring, zou hij plotseling onwel zijn ge worden en naar rechts met zijn hoofd op haar schoot zijn gevallen. De wagen schoot rakelings langs vier Leidse jongelui, die met hun auto op de vluchtstrook stonden, in afwachting van de komst van de Wegenwacht in verband met pech aan hun wagen. Ze aarzelden geen ogenblik en boden on middellijk hulp. De 23-jarige metselaar A. ter Haar ontkleedde zich gedeeltelijk en haalde de vrouw en de twee kinderen van twee en vijf jaar uit de wagen. Zijn 29-jarige broer, de timmerman M. P. ter Haar, schoof vervolgens het dak van de auto open en hield het.hoofd van de bewusteloze man zo lang boven wa ter totdat de politie was gearriveerd, die verdere hulp kon bieden. De heer Kuipers is met een hersen schudding in het „Gasthuis" in Delft opgenomen. Zijn vrouw en kinderen konden, na behandeld te zijn, naar Zaandam worden overgebracht. 4DVK'' i F.NTlf- UTRECHT Het Nederlands Katho liek Vakverbond vindt het oprichten van een nieuwe partij niet de weg om uit de politieke crisis en vooral uit de crisis rondom en In de KVP te ko men. „Er zijn al „splinter-partijen genoeg in ons land", zo constateert „Ruimzicht", het orgaan van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. (Van onze radio- en tv-redactie) De VARA organiseert vanaf 29 oktober t/m 6 mei in de Grote en Kleine Zaal van het Concertgebouw voor de zesde maal een serie orkestconcerten (12), operaconcerten (3) en kamerconcerten (6). Ze zyn alle op zaterdagmiddag en zyn in de eerste plaats bedoeld voor mensen, die op hun vrye zaterdagmiddag iets anders willen doen dan knutselen, luieren, winkelen of sporten. De concerten begonnen zes jaar geleden met een gemiddelde bezetting van 600 k 700 personen. Het afgelopen jaar was het gemiddelde 1182. Daarmee is het Concertgebouw nog lang niet vol. „We weten niet waaraan het ligt", zegt Hans Kerkhof, chef van de afdeling ernstige muziek van de VARA. „De pers is altijd zeer lovend, de operaconcerten met name worden toegejuicht ook door het publiek, we hebben grote zangeressen als Magda Olivero gebracht en ook andere zangers en instru mentale solisten, die anders nooit in Nederland te horen zyn, de pryzen zyn waan zinnig laag (orkestconcerten 3,50 per keer, operaconcerten 5,50, personen onder 18 en boven 65 betalen voor alle concerten 1,50, by een abonnement kosten zes concerten 14,samen). Misschien is men nog niet ryp voor muziek op zaterdagmiddag, maar in elk geval gaan we er mee door, omdat de belang stelling zeer beslist groeiende is". De VARA maakt gebruik van de ra dio-orkesten en het koor van de NRU. De musici en de zangers werken graag mee aan de concerten ln Amsterdam, omdat hun dit een geregelde mogelijk heid geeft te spelen waar publiek en ook pers bij is. De andere omroepen helpen de VARA in die vorm, dat de VARA haar recht op de orkesten en koren kan doen' samenvallen met de concerten in Amsterdam en de daarbij behorende repetitiedagen. De VARA zelf moet, behalve zoals normaal de dirigenten en solisten, te vens de séjours en het vervoer betalen. Dat is een van de redenen dat de con certmatinees tot dusverre alleen in Amsterdam worden gehouden. Er moet geld uit de verenigingskas bijgelegd worden op het bedrag dat voor de op name van de concerten verrekend wordt met het aandeel van de VARA in het luistergeld. Een andere reden van de concentratie in Amsterdam is de mogelijkheid om niet al te ver van het centrum van het land concertzalen te vinden, die willen meewerken. „We hebben ook Utrecht geprobeerd, maar het USO verzet zich met hand en tand tegen concurrentie uit Hilversum." De NRU-orkesten en de koren heb ben er echter juist de behoefte aan om buiten de sfeer van de studio's in concurrentieposities te kunnen spelen. ter*-t^:-'silenden Amster dam te halen heeft de VARA voor het komende seizoen in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen een sys teem van trein-entree-kaartjes opge bouwd. De toevloed van buiten is stij gende, maar evenmin nog erg groot als de belangstelling uit Amsterdam en directe omgeving. Het gemiddelde aan tal buitenbezoekers bedraagt 153. Dit jaar zullen er trein-entree-kaar tjes te koop zijn aan de stations in o.a. Alkmaar (f 6,10), Amersfoort (f 6,60), Castricum (f 5,10), Deventer (f 10,50), Ede (f 9,-), Enkhuizen (f 7,70), Den Haag (f 7,70), Den Helder (f 9,10), Hei- loo (f 5,70), Hoorn (f 6,30), Purmerend (f 4,90) en Zutphen (f 11,-). De zeven concerten door het Radio Philharmonisch Orkest zullen worden geleid door Hugo Rignold, Jean Four- net, Ernest Bour en Watslaf Smetats- jek uit Tsjecho-Slowakije, de drie con certen van het Omroeporkest worden geleld door Henk Spruit en Roberto Benzi (tweemaal). Roelof Krol staat voor het Radio-Kamerorkest. Bekende werken van het romantische repertoire staan dit jaar niet op de programma's. „We willen gewoon prettige, zeer ge varieerde programma's", aldus Hans Kerkhof. Er staan enkele werken op het programma, die men wegens hun uitzonderlijke bezetting weinig hoort, zoals „La. Noce" van Straw in,sky (21 jan.) en Messiaens „Turangalila-Sym- fonie (22 april). Conny Stuart is (op 11 maart) de vertelster in „Peter en de Wolf" van Prokofief. Emmy Ver- hey en Christiaan Bor, de jonge solis ten, spelen (op 11 februari) Bachs con cert voor twee violen. De Franse actri ce Claude Nollier is declamatrice in Honneggers „Jeanne d'Arc au Bücher" (29 april met het R.Ph.O. onder Four- net). De concerten bevatten verschil lende eerste uitvoeringen voor Amster dam, zoals Poulencs „La Voix Humai- ne") met Elisabeth Lugt (10 dec.). De operaconcerten. Jean Fournet maakt „Der Freischütz" van Weber (17 dec.). Magda Olivero en Kostas Paskalis, een Griekse zanger, zijn so listen op een operaconcert onder Ful- vio Vernizzi (6 mei). Een bijzonder operaconcert wordt gevormd door een optreden van solisten en koor van de Koninklijke Vlaamse Opera met het N.R.U.-Omroeporkest oJ.v. Frits Cèlis. De Vlaamse opera brengt dan twee eenakters van Vlaamse componisten: „De Antikwaar" van Jef Maas en „De grote verzoeking van Sint Antonius" van Louis de Meester (4 maart). PEKING In minstens één geval hebben Rode gardisten kritiek geoefend op partijleider Mao Tse-toeng zelf, zo blijkt uit een in Peking verschenen nummer van het Engelstalige blad „Brief uit China". Dit blad wordt gere digeerd door de 80-jarige Amerikaanse journaliste Anna Louise Strong. Zij schrijft dat niemand in China immuun is voor het streven van de Rode gardis ten naar een strikter communistische levenswijze. Het land wordt met mil joenen aanplakbiljetten overstroomd, het is niet teveel gezegd wanneer het aantal Rode gardisten dat door China reist op tien miljoen wordt geschat, al dus het blad. Het Japanse blad Asahi schrijft van zijn correspondent in Peking vernomen te hebben, dat bepaalde groepen Rode gardisten het onderling niet eens blij ken te zijn. Er zijn twee groepen ge vormd die eikaars politiek verwerpen. De correspondent wijt dit aan het ont breken van een structurele leiding. In het nummer van deze week is een groot aantal brieven opgenomen van verontruste leden van het NKV die pleiten voor hét oprichten van een nieuwe echte werknemerspartij. Het or gaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond vindt deze reactie begrij pelijk, vooral nu conservatieve ele menten aan het sociaal-economische beleid van het kabinet-Cals een „zin loos voortijdig" einde hebben gemaakt. Het onbehagen hierover in werkne merskringen is groot, zo constateert „Ruimzicht". Iedereen moet volgens het N.K.V.-orgaan, zelf weten aan welke politieke partij en welke volksver tegenwoordiger hij zijn stem bij de ver kiezingen wil geven. Beter dan het stichten van al weer een partijtje, is het gezond maken en vernieuwen van het bestaande partijstelsel, zo vindt „Ruimzicht". Als veel meer werkne mers politiek bewust worden en bij kandidaatstellingen niet verstek laten gaan, als hun invloed in de KVP gro ter wordt, zal misschien de fractie van deze partij in de Tweede Kamer een zodanige sanering ondergaan, dat de gekozenen een betere afspiegeling van de kiezers zullen vormen, wat betreft hun opstelling in maatschappelijke vraagstukken. „Ruimzicht" hoopt, dat de vooruit strevende krachten in die fractie dan zo sterk zullen worden, dat zij voldoen de invloed en macht hebben om onge wenste kabinetscrises in de toekomst te voorkomen. DEZE WEEK: Wie roepen hiep-hiep-hoera als de troonrede heidense voorstellen bevat? Een bij tend commentaar van Pano rama's hoofdredacteur. De geschiedenis P< van het huwelijk van de succes rijke Nederlandse architect, die met een donkerogige Oosterse slangedanseres uit een nacht club trouwde... en die over stroomd werd met anonieme telefoontjes en dreigbrieven. Hoe klein kunnen Nederlanders zijn? Wilt u de hond straffen? Geef hem dan een zoen! Er is echt geen Mao aan te passen, een dode Chinees eet geen rijst! De koelbloedige garnaal die een heetbloedig vrouwtje werd. Zoekt U een woning? In Enschede staat al een jaar lang een flatgebouw met 32 luxe drie- en vierkamerflats te wachten op 31 gezinnen, die goed willen wonen. In het oerwoud heeft de erotiek geen waarde. Daar geldt alleen de natuurlijke charme! De man, die in Chicago acht verpleegsters vermoordde, wordt als een troetelkind be handeld. Plusplusplusl Vele kleurenpla ten, spannende verhalen, foto's die de kranten hebben gemistl Panorama is het kijkschrift voor iedereen, die boeiende, beschaaf de, moderne praat en plaat be geert. Stuur nog vandaag een briefkaart met naam en adres aan Panorama-Haarlem, 't Bespaart u een dubbeltje per week, want losse nummers kosten 55 cent, nummers in abonnement slechts 45 cent!' 9 Volgens het bijvoegsel van de Neder landse Staatscourant, is de N.V. Metaalindustrie Hardenberg opgericht. Zij zal zich in de eerste plaats bezig houden met het omsmelten en legeren van aluminiumafvallen tot voor de gie terij bestemde blokmetalen. Thans is een fabriek in aanbouw met een opper vlakte van 1200 m2 op een terrein na bij de industriehaven in Hardenberg. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad ziet geen reden om de onge huwde vrouw het A.O.W.-pensioen te verstrekken op een vroeger tijdstip dan het bereiken van de 65-jarige leeftijd. In een advies aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zegt de S.E.R., dat het onderzoek naar de in de adviesaanvrage vermelde argumenten voor een verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd voor de ongehuwde vrouw geen gegevens heeft opgeleverd, die een duidelijke rechtvaardiging van deze maatregel verschaffen. De analyse heeft wel aanwijzingen ge geven, aldus het advies, dat voor be paalde groepen vrouwen zich bijzondere omstandigheden voordoen, die op latere leeftijd het verkrijgen van een inkomen bemoeilijken. Deze moeilijkheden be treffen echter enerzijds ook anderen dan de ongehuwde vrouwen, terwijl an derzijds de daarvoor te geven verkla ringen niet voor alle ongehuwde vrou wen gelden. Uit de gegevens blijkt, dat een lagere pensioengerechtigde leeftijd voor de vrouw dan die, welke geldt voor de man zowel internationaal als in ons land be trekkelijk veelvuldig voorkomt. Deze la gere leeftijd geldt echter voor alle vrou wen, ongeacht de burgerlijke staat en niet alleen voor de ongehuwde vrouwen. Voorzover de gegevens een aanwij zing bevatten, dat de vrouw eerder dan de man fysiek of psychisch minder ge schikt wordt om de beroepstaak te blij ven uitoefenen, wijzen zij eerder op een verschil naar geslacht, ongeacht de burgerlijke staat zoals bijvoorbeeld het verschil in pensioengerechtigde leeftijd en het verschil in invaliditeitsrisico. Dit geldt eveneens voor het argument van de „dubbele taak". De vrouw, die in het bedrijfsleven werkzaam is, heeft daarnaast veelal een taak als huis vrouw. Deze rust echter niet alleen op de oudere ongehuwde vrouw. Ook.de ge huwde vrouw is met deze dubbele taak belast. Een maatregel, die zich uitsluitend of in hoofdzaak baseert op bezwaren, die voortvloeien uit de dubbele taak, zal volgens* het advies in beginsel moeten uitgaan van alle werkende vrouwen die in loondienst of als zelfstandige in het beroeps- of bedrijfsleven werkzaam zijn en van wie kan worden verwacht dat zij tevens een eigen huishouden voeren. Van de nimmer gehuwd geweest zijn de vrouwen van 50 tot 54 jaar, behoor de in 1960 slechts circa 65 procent tot de beroepsbevolking. Dit percentage neemt af tot circa 56 voor de leeftijds klasse van 55 tot 59 jaar en tot circa 40 procent voor de leeftijdsklasse van GIBRALTAR Spanje heeft maan dagavond zijn grens met Gibraltar ge sloten. Alleen voetgangers mogen nog de grens overschrijden. Toen de hekken werden gesloten, zongen rond 5 in woners van Gibraltar „God save the Queen". Zoals bekend wil Spanje Gibraltar terug hebben. Om dit te bereiken tracht de Spaanse regering de Britse kolonie onder economische druk te zet ten. Het sluiten van de grens moet ge zien worden als de jongste Spaanse maatregel in dit verband. AMSTERDAM. Ir. H. Adams heeft het ANP een afschrift gestuurd van zijn brief, die hij 15 oktober de voorzitter van de Eerste Kamer, pro fessor Mazure, deed toekomen. De in houd daarvan luidt als volgt: „De onwaardige en bovenal onwetti ge bejegening, welke ik gedurende de twee voorafgaande vergaderingen, in een vijandige sfeer van alle Nederland se politieke partijen en onder uwe weinig gezaghebbende leiding, heb moeten ondergaan, is voor een eerlijke Nederlander onaanvaardbaar en het is, enkel op grond van deze overweging, dat ik u hierbij mijn terugtrekken als officieel gekozen afgevaardigde van de Boerenpartij in deze Senaat meedeel. Hoogachtend, enz.". In een P.S. onder dit afschrift zegt ir. Adams: „De verslaggever van het nieuws voor de t.v. gaf naderhand (17/10) volkomen onwaar commen taar op mijn bedanken „wegens poli tiek c.q. oorlogsverleden". (Van een onzer redacteuren) Wanneer in april van het volgend jaar de zojuist aan gekondigde eerste baby van prinses Beatrix en prins Claus het levenslicht zal zien, zyn er byna dertig jaar ver lopen sinds de kroonprinses zelf werd geboren. In die dertig jaar is een wereld radicaal van gezicht veranderd maar er zyn in deze wereld ook dingen, die kenneiyk niet zo snel veranderen. Op die 31ste januari van het jaar 1938 meldden de kran ten niet alleen de geboorte van een Prinses van Oranje. Zij meldden ook zaken als het bombardement van Barcelona, met honderden doden en gewonden tot gevolg en een aardverschuiving in het Belgische mijngebied van Courcelles, die 25 huizen wegvaagde. En onopvallende aantekening: het bedanken van de heer G. R. Bouman te Oterdum, groepsleider, tevens lid van de raad van discipline en een der eerste aanhangers van de N.S.B. in het Noorden, als lid van deze partij. Prinses Beatrix werd om 9.47 uur in de morgen geboren: een baby „met blauwe oogen en een kleine kuif van blond haar" ruim zeven pond zwaar en 52 centimeter lang. Grote geestdrift „in het gansche land" werd in de eerste persberichten gemeld. In de grauwe morgen sloten de scho len, nadat er soms beschuit met muisjes, soms een herden kingsbeker was uitgereikt. Ontzaglijk was de opschudding, die om half tien 's rrtor- gens was ontstaan in hotel Trier te Baarn, waar tientallen journalisten de nacht wakend hadden doorgebracht en die nu, knipperend met de ogeh en ongeschoren, juist aan het ontbyt waren gaan zitten. Het A.N.P. had ter attentie van de journalisten een mededeling gegeven: „Er is reden om attent te biyven". Twintig minuten later luidde op alle verdiepingen van het hotel de gong, ten teken dat het zover was. Er ontstond een ware run op de telefoons, waar „ettelijke gesprekken aan den gang waren tusschen de voornaamste hoofdsteden van Europa en het kleine dorp Baarn." De eerste buitenlandse krant met het bericht was de „Star" in Londen, die een kwartier na de officiële melding het geboortenieuws al op de voorpagina bracht. „Juliana: it's a girl" zo vatte later de „Evening News" in de Britse hoofdstad het bericht samen. In de Nederlandse kranten werd nog gemeld, dat de dag tevoren prinses Juliana nog een autotochtje had gemaakt in de omgeving van Soestdijk en vervolgens gewandeld in het paleispark. Het waren bladen, die overigens alle ruimte besteedden aan het nieuws van die dagen: de aankomst in Tandjong Priok van drie pantserwagens voor het Neder- landsch-Indisch leger, een parade van zwarthemden in Rome voor Mussolini (waarbij de Duitse paradepas werd gebruikt), een Nederlandse overwinning in de Rallye de Monte Carlo en de aankondiging van het aanstaande landskampioenschap vanFeyenoord. „GOLF VAN TEERHEID" Terwyi de verslaggevers niet grote oranje rozetten op hun jas kleumend voor het hek van palels Soestdyk stonden en drie herauten te paard hun ronde maakten door de gemeente Baarn, beVeidde minister-president Colyn zyn radiotoespraak voor. Daarin zou hy gewagen van „de golf van teerheid", die door het land gegaan was, toen „de geruchten waren begonnen te loopen omtrent de moeder-verwachting van de Prinses". De heer Coiyn, vergrijsd in de staatsdienst, zei: „Ook in andere landen zijn eerbiedwaardige en gerespecteerde vorsten. Ook daar was vaak belangstellende verwachting, maar wat men er miste was de spanning, die zich bij ons om deze geboorte ontwikkeld heeft. Voor die tot spanning gestegen belangstelling moet een bijzondere oorzaak be staan, een oorzaak die niet uitsluitend ligt ingehechtheid aan personen, doch ook rust op andere overwegingen". „En dan tast ik niet mis", zo vervolgde de excellente spreker, „als ik die bijzondere oorzaak zoek in de zeer bij zondere band, die Nederland en Oranje met elkaar verbindt. Soms is een Vorstenhuis van buitenaf of door een sterkere macht aan een volk opgedrongen. Soms heeft de erfopvol ging aan het land volmaakt vreemde personen op de troon gebracht. Elders zien wij landen op zoek naar een vorst. Niets van dit alles bij ons," aldus de premier. Dr. Colijn besloot met te zeggen: „Nederland en Oranje wortelen in dezelfde aarde en hun wortelen hebben zich in die aarde onder den grond ineengestrengeld, zodat zij tot één wortel geworden zijn. Dat verklaart het bijzondere karakter van de twee-eenheid Nederland-Oranje; zij zijn onafschei delijk van elkaar geworden". 60 tot 64 jaar. De laatste leeftijdsgroep dient buiten beschouwing te blijven aan gezien het percentage van deze groep door een lagere pensioenleeftijd dan 65 jaar zal zijn beïnvloed. Dit geldt naar het wil voorkomen in mindere mate voor de leeftijdsgrens van 55 tot 59 jaar. Opmerkelijk is derhalve aldus het advies het grote percentage ongehuw de vrouwen, dat niet tot de beroepsbe volking behoort. Ook het percentage ge scheiden vrouwen, dat tot de beroepsbe volking behoorde, daalde van 49,5 pro cent in de leeftijdsklasse van 50 tot 54 jaar tot circa 29 procent in de leeftijds klasse van 60 tot 64 jaar. Ook van de weduwen bleek, volgens de volkstelling van 1960, slechts een relatief gering percentage tot de beroepsbevolking te behoren. Bij het partijbureau van de K.V.P. te Den Haag zijn tot dusver (an derhalve week na de „nacht van Schmelzer" negentig bedankjes voor het lidmaatschap van de partij binnen gekomen, zo vernemen wij ter plaatse. Daartegenover staan ongeveer 50 adhe- siebetuigen, ook namens groepen van personen. De heer E. P. Clijnk. voorzitter van de afdeling Zaandam van het N.K.V., en - oud-Statenlid van Noord- heeft bedankt als lid van de K.V.P. Holland. Rden is „de houding van de K.V.P. rond de kabinetscrisis". 0 Volgens een ruwe schatting geven de Nederlandse automobilisten (ons land telt nu circa 1,5 miljoen automo bielen) jaarlijks 6,5 miljoen gulden uit aan parkeerovertredingen oftewel ruim f 4 per automobilist. Bij het parkeren van zijn voertuig in de binnenstad, blijkt de gemiddelde automobilist een grote mate van onverschilligheid aan de dag te leggen. 0 Martin's Air-Charter heeft in de Verenigde Staten 't DC6A-vliegtuig gekocht, dat vroeger onder de registra tie PH-DFB en onder de naam „Gene raal C. J. Snijders" deel uitmaakte van de K.L.M.-vloot. 0 De Haagse politie heeft in de Resi dentie de 36-jarige grondwerker M. L. uit Delft aangehouden. De man heeft bekend op 7 oktober een 18-jarig meis je in de Corn. Patijnstraat op de hoek van de Boomsluiterskade met de vin gers in de ogen te hebben gestoken. Het meisje liep daarbij zo ernstig oogletsel op, dat juist gisteren bij haar een oog moest worden weggenomen. 9* De Haagse politie heeft in de veer tien dagen, dat extra controle is uit geoefend op de verlichting van voertui gen, 833 weggebruikers bekeurd, voor het allergrootste deel (brom)fietsers. De politie voerde deze actie uit, nadat de A.N.W.B. eveneens een verlichtings- controle-actie had ondernomen. Het tehuis „Buitenzorg" in Zoeter- woude van Philadelphia, de prot. chr. vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, wordt 4 no vember officieel geopend. Het tehuis is bestemd voor ernstig gehandicapte min derjarigen. De Rotterdamse Vereniging voor w Vreemdelingenverkeer beschikt sinds kort over een folder over Rotter dam in het Esperanto. De directeur van de V.V.V. de heer Schutter heeft het eerste exemplaar overhandigd aan bur gemeester Thomassen. 0 De gemeente Rotterdam gaat voort aan de buitenlandse pers via nieuwsbrieven informeren over gebeur tenissen in Rotterdam, die van ruimer dan landelijk belang zijn. De nieuws brief zal op ongeregelde tijden verschij nen, afhankelijk van het nieuws. Het is de bedoeling de nieuwsbrief de naam „Achtergrond" te geven. 0 De uitbreiding van de Rotterdamse haven zal in 1969 stagneren, door dat de ruimtelijke reserve aan havenge bied dan is uitgeput en de dam om de Maasvlakte (die 1500 hectare terrein zal opleveren) vermoedelijk pas op z'n vroegst in 1972 gereed is. O Provinciale Staten van Zeeland heb ben, op voorstel van Gedeputeerde Staten, besloten een provinciale raad inzake de luchtverontreiniging in te stellen. Een krediet van maximaal f 25.000 wordt beschikbaar gesteld me de ter voorbereiding van de stichting van een meetnet. ADVERTENTIE REGENKLEDING HAZEWIND: modeaangevend in Regen-en Sportkleding van kreukherstellend "JÊiUnka ^^^^^voo^eren^onpn^^<inderen^^^^

De Vallei | 1966 | | pagina 6