Hongaren genieten nu bescheiden welvaart Kreeg CDU geld van wapenfabrikanten Verduistering Maar inan en vrouw moeten dan beiden werken Erhard wil blijven Mountbatten onderzoekt ontsnappingen TIEN JAAR NA DE OPSTAND kijk, en zo heeft delana nog veel meer moois! Ontploffingen in Columbia Weer demonstratie in Keulen Op verkenning Corruptie Betrouwbaar Kind of auto? Geen bananen Inkomens Armsten de grote gebreide kindermode Beschuldiging Der Spiegel IS ER KRUID GEWASSEN TEGEN REUMATISCHE PIJNEN? DINSDAG 25 OKTOBER 1966 (Van een medewerker) "T|e levensstandaard van de Hongaren is ruimschoots verbeterd in de tien jaar die verstreken zijn sedert de door de Russen neergeslagen volksopstand van 1956. De meeste Hongaren werken niet meer uitsluitend voor essentiële levensbehoeften. De dis is voorzien met meer dan louter traditioneel „spek, brood en uien". Een snel toenemend aantal Hongaarse gezinnen kan zich wat bescheiden luxe veroorloven wanneer tenminste man en vrouw beiden hard arbeiden. Een onzer medewerkers heeft na een bezoek aan enige Oost- europese landen, waaronder de Sowjet-Unie, een drietal reporta ges geschreven. Vandaag publice ren wij zijn verslag met een aan tal indrukken uit het Hongarije van nu, tien jaar na de wanhopi ge opstand die door Russisch ge weld werd neergeslagen. Uit zijn verhaal blijkt, dat het leven voor de Hongaren aanzienljk draaglj- ker is geworden, doch tevens dat het communistische regime machteloos staat tegenover de hoogst ernstige misstanden. In twee andere reportages zal onze medewerker zijn impres sies uit Polen en uit de Sowj et- Unie weergeven. Verbetering van de materiële positie is het eerste en nagenoeg enige streven van de Hongaren wier laatste idealen tien jaar geleden In bloed zijn gestold toen zy zich verzetten tegen het schrikbewind van de toenmalige communistische par tyleider Matias Rakosi. De politieke druk is thans aanzienlijk draaglijker gewor den en brengt de gemoederen niet meer in beweging. Anderzyds hebben de Hongaren geleerd te leven onder het communistische systeem. „Onze regering doet, hoe dan ook, haar best om ons levensniveau te ver beteren", zeiden velen toen ik ernaar informeerde. „Wy behoeven niet meer bang te z.yn om voor de eerste de beste kritische uit lating gevangen genomen te worden. Binnen het bestek van de politieke hoofd- lijnen is een kritische toon zelfs populair, doch politieke grappen wissel ik alleen met vertrouwde vrienden uit", aldus een Boedapester kantoorman. Hij genoot in zyn lunchpauze een geurige „dupla-espresso" met fyn gebak van de gerenom meerde Vörösmarty-salo. De miljoenenstad Boedapest, waar twintig procent van het Hon gaarse volk woont, telt talloze druk bezochte espressobars, restaurants en delicatessenzaken. De etalages in het levendige winkelcentrum zijn goed gevuld met een keur van arti kelen confectie, schoenen, le vensmiddelen bijouterieën, par fums en lingerie van goede kwa liteit. Boedapest lijkt een levendige, welvarende stad die het peil van de Westeuropese steden spoedig zal bereiken. Achter deze knap opgebouwde fa- gade gaat een veel minder florissan te werkelijkheid schuil. Deze blijft onzichtbaar voor de groeiende stroom westerse toeristen. Van veel geëtaleerde artikelen is maar een kleine voorraad in de win kels. laat staan dat er keuzemogelijk heden uit een gevarieerd assorti ment zijn. Vaak zijn de geëtaleerde mantels, schoenen of lingerie de laatst aanwezige exemplaren in een zaak die over de toonbank dan arti kelen van mindere kwaliteit ver koopt. Consumptie- en verbruiksgoe- deren van goede kwaliteit worden in hoofdzaak in het centrum van Boeda pest aangeboden. In de buitenwijken en in andere plaatsen is de kwaliteit meestal ruimschoots lager. In het dagelijkse economische le ven heerst een wijdvertakte corrup tie. Vooral voor dienstverlening, voor reparatiekarweitjes moeten de Hon garen vaak met flinke fooien in forin- ten of in natura voor de draad ko men. Relaties in winkels, op bedrij ven en in bureaus zijn vaak van on schatbare waarde. De artsen span nen op dit dubieuze gebied de kroon, vooral als gevolg van hun relatief zeer lage salarissen. Hoewel de medische verzorging gratis is, moeten Hongaren die wil len dat aan hun zieke familieleden voldoende aandacht wordt besteed vaak met fooien ten bedrage van he le maandsalarissen de belangstelling van de dokter wekken. De staat pro beert aan deze wantoestand een ein de te maken door de artsensalaris sen sneller op te trekken dan andere lonen. Bij het gros van de Hongaarse werknemers bestaat nauwelijks of geen belangstelling voor de arbeid die zij verrichten, omdat zij er persoonlijk niet beter of slechter van worden of zij zich al dan niet inspannen. Dit is duidelijk te mer ken in de winkels waar de bedie ning ver beneden het gewenste peil is. Het ontbreken van enige concur rentie speelt hierby een voorname rol. Vanzelfsprekend zijn op deze regel een reeks uitzonderingen. Vakbekwaamheid speelt nog steeds een ondergeschikte rol by het verkrij gen van een leidinggevende functie. Politieke betrouwbaarheid blijft de beste aanbeveling. Wie politiek pas sief is, bijvoorbeeld manifestaties tracht te ontlopen of geregeld de kerk bezoekt, behoeft niet te rekenen op romotie, tenzij hij onmisbaar is. ooral jongere mensen wier ouders tot de vooroorlogse bourgeoisie be hoorden hebben geen toekomst moge lijkheden, ook al zouden zy zelf de communistische idealen onderschrij ven. De bevolkingsgroei is in Hongarije minimaal. Onder meer door hogere kinderbijslag tracht de regering tot nu toe tevergeefs gezinsuitbreiding te stimuleren. Per duizend inwoners overtreft he4 aantal geboorten de sterfgevallen momenteel slechts met circa drie per jaar. Het abortuscijfer is zeer hoog. Ver scheidene Hongaarse vrouwen vertel den mij, dat elke derde of vierde zwangerschap in hun omgeving ein digde in opzettelijke vruchtafdrijving. Deze vorm van geboortebeperking is legaal in Hongarije, evenals in ande re Oosteuropese landen. In de periode van 1951 tot 1955, toen abortus bij de wet verboden was, lag het aantal ge boorten iets boven de twintig per dui zend inwoners. Daarna werd abortus toegestaan waardoor het aantal ge boorten geleidelijk aan daalde tot dertien per duizend in 1965. ,,Kicsi vagy kocsi" (een kind of een auto) vinden veel Hongaren," zegt mij de heer Janos Arva'y, adjunct-directeur van het Hongaar se Centraal Bureau voor de Statis tiek in een vraaggesprek. „En de keuze valt meestal op de auto." De materiële behoeften winnen het meestal bij dit keuzeprobleem, doch behoorlijke kleding, beter meubi lair, een tv, ijskast of motorfiets zijn voor de meeste gezinnen reëler alternatieven dan een auto. woonverhoudingen en de inkomens een sterke invloed op het aantal kin deren hebben." Paradoxaal genoeg voegt hij daaraan toe: ,,De inkomens stegen de afgelopen tien jaar met zestig percent, maar het geboortecij fer daalde. Misschien verandert deze situatie wanneer het levensniveau stijgt. Bij de intelligentsia en de ge zinnen met de hogere inkomens is het gemiddelde aantal kinderen lager dan bij de armere mensen. Veel gezinnen willen niet meer dan een of twee kin deren." Andere Hongaren zeiden mij dat vooral ook het ontbreken van uit zicht op een betere toekomst velen van gezinsuitbreiding weerhoudt. Een voorname taak die het Hon gaarse CBS al vijftien jaar uitoefent is het onderzoek naar de kosten van levensonderhoud. Daartoe houden tweeduizend zorgvuldig uitgekozen gezinnen van arbeiders en employés en tweeduizend boerengezinnen een gedetailleerd huishoudboek bij, waar van de gegevens tweemaal per maand worden verzameld. Door na tuurlijk verloop wordt de groep deel nemers geregeld vernieuwd. Volgens adjunct-directeur Arva'y is iedereen geheel vrij om voor deelneming te bedanken. ,,De zeer armen, zoals zigeuners, en de zeer rijken, zoals ministers, worden vanzelfsprekend buiten de huishoudstatistiek gehouden," zegt hy. „Wy kienen het zó uit, dat de groep als totaal een goede doorsnede vertegenwoordigt. Maar het gemid delde is niet altijd van waarde. Daar achter gaat het werkelijke leven schuil. Sommigen hebben het veel beter, anderen veel slechter dan de doorsnee." Naast de flinke loonsverhogingen is officieel het totale prijsniveau de afgelopen jaren slechts enkele per- gebied van de voedingsmiddelen kun- centen gestegen, doch vooral op het nen enkele forse prijsverhogingen worden gesignaleerd. „We rekenen Op de stadsmarkt in Boedapest wordt dagelyks druk gehandeld in levende kippen. Zy kosten 4,20 per kilo le vend gewicht en gaan, met de vleu gels op de rug om elkaar gehaakt, op de weegschaal. „Levende kip kopen wij allemaal liever dan diepvrieskip. Bevroren geplukte kippen zijn wel te koop in Boedapest, maar je weet nooit hoe oud ze zijn en of ze inder daad goed zijn ingevroren. Nu weten wij tenminste wat we hebben," zei den mij verscheidene huisvrouwen. Slachten en plukken thuis is meestal mannenwerk. ermee dat de levensmiddelen nog duurder zullen worden. Overal is het zo," vindt de heer Arva'y „dat le vensmiddelen en dienstenverlening sneller in prijs stijgen dan gebruiks goederen." De verbetering van de levensstan daard is duidelijk zichtbaar aan de bevoorrading van de winkels. Er is volgens de Hongaren die ik gesproken heb momenteel veel meer te koop dan enkele jaren geleden en de kwa liteit is in het algemeen beter. De slagers zijn thans behoorlijk voorzien van vleeswaren. Bij de groenteboeren liggen naast de uien, paprika en sa vooiekolen nu ook sla, spinazie, wor teltjes en bloemkolen te koop. Voor het eerst waren er het gehele jaar door sinaasappels te krijgen, zij het tegen gepeperde prijzen. Naar bana nen zocht ik echter tevergeefs. In de wintermaanden krimpt het assorti ment aan verse groenten normaliter in tot uien, wortelen en kool. Terwijl ik op het gebied van de le vensmiddelen voorziening een betere situatie aantrof dan in de Sowj et- Unie, Bulgarije en Roemenië is er nog een flinke achterstand op dit ge bied met Nederland en andere West europese landen. Bovendien zijn de prijzen in verhouding tot de inkomens pittig. Het assortiment kleding in de textielzaken is volgens mijn Hongaar se zegslieden eveneens aanzienlijk groter geworden, terwijl voor confec tie van mindere kwaliteit vaak prijs daling optrad. De luxueuze confectie, lingerie en schoenen in het centrum van Boedapest zijn voor de gemiddelde Hongaar niet te betalen. Het gemiddelde maandloon van Hongaarse arbeiders en employés be draagt 1800 forint, of wanneer een forint op vijftien cent wordt gesteld 270 gulden. Die gemiddelde Hongaar heeft een gezin van 3,2 personen, waarvan anderhalve statistische per sonen arbeiden. Daarbij geldt dat de prijzen van levensmiddelen, textiel, meubelen en duurzame gebruiksgoe deren waaraan de Hongaren ruim 70 percent van hun inkomen besteden vaak weinig afwyken van de Ne derlandse prijzen (voor veelal betere kwaliteit) maar dat onderwijs, ont spanning, vervoer, huren en sociale voorzieningen aanzienlijk goedkoper zijn. Volgens adjunct-directeur Janos Arva'y van het Statistisch Bureau is de verdeling van de inkomens over de bevolking momenteel ongeveer als volgt Inkomens per maand verdeling over bevolking in percenten 10 21 24 18 12 7 2 1 in forinten tot 400 401- 600 601- 800 801-1000 1001-1200 1201-1400 1401-1600 1601-1800 1801-2000 (guldens) (tot 60) 60- 90) 90-120) (120-150) (150-180) (180-210) (210-240) (240-270) (270-300) meer dan 2000 Hieruit blijkt dat voor meer dan de helft van de Hongaren minder dan 120 gulden per maand per persoon beschikbaar is en dat nog tien per cent van het Hongaarse volk met maximaal 60 gulden per maand het hoofd boven water moet houden. Uit de leeftijdsopbouw van het Hongaarse volk blijkt dat nog geen 25 percent van de bevolking jonger is dan veer tien jaar. Veel Hongaren verzekerden mij, dat zij volwassenen min stens 100 forinten (150 gulden) per maand nodig hebben om op uiterst bescheiden wijze m het levensonder houd te voorzien. Het Hongaarse Centraal Bureau voor de Statistiek gaat binnenkort een uitgebreid onderzoek uitvoeren naar de levensomstandigheden van de armste landgenoten die met maximaal 400 forinten (60 gulden) per maand moeten rondkomen. Dit deelde mevrouw Ferge, hoofd van de afdeling micro-eeonomische on derzoeken van het Statistisch Bu reau mij mee, ,,Het schijnt dat de arme gezinnen vooral onder de oudere mensen op het platteland, de ongeschoolde ar beiders en de kinderrijke gezinnen voorkomen," zegt zij. ,,De gezinnen zijn niet geconcentreerd in achter buurten. Die kennen wij niet in Hon garije," voegt zij eraan toe. „Het is geen groot sociaal pro bleem. We willen onze gegevens er over completeren. We hopen wel dat na het onderzoek een actie wordt on dernomen, doch dat is zeker geen lo gisch vervolg erop," zegt zij en haar collega de heer Arva'y knikt instem mend. Ik vind het wel een groot probleem. Het gaat tenslotte om ruwweg tien percent van de bevolking. Uit het feit dat het onderzoek op gang wordt gebracht mag worden afgeleid dat de Hongaarse regering oog voor het pro bleem heeft en speciale aandacht aan het armste deel van de bevolking wil gaan besteden. Dat is verheugend. BONN De Duitse regering heeft bij monde van haar woordvoerder Von Hase verzekerd dat Bondskanselier Erhard niet van plan is zijn post op te geven. Volgens welingelichte kringen zou het met het dreigement van de vrije de mocraten dat zij uit de coalitie zullen treden, als Erhard de blastingen gaat verhogen, niet zo'n vaart lopen. Het grootste probleem waarvoor de Bondskanselier zich ziet gesteld, is de dekking van het tekort van 3.6 mld gul den op de begroting van het volgend jaar. Behalve bij de sociaal-democratische oppositie en de vrije democraten, is men ook bij een deel van de christen democraten, is men ook bij een deel van christen-democratische partij kri tisch gestemd ten opzichte van de Bondskanselier, w ien h et ontbreken van een welomlijnd beleid wordt ver weten. Zondagavond heeft de rijkspolitie een inval gedaan in de sociëteit „Ootmarsum" te Denekamp, waar rou lette werd gespeeld. Tegen de organisa tor van dit spel, een vijftal croupiers en 14 spelers en speelsters is pro ces-verbaal opgemaakt en het op de speeltafel aanwezige speelgeld en de fiches zijn in beslag genomen. ADVERTENTIE Stoeisterk wollen truitje, met nylon versterkt. In rood, groen, wit en blauw. Maat 92 t/m 116, prijs f. 12,95 - f. 15,95. 100% nylon Helanca broek met leuke knoopjes. Licht- bruin-wit, zwart-wit en bleu- wit geblokt. Maat 86 t/m 104, prijs f. 13,95 - f. 16,25. "Deze Delana broeken zijn vervaardigd uit ~€nkalow garens. Vraag grote, frisse kleurenfolder aan uw leverancier of aan Delana. Dedemsvaart BONN De Duitse regering heeft ge weigerd commentaar te geven op een bericht in het weekblad „Der Spiegel," volgens welk de Christen-democratische partij (C.D.U.), de partij van Bonds kanselier Erhard, 50 miljoen mark van een buitenlandse wapenfabrikant heeft ontvangen, om er haar verkiezingscam pagne in 1957 mee te financieren. Het blad vraagt, of de C.D.U. het geld heeft ontvangen in ruil voor een contract voor de levering van pantser voertuigen voor de Bundeswehr en of het inderdaad 50 miljoen mark was zo als een industrieel uit Baden-Württem- berg in een brief in 1965 aan Erhard had beweerd. Der Spiegel stelde ook de vraag of Ot to Lenz, een voormalige staatssecretaris op de kanselarij, drie miljoen mark van de buitenlandse wapenfabriek had ont vangen. Dat zou gebeurd zijn toen Kon rad Adenauer nog Bondskanselier was en Erhard zijn minister van Economi sche Zaken. Voorts vraagt Der Spiegel of het waar is, dat een Zwitserse kolonel de toenma lige minister van Defensie, Franz Josef Strauss, de hulp van de Zwitserse auto riteiten had aangeboden, om deze be weerde zaak van corruptie te onderzoe ken. Volgens eerdere berichten had de Duitse regering begin 1957 bij een doch teronderneming van de wapenfabriek 'n order geplaatst voor de levering van 2.822 pantservoertuigen tegen een totale prijs van 570 miljoen mark. De firma heeft niet een voertuig geleverd, hoe wel de regering 200 miljoen mark had vooruitbetaald, zoals de berichten meld den. Een woordvoerder van de C.D.U. zei, dat zijn partij nooit geld van de bui tenlandse firma had ontvangen, terwijl regeringswoordvoerder Karl-Gtinter von Hase verklaarde, dat de regering het bericht in Der Spiegel zou bestuderen, alvorens commentaar te geven. SZOGOTA Bij een ontploffing in een tunnel van de elektriciteitscentrale in de Columbiaanse stad Mesitas del Colegio zijn negen mensen om het le ven gekomen. Er zijn vijftien gewon den. In een kolenmijn te Samaca ln het Columbiaanse departement Boyaca heeft zich maandag een gasontploffing voorgedaan, die een instorting veroor zaakte. Elf mijnwerkers zitten ingeslo ten. De kans, dat zij nog gered kunnen worden, is niet groot. Eerder was gemeld, dat hier veer tien mijnwerkers waren omgekomen en tweehonderd ingesloten zouden zit ten. De verwarring, die er aanvanke lijk heerste en de slechte verbindingen zijn volgens de burgemeester van Sa maca de oorzaak van de foutieve mel ding. ADVERTENTIE Ja, Togal. En niet tegen reumatische pijnen alleen. Ook griep en spit en zenuw pijnen verdwijnen snel en afdoend. Neem daarom Togal-pastilles in huis. Zeker is zeker. Togal tegen pijn. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. P' V KEULEN In Keulen hebben maan dag duizenden studerenden verscheide ne uren het verkeer stil gelegd, door op de tramrails te gaan zitten. Hun actie was bedoeld als protest tegen een verhoging met ruim 50 pet. van de tram- en bustarieven voor studerenden. De politie, die met een waterkanon op trad, hield 33 personen aan. De demon stranten gingen pas in de avond uit een, toen een woordvoerder van hen bekendmaakte, dat de autoriteiten be reid waren over de tarieven te praten. Ook vorige week vrijdag had deze kwestie tot ongeregeldheden geleid, waarbij 22 arrestaties werden verricht, terwijl zowel bij de politie als onder de betogers gewonden vielen en trams werden beschadigd. A lexander Orlof, voormalig Russisch diplomaat en ex-agent van de Rus sische contra-spionagedienst, die vrijwel alleen de grootste verduistering uit de geschiedenis heeft georganiseerd, vertelt in de vandaag uitgekomen november- uitgave van de „Reader's Digest", hoe de overbrenging van Spaanse goudreser ves ter waarde van 2,25 miljard gulden van Spanje naar de Sovjet-Unie tot stand is gebracht. Eenentwintig maanden nadat Orlof 't Spaanse goud .naar Rusland, vanwaar het nooit is weergekeerd, had weten te verschepen, is hij naar het Westen uit- geweken. Op het ogenblik doceert hij Russisch aan de universiteit van Mi chigan. In 1936 was hij de voornaamste Rus sische adviseur bij het Spaanse re publikeinse bewind in Madrid. Hij was nog geen maand in Madrid, zo schrijft hij, of hem werd een in code gestelde boodschap van Stalin persoonlijk over handigd, waarin hij de opdracht kreeg de verscheping, van de Spaase goudre serves naar Rusland te „bewerkstelli gen." Hij mocht, zo stond in de opdracht onder geen beding een ontvangstbewijs afgeven. Tot mijn grote verbazing, al dus Orlof, vernam ik dat „zekere repu blikeinse leiders, die vreesden dat hun nationale goudreserves in handen van de nationalisten van generalissimo Fran cisco Franco zouden vallen, besloten hadden het goud bij Jozef Stalin „in bewaring" te geven." „Hoewel op ge zag met twijfelachtige wettigheid van deze republikeinse leiders, betekent deze transactie mogelijk de grootste ver duistering uit de geschiedenis," zo schrijft Orlof. T\e ex-diplomaat vertelt verder, dat het goud door de republikeinse lei ders op het moment dat de val van Madrid onafwendbaar scheen, naar de marine-opslagplaatsen te Cartagena werd overgebracht. Toen de militaire toestand verslechterde, aldus Orlof, maakte de toenmalige minister van Fi nanciën, dr. Juan Negrin, misbruik van zyn gezag. „Na slechts de president en de pre mier in kennis gesteld te hebben, polste hij onze Russische handelsattaché over het opslaan van de reserves in Rus land. De Russische gezant nam contact op met Moskou, en Stalin maakte van de gelegenheid gebruik." Orlof schrijft dat hij in de nacht van 22 oktober 1936 naar Cartagena reed, om zijn nauwkeurig voorbereide trans portoperatie ten uitvoer te brengen. Zes tig Spaanse arbeiders werkten drie nachten achtereen door om 10.000 hou ten kisjes, elk met ruim 65 kilo goud, in vrachtwagens te laden. De vrachtwagens, bestuurd door Rus sische cavaleristen in Spaanse unifor men, vervoerden het goud naar Russi sche schepen in de haven van Cartage na. Deze pendeldienst moest na een Duitse bomaanval worden stopgezet, zo schrijft Orlof. In plaats van een ontvangstbewijs, al dus Orlof, werd het Spaanse repu blikeinse ministerie van Financiën offi cieel toezicht toegestaan door middel van één persoon op elke van de vier Spaanse schepen. In 1937 werd een regu afgegeven, maar de vier Spanjaarden werden tot na het eind van de Spaanse burgeroorlog in Rusland vastgehouden. Het goud is echter nimmer terugge geven. CVrlof vertelt verder dat de regering- Franco, bevreesd voor de druk op het Spaanse betaalmiddel, achttien jaar lang niets over het vermiste goud be kend heeft gemaakt. Sinds 1956, het jaar waarin Negrin overleed, heeft men langzaam maar ze ker druk uitgeoefend om het verduister de goud terug te krijgen. Het enige antwoord is volgens Orlof een artikel in het Russische partijblad geweest, waarin stond dat 550 ton Spaans goud als betaling voor aan de republikeinen geleverd oorlogsmaterieel was ontvangen. Orlof haalt de woorden van Stalin aan die deze uitsprak op een feestje ter ge legenheid van de aankomst van het Spaanse goud in Rusland. „Ze zullen het goud nooit meer terugzien, evenals zij hun eigen oren niet zien," zo zou Sta lin over de Spaanse leiders hebben ge zegd. LONDEN Lord Mountbatten van Birma, een van Engelands meest emi nente figuren, is door de regering be noemd tot voorzitter van een comissie van onderzoek die zich zal bezighouden met de ontsnapping van de veroordeel de spion George Blake. De benoeming van Lord Mountbatten, voormalige chef van de generale staf en lange tijd een van Engelands meest pro minente soldaten en functionarissen, is in een propvol Lagerhuis bekend ge maakt door minister Roy Jenkins van Binnenlandse Zaken. Jenkins deelde mee dat Lord Mount batten zowel de ontsnapping van Blake van afgelopen zaterdagavond als „ande re ontsnappingen" zal onderzoeken die in het land „bezorgdheid" hebben te weeg gebracht. De Britse bewindsman zei verder, be halve de speciale commissie te hebben ingesteld ook 'n onmiddellijke herzie ning te hebben gelast van de door zijn departement uitgevoerde onderbrenging van misdadigers die zich aan een ern stig misdrijf op het gebied van 's lands veiligheid hebben schuldig gemaakt. „De omstandigheden worden nog on derzocht," aldus Jenkins in het parle ment met betrekking tot Blake's ge durfde ontsnapping uit de Londense Wormwood Scrubs gevangenis. Naar aanleiding van deze ontsnapping plaats te de Londense „Evening Standard" 'n spotprent waarop een rechter staat af gebeeld die een gevangene veroordeelt met de woorden: „Ik veroordeel u tot 42 jaar of tot zoveel als u van plan bent uit te zitten." Jenkins verklaarde dat de commissie- Mountbatten het gehele vraagstuk van gevangenisbeveiliging zal bestuderen evenals het stilerende aantal ontsnappin gen. Hij weigerde echter de ontsnapping van Blake te beschouwen als het mid delpunt van het onderzoek en het was deze opmerking die aanleiding gaf tot het verhitte debat. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn er 242 ontsnappingen geboekt. Hier van zijn nog 31 personen op vrije voe ten. In 1965 waren er slechts 171 ont snappingen over het gehele jaar. De meest opzienbarende, voor die van Blake, waren wel die van de twee treinrovers. In 1964 ontsnapte Charles Wilson uit de Winton Green gevangenis in Birmingham en Ronald Biggs wist het jaar daarop uit de Wandsworth ge vangenis te komen. Geen van beiden is ooit gevonden.

De Vallei | 1966 | | pagina 7