Keuze van Mexico City voor Olympische Spelen medisch volkomen verantwoord voor een goede lies wijn moet u bij de slijter zijn! Centrale training Oranjeteam Financiële hulp voor nationale schaatstop Herder Lion is uit het (politie)hout gesneden goede Uitzending van proefploeg opleving voor de sportgeneeskunde Rudi Lubbers bokste bijzonder sterk Alain Mosconi zwom wereldrecordtijd Professor Biersteker: „Geruchten ontzenuwd" VoorbereiHin? Verheugd Training Teamsport Post-Pfenninger op tweede plaats Plannen voor oprichting van fonds Politiehonden worden opgeleid Oefeningen Spelenderwijs Certificaat Gevangenisstraf voor voetballer FINANCIËN en ECONOMIE Lening Gen. Motors in Europi 101) miljoen ton appels Omzet Polaroid steeg 66% Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel Snoep verstandig eet n appel Pagina 9 DINSDAG 25 OKTOBER 1966 MEXICO-CITY ..Wat mijn ter rein betreft acht ik het besluit van het Internationaal Olympisch Comité, om de Olympische Spelen 1968 in Mexico te organiseren, verantwoord. Misschien zijn er anderen, die op hun terrein minder snel tot deze conclusie zullen komen, doch daar sta ik natuurlijk buiten". Dit zei professor dr. P. A. Biersteker aan de vooravond van zijn vertrek naar Nederland, toen wij hem vroegen na ruim vier weken van on derzoek in Mexico-City een samenvat ting te geven van zijn ervaringen in de Mexicaanse hoofdstad. „Professor", aldus onze eerste vraag, „ls men tijdens het onderzoek in Mexico nog geconfronteerd met onaangename verrassingen?" „Het onderzoek op zichzelf is in Mexi co vlekkeloos verlopen, omdat ieder deel van het onderzoek reeds in Nederland was getest, zodat wtf in Mexico niet voor onaangename verrassingen kwamen te staan. Iedereen wist z(jn taak, de timing bleek in orde en de medewerking van de Mexicaanse autoriteiten zelf is beter ge bleken dan ik ooit had gedacht. Dat er hier en daar wel eens een afspraak mis liep is begrijpelijk. Mexicanen zijn nu niet precies mensen van de klok". „Wat zijn de eerste conclusies van het onderzoek?" „Ten aanzien van de conclusies en be vindingen kan ik natuurlijk pas een oor deel geven, wanneer alle bewijzen en contra-bewijzen zijn uitgewerkt. Zoals bekend zijn er in Mexico bijvoorbeeld bloedmonsters ingevroren, die in Am sterdam en Utrecht nog verder moeten worden onderzocht. Zo moeten we bij voorbeeld ook het plasmavolume nog beoordelen. Het gehele onderzoek zal pas over twee drie weken zijn afge rond". „Maar er zijn toch wel enkele saillan te punten naar voren gekomen?" „Ja. die zijn er inderdaad. Het is mij gebleken, dat de herstelperiode na het leveren van een arbeidsprestatie gedu rende het eerste deel van het onderzoek werd verlengd, zonder dat dit echter iets afdeed aan de sportieve prestatie. Ge durende de acclimatisatie-periode kan er echter weer een verbetering in maat en getal optreden, die het Nederlandse ni veau weer kan bereiken". „Kunt u iets zeggen speciaal met be trekking tot de drie delen van het on derzoek, het bloed-, cardiologisch- en longfunctie-onderzoek „Uit deze onderzoekingen is mij ge bleken, dat er geen redenen bestaan voor ongerustheid. Het hemoglobine- gehalte in het bloed nam toe, de cardio- grammen bleven vrijwel gelijk, terwijl slechts voor een aantal deelnemers de ademhaling een meer belemmerende factor vormde dan in Nederland". „Bestaat er een groot verschil tussen het leveren van een sprint- en een duur- prestatie in Mexico?" „Wat de sprintprestaties betreft is er hoegenaamd geen probleem. Zowel tijden als de subjectieve klachten leveren hele maal geen moeilijkheden op. Wat duur- prestaties betreft ligt het wel iets an ders. De prestaties van werkelijk lange duur leveren bij de atleet, die niet goed ge^aind is en niet goed in conditie is extra moeilijkheden op. Ook de tijden zijn dan duidelijk verlengd. Is Iemand daarentegen werkelijk goed getraind, dan worden er tijden gemaakt, zo blijkt o.a. uit de wedstrijden, die de tijden op zeeniveau evenaren of zelfs beter zijn en worden subjectief ook nauwelijks klachten geuit. Deze klachten uitten zich meer in de eerste weken, toen ieder een nog onder de indruk was van de vele verhalen over het gevaar van de hoogte in Mexico-City". „Acht u een mentale voorbereiding voor de atleten, die eventueel voor een uitzending naar Mexico in aanmerking komen, op zijn plaats?" „Ja, bijzonder, doch daarnaast zal er ook bijzonder hard moeten worden Ge traind". „Moet de Nederlandse sportwereld nog speciale maatregelen treffen gedurende de voorbereiding?" „Een van de maatregelen zal zijn, dat er meer aandacht zal moeten worden besteed aan de ademhaling, iets wat tot nu toe veel minder van belang was. Ademhaling was eigenlijk nooit een werkelijk beperkende factor, maar kan dat onder bepaalde omstandigheden wel zijn". „Zoudt u, na het noemen van enkele detailpunten, een voorlopige algemene conclusie kunnen geven?" „Ik ben bijzonder verheugd over de werkelijk fantastische resultaten, die de tien Nederlandse sportmensenin vier takken van sport hebben behaald tijdens de voor-Olympische Spelen. Het is ge weldig, dat zij ondanks de lang niet eenvoudige proeven en met een wed strijdseizoen achter de rug zoveel me dailles in de wacht hebben gesleept. Voor mijzelf is het natuurlijk een ge lukkig feit te bemerken, dat de proeven geen nadelige invloed hebben uitge oefend op het leveren van prestaties. „Naast deze voor mij zeer belangrijke conclusie mag ik misschien als enige uitkomst van dit onderzoek stellen, dat de gevolgen van Mexico blijkbaar mee vallen. De leugens, die iedereen twee jaar lang voorgeschoteld heeft gekregen, zijn achterhaald. Het moet duidelijk zijn voor iedere sportbeoefenaar, dat de risi co's even groot of gering zijn als in Tokio of enig andere plaats". „Kunt u iets zeggen over de duur van de vermoedelijke acclimatisatieperiode in Mexico? Zoekt u hiervoor een gemid delde?" „Voorlopig, nu nog niet alle resultaten ziln uitgewerkt. Hikt een duur van drie weken de meest juiste voor een ploeg van Nederland. Natuurlijk kun je niet voor iedereen afzonderlijk de acclimati satieperiode bepalen. Daarom zal ik toch met een gemiddelde moeten komen en dan aan de veilige kant blijven". „Wielrenner Fedor den Hertog is in Mexico tot goede prestaties gekomen, ondankt het feit, dat hij enige weken la ter is aangekomen. Betekent dat, dat 'n getraind atleet haast geen moeilijkheden ondervindt?" „Ja, dat is nu zo'n typisch voorbeeld van iemand, die voortreffelijk is ge traind. Daarvan is ook te verwachten, dat hij met een minimum aan klachten voortreffelijke prestaties zal kunnen leveren. Een goed getraind atleet durf ik zonder meer te laten overkomen. Hij werd niet gehinderd door allerlei vage verhalen van „dat en dat zul je zeker krijgen", hij kwam terecht in een ge rustgestelde ploeg". „Heeft u nog gegevens uitgewisseld en hebben andere landen nog belangstel ling getoond voor het onderzoek van de Nederlandse ploeg?" „Het buitenland Ifeeft meer belang stelling getoond dan mij lief is. Iedereen wil graag de resultaten van dit onder zoek weten. Tot uitwisseling met andere hier aanwezige medici is het nog niet gekomen, omdat niemand eigenlijk alle gegevens klaar heeft. Men voelt wel, dat het een der uitgebreidste onderzoekingen is geweest, dat met een maximum aan energie is uitgevoerd, zowel van de staf als de atleten". „Vindt u een training op 2200 meter in Europa, zoals de kanovaarders dat hebben gedaan in Arosa, een redelijke vervanging voor de Mexicaanse omstan digheden en heeft een dergelijke training nut?" „Een traning op die hoogte heeft in derdaad nut wanneer het alleen gaat om de effecten van de middelgrote hoogte. De additionele omstandigheden blijven natuurlijk verschillen, bijvoorbeeld het drinkwater, de voeding en de droogte. Over deze factoren wil ik mij in de toekomst uitgebreider laten voorlich ten". „Verwacht u een stem te krijgen in de aanwijzing van de atleten voor '68?" „Een dergelijke stem zou ik nooit wil len hebben. Ik geloof niet, dat deze Olvmoische Spelen de spe!en-der-medici zullen worden. Hoogstens speelt de arts een iets belangrijker rol, maar ik houd mij slechts bij het adviseren". „Waarom zijn in deze proefploeg geen vertegenwoordigers van teamsporten opgenomen?" „Een lid van een teamsport is in zijn veldprestatie voor mij niet belangrijk. Verder zou het een onmogelijke op gave zijn een geheel team mee te laten draaien in de proeven. Maar de ge gevens, die uit dit onderzoek worden verkregen, gelden niet alleen voor de vier genoemde takken van sport (kano varen, atletiek, wielrennen en zwem- ADVERTENT1E (hij is de vakman die u deskundig kan adviseren) men) maar ook voor alle beoefenaars van teamsporten". „Blijft u na de beëindiging van deze opdracht van het NOC uw onderzoekin gen op sport-medisch terrein voortzet ten?" „Ongetwijfeld blijf ik die onderzoekin gen voortzetten, omdat mijn interesse wordt gewekt door het menselijk presta tievermogen. Mijn wetenschappelijke nieuwsgierigheid wordt daardoor ge prikkeld. Welke onderzoekingen dat precies zijn...? Er is nog een onderzoek in voorbereiding met betrekking tot de ademhaling, maar verder weet ik het nog niet". „Betekent de uitzending van deze proefploeg het begin van een nauwere samenwerking tussen de wetenschap en de sport?" „Altijd zullen wetenschapsmensen ge ïnteresseerd blijven in de sport, vooral over de niet zo vastliggende grenzen van het menselijk kunnen. In zekere zin zet ik de traditie voort van professor Jongbloed, terwijl dr. Van Leeuwen al jaren belang stelt in de zich inspannen de mens. Op deze raakpunten vinden wij elkaar en hopen hiermee verder te gaan. In ieder geval geloof ik, dat deze uit zending van een proefploeg naar Mexico een opleving betekent voor de sport geneeskunde in Nederland". ADVERlENTIt ZEIST De komende dagen staan er in Zeist weer enkele centrale trainingen en een oefenwedstrijd op het program ma. Als voorbereiding op de ontmoeting tegen Tsjecho-Slowakije op zondag 6 november in Amsterdam houdt het Ne derlandse A-elftal een centrale training op aanstaande woensdag. Voor deze trai ning zijn de volgende spelers uitgeno digd: Eddy Pieters Graafland, Veldhoen, Is raël, Moulijn (allen Feyenoord), Van Leeuwen (G.V.A.V.), Suurbier, Muller, Nuninga, Cruyff, Swart (allen Ajax), Pijs, Schrijvers, v. d. Kuilen (allen P.S.V.), De Zoete, Aarts (beiden ADO) en Dullens (Sittardia). Voor Jong-Oranje, dat zaterdag 5 no vember in Den Haag tegen het Tsjechi sche B-elftal in het veld komt, is even eens op woensdag een centrale training. Hiervoor zijn uitgenodigd: De Bree (N.E.C.), Thie, Mansveld, Vos, Houwaart (allen A.D.O.), Van Dui- venbode (Ajax), Warn as (Go Ahead), Buitendijk (Sparta), Reijnders (N.A.C.), Hanegem (Xerxes), Geurten (M.V.V.), Klijnjan (D.F.C.), Jansen (Feyenoord), Rensenbrink (D.W.S.) en Verdonk (P.S.V.). Het U.E.F.A.-jeugdelftal speelt woens dag in Zeist een oefenwedstrijd tegen de Amersfoortse tweede-divisieclub H.V.C. Uitgenodigd zijn: Heutink (P.W.), Bloem (D.W.S.Jan sen (Sparta), Gerritsen (H.V.C.), Van London (De Graafschap), Bond (Volen- dam). Boskamp. Van Gelder (beiden Feyenoord), Gijzelaar (Sittardia), Van der Lei, Hoekema (beiden Go Ahead), Bakker (Telstar), Peeters (Elinkwrjk), Sarelse, Meuwissen (beiden Blauw-Wit), Aardoom (Velox), Weimar (A.D.O.) en Mulders (F.C. Den Bosch). Voor het zondag-amateurelftal ten slotte, dat vandaag met het oog op de returnwedstrijd tegen Engeland in het toernooi om de Europese beker voor amateurteams (zaterdag 19 november) in Zeist bijeenkomt, zijn de volgende spelers uitgenodigd: De Quant (C.V.V.), Leusekamp, Schuurink, Postma (allen Quick '20), De Ridder, Salowane (beiden Vlissingen), Muijs, Vrijens (beiden M.K.C.), Kivit, Heumen (beiden De Spechten), Del Mot to (Middelburg), Koren (U.V.S.), Stru- ver (Chêvremont), Balkhoven (R.F.C.), Ouwens (T.O.P.) en Kamies (Emmen). DORTMUND Maandagavond luid de de stand in de zesdaagse van Dort mund: 1. Kemper-Oldenburg (W.-Dld.) 286 pnt.; 2. Post-Pfenninger (Neder- land/Zwits.) 185 pnt.; 3. Bugdahl-Sercu (W.-Dld./Belg.) 167 pnt. Op één ronde: 4. Rudi Altig-Renz (W.-Dld.) 217 pnt.; 5. Lykke-Rudolph (Den./W.-Dld.) 106 pnt; 6. Junkerman- Eugen (W.-Dld/Den.) 43 pnt. De overige koppels hadden vier of meer ronden achterstand. De deelnemen de koppels hadden in 91 uur 1832,4 km afgelegd. De Nederlandse wielerploeg staat ge reeds voor de start van de zestig kilo meter ploegenachtervolging op grote hoogte m Mexico City. advertf.nth- advertentie ROTTERDAM Rudi Lubbers, de meervoudige Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht, heeft maandag avond in de Rotterdamse Rivièra-hal, waar een versterkt Rotterdams team met 11-9 won van een selectie uit Bern, zijn reeks overwinningen in internatio nale wedstrijden op indrukwekkende wijze voortgezet. De blonde Amsterdam mer kreeg in Bela Horvath, die reeds 240 wedstrijden had gebokst, en bij de laatste Europese kampioenschappen in Oost-Berlijn brons veroverde, een ge routineerde tegenstander. Lubbers bleek helemaal niet geïmponeerd door het record van de Zwitser en als een vol leerde prof. trad hij hem tegemoet. Wat Horvath ook probeerde, steeds werd hij door de linkse van Lubbers knap opgevangen, waarna dan bliksemsnelle combinaties naar het lichaam en hoofd volgden. In de tweede ronde ondervond Horvath, in de touwen gedrongen, dui delijk last van een snel geslagen links- rechtse combintie. Dank zij zijn routine kon de Zwitser echter verdere schade voorkomen. In de slotfase, toen Horvath nog eens fel in de aanval ging, demonstreerde Lubbers, dat hij ook voortreffelijk ach teruit kan boksen. De Nederlander ving de aanvallen counterend goed op en won ruim op punten. Lolle van Houten, de Nederlandse zwaargewichtkampioen van 1965, die lange tijd niet in de ring is geweest, bleek niets van zijn snelheid verloren te hebben. De Fries, die ook als gast bokste, gaf Anton Szalai, de Zwitserse kampioen, vooral in de laatste twee ronden een geducht lesje. Van Houten deed vooral met zijn linkse directe uit stekende dingen. Szalai, die in de eerste .•onde nog wel enkele treffers had ge- plaats, kwam er nadien eenvoudig niet meer aan te pas. Wanneer Van Houten regelmatig in de ring blijft komen en ook nog aan stootkracht wint, heeft Nederland weer een zwaargewicht met toekomst. ALKMAAR. Op initiatief van o.a. de heer A. Rossen uit het Noordhollandse Oudesluis (promotor van reizen van schaatssupporters naar Europese- en we reldkampioenschappen: We gaan dit seizoen weer met vliegtuigen naar Lahti en Oslo") zal er een fonds gevormd worden voor de topschaatssport. Het is een pu bliek geheim, dat de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond ondanks de toto-steun niet over voldoende middelen beschikt om de topschaatsers financieel zodanig te begeleiden, dat alles honderd procent in orde is. Nog steeds moeten de topschaatsers in ons land zich financiële offers getroosten om aan die topsport te kunnen meedoen. Er zijn schaatsenrijders teruggetreden, omdat zij dit niet meer konden volbrengen. Piet Modder is er een voorbeeld van. Peter Nottet dreigt een ander te worden als niet ingegrepen wordt. Deze jongen heeft zijn studie laten schieten om maar op het voorste schaatsplan te kunnen blijven. Alleen geld kan hier voorkomen, dat dit offer niet voor niets is gebracht. De initiatiefnemers tot de vorming van een particulier fonds, waarmee de KNSB van harte instemt, denken aan steun tijdens het bedrijven van de top sport en steun na afloop van de sport- carrière. Ze willen geen financiële be perking meer voor de rijders tijdens hun verblijf in het kamp, ditmaal Ha- mar. Het is toch al moeilijk genoeg voor Wim de Graaff om Huiskes te doen vergeten. Als er geen financiële zorgen meer zijn is er geen gemopper van de rijders en kan hij zich voor 100 pet aan zijn zeer moeilijke opdracht wijden. Uit het fonds wil men ook gel den beschikbaar stellen voor studie van de topschaatsers. gericht op een maat schappelijke betrekking voor als de sportieve jaren achter de rug zijn. Uit het fonds kan geput worden als ze rij ders zijn, die financiële steun nodig hebben om hun sport te bedrijven. Er moet geld zijn om die rijders drie maanden financieel veilig te stellen, er moet in de toekomst geen te groot beroep meer worden gedaan op de ouders, die toch al veel overhebben of hebben gehad voor de sportieve car rière van hun zoons. Kortom, het fonds dient voor financiële begeleiding tij dens en na de sportcarrière van de topschaatsers. Dit plan zal bewerkstelligen, dat on ze schaatsers aan de wereldtop gelijke kansen krijgen ten opzichte van o.a. de Russische schaats-amateurs. Als on ze schaatsers straks zonder financiële problemen aan de start verschijnen, is er voor hen een zorg minder. Zorg vooral voor de toekomst, die ze nu door alles op de schaatskaart te leg- RH EN EN. Elke zaterdagmiddag en 's zomers ook op woensdagavond oefent de Rhenense politiehondver eniging op het landgoed Remmerstein. Zestien leden telt deze vereniging, waaronder vier politiemensen. Als wachtmeester eerste klas behoort ook de heer W. van de Haar tot deze in de omgeving bijzonder goed bekend staande politiehondenvereniging. De naam van zijn hond? Lion. Voor de vierde keer in successie behaalde deze ijzersterke Hollandse herder het kam pioenschap van de provincie Utrecht. Reeds één wisselbeker maakte Lion tot vast bezit van zijn baas. Dezer da gen veroverde het dier een nieuwe wis selbeker. Misschien zal over enkele ja ren ook deze het huis van de familie Van de Haar niet meer verlaten! Niet alleen deze herder heeft voor bijdragen in de prachtige prijzenkast in de huiskamer van de familie Van de Haar gezorgd. Ook Mentor, de voor ganger van Lion, kwam tweemaal als overwinnaar uit de provinciale kam pioenschappen. Zou betekenen, dat het dier volmaakt is. Lion kwam met de laatste kam pioenschappen tot een groot aantal punten. Als ook de zwemoefeningen die afgelast waren wegens de aldaar heersende ziekte van Weil doorge gaan waren, dan was hij beslist tot 320 f2 punt gekomen. Zonder de zwem oefeningen kwam Lion tot 300 punt. Met de laatste kampioenschappen de den negen gecertificeerde honden mee. Ook wachtmeester eerste klas Blanke- steyn uit Kesteren deed een gooi naar de hoogste eer. Hij had pech, want en kele keren weigerde zijn ijzersterke bouvier en dat betekende een strop van vrij veel punten. Toch behaalde de bouvier nog een eervolle vierde prijs. Enkele onderdelen van het program ma „oefeningen" lichtte de heer Van de Haar toe. Allereerst dan het stok- stellen. Dat is één van de belangrijk ste punten. Iemand die iets op zijn ge weten heeft, wordt achtervolgd. De hond wordt op hem afgestuurd. De voortvluchtige pakt een stok en houdt die opgeheven, klaar om te slaan. Dan mag de hond niet aarzelen. Hij moet doorgaan. De hond springt naar de arm of het been van de man. Is het dier klein en tenger, dan zal het in 't algemeen afgericht zijn op het been. Is het dier groot, dan zal de arm het meest voor de hand liggen. Een twee de oefening bij het stokstellen is, dat een man op de grond ligt en de hond hem vast heeft. Nu vertoont een hond de neiging terug te deinzen, als men iets naar hem gooit of slechts een gooi- beweging maakt. Als de man op de grond nu die gooihouding aanneemt, dan moet de hond vasthouden en wach ten tot zijn baas er is. „Maar", zo vertelde wachtmeester Van de Haar lachend „het komt sporadisch voor, dat de hond werkelijk in actie moet komen. In de meeste gevallen is het zo dat iemand, die een niet geheel schoon geweten heeft, geen stap meer verzet als hem door een politieman die een hond bij zich heeft bevolen wordt stil te blijven staan". Andere oefeningen, die nodig zijn voor het behalen van het certificaat zijn o.m. het redden van een kind uit een rivier en de meest uiteenlopende appèl-oefeningen, waaronder bijvoor beeld een politieman correct volgen, zonder dat de hond door iets afgeleid wordt of iets van de grond opeet. Ver der is er nog het zoeken naar wegge stopte voorwerpen in een bos, het springen over een brede kuil, enz. Voordat de kampioenschappen van de provincie Utrecht op het landgoed „De Dijnselburg" in Huis ter Heide zouden beginnen, werd wachtmeester Van de Haar opgebeld door baron Ben- tinck„ burgemeester van Soest. Deze vertelde, dat zaterdags een gezelschap jonge mensen zou arriveren op het landgoed „Remmerstein". Op de bewuste dag verschenen de hoge gasten. Onder hen bevonden zich prinses Margriet en de heer Pieter van Vollenhoven. Toen het gezelschap te weten kwam, dat in de buurt de Rhe nense politiehondenvereniging in actie was, wilde het met alle geweld dit dresseren zien. Nadat het in het club huis van de vereniging een consumptie had gekregen, kwam het direct naar buiten om maar niets te missen van de training van de politiehonden. De heer Van de Haar wilde graag iets over de hondendressuur vertellen en betrok enkele keren zijn eigen hond in dat verhaal. De huidige kampioen kocht hij voor driehonderd gulden van iemand in Brabant. „Brabant, Gelder land en Limburg zijn wel dé provin cies waar het meest aan dressuurkunst gedaan vyordt. Alle soorten herders zijn geschikt voor de dressuurkunst. En dan in het bijzonder de reu, zoals Lion". Toen wachtmeester v. d. Haar de jonge hond kocht, kon het dier wel wat, maar het was allemaal nog niet zo best. Spelenderwijs leerde hij echter een aantal oefeningen. Gevraagd of er wel eens dwang voor het dresseren ge bruikt moest worden, antwoordde de heer Van de Haar: „Het is als met een kind. De ene dag doet hij iets vlot en de dag daarop moet je hem aansporen of zelfs dwingen". Voordat een hond voor de politie ge schikt is, dient hij een certificaat be haald te hebben. De oefeningen, die het dier daarvoor moet doen, bestaan uit 85 onderdelen, waarvoor in totaal 340 punten te verkrijgen zijn. Dat een hond werkelijk deze punten in de wacht sleept is een onmogelijkheid, 't gen in de waagschaal stellen. Binnen enkele dagen zullen de initiatiefne mers met hun plannen officieel voor de dag komen. Dan start de landelijke actie, die het fonds krachtig moet ma ken om ideeën te kunnen verwezenlij ken. Voor de schaatssport in ons land, die momenteel zo'n unieke positie in de wereld inneemt, is het te hopen, dat de belangstelling in financiële mede werking overweldigend zal zijn. ALMELO Op zondag 22 mei sloeg tijdens een voetbalwedstrijd te Ensche de de 25-jarige speler G. W. T. van Geel-Zwart uit Enschede een tegenspe ler een kaakfractuur. De Almelose po litierechter veroordeelde hem gisteren tot vijf dagen gevangenisstraf. Het zware vonnis werd geveld, omdat spel- verruwing moet worden tegengegaan en er volgens de politierechter te vaak ruzie op de voetbalvelden voorkomt. De officier van justitie had 100 gulden boete, subsidiair tien dagen en een week voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. MEXICO CITY Alain Mosconi, de Franse gouden-medaille-winnaar bij de Kleine Olympische Spelen, zwom zon dag de 400 m vrije slag in de wereldre cordtijd van 4 min. 10.5 sec. De record poging vond plaats in het Mexicaanse vakantieoord Acapulco. Het officiële wereldrecord staat met 4.11.1 op naam van de Oostduitser Frank Wiegand en werd gemaakt tijdens de Europese kam pioenschappen in Utrecht. Het is nog niet bekend, of Mosconi in Acapulco alle voorschriften inzake een recordverbetering in acht heeft geno men. Verleden week zwom hij op 2200 m hoogte tegen tegenstanders van we reldformaat een tijd van 4.23.8, waarmee hij de gouden medaille won op de 400 m vrije slag van de Kleine Olympische Spelen. advertentie en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers drogisten FRANKFORT General Motors heeft plannen om een lening van 125 miljoen mark te plaatsen op de Europese ka pitaalmarkt. Naar in Frankfort werd meegedeeld, zullen schuldbewijzen van de pas opgerichte dochteronderne ming, General Motors Overseas Capital Corp., worden uitgegeven met een loop tijd van tien jaar en een rente van 6 3/4 procent. General Motors Corp. zal de lening garanderen. De lening zal worden uitgegeven door tussenkomst van een internationaal con sortium onder leiding van de Deutsche Bank AG. De opbrengst van de lening zal worden gebruikt als bijdrage in de financiering van bedrijven van General Motors buiten de Verenigde Staten. HEREFORD (Engeland) De „Bul- mer Cider Company" heeft sinds de fabriek in 1887 met de vervaardiging van cider begon het 100 miljoenste ton appels geperst. Volgens een woordvoerder van de onderneming komt dit neer op ongeveer 11.750 miljoen appels die tot cider zijn verwerkt. „Bulmers" verwerkt onge veer 40.000 ton appels per jaar en neemt volgens de woordvoerder bijna twee derde van alle cider die in Enge land wordt genuttigd voor zijn reke- De directie van de Polaroid Corpora tion deelt mede, dat in het derde kwar taal van 1966 de omzet met 66 pet. is gestegen en dat de netto-winst (na af trek van de belastingen) met 77 pet. is gestegen ten opzichte van het derde kwartaal in 1965. De omzet in het derde kwartaal van dit jaar bedroeg f 288.298.800,- vergele ken met f 173.656.800,- in het vorig jaar. De netto-winst was f 41.403.600,- ten opzichte van f 23.364.000,- in het derde kwartaal van 1965; oftewel f 2,63 per gewoon aandeel tegen f 1.48 in 1965. Over de eerste negen maanden van 1966 bedroeg de omzet f 752.126.400.- tegen f 419.274.000,- in 1965. De netto winst steeg met 97 pet. tot f 106.347.600, tegen f 54.010.800,- in de eerste negen maanden van het vorig jaar.

De Vallei | 1966 | | pagina 9