Veenendaals dagblad en Overleg van huisartsen fondsen zit muurvast President Johnson Zuid-Vietnam in Buiten Reële gevaren voor spanningsgebied Prof. Zijlstra beslist heden: minister-president of niet Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Ook verzekerden straks particulier naar arts? Afspraken maken Vastleggen Maar 'n beleidslijn Fondsorganisaties wilden niet eens luisteren Koude nacht Tandartsen willen 50 procent meer Ruim 17 mille voor vluchtelingenhulp Gesprek met een planoloog AUTOSHOP VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Marrons Loena-12 rond de maan V.V.D. en C.H.U. werken stilzwijgend mee Niet politiek Stilzwijgend Acceptabel VEENENDAAL Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red). Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di, do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent Woensdag 26 oktober 1966 - 40e Jaargang no. 89 UTRECHT. Het overleg tussen de onderhandelingsdelegaties van de Landelijke Huisartsenvereniging en de ziekenfondsorganisaties over het hono rarium voor de huisartsen zit na het dinsdagmiddag in Utrecht gevoerde over leg muurvast. Het centraal bestuur der Landelijke Huisartsenvereniging heeft gisteravond meegedeeld „met verbazing te hebben kennisgenomen van de abso lute weigering van de ziekenfondsorganisaties om het voorstel der Landelijke Huisartsenvereniging zelfs maar in bespreking te willen nemen". De zieken fondsorganisaties gingen daarbij, volgens het communique van de L.H.V. zo ver, dat zij bovendien niet bereid bleken te luisteren naar de repliek van de L.H.V. op de schriftelijke kritiek der ziekenfondsorganisaties betreffende de L.H.V.-voorstellen. Het centraal bestuur der Landelijke Huisartsenvereniging zal zich over de gevolgen van deze merkwaardige procedure nader beraden. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst heeft, eveneens in een communique, zijn teleurstelling over de houding van de ziekenfondsorganisaties uitgesproken. A Gekleed in het traditioneel kostuum van de Philippijnen danst hier het echtpaar Johnson na afloop van de conferentie in Manilla. SAIGON President Johnson is van daag na een geheime vlucht uit Corre- gidor (Philippynen) in Viëtnam aange komen. Aangenomen wordt dat Johnson so goed als zeker naar de oorlogszone is gegaan. Verslaggevers vermoeden dat Johnson eerst geland is op de goedbeschermde militaire basis in de baai van Cam Ranh, 800 kilometer ten noordoosten van Sai gon. ontmoet in ons land veel vaker de wilde- of paardekastanje dan de tamme en de marrons glacés z.g. geglaceerde kastanjes worden uit Z.-Europa ingevoerd, waar de vrucht van deze boom een vrij alge meen voedingsmiddel vormt. Om dat zij evenals de wilde een zoete, wat samentrekkende smaak heeft, wordt zij meestal gekookt, gepoft, als puree of zelfs als taart gegeten. In onze schooljongens-periode haalden we met het mes een kruissnee over de harde bruine schil van het dikke ondergedeelte, alvorens de kastanjes in de hete as of op de kachelplaat te „poffen", maar aan de bittere, wilde had je niets. Die dienden hoogstens als speelgoed, doch waren zelfs als veevoer ongeschikt, al komt de weten schappelijke naam (Aesculus) van ,,esca" spijs. De tamme kastanje voert de Latijnse naam „Sativa" en hij draagt hem met ere, want dit woord betekent: aangeplant, gezaaid, gekweekt. Door het bosbeheer wordt hij als vlug-groeiend gewas en wegens zijn schaduwverdragend vermogen n.l. gaarne in de onderbeplantingen toe gepast, waar hij de humusvorming stimuleert. Echter blijven het veelal struiken, want echte zware bomen zien we in ons vaderland vrij zelden in park of bos. Ik zou er trouwens niet hopig op zijn, want de lieve jeugd weet hen altoos te vinden en kan de kronen door het gooien met knuppels naar de stekelige vruchten nogal wat schade toebrengen. Nog deze herfst moest er deswege in een dierenpark eentje worden verwijderd. 26 oktober '66 A. B. WIGMAN Op alle Amerikaanse bases in Zuid- Viëtnam worden strenge veiligheids maatregelen in acht genomen. Generaal-majoor Lewis Walt, com mandant van de Amerikaanse mariniers in Viëtnam, is onverwacht uit Da Nang naar de baai van Cam Ranh vertrokken. In een dinsdag te Manilla opgesteld communiqué noemen de zeven landen twee andere voorwaarden: beëindiging van de communistische infiltratie en vermindering van de vijandelijkheden. De Zuidviëtnamese regering heeft zich bereid verklaard haar bondgenoten te verzoeken hun strijdkrachten en militai re installaties te evacueren, in ruil voor terugtrekking van strijdkrachten en sub versieve elementen door Noord-Viëtnam. Het communiqué was het derde docu ment, dat door de in Manilla bijeenge komen leiders van zeven landen, de Verenigde Staten, Zuid-Viëtnam, Austra lië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Korea, Thai land en de Philippijnen, is ondertekend. De leiders kwamen voorts tot overeen stemming over een verklaring, getiteld „vredesdoelen" en een verklaring inza ke de beginselen waarop de vrede en de vooruitgang in Azië en het gebied van de Stille Oceaan moeten steunen. Het Russische persbureau Tass ver klaarde in een commentaar, dat de deelnemers aan de conferentie van Ma nilla niet konden verbergen, dat hun ware bedoeling was „de agressie in Viëtnam voort te zetten en te verhevi gen". Het slotcommuniqué toont geen standspuntswijziging, aldus Tass. Aan de langdurige regenval in West- en Noord-Frankrijk, België en Zuid-Limburg is een einde gekomen. De met de regenval samenhangen de depressie trok van de Golf van Biscaje naar Noord-Italië. Het slech te weer verplaatste zich daardoor in zuidelijke richting. In verband hier mee namen de opklaringen in ons land toe, zodat er in de afgelopen nacht een flinke temperatuurdaling optrad. De vliegvelden Deelen en Soesterberg meldden een minimum temperatuur van -1, terwijl op ver schillende plaatsen nachtvorst is voorgekomen. Op het noordelijk deel van de Noord zee bevond zich vanochtend een de pressie, die in zuidelijke richting be woog. Vermoedelijk blijft deze de pressie boven zee, zodat er in hoofd zaak voor de kustprovincies enkele buien worden verwacht. In het bin nenland moet rekening worden ge houden met nachtvorst. De middag- temperaturen zullen morgen dezelfde zijn als vandaag of iets lager, zo ver wacht het K.N.M.I. Het gistermiddag door de zieken fondsen uitgesproken „onaanvaardbaar" kwam voor de Landelijke Huisartsen- vereniging niet als een verrassing. Vo rige week woensdag liet het gemeen schappelijk overleg van ziekenfondsor ganisaties in een uitvoerige en eerst thans openbaar gemaakte brief reeds weten, dat de honoreringsvoorstellen van de huisartsen niet tot een overeen komst kunnen leiden. de ziekenfondsen richtten zich niet al leen op de „rekenpraktijk" van de huis artsen, maar vooral op de wijze waar op de huisartsen het vraagstuk van de honorering hebben benaderd. Tegelijk met hun bezwaren stuurden de zieken fondsen de huisartsenvereniging een te genvoorstel. Het ziekenfondsvoorstel elidt tot de volgende honoraria voor de eerste 2000 op naam van een huisarts ingeschreven verzekerden: f 23,31 per verzekerde per jaar (was f 20,44, stijging 14,04 pro cent) en voor alle volgende verzeker den f 17,43 per verzekerde per jaar (was f 15,13, stijging 15,2 procent). Om hun bereidheid aan te tonen om bij te dragen aan de verbetering van de sociale voorzieningen voor de huisarts stelden de ziekenfondsen bovendien voor een bedrag van f 8,5 miljoen per jaar hiervoor te reserveren. Dit be drag komtovereen met één gulden per verzekerde per jaar. Voorts ver klaarden de ziekenfondsen zich in hun tegenvoorstel bereid een bedrag van f 450.000,- beschikbaar te stellen voor het organiseren van nascholingscur sussen. Ruim verdubbeld De voorstellen van de ziekenfondsen zouden, bij aanvaarding, de kosten van de huisartsenhulp voor de ziekenfondsen met circa 19 procent doen stijgen. De ziekenfondsen hebben berekend dat bij aanvaarding van de honoreringsvoor stellen van de huisartsen de zieken fondsuitgaven voor huisartsenhulp zul len stijgen van f 165 miljoen tot ruim f 370 miljoen per jaar. De honoraria stijgen namelijk niet tot circa f 38,- per verzekerde, zoals de huisartsen stelden, maar in 1967 zeker tot f 42,50 per verzekerde (thans f 19,06) werd gisteravond op een persconferentie in Utrecht voorgerekend. De gemiddelde praktijkomvang be draagt thans ongeveer 3000 personen, waarvan 2200 ziekenfondsverzekerden. Er van uitgaande dat de huisarts voor de behandeling van particuliere patiën ten niet minder zal ontvangen dan voor de behandeling van ziekenfondspatiën stellen leiden tot een gemiddeld bruto- inkomen van f 127.500 per jaar. De ne veninkomsten, zoals verloskundige hulp, keuringen, verrichtingen voor de onge vallenwetten en dergelijke, hebben de ziekendondsen daarbij niet meegeteld. Per raadpleging (spreekuurbezoek en visite) zou de verzekerde gemiddeld via zijn ziekenfondspremie meer dan tien gulden moeten betalen. Dat is meer dan de thans gebruikelijke par ticuliere tarieven, aldus de zieken fondsorganisaties. In hun brief van 19 oktober hebben de ziekenfondsen onder meer gesteld, dat het inconsequent is dat de huisart sen, als beoefenaars van een vrij be roep, enerzijds alle voordelen van dat vrije beroep willen behouden en ander zijds alle nadelen meer dan volledig willen compenseren door de voordelen van een ambtelijke dienstbetrekking (de artsen streven naar een welvaartvast pensioen) in hun honoreringseisen op te nemen. 0 Ernstige toestand De gezamenlijke ziekenfondsorganisa ties zijn van mening dat tengevolge van het mislukte overleg een bijzonder ernstige situatie is ontstaan. Men heeft evenwel nog niet alle hoop opgegeven, omdat de Landelijke Huisartsenvereni ging nog niet heeft laten weten of zij niet bereid is over de voorstellen van de ziekenfondsen te praten. Gebeurt dat niet, dan betekent dat, dat er met ingang van 1 januari geen sprake is van een overeenkomst tussen de artsen en de ziekenfondsen, waar door de verzekerden zich als particulier tot hun huisarts zullen moeten wenden en daarvoor zullen moeten betalen. MANCHESTER Het Russische Ruimteschip Loena-12 is dinsdagavond om 21.47 uur in een baan om de maan gekomen, zo heeft het observatorium Jodrell Bank meegedeeld. De Loena-12 die zaterdag gelanceerd werd, zal wel licht als eerste Russische maansatelliet, close up-opnamen van het maanopper vlak maken. UTRECHT De tandartsen verlan gen van de ziekenfondsen volgend jaar voor hun verrichtingen een verhoging van hun honorarium met 49,6 procent. De Maatschappij voor Tandheelkunde heeft daartoe strekkende voorstellen bij de gezamenlijke ziekenfondsen ge deponeerd. De overeenkomst met de tandartsen loopt binnenkort af. De ziekenfondsorganisaties hebben de voorstellen van de tandartsen nog niet bestudeerd en onthouden zich op dit moment dan ook van commentaar. RHENEN Maandagavond hebben talrijke ingezetenen gehoor gegeven aan de oproep van burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal om een gave te deponeren in één van de stembussen, die op verschillende punten in de ge meente waren geplaatst in het kader van de hulp aan de Tibetaanse vluchte lingen. De totale opbrengst was 1.783,32 ge splitst als volgt: Gemeentehuis570,80 V.V.V.-kantoor453,20 Postagentschap Valleiweg 413,40 Ned. Herv. Kerk, Eist 255,17 Ned. Herv. Kerk, Achterberg 90,75 Tot en met maandag 31 oktober a.s. blijven er in de hal van het gemeente huis, V.V.V.-kantoor en Postagentschap Valleiweg nog bussen staan, waarin zij, die mogelijk nog niet geofferd hebben, alsnog hun bijdrage kunnen deponeren. Zó hebben de planologen zich de dichtheid van de stedelijke gebie den in het jaar 2000 voorgesteld. Dui delijk is te zien dat de Gelderse Vallei zich voor een deel bevindt nét binnen en niet buiten de grens Alkmaar-Arn hem. De verschillende arceringen geven aan het aantal inwoners per vierkante kilometer. Voor een gedeeelte van Twen te en twee gebieden in de provincie Groningen is die geraamde dichtheid 500-1000 inwoners per vierkante kilome ter; voor het stedelijk gebied bezuiden de lijn Alkmaar-Arnhem 1000-2000 in woners per vierkante en voor het ge bied rondom Rotterdam en Den Haag 2000 en meer inwoners per vierkante kilometer. Oppassen dat Gelderse Vallei niet tussen wal en Het is te voorziendat als wij geen planologische maat regelen treffen voor de Gelderse Vallei dit gebied onher roepelijk in zijn ontwikkeling tussen wal en schip zal vallen, Gezien opdringende stedelijke ontwikkeling is het nood zakelijk, dat we met alle belanghebbende instanties nu al duidelijk de functie van de Gelderse Vallei voor de toekomst vastleggen. Er zijn namelijk reële gevaren. Eén er van is, dat allerlei vestigingen die in het stedelijke gebied van de Utrecht se Heuvelrug en een gedeelte van de Gelderse Vallei niet of nauwelijks aanvaardbaar zijn, buiten het stedelijk gebied van de Vallei worden gedrukt. Wij moeten oppassen dat niet de zogenoemde zelfkant van de stad" zich in een groot deel van de Gelderse Vallei gaat ontwikkelen. Dat is eigenlijk in enkele woorden de inhoud van het gesprek dat wij dezer dagen hadden met de heer P. L. van Steenveldt, directeur van de Recreatie- gemeenschap Veluwe, naar aanleiding van de Nota over de Ruimtelijke Orde ning, die onlangs is verschenen. De heer Van Steenveldt is een erva ren planoloog. Onder zijn leiding zijn op de Veluwe enkele grote recreatieve voorzieningen (o.m. een strand van Putten naar Harderwijk) tot stand ge komen en zijn voor verschillende delen van de Veluwe die buiten het grote na tuurgebied liggen, ontwikkelingsplannen in uitvoering en voorbereiding. (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG. Prof. dr. J. Zijlstra zal vandaag meedelen of hy de functie van minister-president in het interimkabinet aanvaardt. Als hy het aanbod van formateur Schmelzer aanneemt, wordt prof. dr. J. E. de Quay vice-minister-presi dent. Wyst hij het verzoek van de hand, dan zal ook de heer De Quay zich niet be schikbaar stellen. De formatiepoging van drs. Schmelzer is dan praktisch mislukt. Oud-premier De Quay heeft gisterochtend, tydens een bijna twee uur durend gesprek met de formateur, duidelyk gemaakt alleen vice-mlnister-president te willen worden zoals drs. Schmelzer heeft voorgesteld als prof. Zijlstra pre mier wordt. Of dit gebeurt is nog onzeker. Bij het onderhoud tussen prof. Zyistra en de formateur is maandag gebleken, dat de anti-revolutionaire oud-minister van Economische Zaken en van Financiën o.m. zwaar tilt aan de vraag of hy na de verkiezingen met nauwelijks enige tus senpauze van ministerpresident kan overstappen naar zijn nieuwe functie als president van de Nederlandse Bank. Hij betwijfelt of dit aanvaardbaar is. daarom heeft hij de kabinetsformateur verzocht het verzoek tot vandaag in be raad te mogen houden. Prof. Zijlstra zou Financiën en wel licht ook Economische Zaken voor zijn rekening nemen, terwijl hij als premier ook het departement van Algemene Za ken zou beheren. De heer De Quay, die van 1959 tot 1963 minister-president was, wilde na de verkiezingen van dat laatste jaar alleen aanblijven, als prof. Zijlstra vice- premier zou worden. Dat is toen niet doorgegaan en mr. Marijnen volgde hem op. Daarna is vele malen gebleken, dat prof. De Quay beslist niet nogmaals premier wil worden. Hij is wel Eerste- Kamerlid voor de K.V.P. Hij heeft zeer grote waardering voor de bekwaamheid van de heer Zijlstra als financieel deskundige en uitsluitend met hem zou hij bereid zijn aan een interimkabinet deel te nemen. Het wordt dus het koppel Zijlstra-De Quay - of niets. De kop van het tijdelijk kabinet zou de formateur willen aanvullen met en kele A.R.P.- en K.V.P.-ministers uit het huidige kabinet plus een of meer niet- politieke figuren. In Haagse kringen neemt men aan, dat de solidariteit in het kabinet-Cals niet zo krachtig is, dat niet enkele ministers zouden willen over gaan naar een interimkabinet. De socialistische bewindslieden vallen uiteraard af. De ministers Luns (Bui tenlandse Zaken) en De Jong (Defensie) zouden echter willen aanblijven. Zij zou den naast hun eigen departement nog wel als waarnemend bewindsman van een ander departement kunnen optre den. Voor aanvulling van het kabinet kan de formateur een beroep doen op niet- politieke figuren. Daarbij wordt o.a. de naam genoemd van mr. J. M. Kan, een man met grote bestuurlijke ervaring, die lid van de Raad van State is. Hij zou wellicht Binnenlandse Zaken en Jus titie kunnen beheren. De kabinetsformateur heeft gisteren de fractieleider van de V.V.D., mr. Toxopeus, en die van de C.H.U., mr. Beernink, 't ontwerp regerings-program voorgelegd en om stilzwijgende mede werking aan het interimkabinet ge vraagd als dat het duo Zijlstra-De Quay als kop zou hebben. Men mag aannemen, dat zij zich hier toe bereid hebben verklaard. Hun ge sprekken met drs. Schmelzer duurden ongeveer 40 minuten. Het onderhoud, dat hij met P.v.d.A.-fractievoorzitter, drs. Nederhorst had vergde echter niet meer dan 20 minuten. Men legde het bezoek uit als weinig meer dan een beleefdheidsvisite, die hoofdzakelijk was bedoeld om duidelijk vast te leggen, dat de actieve mede werking van de socialisten aan een in terimkabinet uitgesloten is. In K.V.P.-kringen wordt prof. Zijlstra als premier, die ook de financiële kolen uit het vuur moet halen, acceptabel ge noemd, mede omdat het interimkabinet een niet parlementair karakter zal heb ben en tussen ministers en kamerfrac ties geen afspraken of bindingen zullen bestaan. Zodra drs. Schmelzer het antwoord van prof. Zijlstra heeft ontvangen, kan hij het polsen van personen voor minis terposten voortzetten. Vandaag is het acht dagen geleden, dat de Koningin hem de formatieopdracht gaf. Zijn sla gen hangt, naar men aanneemt, nu vol ledig af van prof. Zijlstra. Aan de hand van het kaartenmate- riaal in de Nota over de Ruimtelijke Ordening vertelde de heer Van Steen veldt ons, dat de, door de planologen uitgedachte ontwikkeling voor het ge bied van de Utrechtse Heuvelrug en de Gelderse Vallei duidelijk te zien is. Het is de noordflank van de lijn Alk maar-Arnhem, ten zuidwesten waarvan 16 miljoen Nederlanders zullen komen te wonen. Met de Gelderse Vallei zit ten we dus voor een groot deel in het grensgebied van deze flank de over gang tussen het stedelijk gebied en het Veluwe-massief, dat tot een van de grootste aaneengesloten natuurgebieden van Europa wordt gerekend. De heer Van Steenveldt voorziet dat in dit grensgebied spanningen zullen ontstaan, doordat de stad in het land gaat „uitlopen", waardoor niet alleen de afremming van de stedelijke ont wikkeling naar het Veluwe-massief ge vaar loopt, maar ook de recreatieve functie van de bewoners van dit grens gebied zelf, verloren dreigt te gaan. De Nota over de Ruimtelijke Orde ning moeten wij, zegt de heer Van Steenveldt, zien als een indicatie. De gemeentebesturen van Nederland en vooral die van de spanningsgebieden zullen nu moeten nagaan hoe zij zich ten aanzien van de ordening van de ruimte gaan opstellen. De vrees is ge wettigd dat als wij nu niet met el kaar duidelijke afspraken maken ook bestuurlijke afspraken de ont wikkeling chaotisch kan worden. De heer Van Steenveldt noemt een voorbeeld zómaar één (die met vele andere zou kunnen worden aangevuld): een autosloper wenst zich in, of in de omgeving van Veenendaal te vestigen. ADVERTENTIE Zie advertenties op pag. 6 en pag. 10 De heer P. L. van Steenveldt. Omdat Veenendaal binnen het grensge bied van de stedelijke ontwikkeling volgens de lijn Alkmaar-Arnhem komt te liggen, moet zo'n vestiging worden afgewezen. Wat is het alternatief? De zaak gaat zich vestigen in het „agra rische niemandsland" de groene bufferzone van de Gelderse Vallei. Daarom moeten wij er nu al op be dacht zijn, zegt de heer Van Steen veldt, dat vestigingen die behoren tot. de zelfkant van de stedelijke ontwik keling, het park buiten de stad schade gaan doen! Wat moet er nu gebeuren? De direc teur van de Recreatiegemeenschap Ve luwe, waarbij nu vrijwel alle 22 Ve- luwse gemeenten zijn aangesloten, zegt: In dit spanningsgebied moeten wij de grote, gave agrarische gebieden vastleggen, de groene relaties tussen de stad van straks en het land opzoe ken, landschappelijk en recreatief ver zorgen en de functie geven van ver- bindingszone tussen het stedelijk ge bied en de, naar het noordoosten toe steeds stiller wordende natuurgebieden van het Veluwe-hart. Voor de Gelderse Vallei ziet de heer Van Steenveldt een steeds sterker samengaan tussen land bouwbelangen en recreatieve belangen en dat is volgens hem de enige moge lijkheid om tot een harmonieus geheel te komen tussen de stedelijke uitloper bezuiden de lijn Alkmaar-Arnhem, de grote parkgebieden van regionale bete kenis (in de Utrechtse Heuvelrug en de Veluwezoom) en het parkgebied van na tionale betekenis (de 80.000 hectare van de Veluwe). Het is de overtuiging van deze planoloog, dat als we niets doen. er een chaos ontstaat. Natuurlijk, het zal een lange weg worden. Belangrijk is, dat er over de ze zaken een gedachtenwisseling op gang komt. Dan gaan de plannen ge stalte krijgen en ontwikkelt zich een lijn voor het beleid. Naar de heer Van Steenveldt verwacht, zal binnenkort be gonnen worden met het overleg tussen de gemeentebesturen van Nijkerk. Hoe velaken, S cherpenzeel, Barneveld en Ede. Hij hoopt dat ook in de provin cie Utrecht initiatieven komen voor dat deel van de provincie dat eveneens in een belangrijk spanningsgebied ligt. i

De Vallei | 1966 | | pagina 1