B. Valkenburg uit de raad met kritiek op de pers Hollantor-dames keken in de bedriji'skeuken Jlerldiin pee Mie KNMTB „Midden-Betuwe koos definitief bestuur Scheidend raadslid zal eerste steen voor bejaardencentrum leggen Hk. Berendse tegen tariefskorting voor A.O.W.ers Stelend du» gepakt J. Vos sprak voor S.G.P. over het nihilisme HUIS AAN HUIS INGEWIKKELD EEDANKEN l'atrimoniumlaan niet Sinterklaas verlicht door Adriaan P. de Kleuver WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 SCHERPENZEEL De heer B. Valkenburg Tzn., die vanaf 1958 deel uitgemaakt heeft van de gemeenteraad en ook nog een aantal jaren wethou der is geweest, heeft aan het slot van de vergadering van gisteravond af scheid genomen als raadslid. De laat ste redevoering, die hij in de raadzaal hield bestond grotendeels uit kritiek op de verslaggeving van de raadsvergade ringen zoals die in de loop der jaren door de persvertegenwoordigers is ver zorgd. „Ik zag tegen dit afscheid op", zo begon het scheidende raadslid, „maar ik wil toch nog even van de gelegenheid gebruik maken vrijuit te spreken. Deze laatste keer wil ik be nutten om me tot de pers te wenden. De raadsverslagen heb ik altijd nauw gezet gevolgd en ik vind dat vele din gen niet objectief werden weergegeven. Soms was het totaal fout. Zo zijn er geruchten gesignaleerd als zou er on enigheid binnen onze fractie bestaan. Daar is niets van waar. Er is volledige eensgezindheid. Burgemeester mr. C. P. Hoytema v. Konijnenburg had voordat de heer Val kenburg aan het woord kwam meege deeld dat het scheidende raadslid na ernstig overwegen besloten had zich te rug te trekken. De drukke werkzaam heden vormde hiervoor het hoofdmotief. „U was een goed fractieleider", zo sprak de burgemeester. „Naast de ve le dingen die u heeft gedaan was u vooral de animater van het bejaarden centrum, dat nu in aanbouw is. Na mens het college van B. en W. wil ik u dan ook verzoeken of u volgende week donderdag de eerstesteenlegging voor uw rekening wilt nemen De heer Valkenburg toonde zich ver rast over dit aanbod. „Ik had op een cadeautje gerekend", zo zei hij. „maar deze eer is me eigenlijk te groot". Des ondanks besloot hij aan het verzoek van de burgemeester te zullen voldoen. De agenda bood de raad veel stof tot discussie. De tongen kwamen aller eerst los bij het voorstel om voor ge meentebode Rebergen een garage te bouwen. De heer A. van Bruggen (P.v.d.A.) informeerde of de gemeente niet bereid zou zijn ook de bewoners van gemeentelijke woningwetwoningen op deze wijze van dienst te zijn. De heer G. van Rootselaar (C.H.U.) zei dat er verschil moest worden ge maakt tussen de inwoner in 't algemeen, die graag 'n garage wil hebben en de ge meentebode, die immers zelf eerst van plan was een garage te bouwen. „De gemeente heeft zelf bij hem aangeklopt, anders mocht hij niet bouwen De heer Van Bruggen weer: „Dat is altijd zo, je mag niet zo maar een ga rage neerzetten, maar het gaat erom dat we van al die smerige bouwsels, die nu als garage dienst doen afkomen..." Volgens de heer H. K. Berends (ge meentebelangen) was de houding van het collegen niet consequent. „De nieu we garage moet aan de bouwstijl van het gemeentehuis worden aangepast", zo merkte hij op. „Maar in de prak tijk is dat niet het geval. Daarom kun nen we beter een goedkopere garage laten zetten. Voor ruim duizend gulden weet ik er al een te koop De voorzitter zegde toe de offertes van de heer Berendse nader te bekij ken. De regeling voor het ophalen van het huisvuil ontmoette alleen bij de heer Berendse bezwaren. Hij stelde voor A.O.W.-trekkers en andere bewoners met gelijke inkomens als „gelijke mon niken" te behandelen en hen niet, zo als het college had voorgesteld reduc tie van f 5,op de vuilnistarieven te verlenen. „De gemeente moet niet gaan selecteren, daar wordt het geheel alleen maar rommelig van. Hoe kunt u beoordelen wat iemand verdient, dat komt toch immers niet in de openbaar heid?" De voorzitter diende hen» van repliek, daarin bijgestaan door de heer Van Rootselaar. „Wie voor reductie in aan merking wenst te komen, kan contact opnemen met de desbetreffende ge meentelijke instantie", zo luidde hun oordeel in grote lijnen. De voorzitter zei nog, dat het niet de bedoeling was, huis aan huis te gaan vragen wie de kosten niet kon opbrengen De heer G. van Kampen (AR.) kon zich akkoord verklaren met de algehele oplossing van 't vuilnis-probleem, zoals dat nu door het college werd voorge steld. „De bezwaren die in de vorige raad tot uiting kwamen, zijn door het nieuwe voorstel ondervangen", zei hij onder meer. Bij de vaststelling van de bouwex- ploitatieverordening kwam de heer Be rendse (soms twee brillen op zijn neus) weer aan het woord. „Het geheel is me wat te ingewikkeld", zo stelde hij en hij voegde eraan toe dat het rede lijk zou zij als de kosten, die voort vloeien uit de wegaanleg op de bevol king zouden worden omgeslagen. Wethouder J. van den Ham (CH.U.) deelde deze visie bepaald niet en wist hem later zelfs gedeeltelijk van het te gendeel te overtuigen. „U wilt de we gen door de bevolking laten betalen, maar vanzelfsprekend moet de bouw- exploitant, die tenslotte het oogmerk heeft winst te maken, de kosten voor zijn rekening nemen." Hét voorstel om 20 woningwetwonin gen in plan-Zuid te bouwen ging vlot onder de hamer door, zij het dat de heer Van Bruggen nog opmerkte dat hij enkele technische bezwaren bij de huizen van hetzelfde type had ontdekt. „De gang is ongeveer twintig centime ter te smal en de radiator is in de keuken op een onpraktische plaats aan gebracht", zo oordeelde hij. Nadat de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid J. Bakker in orde wa ren bevonden volgde de rondvraag. Al leen de heer Van Bruggen had iets op zijn hart. Hij informeerde naar de wo- SCHERPENZEEL De raadsle den H. K. Berendse Gemeentebe langenen G. van Kampen (A.R.) hebben er een klein probleempje van gemaakt wie zich de nestor van de vroedere vaderen mag noemen. De heer Berendse had gelezen, dat er in de notulen van de vorige ver gadering was opgetekenddat hij gedurende 16 jaar deel van de raad uitmaakte. „Daar klopt niets van", bracht hij naar voren, „ik ben al ongeveer vijfentwintig jaar raadslid..." Door deze woorden zag de heer Van Kampen zijn „nestor-schap" in gevaar komen want hij reageerde: „Ik weet zeker, dat ik nu al vijf entwintig jaar achter deze tafel zit...." De heer Berendse legde zich bij deze opmerking neer....maar had zijn Anti-Revolutionaire collega toch wel een tikkeltje aan het denken ge zet Want toen de heer Van Kampen in zijn functie als nestor het schei dende raadslid Valkenburg toesprak zei hij: „Als nestor van de raad wil ik de heer Valkenburg van har te bedanken......enz." Toch klonken die ivoorden „als nestor van de raad" niet erg over tuigend. Misschien dat de oude, ver geelde notulen de oplossing kunnen brengen. ning op de hoek van de Glashorster- dijk en de Willaerlaan, die de gemeen te destijds voor een bedrag van f 10.000,van de heer B. Valkenburg had aangekocht. „Ik heb gehoord dat er iets niet goed zit met het koopcontract, kunt U daar iets over zeggen...?" De voorzitter zette op duidelijke wij ze uiteen, dat het college na de koop van een derde had vernomen, dat er een recht van huur op het huis rustte. Dit houdt in, dat de huidige bewoon sters er tot hun dood in mogen blijven wonen. Het doel waarvoor de gemeen te de woning had aangekocht, namelijk om de verkeerssituatie ter plaatse te verbeteren, zal dus niet eerder verwe zenlijkt kunnen worden dan nadat de bewoonsters vervangende woonruimte kan worden aangeboden. Nadat de heer Valkenburg zijn af scheidsrede had uitgesproken en de voorzitter daar lovende woorden aan had toegevoegd, zei de heer Van Kam pen, de nestor van de raad nog, dat er een eind is gekomen aan een ple zierige periode van samenwerking met het vertrekkende raadslid. "U was een idealistisch en spontaan méns". Nadat de heer Valkenburg zijn kri tiek op de pers had geuit sprak hij woorden van dank aan allen waarmee hij had samengewerkt.... Attent haakte toen de burgemeester in: „Dan moet U ook de pers bedan ken...." De laatste woorden van liet ex-raads lid B. Valkenburg Tzn., die hy in de raadzaal uitsprak: „Ik wil hen bedan ken voor het feit dat ze aanwezig zijn geweest VEENEXDAAL De Commissie Bedrijfsvoorlichting van de Vrouwenraad van Hoiiantor n.v. hield dinsdag de eerste voorlichtingsbijeenkomsten. In totaal ruim vijftig vrouwen, waaronder twee leraressen van de huishoudschool en 1 dame van een groot bedrijf in de provincie Utrecht, die de werking van de vrouwenraad wilde bestuderen, hebben, verdeeld over twee bijeenkomsten, 's mid dags en 's avonds een bezoek gebracht aan een gedeelte van het bedrijf. Bezichtigd werden het confectie-atelier, de afdeling kwaliteitscontrole en het bed rijf slabora torium. Na afloop van de rondgang door het bedrijf werd in hotel „de Korenbeurs" nog een byeenkomst gehouden, waarop een film werd vertoond en door een der medewerksters, mej. Bos, een lezing over de toepassing van Firet-tussenvoering werd gehouden. Tijdens de rondleiding door de ver schillende bedrijfsafdelingen ki-egen de aanwezigen een duidelijk beeld van wat op deze afdelingen wordt gedaan. Voor al 't bedrijfslaboratorium mocht zich in een goede aandacht van de dames ver- heugen. Een apparaat, waarin de vezels van bijv. tapijten op slijtvastheid gecontro leerd worden, door ze duizend tot vijftienhonderd maal met een stuk schuurpapier te bewerken, leverde bij de aanwezige dames commentaar op. De voor- en nadelen van diverse tapijt- merken werden door de dames uitvoe rig met elkaar besproken. In het confectie-atelier werd een uit leg gegeven over de praktische toepas- VEENENDAAL. De politie heeft de hand weten te leggen op de daders van de inbraak in de bungalow aan de Kembrandtlaan, die zondag werd ge pleegd. Het zijn de 15-jarige W. V. en zijn 13-jarig zusje R. B. V. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt wegens dief stal met braak. Het grootste deel van het gestolene kon worden achterhaald. sing van plakbare tussenvoering. Dat deze arbeidsbesparende methode veel aandacht ondervond van de dames, be hoeft geen betoog. Leerzaam was ook het zien van het minutieuze onderzoek, dat de stoffen ondergaan, voordat zij het bedrijf veidaten. In „de Korenbeurs" vertoonde de heer P. H. de Geus een door hem ge maakt bedrijfsfilmpje, waarin de gehe le produktie van een weefsel werd na gegaan. Deze film, die ook in Duits land wordt gebruikt, was met enige vertraging uit dat land aangekomen, zodat één der functionarissen van het bedrijf nog dinsdagmorgen de film op moest halen op het douanekantoor in Amsterdam. Met als demonstratiemateriaal een japon gaf mej. Bos een uitleg van het gebruik van tussenvoering in de ver schillende beschikbare kwaliteiten. Door de Vrouwenraad wordt deze winter een wedstrijd georganiseerd in het vervaardigen van kledingstukken, waarbij van Firet gebruik gemaakt moet worden. De beste inzending wordt met een prijs bekroond. Aan het deelnemen aan de wedsti'ijd, waarover de leden van de Vrouwen- ïaad nog nader geïnformeerd worden door een extra nummer van het huis orgaan „Binder" is een inleggeld ver bonden, welk bedrag ten goede komt aan de Vi-ouwenraad voor het voeren van activiteiten. RESTEREN De jonge afdeling voor de Midden-Betuwe \un de Koninki Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is het seizoen 19c 1967 begonnen met hel kiezen van een definitief bestuur tijdens een dezei dagen gehouden vergadering. Reeds bij de oprichting was meegedeeld, dat het voorlopige bestuur even de afdeling op gang wilde helpen en dat dan definitief bepaald zou worden, wie het bestuur zouden vormen. Van de oprichters waren er zes. die zich bereid verklaard hadden om defi nitief mede te werken: de dames M. Remmerde-Spaan en H. v. Stuivenberg- v. d. Vlist en de heren W. Schepers, G. H. J. v. Rijswijk de Leeuw, G. Redele te I.ienden, I. Verwoert, Opheusden. In de plaats van de heren A. Schalk, G. J. van Ewijk en P. Stam moesten andere kandidaten gekozen worden. Laatstgenoemden konden wegens drukke werkzaamheden geen bestuurs functie aanvaarden. De heer Schepers stelde voor de be- stuursvei'kiezing in twee stemmingen te doen plaats vinden. Eerst over de zes leden, die aan wilden blijven en daarna drie nieuwe bestuursleden. Het bestuur kwam met de kandidaten B. Alink uit Zetten en J. Eerbeek uit Op heusden, terwijl in de toekomst ook iemand uit Ochten gekozen zal worden. Met besluit derhalve een vacature te houden. Daar er voor de eerste stemming geen tegenkandidaten werden gesteld, wei-den de zes leden bij acclamatie ge kozen. Bij de tweede stemming wei'den op de heer Alink 47 en op de heer Eer beek 50 stemmen uitgebracht. Hiei-na stelde de voorzitter aan de orde het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer G. Redelé. Deze gaf een beknopt verslag van inkom sten en uitgaven. De voorzitter deelde mee, dat het bestuur het volgende programma had samengesteld: uitslag van de gehouden tuinkeuringen met deskundige voor lichting door de heer Bloem uit Rhe- nen; begin november een excursie naar Aalsmeer, daar wox-dt een bloe mententoonstelling gehouden; in de cember een avond voor bloemschik ken; in januari 1967 een lezing over kamerplanten, te verzorgen door de heer H. Stein uit Apeldoorn; in februa ri 1967 een voorlichtingsavond over 't snoeien van heesters door de heer Ren- senbrink. Voor de excursie naar Aalsmeer ga ven zich i-eeds 21 deelnemers op. Lief hebbers wei-d verzocht zich spoe dig aan te melden bij de secretaris, de heer Van Rijswijk de Leeuw, Tieise- straat 99 te Kesteren. Na de pauze werd een tweetal films vertoond, die gratis ter beschikking- waren gesteld door de vereniging voor VEENENDAAL Een aantal winke liers van de Patrimoniumlaan, dat vori ge week bijeen kwam om onder meel de mogelijkheid van een verlichtingsco mité te bespreken stelt er prijs op te verklaren, dat het niet in de bedoeling ligt een afzonderlijke winkeliersvereni ging te gaan stichten. Uit verschillende reacties is gebleken, dat uit het artikel dat wij vorige week over deze aangele genheid plaatsten verkeerde conclusies zijn getrokken. Hoewel wij schreven, dat het niet binnen de intentie van de winkeliers ligt zich los te maken van Handel en Nijverheid, blijkt er toch hier en daar enig misverstand te zijn ontstaan. Vandaar nogmaals: de winkeliers gaan in eerste instantie samenwerken om met de aanstaande Sint-Nicolaasfestivi- teiten hun straat te verlichten, van een nieuwe vereniging als zodanig is geen spx-ake. „Of die verlichting doorgaat is natuurlijk vers twee", zei een van hen. bloemisterij te 's-Gravenhage. De heer H. de Haan trad als operateur op voor de films „De taal der bloemen" en „Leven met bloemen". De voorzitter, de heer W. Schepers, hoopte in zijn slotwoord, dat men in november elkaar weer zou ontmoeten en bedankte de aanwezigen voor hun komst. VEENENDAAL De heer Vos hield gisteravond een lezing voor de leden van de SGI', afdeling Veenen- daal. De spreker, die het onderwerp „Nihilisme" behandelde, kon vele be langstellenden welkom heten. De heer Vos definieerde het nihilisme als de leer, die de mogelijkheid om tot grond waarden inzake godsdienst, moraal en bijvoorbeeld politiek te geraken ont kent. „Als we het historisch gebeuren be zien van het begin van onze bescha ving tot het nihilisme van nu, dan zien we, dat in het wereldbeeld van de Grieken tot en met de zeventiende eeuw God centraal staat, hoewel het godsbegrip voor hen anders was dan voor de Christenen. Men had een teleo logische visie op de mens: dienst aan God en de naaste. Het rationalisme van Descartes en later van de Verlichting plaatst God aan het begin van de schepping, om dat de rede een Schepper eist. Gods dienst is dienst aan een uit de schep ping verdwenen God geworden. God wordt mens. de mens God. Nietzsche, komend na het rationalis me constateert dat God dood is. Hij bi-eekt met de Grieken en het Christen dom, de slavenmoraal. Als vulling voor het ontstane vacuüm schept hij de Uebermensch, de Dionysische mens. Sartre zet de aanval van Nietzsche voort. De breuk met het verleden en het metafysische is totaal. De mens existeert, is als niet-ontworpen, is vrij zichzelf te vormen. Deze zelfverwerke lijking is een heroïsche daad. De breuk met alle traditie en het metafysische veroorzaakt echter meestal lege, doel loze mensen. Het bestaan is absurd ge worden, de mens apathisch". De heer Vos ging van de veronder stelling uit dat de steeds verminderde belangstelling voor politieke, godsdien stige en culturele zaken zich tegen de ze achtergronden laat verklaren. Ook het verschijnsel „nozem" bracht hij hiermee in verband. „De provo's zijn een protest tegen deze apathie", zo zei de spreker aan het eind van zijn be toog. TVfu de zomer voorgoed afscheid van ons genomen heeft en de mooie sep tembermaand verging met donkere dagen en regen, ja, nu beseft men dat het ge beurd is met de mooie dagen. Oktober geeft nog wel eens wat zonnige dagen, maar wie rond zich kijkt ziet het komen. Nog mooi even en de bomen zullen kaal en troosteloos in de ochtendnevels voor ons opdoemen. Dat is dan het einde van de herfst zelfs en wat ons dan te wachten staat wachten wij maar af met asperine en hete cognac. Als je tenminste aan het begin van de herfst al niet de volle laag gehad hebt. In de tuinen kleuren nog volop de dah lia's, de rozerode reuzenbloemige balse mienen die een ware zaadregen rond la ten springen bij de minste aanraking. Ook de asters en floxen, de Oostindische kers en de begonia's bloeien nog maar raak. Je houdt je hart vast voor de eerste nacht vorst, want dan sta je 's morgens raar te kijken naar al dat slappe, zwartgroene be vroren blad van de nogal waterige plan ten. Dan pas weet je, dat het einde van groei en bloei gekomen is. Lfrgens evenwel gaat „het leven" nog gestaag door. In onze bossen is het minder koud dan op de vlakte en men kan soms tot in november nog paddestoelen vinden. Dat paddestoelen uitgesproken bij de herfst horen is een bakerpraatje. Ze zijn er het hele jaar door zelfs. Waar het maar vochtig is, daar zijn ze. Zo wist ik vroeger een plekje waar ieder voorjaar morieljes stonden, de merkwaar dige paddestoel met gekroesde hoed die een verrukkelijke lekkernij waren. Sinds 1929, na het in cultuur brengen van dat machtig mooie natuurreservaatje bij De Klomp vond ik ze nooit meer. Evenmin als de mooie geklaagde aard- sterren bij het Egelmeer. Dat alles heeft een oorzaak. Een waterhuishoudkundige oorzaak zelfs en wij kunnen daar helaas niets tegen doen. In de loop van ongeveer 25 jaar is men doende gestaag het giiftpeil te verlagen met als gevolg een verregaande verdro ging van het zogenaamde sandergebied dat vóór de Utrechtse heuvelrug gelegen is. Dit is in droge zomers zó erg dat de boeren in de Middelbuurt voor hun vee gewoon geen gras hebben. \/Toeger had je overal bosjes liggen en juist die waren zeer rijk aan zeldza me paddestoelen. Vooral waar de grond iets lemig was. Van lieverlede is dat alle maal geliquideerd. Ons mooie heggeland- schap werd verarmd. Echt, de aardigheid is er af. Het gevolg van al deze v oor het land schap zo snode daden? Een ontstellende teruggang van de wilde vogels en de wilde planten. Zeer binnenkort ga ik in Overberg een lezing houden en hoop juist op de oneven redige verarming en gruwelijke ontvolking van de vogelstand te mogen wijzen. Wij verkeren werkelijk in een alarm toestand. Want neem nu een buurschap als Overberg eens die voor een groot deel van het toerisme moet bestaan. Voor de kampeerbedrijven daar is het een eerste vereiste dat het gebied er fleurig uitziet. Je moet eens horen hoe enthousiast daar stadsmensen praten over wegbermen vol bloemen, slootkanten die vol bonte bloe menpracht pronken en hoe ze vertellen van de nachtegaal die ze zo uitbundig heb ben horen orgelen. Dat waren belevenis sen. Nu zijn ze weg, de toeristen, en is het bos voor ons. Je schuifelt met je schoenen door het gevallen blad en bepeinst de be trekkelijkheid van het leven. Maar weet u wel van dat andere leven daar op de grond? Weet u wel van de opruimings dienst van de natuur? Wat zou er van ons land terecht komen als er geen vuilnis op gehaald zou worden? Wij kwamen om van het smeer en het rot. 4 ls dat nu eens niet in de natuur ge- beurde, dan lag het dorre, dode blad metershoog om ons opgetast. Nu wordt het bij regen en ontij een kleffe boel en dan gebeurt er iets dat niemand ziet. Zo als een naaister de losse delen van een kledingstuk met een rijgdraad aaneen voegt, zó zijn daar witte zwamdraden be zig dat natte bladerenpakket vast te leg gen. Miljarden, ja triljarden schijnbaar nieti ge plantjes groeien dwars door het verte rende blad heen. Ze groeien uit tot hele kussens die men nooit te zien krijgt. Ja, tóch wel, als men het dorre blad maar weghaalt dan ziet men de talloze witte zwamdraden wel. Ze hebben zelf niets, geen bladgroen en zelfs niet eens iets dat je met wortels vergelijken kunt. Dat dode, van de bomen gevallen blad evenwel bezit nog heel wat voedingstoffen en die restjes zijn al voldoende om de zwammen in leven te houden. Wonderlijke kringloop der natuur toch. Nu zou u toch ook weieens iets over pad destoelen willen horen. Maar daarover heb ik het nu al die tijd gehad. Ik zal een heel gemakkelijk te begrijpen voorbeeld geven, een soort gelijkenis dus, en wijzen op de vruchten aan de bomen. Duizenden vormen en verscheidenheden en smaken. De Schepper is zó rijk en geeft de mensen zó ^eel kennis om met wat Hij geschapen heeft winst te behalen! Het begrip plant omvat letterlijk alles wat niet „dier" is. Soms gaan de gelijke nissen haax-scherp langs de schede, maar ergens is altijd de grens plant-dier. Dan kom ik al dicht bij de mysterieuze zwam- menwereld. Een paar stapjes verder en wij belanden in de ééncellige wereld van de bedoelde grensgevallen. Een boom is een plant en een zwam is een plant. Dat de laatste van de eerste moet leven is nu van minder belang. Zaak is dat het beide vertegenwoordigers van de plantenwereld zijn. U eet een peer of een sinaasappel en u eet een champignon en dan doet u in wezen precies hetzelfde. U eet het vruchtlichaam van een plant. Juist, zo'n paddestoel is een vrucht. Al leen is de ontwikkeling totaal anders. Oij de paddestoel begint die onder- gronds. Op geen stukken na zou men zulk een overeenkomst verwacht hebben. Als u zo'n paddestoel met steel en al uit de grond haalt dan denkt u dat de witte draden aan de onderzijde „wortels" zijn. Maar neen, dat weet u nu al beter, dat zijn de „stam en de takken" van zo'n zwam. Dat spulletje lijkt op elkaar als twee druppels water. Ik zou van zo'n zwammengedoetje beslist niet kunnen zeg gen wat voor paddestoel er van kan ko men. Dat is dan de grootste verrassing. Best, maar zie nou eens heel goed toe. Op die zwamdraden zitten knopjes in ve lerlei grootte. De grootste lijken al ver dacht veel op een paddestoeltje. Zo gaat dat. Nu is het hele geheim opgelost. Nu weet u ook hoe het komt dat, waar u in de tuin mest onder gespit hebt of gevallen blad van lindebomen en zo met grond bedekt hebt, paddestoelen komen groeien. Ur zijn prachtige soorten. Welk kind kent niet de fraaie vliegenzwam, hoog op de steel met een deftige manchet en op de rode, strak over de bol gespan nen huid, geestige witte vlekken. Als juf of meester de kinderen opgeeft een paddestoel te tekenen, nou, dan reken er maar op dat deze uit de bus komt. Hoe dat komt? Ik denk door de sprook jesschrijvers en de romantische illustra tors die nu net deze paddestoel als de mooiste hei'kend hebben. Welk kind las géén sprookjesboeken? 't Was ons aller eerste literatuur waaraan wij ons laafden. Soms zagen die tekenaars bijzonder op vallende zaken. Meestal maakten ze van de manchet iets elegants als bij een Mo zart, iets van fijn kant. Dat past dan won derwel bij die romantische sfeer. Dan be denk ik dat ik heel nuchter en zakelijk doende was die romantiek een duw te ge ven. Hindert dat nou iets? Hoe dikwijls heb ik reeds betoogd dat de realiteit soms mooier is dan de ver beelding. Ik las in een oude foliant uit de zestiende eeuw, dat paddestoelen het be wijs vormen van het scheppen uit niets. Als nu die mijnheer eens in de grond was gaan wroeten, zou hij zulke nonsens dan nog geschreven hebben? Heel veel oude verhalen en voorstellin gen uit de wereldliteratuur kan men nu eenvoudig ontwaxren en dan is het grote wonder dat ze dan nog waardevoller wor den. 't Is toch veel fijner te weten dat een „paddestoel" het vruchtlichaam is van een ondergrondse plant dan te „geloven" dat een kring van zulke vruchtlichamen, die ontstond op de einden van de door de zwamvlok als spaken van een wiel naar alle kanten uitgezonden draden, de plek aan zou geven waar een heks gedanst had en ze de naam heksenkring kreeg. Het mysterie van de mooie paddestoelen bracht ze bij het volk in diskrediet. ■Aie rode vliegenzwammen zijn niet zo giftig als men denkt; de Lappen aan de Poolcirkel eten ze als groente. Smaak hebben die lui niet want ze zijn ge kookt gewoon vies. Je moet evenwel op een excursie eens zien hoe de mensen je aan staan te gapen als je een echt dode lijk giftige paddestoel zo maar staat kapot te plukken om te laten zien hoe het met de sporenvorming zit. Dat is met zo'n hoed van een vliegen zwam mooi waar te nemen. Die legt men een tijdje op zwart papier en als die er dan voorzichtig afgehaald wordt, hebben de uit de hoed vallende „sporen" een mooie tekening achter gelaten. Zo daalt onder al die hoeden gestaag een wolk van sporen en als die nu maar ergens een voedingsbodem vinden waar de wind ze heenvoert, dan komt uit zo'n spo re een di-aadje. Een wit draadje dat zwam wordt. En uit die zwam weer een padde stoel. Dat is het nou helemaal om zo te zeggen. "IVfaar de herfst is meer dan dit. Men moet bij Eist de karmijnrode kardi naalsmutsjes eens aan die struiken zien hangen met er onderuit bungelend de fel- oranje gekleurde z^den. En de prachtige oranje en rode rozebottels. En de singels in de bossen vol trossen xode en zwarte bessen aan die Virginiase vogelkers, die het nu door de verspreiding door de vo gels wat bont gaat maken zodat men van „de bospest" begint te spreken. Men weet in de natuur nooit waar het met iets naar toe gaat. Bij het sprengetje aan de voet van de Grebbeberg is klein springzaad ko men groeien. Dat sla je met angst en vreze toege- moet. Als dat spul éénmaal de zaden over de bovenrand heen werpt staat over tien jaar de gehele Grebbeberg vol. Er zijn van die alles voor zich opeisende gevallen in de natuur. Och, net als in de mensen wereld ook... "jl/feet een beetje geluk rijpen de late .Tl foramen in het oktoberzonnetje wel na. Wat waren er dit jaar veel. En viel het u op dat er nog zoveel verschil is in bramen. Zoete en minder zoete, wrange en zure en ook met heel andere bloemen, grote sneeuwwitte en haast bloedrode. Van die rotbi'aampjes en knotsgrote. Laat ik u dan vertellen dat er in ons lieve landje zo'n zestig soorten bramen voorkomen en nog wel even veel kruisin gen. Er zijn niet veel mensen die kunnen zeggen dat de bramen, die ze eten, die of die soort is. Alleen rond Rhenen komen al zo'n der tig soorten voor. 't Is maar dat u het weet. Oh ja, wist u maar welke braam de lekkerste was, nou, dan ging u toch een plekje voor uzelf opzoeken waar die juist volop staat. Zonder u ooit af te vragen hoe het komt dat mos zomer en winter even groen is en evenzo de dennen en sparren, maar bomen en struiken zich in de herfst met scharlaken en bronzen tinten kleuren, ja. ook veel planten aan deze verkleedpar tij mee doen, zo hebt u dat allemaal maar onbegrepen aanvaard. Dat het een wonder op zichzelf is, nou, dat neemt men zo wel aan. Alles in de na tuur is immers een wonder. Goed, maar wat u als sterven ervaart is in feite de voorbereiding voor het jonge leven, dat m het voorjaar zal uitbotten. Als die voorbereidingen gedaan zijn dan verlaat het blad boom en struik en waar- het gezeten heeft is in de oksel van het takje en de bladsteel een knop achterge bleven en die heeft in gereduceerde vorm letterlijk alles al gereed liggen: het jonge takje met bladeren en ook de bloemknop pen. 'k Had het zojuist over mos. Dat is er ook in vele soorten. Pi-achtig kussenmos onder de beukebomen yen een hele mat van haarmos soms op nattere plekken. Dat laatste „bloeit" mooi met oranjerode kapjes op hoge dunne steeltjes. Een mos, dat ieder kent die wel eens bosbessen plukte is het alom verspreide slaapmos uit de dennenbossen. Dat is al tijd nat en je kunt er maar moeilijk op je knieën in gaan zitten. Je wordt door die natte knieën maar snipverkouden. Op een dik stuk plastic gaat het beter. iAl die mosplantjes zijn wel uit sporen ontstaan, maar hun levenspatroon staat toch al wat hoger dan bij de paddestoelen het geval is. Mos kan zich als plant wonderwel redden met echte groene blaadjes. En dan is er nog „mos" dat zo'n beetje er tegenaan leunt. Maar het zijn op zich zelf zielepoten die korstmossen. Nu geeft moeder natuur van die bijzon dere aansporingsmogelijkheden mee aan haar zwakste kinderen. Men moet eens een sterke loep meenemen en dan bijvoorbeeld rendiermos of dat prachtige bekermos eens van nabij bekij ken. Zo'n grijsgroen „takje" blijkt dan uit een dikke witte schimmeldi-aad te bestaan die van top tot teen met kleine kommetjes bezet is. In die kommetjes ziet men dan kleine groene bolletjes, wierplantjes, die koolzuur kunnen opnemen uit de lucht om dat ze over chlorofiel beschikken, dus „groen" zijn. I\ie witte schimmeldraad kan alleen in water opgeloste voedingszouten uit de bodem opnemen, die naar de wierbol letjes gevoerd worden en zo ontstaat door een vernuftig sanxenspel van twee totaal verschillende planten de mogelijkheid een eenheid te vormen. Dit is heel moéilijk te begrijpen en daarom vertel ik de vol gende gelijkenis. Een lamme en een blinde moeten naar één plek. En wat doen ze dan? De blinde neemt de lamme op de schouders en die zegt precies hoe de blinde moet lopen. Zo is dat ook met rendiermos, waarme de de toendra's in het hoge noorden vol staan en dat door de rendieren in de win ter onder de sneeuw weggekrabd wordt. Korstmossen ziet men overal. Op mu ren en stenen, op stammen en takken en heel zelden het wonderbaarlijke baardmos dat als een zijden sluier van boomtakken naar beneden hangt. Voor deze stiefkinderen van de natuur hebben de bloembakjesknutselaars trou wens ook grote belangstelling. Het sier lijke takjesmos doet het zo goed in ons Kerstbakje. En wie trekt zich van de zomer nu net niets aan. Ons klimop! Dat is een echte bloeier van het laatste uur. In oktober gaan de bloemen eex-st open. Die hebben zo veel nectar dat er ondanks de koude altijd nog hommels en zweefvliegen op af ko men. Ze zwelgen gewoon in het voedsel. Maar ach, 't kan al zo ontstellend koud zijn en dan vind je 's morgens onder de klimop tientallen verkleumde slachtoffei'tjes, die dit zoete avontuur nooit meer zullen over leven. 't Was met recht hun galgemaal. 17"en volgende keer willen we een ander herfstgebeuren eens onder de loep nemen, de vogeltrek, die in onze Gelderse en Stichtse dreven prachtig waar te ne men is. Kijk maar vast eens uit en luister 's avonds maar naar de hoge fluittonen hoog in de donkere lucht. Dan is men al vast ingesteld op haast het moeilijkste on derwerp uit het machtige boek der Schep- ping.

De Vallei | 1966 | | pagina 3