radio is intelligenter Hard gebrek aan goede vakmensen Doodstraf voor Subandrio Wilson krijgt fiat voor loon- en prijsstop Vreemde duikboten bij Zweden en Noorwegen Happening ter ere van Nederlands lied Drie ontsnapte Britten weer gepakt We gaan een fijn programma maken REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN VAN ONZE LEESTAFEL Licht in complex havendiefstallen Geslaagde actie Playboys WEG VAN TUTTEN RADIO EN TV VREEMD ONDING WAAROM? Regeringscrisis: voordeel voor links en rechts blijft. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD Eens machtigste in Indonesië Bewijs Na brandje overleden Onmiddellijke verlichting van Het met de actie „hongerend In dia" niet helemaal zo verlopen, als men zich dat heeft voorgesteld, zegt Ina an der Beugel in het „Algemeen Handelsblad" (lib.). Hier en daar heeft men pakken Hollandse havermout in Indiase winkels aangetroffen, waar zij tegen een sappig prijsje te koop wer den aangeboden en mevrouw Gandhi, die toch wel Iets anders aan haar hoofd hebben moet, heeft een onderzoek ge last. WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 LEO NELISSEN: ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) „Tenslotte T eo Nelissen, de lange beweeglijke man man achter „Theater Andersoma", achter „Zin in liedjes", achter „Zingening". de lange beweeglijke man achter „Vreemd". De man vooral achter radiozaken. Er is niets vreemds bij. Nelissen móet de man zijn achter al die programma's. Nelissen moet de man uit en in de radio zijn, want Nelissen is die radio. Al sinds 1953. Dertien jaar dus. Leo Nelissen, producer e n samen steller van heel veel KRO-program- ma's, komt in het volle licht van de schijnwerpers als nu ongeveer vijf jaar geleden het zeer selecte avond programma „Vreemd" van de eerste aflevering af een erg goed radio programma blijkt te zijn. „Nieuw" roepen de mensen, die het weten kunnen, en het zijn er blijk baar heel wat. „Beter" geven zij, die luisteren en het dus zeker kunnen weten, Nelis- sens nieuwste wonderkind mee en gesterkt door die kwalificatie schiet „Vreemd" de lucht in, een nieuw programma op weg naar een nieuw radiopubliek. Het programma is be ter en anders, is actueel, fijnzinnig, is Nelissen, is de hand, de oren en het vakmanschap van deze artiest. Na vijf jaar is „Vreemd" nog steeds in de ether. Eenmaal in de veertien dagen zegt Nelissen dins dagsavonds om kwart voor elf zijn veertiendaags zegje. Nelissen gelooft niet meer in de huiskamerprogramma's van vroeger. Dat waren de tijden van de familie Van Tutten in de studio en overal in den lande in duizenden huiskamers duizenden families Van Tutten. Pa zat erbij, moe zat erbij, de kinderen zaten erbij. Bij het radiokastje. En als de koek helemaal op was, had niemand spijt van zijn lidmaatschap en zijn luisterbijdrage. Integendeel: „Ze hebben het maar weer eens mooi gezegd." Dat waren me radiotijden. Maar ze zijn voorbij. De televisie heeft de families Van Tutten van deze tijd op andere stoelen gezet. Televi- siestoelen. Al tijdens het testbeeld zijn de stoelen bezet, want er moet gekeken worden. Wie kijken er echter? Pa en moe. En af en x>e de kinderen. Zodra het programma het kroost niet meer be valt, doen ze wat ieder normaal mens moet doen. Ze keren de kast de rug toe en schakelen over op iets anders. In veel gevallen blijkt dat de radio te zijn. En daar begint voor Nelissen de radio van tegenwoordig. Er moest zomaar plotseling van Leo Nelissen een nieuw program ma komen. Een programma voor de mensen, die je even aan het toestel kan krijgen. Een programma voor jongere niet-kijkers. Zo ontstond in enkele maanden tijds „Zingening". Een gericht programma, een goed- gericht programma. Meesterzoeker Nelissen blijkt meestervinder Nelis sen. a In de roos. na veel zingening- bezlnning. Je kan moeilijk nalaten om Nelis sen te vragen, wat iedereen zou vra gen: waarom alleen radio? Het antwoord is er vóór het vraag teken is gezet: „Bij radio is een in telligenter mening mogelijk dan bij televisie. Dat zit 'm in het verschil tussen gehoor en gezicht. Natuurlijk niet, omdat televisie eventueel niet intelligent gebruikt zou kunnen wor den, maar zodra ze daar bij de kijk doos aan beginnen, kijkt er niemand meer. Het zit allemaal ergens in het tussengebied van het gehoor en het gezicht. In dat tussengebied kom je onderweg zoiets als verstand tegen en dat haal ik er echt wel graag bij." Nelissen blijft liever radioman om dat hij dan echt iets kan doen met wat hij doet. Het gebeurt precies zo als de samensteller het wil hebben. Er is tussen de samensteller en de luisteraar maar één zeefje, het (zeer belangrijke) zeefje van de techniek. Bij de televisie is de reductie van de pérsoonlijke inbreng veel en veel groter. Het radiowerk wordt daar door directer en dankbaarder. De te levisie vliegt onder de vleugels van de collectiviteit, de radio laat meer plaatsjes over voor het individu. En dus blijft het voor Nelissen radio. He lemaal. Even terug naar „Vreemd". „Waarom zo laat op de avond?" „De mensen, die het horen willen, zetten hun toestel toch wel aan," zou een aanvaardbaar antwoord kunnen zijn. Radofilosoof Nelissen zegt er ech ter iets anders van. „De gewone luisteraar heeft recht op zijn „licht". Als hij 's avonds naar zijn program ma's wil luisteren, moet dat op een tijd zijn, die haalbaar voor hem is. Als er een keuzemogelijkheid zou zijn zou ik natuurlijk lievef zien dat „Vreemd" bijvoorbeeld al om acht ADVERTENTIE TEMPTATION De cocktail „Temptation" won in 1954 de Eerste Prijs op het Nationaal Cock tail Concours. Als U een extra lekkere cocktail wilt proeven, moet U „Tempta tion" eens proberen. glas Pimpeltjens likeur, glas Cognac Gautier en M glas Citroensap of Lemon Squash. Goed schudden of roeren. Elke goed-gesorteerde slijter heeft niet alleen hele en halve flessen, maar ook maatjesflesjes Pimpeltjens likeur en Cognac Gautier. Voor heel weinig geld '"int tj um md vermaarde cocktail. uur uitging. Hoewel, tien uur is na tuurlijk een heel goede tijd." „Die keuzemogelijkheid zou aanwe zig zijn als Hilversum-3 (bijvoor beeld) ook in de avonduren zou uit zenden. Dan kon de gewone „licht"- afnemer voor zijn dagelijks brood bij het derde kanaal terecht. Maar laat dat nou niet het geval zijn: en daar om houden we „Vreemd" het pro gramma voor wel niet iedereen, maar toch voor velen om kwart voor elf. Vreemd?" Acht jaar journalistiek en één jaar reclamewerk gingen aan radio Ne lissen" vooraf. Een stevige basis blijkbaar. De KRO heeft met de werkkracht en het talent van Nelissen goed weg geweten. Ze heeft hem alle vrijheid gelaten en is daar met de luisteraars zelf wel bij gevaren. Pro gramma's opzetten is hem van hoger hand nooit opgelegd en dat is vol gens Leo Nelissen maar goed ook. „Elke programma-adviesraad is in wezen een onding," zegt hij beslist. LEO NELISSEN vakmensen hebben we nodig! is het programma auto noom. De creativiteit gaat aan de kritiek vooraf en elk programma advies is in wezen een kritiek op de maker." De KRO heeft het hem niet moeilijk gemaakt. Er is tenslotte een verschil tussen programmamakers zomaar en artiesten. Een schilder krijgt tenslotte ook geen adviesraad achter zijn ezel. Toekomst voor de Nederlandse radio? „Ach, ik ben ai een beetje ouderwets en misschien zeg ik daarom wel dat de Nederlandse radio hard en hard gebrek heeft aan mensen, die er iets van weten. En dat wil ik dan betrekken op het hoofdstuk creativiteit. Er zijn geen opvolgers. De mensen die er zijn, zijn er en dan houdt het op." „De jonge mensen zijn en blijven voorzover ik het kan bekijken vuurpijlen. De codificatie, het door geven van kennis en ervaring aan bekwame jongeren, ontbreekt wegens onvermogen. Ik zou enorm fijne pro gramma's willen maken, maar waar zijn de mensen?" Aan dit onderwerp voegt Leo Nelis sen iets toe dat er hoognodig nog even uit moet. „Weet je wat de rottigheid in Ne derland is ?Dat is het merkwaardige tijdsverschijnsel dat potige knapen, die op een ochtend wakker worden en denken dat ze genoeg in de rokken en boter hebben verdiend, plotseling overlopen van cultureel besef. Dan gaan ze ook even een radiootje en een televisietje maken. Dan motte ze zo nodig." „Verkeerd. Laat ze maar bij de rokken en de boter blijven. Vakmen sen hebben we nodig." Nelissen, vrije ethervogel, zanger, schrijver, mannetje van de radio, zet twee handen in zijn baard. „We gaan een fijn programma ma ken," moet dat betekenen. Nu de regering gevallen is, zün er uiteraard vele speculaties over de samenstelling van het volgende kabinet. DaarbU zullen o.a. de vele problemen die met de levens standaard te maken hebben aan de orde komen. Hoezeer men ech ter ook op vele punten van me ning verschilt - op één punt heerst volledige overeenstemming, van hoog tot laag: goedkoper leven is en blijft een feit voor ledereen die op de markt koopt. .Vlinisters val len, maar marktkoopman en straathandelaar bltyven op hun post en bieden hun klanten keus uit een keur van kwaliteitsartike len tegen prtJzen, die - ongeacht welke regering - altijd lager zün dan waar ook. In het grootste en gezelligste koopcentrum Is het kopen een plezier. Op de markt regeert maar één principe: door dik en dun, door „links" en „rechts" voordeel voor de klant, want DJAKARTA. Dr. Stihandrio, eens na Soekarno de machtigste nian in In donesië, is schuldig bevonden aan hoogverraad jegens zijn land en ter dood veroordeeld. De vijf rechters in het negen man tellende tribunaal gaven hun samen vatting van het proces en velden hnn vonnis over de voormalige vice-pre mier en minister van Buitenlandse Za ken. De eens zo trotse en machtige man smeekte met tranen in de ogen dat zijn leven zou worden gespaard. Maar uit het slot van het resumé van de vijfde rechter bleek dat Subandrio's lot bezegeld was. Een der rechters zei in zijn samen vatting: „Het is bewezen dat de be klaagde voorkennis had van een voor genomen communistische staatsgreep en in gebreke is gebleven zulks onder de aandacht van de president te bren- LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond zijn goedkeuring ge hecht aan de verplichte loon- en prijs stop van de Labour-regering, zij het dat de linker partijvleugel in opstand kwam en zich van stemming onthield. De uitslag van de stemming was 307 voor en 239 tegen, zodat het wetsont werp met een meerderheid van 68 stemmen werd aangenomen. AMSTERDAM De Amsterdamse recherche heeft na een uitgebreid on derzoek zeventien verdachten aange houden, die betrokken z(jn geweest by een enorm complex diefstallen In de Amsterdamse haven. Van de zeventien verdachten allen Amsterdammers zyn er dertien voorgeleid voor de offi cier van Justitie. Het spoor in deze zaak werd gevon den door de sectie Recherche van de dienst Inspectie Invoerrechten en Ac cijnzen, die medio september van dit jaar in een box van een perceel aan de Maassluisstraat in de hoofdstad dertig balen cacaobonen aantrof. Al spoedig echter bleek dat dit geen douane-zaak was en daarom werd de affaire verder door de Amsterdamse recherche behan deld. Die heeft zeker 25 getuigen moe ten horen om de zaak rond te krijgen. Daarbij is gebleken, aldus een zegs man van de politie, dat er aan controle en toezicht bij de expediëring in de Amsterdamse haven wel het een en an der ontbreekt. „De opzet van de expe ditie is in de meeste gevallen wel goed, maar vaak leidt sleur tot ongewenste situaties. Zo is het voorgekomen, dat goedwil- lenden tenslotte toch in de affaires wer den betrokken", aldus de politie. Onder de verdachten bevinden zich personen uit alle sectoren, die een dief stal mogelijk en tot een succes kunnen maken zoals grossiers, kooplieden, chauffeurs, veemarbeiders, loodsbazen, loodscontroleurs en ladingcontroleurs. Tijdens het onderzoek is wel gebleken, dat de diefstallen zich over een lange periode hebben uitgestrekt en dat het in feite gaat om honderden balen goe deren als cacaobonen, koffie, peper, noten, zuidvruchten, blikken asperges en verpakte vis. De naar schatting uit 26 leden be staande linkervleugel van de Labour- partij, onder aanvoering van de voor malige minister voor Technologie, Frank Cousins, die in de verplichtstel ling van de loon- en prijsstop een on gewenste inmenging van de regering in de onderhandelingspositie van de vakbonden ziet, onthield zich van stem ming. Een en ander kan tot disciplinai re acties van de Labour-partij leiden. Zij zouden uit de partij gezet kunnen worden, maar of het zover komt is een tweede. Het Britse Hogerhuis had eerder op de avond het wetsontwerp goedgekeurd. De uitslag van de stemming was hier 29 voor en 10 tegen. De conservatieven waren aan de stemming voorbijgegaan. Onder de bepalingen van de nieuwe wet, die met boetes tot f 5000,- kan worden afgedwongen, mogen de prijzen en lonen tot het volgend jaar augustus niet worden verhoogd. Het wetsontwerp werd op 5 oktober door koningin Eliza beth II ondertekend en moest binnen 28 dagen in het parlement worden be handeld. gen" „Het is bewezen dat de beklaagde schuldig is aan een misdaad als ge steld in het eerste deel van de akte van beschuldiging". Uit 't bewijsmateriaal was de recht bank gebleken, aldus de rechter, dat Subandrio „opzettelijk niets deed, al was hij op de hoogte van de voorgeno men staatsgreep". Hij merkte op, dat Subandrio uit Djakarta afwezig was op het tijdstip van de staatsgreep en dat de recht bank „weinig waarde hecht aan zijn bewering dat zijn reis door Sumatra (op dat moment) van belang was". De tweede rechter zei dat Subandrio op de hoogte was gebracht van de voorgenomen communistische staats greep, maar dat hij geen gepaste maatregelen trof. Instede daarvan hield hij „ophitsende redevoeringen" tijdens zijn reis door Sumatra. De rechter zei dat Subandrio op de hoogte was gebracht door een getuige, genaamd Basoeki, werkzaam in het „krokodillengat" waar de communis ten militaire oefeningen hielden voor de jeugd. Het tribunaal verklaarde de voorma lige rechterhand van president Soekar no vervallen van al zijn rangen en on derscheidingen. De voorzitter, luitenant-kolonel Ali zei, dat het hof zondag al besloten had tot het doodvonnis. Subandrio mag binnen 30 dagen gra tie aan president Soekarno vragen. Na het vonnis werd hij geboeid uit de rechtszaal geleid. Subandrio werd op 15 september 1914 te Malang geboren uit een aristocrati sche OostjaVaanse familie. Als student trad hij toe tot de nationalistische jeugdbeweging. Hij studeerde medicijnen aan de uni versiteit van Djakarta en specialiseer de zich in de chirurgie. Hij werkte in het centrale ziekenhuis in Djakarta, totdat hij onder de Japanse bezetting, in 1942 gedwongen werd zijn functie op te geven. Hij begon toen een particu liere kliniek in Semarang. Toen Soe karno in 1945 de onafhankelijkheid uit riep, ging Subandrio werken op'het mi nisterie van Voorlichting. Hij vertrok in 1947 naar het buiten land om steun te vinden voor zijn land. In 1950 werd hij zaakgelastigde in Lon den, waar hij vier jaar bleef. Vervol gens ging hij voor twee jaar als eer ste Indonesische ambassadeur naar Moskou. In 1957 werd hij minister van Buitenlandse Zaken. STOCKHOLM De Zweedse defen siestaf heeft bekendgemaakt, dat zich opnieuw een vreemde onderzeeboot in de Zweedse territoriale wateren heeft opgehouden. De onderzeeboot was gis teravond ontdekt door een mijnenve ger. Andere schepen van de marine en helikopters hebben daarna dieptebom men gebruikt, niet met het doel de on derzeeër tot zinken te brengen, maar om hem te verjagen. De onderzeeboot was ontdekt ter hoog te van de kustplaats Lysekil, ten noor den van de havenstad Gotenburg. Ook nadat de dieptebommen waren afgewor pen, bleef hij onder het wateroppervlak. Aangenomen wordt dat hij er vandoor is gegaan. Enkele weken geleden, toen Zweedse marinemanoeuvres aan de gang waren, hebben zich in dezelfde buurt een aantal soortgelijke inciden ten voorgedaan. In geen van die geval len is het gelukt de identiteit van de indringer vast te stellen. „^ingenlng", een nieuw radiopro gramma, een uitgebreide „tour de chant", waar half school gaand Nederland vroeg of laat bij betrokken zal worden. Een pro gramma, vrucht van nijvere selec tie, dat iedere zaterdagavond om half acht via de KRO om de hoek komt kijken en dat de naam „Zin gening" kreeg van de trotse en geenszins beduusde vader, Leo Ne lissen. Het is een programma vol liedjes. Iedere week worden in een middel bare school, ergens in Nederland, de opnamen gemaakt. De aula's zitten dan vol enthousias te jonge mensen, zodat wij wel moe ten vragen: Wat, hoe en waarom „Zingening"? Leo Nelissen zegt ervan: „Het mu ziekonderwijs aan de Amerikaanse high schools is in vele gevallen zo in tensief, dat zich als vanzelfsprekend uit de leerlingen groepen vormen, die hetzij jazz, hetzij beat, hetzij folk tot hun uitingsvorm kiezen. Voeg daarbij de „trekkende" maatschappij, die Amerika is, waar men gemakkelijker honderden kilometers reist dan hier tien, en de uitwisseling en de onder linge bevruchting met muzikale idee- en en uitingen is een feit. In de sfeer van gekende muziek, van gekend re pertoire, van uitwisseling is de Hoo- tenanny herboren." „Hoewel Hootenanny voor Neder land een begrip is, dat wel nooit tot volle bloei zal kunnen komen, willen wij toch proberen of er in die trant iets te bereiken is. Die poging heet „Zingening". Wij willen proberen te bewijzen dat het mogelijk is Neder lands te zingen en Nederlanders Ne derlands te laten zingen zonder dat men denkt aan „Kun je nog zingen, zing dan mee"." Om voor dat bewijsmateriaal te zorgen reist iedere week een kleine KRO-karavaan over Neerlands we gen. Voor het gemak zullen we zeg gen dat Leo Nelissen voorop rijdt. In het eerste volgrijtuig rijdt dan Jan van Gooi, KRO's officiële persgezicht- naar-buiten, en daarachter komt de hele Zingening-rest: ontstellend be snorde Ted de Braak, ook zonder glaasje Madeira dé boss van de avond, gitarist-zanger Ronnie Grant, «x-Max-Woiakixaruzer Han Grsvelt «n verder Son ja Berndt, Iris Zegveld, Greetje Drenth (Maria Montès), Ine ke Kieft en het orkest van Jan Vuyk. Maar daarmee houdt het feest niet op. Leo Nelissen: „Omdat een derge lijke poging niet alleen veel voorbe reiding maar ook aanloop vraagt, hebben wij behalve dit vaste Zinge- ning-onderdeel, dat per keer zo'n vijf liedjes zal omvatten, ook andere ele menten ingeschakeld die voor de jon ge mensen, die zich inspannen om Nederland een goede toekomstige in telligentsia te geven, weerspiegeling zijn van hun eigen wereld: jong con servatoriumtalent op klassiek gebied, erkend instrumentaal talent op jazz- gebied. uitingen van gevestigde groe pen, die hetzij Amerikanse, hetzij Israëlische, hetzij Griekse, hetzij Zuidamerikaanse muziek zingen vaak professioneel van allure, maar met liefhebberij als oorzaak." Verder treden er jonge cabaretiers en -ières op die het levensgevoel var de jonge mens onder woorden (trach ten te) brengen. Even boven de poolcirkel is afgelo pen zaterdag ook in een Noorse fjord een onbekende onderzeeboot waargeno men, zo heeft het militaire commando van Noorwegen bekendgemaakt. De onderzeeboot is gezien door plaatselijke vissers in de Hellemo fjord, tussen Narvik en Bodö, zo is meegedeeld. Deze fjord snijdt Noorwe gen bijna in tweeën. De landstrook tus sen het eind van de fjord en de Zweed se grens bedraagt slechts drie kilome ter. Bodö, ongeveer 115 kilometer zuide lijk van Fort Hellemo, is een belangrij ke NAVO-basis en naar verluidt had de U-2 die enige jaren geleden boven de Sovjet-Unie een mislukte vlucht maakte in Bodö moeten landen. Kapitein H. B. Gundersen. chef-staf van het marine-district Noord-Noorwe gen heeft met stelligheid beweerd, dat de onderzeeër niet van Noorse-nationa liteit is. Naar verluidt voer de onder zeeboot aan de oppervlakte ongeveer één kilometer de fjord in om vervolgens te verdwijnen. Vliegtuigen van de Noor se luchtmacht en patrouilleschepen van de marine die onmiddellijk naar het ge bied werden gezonden, zijn volgens Gundersen niet in staat geweest de on derzeeboot op te sporen. UTRECHT De 71-jarige mevrouw A. van Luijn uit Utrecht is overleden aan de brandwonden, die zij vorige week bij een brandje in haar woning opliep. Mevrouw Van Luijn stond op een gegeven moment te dicht bij de bran dende petroleumkachel, waardoor haar kleren vlam vatten. Buren wikkelden de vrouw in overgordijnen. A DVF.R1 ENTIF. Dat is de réden dat de middelbari scholen, die bezoek krijgen van dezt Zingeningers even oog in oog kunner staan met mannen als Bep Rowold Dick Poons, Boudewijn de Groot e> meisjes als Martine Bijl. Dat betekent eveneens dat Nedei land een zeer ongewoon radiopro gramma rijker is. Het is namelijk een écht programma. Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, 11- verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer )np in 00< ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. LONDEN De politie heeft drie gevangenen gegrepen wier ontsnapping uit de VN andsworthgevangeqis maandag In Londen de regering onder nog zwaarder druk heeft gezet om de veiligheid der gevangenissen te vergroten. Gisterochtend heeft de politie Caleb George West te pakken gekregen te Sevenoaks bezuiden Londen. Gistermiddag vond z(j de andere leden van het ontsnapte trio, Meivin James Lown en Francis Smyth. Het tweetal liep tegen de lamp, toen het van het dak van een huis klom te Sidcup b(j Londen. De ontsnapping van de spion George Blake, gevolgd door de ontsnapping van het drietal uit Wandsworth en maandagavond nog van twee man uit de gevangenis van Rutland, leverde die critici weer munitie die beweren, dat het gemakkelijker lijkt uit een gevangenis in Engeland te ontsnappen, dan dat land binnen te komen. Een geslaagde spotprent in de Daily Mail van vandaag toont minister Jenkins die aan de gevangenispoort klopt en vraagt: „Iemand thuis?" „Nu verlopen zulke acties eenmaal nooit zoals men zich dat voorstelt, wanneer men, uitpuilend van idea lisme, de zaak aan het organiseren gaat. Men heeft Immers altijd met mensen te doen en overal en altijd zijn er lieden, wier stemmetje van binnen het zo nu en dan radicaal laat afweten. De enige foute reactie is dan ook om door het onvoorziene vette handeltje van een enkeling de hele actie te veroordelen en in het vervolg misschien duizenden te laten boeten, die nu ten volle van de voedselzen- dingen hebben geprofiteerd. Daarbij komt er in dit geval dan nog bij dat het uitstekend was, dat de Nederland se kinderen met hun welvaartsbuik jes. hun rolletjes zuurtjes, hun choco laderepen, hun Robbie-lust-geen-spi- nazie en hun Toosje-trakteert-op-soe- zen-bestaan zich even moeten realise ren, dat er miljoenen Robbies en Toosjes zijn. die niet alleen niet we ten wat spinazie is en wat een choco ladereep is, maar die constant honger hebben. Geen doktershonger omdat de maag bedorven is. Geen modehon- ger omdat er momenteel dunne lijf je worden gedragen maar grauwe, ontzettende, het lichaam en de geest te gronde richtende honger. Eventjes, een uur, een dag, drie minuten hebben de kinderen van Ne derland bij deze afschrikwekkende werkelijkheid stil gestaan. Uit vrije wil of meegesleept door het moment hebben zij geld bijeengebracht, dat zou kunnen bijdragen kinderen, even levend als zijzelve, wat minder hon ger te laten lijden. Eventjes, een dag, een uur, drie minuten hebben zij zich gerealiseerd hoe uitzinnig, hoe boven en buiten al le wereldverhoudingen goed zij het hebben bij moeder thuis. Met hun snoepgoed bij de thee. Met hun be ker melk aan het ontbijt. Even zijn zij geen hap-slik-hap kindertjes ge weest maar bewogen wereldburgers. En daarom alleen al, mèt of zonder stiekeme vette handeltjes als vuile nagelrandjes aan het einde van een schone geopende hand, daarom alleen al is die actie voor de hongerende kinderen van India voor honderd pro cent geslaagd". T~)e „Provinciale Zeeuwse Courant" (onafh.) gaat in op de opmerkingen, die de vroegere frae- tievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, in „Socialisme en Democratie" maak te over de man, die hem in de Kamer als voorzitter opvolgde en nog weer later minister van Financiën werd: dr. A. Vondeling. Hy beheerste (als oppositiie- leider) het parlementaire spel en domi neerde in de Kamer", aldus Burger, „hij was interessant voor de pers, deed modern en hield van tijd tot tijd ori ginele redevoeringen. Dat is aardig, vooral voor journalisten, het breekt de eentonigheid". De heer Burger vervolgt dan: „Ik twijfel aan het duurzaam succes van een politiek massaleider als persplayboy. Dat duurt tot het nieuwtje er af is". Er zit een grote kern van waarheid in dit betoog, zegt het Zeeuwse blad. „Als leider van de oppositie heeft Vondeling het zonder meer knap ge daan, aanzienlijk beter dan zijn voorganger, Burger, die in dit op zicht meer een „cowboy" dan een „playboy" waq. Op het moment, waarop de televisie haar intrede in de Kamervergadering deed, was het met Burger naar buiten voor een groot deel gedaan. Niet door dat hij z'n vak niet zou verstaan, maar voornamelijk doordat hij via het scherm een vervelende en wei nig spitse indruk maakte. Toen hij eens voor het oog van de camera zijn handen aan de mond zette om luidroepend te interrumperen, zei men in vele Nederlandse huiska mers geshockeerd: „Hè nee, die man schreeuwt in de Kamer". Dat had allemaal niets met Burgers kwaliteiten als politicus te maken, maar toch werd er door de goege meente een oordeel uitgesproken op grond van de indruk die betrok kene via het scherm op de buiten wereld maakte. Vondeling deed het in dit opzicht beter, hij bleef vrien delijk, prees soms de regering, om vervolgens vinnige kritiek uit te oefenen en had vooral zijn glorieu ze dag toen hij ten aanschouwen van Nederland minister-president Marijnen mokkend achter de rege ringstafel liet zitten 'als een school jongen, die moest nablijven. Als minister was hij echter vrij wel onmiddellijk „playboy"-af. Vreemd eigenlijk: de man, die als een opvallende persoonlijkheid het parlementaire spel naar buiten had ;espeeld, werd als minister een on- lerwijzend figuur, met een airtje .an „mensen, wij weten het toch, ve zitten in de regering. Gevolg: n dezelfde huiskamers waar men :em niet zonder bewondering had ien opereren als oppositieman. ei men geïrriteerd „Daar heb je 'ie schoolmeester weer". Persoonlijkheid: daar komt het n deze zaak inderdaad op aan, vaarbij blijkbaar de een sneller oor de bijl gaat dan de ander. Dr. «^okke Slerksma. die een jaar of drie geleden een aardig boek schreef („Testbeeld" over zijn er varingen als kijker, herinnert er in dit geschrift aan. dat een echte persoonlijkheid wel tegen 'n stootje kan „zelfs tegen een in close-up Io8vallend vals gebit, hetgeen bleek toen 't toenmalige Kamerlid Weiter in de Kamer een paar onaangena me waarheden bewogen maar dui delijk formuleerde. Vooral tijdens de komende verkiezingen zal de televisie meer dan vroeger een rol spelen: meer dan bij vorige gelegenheden zal het er op aankomen wie het ge zicht van de partijen vormen op het scherm. Een man als Den Uyl van de PvdA zal het vermoedelijk voor dit medium beter doen dan de norse Suurhoff. Toxopeus heeft in afgelopen jaren wel geleerd welke foefjes hij moet uithalen om mees ter van het televisieterrein te blij ven. Maar het opvallende is, dat deze eigenschappen helemaal niets zeggen over de kwaliteiten van be trokkenen als politicus".

De Vallei | 1966 | | pagina 7