Duitse krantenkoning geeft Israël bibliotheek 5?° 6?° Drs. Hoefnagels suggereert nieuw belastingsysteem Miljoenste maaltijd van „Tafeltje dek je" Beroering door schenker toch wel begrepen KLu koos Northrop F-5 en North rop-Fa Ion Senaat ging akkoord met Europees fusieverdrag Jongeman poogde moeder levend te verbranden Nummer één en nog steeds de goedkoopste! Geen naamplaat in de voorgevel Vervanging straalvliegtuigen 275 Celstraffen voor brandstichtende Ambonezen Kinderen verkocht uit honger Provo's krijgen de ruimte Bierbrouwerij in het nauw. Dam van Friesland naar Ameland? Explosie vernielt cafetaria „Bleekneusjes" nu met ouders mee Gefingeerde blinde trok pensioen GEKORTWIEKT INCIDENT IVoor Babyl Agressieve Turk uitgewezen NOG NIET RIJP IKg wasmiddel in vooi normale prijs 9.25 u betaalt netto QS0 3 kg hoogschuimend blijvend U bespaart 3.50 3 kg matig schuimend blijvend U bespaart 2 J5 Terechtstellingen in Jemen POVER FOUT Ik heb eerbied voor jouw lange haren Prins Charles brak zijn neusbeentje FIJN- GEEN PIJN WOENSDAG 26 OKTOBER 1966 (Van onze medewerker M. Kopuit) T^e vlucht die Israël heeft genomen met het bewoonbaar maken van een U eeuwenlang verwaarloosd gebied, zou nimmer zo omvangrijk zijn ge weest als niet joden overal ter wereld het land spontaan hadden bijgestaan. Van deze hulp kan iedereen zich overtuigen, die, om een term uit de tal moed te gebruiken, „ook slechts vier armslengten gaat in het land van Israël". Want op zeer vele plaatsen zijn scholen, clubhuizen, synagogen, ziekenhuizen, concertzalen musea en universiteiten gesticht, waarvan de verwezenlijking zon der de royale bijstand niet mogelijk zou zijn geweest. Het nieuwe parlementsgebouw van Israël is een geschenk geweest, de gebouwen van de Hebreeuwse univer siteit evenzeer, zo ook het gebouw van het opperrabbinaat, het Nieuw Israël Museum en vele andere pro jecten die Israël een eigen „gezicht" geven. Zulke schenkingen blijken uit de grote naamplaten op de gebouwen, die ter herinnering aan de goede ge vers zijn aangebracht. De gelden voor gebouwen waaraan de naam van de gever zou worden verbonden kwamen zelfs zó frequent binnen, dat de Israëlische regering besloot zekere beperkingen in te voe ren. Niet de grote bouwwerken waren een probleem, wél de talloze kleine, zoals scholen en clubgebouwen door joden aan sympathiserende joodse organisaties in Israël geschonken. De meeste van deze organisaties konden op den duur niet meer voorzien in het onderhoud van zo'n geschonken ge bouw, terwijl ook van planning geen sprake was. De regering besloot daarom, dat een ieder die zijn naam wenst te zien vereeuwigd als schenker van een ge bouw, eerst overleg moet plegen met de autoriteiten opdat gezamenlijk zo'n project kan worden bepaald. Te vens moet de schenker garantie ge ven voor het onderhoud. Dezer dagen werd de Israëlische regering geconfronteerd met een genereuze schenking, die zij wel wenste te accepteren, doch waar aan zij onder geen beding de naam van de schenker wilde verbinden. Deze had echter in het geheel niet om een gedenkplaat verzocht. De burgemeester van Jeruzalem, Ted dy Koliek, had uit dank besloten het gebouw te zullen vernoemen naar de schenker. Niet uit zakelijke motieven kwamen velen hiertegen in het geweer, louter uit emotionele overwegingen. Want de schenker is Axel Springer, de Westduitse kran tenmagnaat, die in zijn land een derde van de pers beheerst. Begin dit jaar was Springer voor een kort bezoek in Israël geweest en toen onder de indruk gekomen van hetgeen is verricht. Ter gelegenheid van de opening van zijn nieuwe kran tenpaleis te Berlijn schonk hij het verleden jaar geopened Nieuw Israël ADVERTENTIE POEDER- CREME - OLIE-ZFP» LEIDERDORP De 36-jarige Turk se arbeider V. E. is vanochtend naar Schiphol gebracht om naar zijn land te worden teruggevlogen. De man werkte bij een aannemersbedrijf in Oegstgeest en woonde in het woonoord voor buiten landse arbeiders in Leiderdorp. Afgelopen zaterdag keerde hij onder Invloed van enkele glazen bier naar het kamp terug en werd agressief. Met een mes bedreigde hij de kampleider en zijn medebewoners. Na overleg met de justitie is besloten de man uit te wijzen. Museum te Jeruzalem drie miljoen Israëlische ponden (3,25 miljoen gul den) om bij het museum een biblio theek te bouwen. Daarin zouden 70.000 boeken op cultureel terrein kunnen worden ondergebracht. Sprin ger gaf tevens aan de Israëlische architecten mevrouw Dora Gat en prof. Alfred Mansfeld, die het mu seum hadden ontworpen, opdracht een ontwerp voor een bibliotheek te maken. De directie vsfti het museum en de Israëlische regering waren met dit cadeau ten zeerste ingenomen. Niet alleen ter wille van het culturele doel, maar ook om het politieke effect dat een Duitser, en dan wel zo'n belang rijke Duitser, aan de opbouw van Is raël meehelpt. Zowel op de Duitsers als op de Arabische volken zou zo'n gift grote indruk maken. De raad van toezicht van het mu seum was dermate verblijd door de schenking, waaraan geen enkele voor waarde was verbonden, dat hij met negen tegen drie stemmen besloot de bibliotheek de „Axel Springer-Biblio theek" te zullen noemen. Tot de drie tegenstemmers behoorde Ish-Sjalom, de oud-burgemeester van Jeruzalem. Nog tijdens de vergadering werd een telegram verzonden waarin de Duitse krantenkoning van zijn vernoeming op de hoogte werd gesteld. Het besluit viel nochtans niet in goede aarde bij de Israëlische rege ring en bij een deel van de openbare mening. De tijd werd nog niet rijp geacht, dat een Duitser zou worden vernoemd in een Israëlische stad, en in dit geval nog wel in Jeruzalem. Premier Levi Esjkol riep burgemees ter Koliek, die in de raad van toe zicht het initiatief had genomen, op het matje. De minister van Cultuur, Zalman Aranne, zei aan de pers, dat er geen sprake van kon zijn dat het gehele gebouw, een deel daarvan of zelfs maar een stoel naar een Duitser zou worden vernoemd. Nog vóór Koliek zijn raad van toe zicht opnieuw bijeen kon roepen, was er reeds een telegram van Springer, die te kennen gaf de houding van de regering te kunnen begrijpen. Hij deelde mede zijn aanbod spontaan te hebben gedaan „om te helpen en niet om vernoemd te worden als helper". Bij de overhandiging van het be drag aan Koliek deelde de kranten koning mee, waarom hij juist een bi bliotheek heeft geschonken. Het is „ter nagedachtenis aan de vele jood se journalisten die door de nazi's zijn vermoord of voor hen moesten vluch ten". Als over enige jaren de bibliotheek zal zijn voltooid, zal in elk geval geen plaat qan de gevel prijken met de naam van de schenker. DEN HAAG Nederland heeft be slist: de F-84 Thunderstreak-straalja gers en de T-S3 straaltrainers worden vervangen door de Northrop F-5 en de Northrop-Falon voor trainingsdoelen- den. Dit heeft minister De Jong dins dag tijdens een bespreking in Den Haag zijn Belgische collega van Lands verdediging, Poswick, meegedeeld. België zal voor of uiterlijk op 15 februari 1967 beslissen of het zich b(j de Nederlandse keuze en eventuele be stelling zal kunnen aansluiten. Minister De Jong staat op het stand punt, dat met het vaststellen van de keuze, vooral met het oog op de on derhandelingen met de fabriek, niet langer kon worden gewacht. Gezien de gezamenlijke militaire evaluatie, werd tenslotte de Northrop F-5 het meest geschikte type geacht. De mogelijkheid dat Nederland op korte termijn tot be stelling bij de Amerikaanse Northrop- fabrieken overgaat, is echter afhanke lijk van een aantal factoren. Een snelle bestelling hangt namelijk, behalve van de goedkeuring door de regering en het parlement, eveneens af van de bereidheid van de Ameri kaanse Northrop-fabrieken om de Ne derlandse industrie (Fokker) in te schakelen bij de bouw van vliegtuigen in licentie. Bij de onderhandelingen met de fabrieken, zal Nederland tot uiterlijk 15 februari de mogelijkheid openhouden van een Belgische deelne ming aan een gezamenlijk produktie- programma. Tijdens de bespreking tussen beide ministers, over de vervanging van de F-84 Thunderstreaks en de T-33 straal trainers van beide luchtmachten, deel de de Belgische minister Poswick mee, dat België nog geen beslissing had kun nen nemen wat betreft het vervangen de vliegtuig. Nu Nederland een defini tieve keuze heeft gemaakt, gaf minis ter Poswick de toezegging, dat België zich voor of uiterlijk op 15 februari ADVERTENTIE CEZINSWASMIDDEL Alléén Dobbelman geeft geen dure cadeautjes en besteedt geen geld aan dure verpakking en overbodige reclame. Daérom is Dobbelman gezinswasmiddel veel voordeliger dan alle andere grote merken! In elke zak zit 3 kg van de hoogste kwaliteit, gegarandeerd door 233 jaar ervaring. zal uitspreken of het akkoord gaat met de Nederlandse keuze. Het Nederlands-Belgische overleg gaat over een gezamenlijke order voor 225 jachtbommenwerpers en straaltrai ners, die in Nederland door Fokker en in België door Sabca gezamenlijk in li centie zouden worden gebouwd. Nu mi nister De Jong in dit overleg een defi nitief standpunt bekend heeft gemaakt, is thans het laatste woord aan België. DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de twaalf Ambonezen uit Moordrecht, die brand stichtten in de Indonesische ambassade in Den Haag, tot vrijheidsstraffen veroordeeld. De twee jongens, die nog geen vijftien jaar waren, kregen twee maanden tuchthuis met aftrek van voorarrest. De drie strafrechtelyk minderjarigen en de ove rige zeven verdachten werden veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. De twee jongsten, die reeds langer dan twee maanden in voorarrest zaten, zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie, mr. dr. H. van 't Veer, had veertien dagen geleden tegen de jeugdigen een half jaar tucht huis gevorderd, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Hij eiste tegen de drie minderjarigen een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk, evenals tegen de zeven verdachten, die ouder dan achttien jaar waren. Als bijzondere voorwaarde had mr. Van 't Veer geëist, dat alle ver dachten gedurende de proeftijd van drie jaar niet in de gemeenten Den Haag en Wassenaar mochten komen. Prof. mr. W. F. C. van Hattum wees bij het uitspreken van het vonnis de verdachten er op, dat ze naar het oor deel van de rechtbank een ernstig feit hadden gepleegd, gevaarlijk en misda dig. De rechtbank had rekening gehou den met de omstandigheid, dat de ver dachten allen jong zijn en door de oude ren in de Ambonezen-gemeenschap niet voldoende van hun wraaklustige neigin gen waren teruggehouden. ADEN Zeven Jemenieten, w.o. een oud-minister, zijn dinsdag wegens hoog verraad terechtgesteld, aldus een be richt van radio-Sanaa. Twee der terechtgestelden, de voor malige minister voor Stammenzaken, kolonel Mohamed al Roewainy, en de voormalige waarnemend chef van de Jemenitische generale staf kolonel Ha- di Issa werden ervan beschuldigd met de Britse en Amerikaanse geheime dienst en met Saoedi-Arabië samengewerkt te hebben om een bazooka-aanval op de residentie van president Abdoellah al Sallal te doen. -*• De heer H. Fransen, de 80-jarige dorpsomroeper van 's-Hee'enhoek en in ons land een der oudste vertegen woordigers van dit uitstervende be roep, gaat er mee ophouden. Na 40 jaar dienst te hebben gedaan, gaat de koperen bel keurig opgepoetst op de kast. In 's-Heerenhoek vindt men dat jammer, want Fransen, in zijn Zuid- bevelands kostuum een stukje dorps beeld geworden, „die kon er wat van". NEW DELHI De Indische staat Bihar en enkele aangrenzende ge bieden in het noorden van India wor den door hongersnood geteisterd. Het uitblijven van de moessonregen in enige streken enerzijds en omvang rijke overstromingen anderzijds, heb ben de hele oogst vernietigd. Waarnemers menen, dat de hele bevolking van Bihar volkomen zon der drinkwater dreigt te raken. In door hongersnood getroffen streken van Assam, zouden volgens de „In dian Express" ouders zelfs hun kin deren verkopen om ze voor de hon- gernood te behoeden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming het fusieverdrag voor de samenvoeging van de uitvoerende organen van de Europese gemeenschappen goedgekeurd. De P.S.P.-fractie was tegen. Minister Luns ver zekerde de Kamer, dat de Nederlandse regering niet in laatste instantie met de fusie akkoord zal gaan, voordat vaststaat hoe de nieuwe uitvoerende commissie zal z\jn samengesteld en zal functioneren. De regering zal dit zeker niet doen zolang het kabinet demissionair is. Minister Luns sprak grote bezorgd heid uit over de toenemende dreiging, dat de uitvoerende organen van de Euro pese gemeenschappen instrumenten van de wensen der individuele regeringen worden, in plaats van die van de Europe se ministerraad. De samenvoeging van de commissie van de E.E.G., de commissie van Eura tom en de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal tot één commissie kan echter, volgens de minister, bijdragen tot ver sterking van de Europese gedachte. De hele kamer toonde rich zeer ge reserveerd over het verdrag, dat, we gens het ontbreken van garanties voor democratische controle door het Euro pese parlement op het werk van de commissie, door mr. Burger (P.v.d.A.) „een pover geheel" werd genoemd. Er is echter op dit ogenblik geen alterna tief, constateerde o.a. ir. Baas (V.V.D.). De Kamer wilde zekerheid, dat de bestaande commissies en de Hoge Auto riteit pas worden opgeheven als vast staat wie er in de nieuwe commissie zitting krijgen en welke bevoegdheden zij krijgt. Minister Luns verklaarde bij de vergadering van de Europese minis terraad, die morgen in Brussel begint en waarvan hij voorzitter zal zijn, de ze zaak te zullen aansnijden. Een motie van de P.S.P.'er Van der Spek, om de beslissing over het fusie verdrag in de Kamer uit te stellen tot er weer een niet-demissionair kabinet is, werd met zitten en opstaan verwor pen. De meerderheid wilde minister Luns met een door de Senaat goedgekeurd fusieverdrag naar de Brusselse verga dering laten gaan. De stemming werd eigenlyk ten on rechte gehouden. Kamervoorzitter prof. Mazure, die pas enkele vergaderingen van de Senaat heeft geleid, maakte de fout uitdrukkelijk vast te stellen, dat niet het vereiste aantal van 36 leden voor stemming aanwezig was. Hij zei, dat er 23 leden aanwezig wa ren en stelde daarom voor niet hoofde lijk (met het oplezen der namen), maar ROTTERDAM Staatssecretaris Hoefnagels laat zijn ambtenaren op het ogenblik een studje maken van een nieuw stelsel van belastingheffen, zo heeft de bewindsman dinsdag meege deeld in een voordracht voor de in Rot terdam gehouden ledenvergadering van het Nederlands Katholiek Werkgevers verbond. In beginsel zouden er twee tarieven komen; een voor gehuwden, een voor ongehuwden. Bij het gehuwdentarief zou op de inkomens tot f 14.000 (waar op tevoren een forfaitaire aftrek van 20 pet. zou mogen worden toegepast) een vast percentage worden geheven van 9 pet. (dat is dus netto 7 pet); bij hogere inkomens zou het meer-inkomen tot een grens van f 20.000 worden be last volgens het oude tarief plus vijf procent; voor inkomens boven de f 20.000 zou het oude tarief gelden. Bij dit systeem zou geen belasting vrije voet worden gehanteerd. De daar uit voortvloeiende belastingheffing op de tot nu toe onbelaste zeer lage inkomens zou echter worden gecompenseerd door een verhoging van de kinderbijslag. Voor de inkomens, die worden be last volgens het stelsel van een vast percentage, zou de kinderaftrek worden AMSTERDAM De provo's In Am sterdam krijgen de ruimte zo heeft wethouder H. Verhey bekendgemaakt. Nadat de directie van het gebouw Fras- cati, waar de provo's en nozems de laatste weken zaterdagavond bijeen kwamen, het afgelopen weekeinde de de deur gesloten hield uit angst voor eventuele vernielingen, is naarstig ge zocht naar een ander verzamelpunt, niet door de provo's zelf, maar door de wethouder. Hij vond de oplossing in het gebouw van de Vrije Gemeente aan het Weteringplantsoen. Dit gebouw, waar niet langer reli gieuze bijeenkomsten worden gehouden, is bestemd om tot „beat-sociëteit" te worden verbouwd, maar zaterdag a.s. staat het ter beschikking van de pro vo's, als zij het tenminste willen ge bruiken. Wethouder Verheij veroorloofde zich het grapje: De loop zit er al in; het staat naast het Huis van Bewaring". Verder vertelde de heer Verheij, dat nu beslist is dat in het Vondelpark na bij de ingang Leidsebosje een „speak erscorner" zal worden ingericht. Een ieder, die lust heeft kan er te zijner tijd (beslist zeer binnenkort) zijn zegje doen aan wie maar wil luisteren. afgeschaft, eveneens te compenseren door de verhoogde kinderbijslag. Vooral voor lagere middengroepen zou het nieuwe stelsel van belastinghef fing resulteren in een lagere belasting druk. De verminderde totaalopbrengst van de belasting zou voor de overheid worden gecompenseerd doordat de in- ningskosten lager worden. Aan deze suggestie voor een nieuw systeem van belastingheffing ligt de ge dachte ten grondslag, dat het huidige stelsel weinig doorzichtig is en zowel de fiscus als de belastingplichtige veel werk bezorgt. AMSTERDAM De Ferdinand Bol straat naast de bierbrouwerij van Hei- neken te Amsterdam, een van de be langrijke verkeersaders naar de binnen stad, is te nauw gebleken voor de nieu we apparatuur, die de brouwerij in Duitsland heeft gekocht met het oog op de uitbreiding van haar capaciteit. De nieuwe installatie omvat o.a. 16 zogenaamde lagertanks, waarin het bier 2 a 3 maanden moet rijpen, met een lengte van 16 meter en een diameter van 3.40 meter per stuk. De straat is slechts 14i/2 meter braed, zodat de tanks in twee gedeelten naar binnen gehesen moeten worden. Het is een omvangrijk karwei, dat in de komende nachten zal worden uitge voerd. De straat wordt afgesloten, de tramleiding wordt iedere nacht verwij derd en de gevel van de brouwerij is voor een gedeelte weggebroken. STOCKHOLM De Zweedse mili taire ombudsman heeft bepaald dat recruten voortaan lang haar mogen hebben. De bepalingen zeggen dat haren en baarden goed verzorgd moe ten zijn en dat betekent niet dat het haar kort gedragen moet worden, zegt hij. LONDEN Prins Charles, de 17-ja- rige Britse troonopvolger, heeft bij een partijtje rugby op de velden van zijn school te Gordonstoun in Noordoost- Schotland zijn neusbeentje gebroken. Het ongeluk gebeurde maandag. In mei brak zijn 16-jarige zuster prinses Anne haar neusbeentje bij een val van haar paard. HENGELO In de keuken van het „Dr. P. C. Borst-huis" In Hengelo namen leden van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers dinsdagmiddag de miljoenste maaltijd in de actie „Tafeltje dek je" in ontvangst, om deze naar het echtpaar B. Karsenberg te brengen. In 1956 begon de Rotterdamse mevrouw W. G. Schreu- der-van der Wal in haar eigen keuken maaltijden te bereiden voor enkele bejaarden, die daartoe tijdelijk wegens ziekte of andere omstandigheden niet in staat waren. Haar initiatief vond weerklank in kringen van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die hiervan een landelijke aangelegenheid ging maken. In zeer veel plaatsen worden tegenwoordig in ziekenhui zen of andere tehuizen, naast de eigen maaltijden, extra porties eten bereid, die vervolgens door U.V.V.-ers naar be jaarden worden gebracht, die op deze wijze, ondanks ziekte, niet van een warm maal verstoken blijven. In 1959 kon reeds de tienduizendste maaltijd worden uit gereikt, twee jaar geleden werd het half miljoen volge- maakt en nu zijn reeds een miljoen maaltijden rondgebracht. Men verwacht, dat de actie, waarvoor de overheid subsi dies is gaan verlenen, zich nog steeds verder zal uitbreiden, want nog komt het te vaak voor, dat bejaarden dagenlang geen warm eten krijgen, als de vrouw ziek geworden is. Het U.V.V.-werk is overigens voor de hele gemeenschap belangrijk, want doordat bejaarden langer dan voorheen in eigen huis kunnen blijven wonen, bespaart de gemeenschap zich grote uitgaven voor opneming in een bejaardentehuis. bij zitten en opstaan te stemmen. Volgens het reglement van orde, moet de voorzitter echter de vergadering schorsen of verdagen als er bij stem ming blijkt, dat niet meer dan de helft der leden aanwezig is. Meestal wordt deze consequentie vermeden door niet te laten „blijken", m.a.w. niet hardop te zeggen, hoeveel leden er aanwezig zijn. LEEUWARDEN Provinciale Sta ten van Friesland hebben zich met 42 tegen 8 stemmen verenigd met een voor stel van Gedeputeerde Staten voor de aanleg van een verkeersdam van de vaste wal van Friesland naar Ameland. Gedeputeerde Staten ramen de aan- legkosten van deze dam op 30 miljoen gulden. Zij stellen zich voor deze kosten in tien jaar tijds goed te maken door tolheffing. Met het uitwerken van het definitieve plan en de aanleg zelf zouden drie jaar gemoeid zijn, zodat de dam in 1970 ge reed zou kunnen zijn. NW.-AMSTERDAM —In 'n cafetaria te Nleuw-Amsterdam heeft zich vannacht een gasexplosie voorgedaan. De echtge note van de eigenaar liep verwondin gen op en het perceel werd vrijwel ge heel vernield. Ook een naast het cafeta ria gevestigde kruideniersbedrijf werd zeer ernstig beschadigd. Vele percelen in de omgeving liepen glasschade op. BOXTEL De Nederlandse Stichting Katholieke Kindertehuizen heeft 't kin derrustoord „Sint Antonius" te Boxtel defenitief gesloten. Het was al lang niet meer mogelijk het huis gedurende de gebruikelijke rustperioden van zes we ken bezet te houden op zijn volledige capaciteit van ruim 100 kinderen. De gemiddelde bezetting was thans nauwe lijks nog een derde. Het stichtingsbestuur schrijft deze te ruggang toe aan het geleidelijk sterk verbeterde gezondheidspeil van de Ne derlandse jeugd en aan de welvaart stijging, die het vele ouders mogelijk maakt zelf hun bleekneusjes de nodige recreatie te geven. Men heeft 't kinder huis te koop aangeboden. BURGDORF Een 31-jarige man is in Brugdorf veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf nadat was vastgesteld dat hij sinds zijn 13e jaar onrechtmatig pensieon had getrokken. De man, Kari Neumann, had de dok ters ervan kunnen overtuigen, dat hij geheel blind was, terwijl hij uit een oog goed kon zien. Neumann werd in de tweede wereldoorlog door een explo derende granaat getroffen toen hij drie jaar oud was. Tien jaar later begon hij pensioen te trekken als was hij vol komen blind. Q Het prijsindexcijfer, zoals het CBS dat maandelijks samenstelt op ba sis 1959/'60 is 100, gaf van medio augustus tot medio september geen wijziging te zien. Het bleef staan op 128. De actie van het Verbond voor Veilig Verkeer Glaasje op, laat U rijden" zal tijdens de komende feestdagen weer actueel zijn. Het ver bond heeft een dringend beroep ge daan op de directies van alle openbare vervoerbedrijven in ons land om tij dens de komende kerstdagen en de jaarwisseling 's nachts het extra-busver- voer te bevorderen, zodat de verkeers veiligheid kan worden vergroot. Een werkgroep van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid bestudeert momenteel de wenselijkheid van seksuele voor lichting op katholieke scholen, die daarvoor in aanmerking zouden kun nen komen. De uiteindelijke beslissing berust echter bij de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad, het hoogste or gaan van het katholieke onderwijs in Nederland. 0 De Hoge Raad der Nederlanden heeft het beroep in cassatie van Vroom en Dreesmann te Amsterdam in de zaak tegen 't „Vrijdagvoordeel" op 9 juli 1965 verworpen. Volgens het arrest van de Hoge Raad, veroordeelde het gerechtshof te Amsterdam V. en D. 12 april j.l. terecht wegens overtreding van de Uitverkoopwet. Dinsdag is een begin gemaakt met de levering van Nederlands aard gas aan de Westduitse gasmaatschap pij Thyssengas A. G., via het over slagpunt aan de grens bij Zevenaar. Bij dit overslagpunt sluit de hoofd transportleiding van de Nederlandse Gasunie aan op de Duitse hoofdlei ding. 0 Prins Bernhard heeft gisteren het hoofdkwartier van de NAVO-Leger- groep Noord en van de tweede geal lieerde tactische luchtmacht in Mön- chen-Oladbach-Rheindalen bezocht. 0 De Russische minister van Burger luchtvaart, generaal Yefgeny Loginof, la dinsdag, op uitnodiging van de Neder landse regering, op Schiphol aangeko men voor een bezoek van 3 a 4 dagen aan ons land. Hij werd afgehaald door zijn Nederlandse demissionaire collega van Verkeer en Waterstaat, minister J. G. Suurhoff. In een oud pand aan de Vijzel gracht te Amsterdam heeft de Britse ambassadeur in ons land, Sir Peter Garran, dinsdag, bij de opening van „London House" de nieuwe micro mode ten doop gehouden. Ten aan schouwen van vele genodigden, toonden enkele mannequins de micro-rok, die weer enkele centimeters korter is dan de minirok. De in Nederland verblijvende Hon gaarse vluchtelingen zullen het feit, dat de opstand in Hongarije tien jaar geleden plaats had, 6 november herdenken in een bijeenkomst in de Margriethal te Utrecht, waar zij tien jaar geleden bij hun aankomst in Utrecht in Nederland ook de eerste keer bijeen waren. 0 Na het succes van de eerste vak beurs „Tuin en Park" in 1964, houdt de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs voor de tweede maal een vakbeurs voor aanleg, inrichting en on derhoud van „Tuin en Park", en wel van dinsdag 8 t/m zaterdag 12 novem ber. 0 De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft van ochtend de wijkpost Kanaleneiland in de Domstad officieel geopend. De toe komstige functie van deze wijkpost, de G.G. en G.D., de Bescherming Bevol king, Het Groene Kruis, het Oranje- Groene Kruis en de Federatie van Kruisverenigingen voor Kinderhygiène in Utrecht. Maandag 10 juni 1969 zal, wanneer alles volgens plan verloopt, de in poldering van de Lauwerszee een feit zijn. Op die dag wordt de laatste van de 25 caissons, die nodig zijn om het 900 meter brede sluitgat te dichten, af gezonken. ADVERTENTIE MAASTRICHT De officier van Justitie by de rechtbank te Maastricht, mr. P. van Mierlo, heeft twee jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering gevorderd tegen de 23-jarige kelner P. G. uit Amsten- rade, die had geprobeerd zijn moeder, levend te verbranden. Op 23 april j.l. had de man, na een van de talrijke ruzies met zijn moeder, in Heerlen twintig glazen bier en nog andere alcoholische dranken genuttigd. Hoewel zijn moeder hem, voor de zo veelste maal, de deur had gewezen, keerde hij 's nachts terug naar huis en wilde daar met behulp van een ladder naar binnen klimmen. Toen hij echter zijn wasgoed buiten de deur zag staan, besefte hij, dat zijn moeder voorgoed niets meer van hem wilde weten. Hij ging naar de schuur, pakte daar een met petroleum gevulde jerrycan en lucifers en ging de woning binnen. Op zijn kloppen, deed de moeder de slaapkamerdeur op een kier open. De kelner drong naar binnen en deed de deur aan de binnenzijde op slot. Toen begon hij petroleum over de vloer te gieten. De vrouw wilde hem dit belet ten, maar hij sloeg haar zo hard in het gezicht dat zij met een gebroken kaak op bed viel. Daarop goot de zoon ijzig kalm petroleum over het lichaam van zijn moeder, over het beddegoed en op de vloer. De vrouw sprong overeind, deed het raam open en begon om hulp te roe pen. Intussen wierp de zoon brandende lucifers op de met petroleum doorweek te vloerbedekking, die evenwel geen vlam vatte. Een inwonende oom van de verdach te was inmiddels wakker geworden. Van achter de gesloten deur, bezwoor hij de zoon zijn plannen niet ten uit voer te brengen. Tenslotte wist hij hem te overreden. De raadsman schilderde het trieste milieu van de verdachte, waar ruzies schering en inslag waren. Hij bepleitte clementie en betoogde, dat de zoon niet met voorbedachten rade, maar slechts In een opwelling had gehandeld.

De Vallei | 1966 | | pagina 9