Wapens hebben Ibo's nooit bereikt Uitgewezen Chinezen legden kransen Fulbright Duizend machinegeweren in vliegtuigwrak Politiek NAY O-centrum verlaat Parijs Over de Slecht weer in Italië PESTGEVAAR DOOR RATTEN Internationale smokkelcentrale Schumann bekent Spionnenpaar beter bewaakt Moei am ba afgezet Raket in ruimte weer gestart Juwelenroof in Dortmund Bohne moet naar Duitsland Geen Belgisch-Ned. Zuidpoolexpeditie meer in 1967 PJog een volle week Ind. communist neergeschoten Achter schermen Nederland Nieuw plan Zestienhoven Birmingham Laatste fase Bij Lenin en Stalin Le Soir koopt 2 bladen Belgische militairen boven Ardennen in botsing een mooie verrassing Mysterieuze duikboot beschadigd DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 (Reportageteam „Sunday Times") LONDEN Om 5 uur in de namiddag van 9 oktober naderde een oude DC-4 met de Italiaanse registratietekens I-ACOA de luchthaven van Bir mingham, komende uit Rotterdam. Er klopte iets niet. Het leek wel alsof de piloot aarzelde op Engels grond gebied neer te strijken. Een uur later meldde de piloot plotseling, dat de eigenaren van het toestel hem opdracht hadden gegeven niet te Birmingham te landen, doch in plaats daarvan door te vliegen naar Palma op Mallorca. Precies 48 uur later stortte de DC-4 neer aan de oever van de rivier de Benoue, 65 kilometer ten westen van Garoua, de hoofdstad van Noord- Kameroen in Afrika. Toen het toestel tegen de grond sloeg en in vier brokken uit elkaar vloog, bleek de achterdocht van de mensen op de verkeerstoren van de luchthaven van Birmingham gerechtvaardigd te zijn geweest: de oever van de rivier was bezaaid met Britse en Amerikaanse lichte machinegeweren, in totaal zeven ton. De wapens waren eigenlijk bestemd voor Nigeria. Zij maakten deel uit van een illegale transactie tussen een gepensioneerde Franse politiefunctio naris, Paul Favier genaamd, en een niet nader bekende groep Nigerianen te Genève. De internationale bepalin gen die zo'n handeltje onmogelijk moeten maken, werden listig ontdo ken door misbruik te maken van een invoervergunning, in alle argeloos heid verstrekt door het ministerie van Handel te Londen. Achter dit geval van wapensmokkel schuilen ingewikkelde manipulaties. Zij zouden een voortreffelijke tekst opleveren voor een komedie, ware het niet dat de verwikkelingen een hoogst ernstige terugslag kunnen hebben op de binnenlandse politieke crisis waarin Nigeria is gedompeld. Opnieuw is de internationale handel in tweedehands «wapens fel in het nieuws gekomen. Dit maal doordat een geheimzinnig vliegtuig met duizend lichte ma chinegeweren ergens in de Afri kaanse staat Kameroen is veron gelukt vóór het zijn doel kon be reiken: de opstandige Ibo's in het nabuurland Nigeria. Het toestel was voor deze vlucht gestart op Zes tienhoven, de luchthaven van Rot terdam. Engelsen, Fransen en een groep mysterieuze Nigerianen te Genève zijn bij de wapentrans actie betrokken. Een reportageploeg van het Londense blad „Sunday Times" heeft een onderzoek ingesteld achter de schermen van de illega le activiteit. Hierbij publiceren wij het resultaat van de nasporin gen. De mannen die aan de touwtjes trekken in het kleine wereldje van de ZnneLtalÏÏnn^nï Arazi had gekocht, heeft hij 500 1 1 a Amerikaanse machinegeweren, type dat ergens een burgeroorlog dreigt uit te breken. Dat biedt immers mooie perspectieven. De regeringen van verscheidene landen zijn dan bo vendien wel bereid met „onafhanke lijke" handelaren in zee te gaan bij de verkoop van overtollig materieel. Dat was reeds het geval in 1947, tij dens de strijd tussen moslems en hin does in India en onlangs nog met de door Tsjombe aangestookte verwikke lingen in Kongo. In de gehele wereld ontplooien de wapenhandelaren in zo'n situatie een driftige activiteit, hetgeen ertoe leidt dat enorme partijen uit de dumps te voorschijn komen. De handel is erg riskant, doch er zijn voor de betrok kenen toch wel belangrijke voordelen aan verbonden. In het algemeen ma ken de kopers zich niet druk over de kwaliteit van de wapens. Zij betalen contant en zij zijn niet geïnteresseerd in de herkomst, evenmin als zij ver tellen wat er met de wapens zal ge beuren. Nigeria is een betrekkelijk nieu we afzetmarkt. Sinds de politieke moorden tijdens de revolte van het leger in januari j.l. oefenen de Hau- sa's in het noorden een ware ter reur uit tegen de Ibo's, die het oos telijke deel van de wankele Nige- riaanse bondsstaat bewonen. De Hausa's geven de Ibo's de schuld van de moordpartij en daarom wil len zij wapens om de Ibo's te lijf te kunnen gaan. Van hun kant hebben de Ibo's uit zelfbehoud wapens no dig. Er zijn sterke aanwijzingen, dat Paul Favier als eerste wapen handelaar van deze situatie heeft willen profiterena. Favier, een man van tegen de vijf tig, is voor dit werk voortreffelijk ge schoold. HQ is een vooraanstaand functionaris van de Franse geheime dienst geweest. Nadat hij afscheid had genomen van de overheidsdienst om zich in het particuliere bedrQfs- leven te begeven, is het hem in hoge mate voor de wind gegaan. Dat blQkt wel uit zijn manier van leven. Hij heeft bijvoorbeeld een indrukwekken de eetlust. Toen hQ zes weken geleden dineerde in een Engels restaurant, be stelde hij lamskoteletten, tien porties tegelijk. HQ heeft ze allemaal opgegeten ook! De voor Nigeria bestemde zending van Favier was afkomstig uit een ge mengde partij Britse en Amerikaanse wapens, die in 1945 ter beschikking van de Nederlandse strijdkrachten waren gesteld. Favier kocht de zen ding van een Israëlische zakenman, zekere Arazi. Van Arazi weet men, dat hij al eerder een behoorlijke winst heeft gemaakt met een inge wikkelde ruiltransactie tussen Israël en Nederland. Toen wij bij Arazi te Tel Aviv nader informeerden, kon hij zich alleen herinneren dat de „deal" met Favier „enige tijd geleden" was beklonken. In feite had Favier de partij reeds twee en een half jaar geleden aange schaft en de niet meteen verkochte wapens zijn al die tijd opgeslagen ge weest. Het leek wel alsof niemand belangstelling had voor de lichte ma chinegeweren, de Britse Lanchesters en de Amerikaanse Thompsons. Nie mand Dat wil zeggen niemand die aanvaardbaar was voor de Neder landse autoriteiten die akkoord die nen te gaan met de gegadigden al vorens een uitvoervergunning wordt verstrekt. Kort nadat Favier de wapens van Browning, verscheept ten behoeve van een van de grootste Britse „on afhankelijke" wapenhandelaren, ma joor Robert Turp, een 48-jarige oud beroepsofficier die begin dit jaar even in het nieuws is geweest toen hij weigerde wapens aan Rhodesië te verkopen. Turp liet de wapens gron dig nakijken in zijn fabriek te Bexley Heath, verkocht ze vervolgens met toestemming van de Britse regering en deelde de winst met Favier, die inmiddels wat achterdochtig was ge worden. Toen Favier vier maanden geleden te Londen arriveerde om zijn aandeel te incasseren, weigerde hij de cheque die Turp hem wilde overhandigen. Daarom begaven zij zich samen naar de National Provincial Bank in Oxfor dStreet en namen daar 20.000 gulden in contanten op. Favier liep rechtstreeks met het geld naar het Londense filiaal van de Libanese Intra Bank, „de enige bank die ik vertrouw". Daar zette hij het geld op zijn rekening. Het was tien dagen vóór de Intra Bank haar betalingen moest staken. brengen naar Port Harcourt in Oost- Nigeria, het deel van het land dat door de Ibo's wordt beheerst. Turp zei, dat dit onmogelijk zou zijn. De Britse regering heeft een fijne neus voor dubie'ize chartervluchten. De autoriteiten zouden zoiets beslist niet door de vingers zien en het leek a priori uitgesloten, dat een onafhanke- lQke wapenhandelaar een uitvoerver gunning zou krijgen voor een leveran tie aan opstandige Nigerianen. Favier had de klanten, Favier had de wapens, doch Favier had geen vervoer. Ontmoedigd keerde hij terug naar Parijs. Turp hoorde een tijd lang niets van hem. De transactie met de Brownings had Favier met nieuwe energie be zield. Hij kwam prompt met het voorstel, een soortgelijke „deal" te sluiten, nu met 3600 lichte machine geweren die langzaam lagen weg te roesten in opslagplaatsen van de Ne derlandse marine. Turp vond het een goed idee, doch hij vestigde er wel de aandacht op, dat dan opnieuw moest worden gezorgd voor een in voervergunning van het Britse minis terie van Handel. In Engeland lopen namelijk alle wapenzendingen via het ministerie van Handel, waarbij het ministerie van Defensie het nodige toezicht uitoefent. Tot Turps verbazing vertelde Fa vier hem, dat hij reeds over ver gunningen beschikte. Deze waren echter intussen verlopen. Zij moes ten alleen maar even worden ver nieuwd. Favier werd in zQn ver wachting niet teleurgesteld. Binnen een maand was Turp zonder enige moeite in het bezit van importver gunning no. EX 198507-1. HierbQ be hoorde een afzonderlijk certificaat, no. NE 2253, dat aan de wantrou wende Nederlandse autoriteiten kon worden overgelegd. Pas begin september kwam Turp tot de ontdekking, dat Favier intus sen over een afnemer beschikte. Fa vier keerde terug naar Londen met de mededeling, dat hQ belangstelling had voor Duitse machinegeweren van het type MG 42 ten behoeve van „Ni- geriaanse cliënten te Genève". Turp had die wapens, doch de klanten wil den ze eerst zien. Zonder vergunning konden de wapens evenwel het land niet verlaten en de Nigerianen bleken niet in staat te zijn naar Engeland te reizen. „Waarom kunnen wij de wapens niet demonstreren aan de militaire attaché op het Hoge Commissariaat van Nigeria?" opperde Turp. Het denkbeeld viel bij Favier kennelijk niet in goede aarde. Verschrikt belde hij met Genève en kwam daarna met de mededeling, dat de Nigerianen de partij ongezien zouden accepteren. De heren te Genève waren kennelijk niet gesteld op inmenging van de Nigeri- aanse regering. Favier ging ijverig op zoek naar een in Engeland geregistreerd vlieg tuig. dat de wapens zou kunnen over- In de avond van 8 oktober landde een DC-4 met de Italiaanse regi stratietekens I-ACOA op het vlieg veld Zestienhoven te Rotterdam. De piloot was de vijftigjarige Captain Henry Warton, een Duitser en een Amerikaan tegelijk. De Nederland se autoriteiten waren met de komst van het toestel niet bijster ingeno men. Zij kenden die DC-4 maar al te goed. In 1965 had hetzelfde vliegtuig tien maanden lang gestaan op het plat form van de luchthaven Schiphol. Er was beslag op gelegd. Na verloop van tijd werd de Panamese registra tie door de regen weggewist en kwam de verf van de oorspronkelijke Cana dese registratie te voorschijn. Het toestel was bestemd geweest voor een illegaal wapentransport naar Alge rije, georganiseerd door een onderne mende Amerikaan, zekere Lucien Pickett. In oktober 1965 was een Zwitser, zekere Heuer, komen opdagen met de mededeling, dat hij de zieltogende DC-4 had gekocht om er een lucht vaartmaatschappij mee te beginnen in de Afrikaanse staat Boeroendi. Hij was evenwel weer van het toneel ver dwenen nadat in Duitsland zijn op sporing was verzocht wegens het ronselen van mannen voor een bui tenlands leger, diefstal, verduiste ring, oneerlijk zakendoen en brand stichting. Toen was Warton gekomen. Nadat de ambassade van Boeroendi te Pa rijs haar invloed had uitgeoefend, waren de autoriteiten op Schiphol be reid geweest hem het vliegtuig in handen te stellen. Bijna een jaar lang is Warton daarna niet meer gesigna leerd. Het vliegtuig evenmin. Plotse ling dook hij nu op te Rotterdam, öfe Zestienhoven, zonder een stuiver op .zak, met de laconieke mededeling dat hij was gekomen om even 1007 lichte machinegeweren op te halen. De autoriteiten vreesden natuurlijk weer het ergste. In de vroege ochtend van 9 okto ber arriveerde nochtans een Piper Aztec uit Genève met vier inzitten den. Een van hen moet haast wel De route van het toestel: eerst naar Birmingham om de Nederlandse autoriteiten te misleiden, daarna Aiid- waarts. De DC-4 heeft Fort Lamy nimmer bereikt. De machine veronge lukte op weg naar Nigeria. Favier zijn geweest. Zij overhan digden Warton het geld om zijn verplichtingen te kunnen nakomen. Daardoor kon de politie niet ingrij pen. Warton legde bovendien een geldig Brits importcertificaat voor de partij wapens op tafel. j.Wij stonden er sceptisch tegenover," getuigt de lieer A. W. F. van der Hoek, de directeur van Zestienho ven. Niemand kon Warton echter tegenhouden. Warton beweerde, dat de wapens bestemd waren voor Birmingham. „Vreemd, wie gaat er nu met wapens naar Engeland en dan nog wel naar Birmingham? De papieren waren echter in orde en daarom kon nie mand er iets aan doen. Mister War ton had bovendien een route naar Birmingham uitgezet," aldus de di recteur. De Nederlandse autoriteiten konden ook moeilijk weten dat de politie op het kleine Italiaanse vliegveld van Albenga, tussen Genua en San Remo, beslag op de DC-4 had gelegd. Vol gens de Italiaanse politie is er volko men onzekerheid over de vraag, wie de eigenaar van het vliegtuig is. Het registratienummer is louter fantasie, voegden zij er volledigheidshalve aan toe. Ook was het de Nederlandse autori teiten niet bekend, dat Warton hele maal niet zou landen te Birmingham op die 9de oktober, ofschoon de exportvergunning uitsluitend gold voor Groot-Britannië. „Van de ver gunning is schandelijk misbruik ge maakt," zegt Turp. De Nederlandse autoriteiten zijn het daarmee geheel eens. Op 10 oktober, de dag na het ver trek van Rotterdam, heeft de DC-4 nog een tussenlanding gemaakt op Palma en is vervolgens doorgevlo gen naar Hassi Messaoud aan de rand van de Sahara in Algerije. -Toen het toestel daar een dag later, om 7.44 uur 's morgens de reis voortzette, deelde Warton de ver keerstoren mede, dat hij op weg was naar Fort Lamy in Tsjaad, dicht bij de grenzen van Kameroen en Nigeria. Daarna is alleen maar bekend geworden, dat het ten dode opgeschreven vliegtuig op de avond van dezelfde dag is verongelukt na bij Garoua. Vast staat, dat het nim mer te Fort Lamy is geweest. Zo eindigde het bizarre spel voor iedereen even onfortuinlijk. Faviers reputatie moet een geduchte knauw hebben gekregen want de wapens zijn niet te bestemder plaatse afgele verd. De Nigeriaanse opstandelingen zitten nog altijd op wapens te wach ten. Captain Warton en de drie ande re inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Zij zijn echter door de re gering van Kameroen in staat van beschuldiging gesteld wegens het transport van wapens zonder vergun ning, het illegaal binnendringen van het luchtruim van Kameroen en het vliegen met een toestel dat niet over geldige documenten beschikte. Gelukkig maar voor het Britse mi nisterie van Handel! Die fraaie in voervergunning heeft er niet toe ge leid, dat illegaal wapens binnen zijn gekomen in Nigeria, een lid van het Britse gemenebest. Maar een volgen de keer zou het wel eens anders kun nen lopen. MOSKOU Chinese studenten die de Sovjet-Unie moeten verlaten hebben woensdag, nadat zij drie uur hadden geredetwist met de Russische politie 'n stille tocht over het Rode Plein gehou den en twee geweldigde kransen gelgd bij het Lenin-mausoleum. De Chinezen twistten met de Russen over Viëtnam en de „Russisch-Ameri- kaanse samenspanning" alvorens zij toe stemming kregen door de afzettingen 't Rode Plein te betreden. De groep van ongeveer 40 studenten, onder wie zes meisjes, was in een bus van de Chinese ambassade naar het Ro de Plein gereden. De kransen waren be stemd voor Lenin en Stalin. Zij zeiden dat het leggen van de kransen hun laat ste daad zou zijn voor zij donderdag naar China terugkeren. Zodra bemerkt werd dat de Chinezen, in blauw uniform en getooid met arm banden van de Chinese „Rode Garde" in de rij stonden, werd het mausoleum gesloten. Toén de Chinezen bij het Rode plein arriveerden was dit afgezet en bij het Lenin-mausoleum stonden borden met het opschrift „reparatie". Er waren troepen aan het exerceren voor de mi litaire parade op 7 november. Nieuwsgierige Russische burgers kre gen te horen dat de Sovjet-Unie „alle economische hulp aan China had stop gezet." Andere Chinezen zeiden „jullie hebben troepen uit Oost-Duitsland terug getrokken opdat de Amerikanen troepen uit West-Duitsland naar Viëtnam kon den overbrengen." Na drie uur werd een compromis tussen de politie en Chinezen bereikt. De Chinezen reden met hun bus tot bij het mausoleum en legden de kransen tegen een stenen muur bij het mauso leum. Daarna liepen zij terug. Een uur nadat de studenten het Rode Plein verlaten hadden, waren de kran sen bij de tombe verdwenen. De politie weigerde hierover enige opheldering te geven. ACCRA Dr. Horst Schumann, om wiens uitlevering Duitsland heeft ver zocht in verband met door hem bega ne oorlogsmisdaden, heeft voor een hof van beroep in Ghana verklaard, dat hij in de oorlog o.a. met het toezicht was belast op de vergassing van krankzin nigen. Hij hield staande dat de hem ten laste gelegde misdaden van politieke aard waren, omdat zij een onderdeel vormden van het naziprogramma. „Ik voel me niet schuldig aan enig misdrijf. Ik handelde op last van superieuren", zo verklaarde de 60-jarige Schumann. Hij is in beroep gegaan tegen een eerde re gerechtelijke uitspraak, volgens wel ke hij moest worden uitgeleverd. Dit laatste kan niet gebeuren voor politieke delicten. PARIJS De permanente N.A.V.O.- raad beeft op zQn wekelijkse bijeen komst in Parijs besloten, het politieke hoofdkwartier van de organisatie van Parijs naar Brussel over te brengen, zo is officieel bekendgemaakt. Zoals bekend moeten de militaire hoofdkwartieren van de NAVO Frank rijk verlaten in verband met het feit, dat dit land zich terugtrekt uit de mi litaire integratie van de alliantie. De Franse regering zou er geen bezwaar tegen hebben gehad, als het politieke hoofdkwartier in Parijs gevestigd bleef, maar zij wilde zich niet verzetten te gen de wens van haar veertien bondge noten, om dit hoofdkwartier over te brengen naar Brussel. Daar komt het dan in de buurt van het hoofdkwartier van de NAVO- strijdkrachten in Europa (SHAPE), dat ten zuiden van de Belgische hoofd stad zijn nieuwe zetel krijgt, en het hoofdkwartier voor Midden-Europa* (AFCËNT) dat naar Brunssum in Zuid- Limburg zal worden overgebracht. De permanente NAVO-raad verzocht secretaris-generaal Manlio Brosio het verhuisplan uit te werken en voorstel len daartoe te formuleren, die in de cember kunnen worden voorgelegd aan de NAVO-raad van ministers van Bui tenlandse Zaken, Defensie en Finan ciën in Parijs. De verhuizing van het hoofdkwartier naar de Belgische hoofdstad, zal Frank rijk van zijn laatste geïntegreerde ge allieerde instelling beroven. ROME Als gevolg van zware re gens zijn op veel plaatsen in Italië stuk ken land onder water komen te staan waardoor wegen, spoorwegen en ande re verbindingen zijn afgesneden. Het slechte weer begon dinsdag met slagregens die Salerno gedeeltelijk on der water zetten en een uur lang in het duister hulden. Honderden gezinnen moesten worden geëvacueerd terwijl aardverschuivingen de toegangswegen versperden en het treinverkeer tussen Napels en Sicilië vier uur werd ver traagd. In Salerno en Benevento hebben de overstromingen drie slachtoffers geëist. Een van hen was een arbeider die door het water werd meegesleurd tijdens werkzaamheden aan de oever van de rivier de Titerno die door de regen sterk was gezwollen. Bij Cassino is de snelweg Rome-Na pels op verschillende plaatsen met modder bedekt. Het plaatselijke station van San Vittore werd kort nadat het personeel zich uit de voeten had ge maakt, door een reusachtige golf onder water gezet. In Genua waadden brandweerlieden door de ondergelopen straten om tien tallen kinderen uit een kleuterschool te redden. De treinen langs de Italiaan se Rivièra moesten langzaam rijden over rails die door reusachtige golven werden bedreigd. Ook vanuit Noord - Italië is wateroverlast gemeld. Hoewel het water in de Po aanzien lijk is gestegen, deelden functionarissen mee dat de toestand noëg niet gevaar lijk is. Rome is voor het slechte weer ge spaard gebleven op enkele kleine buien na. LONDEN In verband met de ont snapping van de wegens spionage ver oordeelde George Blake uit een Londen se gevangenis op zaterdag jl. zijn twee andere gevangenen, in Engeland, die wegens spionage voor de Sovjet-Unie zijn veroordeeld, naar een beter te be waken verblijf overgebracht. Het waren de 55-jarige Peter Kroger en zijn 52-jarige vrouw Helen, die in 1961 elk tot 20 jaar werden veroordeeld. Peter Kroger werd van een gevangenis uit Noord-Engeland naar Newport op 't eiland Wight overgebracht. Zijn echtge note was maandag al van een gevange nis in Noordoost-Engeland verhuisd naar de Holloway-gevangenis in Londen. Twee 19-jarige knapen die een ge vangenisstraf wegens diefstal met ge weldpleging uitzaten, zijn gisteren uit de Northallerton gevangenis ontsnapt. Hiermede is het aantal ontsnapte ge vangenen sinds zaterdag toen de mees terspion George Blake ontvluchtte tot acht gestegen. KINSJASA President Moboetoe zal in het vervolg ook de leiding van de Kongolese regering op zich nemen. Premier generaal Leonard Moelamba is daartoe van zijn functie ontheven. Hij zal de portefeuille van Defensie gaan beheren, welke tot dusver onder de president ressorteerde. Het besluit is genomen om een „tweehoofdigheid" in het Kongolese bestuur uit de weg te ruimen. Moelamba weigerde echter de portefeuille van Defensie. KAAP KENNEDY Vanaf de basis Kaap Kennedy is een Atlas-Centaurus raket gelanceerd voor de beproeving van de lanceertechniek voor „Surveyor" onbemande maansondes. De technici slaagden erin, de ra ket na de lancering in een baan rond de aarde, opnieuw te starten voor de reis naar een imaginaire maan. Het was de eerste maal dat een aandrijfra- ket na enige tijd in de ruimte opnieuw werd gestart. Twee proeven in het verleden zijn mislukt. GENèVE De wereldgezondheidsor ganisatie heeft gewaarschuwd, dat de mensheid zieh geplaatst ziet voor een groeiend gevaar van het uitbreken van pest door toedoen van ratten. Het gevaar schuilt volgens de orga nisatie vooral in de snelle verstedelij king en achteloosheid. Vlooien op veldratten zijn de ziekte haarden en dragen de ziekte over op het toenemend aantal stadsratten. Met het oog op dit groter wordende gevaar zijn 30 geleerden uit 16 landen in de hoofdzetel van de wereldgezond heidsorganisatie bijeengekomen om me thodes te bespreken ter bestrijding van het gevaar van ratten en andere knaag dieren en de op deze dieren levende pa rasieten. Het aantal gemelde gevallen van pest bedraagt dit jaar tot dusver 3.293 en het aantal doden als gevolg daarvan 211. In het gehele jaar 1965 waren de rsepectieve getallen 1326 en 120. In heide inren i« hef ~nt«te aantal ono-e- geven pestgevallen en doden als gevolg daarvan in Viëtnam voorgekomen. Aan de andere kant gaat naar schat ting 33 miljoen ton graan en rijst in de wereld verloren door knaagdieren. In India bijvoorbeeld komt vijfen twintig procent van het verlies aan graan te velde op rekening van knaag dieren. Op Hawaii lijdt de suikerindus trie jaarlijks een verlies-van 16 miljoen gulden, dat door ratten wordt veroor zaakt, aldus de wereldgezondheidsorga nisatie. Ook werd besloten dat de gealliee de opperbevelhebber, gen. Lyman Lem nitzer, spoedig met de Franse chef staf, gen. Charles Ailleret, zal overleg gen omtrent de toekomstige rol van de 60.000 man Franse troepen in West- Duitsland. Volgens goedingelichte zegslieden, zullen beide generaals afzonderlijk hun instructies krijgen. Lemnitzer van de 14 geallieerden, en Ailleret van de Franse regering. DORTMUND In de stad Dortmund waar het proces tegen de ook in Ne derland beruchte juwelendief Petras Do- minas en zijn helpers wordt gevoerd, is een overval gepleegd in een juwe lierszaak en wel volgens het recept-Do- minas. Twee gemaskerde mannen drongen 'n juwelierszaak in 'n drukke winkelstraat, de Westenhellweg, in de binnenstad bin nen. De 36-jarige dochter van de win kelier werd door een schot zwaar ge wond. Ook werd op een 84-jarige man geschoten, die probeerde de rovers te gen te houden, toen zij weer naar bui ten renden. De oude man kreeg een schotwond in het hoofd en door zijn val op straat een schedelbreuk. Later is de auto waarmee de twee rovers waren gekomen en waren gevlucht leeg aan getroffen. Van de daders zelf is er nog geen spoor. De grootte van de buit is' niet bekend gemaakt. FRANKFURT Dr. Gerhard Bohne (65), die medeverantwoordelijk wordt geacht voor het euthanasie-programma van de nazi's, wordt door Argentinië uitgeleverd en zal op 5 november in Frankfurt aankomen. Naar de justitie in Frankfurt meedeelt zijn twee politie functionarissen naar Argentinië vertrok ken om Bohne, die in 1963 naar Argen tinië vluchtte, op te halen. Onlangs wees een gerechtshof in Ar gentinië een beroep af dat Bohne tegen het bevel tot uitlevering had ingesteld. BRUSSEL Le Soir, het grootste Franstalige blad van België, heeft laten weten dat het twee andere Franstalige bladen La Laterne en La Meuse heeft overgenomen. De drie bladen zul len samen een oplage hebben van onge veer 490.000 exemplaren. In een verklaring van de eigenaars van Le Soir wordt gezegd, dat de drie kranten hun eigen karakter en adminis tratie zullen houden. Le Soir verschijnt in Brussel, La Laterne eveneens en La Meuse in Luik. BRUSSEL Nederland en België hebben besloten geen geld meer ter be schikking te stellen voor de Belgisch- Nederlandse Zuidpoolexpeditie, aldus meldde woensdag het Brusselse blad „Le Soir". Volgens het blad zijn begro tingsmoeilijkheden de oorzaak van dit besluit. De afgelopen jaren werd de gezamen lijke expeditie voor eenderde door Ne derland en tweederde door België gefi nancierd. Een woordvoerder van het ministerie' van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft woensdagavond desgevraagd be vestigd, dat de Nederlandse regering voor 1967 geen financiële bijdrage zal leveren aan een Zuidpoolexpeditie. c VIELSALM. BQ het plaatsje Viel- salm in de Belgische Ardennen zijn gis teren twee F-84 Thunderstreak jacht bommenwerpers van de Belgische luchtmacht in de lucht met elkaar in botsing gekomen en in bebost gebied neergestort. De piloot van één der toe stellen kon zich met zQn schietstoel in veiligheid brengen. De andere kwam om. Op 11 oktober verongelukte een F-104 G Starfighter van de Belgische lucht macht bij Geel. De piloot, die in zijn toestel bleef om te trachten minder dichtbewowid gebied te bereiken, kwam om het leven. De botsing had plaats bij een navi- gatie-oefening. ADVERTENTIE (tot zaterdag 5 november a.s.) staat ieder Nederlands gezin te wachten. Hiervoor zotgen de Sola fabrieken met een waarde vol geschenk bij een waarde vol artikel. Bij elke edelstalen Sola-Elite pan, melkkoker of fluitketel, onbeperkt gegaran deerd, wordt een Elite-couvert ter waarde van f8,10 ten ge schenke gegeven. Alléén nog deze week bij de Sola winkeliers. I. William Fulbright, de voorzitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, meent dat de debatten die dit jaar in het Congres zQn gevoerd over Viëtnam en de koude oorlog slechts een pluspunt hebben ge had: de kiezers hebben meer geleerd dan ooit tevoren in tijd van oorlog. Terugkijkend op het stormachtigste jaar in zijn politieke carrière vindt de democraat uit Arkansas, dat de advi serende rol van de Senaat in de buiten landse politiek kleiner is geworden. Het was het jaar van de „duiven" en de „adelaar", van het rapport van des kundigen over communistisch China, van Viëtnam en van het streven naar een niet-verspreidingsverdrag voor kernwapens. ^oor president Johnson is het onte- genzeggelijk een zeer moeilijk jaar geweest, waarin hij herhaaldelijk in botsing kwam met Fulbright een fel tegenstander van het Amerikaanse Viëtnam-beleid. Dit kwam vooral tot uiting in janu ari en februari tijdens het „grote de bat" over deze kwestie. De republikei nen steunden over het algemeen het standpunt van president Johnson, ter wijl de democratische „duiven" ernstig van mening verschilden met de „ade laars". De duiven wilden vredespoli tiek, de adelaars zijn voor druk op Viëtnam en China. Zestien senatoren, onder wie Ful bright, schreven Johnson op 27 januari dat de pauze in de bombardementen op Noord-Viëtnam, die de president in december 1965 had gelast, moest voortduren. Drie dagen later werden de bombardementen hervat. Onverwacht vroeg Fulbright's com missie voor buitenlandse betrekkingen de minister van Buitenlandse zaken Dean Rusk, de Amerikaanse bedoelin gen in Viëtnam nader toe te lichten. Het debat ontbrandde in volle felheid. In februari nodigde Rusk het Congres uit. de resolutie van Tonkin te verwer- J. WILLIAM FULBRIGHT oppositie pen als het twijfelde aan de juistheid van Johnson's politiek. Senator Wayne Morse deed dit inder daad en kreeg hierbij op het laatste moment de steun van Fulbright. In dezelfde maand gaven Fulbright en en zijn aanhangers een poging op pre sident Johnson's verzoek om een be drag van 4.8 miljard dollar voor Viët nam te koppelen aan een toezegging de oorlog niet te zullen uitbreiden. In maart kwam Fulbright weer in het nieuws, ditmaal met zijn „hea rings" over de Amerikaanse politiek ten aanzien van communistisch China. Zij hadden een averechtse uitwerking: de verklaringen van de deskundigen hadden meer steun dan kritiek voor de ze politiek tot gevolg. Bij het debat over de hulp aan het buitenland, waarvoor voor 't eerst sinds jaren minder dan 3 miljard dollar was uitgetrokken, verbaasde Fulbright zijn collega's, door zich te verzetten tegen langlopende verplichtingen tot hulp. Aan de andere kant werd zijn voorstel meer bijstand te verlenen via multi-la- terale organisaties aanvaard. Hij acht dit bijzonder belangrijk. „Bi-laterale hulp", zo zegt hij, „is voedsel voor de tendens naar het op bouwen van een imperium. Ik dacht dat dit land nooit meer de politiek van het McKinley-tijdperk zou voeren Maar ik zie steeds meer tekenen die er op wijzen dat veel ervan weer ter rein wint. Machtige landen volgen de ze koers. Zij ontwikkelen een zin voor missie." In de daaropvolgende maanden bleef hij een fervent tegenstander van ver schillende facetten van de buitenlandse politiek en als men hem thans vraagt wat naar zijn mening thans de rol van de Senaat is zegt hij: „Naar mijn me ning is deze door verschillende gebeur tenissen minder groot geworden. We hebben een zeer krachtige president en in het kader van ons systeem kan hij de politiek domineren. In het licht van de moderne ontwikkelingen is de for mele oppositie nu nagenoeg te ver waarlozen." DJAKARTA Sakirman, een lid van het Politburo van de verboden Indone sische communistische partij, is dood geschoten, toen hij trachtte te ontsnap pen uit een interneringskamp, zo meld den bladen in Djakarta. Hij was een maand geleden gearresteerd toen hij was ondergedoken bij een Chinese foto graaf in Solo. STOCKHOLM. Zweedse marinefunc tionarissen hebben woensdag gezegd dat de duikboot die dinsdag uit de Zweedse territoriale wateren is verjaagd, waar schijnlijk is beschadigd. Op de betrok ken plaats, ter hoogte van Lysekil, drijft een olielaag op de golven. Het schip moet hevige klappen te verduren gehad hebben, omdat de waarschuwings dieptebommen binnen 100 meter afstand van de duikboot tot ontploffing kwamen rel de woordvoerder

De Vallei | 1966 | | pagina 11