WILLEM S IDEALEN Antwerpense boekenbeurs gaat zaterdag voor 30ste maal open Een cultureel monu ARAM De Gouden Cobra ai n I J- i n rf) ÏTs 0. Bekroond kinderboek discriminerend t.a.v. zigeuners Jacqueline Royaards wordt 90 jaar Premiere „Ensemble" in Eindhoven ■niiniiWüiM VANAVOND Nieuwe uitgaven Annie M. G. Schmidt opende kinderboekenweek Kratten versperden Rijksweg 12 RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Morgen DOOR HENK VAN HEESWIJK ,s. TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina 2 DONDERDAG 27 OKTOBER \9U HOOFDSTUK 9 Op het kantoor begonnen ze het te merken. Tonnie, de secretaresse, die al vier jaar de rechterhand van haar baas was, beschouwde haar baan als een vertrouwensfunctie, en klapte zel den uit het privékantoor. Maar nu moest ze een keer haar hart luchten: „Wat er met hem aan de hand is... hij is verstrooid en korzelig. Gisteren heeft-ie me zelfs afgesnauwd. Ik schrok me wild... dat is niets voor hem. Zou-d-ie mot hebben met me vrouw? Kijkt de hele dag met een ge zicht van zes weken slecht weer en rookt als een schoorsteen, de ene si garet aan de ander. Er is vast wat aan de hand". Zelf merkte Willem het ook wel. Ik ben anders als vroeger. Ze hebben het al in de gaten. Ik moet me be heersen, maar het is toch zeker om hels te worden Zo' n snotneus met z'nik-hou-van-Thea-en-we-gaan-toch- trouwen. Wat moet je daar nu mee aan Dit had hij ook al een paar keer aan Ria gevraagd. Tussen hem en zijn vrouw was het ook niet meer zo als voorheen. Ria koos nota bene openlijk de partij van de jongen. Al tijd waren ze het met elkaar eens ge weest. Over alles. Ook voor wat de opvoeding van de kinderen betreft. Maar nu, nu het er op aan kwam het been stijf te houden je laat je zoon toch zeker niet trouwen met één van je arbeidsters! Nou vraag ik je! neemt zij het voor de jongen op. Ik heb Thea gesproken... het is een lief kind... Ik heb niks tegen dat wicht, maar begrijp het nou toch eens: wat een verhouding. De hele fabriek lacht me uit, als ze het te weten komen... O, ben je nog zo naïef te veronder stellen, dat niemand ervan op de hoog te is? Ik wou je wijzer hebben, Wil lem. O ja? Dan zullen ze ook wel we ten, dat ik er vierkant tegen ben. Misschien dat ze me erom respecte ren! Ze respecteren je even wel. Daarvoor kennen ze je allemaal te goed... Allemaal geklets... Weet je wie die Bal is voor een vent? Een voorman in de vakbeweging... je weet wel, zo'n haantje-de-voorste, die elk politiek vuurtje opstookt en zijn mond vol heeft over sociaal onrecht en uit buiting door kapitalistische klasse... Hou op, Willem, we leven niet meer in 1920, maar in 196(1 Als die man zich wil uitsloven voor zijn vakorgani satie is dat zijn goed recht en als hij opkomt tegen mistoestanden in de ver houding werknemer-en-werkgever, doet hij alleen maar zijn plicht. De dochter zal wel net zo zijn... ook zo'n oproerkraaister, de appel valt in de regel niet ver van de stam... Thea is een lief meisje, Willem. Waarom sta je niet toe, dat Harry haar eens een avondje mee neemt naar huis? Kun je zelf met eigen ogen oordelen... Mens, houd er over op. Ik deDk er niet aan. Ik heb nee gezegd en het blijft nee. In plaats van dat jij naast me gaat staan, sterk je de jongen in zijn verzet... Ik zal mijn mond mapr houden, Willem... vanavond is met jou. niet meer te redeneren... Gek word ik er van. Ik kan hem natuurlijk naar een kostschool sturen, maar tien tegen één. dat hij binnen twee dagen weg loopt Ik weet niet, wat ik er mee aan moet. Maar ik wil het niet hebben ,en als ik het niet wil hebben, betekent het, dat het afgelo pen moet zijn. De sfeer in het anders zo prettige gezin was plotseling volkomen bedor ven. Vrijwel zwijgend zat men aan de maaltijden. Harry met een nors gezicht, de 14-jarige Mientje zwaar zuchtend en Ria proberend alles zo veel mogelijk normaal te doen verlo pen. Belangstellend vragend naar de vorderingen op de school aan Jan Willem die korte antwoorden gaf. En na de maaltijd probeerde iedereen zo fatsoenlijk mogelijk, zo vlug als het kon, weg te komen. Naar de kamer om te leren, of naar buiten om te spe len. Terwijl Willem doorgaans naar de beslotenheid van zijn kantoor vlucht te. Om opnieuw weer te piekeren over het probleem. In december werd Harry achttien, enkele dagen voor de Kerstvakantie. Maar op Nieuwjaarsdag vertelde hij kort en beslist, dat hij niet meer naar school terug ging en de volgende dag ging werken bij een baas in Anderlo. „Ik wil geld verdienen om met Thea te kunnen trouwen. De school kan me gestolen worden. En nu kunt u weer kwaad worden en me uit Anderlo op halen morgen. Mooi schandaaltje voor de krant. Maar naar school krijgt u me toch niet meer. En maakt u zich maar geen zorgen, dat ik u om geld zal vragen. Thea en ik zijn het er over eens, dat we dit nooit zullen doen. Zij werkt hard en spaart en ik ga het ook doen. Zodra we genoeg hebben, gaan we trouwen". Willem beheerste zich uit alle macht. Ria zag hem verbleken en in stinctmatig ging ze naar hem toe om hem te weerhouden, als hij zijn ge duld zou verliezen. Doch op ijskoude toon antwoordde de man: „Je doet maar, wat je niet laten kunt. Houd echter met één ding goed rekening: mijn toestemming krijg je niet. Zoek alsjeblieft meteen een kosthuis, zodat ik me niet elke dag kwaad hoef te maken, als ik je zie". Hij knikte. „Oké, vader. Je zult van mij geen last meer hebben. Ik red me wel". Die avond probeerde Ria nog de breuk te helen, maar beide partijen waren koppig en hielden voet bij stuk. Om half tien verliet Harry Caron met een verbeten trek op zijn gezicht het ouderlijk huis, twee koffers sjouwend. Terwijl de sneeuw in grote vlokken neerkwam, zag de familie hem met beide koffers achterop, het hek uit gaan, de weg op naar het dorp. Op dit ogenblik brak Ria in een ze nuwachtige huilbui uit. „Waarom heb je dit gedaan, Willem?" riep ze harts tochtelijk uit. „Je hebt je zoon het huis uit gejaagd... Harry... lieve jon gen..." Van de weeromstuit begon Mientje ook te huilen. Ze liep naar haar moe der en legde haar armen troostend om de vrouw. Jan Willem stond, de handen in de zak, met grote ogen naar zijn huilende moeder te kijken. Toen liep Willem het vertrek uit. Even later zagen ze het licht in zijn kantoor opgaan. Het bleef branden tot lang na middernacht. In een dorp als Elzekamp blijft vrij wel geen geheim gesloten. Dus wist begin januari vrijwel iedereen, dat Harry Caron ruzie had gehad met zijn vader om een meisje en het huis uit gegaan was. Hij werkte in Anderlo en was in de kost bij het echtpaar Bal, de ouders van het meisje, waar het om ging. Op 2 januari bleef ook haar plaats in Overduin's Cartonnagefa- briek leeg. Pa Bal deelde telefonisch beleefd mede, dat, gezien de situatie, zijn dochter niet meer kwam. Thea kreeg ook werk in Anderlo en zo reis den de gelieven iedere dag met de trein heen en weer. De breuk in het gezin Caron was nu volkomen. Mientje had openlijk partij getrokken voor haar moeder. Alleen tijdens de maaltijden zat men nog ge meenschappelijk aan tafel, al werd er dan doorgaans geen woord meer gesproken. De stoel, waarop Harry al tijd placht te zitten, had Ria weg la ten halen. Zijn kamertje had ze afge sloten en de sleutel weggeborgen. Jan Willem werd geslingerd tussen zijn genegenheid voor zijn moeder en die voor zijn vader. In zijn hart had hij toch respect voor de onverzettelij ke wil van zijn vader. Zijn ja is ja en zijn nee is nee. Van Harry was het ook idioot. Dat gescharrel met Thea was nog daar aan toe. Ze was de moeite best waard, maar je ging er toch geen dogma van maken? Voor uit, een paar avondjes dansen, een scharrelpartijtje en daarna basta. Wie ging zich nu op 18-jarige leeftijd binden aan een griet? Hij zou wel wij zer wezen. Neem nu die Tonnie, de secretaresse van vader. Hij was er een paar keer mee uit geweest. Twee de Kerstdag nog mee naar Amster dam. Fijne meid, helemaal niet preuts. En dansen, dat dat kind kon... Echt snoepje van de week. Misschien nam-ie er nog een keer mee, als het zo uitkwam, maar dat werd dan te vens de finale. Wel, er waren nog zo veel mooie en vlotte grietjes in de wereld, dan zou je gek zijn, als je je aan een ging binden? Nee hoor, ver andering van spijs doet eten. Aan de andere kant had hij met zijn moeder te doen. Met grote ogen van ontzetting had hij naar haar ge keken, toen ze op Nieuwjaarsdag 's avonds in haar stoel zat te huilen. Zo'n zielig gezicht... Moeder was toch een schat. Hij was altijd zo trots op haar, omdat ze er altijd gedistingeerd uitzag. Als ze'een avondje met vader uitging, naar een concert, of een feest- avondje, of gewoon naar een diner, zag moeder er altijd zo elegant uit. Dan dacht hij: Moeder is al over de veertig en je moet eens zien naar haar figuur. Ze ziet er veel jonger uit. Als ze die witte avondjapon aan heeft, is ze uitgesproken knap. Vooral met dat lichte blosje op haar wangen. En nog zulk mooi haar... Het begrootte hem om zijn moeder. Een paar dagen na die ongeluksavond hadden ze elkaar op de overloop ont moet. Ze knikte hem vriendelijk toe, maar Jan Willem had haar arm ge grepen. „Hoe gaat het nu, moeder?" Ze had nog eens geknikt en glim lachte. „Dank je, jongen. Het gaat wel weer. Neem me niet kwalijk, dat ik mijn zelfbeheersing verloor". „Als ik wat voor u doen kan, moet u het maar zeggen..." was zijn reac- tie. Zoals haar gewoonte was, had ze zijn hoofd tussen beide handen geno- men en hem op zijn hoofd gekust. „Ik weet het, Jan Willem". HOOFDSTUK 10 overleed onverwacht Ria's vader. Willem was In de nazomer van 1961 De Stadsfeestzaal aan De Meir te Antwerpen wordt van zaterdag 29 oktober tot en met 8 november herschapen in een centrum, dat gedurende die dagen met recht genoemd zal kunnen worden het dynamisch middelpunt van het letterkundig en boekenminnend Vlaanderen. Bijna 50 "uitgevershuizen, veelal ook „fondsen" uit de noordelijke Nederlanden vertegenwoordigend, presen- naar de Frankfurter Messe en kreeg teren dan in die grote feestzaal de 30ste boekenbeurs voor Vlaanderen, telegrafisch in zijn hotel de jobstij-1 Deze manifestatie onder-auspiciën van de VBVB, de Vereniging ter Bevor- met^ het°vliegUiigfterug&^ kuam h1^ dering van het Vlaamse Boekwezen, belooft wederom een opmerkelijke en Laat in de avond was hij thuis. belangrijke gebeurtenis te worden. In de eerste plaats door de' confrontatie Jan Willem had hem met de auto van haar verwachting 80.000 bezoekers met een nog veel grC :r aantal boek- van Schiphol opgehaald. Van hem werken van allerlei aard, waarbij vele gloednieuwe uitgave In de tweede on^van'HaT,fn hithV°!Tf™r Tc P,aats door het persoonlijk contact, dat op deze manifesta rijwel continu Opa van Halen had zich s morgens r niet lekker gevoeld en was in bed ge-tot stand zal worden gebracht tussen de lezer en een groo^Bal auteurs. bleven. Om negen uur was de huis- houdster het dorp ingegaan om bood- schappen te doen. In die tijd had de oude man een hartaanval gekregen. Hoewel hij nog kans had gezien naar de telefoon te lopen, om misschien zijn dochter te waarschuwen, was die inspanning te groot geweest. De huis-1 houdster vond hem een uur later op de grond, vlak bij het telefoontoestel op had ze een dokter gebeld en moeder. het tafeltje, waar stond. Toen De Antwerpse boekenbeurs is en wij spreken uit een ervaring van Jaren, telkens voor de boekenliefhebber een buitengewoon prettige zaak. Het dwa len langs de stands, waar het eindpro- dukt van de samenwerking tussen tussen schrijver, ontwerper, druk- Thuis zag hij zijn vrouw aan tafel ker en binder ons zo fraai en verlok- zitten, de ogen rood omrand. Zwij-1 kend wordt gepresenteerd, is in feite gend was ze overeind gekomen, toen een ontdekkingsreis. Men verkeert hij binnentrad. Zwijgend had hij zijn voortdurend in gespannen verwachting vrouw in de armen genomen en ge-1 om de ontmoeting met nieuwe romanS; kust. Aan zijn borst huilde ze op- fraaie foto- of platenwerken, of de ver nieuw. Samen met Ria's broer regelde Wil- lem de befrafenis. Daarna kwamen broer en zus overeen, dat de huis- houdster er nog enige tijd kon blij-| ven wonen tot ze ander werk had. Over de bestemming van de woning, die Van Halen's eigendom was, had- den Piet en Ria enkele dagen later een lang gesprek. Ria was daartoe naar Den Haag gereisd, omdat ze een plan had. Uiteindelijk had haar broer er geen bezwaar tegen, en te- gen de avond was ze weer thuis. Na het eten was Willem, zoals hij de laatste tijd doorgaans deed, weer naar zijn kantoor gegaan om te wer- hoopte herdruk van een eens geliefd, maar verloren gegaan deeltje van de eigen boekenplank. In de stand van de uitgeverij Heide land (Hasselt) zal men kennis kunnen nemen van twee nieuwe werken van Gerard Walschap, nl. „Het Gastmaal" en „De kaartridder van Heppeneert". Officieel wegens ernstige overspanning is een man opgenomen in een inrich ting. De vraag of deze mens niet ten onrechte werd opgenomen, is het pro bleem, waarmee Walschap zijn lezers ken. Toen Ria om half acht de deur in „Het Gastmaal" bezig houdt. In het opende en binnentrad, keek hij ver- tweede verhaal hervinden wij Wal- rast op. Want sinds de ruzie, die het schap als knap verteller. Een van zijn W" grote figuren uit het „Eerste uur", Soo Moereman, legt hij het verhaal in de mond van een legwnde, die tot de dag van heden in het Maasland rond Maas eik is blijven leven. In Moermans kijk op de dingen vindt men uiteraard Wal- schaps eigen visie terug. Vijftig jaar geleden schreef Felix vertrek van Harry uit de ouderlijke woning ten gevolge had, was Ria nooit meer in de fabriek geweest. Hoffelijk als altijd kwa m hij over- eind. „Is er wat?" vroeg hij haa'r be- zorgd aankijkend. „Kan ik iets voor je doen?" Ze knikte en ging tegenover zijn bu-1 Timmermans na een zeer ernstige ziek- reau zitten. „Ik moet met je praten, Willem, over Harry en Thea." Er kwam een rimpel in zijn voor- hoofd. „Heeft dat nu wel zin, Ria?"| „Ja," antwoordde ze koppig. „We moeten tot een oplossing komen. Zo gaat het niet langer. Alsjeblieft, Wil- lem, wind je niet op over wat ik nu ga zegen. Harry is net zo goed ons kind als de anderen." „Goed," zei hij gelaten. „Ik ter." „Je weet, dat Harry begin decern-1 o.a. met ber in dienst moet. Dan heeft hij In de geen werk meer en krijgt maar een wordt karige vergoeding. Vandaag ben ik bij Piet en Els geweest. Ze gaan er- mee akkoord, dat Harry en Thea va- der's huis krijgen in Anderlo. Alsje- blieft, Willem laat ze trouwen. Je luis- te het loflied op het leven, dat hij „Pallieter" noemde. Ter gelegenheid van dat feit brengt de uitgever Jozef van In N.V. (Lier) een luxe herdruk van het geheel oorspronkelijke manu script benevens alle daarvoor door Timmermans gemaakte tekeningen. Het boek verschijnt in een beperkte oplage en wordt gebonden in geiteleer op de boekenbeurs gepresenteerd. Bij Heideland verschijnt een studie van L. Vercammen „Vijftig jaar Pallieter", 16 pagina's zeldzame foto's, voordrach:-aal van de beurs maandagr iorgen een film over Felix Timmermans en zijn vrienden ver toond. Nieuwe uitgaven zijn er uiteraard ook op tal van andere gebieden. Wat bv. te zeggen van „Predidac", de eerste cur- kunt het toch niet meer tegen houden. sussen in moderne talen voor kinderen Ze hebben een paar centen gespaard, vanaf 6 jaar. Vijf 33-toerenplaatjes be- ze houden van elkaar en willen niets geleiden het in kleurendruk uitgevoer- liever dan trouwen. Als hij getrouwd de cursusboek, dat geheel is afgestemd is, krijgt hij in dienst tenminste ook °P het dagelijks leven van het kind. een redelijk loon, salaris, of hoe je het wilt noemen. Ik betaal Piet zijn deel van de erfenis uit en danis het huisje van mij." „En als ik weiger mijn toestem- ming te geven tot dit, in mijn ogen nog immer onzinnige plan?" „In dit gevalze slikte moei- lijk, „zal ik morgen een advocaat in de armen nemen om de kwestie voor de kantonrechter te brengen. Er is noch op Harry, noch op Thea iets aan te merken. Ze werken beiden, ge- dragen zich behorlijk en staan bij Op de beurs zijn als eersten een Engel se en een Duitse cursus verkrijgbaar. Het zijn uitgaven van Casterman N.V. (Parijs/Doornik/Utrecht), die ook de bekende „Kuifje"-serie op de markt brengt. Zoals wij al aanduidden, zijn ook vele oordnederlandse fondsen weer op de Antwerpse beurs present. Het Nederlands uitgeverscentrum N.V. brengt Anth. v. Kampens „Corsicaans avontuur" op de zuidelijke markt. De Bezige Bij is, hoe kan het anders met zo vele Vlaamse auteurs in de korf, ook hun respectieve werkgevers uitstekend hier actief. Zaterdagmiddag 29 oktober a fA'l AM in r] n IfAAtl/lnnnUinnnl Aan Tam TTi aangeschreven." „Je bent goed op de hoogte," was zijn bittere commentaar. „Ja, Willem, dat ben ik. Harry is evengoed mijn kind als Jan Willem en Mientje. Van tijd tot tijd zoek ik mijn zoon op. En Thea. Misschien was het begin van hun verhouding niet zoals die behoorde te zijn, maar sinds Nieuwjaarsdag is dat veran-1 derd. (Wordt vervolgd). treden in de voordrachtzaal op Ivo Mi- chiels, Gust Gils, Hugo Raes, J. Wever- bergh, de in de Scheldestad wonende noorderling Remco Campert e.a. Men mag slechts hopen, dat zij geen reprise zullen geven van een de Ne- 0 Bij K.B. is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der elektro techniek aan de Technische Hogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de techniek van de elektrische machines en transformatoren, ir. J. Wijmans, thans hoofdingenieur bij het Gemeente Ener giebedrijf te Amsterdam. 67. De Touareggs weg te voeren. Op aanstalten om Aram die terzijde tegen het maken Ambre, gordijn staat, letten ze nauwelijks. Maar plotseling treedt het meisje een stap naar voren en met een snel gebaar rukt zij een der soldaten het zwaard uit de schede!! De man, die op enige weerstand van Ambre's zijde in het geheel niet verdacht was, staat haar een ogenblik verbluft aan te gapen. „Laat die man met rust," snauwt Ambre, op Aram wijzend, „of jullie krijgen met mij te doen!!" De hoofdman van de wacht barst uit in een bulderende lach. „Jij, jij, een zwakke vrouw, wil ons beletten deze kerel weg te voeren," lacht hij luid, „pas op, kleine woestijnkat, anders snij je je nog aan dat grote kromzwaard, dat je nauwe- lijks kunt optillen, hahahaü" Grijnzend trekt hij zijn zwaard en komt op Ambre toe. Meteen doet het meisje een flitsende uitval. De eerste slag wordt nog door de Touaregg gepareerd, maar bij de tweede vliegt zijn zwaard reeds met een rinke- lend geluid" aan stukken over d'e plavuizen —7 1 4120 -z- ©PIB MOCO derlandse cultuur als de door Vinken sel georganiseerde in het paleis". Het feit 30 ja^ Vlaanderen wordt dan in de ocht feestelijke bijeen! ter Van Elslande en burgemeester scheidingen zulle werk uit het afj auteurs als Lla Aken, A. M. Dl re en Roggemar iige affaire gs te Brus- itie „Poëzie Jerd ibeurs voor dag, maar met een irop minis- iur Declerck :kx onder aan voor bekroonde is, Piet van Jonckhee- Met het org&^^HSHgn deze dertig ste boekenbeui9ftS9^^^K)nderen en het uitgeven jaargids „Het boek in wordt een mijlpaal bereik^|^^HB&||£ ard is even stil te staan en icken. Thans floreren in Vlaandei^WB|nderden uit stekend gesorteerde Nederlandstalige boekhandels. Hoe anders was dat een halve eeuw geleden nog. Toen kon men hier het aantal van dergelijke boekwin kels vrijwel op de vingers van één hand tellen. In de industriecentra was (wij spreken over de jaren kort voor we reldoorlog no. 1) de meerderheid der ADVERTENTIE OLIFANT IS TROUW De trouw van Olifant is spreekwoorde lijk. Eenmaal Olifant's vriend, altijd Olifant's vriend! Een zacht karakter, een vriendelijk gemoed, een gelijkmatig humeur. Zouden daarom steeds meer mensen van Olifant gaan houden? Of het nu Oude of Jonge is 't Zal wel Proost arbeidersbevolking „ongeletterd". De voornaamste lectuur in de boerenwo ningen was naast een plaatselijk week blad het periodiek „De boer". De ont wikkelde burgerij en de hogere standen lazen vnl. Franse boeken. Middelbaar en hoger onderwijs wa ren (en dat duurde nog lang voort../) volledig verfranst. Dank zij Davids- en Willemsfonds (te vergelijken met ons „Nut") het ver schijnen van de eerste verhalen van Streuvels, Timmermans, Teirlinck en Maurits Sabbe, het invoeren van de al gemene schoolplicht en als motor, sinds 1932 de Antwerpense boekenbeurzen, is tenslotte onder zeer grote lagen der be volking een bewuste culturele belang stelling ontstaan, die zeer groot is en die de komende dagen haar weerspiegeling vindt in de zaal aan De Meir. AMSTERDAM De schrijfster me vrouw Annie M. G. Schmidt heeft de 12de kinderboekenweek (26 oktober tot 5 november) geopend met een speels toespraakje tljdefis een bijeenkomst in de kleine zaal van het concertgebouw te Amsterdam. Jeugdliteratuur is volgens haar nog altijd een soort ontwikkelingsland. Er bestaat nog altijd discriminatie en er is een instelling bij de mensen van „Het is toch maar een kinderboek". Toch meende mevrouw Schmidt dat het goed is dat het kinderboek een verborgen vi ooltje blijft. Mr J. F. M. J. Jansen, hoofd der afdeling kunsten van het mi nisterie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk reikte vervolgens de twee prijzen voor het kinderboek van het jaar uit. Aan mevrouw Toos Blom (Bergen N.H.) de prijs voor het kin derboek voor 10 jaar en ouder voor haar boek .Loeloedji, kleine rode bloem', en aan mevrouw Mies Bouhuys (Am sterdam) de prijs voor het kinderboek tot 10 jaar voor haar bundel „Kinder verhalen". AMSTERDAM Het bekroonde kin derboek „Loeloedji, kleine rode bloem" van de bijna zeventigjarige schrijfster Toos Blom uit Bergen (N.H.) is woens dagavond gekenschetst als hoogst dis criminerend voor een bepaalde volks groep, de zigeuners. Felle kritiek is naar voren gekomen in een gestencild pamflet van de Amsterdamse advocate mr. L. C. Mazirel, dat bij de ingang van het Concertgebouw te Amsterdam werd uitgereikt aan de bezoekers van de feestelijke bijeenkomst ter opening van de Kinderboekenweek 1966. Mr. Mazirel, die te Amsterdam een advocatenpraktijk heeft gehad, is be kend geworden vanwege verscheidene persoonlijke acties tegen vermeen de discriminatie. Zij vertoeft thans met vakantie in het buitenland. Haar zoon heeft het duidelijk met naam en adres ondertekende pamflet dan ook ter hand gesteld aan de ge nodigden voor de bijeenkomst, waarop mr. J. F. M. J. Jansen, hoofd van de afdeling Kunsten van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk, de prijzen voor'het beste kinderboek uitreikte. Er is op de in houd van het pamflet niet officieel ge reageerd, doch er is in de foyer leven dig over gesproken. Toos Blom, wier boek is versche nen bij „De Arbeiderspers" te Amster dam, koos als hoofdfiguur een zigeu nermeisje. Het boek is speciaal gericht op de leeftijdsgroep van tien tot twaalf. Mevrouw Marizel stelt nu, dat de zi geuners in het boek worden voorge steld als „vieze mensen vol luizen, die onder elkaar een brabbeltaaltje spre ken, Christenen hatend, steeds op de loer liggend of er kippen, sieraden, schapen, paarden of kinderen te stelen vallen". AMSTERDAM Ter gelegenheid van de 90ste verjaardag van de toneelspeel ster mevrouw Jacqueline Royaards- Sandberg op 27 oktober, zal op zater dag 5 november In de Stadsschouwburg in Amsterdam door de Nederlandse Co- medie een galavoorstelling worden ge geven van „Het huis van Bernarda Ai- ba". In dit stuk van Lorca speelt me vrouw Royaards-Sandberg de rol van grootmoeder. \UVEH t-nTlE SCHIPHOL Vanmorgen is op de Amsterdamse luchthaven Schiphol de Amerikaanse pianist Van Cliburn aangekomen, o.a. ter gelegenheid van het Grand Gala de Disque Classique. Hier Cliburn met zijn moeder die eerder in Nederland arriveerde en hem bij aankomst verwelkomde. EINDHOVEN Het toneelgezelschap „Ensemble" zal in de Stadsschouwburg van Eindhoven op 9 november de lande lijke première brengen van „Gebeurte nissen tijdens de wacht bij het Bofers- kanon" van John McGrath, waarin de hoofdrollen worden vertolkt door Cor van Rijn, John Leddy, Dick Scheffer en Arnold Gelderman. Dit werk van McGrath, dat een half jaar geleden in wereldpremière ging in Hamstead Theatre in Londen, wordt geregisseerd door Ronald Eyre, die ook de Engelse opvoeringen heeft geleid. „Gebeurtenissen tijdens de wacht bij het Bofers-kanon" werd in Engeland 'n onverwacht groot succes. Het werk werd gekenschetst als een belangrijk modern toneelwerk. De Nederlandse ver taling is van Alfred Pleiter. VEENENDAAL Vanmorgen om half vier rukte een wagen van de politie uit omdat tussen Maarsbergen en Vee- nendaal een aantal kratten op de weg lag. Het bleken houten en plastic kratten te zijn die worden gebruikt voor het ver voer van levend pluimvee. De politie heeft de obstakels In de berm gedeponeerd en stelt een onderzoek in naar de identiteit van de eigenaar. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Sprang: J. Bos te Lunte- ren. Bedankt: voor Hendrik-Ido-Ambacht (vac. P. H. de Pree) (toez.): G. Jon kers te Hazerswoude. Geref. Kerken. Beroepen: te Zeist (vac. J. Pasveer): Th. Rienks te Sittard; te Hogersmil- i de: H. Procee, kand. te Lemmer; te Andijk en te Augustinusga-Surhui- zem: W. H. de Boer, laatstelijk vrij- gem. pred. te Vlaardingen. HILVERSUM I 18.10 Sportrubriek. 18.30 Voor de twintigers. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Mod. muz. (gr). 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Ste reo: Gev. pl.progr. 20.10 De familie Leenhouts, hoorspel (dl. 3). 20.35 Sa men uit - Samen thuis, Steravondprogr. 22.00 Stereo: Lichte orkestmuz. (opn.). 22.15 Wijd als de wereld: intern, oriën tatie in kerk, zending en oecumene. 22.30 Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkorgelconcert: oude muz. 23.15 He dendaagse muz. (opn). 23.45.Lichte gr. muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzen ding over politieke zaken, die de aan dacht verdienen. 18.30 Licht instr. en semble. 18.55 Voor de kleuters. 19.00 Gesproken brief. 19.05 Oude kamermu ziek met toelichting. IKOR: 19.30 Fa cetten van medemenselijkh., gesprek ken. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Stereo: Kamerorkest en pianoduo: oude en mod. muz. 21.20 Het Ronker-Contact, hoorspel. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Nipuwe gr. pl. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS: 19.00 Nws. in het kort. 19.01 Pipo de Clown. 19.05 De Verrekijker, intern, jeugdjournaal. 19.15 Van gew. tot gew. 19.35 Mensen in de sport: do- cumentair-informatief progr. 20.00 Journaal. TROS: 20.20 Mijn oom van Mars, TV-film. 20.45 Progr. over hand schriftkunde. 20.50 Hoe u er over denkt 21.05 Filmverslag over de hond Trös- sie. NCRV: 21.20 Geboren uit de Hei lige Geest: De Pinkster-beweging in Chili, documentaire. 21.50 Koningin Victoria, historisch TV-spel. NTS: 22.40-22.45 Journaal. 23.00-23.30 Te- leac: gepr. instr. (5). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nws. in het kort. VARA: 20.01 Mogul - Olie is macht, TV-film. 20.50 Achter het nieuws. 21.15 De Graaf van Monte Christo (IV), TV-feuilleton. 26.40 In Petten slijt men de atomen, filmreportage. NTS: 22.15-22.20 Jour- qaal. Geref. Kerken (vr\jgem.). Beroepen: te Delft: A. N. Hendriks te Ommen; te Surhuisterveen-Opeinde: J. J. Wildeboer te Driesum. Aangenomen: het beroep van samenwer kende kerken van Groningen (voor de missionaire dienst op West-Borneo): C. A. Versluis, laatstelijk missionair pred. van de kerk van Leerdam. Chr.-Geref. Kerken. Beroepen: te Mijdrecht: B. Bljleveld te Bussum. HILVERSUM.I NCRV: 7.00 Nws. en herh. SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.15 Lichte gram.mu- ziek. 7.30 Nws. 7.32 Koorzang (gr.). 7.40 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewij de muz. 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Lichte gr.muz. 9.00 V.d zieken 9.35 Wa terstanden. 9.40 Licht klass. gram.muz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Lichte gr.muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nws. 12.40 Variant: actua liteiten, reportages en muziek. 13.30 Stereo: Lichte gr. muz. 14.05 Schoolra dio. 14.25 Stereo: Filharm. Orkest van New York: mod. muz. 15.10 Literair klankbeeld. 15.30 In 't zilver: program ma voor oudere luisteraars. 16.30 Pia norecital: klass. muz. 17.05 Stereo: gr. muz. 17.30 Militaire orkesten. HILVERSUM II VARA: T.00 Nws., ochtendgymn. en soc. strijdlied. 7.23 Lichte gram. muz. (7.30 - 7.35 Van de voorpagina, pers overzicht.) VPRO: 7.55 Deze dag, me ditatie. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gram. muz. 9.00 Klass. muz. 10.00 Sch.- radio. 10.20 Lichte gram. muz. 11.00 Nws. 11.02 Voor de huisvrouw. AVRO: 11.30 Operamuz. 12.00 Stereo: Prome nade orkest: amus.muz. 12.27 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportparade. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Pianorecital: klas. en mod. muz. 14.00 Voordracht. 14.10 Bij de tijd en bij de thee, gevarieerd progr. VPRO: 15.30 Thuis, progr. voor thuiszittenden. 16.00 Nws. 16.02 Wiener Festwochen 1966: Berliner Staatskapel- le en solist: klass. en mod. muziek. 16.50 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.25 Stereo Nieu we gram. platen. 17.45 Act. HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Plaat ...maar raak: vrolijk ochtendprogram ma. 10.00 Nws. 10.02 Pop-party. 11.00 Nws. 11.02 Sorbet. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Lichte gram. muz. 12..05 Een uur tje Frans. 13.00 Nws. 13s02 Lichte gr. muz. 13.05 Gevar. gram. muz. 14.00 Nws. 14.02 Lichte gram. muz. 14.05 2x Top 10. AVRO: 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. 15.30 Oud plaatwerk. 16.00 Nws. 16.02 Gevar. platenprogr. voor automo bilisten. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05 - 18.00 Voor zessen: progr. voor tieners. DONDERDAG 27 OKTOBER 1966. DUITSLAND I. 10.00 Nws. 10.05 Journaal (herh. v. gisteravond). 10.20 Sportspiegel. 10.50 Spiel oder Ernst? TV-spel. 11.35 Act. en muz. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Nws. 16.45 Kinderpr. liedjes raden. 17.15 Kinderprogr. 17.30 Voor de kin deren: Vilma en King. 18.00-18.05 Nws. (Reg. progr. NDR: 18.05 Act. 18.16 Cul tuurspiegel. 18.50 Zandm. 19.00 Act. 19.21 Fiesta Mexicans. 19.59 Pr.overz. Journaal. 19.10 Noordelijke dieren (I). 19.40 Frankrijk met Duitse ogen ge zien). 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Der Kirschgarten, spel v. Anton Tse- chow. 22.10 Notities uit Warschau. 22.55 Journaal, weeroverz. en commentaar. 23.00 Interland bokswedstrijd Duits land - Hongarije. 0.10 Nws. DUITSLAND II 18.10 Nws. en weerber. 18.20 Act. en muz. 18.55 Der Brand von Rom, klein TV-spel. 19.27 Weerber. 19.30 Nws. en thema van de dag. 20.00 Der goldene Schuss. Amusementsprogr. Aanslui tend nws. 21.30 Forum. 22.30 Nws, weerber. en thema van de dag. t

De Vallei | 1966 | | pagina 2