eel felicitaties tijdens receptie van jubilerende eenzangers" In het stadspark komt 'n groot „feestterrein" Het Veenendaalse „kwajongenswerk kon er vroeger óók zijn Uit de oude doos (13) Plannen voor theehuis en midget-golf zijn nog niet van de baan Hoe is de stand REIN KOK Thunderball in ..Luxor" AGENDA SPEELPLAATSEN FINANCIËN DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 VEENENDAAL ln hel toekomstige stadspark „De Groene Velden" in de Engelenburg is een werkploeg van de Nederlandse Heidemaatschappij bezig een grote grasvlakte aan te leggen, die straks de functie van „feestterrein" zal krijgen. Elf dagen geleden is de Heidemaatschappij begonnen het terrein te egaliseren en verder te bewerken. Vele jaren lang werden festiviteiten en evenementen „achter het Postkantoor" aan de J. G. Sandbrinkstraat gehouden. Nu dat in verband met de uitbreidingsplannen van de gemeente niet meer mogelijk is, heeft men besloten nieuwe voorzieningen te treffen in hel stads park, dat al gestalte begint te krijgen. Langs de Groeneveldselaan zal een ruim parkeerterrein worden aangelegd, zodat de bezoekers van het nieuwe feest terrein in de onmiddellijke nabijheid hun auto kunnen stallen. De directeur van gemeentewerken de heer G. C. van Stuivenberg zei over dit project: „We zochten al lang naar een geschikte plaats, waar evenementen als beurzen en tentoonstellingen gehouden konden worden. Daarvoor biedt het park ons een goede gelegenheid, al vind ik op zichzelf de term „stadspark"' wel wat te deftig klinken. Door het park zijn wandelpaden van asfalt aangelegd, die de grote centrale grasvlakte omzomen. De beplanting, die geheel het karakter van „een stukje natuur" moet geven, zal nog dit jaar worden aangebracht. Het inzaaien van het gras staat wat later op de schema's van de Heidemaatschappij. Ook het parkeerterrein zal voorlopig niet wor den voltooid. De reden De heer Stuivenberg windt er geen doekjes om: „De financiën, u kent de financiële toestand van de gemeente. Die wreekt zich nu ook hier weer. Sim pel voorgesteld, zouden we kunnen zeg gen dat we zo veel werk doen als er geld is." In het oostelijke gedeelte van het park, het terrein dat begrensd wordt door de Grift en de Groeneveldselaan, zullen twee bijenstallen worden ge plaatst. „Toen de plaatselijke bijenvereniging van onze plannen hoorde, kwam van het bestuur het verzoek binnen om die stalletjes daar neer te zetten. Het dient alleen maar ter verfraaiing en om het publiek eens wat van de wondere bijen wereld te laten zien". De heer Stuivenberg weet verder te vertellen, dat het idee om in het ge noemde deel van het park een restau rant, of zoals hij zei, een theehuis te bouwen nog niet van de baan is. „Als er een exploitant komt, die een derge- ADVERTENTIE VAN UW HUISAPOTHEEK Het is nu de tijd om uw voorraad aan te vullen Straks komt de grieptijd DROGISTERIJ/PARFUMERIE Gelderland/hk. Hoogstr. Veenendaal. Tel. 2656 En hier' dan een heel stel „Veense kwajongens" op het bruggetje naar de ingang van de D.S. in de Zand straat. Deze foto werd genomen van af de oude Straatbrug. Men kijkt dus de Zandstraat in. lijk niitiatief wil nemen zullen wij daar niet onwelwillend tegenover staan. In ieder geval zijn de mogelijkheden om tot iets dergelijks te komen aanwezig. We hebben er bij onze plannen ter de- ge rekening mee gehouden." Wat concreter lijkt de suggestie om er ook een nridget-golfbaan aan te leg gen. Naar de heer Stuivenberg mee deelde is het welhaast zeker dat deze attractie gerealiseerd zal worden. Het park is vanuit verschillende rich tingen te bereiken. De hoofdingang komt aan de Groeneveldselaan te lig gen. Daar zullen twee dammen worden aangebracht, waarvan er een breed ge noeg zal zijn voor het wegverkeer. Het gehele park is in feite een eiland. De uitlopers van de vijver, die aan de Industrielaan ligt, omzomen het pro ject, dat ongeveer negen hectare groot is. Behalve via de twee dammen zal men het water ook door middel van enkele voetgangersbruggen kunnen pas seren. Zoals het nu wordt aangelgd zal hel stadspark zeker een belangrijk element zijn in de stadsverfraaiing, die Veenen daal op verschillende plaatsen in de gemeente tot uitdrukking wil brengen. Doch deze schone itiedaille heeft ook een keerzijde, want het park zal de. jeugd in de Engelenburg nauwe lijks tot speelruimte kunnen dienen. De heer Stuivenberg is liet niet deze opmerking maar ten dele eens: „Er zullen enkele kleine speelplaatsen worden aangebracht en bovendien is het nog geen uitgemaakte zaak of de jeugd wel of niet op de grote gras vlakte zal mogen spelen. Persoonlijk geloof ik niet, dat het de bedoeling is daar een soort voetbalveld van te maken Zowel de heer Stuivenberg als de heer Hollestelle, hoofdopzichter van de Nederlandse Heidemaatschappij, durfde zich niet aan een uitspraak te wagen omtrent de datifm, waarop „De Groene Velden" in gebruik zal kunnen^ worden genomen. „Dat hangt van zo veel factoren af", zei de heer Hollestelle, terwijl de di recteur van gemeentewerken een van die factoren bij zijn naam noemde: de financiën. Bij de dienst gemeentewerken ging men aanvankelijk van de veronderstel ling uit, dat de diverse werken het ef ficiëntst door de Heidemaatschappij zouden kunnen worden uitgevoerd. La ter heeft men deze mening herzien. „Wij konden sommige onderdelen van het werk zelf goedkoper. Het aanleggen van de vijver bijvoorbeeld. De Heide maatschappij neemt nu alleen het ega liseren. het pla.nten van de heesters en het inzaaien van, het gras voor haar re kening, kortom ae aanleg van het plant soengedeelte Desondanks spreekt de heer Holle stelle van „een voor ons heel leuk pro ject". De oppervlakte die nu door zijn maatschappij onder handen wordt ge nomen, zal naar schatting, vier tot vijf hectare groot zijn. Tenslotte aan de heer Stuivenberg de ze vraag. Wat gaat het geheel kosten? Een diplomatiek lachje gaat aan het antwoord vooraf. „Vraag het maar aan de wethou der....", geeft hij als voorzichtige -raad. Het „feestterrein" in aanleg. De Hei demaatschappij is begonnen met het egaliseren van de oppervlakte. Deze week werden enkele zandsoorten aan gevoerd, die gelijkmatig over het ter rein werden verdeeld. Op deze wijze verkrijgt men de juiste samenstelling van de aarde, waarin na de winter gras zal worden gezaaid. Het decor van het stadspark be staat aan de westelijke en noorde lijke kant uit de flatgebouwen van de Punt en de Engelenberg. VEENENDAAL. Zondagavond wordt er in „De Ruif" (het voormalige Aqua rium) aan de 'Nieuweweg weer een in- stuifavond gehouden. De instuivers uit Eist (Gld.) komen die avond op bezoek. „The Sunshiners" uit Gendt zorgen voor de muziek. VEENENDAAL Woensdag middag traden mej. M. C. van Slo ten uit Veenendaal en de heer C. van de Berg uit Eist in het huwe lijk. De bruidegom is lid van de jeugdcommissie van de voetbalver eniging „Musketiers"Bij het ver laten van het gemeentehuis zorg den de uspiruntjes van de Elsterse voetbalclub voor een erehaag, die door het jonge bruidspaar (de bruid is 20 en de bruidegom 21) met een gulle lach werd ontvangen. VEENENDAAL. „De Veenzan- gers" hebben de afgelopen veertig ja ren bewezen, dat een zangvereniging van een enorm cultureel belang kan zijn. Hun concerten voor bejaarden en zieken getuigen van het feit, dat liet mannenkoor ook deze mensen niet ver geet. Als men op deze voet weet door te gaan, betekent dit een goede stap in de richting van het gouden jubi leum". Dit zei de heer H. A. Nigtingh, afgevaardigde van het Koninklijk Ne derlands Zangers Verbond, gister avond in een jubileumtoespraak tijdens de door circa 250 personen bezochte receptie ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan van het Veenendaalse man nenkoor in hotel „De Korenbeurs". I De heer Nigtingh sprak vervolgens een woord van dank tot de Rijksover heid, die dit werk zo bijzonder steunt. „Ik verwacht", aldus de spreker, „dat het plaatselijk bestuur dit ook doet. Iemand, die arbeid verricht heeft nu eenmaal ook nog iets anders nodig". De heer Nigtingh achtte de culturele vrijetijdsbesteding van een ontzaglijk groot belang, zowel voor de beoefenaar als voor het geïnteresseerde publiek. De afgevaardigde van het Koninklijk Nederlands Zangers Verbond wees er vervolgens op, dat zich tijdens de re ceptie nog een jubilaris onder de aan wezigen bevond. Hij bedoelde hiermee de heer G. van der Meijden, penning meester van „De Veenzangers", die zich er als enige van het tegenwoórdi- ge koor op kan beroemen sinds de op richting lid te zijn. De heer Van der Meijden heeft ge durende vijfendertig jaar deel uitge maakt van het bestuur en behoorde tot de oprichters van het befaamde man nenkoor. De heer Nigtingh bood het jubileren de lid namens het Verbond een oorkon de aan met een daarbij behorende speld. Het bestuur van „De Veenzangers" ontving uit handen van de afgevaardig de een muziekstuk van Bern Joosen, getiteld „lm Sommer", Vele aanwezigen maakten van de ge legenheid gebruik „De Veenzangers" hun gelukwensen aan te bieden. Onder hen bevonden zich onder anderen bur gemeester mr. dr. J. Hazenberg, be schermheer en tevens voorzitter van 't ere-comité, de wethouders Ant. de Rui ter, C. N. van Kuyk en M. Bartmeyer, SKF-directeur, de heer Jonker en na mens het bestuur van de plaatselijke Rotary-vereniging ds. J. Overduin, als mede vele afgevaardigden uit 't plaat selijk verenigingsleven. Hedenavond om acht uur vindt in het I \e spelletjes van de jeugd uit het oude Veen, verschillen wel zeer met die van de tegenwoordige jonge ren. Wilde en soms wrede vermaken waren daarbij. Zo was er ook het ha- renspel. Dat verliep als volgt: een groep jongens stond opgesteld aan de ene kant van de straat. Via een aftel versje werd iemand aangewezen, die „ém was." Deze ging midden in de straat staan en dan moesten de jon gens van de ene kant naar de andere kant rennen. Degene die 'em was, moest er één te pakken zien te krij gen en hem net zo lang aan zijn haren trekken, tot hij zich overgaf. Dan moest hy óók helpen haartrekken. Dat er soms hele plukken haar sneuvelden, laat zich begrijpen. Er waren jongens bij, die pas in het uiterste geval zich overgaven. Hij, die het laatst overbleef was de winnaar. Als iemand zich kon losrukken, was hij vrij en rende dan dóór naar de andere kant... Dat bij de ouders dit spel weinig populair was, is zonder meer duidelijk. De gestopte en opgelapte kleren werden er door dit wilde spel beslist niet beter op. De vyfenzeventigjarige heer A. vertelt hoe ook hij eens bezig was met dit spel en als een bezetene tekeer ging om zich van zijn belagers te ontdoen, toen juist zijn vader voorbij kwam. A. schrok zich een hoedje, want hij zag er geheel verfomfaaid uit. Een groot gat in zijn lange zwarte kousen en meer van dergelijke versierselen... De blik die zijn vader hem toewierp, voorspelde weinig goeds. „Toen ik thuiskwam, zei mijn vader: „En nou gaan wij eens haren!" Nou, ik heb het geweten. Mijn vader had harde han den...." In mijn schooljaren" gaat A. ver der „had ik een vriend en die heette Willem van Ravenswaay, van het Benedeneind. Hij was de vader van de tegenwoordige dominee van Ravens waay Chr. Ger. Pred. te Arnhem. Het was een beste vent, maar je moest hem niet te na komen!... Ik kon heel goed met hem opschieten. Hij had de bijnaam Mozes. Hoe die daaraan kwam weet ik niet meer. Waarschijnlijk niet, omdat hij zo zachtmoedig zou zijn als Mozes, want dat was hij m.i. niet. Op een keer liep ik met een stelletje jon gens van mijn klas langs het Verlaat. Toen wy in de buurt van de Zwaay kwa men, zagen we Willem aan de over kant. Zoals dat vroeger altijd ging, be gonnen verschillende jongens Willem „uit te schelden", zo men dat heette. Hoewel Mozes een bijbelse naam was, gebruikten zij deze naam met weinig i fraaie bijvoeglijke naamwoorden, ten aanzien van Willem. Nu stond Willem bekend als een fikse krachtpatser. Toch waren de jongens niet bang, immers de Grift lag tussen hen en Willem in. Maar ze vergisten zich. Ze hadden niet gerekend met de impulsieve, vulkani sche natuur van mijn vriend. Met een vervaarlijke kreet sprong Willem met kleren en al, in de Grift, en zwom met forse slagen naar de scheldmaniakken toe. De jongens amuseerden zich koste lijk. Ach, die Willem. Hij is mesjokke geworden!... Maar weer rekenden zij mis! Voor ze er goed erg in hadden, stond de druipnatte Willem voor hen en sloeg ze links en rechts om de oren. In een ommezien waren ze allen ver dwenen. Mij deed hij niets, want ik had niet mee gescholden. Ik keek met respect naar mijn vriend en feliciteer de hem met zijn overwinning. Hoe hij thuis ontvangen werd, in zijn natte plunje, weet ik niet, maar ik denk er het mijne van"... IVe oppasser van een flink stuk bos- schage, vindt dat 't hoog tijd wordt om er een eind aan te maken!... Bijna elke dag sluipen een stel kwajongens zijn gebied binnen om eksternesten uit te halen. Vogelnesten verstoren was vroeger helaas een veel voorkomend kwaad van de jeugd. De verhouding, „mens-dier" en vooral de relatie, „jeugd-dier" was in doorsnee bedroe vend. Slechts heel langzaam kwam daar later pas verandering in. Vele ou deren kunnen zich de primitieve wreedheden (hoewel meestal on- of half bewust) tegenover het dier nog Burgemeester Hazenberg kwam tij dens de receptie de jubilerende Veen zangers van harte gelukwensen. Op de foto drukt hij voorzitter Schoute de ha- Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan het jubileumconcert plaats, waaraan medewerking wordt verleend door Hen ry Blackmon, bariton en Bep Visser- Hendriks, piano. FILMNIEUWS VEENENDAAL. Donderdag zal de vierde James Bond-film in 't Luxor- Ihealer te Veenendaal gaan draaien: Thunderball, een film naar het verhaal van Kevin McCIory, Jack Whittingham en Ian Fleming. In de hoofdrollen Claudine Auger, Adolfo Celi, Luciana Paluz/.i en natuurlijk de onverwoestba re Sean Conery als James Bond, agent 007, De titelsong wordt gezongen door de bekende zanger Tom Jones. De internationale misdadigersbende Spectre wil de Nato-landen na het ste len van atoombommen 300.000.000 dol lar afpersen. James Bond wil. na het beëindigen van een zware opdracht in Frankrijk, in Zuid-Engeland op adem komen. Dat lukt hem slecht. In het zuiden van het eilandenrijk zetelt namelijk ook het hoofdkwartier van Spectre en het duurt niet lang of de leden van deze bende trachten super-agent 007 uit de weg te ruimen. James Bond, ook niet voor 'n kleintje vervaard, bindt daarop de strijd aan met dé man van Spectre, chef Emilio Largo. Bond komt weer niet de nodige scho ne van die schoonheden de dood op mensen die nauwe banden onderhouden met deze agent 007, vinden verscheide- nen van die schoonheden de dood op een manier die eigenlijk helemaal niet bij hen past. Een groot gedeelte van deze film speelt zich onder water af en ook Bond mengt zich op zijn beurt in waarlijk ijzingwekkende onderwatergevechten. Ook deze Bond-film zit weer vol met de meest vernuftige uitvindingen. heel goed herinneren. Het is dan ook niet in de eerste plaats zijn piëteit te genover het dier, dat de oppasser doet besluiten, een eind te maken aan de brutale en vernielzuchtige waaghalze rij van de Veense jongens... Hij komt bij een paar bijzonder hoge bomen, waarin hij een eksternest ont dekt, hoog in de top. Aan de plat getrapte struiken en planten er omheen kan hij vaststellen, dat hier al heel wat jongens bezig geweest zijn om het ekstemest te bereiken. Uiteraard zon der succes tot nog toe, want anders hadden zij het nest wel stukgemaakt, zoals dat de gewoonte was. De man verbergt zich achter een dichte struik en wacht dan af... [yie jongens lopen in de richting van het bos. Ze scheppen tegen el kaar op, dat het een lieve lust is. De één durft nog meer dan de ander. Ze hebben gisteren een eksternest ont dekt in het bos en dat zullen ze nu gaan uithalen. Ze beseffen dat het een kwaad karwei is, want het nest zit bar hoog... Ze komen op de bewuste plek. De oppasser achter de struik vindt, dat hij maar aardig succes heeft. Hij blijl'l rustig op zijn plekje en laat de jongens eerst wat aanmodderen. Geen van de drie opscheppers wil de eerste zijn, die naar boven klimt. Dan zegt een van hen. die er wat deftiger uitziet dan de andere twee: wie van jullie het eerste boven is krijgt twee centen van mij. Een heel bedrag in die tijd. Nu klim men de jongens om het hardst, maar ze fiksen' het geen van tweeën. Dit schijnt de geldschieter te verdrieten, want na hun vergeefse pogingen ver wijt hij zijn vrienden: Schieten jullie maar gauw op. Jullie kunnen er niets van! Ik zal het wel even vóór doen! Behendig slingert deze dertienjarige zich in de boom en klimt als een aap naar boven. Al hoger gaat het. Als het maar goed gaat... De oppasser vindt het nu welletjes. Hij voelt zich geroepen te voorschijn te komen. Terwijl hij achter de struik vandaan komt, buldert hij: „Kom naar beneden, snotaap. Moet je straks je benen breken!?"... De jongen H. boven in de boom schrikt natuurlijk enorm. Zonder zich echter lang te bedenken, neemt hij een kloek besluit. Met een formidabele sprong zeilt hij naar beneden, uit de richting van de oppasser. Hij tolt een paar keer om zijn as en kijkt dan even ver suft rond. Vóór de toeschietende oppas- Opgetekend door RIK VALKENBURG VrtM&d»! - >thï«rkrk. ser hem kan grijpen, gaat hij "er als een pijl uit de boog vandoor, in de richting van zijn twee makkess, die hel hazepad reeds gekozen hadden. De op passer kijkt hem verbluft na. Hoe is het mogelijk, mompelt hij voor zich heen. Hij schudt zijn hoofd. De jongen had wel dood kunnen zijn. „Die jeugd van tegenwoordig toch", moppert hij verder. „Dan was het vroeger in mijn tijd anders" Ll«t eksternetst" heer A. verder zo gaat de „bleef toch niet gespaard. De volgende dag hoorden weer een paar andere jongens wat er in het bos voorgevallen was. Het werk te te zeer op hun kwajongens-eer om dit erbij te laten zitten. Ze besloten dat varkentje eens beter te gaan wassen... Op de afgesproken tijd ging het tweetal het bos in en kwam bij de hoge bomen. Ze gingen voor zichtig te werk en slopen lang rond. Toen wisten ze zeker dat de oppasser niet in de buurt was... Een van hen klimt vakkundig naar bo ven. Steeds dichter nadert hij het nest. Het angstige gekrijs van de oude ek ster, die over zijn jongen waakt, raakt hem niet. Eerlijk gezegd was de jeugd dat toen ook niet voldoende, soms in het geheel niet, bijgebracht. Als hij tot ongeveer anderhalve meter tot het nest lieden donderdag Korenbeurs, 19.30 uur: Lezing voor C.P.B. Verenigingsgebouw Eikenlaan, 20 uur: Jubileumconcert Veenzangers. Pniëlkerk, Hoofdstraat: 912, 1417 en 1921 uur: Expositie N.B.G. Bioscoop: Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „Thunderball". Morgen, vrijdag Julianaziekenhuis, 19.30 uur, jubileum Veenzangers. Phiëlkeeeerk, Hoofdstraat: 912, 1417 en 1921 uur Expositie N.B.G. RHENEX: Eigèn Gebouw, 20 uur contactavond W.S.V. „De Vrolijke Jantjes". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november, tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hca- seling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.0017.00 uur, bovendien dinsdagavond van 19.00 21.00 utir. Op woensdag gesloten. ADVERTENTIE Een blik op het hoge uiteinde van de Achterkerkstraat, nu de Molen straat. We zien ook hier heel wat kwajongens bij elkaar. De conjunc tuur was laag. de saamhorigheid hoog genaderd is. zet de ekster zich omge keerd op de rand van het nest en mikt de jongen een bepaalde straal precies in zijn ogen. ^Voedend is deze. Hij pakt zijn rode zakdoek en moet een tijd wrijven voor hij het spul verwjjderd heeft. Z'n maat onderaan de boom. lacht zich krom. In zijn woede klimt de belager van het eksternest nog ho ger de boom in en bereikt tenslotte zijn doel"... Tja, het slot is niet zö verheffend De jonge ekstertjes moesten he laas het onderspit delven. Praktisch niemand zag daar toen kwaad in Gelukkig kwamen er later opvoeders met meer inzicht en liefde voor de na tuur. Zij beseften dat het niet hielp de jongens te straffen. Hun ouders gingen hen immers voor in dit spoor... Nee, de jeugd moest liefde bijgebracht wor den voor de dieren in het bijzonder, en voor de natuur in het algemeen.- Een zegenrijk werk, dat nog steeds door natuurliefhebbers en kenners, met suc ces wordt voortgezet.

De Vallei | 1966 | | pagina 3