Rhenense heren op het culinaire vlak I Export in pluimveesector dit jaar iets toegenomen Stempelplicht kost Nederland veel geld Pater Umans viert gouden jubileum Spreekuur in de bergen mm Wie wil er zelf een vijgeboom kweken Koken en overkoken dè jas GRONINGENr Tërdenka Verlaten auto zat om boom gekruld „Landbouwbelang" vergadert in Buurtschapshuis Verkeerspuzzel Zorg om het water bleek ongegrond Rhenen November wordt „kip-maand" Wat blijft er over van de filatelie? Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer i Geen alkohol bij snelverkeer BURGERLIJKE STAND AAN U HE F Fabrieksstank CLOVISPOSTLS Pour Ie MU5ÉE POSTAL DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 II II RHENEN In de huishoudschool aan de Nieuwe Veenendaalseweg hebben sinds enkele weken talrijke heren uit Khenen en omgeving kook les van mevrouw Van Nimwegen. Het idee om deze lessen te geven komt van de directrice mej. Regte- ring. Zy plaatste een advertentie en zowaar kwamen er verschillende liefhebbers op af. Het is een wel zéér gemêleerd gezelschap, dat we in een van de kraakheldere keukens aantroffen. Er zit een kruidenier on der een sportleraar, een ryksamb- tenaar, een winkelier in woning textiel en -meubilering, alsmede een gepensioneerde. Maar ook was er de weleerwaarde heer pastoor drs. J. A. Wielens. Hem vroegen wy allereerst hoe hy er toe was gekomen 0111 aan deze kooklessen te gaan deelnemen, temeer omdat het ons bekend is, dat de pastoor het enorm druk heeft in zijn uitgestrekte parochie. „Nou ja, ik vond het wel leuk. Maar helaas moet ik er dus vanwege mijn drukke werk mee ophouden en daarom ben ik vanavond aan mijn laatste les bezig. Het lykt me wel handig om een beetje te kunnen kok kerellen, dan kun je jezelf redden wanneer het nodig mocht zyn". Wanneer de andere heren hun zit plaatsen aan de moderne fornuizen innemen schryft mevrouw Van Nim wegen het gerecht van de avond op een groot schoolbord. Er staat: „Ma caroni a la Milanaise": „Is dat een Italiaans gerecht, me vrouw „Neen, het gaat meer naar de Franse kant", zegt mevrouw Van Nimwegen lachend, terwijl ze denkt, nou, nou, die journalist mag ook wel eens op m'n lessen komen. Sportleraar Bobbink, hij geeft les aan een christelijke ulo-school in Rhenen en Amerongen en ook aan de meisjes van de huishoudschool, staat te grinniken. Wanneer we hem vra gen wat hij alzo geleerd heeft, dan blijkt dat hij al voortreffelijke haché kan maken, rode kool en bloemkool kan koken, verschillende soorten pud ding „onder de knie" heeft en dat va- nillevla maar tikken is. „Het moeilijkste vind ik de sper ziebonen. Ziet u, ik ben niet ge trouwd en thuis eet ik die dingen al tijd uit blik. Dan is het een kwestie van even opwarmen. Dat gaat dus wel. Maar om die dingen te koken moet je wel iets meer in je mars hebben". Waarom de heer Bobbink naar de ze kookles is gegaan? Hy is vlot met z'n antwoord, maar schatert het uit wanneer hij het uitgesproken heeft: „Om mijn toekomstige vrouw te ver lichten in de arbeid!" Neen, hij heeft nog nimmer iets laten aanbranden, wél laten overko ken. Maar dat is een heel ander ver haal. Na de lessen gaan de mannen vaak samen een biertje kopen in het café „Viaduct". Wanneer ze dan thuiskomen maken ze moeder de vrouw wijs dat ze hebben moeten over koken. De heer Seesink heeft een zaak in meubelen en woningtextiel aan de Herenstraat. Met een schortje voor vertelt hy z'n belevenissen. „Waar om deze kooklessen, meneer See sink?" „Voor de lol", is het goud eerlijke antwoord. De heer Seesink heeft zijn pro blemen. Ditmaal geen moeite met de sperziebonen, maar met de gevulde tomaat. „Ik kan die dingen maar niet goed krijgen", zegt hij meesmui lend. „Het gehakt rolt er steeds uit". Later bleek echter ook, dat hij die „dingen" niet gaar kon krijgen. „Waar smaakte 't dan naar?" „Ner- antwoord luidt heel eerlijk: "Ner gens naar!" Het is niet te hopen dat mevrouw Seesink dit leest. Haar man heeft thuis namely k al een keer mogen bakken en braden. „Drie-in-de-pan", zegt de heer Seesing, „Maar er kwa men er vier uit!" De heer Kooien, rijksambtenaar, een aktentas ander de arm, vindt niets moeilijk. Of jawel, het slaatje! Ook met de haché heeft hij het wel eens aan de stok. Of de heer Kooien thuis al eens gekookt heeft? Neen, neen, dat doe ik straks met de Kerstdagen wel!" De heer Van de Beek, eigenaar van de grote zelfbedienings^aak aan de Valleiweg, heeft het voornamelijk za kelijk bekeken. „Wanneer ik in m'n winkel sta, dan kan ik voortaan de dames voorlichting geven. Dat vind ik ergens belangrijk. Maar ik heb ook wel interesse in koken". Concierge Van de Heuvel stapt binnen. De fotograaf is aangeko men. want er moet een plaat ge schoten worden. En intussen verne men wij nog van de directrice, dat de cursus met vijf of zes lessen wordt verlengd, op speciaal verzoek van de heren. Ze hebben er echt wel lol in! ADVERTENTIE Staat goed. Zit goed. Draagt goed. Lente, zomer, herfst en winter een jas met altijd grote stijl. RHENEN Sinds Rhenen nieuwe wethouders heeft gekregen houdt mr. J. Deen, wethouder van publieke wer ken, spreekuur voor de inwoners. In het mededelingenkastje aan de gevel van het stadhuis stond het keurig net jes aangekondigd. De eerste „klant" was het VVD- raadslid A. Jansen. Hy meldde zich netjes bij de gemeentebode, maar kreeg te horen dat de wethouder we gens verblijf in Zwitserland afwezig was. De heer Jansen klaagde er zijn nood over in de raadsvergadering van afge lopen dinsdagavond. Toen wethouder Deen zich wilde verontschuldigen wim pelde de heer Jansen dat weg. „Dat is niet nodig", zei hij, maar hij had het toch maar eventjes fijntjes opgemerkt. De heer Deen deelde mede, dat de publikatie te vroeg was geschied! RHENEN Nabij Remmerden trof de rijkspolitie een personenauto aan die letterlijk om een boom „gekruld" zat. Niemand was bij het wrak aan wezig. Er wordt een onderzoek inge steld naar de eigenaar van de wagen. Misschien zit er een luchtje aan, want in de wagen rook het naar Schie dam» RHENEN De coöperatie „Land bouwbelang" komt vrijdag 28 oktober in het buurtschapshuis van Achterberg in algemene ledenvergadering bijeen. Op de uit tien punten bestaande agenda staat onder meer de behande ling van de balans en resultatenreke ning over het boekjaar 1965-1966, met het jaarverslag, een bespreking daar over en de bestemming van het over schot. Er komt verder een voorstel aan de orde om de verkiezing van het bestuur en commissie van toezicht in de toe komst te doen plaatsen vinden via kandidaatstelling. De heer E. J. v. d. Brink is aftredend en niet herkiesbaar, de heer W. de Jong is aftredend en wél herkiesbaar. Er zal een nieuw lid voor de com missie van toezicht moeten worden ge kozen, daar de heer G. van Laar af treedt en zich niet herkiesbaar heeft gesteld. Aan de hand van een serie leuke dia's worden veel wetenswaardigheden over de opfok en het mesten van kal veren verteld door een medewerker van de veevoederfabriek „Sloten", fa brikant van Spraymes en Sprayfo. Onder de aanwezigen zullen verder nog landbouwbenodigdheden worden verloot. RHENEN. Vanaf de Utrechtse straatweg naar het Koningshof loopt langs garage „De Rhoter" een twee- baansweg, die in het midden voorzien is van een rij bomen. Woensdagmid dag vond hier een lichte aanrijding plaats met lichte schade, doordat een automobilist vanaf de Utrechtsestraat weg de linker rijbaan nam. Uit een nader ingesteld onderzoek bleek, dat praktisch alle gebruikers over de linker rijbaan naar het Ko ningshof rijden. Er staat geen aanwij zing voor een verplichte rijrichting, doch normaal gesproken zou men hier de rechterkant moeten nemen. In samenwerking met de verkeers- groep uit De Bilt stelde de Rijkspolitie een onderzoek in. Zo op het eerste ge zicht lijkt men hier te doen te hebben met een verkeerspuzzel. De rechter zal nu moeten uitmaken hoe men hier moet rijden. De meest eenvoudige oplossing zal echter zijn er nu al de borden „ver plichte rijrichting" te plaatsen. RHENEN. Bij de behandeling van de jaarstukken van de N.V. Waterlei ding Mij. „Rhenen" maakte de heer De Jong (PvdA) zich in de gemeente raad zorgen over de verhoging van de tarieven. „De raad van commissarissen moet niet delen in het winstsaldo", stelde hy, „en dan de tarieven gaan verhogen". De burgemeester stelde de heer De Jong gerust: „Het winstsaldo van de commissarissen is van dien aard", legde hij uit, „dat zij er nog niet eens éénmaal per jaar van kunnen gaan eten!" Een andere bezorgdheid van hetzelf de raadslid gold de opmerking in één van de rapporten dat de radio-activi teit in het drinkwater voor Eist vijf maal zo hoog is als in het drinkwater voor Rhenen. De burgemeester legde uit, dat het bronwater in Eist minder diep komt dan in Rhenen. Daaraan was dit ver schil te wijten. Maar gevaar be staat er in géén geval, want volgens wethouder Deen was die radio-activi teit minder dan 1/10 deel van de hoe veelheid die gevaar kan opleveren. In Eist en Rhenen kan men dus rustig de kraantjes open zetten. RHENEN Tuinchef Wildekamp van Ouwehands Dierenpark heeft drie jaar geleden een stekje van een vijgeboom geplant. Hij is nu ten einde raad, want de plant groeit hem boven het hoofd. Elk jaar heeft hij heerlijke vijgen. Dat is ook nu weer het geval. Wanneer ze goed rijp zijn, wil hij de boom snoeien. De directie van het park heeft nu besloten voor de liefhebbers stekjes te reserveren. Wie dus zelf een vijgeboom wil kweken en lekkere vijgen wil eten, kan zich in verbinding stellen met Ouwehands Dierenpark. Op aanvraag worden geheel gratis stekjes van de vijgeboom beschikbaar gesteld. Bij voorkeur een briefkaartje schrijven en ni et telefoneren. Geboren: Pauline Barbara, d.v. P. B. Meyer en A. G. Bruin, Amerohgen. Ondertrouwd: P. R. de Jong, 26 jr. en G. van Tongeren, 19 jr. Getrouwd: H. J. Gerritsen, 32 jr. en C. C. Vermeulen, 59 jr.; H. van Wou denberg, 23 jr. en J. H. van Baaren, 25 jr. Overleden: Nicolaas Arends, 69 jr., e.v. T. E. Bounian, Veenendaal; Ste- phanus van Veenendaal, 65 jr., e.v. G. van Kreel. Ingekomen personen: R. A. Eger; J. H. van Ommen; J. C. W. van der Burg; H. Willems; A. te Velthuis; P.C. Scheepens; J. H. A. Mol; H. G. C. Eick- hoff; H. A. van Sloten; G. L. Hack J. H. Boetjil Nillan A. W. J. Kuijpers; P. Gunzel; C J. Hoekman; J. A. M. Volkerink; N. M. van der Spelt; D. F. Klaassen. Vertrokken personen: C. H. Boon- zaaijer; Ms M. Keunen; J. R. Porto Sordo; M. J. Korevaar; L. A. Abellah; A. M. Abou; K. H. van der Meyde; N. H. van Gulik, P. L. Vila Ferraira; M. M. Sarguini; E. van Beek. ZEIST De export van pluimveehouderyprodukten heeft dit jaar tot en met september 406,6 miljoen gulden opgebracht, 3,7 procent meer dan in de eerste negen maanden van 1965. De uitvoer van consumptie-eieren liep niet 3,9 procent terug tot 804 miljoen stuks en bracht 12,4 procent minder op, namelijk 97,8 miljoen gulden. Hiertegenover stond onder meer een toeneming van de export van geslacht pluimvee met naar hoeveelheid 8,8 procent tot 83,3 miljoen kilo en naar waarde. 14 procent tot 237,5 miljoen gulden. In augustus en september zette de dalende tendens in de uitvoer van con sumptie-eieren niet door. Er werden in deze twee maanden 164,4 miljoen eieren uitgevoerd, 20 miljoen meer dan vorig jaar. Op de openbare vergadering van het Produktscliap voor Pluimvee en Eieren in Zeist, deelde de voorzitter, de heer H. H. Garrelds, gistermiddag mee dat de producentenpryzen voor eieren aan de lage kant blyven: 1,75 per kilo in september (tegenover 2,43 vorig jaar) en 1,85 in de eerste twee weken van oktober (respectievelijk 2,34 en 2,40). De exportprys ligt sinds begin oktober tussen de 12 en 13 gulden per honderd stuks. West-Duitsland importeerde in augus tus voor het eerst in tien jaar minder dan 100 miljoen eieren, namelijk 92,7 miljoen. Ruim 80 procent van de Duit se import komt uit de E.E.G.-landen. Datzelfde kan niet worden gezegd van Italië, dat tot en met juli 240,5 miljoen eieren invoerde waarvan slechts 1,7 procent uit de partnerlanden kwam. Belangrijke leveranciers van Italië zijn Hongarije, Roemenië, Polen en China. De heer Garrelds zei in dit ver band dat Italië, de zwakke agrarische broeder in de EEG, nogal eens grote bedragen extra ontvangt als het „met de pet rondgaat". Hij zou het dan heel normaal vinden, als Italië eieren en eiprodukten bij voorkeur zou importeren uit de partner- landen. In september zijn 2,2 miljoen broedeieren ingelegd voor de legsec- tor. Het aantal ingelegde broedeieren over de eerste negen maanden van dit jaar is 32,8 miljoen, 8,9 miljoen minder dan verleden jaar. Als wij onze partij op bescheiden schaal nog willen meespelen, aldus de heer Garrelds, zullen er over het hele jaar gerekend toch zeker 45 miljoen broedeieren moeten worden ingelegd. In Duitsland is de inleg van broedei eren gestegen. De heer Garrelds sprak er zijn te leurstelling over uit, dat men in de Europese Ministerraad niet kan komen tot een gentlemen's agreement over de afschaffing van de stempelplicht voor eieren in het EEG-verkeer, ondanks de conclusie van de EEG-commissie, dat stempeling een discriminatie is die niet past in een gemeenschappelijke markt organisatie voor eieren. België steunt het Nederlandse standpunt, maar Duitsland, Frankrijk en Italië doen volgens de heer Garrelds krampachti ge pogingen om de onoorbare extre bescherming te behouden. Hij zei, dat dit Nederland in het af gelopen jaar 200 miljoen gulden heeft gekost. In de Ministerraad is volgens de heer Garrelds opnieuw gebleken, dat Duitsland niet bereid is tot afschaf fing van de stempelplicht, de Duitsers zouden in dat geval namelijk dan ook direct een gemeenschappelijke kwali teitsregeling voor eieren willen invoe ren. Frankrijk wil eerst een „diep gaande studie" voor tot afschaffing van verplichte stempeling wordt overge gaan. De Europese Commissie heeft aangekondigd, dat zij een procedure tegen de weigerende lidstaten zal be ginnen De heer Garrelds heeft de in druk dat Italië wel bereid zou zijn een eind te maken aan de stempelplicht. Met betrekking tot de marktsituatie voor het pluimvee zei de heer Garrelds dat de braadkuikens in september een exportprijs opbrachten van f 2,65 - f 2,75 per kilo panklaar gewicht. Be gin oktober daalde de prijs echter tot f 2,55 - f 2,70. De huidige contract prijzen voor de mesters zijn f 1.65 - f 1,70. De heer Garrelds acht op zich zelf een zekere druk op de markt niet zo ongunstig, al moet een situatie waarin de slachterijen op elke kilo af geleverd braadkuiken 5 tot 15 cent ver lies lijden, natuurlijk niet te lang du ren. De heer Garrelds merkte op, dat een betrekkelijk klein aantal exporteurs dat in moeilijkheden verkeert, de markt kapot kan maken. De 20 grootste slachterijen produceren 66 procent van alle geslacht pluimvee, de 20 grootste exporteurs nemen 76 procent van de export voor hun rekening. De resteren de 24 procent wordt uitgevoerd door 125 kleine exporteurs. De heer Gar relds hoopt, dat er spoedig een be slissing zal komen over de voorstellen tot structuurverbetering die al geruime tijd bij de minister liggen. De propaganda-eommi3sie van het Produktschap heeft een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken voor een reclame-campagne in het binnenland onder het motto „november-kipmaand". De heer J. A. M. Boersma sprak de vrees uit dat een groter binnenlands verbruik de moeilijkheden niet zal op lossen. Hij verwacht dat de verliezen in de slachterijen nog groter zullen worden en dat misschien pas tegen het voorjaar een bepaalde verbetering in treedt. RHENEN In huize „Fatima" te Rhenen, het bestuurscentrum van de paters, behorende tot de Orde van de H. Geest, is het zaterdag feest. Pater L. Umans viert dan zijn vijftigjarig priesterjubileum. Het feest in huize „Fatima" staat in een bijzonder teken, omdat pater limans de eerste mis sionaris is, die door de Orde werd uit gezonden. Bovendien is de jubilaris de eerste priester van de congregatie in Nederland, die zijn vijftigjarig jubi leum viert. De jubilerende pater reci- pieert zaterdag van 14.00-15.00 uur in het huis te Rhenen. De 76-jarige jubilaris werd op 28 ok tober 1916 in Frankrijk tot priester ge- .vijd. Kort daarop vertrok pater Umans ils missionaris naar Afrika. Hij was •oornamelijk werkzaam in de streek, lie op het ogenblik Tanzania heet. Zijn ïrbeidsterrein lag in het gebied Bura, .vaar de Wataïta-stam leeft. Ervaringen over het missiewerk in ^it gebied heeft de jubilaris beschre- /en in een boekwerkje getiteld „Der tien jaar onder de Wataïta". Na dertien jaar Afrika keerde pater Umans om gezondheidsredenen terug naar Europa. Hij werd overgeplaatst naar Parijs waar destijds het centraal bestuur van de congregatie zetelde. Tenslotte vestigde de jubilaris zich in Rhenen, waar hij nu ruim 20 jaar woont. Pater Umans houdt zich momenteel veel bezig met het La"bre-werk en heeft daarnaast een lichte administratieve taak. PATER UMANS Deze maand Is er weer heel veel nieuws uitgekomen. De rust is weer gekeerd van het belletje trekken voor de verkoop van kinderzegels. Rust is er bij de Franse posterijen niet, want bijna tweemaal in de week komt er een schrijven met foto's van de uitga ve van nieuwe zegels. Welgeteld ko men er in de eerst volgende weken maar liefst vijftien nieuwe zegels uit. Om te beginnen een zegel Vitrail de la Sainte-Chapelle. 1 Fr. in de kleuren rood, blauw, violet, zwart-blauw en groen. Deze zegel wordt uitgegeven ter herdenking van het feest van St. Hele na op 22 oktober. De zegel stelt een glas in loodraam voor uit de kapel die gebouwd werd door de architect Pierre de Monterau, architect van de Notre Dame. Door het verwerken van veel glas in lood in zeer fijne koepelbogen heeft de kapel een zeer broze en breekbare indruk. In totaal zijn er 67 medaillons' (waarvan de postzegel er een is) in verwerkt. Op 7 november komen er drie nieu we zegels uit in groot formaat voorstel lende Clovis, in bruin en rood; Ver- cingetorix in blauw en groen; Charle- main; Karei de Grote, rood en paars. Op 14 november een zegel ter herden king van het 100-jarige bestaan van de gesloten luchtverbinding, waarde 1.60, in de kleuren blauw, zwart en donker bruin. Op 21 november een groot for maat zegel voorstellende kasteel „De Val". Waarde 2,30, kleur, groen en blauw. In de kleuren zwart, blauw groen en ">od komt er een nieuwe ze gel uit in de waarde van 1 fr., voor stellende een wandkleed van De Lu- crat. De Belgische posterijen heeft op 10 oktober een reeks van drie bijzondere zegels en velletjes met toeslag uitge geven, gewijd aan de Zuidpoolexpedi ties. De onderwerpen stellen aanzich ten van het Zuidpoolcontinent voor en hebben betrekking op de door de Zuidpoolexpedities uitgeoefende activiteiten. 1 Fr. en 50 c., kleur smaragdgroen, landopmeting. 3 Fr en 1,50 Fr., violet, commandant Adrien de Gerlache. 6 Fr en 3 fr, oker rood, oplating van een weerballon. Het blaadje 10 fr en 5 fr zijn dezelfde af beeldingen, echter uitgevoerd in de kleuren fotografisch bruin, grijs, rood, blauw en zwart. Andorra komt met een speciale zegel uit in de waarde van 0.60 ter gelegen heid van de automatische telefonische verbinding met andere landen. Kleuren blauw, groen en rood. Op 20 oktober heeft de Surinaamse postadministratie twee byzondere fran keerzegels uitgegeven in de waarden van 25 en 30 ct. zonder toeslag. De te levisie-serie is ontworpen door de Su rinaamse kunstenaar R. Flu te Para maribo en stelt voor een televisie zendmast met oog en aardbol. De kleu ren zijn 25 ct rood en grijs-blauw, 30 ct. rood en olijfgroen. De prijs in Neder landse munt bedraagt f 1.10. En nu in vogelvlucht de wereld door om de nieuwe uitgaven op te zoeken. Afghanistan: Pashtunistandag (1), Her denking onafhankelijkheid '66 (2). Ar gentinië: Caritas zegel, Schrijvers (5). Engeland: Herdenking slag bij Has tings (8), deze serie wordt ook uitge geven met fosfor. Malawi: Kerstzegels '66 (4). Nieuw Zeeland: Kerstzegel '66. Brazilië: Militaire wet (1), Dichter (1). Burundi: Bloemenserie luchtpost (9). China: Schrijvers Congres (2), Be roemde mannen (2). Columbia: Vissen- serie (5). Belgisch' Congo: Nat. Le ger II (5). Cuba: Schelpenserie (7), Partij Congres (1), Duivenserie van 7 zegels. Duitsland: 30 pf, FIP-congres, Postkoets, Techniek (2), Sprookjesse rie '66 (4). Oost Duitsland: Gewichts- heffen (2). Ethiopië: Muziekinstru menten (5). Finland: UNO 20 jaar Unesco (1) en Rijkspolitie! 1). Laos: Internationale briefweek (4). Grieken land: Tabak (2). Groenland: Sprook jes (1) dierenzegel. Hongarije: Dag van de postzegel, een strip van vier zegels, Europese atletiekkamp. (8). Israël: Museum (6). Japan: Brug (1), nieuwe 75 sen zegel. Noord Korea: Pioniers (1), Fabrieken (2), Nationali satie industrie (2), Bloemenserie (4), Vissenserie (4), Bloedonderzoek (8). Zuid Korea: Volkstelling (2). Luxem burg: Europa centrum (2), Spoorweg postzegeltentoonstelling (2), Brug (1). Oostenrijk: Nationale Bibliotheek (4), Kinderzegel (1). Polen: Toerisme-serie (9), Dag van de Postzegel '66 (2). Cul tuur Congres (1). Roemenië: Ruimte satellieten (4), Waterplanten en bloe men (8), honderd jaar metrieke stel sel (2). Rusland: Vissenserie van vijf stuks. Spanje: Nieuwe wapenzegel nr. 57, Intern. Congres medisch (1), Toe- risme-serie (5). Slowakije: Ruimte satellieten (6). Venezuela: Guyana- landkaarten in twee blokken. Herden king Simon Bolivar (3). Herdenking R. Gonzalez (1). Zweden: Herdenking C. Almqvust (4). Zwitserland 10 c Alpen zegel. Voor deze maand is het dan weer een kleine greep uit de geweldige hoe veelheid van wat er deze maand alle maal is uitgekomen. Veel landen en vooral die kleine staatjes en staten die een zelfbestuur kregen, werpen zich vol energie op de uitgifte van postzegels. Momenten en belangrijke geschiedenispunten worden uitgebuit, folklore-, dieren-, sport-, vis sen- en bloemenzegels worden op de markt gegooid om 's lands kas te spek ken. Op het moment dat de rubriek „Onder de loep" werd getikt, wipte de P.T.T. RLPUBL1QUE I RAN CAI S l. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie weer een enveloppe door de bus met het laatste nieuws van de Franse PTT. Voor de Kerstuitgave kan men een serie van drie zegels bestellen ter waar de van vijf francs. Er worden niet meer series aangemaakt dan er be steld worden. Maar nu komt het eigen aardige, deze zegels mogen niet ge bruikt worden voor frankering. De hier bij afgebeelde zegels verschijnen om streeks 15 december. Wat de specula tieve waarde zal gaan worden? Al met al werkt dit de filatelie niet in de hand. Het wórdt eerder een gokspelletje. lOfl >adovce 'eport i V.t Impression taille douce *»Pf8ssion définitive Mijne Heren, Hierbij verzoeken wij u het volgende stukje in de „Vallei" op te nemen. Naar aanleiding van het uitgebreid artikel gaande over de nieuw geves tigde fabriek van de N.V. Go-Tan aan de Vogelenzang 37 alhier, voel ik me gedrongen hiertegen te ageren. Onze reukorganen zijn natuurlijk verschil lend van aard, maar om deze fabriek te karakteriseren met uitdrukkingen als „Om misselijk van te worden", vind ik sterk overdreven. Door mij zijn ook enkele bewoners in de directe omgeving van bedoelde fabriek gevraagd of ze last hadden van de door de fabriek verspreide geuren. Het algemene antwoord was dan, dat ze bij gunstige wind de fabriek wel ro ken, maar de geur niet onaangenaam vonden. In principe is het dezelfde geur die men in een Indische keuken aantreft. Mijn vrouw werkt ook praktisch dage lijks met vrijwel dezelfde ingrediënten in de keuken en dat doet ze r.u al zo'n 14 jaar, maar de eerste klacht van buren of wie dan ook moet nog binnenkomen. Verder denk ik hier met name aan Oosterse landen, waar vele van dit soort fabrieken werken en waar iedere keuken dagelijks soortgelijke geuren verspreidt en waar men altijd in open staande gebouwen werkt. Nooit zijn er soortgelijke klachten met minderwaar dige termen als gebruikt door de heer en mevrouw H. J. Campman en de heer Koekoek. Dat deze fabriek een bedreiging zou zijn voor het toeristisch Rhenen, wil er bij mij niet in. Mogelijk heeft een en ander diepere achtergronden. Hoe het ook zij, de manier waarop men de grieven in het openbaar brengt, vind ik onjuist en ondemocratisch. Men had als naaste buren beter ge daan eerst contact met de directie van de N.V. Go-Tan op te nemen en niet op deze wijze voor het grote pu- bleik in een totaal verkeerd daglicht te stellen. Ik vertrouw er op, dat van bevoeg de zijde een en ander objectief zal wor den onderzocht, waardoor achteraf zal blijken, dat de aangename geuren van deze rijsttafelproduktenfabriek vallen buiten de werkingssfeer van de Hinder wet. Het toerisme zal dan nog intensiever worden in de toekomst voor onze Greb- bestad en de mensen aan de Grebbe- weg kunnen gewoon blijven wonen. A. Hasselaar, Rhenen.

De Vallei | 1966 | | pagina 5