VALLEI Financiën e n Economie De ook Uw dagblad M; 14 kruiden HERBESAN Pleegzuster f 250,— voor P.I.T. Bloedwijn Duitse spoorwegen hebben Euro-loc Bankiershuizen gaan samen Vooruitzichten niet stabiel Union en Kaptein vrijwel rond Parochie-concilie in Veenendaal Joliannastichting nu geheel gereed Geen seizoenen meer bij Ouwehand Geen winst uit water Auto-supermarkt bij Van de Kolk Modern wonen in „De Engelenburg" Automobilist viel in slaap Plattelandsvrouwen proefden wijn in Scherpenzeel Kruidenthee UIT HET ZAKENLEVEN Fa. Malser exposeert HOOFDSTRAAT - VEENENDAAL ragina ft DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 Alleen bi| apotnek r of drQyist tegen onzuiver bloed, verstopping, hoofdpijn, puistjes, aambeien. 14 x heilzame kruiden kracht tegen deze ge volgen van onnatuurlijk leven (verkeerd voedsel, zittend leven). 14 nood- zakelijke kruiden vindt u in bij apotheker of drogist èf 1.80 per groot pak! I ABONNEERT I ui SLAP? Pleegzuster Bloed- w(jn maakt u weer fit en geeft u weer fur. Néém die bekende geneeskrachtige wijn met zenuwsterkende, bloedvormende en opbou wende bestanddelen - en voel u béter. schenkt nieuwe levenskracht UTRECHT Dr. Alfred Krupp von Bohlen und Halbach heeft de door zijn fabriek gebouwde eerste elektrische „Europalocomotief" overgedragen aan de president van de Duitse Bondsspoor- wegen. Het is een meer-systeem-loco- motief, die geen grenzen mqer kent, want de loc kan worden gebruikt voor alle (vier) stroomsystemen van de Eu ropese spoorwegen. Wisseling van loco motief aan de landsgrenzen is dus niet meer nodig. De eerste Duitse „Euro loc" gaat rijden tussen Keulen en Bel- gië-Nederland. Meer-systeem-locomotieven heeft de Nederlandse Spoorwegen niet. De Bel gen wel. Zij zijn geschikt voor drie- stroomsysternen. Deze locs zijn opgeno men in het T.E.E.-„wagenpark" en ver schijnen af en toe in Amsterdam. DEN BOSCH F. van Lanschot, bankiers, te 's-Hertogenbosch en ban kierskantoor Staal en Co N.V. te Den Haag delen mede, dat tussen hen een samenwerking tot stand is gekomen, waarbij v. Lanschot 'n belangrijk pak ket aandelen in de n.v. Staal verwerft. De transactie zal op 1 nov. worden geëffectueerd. Het communiqué ver volgt: Door een nauwe samenwerking wordt voor beide bankiershuizen een belang rijke vergroting van activiteiten ver wacht, welke ook een verdere verrui ming van de dienstverlening voor hun relaties tot gevolg zal hebben. Het is de bedoeling, dat de directie van het bankierskantoor Staal en Co onafhanke lijk zal blijven werken, zodat het tot nu toe gevoerde beleid zal worden voort gezet. Ondanks de voortdurende kre dietrestrictie en de verdere rentestij ging zijn de bedrijfsresultaten over het lopende boekjaar zowel van F. van Lanschot als van Staal en Co gunstig. De ontwikkeling over de resterende maanden van dit jaar wordt met ver trouwen tegemoet gezien. DEN HAAG. Het jongste kwar taaloverzicht van de EEG-commissie over de conjuncturele ontwikkeling in de gemeenschap, noemt de vooruitzich ten voor Nederland in de komende maanden voor het volgend jaar niet zo danig, dat een relatieve stabilisering van de kosten per eenheid produkt en de prijzen tegemoet mag worden ge zien. De stijging van de investeringsuitga ven zou nog kunnen verminderen, maar het ziet er qaar uit dat de ex pansie van de consumptieve bestedin gen slechts een betrekkelijk geringe vertraging zal ondergaan, temeer daar de spanningen op de arbeidsmarkt waarschijnlijk zullen aanhouden, al dus dit overzicht. De produktie zal vol gend jaar niet zo sterk kunnen toene men als in 1966. Enige verbetering van de lopende rekening van de betalings balans is mogelijk, maar de prijzen zullen vermoedelijk een verdere stij ging ondergaan, met name onder in vloed van de slechts weinig in beteke nis afnemende opwaartse beweging van de produktiekosten. Uit deze vooruitzichten vloeien vol gens de EEG-deskundigen de eisen voort welke aan de Nederlandse con- junctuurpolitiek gesteld moeten wor den: vooral in het kader van de begro- tingspolitiek van de overheid dient een werkelijk remmende invloed op de ex pansie van de overheidsuitgaven (in 't bijzonder van die welke niet op inves teringen zijn gericht) teweeg gebracht te worden, aldus zou men het tekort van de gezamenlijke overheidshuishou- dingen moeten verminderen en bijdra gen tot een verdere ontspanning van de arbeidsmarkt. zodat een sterkere beperking van de kostenstijgingen en daarmee de stabilisatietendensen wordt bevorderd. Van mevr. K. te Veenendaal ontvin gen wij een schrijven over haar Olean der, waarvan de botanische naam luidt „Nérium Oléander", behorende tot de Maagdepalmfamilie (Apocynaceae). De door haar opgesomde klachten wil Ik graag beantwoorden. Ongetwijfeld zul len meer mensen er hun voordeel mee doen! Volgens uw schrijven vallen de on derste bloemknoppen af en de bloemen verdorren. Daarbij worden de onderste scheuten geel en het blad valt af. Ver der heeft de oleander ook nog wat u noemt „schuim". De knopval en het verdorren van de bloemen is een duide lijk bewijs dat de plant gebrek heeft aan water. Een oleander vraagt in haar groei en bloeitijd veel water. Door het water toedienen in een bakje, waarin de pot staat, krijgt de plant onvoldoende wa ter. Giet dus op de potkluit! Het is aan te bevelen de plant éénmaal per week in een emmertje met water te zetten, zodat de potgrond goed doordrenkt wordt. Laat hierna de pot in de goot steen uitlekken. Giet nimmer met koud leidingwater. Steeds lauw water geven. Vergeet daarbij vooral niet geregeld bemesting te geven. Het schuim dat zich op de plant be vindt wordt door een „schuimbeestje" veroorzaakt. Het is een klein wormpje, dat zich met schuim omgeeft. Neem als bestrijdingsmiddel zeepwater met een scheut spiritus er doorheen ge mengd en borstel met een zacht borsteltje hiermee de aangetaste plek- (ken). Aan de hand van wat nu volgt kunt u nagaan wat de oorzaak van het een en ander is. De oleander heeft veel zon nodig. Zij stamt uit de landen gelegen rond de Middellandse Zee. De potgrond mag nooit uitdrogen. Op warme dagen moet men dus meermalen gieten en sproeien. Aan voeding (bemesting) mag het de oleander nooit ontbreken. In de winter mag de plant niet te warm staan en hoofdzaak is dat zij voldoende licht ontvangt. De plant mag men niet raak laten groeien. Na de bloei moet zij een flink eind teruggesneden worden. Dit komt aan de vorm ten goede. Wees niet bang om het mes of de snoeischaar er in te zetten. Ze mag wel zover worden inge kort, dat er maar een paar bladeren aan de scheuten blijven zitten. Ze lo pen spoedig weer uit en bloeien dan op de jonge scheuten weer heel gauw. In het voorjaar kan men de oleander gemakkelijk stekken. Zet de stek in een flesje met water en zet het flesje op een zonnige plek. Wanneer de stek jes voldoende wortels hebben, zet men deze in potjes met voedzame grond. Ik hoop u hiermede naar tevreden heid te hebben ingelicht. Laten anderen er tevens hun voordeel mee doen! 't Zou mij een groot genoegen zijn. Succes! Herfsttijdeloos (droogbloeier) Een zeer merkwaardig bolgewas, na melijk de „Calchicum autumtale" ook wel „herfsttijdeloos" genoemd, wordt weer aangeboden. Dit bolgewas is een „droogbloeier" die grote, op krokus ge lijkende bloemen, voortbrengt. Zonder water, aarde of voeding geeft zij na enkele weken fraaie bloemen in lila en rose nuances. Zo'n bol zet 'men gewoon op de vensterbank of op een tafeltje voor 't raam en dan ziet men het won der gebeuren. Be- **9*1 mooi effect verkrijgt men door als volgt te handelen. Zet één of meer van die forse bollen in een schaal (tje), bedekt met mos of lichte kiezelsteentjes. Zonder er verder de minste zorg aan te besteden voltrekt zich het experiment „van bol tot bloem". Is zo'n herfsttijdeloos niet juist iets voor u, beste lezeressen? Geen zorgen en toch fraaie bloemen! Na de bloei moet men de bollen direct in de tuin planten op een voedzaam plekje grond dat vochthoudend moet zijn. Tijdens de bloei of nadien vormt er zich geen blad. Pas in het voorjaar komen de bladeren te voorschijn. In mei brengt de bol drie bladeren voort die enigszins op die van 't lelie tje van dalen gelijken. Tussen de bla deren zit dan een driehoekige zaad vrucht of doosvrucht. Het is met de herfsttijdeloos aldus: deze doosvrucht (voorjaarsvrucht) en de najaarsbloe- men behoren bij deze zeer merkwaar dige bolgewassen niet zoals dit bij zo vele gewassen is, tot één en dezelfde groeiperiode. Het tijdens de bloei in het najaar bevruchte vruchtbeginsel blijft tijdens de winter verborgen voor ons oog en ontwikkelt zich pas in het daar op volgend voorjaar tot een vrucht. Bij onze studie „Plantkunde en -ter minologie" noemde onze leraar de plant schertsenderwijze in Latijnse uitspraak „filius ante matrem" of op z'n Hollands gezegd „de zoon vóór de moeder", hetgeen volgens mijn opvat ting toch ook op schijn moet berusten. Ik zal hierop niet dieper ingaan, 't is té zware kost. Al met al, schaft u zich enkele Cal- beste lezer (es) verzet zich nu nog ers) aan. Ze geven u veel genoegen. Het is een leuk .experiment, dat men moet beleven. De zonnebloemen, goud om zwart, Wat zien zij donker, diep in haar hart. Ziet de dahlia's! Rood als de na- jaarsgloed Hangen zij zwaar; gelijk een ge- plaagd gemoed. Steeds dieper dalen wij de nacht schuit in en we staan opnieuw voor maanden van tegenstellingen, waarin Moeder Natuur zich erg vriendelijk, doch ook zeer grimmig kan gedragen. Maar vóór wij nog denken aan ijsver maak en sneeuwlandschappen moet er op de weerkaart nogal wat veranderen. Nog staan diverse herfstbloeiers er vol ornaat te bloeien, nóg schitteren de dahlia's in volle kleurenpracht en in hun fraaie vormen, totKoning Win ter zijn heerschappij wil doen gelden en een aanval doet en wij 's morgens de ruiten met ijsbloemen beschilderd zien We kunnen nog een tijdje genieten alvorens het plantenleven geheel in rusttoestand is overgegaan. Het leven, beste (lezer(es) verzet zich nu nog sterk tegen de naderende dood. Als ik van U, o Goede! scheiden moet E. J. Grijsen - Rhenen. ELST De collecte voor het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront heeft in Eist f 251,- opgebracht. Het plaatse lijke comité dankt allen, die aan het tot stand komen van dit resultaat heb ben meegewerkt. VEENENDAAL Maandagavond 14 november zullen de parochianen van de Salvator- en WillibrordParochie voor 't eerst een parochieconcilie kunnen be zoeken. Deze avonden en ook die er og zullen volgen staan onder leiding van pater Van Kaathoven. De ge sprek savonden zullen steeds tweemaal worden gehouden, eenmaal bij de Sal vator- en eenmaal bij de Willibrord-Pa- rochie. Het programma omvat een ver scheidenheid van gespreksstof en is verschillend voor de diverse leeftijds groepen. Er wordt onderscheid ge maakt tussen de stof voor dames, he ren en de jeugd van 15 tot en met 17 jaar en de leeftijdsgroep 18 tot en met 25 jaar. De diverse onderwerpen zijn: „de zondagse eucharistieviering", „geloof en gezin" en „geloof zegt me niets". Voorts is er een speciale praatavond voor heren. Tijdens dit parochie-concilie zullen geen „taaie" preken worden gehouden, zo verzekerde men ons. Integendeel, het zijn echte praatavonden waar iedereen gelegenheid krijgt vragen te stellen, met ideëen te komen enz. ARNHEM. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. A H. J. Bartels, heeft vandaag in het Huis der Provincie te Arnhem de offi ciële opening verricht van de nieuwe kliriek, het medisch centrum en het hoofdgebouw van het Revalidatiecen trum voor Kinderen „Johannastich- ting". Door het gereedkomen van de nieuwbouw en doordat men gebruik heeft gemaakt van gegevens die zijn ontleend aan de jongste ontwikkelin gen, mag het tot de best geoutilleerde centra van ons land worden gerekend. Tijdens een persconferentie die giste ren werd gehouden toonde de genees heer-directeur, dr. A Klapwijk, zich speciaal ingenomen met de nieuwe ob servatiekliniek en een afdeling film en fotografie. Voor opname beschikt het centrum nu over 184 bedden. De observatie wordt van primair be lang geacht, omdat men daardoor een zo volledig mogelijk inzicht in de reva- lidatiemogelijkheden van minder-vali- de kinderen kan verkrijgen. Het medisch centrum van de „Johan- nastichting" was tot voor enige weken tijdelijk gehuisvest in 'n houten noodge bouw, maar nu is een geheel nieuwe outillage ter beschikking. In dit cen trum is onder meer een afdeling voor aangepaste tandheelkunde aanwezig, terwijl tevens de mogelijkheid is ge slapen om pas afgestudeerde artsen een op de revalidatie gerichte oplei ding te laten volgen. Op de persconfe rentie werd meegedeeld dat medio no vember de eerste 25 bewoners hun in trek zullen nemen in „Het Dorp". Ook zij zullen profiteren van de mogelijkhe den van het nieuwe medisch centrum en hét paramedisch therapiegebouw van de „Johannastichting". „Door de voltooiing van de werk zaamheden is", aldus dr. Klapwijk, „tevens een einde gekomen aan de soms behoeftige tijdelijke huisvesting van de medische, de maatschappelijke en de economische dienst". RHENEN Ouwehands Dierenpark is het gehele jaar voor het publiek open gesteld. Velen weten dat nog niet. Dagelijks komen er omstreeks deze tijd van het jaar telefoontjes binnen met de vraag: kunnen we nog terecht. Nu de auto gemeengoed wordt is het in het park in alle jaargetijden een komen en gaan van bezoekers. Vooral in de herfst met z'n prachtige tinten is een bezoek aan het dierenpark alleszins de moeite waard, evenals in de winter, wanneer de sneeuw soms voor zo'n prachtig decor kan zorgen. Met de herfstvakanties in zicht be looft het weer een drukte van belang te worden. Vele dieren zijn mooier dan in de zomer, nu ze al weer hun wintervacht hebben „aangetrokken". RHENEN De V.V.D.'er A. Jansen informeerde belangstellend bij de voorzitter van de gemeente raad of wethouder Deen financieel geïnteresseerd is bij de N.V. Wa terleiding Maatschappij Rhenen". Hij had namelijk een postje ge vonden ten name van de heer Deen tot een bedrag van f 21.08. De heer Deen gaf zelf het ant woord op de vraag. Destijds had hij samen met een accountantsbu reau f 10.000,verdiend voor de maatschappij. De accountant diende een reke ning in van f, 3.000,Hijzelf had s/echts een reisje met zijn auto ge declareerd en wat postzegeltjes! WÉÊÊÊmMÊmMmÊm£ - Wmm mm m i VEENENDAAL Garage Van de Kolk aan de Kerkewijk in Veenendaal, reeds lang bekend om de service, die er verleend wordt in de volautomati sche auto-wasafdeling, gaat de activi teiten uitbreiden. Naast de wasinrich ting wordt vrijdagmiddag een „auto shop" geopend, die het beste een su permarkt voor auto's genoemd kan wor den. In diverse gondola's zullen onge veer 700 artikelen uitgestald worden in prijzen variërend van een kwartje tot vijfhonderd gulden. De artikelen in de autoshop zullen ge schikt zijn voor alle merken auto's. Naast de autoshop is een verkoopmaga zijn ingericht voor de specifieke Ford onderdelen, zoals dat tot nu toe boven de garage was bevestigd. De nu voor de shop en het magazijn in gebruik ge nomen ruimte is de oude machineka mer van de gasfabriek. Om enige indruk te geven van wat er allemaal te koop zal zijn in deze „su permarkt", doen we een greep uit de artikelen, die we er aantroffen: anten nes, rugsteunen, pechlampen, make-up- autospiegels, autokompassen, wielsier- ringen, kinderzitjes, auto-plaids, spon zen, dakhoezen, versnellingshandleknop- pen, enz. Het is een gezellige ruimte geworden, die de autobezitter ongetwijfeld noodt tot kopen. Op het achterterrein is een ruime parkeerplaats ingericht, zodat de toekomstige klanten van garage Van de Kolk hun wagen gemakkelijk kwijt kun nen. VEENENDAAL In de „Engelen burg" zijn twee flats ingericht als mo delwoning. De fa. Matser heeft tot eind november de beschikking over deze wo ningen gekregen, en toont hierin, hoe men modern en toch gezellig een wo ning kan inrichten. Er is een voorbeeld gegeven van een voordelige en moder ne woninginrichting, terwijl de andere in een wat meer klassieke stijl is ge houden. De ene woning is bedoeld als voor beeld voor jongere mensen. De vloer van woon- en slaapkamer is belegd met een tegelbedekking, waardoor een soort eenheid in deze twee vertrekken is verkregen. In de woonkamer is een bankstel geplaatst en een eethoek. De gordijnen zijn van moderne stoffen, waarbij men de vitrage vaak vóór de „overgordijnen" hangt. In een der slaapkamers, die als stu deerkamer is ingericht, heeft men een uitneembare parketvloer gelegd. Een andere kamer is als een gezellige kin derkamer ingericht. Het geheel van de inrichting komt op een vrij laag bedrag, gerekend naar wat men tegenwoordig voor het inrich ten van een woning moet uitgeven. De tweede woning is meer bedoeld voor de wat oudere echtparen, die om wat voor redenen dan ook hun huis op nieuw willen of moeten meubileren. Doordat wat klassieker aandoende mo dellen gebruikt zijn, zijn de aanpas singsmogelijkheden niet zo groot. De keuken is hier ingericht als „eetkeu- ken", waardoor in de kamer ruimte is voor een fors bankstel. Ook daar ont breekt echter een „eettafel" niet. De vloerbedekking in deze woning is van een kostbaarder kwaliteit, maar ook hier is veel met tegels gewerkt. In de woonkamer ligt een tegelvloerbe dekking, die na enige weken indien alle tegels in dezelfde richting gelegd worden niet van een gewone vloer bedekking te onderscheiden is. De uitvoering in tegels heeft het gro te voordeel, dat men gemakkelijk een gedeelte van de vloerbedekking kan vervangen na een ongelukje. Ook in dien men korte tijd na het leggen van de vloerbedekking gaat verhuizen, bie den de tegels voordeel: men kan ze meenemen, wat in de meeste gevallen met een normale vloerbedekking niet mogelijk is. Bijzondere aandacht vraagt de in de ze flat ingerichte meisjeskamer. Deze is geheel uitgevoerd in een aanbouw- systeem, dat een leuk effect geeft en bovendien zeer praktisch is. De in wit gehouden oudersslaapkamer doet gezellig aan. VEENENDAAL Gisteravond om streeks zeven uur viel de heer J. B. uit Amersfoort, die met zijn auto over Rijks weg 12 reed, in slaap. Hierdoor zwenkte de auto naar links, en nadat enkele paal tjes waren geramd gleed hjj ongeveer zestig nieter langs de middenbermbe- vei liging. Door de botsing schrok B. wakker. Hij wist zjjn wagen rechts van de weg tot stilstand te brengen. Bij een onderzoek bleek, dat de rem men van de auto niet in orde waren. Voor een nader onderzoek is de auto naar een garage in Veenendaal gesleept. Tegen B. is proces-verbaal opge maakt. SCHERPENZEEL De Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen, afde ling Scherpenzeel hield dinsdag een vergadering. Op het programma stond o.a. het wijnproeven. De avond werd geopend door de voor zitster, mevrouw Dijkstra-Willems. Drie bestuursleden zijn aftredend en voor het nieuwe bestuur zijn vijf kandidaten nodig. Hierna werd op initiatief van de heer Schimmel door de fa. Stietman uit Zeist wijn aangeboden. De dames kon den uit vele soorten kiezen. Ook werden er nog dia's vertoond en na afloop was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die dan ook niet achterwege bleven. AMSTERDAM De besturen van de n.v. Union rijwielfabriek (Den Hulst) en van de motorrijwielfabriek Kaptein N.V. (Arnhem) delen mede dat voldoende aandeelhouders van Uni on (96 procent) en Kaptein (100 pro cent) van het aanbod tot omwisseling van hun aandelen gebruik willen ma ken. In een vergadering van de geza menlijke besturen der beide fusiepart ners werd besloten dat de officiële op richtingsakte van de houdermaatschap pij „samenwerkende rijwiel- en motor industrie Unikap N.V." zal worden ver leden op 27 oktober. Tot directeuren der Unikap werdee benoemd ir. H. G. van den Berg, di recteur van Union en ir. J. J. Kaptein, directeur van Kaptein. Tot commissarissen werden benoemd de heren ir. B. J. van den Berg, G. van den Berg, G. J. Harmsen, W. C. Kaptein, J. Labruyere J. C. Noblet en M. Vilmer. (Zoals bekend is tijdens een buiten gewone aandeelhoudersvergadering van Union op 28 september van aandeelhou derszijde nogal wat kritiek geuit op de omwisselingsverhouding, die geldt voor de ruil van aandelen Union en Kaptein in Aandelen Unikap). MODE! Gedistingeerde mantel van zacht diagonaal velours met Royal wasbeer kraag 229.- Effen Shetland met „ruiten troef kraag" in grijs en beige met „zuiver scheerwol" etiket 119.- Vrijdagavond tot 9 uur geopend Woensdag tot 1 uur geopend Brillante kwaliteit Moderne mouwinzet Spits Nutria col-kraag diverse kleuren - tot maat 50 135.- Tailleur zuiver scheerwol met Spits Nutria col kraag 119.-

De Vallei | 1966 | | pagina 6