Veiling van de goudschat uit Serooskerke zeer in trek Kamer was een bijeen uur HOOFDSCHOTEL Mr. Biesheuvel zette de voet dwars Kamercommissie onderzoekt of gemeente fouten maakte BIEDINGEN UIT DE HELE WERELD „Piper Cub" viel: 1 dode In horecasector minder sterke omzetstijging Van overval verdachten bij toeval aangehouden Zeeuwen komen in drommen Prof. Zijlstra 's weigering Protestmars wegens bouwvallige school Vlaardingse woning ongemotiveerd ontruimd? Ziekenfondsen houden de deur open Unieke munten Van wiet GEKORTWIEKT 1 4a Snoep verstandig eet 'n appel Nu leerlingen in Zweden in staking WIE NU Snoep verstandig eet 'n appel 0 Rotterdam krijgt een crematorium. Snoep verstandig eet 'n appel 0 De Amsterdamse politie heeft twee slopers aangehouden, die evenals een reeds eerder gearresteerde zeeman ervan worden verdacht bij een expedi tiebedrijf in Amsterdam koelkasten en wasautomaten met een gezamenlijke waarde van circa f 9.000,- te hebben gestolen. DONDERDAG 27 OKTOBER 1966 (Van onze Amsterdamse redacteur) Met bussen vol komen belangstellen de Zeeuwen kijken en bieden o/ de veiling van de goudschat uit Se rooskerke: 15 en 16 november in hei Carlton-Hotel te Amsterdam. Veiling houder Jacques Schulman, expert-nu- mismaticus, verwacht mede door deze belangstelling van outsiders een hoge re opbrengst dan de door hem ver richte taxatie van in totaal f 506.590,-. Hij heeft ons gistermorgen verteld, dat schriftelijke biedingen uit de hele we reld bij hem binnenstromen, met com missies tot ver over de door hem in de catalogus aangegeven schattingen, die gebaseerd zijn op „wat normaal is in deze handel". Veel belangstelling to nen, behalve particuliere verzame laars, tal van musea en zelfs officiële instellingen als 's Rijks Munt en de Nederlandse Bank. Niet geveild worden de munten zes stuks die nog verleden week te voorschijn kwamen uit het minuscule preiveld van boer Christiaanse in het hart van Serooskerke op Walcheren. De officiële vondst blijft beperkt tot de 1028 stuks, die zijn geïnventariseerd. Daarvan werden 150 „stukken" al ge reserveerd voor zowel de vinders, de gemeente (waarvan zij de grond had den gepacht en die dus mede-eigenaar is) als ook het Koninklijk Penningkabi net. De 118 indertijd, enige maanden te voren, illegaal gedolven en in de han del gebrachte munten worden in de catalogus wel genoemd, maar er staat niet bij vermeld wat zij hebben opge bracht. Veilinghouder Schulman heeft begin 1965 trouwens ook deze voor proef in huis gehad, zonder te weten uiteraard van de onwettige herkomst. Hij zegt: „Achteraf blijkt de indeling der munten verhoudingsgewijs onge veer gelijk te zijn geweest en dat zal wel net zo gelden voor de opbrengst: een gemiddelde van ruim vijfhonderd gulden per stuk". Overigens heeft de officier van Justi tie in Middelburg nog steeds niet be slist wanneer de betrokken „oneerlijke vinder" een sloper van het huisde dat op deze grond heeft gestaan, boven de goudschat (die toen we nog in een pot zat) zal worden volgd. Hij is in afwachting hiervan c, vrije voeten gesteld. Aangezien veilinghouder Schulman ook de toen nog qua herkomst onbe kende munten heeft geveild, te zamen met andere collecties, is thans bekend, dat daar geen unieke exemplaren bij zijn geweest. De halverwege volgende maand te veilen schat telt echter wel twee volstrekt unieke exemplaren, die te boek staan voor f 9.000 het stuk. Al lereerst nummer 535 een gouden reaal met de kop van Philips II van Spanje, geslagen in de negentiger jaren van de 16de eeuw te Doornik. Hiervan is nog maar één ander exemplaar be kend. Even zeldzaam is nummer 794, ook een munt met Philips II. Deze beide goudstukken behoren tot de afdeling Buitenland en zullen op de tweede dag worden geveild. Dan zal volgens veilinghouder Schulman de be langstelling wel een stuk minder zijn. Hij verwacht enkele honderden belang stellenden bij het begin van de veiling, want dan gaat het om munten ruim de helft van het totaal uit de Neder landse gewesten: Gelderland - 's-Hee- renberg (123), Holland - Gorinchem (22), West-Friesland (17), Zeeland (23), Utrecht (64), Friesland (15), Overijs sel (30), Deventer - Kampen - Zwolle (3), Groningen (1), Brabant - 's-Herto- genbosch (182), Maastricht (8), Vlaan deren (13), Henegouwen (1) en Doornik (66). Alleen op speciaal verzoek zal een bieder tijdens de veiling in de gelegen heid worden gesteld de betrokken munt nog nader te bekijken. „Wij zullen ze niet ter tafel tonen; dat is geen dóen. Wel houden we uiteraard twee kijkda gen 12 en 13 november in onze zaak: Keizersgracht 448". Daar ligt op dit moment de schat al hoog verzekerd in een brand kast. Elke munt is verpakt in een plastic zakje, voorzien van nummer gerangschikt op houten laden. Wij hebben er gisteren even naar mogen kijken: een imposante aanblik na tuurlijk, maar het viel wel op, dat bij nadere beschouwing elke munt in *feite zeer dun is. Intussen is nog steeds niet bekend wie de eigenaar van de schat moet zijn geweest.Veilinghouder Schulman heeft bij zijn nasporingen wel een aanwijzing gevonden, die misschien houvast geeft. Binnenkort hoopt hij een artikel hier over in de vakpers te publiceren. Hij wilde ons wel alvast vertellen wat daarin komt te staan: „Vlak bij de vindplaats van de schat heeft vroeger een buitenplaats gestaan. Walcheren was tijdens de zeventiende eeuw een welvarend gebied, dank zij de handel op Oost-Indië. In het toenma lige huis „Om" woonde ten tijde van 't verbergen van de schat 'n rijke gie rigaard: Jan de Knuyt. Ik meen, dat hij best de schat kan hebben begraven. Wij weten van deze Zeeuw, dat hij zich kleedde als een bedelaar. Zijn rijkdommen zou hij mede hebben ver worven door zich te verkopen aan Spanje en dat stond toen halverwe ge de tachtigjarige oorlog gelijk aan landverraad, heulen met de vijand. Overigens was het in 1622 vermoe delijk-het jaar, dat de collectie werd begraven tamelijk rustig in Zeeland. Er is geen reden om aan te nemen, dat het hier een oorlogskas betreft. Wel staat vast, dat de schat ook in de ze ventiende eeuw van grote waarde was. Voor de meer dan 1000 munten van elk ruim tien gram gouds (destijds veer tien gulden waard) kon men toen bij voorbeeld wel 600 kalveren kopen. Een dominee moest in die dagen met zijn vrouw leven van 542 gulden per jaar... Voor veilinghouder Schulman 60 jaar oud, 40 jaar in het vak is het overigens geen uitzonderlijk grote vei ling. „Wij komen hier geregeld boven het miljoen. Wel betreft het natuurlijk een uitzonderlijke vondst. Mijn groot vader, die de zaak eind vorige eeuw heeft gesticht ik ben dus de derde generatie heeft ook al een soortge lijke schat geveild destijds, namelijk de enorme muntvondst 8662 goud stukken uit Amersfoort". ADVERTENTlh VLEES 'Smakelijk eten' tip no.5 van chef-kok HENRI EKSTEEN: HORS D'OEUVRE VARIÉ 'n Verrukkelijke variatie op het thema voorgerecht. Schik op een schotel allerlei plakjes fijne vlees waren. Om maar iets te noemen: ham, lunchworst, rookvlees, ros bief, cervelaat, fricandeau. Hier en daar een tipje mayonaise erop. Garneren met een waaiertje augurk en zilveruitjes en klaar Is 't voor gerecht. PubliKatie van Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vieesoonserven ÏÏMÈW m Close-up van een van de ruim duizend munten uit de „Schat van Seroosker ke" die 15 en 16 november geveild zullen worden. Nu nog weet veilinghouder Schulman precies waar de toen verkochte munten zijn gebleven, wat ze toen en ook later op veilingen hebben opgebracht. „Wij onderhouden hiervoor een systeem met inmiddels wel meer dan een miljoen kaarten". De prijzen van thans worden mede door die informatiebron bepaald. „Een munt, die in 1939 werd geveild voor f 25,- is thans twintig keer meer waard bij voorbeeld. De grote stijging in waarde dateert uit het begin van de jaren zestig. Er bestaat een beter contact' tussen de verzamelaars onderling en de belang stelling voor munten in het algemeen stijgt ook. Het is in het geval van Se rooskerke bijzonder belangrijk geweest, dat de deskundigen deze collectie als geheel geruime tijd hebben kunnen be studeren. Men leerde er veel van over wat er destijds allemaal met dit geld werd gedaan, hoe de handelsroutes lie pen en dergelijke. Vooral de directeur van het Konink lijk Penningkabinet in Den Haag, dr. H. Enno van Gelder, heeft wat dit be treft belangrijk werk kunnen doen. Meer hierover kan men aan de weet komen op de tentoonstelling die op dit moment in zijn museum wordt gehou den: „Wat deden zij met hun geld". In ons land houden enkele duizenden zich bezig met het verzamelen van munten, aldus taxeert Jacques Schul man. Verreweg de meesten beperken zich daarbij tot munten van het Ko ninkrijk. Hooguit een tweehonderd vijftig welgestelde numismaten heb ben collecties van een zekere faam. Daarbij bevinden zich uiteraard veel klanten van Jacques Schulman, in opdracht van wie hij ook vaak veilin gen in het buitenland bezoekt. „Ikzelf bezit ook een kleine collectie. Ik hoop dan ook privé enkele munten te kun nen aankopen uit de schat van Se rooskerke". ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer is woensdagmiddag gedurende een uur in openbare vergadering bijeen ge weest ter behandeling van een reeks kleinere wetsontwerpen, die grotendeels als hamerstukken werden aangenomen. Tot deze wetsontwerpen behoorde een twaalftal naturalisatie-ontwerpen. Op verzoek van de heer A. van Urk (P.v.d.A.) werd het wetsontwerp tot wijziging van de personele belasting van de agenda afgevoerd. De heer Van Urk meende, dat onder de huidige om standigheden de behandeling van dit wetsontwerp beter naar een later tijd stip kon worden verschoven. Verder keurde de Kamer, zonder dis cussie en zonder hoofdelijke stemming, de begroting 1967 van het Staatsdruk kerij- en Uitgeverijbedrijf goed. Even eens werd goedgekeurd het wetsont werp tot wijziging van de begroting van Verkeer en Waterstaat 1966 (uit breiding van de garanties ten behoeve van de N.V. Luchthaven Schiphol voor de aflossing en rentebetalingen op door die vennootschap aan te gane geldle ningen DEN HAAG By een ongeluk met een „Plper Cub" van de vliegbasis Vol- kel, is woensdagmiddag op do vliegba sis „De Peel" een der twee inzittenden om het leven gekomen. Het vliegtuig dat op een oefenvlucht voor sleepvliegers van Volkel was opgestegen, is boven de basis „De Peel" in een bocht afgegle den, gevallen en in brand gevlogen. Bij het ongeluk is om het leven geko men de 25-jarige gehuwde eerste luite nant G. J. C. van der Knaap uit Uden. In het ziekenhuis te Veghel is opgeno men de 34-jarige kapitein G. van der Vlies, eveneens uit Uden. STOCKHOLM Uit protest tegen de staking en uitsluiting van 35.000 leraren, zijn de leerlingen van de Zweedse mid delbare scholen eveneens in staking ge gaan. In verscheidene steden betoogden duizenden leerlingen, die eisten dat er een eind aan het conflict tussen de le raren en de staat wordt gemaakt. In een communiqué heeft het direc toraat-generaal geëist dat alle leerlingen naar school gaan, ook al is er geen le raar. De leerlingen hebben echter be sloten thuis te blijven, omdat in de schoollokalen soms een volslagen chaos heerst, er zouden zich zelfs mishande lingen en pogingen tot seksuele geweld dadigheden hebben voorgedaan. De regering heeft tot nu toe niet tus sen beide willen komen. (Vervolg van pagina 1) De voornaamste oorzaak, waardoor prof. Zylstra geen gevolg aan het verzoek van de heer Schmelzer heeft kunnen geven, ligt, zo meent men in KVP-kring, by minister Biesheuvel. Deze heeft zijn party ertoe aangezet prof. Zijlstra af te raden in deze fase en onder dit gesternte in een interimkabinet zitting te nemen. Men wyst ook op de verklaring van de zijde van de formateur, waarin op instigatie van prof. Zylstra, zo vernemen wij verwezen wordt naar een oriën tering in eigen kring, die mede aan prof. Zijlstra's weigering ten grondslag heeft gelegen. In A.R.-krtng vonden de argumenten van minister Biesheuvel meer geloof dan die van fractievoorzitter Roolvink, die op zijn eigen, wat gecbmpliceerde, manier een voorstander was van een interimkabinet-Zij lstra. De A.R.-voor- mannen meenden echter, dat het eigen lijk niet te pas kwam, dat een hunner (prof. Zijlstra) in deze fase de K.V.P. uit de moeilijkheden zou helpen. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat hierin verandering zou komen, als gebleken zou zijn, dat formateur Schmel zer het niet redde. Op dit punt kan men in katholieke kringen echter vernemen, dat de A.R.P. zich dan vergist. Er heerst daar een zekere verbittering tegen de houding, die huns inziens minister Biesheuvel heeft ingenomen door prof. Zij lstra de voet dwars te zetten. De formateur is echter vastbesloten nu zo snel mogelijk zijn taak te beëindi gen in positieve zin, mogelijk nog voor het einde van deze week. De vraag wie nu in aanmerking zou kunnen komen om het extra-parlemen taire kabinet, dat de heer Schmelzer wil formeren, te leiden, is opnieuw open. Prof. De Quay, met wie de formateur gesproken heeft over een eventueel vice- premicrschap naast prof. Zylstra als minister-president, is naar wy verne men zeer weinig genegen nu op de plaats te komen, die de A.R.-econoom toegedacht was. Het voornaamste en voor prof. De Quay het zwaarst wegende bezwaar is een kabinet te moeten leiden, dat zo duidelijk als eerste taak naast de voorbereiding van de verkiezingen de economie van het land in rechte banen zal moeten houden. Hij zou dus hoog stens de taak van minister-president op zich willen nemen, als hij in de firian- cieel-economische sector een krachtfi guur naast zich weet. ADVERTENTIE DEN HAAG Volgens het jaarver slag van „Horecaf", het orgaan van de Nederlandse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwan te bedrijven, is de omzet in deze sector in 1965 met gemiddeld 6,2 pet gestegen tegen 9,9 pet in 1964. Voor wat de ho tels betreft komt de stijging neer op 6,2 pet. Motels zagen hun omzet ge middeld met 13 pet stijgen en de sta tionsrestauraties met 6,5 pet. Een zeer ongunstige positie wordt in genomen door de z.g. kustbedrijven, hetgeen volgens het jaarverslag een ge volg is van de slechte zomer. De ho- telbedrijven aan de kust zagen hun om zet nog stijgen met gemiddeld 3,2 pet, de restaurants meldden echter een da ling van gemiddeld 3 pet. De overnachtingen namen bevredigend toe. Meer dan de helft van de hotels meldde een stijging, dertig pet meldde een daling en een kwart had eenzelfde aantal overnachtingen als in 1964. Bijna 63 pet van de deelnemende be drijven bleek zijn brutowinst op eetwa ren te hebben kunnen handhaven en 78 pet de brutowinst op dranken. In het lopende jaar is gebleken, dat de prijzen en lonen zich in opwaartse richting bewegen, maar dat het prijs niveau vooralsnog bevroren blijft, het geen in het jaarverslag een weinig be- denswaardige toestand wordt ge noemd. Ook de door de minister van Econo mische Zaken afgekondigde prijsstop voor deze bedrijfstak blijft een rem mende invloed uitoefenen op een goed economisch beleid. In het jaarverslag wordt het „op zijn minst hoogst onge lukkig genoemd", dat de minister deze situatie laat voortduren voor een be drijfstak, die voor een zeer belangrijk deel haar inkomsten aan buitenlands be zoek te danken heeft. In het jaarverslag wordt de wens uit gesproken, dat de minister in het lopen de jaar deze maatregel zal opheffen, ook al om de discriminatie, die er vol gens „Horecaf" ten opzichte van deze bedrijfstak in schuilt, weg te nemen. DEN BOSCH. Woensdagmiddag heb ben 600 leerlingen van de u.t.s. in Den Bosch een protestmars ondernomen en voor het stadhuis gedemonstreerd tegen de hoogst vervallen toestand waarin zich de gebouwen bevinden waarin hun school nu reeds elf jaar tijdelijk is on dergebracht. Toen elf jaar geleden met 't experiment van de U.T.S. werd gestart, was men blij voor deze nieuwe kleine tak van on derwijs een voormalige industriehal in West beschikbaar te kunnen stellen. De snelle groei van het U.T.O. (Uitgebreid Technisch Onderwijs) maakte het nood zakelijk ook enkele ernaast gelegen hal len erbij te trekken. Thans volgen 600 leerlingen onderwijs in een gebouw, waarin niet alleen iede re vorm van normaal comfort ontbreekt, doch dat bovendien ook gevaren begint op te leveren. De gemeente 's Hertogen- nieuwbouw klaar liggen, doch onder de nieuwbouw klaar liggen, ch onder de huidige omstandigheden weet niemand wanneer die verwezenlijkt zullen kunnen worden. De Crematoriumvereniging Neder land heeft de toezegging ontvangen, dat in 't tweede kwartaal van 1967 de rijks- .goedkeuring voor de bouw van een cre matorium in Rotterdam-Zuid zal wor den verleend. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Of de gemeente Y'laar- dingen onjuist heeft gehandeld bij het ontruimen van de woning van de 47-ja- rige aannemer D. J. Willemse, zal na der door de vaste commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer worden onderzocht. De commissie kwam in haar jongste vergadering tot de con clusie, dat er wellicht beleidsfouten ge maakt zijn door de gemeente Vlaardin- gen. Op 7 april van het vorig jaar werd de woning van moeder en zoon Willem- se aan de Goudsestraat 17 ontruimd. De vrouw lag toen in het ziekenhuis, de zoon was de stad uit. De Dienst Ge meentewerken zou, op verzoek van een broer van de aannemer uit Zwijndrecht, de inboedel hebben weggehaald, „om dat de moeder was overleden". De broer zou echter niet over een machti ging hebben beschikt; de gemeente Vlaardingen zou hier ook niet om heb ben gevraagd. Volgens de heer Willemse verdween er bij de ontruiming voor duizenden guldens aan bouwmaterialen zoals onderdelen, gereedschappen en stalen platen, naar de vuilnisbelt. Ook het huisraad zou daar terecht zijn gekomen. Terwijl de moeder in het ziekenhuis langzaam herstelde, werd de woning door een ander gezin betrokken. Na herstel van mevrouw Willemse heeft haar zoon dit gezin op straat gezet. De gemeente heeft dat gezin toen een an der huis toegewezen. Volgens de heer Willemse, zijn pogingen om de schade vergoed te krijgen op niets uitgelopen. Dank zij buurtbewoners, werden moe der en zoon weer aan wat meubilair geholpen. Toen de moeder uit het zie kenhuis werd ontslagen, had zij zelfs geen kleding en geen bril meer. Door bemiddeling van de heer B. Roolvink is de „affaire-Willemse" bij de vaste Kamercommissie terecht ge staan". Burgemeester J. Heusdens van Vlaardingen meende, dat de heer Wil lemse niet de juiste weg had bewan deld. „Hij is een paar maal op mijn spreekuur geweest. Zijn adres aan de raad is voor kennisgeving aangenomen. Ik heb hem van het begin af aan dui delijk gezegd, dat hij, indien hij meen de, dat de gemeente een onrechtmati ge daad had begaan, bij de rechter moest zijn. Dat heeft hij niet gedaan. Mijn taak is alleen de mensen de weg te wijzen", aldus de burgemeester. Of de gemeente verkeerd heeft ge handeld, kon hij niet zeggen.- Wel zei hij, dat de overheid ook niet onfeil baar is. „De verzekeringsmaatschap pij, waarbij wij ons hebben verzekerd tegen onrechtmatige overheidsdaden, heeft een onderzoek ingesteld, waaruit blijkt dat wij niet in het ongelijk staan". De naam van deze verzekerings maatschappij kon de burgemeester niet noemen. Evenmin wist hij of „de broer uit Zwijndrecht" wel of niet over een machtiging tot ontruiming beschikte. „Ik zou niet weten wat ik er verder nog aan moet doen. De zaak is nu voor ons college afgelopen", meende de burgemeester. Nu de formateur ook van prof. De Quay niet veel te verwachten heeft, krijgen berichten, dat in de K.V.P. de ogen zich op minister De Jong richten, meer betekenis. Deze bewindsman is al eerder genoemd als mogelijk premier voor de periode 1967-1971. Hij zou in de huidige, voor zijn party moeilijke om standigheden, misschien bereid zijn die post reeds nu te vervullen. Aan zijn kwaliteiten als eventueel leider van een regeringsteam wordt in politieke kring, bij voor- en tegenstanders van de minis ter, niet getwijfeld. ADVERTENTIE (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Hoewel de besprekin gen tussen de ziekenfondsen en de huis artsen volledig in het slop zijn geraakt, hebben de ziekenfondsen de deur naar verder onderhandelen nog steeds niet gesloten. Van laatstgenoemde zijde ver nemen wij, dat de voorstellen van de ziekenfondsen bij de huisartsen op tafel liggen. Het hangt geheel van het cen traal bestuur van de Landelijke Huis artsen Vereniging af, of over deze voor stellen wel of niet verder kan worden gesproken. Indien de L.H.V. niet tot onderhande len bereid is, zal de minister, ingevol ge de Ziekenfondswet, verzocht worden maatregelen te nemen. Tot nu toe heeft de minister geen verzoek in die rich ting bereikt. Op grond van artikel 49 van de Ziekenfondswet, kan de minis ter de uitspraak doen, dat overeen komsten tussen ziekenfondsen en huis artsen alleen kunnen worden gesloten met door de minister bepaalde richt lijnen. Daartoe zal de minister een commissie van advies (wijze mannen) instellen, die hem aan deze richtlijnen moet helpen. Willen de betrokkenen niet op deze wijze samenwerken, dan heeft de mi nister de bevoegdheid volgens arti kel 11 van de Ziekenfondswet te be palen, dat de verzekerden aanspraak kunnen maken op een uitkering in geld indien de ziekenfondsen hun verplich tingen niet nakomen. De ziekenfondsen zijn verplicht die uitkering in geld te betalen. De hoogte van de uitkering wordt door de minis ter bepaald. Een dergelijk ministeriaal besluit heeft de geldigheid van zes maanden. Indien deze termijn verlopen is, kan de geldigheid met drie maan den worden verlengd, maar uitsluitend doordat de minister terzake een wets ontwerp indient. 0 Minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft in totaal f 15.059.387 toegekend aan bijdra gen ter realisering van voorzieningen voor de openluchtrecreatie. Het bedrag is verdeeld over 102 projecten in alle provincies. Gelderland zal de toegewe zen 2.316.800 merendeels benutten voor recreatieve voorzieningen en verbete ringen in het Veluwegebied. De provin cie Utrecht ontvangt f 876.150; voor bij na de helft gaat dit bedrag naar het ruilverkavelingsgebied Maarseveense Plassen. 0 In Doetinchem zal de Koninkrijks dag (15 december) op grootse wij ze gevierd worden. Men wil hiermee het Koninkrijksstatuut, de officiële band tussen Nederland en West-Indië, een grotere bekendheid geven. Tussen 8 en 19 december zal er een tentoonstelling over de West worden gehouden, sport wedstrijden, demonstraties, handvaardig heidswedstrijden, culturele avonden, muziek en dans en een etalagewedstrijd. 9 De A.N.W.B. heeft zich opnieuw ge wend tot de staatssecretaris van Economische Zaken met het verzoek te streven naar een wettelijke bescher ming van het begrip „hotel". De toe ristenbond is namelijk teleurgesteld over de weigering van het bedrijfschap Hore ca de naam „hotel" te beschermen en de hotels in te delen in klassen. 0 Binnen enkele weken zal een ver korte uitgave verschijnen van de tweede nota over de ruimtelijke orde ning in Nederland. De uitgave zal tegen lage prijs in de handel worden ge bracht. Het Staatsdrukkerij- en Uitge verijbedrijf heeft tevens een tweede druk van de nota in bewerking, die op zo kort mogelijke termijn zal worden afgeleverd. 0 De centrale commissie voor de Rijn vaart, in het leven geroepen bij het congres van Wenen (1815), herdenkt dit jaar het feit, dat zij 150 jaar gele den voor het eerst bijeenkwam. Deze week brengt de centrale commissie in het kader van deze herdenking een be zoek aan de Rijnoeverstaten en België. Vandaag is Nederland aan de beurt. 0 De zeesleepboot „Ierse Zee" (voor malige „Zwarte Zee") van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst zal dezer dagen haar laatste reis maken. Het schip vaart dan van Maassluis naar Hendrik-Ido-Ambacht, waar het zal wor den gesloopt bij Frank Rijsdijk-Holland N.V. 0 De politie van Hoofddorp heeft gis ternacht een inval gedaan in hotel „De Beurs" te Hoofddorp, waar sinds begin oktober roulette werd gespeeld. De stichting „Club '65", die voorheen was gevestigd in Heemstede, zette hier het roulettespel voort. Tegen spelers, croupiers, het bestuur van de stichting en de eigenaar van het hotel is proces verbaal opgemaakt. De provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam hebben onder handelingen gevoerd over de levering van water en elektrische energie in het gebied Bijlmermeer e.o. Ten aanzien van de watervoorziening is overeen stemming bereikt, hetgeen betekent, dat Amsterdam de voorziening verzorgt, waartegenover de provincie een com pensatievergoeding zal ontvangen. Het overleg inzake de elektriciteitsvoorzie ning duurt voort. 0 In het kader van de feestelijkheden rondom het aanstaande huwelijk van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven, zal het gemeentebestuur van Amsterdam het bruidspaar een concert aanbieden in het Concertge bouw op woensdagavond 21 december. Het Concertgebouworkest zal onder lei ding van Bernard Haitink spelen. ADVERTENTIE AMSTERDAM De twee vermoedelyke daders van de gewapende roofoverval op het hulppostkantoor Duivendreeht op 23 september j.l. (bult ruim 10 mille) blijken medio vorige week door de Duitse politie in Loerraeh bij de Duits-Zwitserse grens, nabij Bazel, te zyn aangehouden in verhand met een verkeersongeluk. Hun wagen was tegen een vangrail terechtgekomen. Het zijn twee Amsterdammers, de 22-jarige Juan M. van E. en de 23-jarige Stanley K. E., die op Curagao is geboren. Toen de politie hun wagen inspecteerde, werden wapens en munitie gevonden en de beide mannen werden onmiddellijk gearresteerd. Via Interpol vroeg de Duitse politie haar Nederlandse collega's om inlichtingen over het duo. Het onderzoek naar deze brutale roofoverval was in ons land in middels al zover gevorderd dat met tamelijk grote zekerheid kon worden gezegd, dat deze twee mannen de overval hadden gepleegd, zo vertelde de Amsterdamse officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen gisteren. Op zijn vordering heeft de rechtbank een bevel tot gevangenneming tegen de twee mannen afgegeven, teneinde hun uitlevering te verkrijgen. Dit bevel vormt de basis voor de nu ingezette uitleveringsprocedure. In opdracht van mr. Van Everdingen, zijn adjudant J. Bentum en opperwacht meester J. J. Geels van de districtsrecherche der rijkspolitie in Amsterdam naar Duitsland afgereisd om de beide verdachten ter plaatse te horen. Bij een garage houder in Dusseldorp zouden de mannen 6000 gulden hebben gedeponeerd als eerste aanbetaling op een wagen, die zij wilden kopen.

De Vallei | 1966 | | pagina 7