Scheepjeswol ontslaat twintig Marokkanen deé^b Of Motief directie: „Zij voldeden niet Vakbonden zijn verbaasd over reden van ontslag |?*AAr$Tott AGENDA Zeven zusters gediplomeerd Ruim drie mille voor Pr. Beatrix Fonds Ds. IJtsema meent: Goed onderwijs in Indonesië is hoogst noodzakelijk COLLECTE AAN HET HART JAARN ERSLAG EFFICIENT Ederveen BURGERLIJKE STAND Veenendaal BURGERLIJKE STANü Gehandicapten anjbte Bevestiging en intrede Intrede ds. A. A. Bos Consulent Tweede consulent Benoeming Geen nieuwe pastorie Tekort ingelopen Sociaal kerkewerk Zend ingsco 111 missie NTd fotograferen Komt laat ons .Open Deur Dienst vrolijk zingen Poliohestrijding Primeur Sportredacteur De juiste weg voor al uw vervoer naar: Exp. VAN ECK - E.V.E. - 406/ VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 Nog een goeie vijf weken scheiden ons van de verjaardag van de Heilige Nicolaas. Als we oktober eenmaal van de kalender getrokken hebben beginnen we in de stemming te ko men. Sommige bevolkingsgroepen zijn er nu al helemaal in. De mid denstand voorop. Het is heel ver klaarbaar dat in deze sector de Sin terklaasdriften het eerst loskomen, omdat uit 't verjaardagsfeest der oe cumenische Spanjool de nodige munt moet worden geslagen. Een enkele particulier houdt gelijke tred met de winkelier. Mijn Driek, bijvoorbeeld, houdt de verschijning van suikergoed en marsepein scherp ln de gaten. Zodra de eerste stuks aan de markt komen gaat ze de voor raad uitdunnen. „Daar moet je vroeg bij zijn", „Volgens Driek. want het leukste spul is er zo uit. Je moet niet wachten tot er alleen nog maar een appel, een peer of een eindje worst te krijgen is." Het bewijs van de voortvarendheid van Driek wordt ieder jaar weer ge leverd, want uit de zak komt, naast het serieuze artikel, voor iedereen steevast een dolkomisch stukje eet bare waar. Maar ik geef toe, het zijn uitzonderingen, de meesten van ons zijn nog niet in de juiste sfeer aangeland. En de Sint zelf? hebben wij ons af gevraagd. Hij zal toch wel het nodi ge hier te regelen hebben? Dat is inderdaad het geval. Hij is al onder ons, hoewel hij zich terwille van de show met plezier nog 'es een keer voor 't oog van Neerlands volk zal laten ontschepen. We liepen 'em toevallig tegen zijn eer waarde lijf. „Je kunt me te spreken krijgen", bromde 'ie, „maar je brieft niet over waar ik zit. Want dan weet ik wel: dan moet ik hier zo nodig kommen en daar zo nodig present zijn. Dan proberen ze me allemaal, de winkeliers, de perso neelsverenigingen, de vakbonden en noem maar op, als een soort artiest in te huren. En dat maak ik toeval lig nog allemaal zelf uit." Sinterklaas zat op een klein pensionka- mert$e bij een alleenstaand bijziend vrouwtje. Op de schoorsteen stond wat snoepgoed uitgestald. „Allemaal monsters", was zijn verklaring. „Kijk, ik kan niet alles bijhouwen, maar ik wil toch wel graag weten wat ze in de scherts-artikelenbrans aan de man proberen te brengen. Op dat gebied probeer ik een vinger in de pap te houwen, want als je ze hun gang laat gaan dan wordt het een grote-mensenfeest met pikante at tracties". „De meest-orthodoxe bakker ziet met Sinterklaas nergens tegenop. De pot jes met de keuteltjes, de kunstgebit ten, het is allemaal al lang niet mooi genoeg meer. Kijk maar 'es hier, dat willen ze vandaag". De Sint liet ons onder een schalks lach je een vleeskleurig damesbeen zien met een frivool wit strookje eraan. „Ik voor mij", zei hij, „kan daar best tegen, maar je mot erbij blij ven. Je mot ho kunnen zeggen. Ik kan m'n naam toch niet aan van alles en nog wat geven Als ze meer willen mot ten ze 't maar 'es bij 't kerstman netje proberen. Uiteindelijk is dat een neutrale figuur, maar ik mot aan m'n afkomst denken". „Tussen twee haakjes, wat hebben die vlugge rakkers daar bij jullie van 't jaar georganiseerd?" We begrepen direct dat de bisschop de winkeliers ver. op 't oog had. „Poliobonnetjes", antwoordden we. „Goed doel", zei de Sint, „maar 't loopt niet over van originaliteit" „En hoeveel winkeliersverenigingen heb ben jullie nou?" was z'n volgende vraag. We zeiden dat we maar net op het nippertje aan een volgende ontsnapt waren, maar dat er hier en daar wel een losse actie gevoerd zou worden. „Da's 'et goed recht van iedere winkel straat", meende de Sint, „en ik kan me goed indenken, dat, als ze in de Hoofdstraat gele lampjes laten bran den, het in 't Zand groene motten zijn, en op 't Patrimonium blauwe. Maar ze motten niet denken en hier werd de eminente bisschop een beetje fel voor zijn leeftijd ze motten niet denken, dat ik me een paar keer op één middag op een knol laat hijsen of in een rijtuig laat takelen. Ik mot aan mijn gezondheid en aan de kinderen denken. Als al die winkelstraten per se onder eigen verantwoording Sinterklaas binnen willen halen, goed. Maar ik sta er niet voor in dat de echte komt. Dan stuur ik gerust de een of an dere hulpbisschop." We hebben ons voorgenomen om goed op te letten Maar als u 't ons vraagt zaten we al tegenover een hulpie. Zo oud als we zijn: we hebben met Sinterklaas nog nooit geweten waar we aan toe waren. Wout Blauwkous. AMERONGEN De actie voor de Tibetaanse Vluchtelingen heeft in Ame- rongen een bedrag van f 2060,- opge bracht. Allen die aan de collecte heb ben meegewerkt, en uiteraard ook de gevers, worden door de organisatoren van harte dank gezegd. ADVERTENTIE DRS. W. A. FREDERIKSE Eerst tien en dan nog tien VEENEISDAAL De directie van de Koninklijke Veenendaalsche Sajet- eu Yijt'schachtfabriek voorheen wed. D. S. van Schuppen en Zoon N.V. (Scheepjeswol) heeft vandaag aan twintig Marokkaanse werknemers ontslag aangezegd. Drs. W. A. Frederikse, een der directeuren, deelde desgevraagd mee dat de ontslagen arbeiders in twee etappes zullen worden afgevoerd. „Volgende week tien en over veertien dagen nog eens tien", zo zei hij. Namens de directie lichtten de heren J. F. Rutten, hoofd personeelszaken, en drs. W'. Werker, adjunct-directeur, de reden van het ontslag toe. Volgens hen zou de directe oorzaak hiervan zijn, dat men de Marokkanen op hun arbeidsprestaties heeft beoordeeld en daarna een selectie heeft toe gepast. Zij stellen zich op het standpunt, dat de buitenlandse arbeiders, die pas na de vakantie bij het bedrijf in dienst zijn getreden, „niet erg voldeden". In vakbondskringen heeft evenwel een andere mening omtrent het ontslag post gevat. Daar is men van oordeel dat de ontslagen onder meer voortvloeien uit afzetmoeilijkheden. De directie heeft dit bij monde van drs. Werker ontkend. In tegenstelling tot wat de heer Fre derikse verklaarde, zei de heer Werker dat het getal twintig geen wet van Me den en Perzen betekent. „Het kunnen er best meer. maar ook best minder zijn", zo stelde hij. Volgens de directie vloeien de ontsla gen voort uit een verscherpte selectie, die is toegepast bij de Marokkanen, die nog maar enkele maanden geleden in dienst zijn getreden. De heer Rutten wist in dit verband te vertellen, dat deze selectie regel is bij het bedrijf. „De buitenlanders wor den bij ons met een proeftijd van twee maanden aangenomen. Bij de twintig, die het bedrijf nu gaan verlaten, wa ren er, die deze termijn nog niet had den volgemaakt. Wij stellen bepaalde eisen aan hun prestaties en hieraan konden zij. naar ons is gebleken niet voldoen. Daarnaast betreft het gedeeltelijk 'n disciplinaire maatregel. Hoe ik dat be doel? Wel, de praktijk heeft geleerd, om maar een voorbeeld te noemen, dat een Marokkaan als hij een week ziek is, vaak twee weken thuis blijft. In zo'n geval geven wij hem eerst een waarschuwing, komt het vaker voor, dan volgt ontslag De directie heeft over de ontslagen van gedachten gewisseld met de onder- nemersraad en vertegenwoordigers van de vakbonden. De heer Werker weet zich nog te herinneren, dat de beide or ganen „nogal lauw" hebben gereageerd. „Ze hebben het voor kennisgeving aan genomen", zo luidde zijn commentaar. De heer J. H. Havinga. districtsbe stuurder van „Unitas" stelde echter, dat de ontwikkelingen bij de Scheepjes- wolfabrieken behalve door het plaatse lijk bestuur ook uitvoerig door het cen trale bestuur in Utrecht zijn besproken. „Dat bewijst dat wij een en ander wel terdege van uitermate groot belang achten. Toen wij de eerste geruchten over eventuele ontslagen vernamen heb ben wij direct gereageerd. Wij zijn erg bezorgd over de situatie, tenslotte staan hier de belangen van de werknemers op het spel." De directie heeft zich intern beraden over de „tactiek", die men het best zou kunnen volgen, toen de ontslagen in zicht kwamen. „Wij zijn bepaald niet over een nacht ijs gegaan", zo zei men, „want aan 't besluit dat wij nu genomen hebben zit tenslotte ook een menselijke kant. Het gaat om mensen en daarom gaat ons het vertrek van de Marokkanen aan 't hart." De heer Werker knoopte hieraan vast „dat het hem bijzonder zwaar was ge vallen om dergelijke banden te verbre ken". In september van dit jaar heeft de directie een passage in het jaarver slag uver 1965 laten opnemen, waar in de personeelsvoorziening van het bedrijf ter sprake komt. Letterlijk staat er: „De sterk gestegen vraag naar de produkten van de textielfa briek heeft het probleem van de per soneelsvoorziening opnieuw aan de orde gesteld. Door de aantrekking van een vrij groot aantal buitenland se arbeiders hebben wij het perso neelstekort echter weten op „te van gen". Even verder spreekt de direc tie zelfs van een onderbezetting. In dit licht bezien, ligt het besluit om twintig buitenlandse arbeiders ontslag aan te zeggen, nu niet direct voor de hand. Toch worden mogelijke andere oor zaken, die tot het vertrek van de Ma rokkanen geleid kunnen hebben door de directie tegengesproken, men blijft erbij dat de verscherpte selectie de werkelijke reden is. Moeilijkheden, die ontstaan kunnen zijn door een ingekrompen afzet, waar van een (te) grote voorraadvorming 'n direct resultaat is, worden door drs. Werker ontkend. „Wij verkopen aan di recte verbruikers. De ontslagen moe ten derhalve niet in industrieel ver band gezien worden". In mei van dit jaar sprak directeur drs. W. F. Frederikse tijdens een bij eenkomst in hotel „La Montagne" ge hoorde geruchten omtrent slapte in het bedrijf met klem tegen. „Daar is geen sprake van", zei hij toen, „wij zijn nog steeds vreselijk druk. Voortdurend ko men er nieuwe machines bij. Als men z'n verstand gebruikt kan men gemak kelijk concluderen dat de praatjes die de ronde doen niet waar kunnen zijn". „Deze woorden gaan nu nog op", zo stellen de heren Rutten en Werker. De directie heeft geen afvloeiingsre geling tot stand kunnen brengen, maar staat daar in principe niet afwijzend te genover. De heer Werker formuleert zijn stand punt als volgt: „De Marokkanen zijn als vogels uit de lucht komen vallen, en gaan even plotseling weer weg. Waar ze terecht zullen komen? Daar valt nog niets van te zeggen In totaal werken er bijna negentig Marokkanen bij Scheepjeswol. Boven dien zijn er nog een aantal Spaanse vrouwen in dienst. Het algehele perso neel van het bedrijf omvat ongeveer 850 man. Het standpunt dat de directie heeft ingenomen om de ontslagen te verkla ren, klinkt de vertegenwoordigers van de vakbonden, die toch meermalen met de bedrijfsleiding in bespreking zijn ge weest, vreemd in de oren. „Wij zijn verbaasd over deze infor- *1... - -r **-*.*!- t«4- dens een kort telefonisch onderhoud mee. „Dit motief van de directie was ons niet bekend. Wij horen nu voor het eerst van die verscherpte selectie. Als de personeels bezetting nog dezelfde zou zijn geweest als een paar maanden geleden, dan had men deze selectie ongetwijfeld niet toe gepast, want dan zouden de mededelin gen aan de aandeelhouders, zoals die in het jaarverslag worden gedaan, niet juist zijn geweest." De heer Havinga zei verder, dat nu hij op deze wijze door de pers werd geïnformeerd, opnieuw niet de directie contact zou zoeken. Bij eerdere besprekingen die in 't bedrijf plaats vonden is volgens zijn komen vast te staan, dat de ontslagen onder meer voortkomen uit de aanhoudend zachte temperatuur, die van Invloed is op de afzet van de wolprodukten. De ontslagen zou den derhalve noodzakelijk zijn ge worden om de bedrijfsvoering effi ciënt te houden. Heden, vrjjdag VEENENDAAL Julianaziekenhuis, 19.30 uur, jubileum Veenzangers. Phiëlkerk, Hoofdstraat: 9 -12, 14 17 en 19 -21 uur Expositie N.B.G. RHENEN Eigen Gebouw, 20 uur contactavond W.S.V. „De Vrolijke Jantjes BIOSCOOP: Luxor-theater Veenendaal, 19.30 uur: „Thunderball". Morgen, zaterdag RHENEN Stichtse Oever, 20 uur: Wijnfeest m.m.v.* Orkest Wim Koning. Luxor-theater Veenendaal 19.30 uur: „Thunderball". TENTOONSTELLINGEN Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november, tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes- seling. Dagelijks geopend van 11.00— 12.30 uur en van 14.0017.00 uur, bovendien dinsdagavond van 19.00— 21.00 uur. Op woensdag gesloten. VEENENDAAL In het Julianazie kenhuis te Veenendaal slaagden voor het diploma-A ziekenverpleging de zus ters: A. Bruinsma, P. H. A. G. Eve- raert, G. Groot, A. Hoogeveen, P. Mans, H. Schoonderbeek en A. Visser. ADVERTENTIE VEENENDAAL Dank zij de mede werking van een aantal leden van de Personeelsvereniging van de gemeente kon dit jaar ln Veenendaal voor de eer ste maal een collecte worden georgani seerd ten bate van het Prinses Beatrix Fonds. Dat deze eerste collecte juist in het jubileumjaar van het fonds viel is enerzijds een toevallige bijkomstigheid, maar is anderzijds een feit, dat het welslagen van de collecte met nog meer glans omgeeft. Aan de hand van de opbrengst van de collecte kan gezegd worden dat alle collectanten cum laude geslaagd zijn voor de eisen, die aan een goede collec tant worden gesteld. De totale op brengst is: f3.161,80! De collecte mag dan ook zeker als zeer geslaagd wor den beschouwd. De nestor van de collectanten, de heer Chr. van Rijswijk heeft zich weer eens van zijn beste kant laten zien. Hij bracht liefst f 720,- binnen. Geboren: Betsy, d. v. B. v. Koote en G. v. d. Berg. Ondertrouwd: W. Sukkel en G. Schoonderbeek. Overleden: A. Prins, 72 J„ te Veenen daal. Geboren: Gertjan, z. v. A. R. v. lingen en A. v. d. Pol; Uulkje Corne. d. v. H. P. Kalter en T. v. Silfhou,. Hendrika, d. v. H. van Viegen en A van Schuppen; Jacqueline, d. v. G. de Kruiff en T. van Manen; Anna Catho- lina, d. v. H. A. Bosch en M. M. P. Kievit; Jacobus Gerritjan, z. v. O. van den Brink en J. Veldhuizen; Monica Annette, d. v. E. C. Hopman en A. van der Vlist; Teunisje, d. v. J. v. Dijk en J. v. d. Steeg; Ellen Margaretha, d. v. J. van Rijnbach en K. van der Weele; Remco, z. v. G. Enkelaar en C. Meer wijk (geb. te Rhenen); Marcelis, z. v. M. Verkuijl en C. G. van Ginkel (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: E. J. Groters en G. Demoet; J. H. Beukhof en H. H. Don kelaar: J. D. A. van den Berg en H. K. Jordaan. Getrouwd: W. J. Stuivenberg en P. M. Hardeman; W. J. Veldhuizen en C. G. Middelman; A. H. D. Heijkamp en A. G. Roor; J. Noordam en G. van de Lustgraaf. Overleden: Art je Josina Richter, 82 j., wed. v. M. Reuvers; Albertus Prins, 72 j., echtgen. van H. C. v. Manen. De kerkeraad van de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal heeft tij dens de deze maand gehouden verga dering van de classis Amersfoort 'n voorstel ingediend met betrekking tot de zorg van de kerk voor de geeste lijk en lichamelijk gehandicapten. Dit voorstel is door de classis overgenomen en aan de generale sy node zal nu worden verzocht de chr. gereformeerde kerken nader te infor meren en te instrueren aangaande de pastorale en diakonale dienst aan geestelijk en lichamelijk gehan dicapten. De classis heeft zich namelijk afge vraagd of aan deze punten wel vol doende aandacht in alle gemeenten wordt besteed. De eerstvolgende vergadering van de classis Amersfoort der chr. gere formeerde kerken is op 4 april 1967. Roepende kerk ttt dan de Pniëlkerk te Veenendaal. Ds. C. Langbroek te Veenendaal zal tijdens deze vergadering een le zing houden over de kerkelijke zorg voor de gehandicapten. De intrededatum van ds. J. van der Haar als predikant bij de her vormde gemeente te Achterberg zal plaatsvinden door ds. J. H. Cirkel te Huizen. Ds. Van der Haar zal op 6 november a.s. afscheid nemen van zijn huidige gemeente, Sint Maartens dijk. Ds. A. A. Bos, voorheen hervormd predikant te Veenendaal, zal a.s. zondagmiddag zijn intrede doen in de Nieuwe Kerk te Vlaardingen. Ds. C. Langbroek, chr. geref. pre dikant te Veenendaal, is aangewezen als consulent van de „herderloze" chr. geref. kerk te Ede. Als tweede consulent der hervorm de gemeente „Sola Fide" te Veenen daal zal tijdens de vacature ds. Bos optreden ds. N. Kooreman te Rhe nen. Tot ouderling der hervormde ge meente „Sola Fide" te Veenendaal is benoemd de heer T. C. Gijzel, hoofd der chr. nationale school III te Vee nendaal. De kerkeraad van de chr. gerefor meerde Bethelkerk te Veenendaal heeft het plan om een nieuwe pasto rie in „De Engelenburg" te bouwen Ingetrokken. De bestaande pastorie aan de Beatrixstraat zal worden ver bouwd. De collecte ter wegwerking van 't tekort over 1965 bij de gereformeerde kerk te Amerongen heeft 800 gulden opgebracht. Uit het verslag over het jaar 1965 van de hervormde commissie voor maatschappelijk werk en gezinsver zorging te Veenendaal blijkt, dat de ze tak van 't kerkewerk in het afge lopen jaar naar behoren gefunctio neerd heeft. De huisvesting van de afdeling maatschappelijk werk, in het pand Achterkerkstraat 67a, is niet ideaal te noemen doch hierin zal verbete ring komen als 't kerkelijk centrum in de westwijk er eenmaal is. In dit centrum zal namelijk ook het bureau voor maatschappelijk werd worden ondergebracht. De kosten van de dienst beliepen, na aftrek van rijks- en gemeentelij ke subsidie 6000 gulden, een bedrag dat voor rekening van de diakonie komt. De gezinsverzorging, waarmee op 1 januari 1961 werd gestart, is sterk uitgebreid. Op 1 januari van dit jaar had men 22 dames in dienst. Het aantal verzorgingsdagen bedroeg in 1965 3345. Ten laste van de diakonie kwam, na aftrek van bijdragen en subsidies, 13000 gulden. Sinds het begin van dit jaar wordt samengewerkt met de diakonie van de gereformeerde gemeente in Ne derland (ds. F. Mallan). O Tot penningmeester - secretaris en tweede secretaris van de zendings commissie in de vlassis Doorn van de Ned. herv. kerk werden respectie velijk benoemd de heren J. Meijer, godsdienstonderwijzer en D. Tanis, ouderling te Veenendaal. De kerkeraad van de chr. gerefor meerde Bethelkerk te Veenendaal heeft de gemeenteleden herinnerd aan een eerder door hem genomen besluit dat tijdens de kerkdiensten niet mag worden gefotografeerd. Kennelijk slaat dit voornamelijk op de huwelijksinzegeningen. Onder dit motto wordt op maandag 31 oktober (hervormingsdag) in de chr. geref. Pniëlkerk aan de Hoofd straat te Veenendaal een bijzondere zangavond gehouden. Medewerking aan deze avond, die uitgaat van de Bijbel Kiosk Vereni ging, verlenen de verenigde koren van Veenendaal een bijzondere zang avond gehouden. Medewerking aan deze avond, die uitgaat van de Bijbel Kiosk Vereni ging, verlenen de verenigde koren van Veenendaal, onder leiding van de heer W. J. Hornsverld. Onder deze naam presenteren zich het geref. kerkkoor „Soli Deo Gloria", het kerkkoor „Chrigeza", het kerkkoor „Sola Fide" en het hervormd zang koor „Con Amore". Organist is de heer C. Budding, bijgestaan door de heer P. van Hees, trompet. Als sprekers treden op: dr. C. Graafland, hervormd predikant, ds. J. Keunig. chr. gereformeerd predi kant en ds. J. Ytsma. gereformeerd predikant. Zondagmorgen om tien uur wordt In „Sola Fide" weer een Open Deurdienst gehouden waarin ditmaal de Edese legerpredikant ds. M J. v. Wijck zal voorgaan. Hij zal spreken over „zoeken en vinden", „zoeken en niet vinden" en „zoeken en toch vinden". In „de Waarheidsvriend", officieel orgaan van de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk, gaat ook ds. G. Boer te Katwijk aan Zee in op de reeds veel besproken gemoedsbezwaren tegen polio-inen ting. Ds. Boer meent, dat wanneer de wetenschap een gave Gods is en God door middel van deze wetenschap de mens medicamenten toereikt, waar door onder Gods zegen ziekten wor den bestreden en voorkomen, men daarentegen vanuit de Schrift moei lijk bezwaar kan maken. Niet uit bedilzucht schrijft de Kat- wijkse predikant dit, maar uit de liefde, die zich voor elkaar verant woordelijk weet. De kerkeraad van de Ned. Herv. wijkgemeente in wording .Sola Fide' heeft een nieuwe predikant op het oog ter voorziening in de vacature ds. A. A. Bos. De naam van de te beroepen predikant zal zondag aan staande vanaf de kansel bekend wor den gemaakt. Niet alleen om :1e ge meenteleden vanaf de kansel deze primeur te geven, maar ook kerkor- delijk moet deze procedure worden gevolgd, zo vertelde ons zowel ds. G. C. Vijzelaar als de scriba de heer K. Bosma. In het gereformeerde Cen traal Weekblad van 22 oktober jl. is een artikel gewijd aan de jaarlijkse conferentie van de Werkgemeenschap voor Protestantse Informatie in Ro me. Deze conferentie had dit jaar als hoofdthema „De oecumenische verantwoordelijkheid in de publici teit" en als één van de inleiders trad op de Nederlandse bisschop dr. Wil- lebrands. Deze heeft op de noodzaak van goe de publiciteit over kerkelijke zaken gewezen. De onjuiste inform. die Roomsen en protestanten vroeger van elkaar kregen hebben de afstand tussen de kerken alleen maar ver groot. Volgens dr. Willebrands kan een gebrek aan informatie zelfs een kerkscheuring veroorzaken. Centraal Weekblad haakt op de no tities over de conferentie in met en kele vaderlandse praktijkgevallen van hoe-het-niet-moet. Het stelt de baarlijke nonsens die in niet-christe- lijke kranten soms over kerk en ge loof wordt gepleegd onverbloemd aan de kaak. Tijdens de recente kinderverlam- mingsgevallen op de Veluwe is weer gebleken dat verslaggevers de gere formeerde gemeente, de gereformeer de kerk en de gereformeerde bond in de Nederlandse kerk door elkaar has pelen. Volgens C. W. geeft het zeer te denken dat een instelling als het ANP niet eens beschikt over een speciale redacteur, die zich uitsluitend en al leen aan het kerknieuws kan wijden. Om nog maar te zwijgen, aldus C. W., van dat grote internationale bu reau dat de afgelopen zomer naar de conferentie over „Kerk en Samenle ving" in Genève een... sportredac teur stuurde, omdat men ook daar niet over een deskundige op het ge- i bied van kerknieuws beschikte. VEENENDAAL Gisteren is een actie-krant verschenen, die de naam „Schoolslag" heeft meegekregen. De ondertitel luidt: „Een actie voor vijf werelddelen". De reden van deze uitgave is de gelijknamige actie, die door de hervormden, gereformeerden en christelijke gereformeerden gevoerd wordt ten bate van de Zending over de gehele wereld. De bedoeling van deze actie is om vijf miljoen gulden bijeen te brengen om de grootste nood op het gebied van onderwijs en godsdienstige vorming te kunnen lenigen. Dat deze actie noodzakelijk is vertelde ds. J. Ytsma. die jarenlang op het Indonesische Zendingsveld werkzaam is geweest. Uit een gesprek, dat wij met hem hadden bleek, dat het christendom een achterstand op onderwijsgebied heeft ten opzichte van het commu nisme. Indien de communisten ergens hun ideologie willen verkondigen begin nen ze met het stichten van scholen waarbij vooral het kleuter-, middel baar en hoger onderwijs hun aan dacht heeft. Het gewone lager onder wijs laten ze meestal rusten omdat dit na verloop van enkele jaren toch geïnfiltreerd wordt door onderwij zers die van de door hen gestichte middelbare scholen komen. „Het is in Indonesië van groot be lang, dat er beter onderwijs komt", zo zegt ds. Ytsma. „Nu is de situa tie vaak zo dat handige jongens zich voor onderwijzer uitgeven en dit vol weten te houden door steeds de klas drie bladzijden voor te zijn. Er wor den op deze manier wel resultaten geboekt, maar de methodiek van het onderwijs laat natuurlijk alles te wensen over. „Ik heb meegemaakt op platte landsdorpjes, dat kinderen in de eer ste klas tijdens de natuurkunde-les de werking van de vulpen verklaard werd en dat op dezelfde school kin deren van de tweede klas de wer king van de viertaktmotor kenden". Het protestantisme heeft te weinig scholen en het is daar zo, dat dege ne die goed onderwijs komt aanbie den alles kan bereiken. Men leert omdat men daartoe op allerlei wijze door de overheid gestimuleerd wordt. Het is niet zo, dat vrijwel alle men sen werkelijk een dorst naar kennis hebben. Veelal komt er een gevoel van materialisme bij. Dit kan ik illustreren met het vol gende. Enkele jaren geleden kwam je in Indonesië overal aanplakbiljet ten tegen waarop op een blauwe on dergrond een hand getekend was met daarin een landhuis en een luxe auto. Het bijschrift luidde „Leer vlij tig". Deze mentaliteit kan volgens mij nog wel eens tot ontevredenheid leiden want veel mensen denken dat ze alleen door het leren maatschap pelijk vooruit zullen komen". „Het student zijn is er zeer in trek", vertelt ds. Ytsma. „De com munisten richten er S.M.P.-seholen (ongeveer M.U.L.O.) op. waarvan de leerlingen lid gemaakt worden van een internationale studentenbond. Op hun lidmaatschapsbewijs plus fo to zijn deze „studenten" zeer trots. Ze bemerken echter niet, dat ze op vergaderingen van deze organisatie communistisch geïndoctrineerd wor den". „Niet alleen leren uit^ een zucht naar welvaart komt er voor, want dan zou het onverklaarbaar zijn, dat men nog op 70-jarige leeftijd wil le ren lezen. Iedere avond echter zit ten de scholen vol met oudere men sen die door middel van de lees- plank en eenvoudige schoolboekjes leren lezen. Het analfabetisme in In donesië neemt dan ook drastisch af. Het tekort aan geschoolde krach ten weerhoudt de regering niet het onderwijs krachtig aan te pakken. Officieel moet een school over be voegde onderwijzers beschikken om subsidie te krijgen. In de praktijk wordt echter ook aan scholen, die met onbevoegden werken maar desondanks resultaten behalen subsidie verleend. De Indonesiër is bereid om elke godsdienstige of semi godsdienstige stroming te accepteren indien tege lijk goed onderwijs wordt gebracht. Ergens waar ik gewerkt heb, be zat de protestantse Zending een la gere school en een u.l.o. De Katho lieke Missie kon er nooit een voet aan de grond krijgen totdat zij er een H.B.S. oprichtte, waarop door blanke paters les werd gegeven. De Indonesiër er van overtuigd dat de resultaten goed zouden zijn veran derden bij bosjes van geloof. Tot slot gaf ds. Ytsma enkele cij fers om aan te tonen hoe noodzake lijk goed onderwijs in Indonesië is. Hieruit bleek bijvoorbeeld, dat in de omgeving van Semarang 265 middel bare scholen staan waarvan er slechts vijf door de overheid erkend en gesubsidieerd worden. Dat een groter aantal bevoegde onderwijzers noodzakelijk is spreek hieruit wel duidelijk, aldus ds. Yts- AMSTERDAM - UTRECHT - ARNHEM AMERSFOORT - HILVERSUM - 't GOOI Nijverheidslaan 1 3 Veenendaal

De Vallei | 1966 | | pagina 3