Rhenen heeft weer een primeur Nieuwe streekschool voor de middenstand H' Raad van Kesteren aanvaardde begroting met algemene stemmen niveau van Concert op jubilerende Veenzangers Salaris J. v. d. Dikkenberg komt ,ten algemenen nutte' Eldorado koos nieuwe bestuursleden msm HOOR TOESTEL! EN Koekoek wil tegen ex-lid vervolging ÏVOROL Inzameling voor zwakzinnig kind ,0ns Genoegen* gaat oliebollen bakken Hulp voor in ogen gestoken meisje Burgemeester Pott gaf les Activiteiten van Amerongse Nut Openbare scholen in Kesteren krijgen ouderraad Koekoek in Otterlo: Middenstands diploma Dynamisch Individuele hulp Thuis slachten in Amerongen ENTREE GEKLETS Nog geen licht in duistere affaire VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 RHENEN Na het overdekte instructiebad aan de Lijsterberg heeft Rhenen opnieuw een Nederlandse primeur, weer op het vlak van het onderwijs. De huidige school voor voortgezet onderwijs aan de Groeneweg, hoofd de heer D. van Zuilekom, is omgezet in „Streekschool voor de Middenstand". Dit is de eerste school van dit genre in ons land. Het valt niet te verwonderen, dat de nieuwe streekschool voor de midden stand en praktische algemene vorming als een welkome aanvulling op de be staande opleidingen in onze omgeving wordt begroet. Immers zoals ook uit het sociogra fisch onderzoek valt op te merken is een groot deel van de beroepsbevol king van Rhenen betrokken bij de han del of een dienstverleningsbedrijf. Is de nieuwe streekschool wel geheel nieuw? Ja en nee. Nee, zover het de ontwikkeling betreft van de zevende en achtste klassen uit vroeger jaren. Een ontwikkeling als vrucht van gestadige studie, experiment, oriëntatie, gesteund door de belangstelling en medewerking van de autoriteiten. Ja, zover het de vormgeving betreft van de nieuwe streekschool voor de middenstand. Zo modern, dat ze on middellijk zal kunnen aansluiten bij de Mammoetwet, zover het het lager mid- denstandsonderwijs betreft. De Mammoetwet onderscheidt drie hoofdafdelingen bij het voortgezet on derwijs, namelijk voorbereidend weten schappelijk onderwijs, algemeen voort gezet onderwijs en beroepsonderwijs. Aan het beroepsonderwijs schenkt de wet veel aandacht. Ze onderscheidt niet minder dan acht soorten scholen voor beroepsonderwijs, waaronder de scholen voor middenstandsonderwijs. Volgens de mammoetwet worden tot de scholen voor middenstandsonderwijs gerekend de scholen, die een voorberei ding geven voor een zelfstandige uitoe fening van ambacht, handel of dienst verleningsbedrijf. Het is daarom zeer nuttig, dat de aan de school verbonden opleiding voor het middenstandsdiploma erkend werd door het I.M.O., het instituut voor mid denstandsontwikkeling te Den Haag. Er werden reeds twaalf leerlingen opgeleid voor het landelijk midden standsexamen, die allen slaagden met behoorlijke cijfers. Daarnaast kunnen de leerlingen na een grondige opleiding deelnemen aan landelijke schoolexamens, onder auspi ciën van rijksgecommitteerden in o.m. de volgende vakken: Voor de winkel verkoopkunde, mo dern Engels, etalageschrift, bedrijfsad ministratie, correspondentie voor de winkel, rechts- en wetskennis, belas ting- en sociale wetten, omgangsvor men en Voor het kantoor ondermeer kantoor kennis, maatschappijleer, kantooradmi nistratie en machineschrijven. Met in gang van 1 januari 1967 zullen aan het aantal vakken twee vakken worden toe- ADVERTENTIE i V y ^k Leveringen uitsluitend op medisch advies Volledige garantie op alle toestellen k Deskundige en blijvende service k Desgewenst aan huis te ontbieden k Leverancier alle zieken- fondsen O PT IE K PRINS BERNHARDLAAN 4 (ZWAAIPLEIN) VEENENDAAL gevoegd, namelijk etaleren en waren kennis. Nadat de school met vierjarige cursus met vrucht is doorlopen, kan een schooldiploma worden uitgereikt. De begeleiding naar ondermeer het exa men voor het middenstandsdiploma blijft uiteraard bestaan. In verband met het schooldiploma vierjarige cur sus zal de deelneming aan de unit examens niet meer noodzakelijk zijn. Het leerplan maakt het mogelijk, dat de leerlingen uit het derde en vierde leerjaar stage lopen gedurende een halve dag per week op kantoor of in de winkel. Mede dank zij de hulp van het be drijfsleven kon op eenvoudige schaal oriënterend werk worden verricht. In de toekomst evenwel zal dit stage lo pen in het lesrooster als leervak wor den opgenomen. Het bedrijfsleven is dynamisch. Ook de school behoort dit te zijn. Door het stage lopen kan er een goed contact met het bedrijfsleven ontstaan, wat be langrijk is voor de leerling, voor de school en voor het bedrijfsleven zelf. Niet alleen omdat de leerling bepaal de terreinen kan verkennen en louter praktische ervaring op kan doen en ook niet alleen omdat de school zich kan richten naar het bedrijfsleven en kan leren (ook de school moet nog „le ren") waarop het in de praktijk aan komt en dus mee kan gaan ln de dyna miek van het bedrijfsleven, maar ook omdat de leerling zich inzichten zal verwerven in verband met verkooptech niek, verkooporganisatie en beleid, ef ficiënte voorraadvorming, marktonder zoek. Naast het leren staat de vorming, het inzicht verwerven, het wekken van de belangstelling. Naast de gebruikelij ke vakken, zoals correspondentie, be drijfsadministratie, bedrijfsrekenen, be drijfseconomie, rechts- en wetskennis, belasting en sociale wetgeving (op het niveau van het middenstandsexamen) wordt aandacht gewijd aan de prakti sche vakken etaleren, warenkennis, re clame, marktonderzoek, verkoopbeleid, modern Engels, efficiënte voorraadvor ming, personeelsbeleid, creatief techni sche arbeid. Het gaat om een algemene voorbe reiding op de beroepsuitoefening na de school op verschillende niveaus: de voorbereiding op de zelfstandige uit oefening van het ondernemerschap, een verkoopfunctie in welke vorm ook en een administratieve functie. De school verkeert in de zeer bevoor rechte positie dat mede dank zij de verkregen medewerking van vaklera ren, gewerkt kan worden in kleinere groepen. Het is de individuele begelei ding die veel evenwicht en harmonie kan scheppen en latente begaafdheden kan doen ontplooien. Bij een meer individuele gerichtheid zal het eerder mogelijk zijn buiten de omvang van het leerplan te treden. Waarom er gesproken wordt van „Streekschool voor de middenstand en praktische algemene vorming"? Omdat het eerste leerjaar (en voor een klein gedeelte ook nog het tweede leerjaaf een zgn. determinerend ka rakter heeft. Dat wil zeggen dat een vlotte doorstroming (zoals de Mam moetwet voor alle scholen van het voortgezet onderwijs dat wenst) naar eventueel andere schooltypen mogelijk zal zijn. Het eerste leerjaar geeft dus in hoofdzaak algemeen vormend onder wijs, het tweede leerjaar daarentegen is beroepsgericht. Het derde en vierde leerjaar geven uitsluitend beroepsonderwijs. Al met al is de „streekschool voor de middenstand" een school, die terecht het werd reeds opgemerkt een wel kome aanvulling geeft op de bestaande EDE De heer H. Koekoek, leider van de Boerenpartij, heeft bij de poli tie van Ede een verzoek tot vervolging wegens belediging ingediend tegen de heer Faber, de ex-administrateur van de Boerenpartij, die volgens een kran- teberieht gezegd zou hebben dat de heer Koekoek 450 gulden uit de contri butieopbrengst had genomen. De heer Koekoek voelt zich door deze uitlating in de goede naam en eer aan getast. opleidingen voor voortgezet onderwijs. Voor leerlingen in Rhenen en alle andere omliggende plaatsen worden met deze school talrijke nieuwe Moge lijkheden geschapen. De voorzitter van de Rhenense Mid denstands Centrale deelde ons desge vraagd mede de heer Van Zuilekom reeds te hebben uitgenodigd om in een bestuursvergadering over zijn nieuwe school te komen praten. Het ligt in de lijn van de verwach tingen, dat het hoofd van de school zal worden uitgenodigd om er ook over te komen spreken op een algemene leden vergadering. ADVERTENTIE TIJDELIJK B'J TANDPASTA AMERONGEN Vanaf 1 november is er weer gelegenheid varkens en an der vee thuis te laten slachten. In verband hiermede wordt de burgerij verzocht, om, wanneer men van plan is te gaan slachten, hiervoor minstens een week van tevoren ten gemeentehuize vergunning aan te vragen en de ver schuldigde kosten te voldoen. De verschuldigde keurlonen bedra gen: Voor een rund f 17,50; voor een kalf f 9,-; een nuchter kalf, een big, schaap, lam, geit of geitelan f 5,-; voor een eenhoevig dier ouder dan een jaar f 17,50, jonger dan een jaar f8,-; ten slotte dient voor het thuis slachten van een varken f 9,- te worden betaald. RHENEN „Open uw hart voor het geestelijk gehandicapte kind." Onder dit motto zal ook in de gemeente Rhenen van 31 oktober tot en met 5 november de nationale collecte voor zwakzinnigen zorg worden gehouden. Een deel van de opbrengst komt ten goede aan „Heimerstein" en „Philadel phia" afdeling Rhenen. De resterende 55% is bestemd voor de drie landelijke instellingen voor sociale en pedagogi sche zorg en de drie landelijke vereni gingen: „Helpt Elkander", „Voor het zorgenkind" en „Philadelphia". RHENEN De muziekvereniging „Ons Genoegen" organiseert zaterdag 12 november een oliebollenactie, waar van de opbrengst bestemd is voor het Uniformenfonds. De oliebollen worden ook ditmaal weer gebakken door de heer Hannis- sen, zodat nu reeds gezegd kan worden, dat één gulden per portie beslist niet te duur is. De oliebollen worden huis aan huis verkocht. De Tiroler-kapel draagt zorg voor de vrolijke tonen op de achtergrond. In een zeer goed bezet verenigings gebouw aan de Eikenlaan gaf het Man nenkoor „de Veenzangers" gisteravond zijn jubileum-concert. In de smaakvol uitgevoerde herdenkingsuitgave met hartverwarmende propaganda voor de mannenzang lazen wij onder meer, dat het „geen man is, die niet zingen kan". Wij beamen dit graag, maar gezien de kwantiteit van het koor komt het voor, dat deze leuze de aanvulling behoeft: En niet wil! Hoe is het b.v. anders te verklaren, dat nota bene een dertiental mannen met duidelijke liefde voor de materie hun felicitatie zingend de Veen zangers aanboden en dit nochtans de den onder de noemer Oud-Veenzan- gers! Je zou zo zeggen, wat let hen Inmiddels doet het niets af aan het sympathieke gebaar, dat voor een koor ad-hoc goed uit de verf kwam, geleid door de heer C. Buddingh, gesteund door Roel van der Wal aan de piano en solistisch geholpen door de vocale kwaliteiten van Bep Visser-Hendriks. De verwezenlijking van het idee van oud-lid de heer De Kleuver ondervond veel waardering van koor en publiek. Rust op ons hierna de taak de uit voering van de Veenzangers aan een kritische beschouwing te onderwerpen. Alvorens daartoe over te gaan geloven wij dat het goed is ons daarbij te rea liseren, dat het gisteravond ging om amateurs in de goede zin van dit veel al misverstane woord en vervolgens, dat aan een mannenkoor in het alge meen door zijn aard een natuurlijke beperking is opgelegd. Immers, het valt dunkt ons niet te loochenen, dat een avond lang uitslui tend mannenzang welhaast moet uit monden in een éénkleurigheid, die zich dan ook het sterkst manifesteert naar mate de avond vordert. Wij geloven, dat de mannenzang (bij wijze van uit zondering!) beter tot zijn recht komt, als er meer afwisseling is door bijv. het inlassen van instrumentale inter mezzi en men daardoor tevens een bre der publiek bereikt. Met het voorgaande als uitgangspunt willen wij graag het jubilerende koor complimenteren met het succes, dat het zeer terecht bij de zaal had. Er is hoorbaar enthousiast, goed en kundig gewerkt door de dirigent Jaap Zwart, die met zijn indringende persoon lijkheid de Veenzangers veelal naar zijn bedoeling weet te leiden. Hij heeft opvallend veel zin voor het detail en dit hindert hem wel eens in de vloeiende lijnen. Het programma, stijlvol samenge steld, liep via een tweetal Nederlandse werken, waarvan Psalm 42 ons het best beviel, naar composities van Mo zart, Cornelius, Bruckner, Schubert en Handel. Na het onvermijdelijk aarzelende en matte begin en de moeilijkheden met de zuiverheid in Weihe des Gesanges, een heel goede opening in het Re quiem van Cornelius dat helaas later wat afzakte en waaraan de moeilijk heidsgraad van deze a-capella werken niet vreemd is, stelde het koor zich duidelijk beter op in Frösterin musik. De opgaande lijn bleef gehandhaafd in het anonieme Bless the Lord, Gott ist mein Hirt van Schubert onze be wondering! terwijl het eerste gedeel te werd besloten met het Halleluja koor en Handel. Hiermee oogstten de Veenzangers veel succes en daar is, lijkt ons, de be kendheid met het stuk voor een deel debet aan. De vermoeidheid van de te noren deed zich hier wel een beetje gelden. Genoemde werken werden afgewis seld door het solistisch optreden van de beminnelijke Amerikaanse bariton Hen ry Blackmon. Blackmon, uitstekend door Jaap Zwart begeleid, beschikt over een mooie, sonore stem, die hij intelligent weet te gebruiken. Hij heeft het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt met de keuze van zijn liederen, waar van Cantemus Domino een fijnzinnig pleidooi kreeg. Na de pauze vergastte Blackmon ons deels met het koor op de onvermijdelijke Amerikaanse neger liederen. Hier ligt toch wel zijn grote kracht. Het publiek beloonde hem zeer nadrukkelijk voor deze niet te on derschatten volksliederen. Jammer was de detonatie in Steal Away. Jaap Zwart en zijn mannen verdienen voor de sub tiele begeleiding van de solist een ex tra pluim. Het koor heeft affiniteit met dit soort liederen, getuige ook de uit voering van Old Blaó'jl Joe, dat het on danks zijn „ouderdom" bijzonder goed deed. Met het Matrozenkoor van Wag ner, dat wat vuriger en elastischer had gekund en een met veel elan gezongen Land of Hope and Glory van Elgar werd dit concert besloten. De pianobe geleiding van diverse koorwerken lag in de bekwame handen van Bep Vis ser-Hendriks. De avond werd geopend door de be schermheer van het koor burgemeester mr. dr. J. Hazenberg en besloten met een geestig dankwoord van de voorzit ter de heer K. Schoute aan medewer kers en publiek, dat gezamenlijk met koor via ons volkslied het laatste woord mocht hebben. Chris Visser. DEN HAAG Vele Hagenaars, diep begaan met de 19-jarige Rietje O., die door een inwoner van Delft op 7 okto ber in haar ogen werd gestoken, waar door zy niet alleen één oog moest mis sen, maar ook een shock opliep, willen het meisje financieel steunen. De maatschappelijk werkster van de Staatsdrukkerij, waar het meisje werkt, leidt de inzamelingsactie. In de Haagse dagbladen is 'n oproep geplaatst, waar in degenen, die ook willen helpen, wordt verzocht schriftelijk Staatsdrukkerij, Christoffel Plantijnstraat, Den Haag) of telefonisch (070814511) met haar contact op te nemen. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren heeft tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering de gemeentebegroting voor het jaar 1967 met algemene stemmen goedgekeurd. De begroting kon geheel sluitend door het college van B. en W. aan de raad worden aangeboden, hetgeen zo zegt het college in de nota van aanbieding geen eenvoudige opdracht was. Er kon zelfs nog een post onvoorziene uitgaven worden geraamd van ruim 34.000,—. Aanvankelijk ontstond dan ook weinig discussie over de eigenlijke begroting, uitgezonderd een betoog van de heer M. de Zeeuw (SGP) over een futiliteit, dat een klein uur in beslag nam en waarbij de burgemeester door middel van een schoolbcfrd uitleg gaf aan de SGP-er en de overige raadsleden. lang niet is opgelost. „Onze gemeente telt op het ogenblik nog 225 woningzoe kenden. Met de bewoners van de nood woningen erbij kunnen we dit getal ge rust boven de 250 stellen. Dit aantal groeit nog iedere week". Wat betreft de doorstroming merkte burgemeester Pott op: „We moeten in derdaad aan doorstroming gaan doen. We zullen daar in ieder geval mee naar buiten treden zodra de in aanbouw zijnde woningen verdeeld worden. De bewoners van de noodwoningen zullen in verband hiermee in de be staande woningwetbouw worden gehuis vest. Daarbij zullen dan financiële faci liteiten worden verleend. De krotten moeten nu eenmaal worden opgeruimd. Wij zijn hier dan ook al druk mee be zig". De heer H. Remmeling (Gem. Be lang.) noemde in zijn korte algemene beschouwing de begroting een knap staaltje vakwerk en beleid. „Wij dienen echter onze schouders er onder te zet ten om een overdekt instructiebad en een verenigingsgebouw zo spoedig moge lijk te kunnen realiseren", aldus de heer Remmeling. De voorzitter zei het eens te zijn met de heer Remmeling, dat een instructiebad en een verenigingsgebouw behoren tot de noodzakelijkste kapi- taalswerken van de gemeente Kesteren. „Ik hoop, dat we de nodige financie ringsmiddelen krijgen en dat er ruimte op de begroting blijft, die voor de inwo ners van onze gemeente het kenmerk heeft dat zij in Kesteren goed kunnen leven en wonen. Ik hoop, dat we de eerste stappen voor genoemde kapitaalswerken in 1967 kun nen nemen", aldus de burgemeester. Na de beide algemene beschouwingen was de memorie van antwoord aan de orde. Jachthaven Als eerste spreker stelde de heer J. den Hartog A.R.) de vraag of er geen mogelijkheid bestond voor het aanleg gen van een jachthaven. „Wij moeten meer aan open recreatie gaan doen. Voordat de Provinciale Staten een ande re plaats opnemen in de planning die nen wij hen voor te zijn." Het raadslid achtte de tijd hier uiter mate gunstig voor, in het bijzonder, om dat men op het ogenblik reeds ver ge vorderd is met de kanalisatie van de Rijn. De voorzitter vond dit voorstel een vrij ingewikkelde zaak, te meer, omdat het voorstel niet in het investeringspro gramma is opgenomen. Toch toonde burg. Pott zich er voorstander van het plan onder de aandacht van Provinciale Staten te brengen, zodat men het een en ander in de planning op kan nemen. Tijdens de algemene beschouwingen die slechts door twee fracties wer den gehouden zei de heer R. de Jongh (P.v.d.A.), dat de gehele fractie bijzonder voldaan was met de goed slui tende begroting. Spreker sprak er echter zijn teleur stelling over uit, dat men tijdens de af gelopen wethoudersverkeizingen zo on- democraties te werk was gegaan. „Het is onjuist, dat de P.v.d.A. niet in het college is vertegenwoordigd. Onzes in ziens moet de samenstelling van 'n colle ge 'n afspiegeling vormen van de politie ke verhoudingen in de raad en dus in de gemeente. Dit is op het ogenblik he laas niet het geval", aldus de heer De Jongh. Het raadslid had voorts waardering voor hetgeen er in de gemeente ge schiedt op het gebied van de volksge zondheid. Spreker wilde echter weten of hij goed had gehoord, dat binnenkort fluoride aan het drinkwater in de ge meente Kesteren zal worden toegevoegd. De voorzitter antwoordde hier op, dat dit inderdaad zal gebeuren, maar wan neer precies kon hij moeilijk zeggen. Zeker is echter, dat bij het pompsta tion Lienden, dat ook de gemeente Kes teren van drinkwater voorziet, binnen kort fluoride in het water zal worden gedoseerd. In zijn verder betoog verklaarde de heer De Jongh bezorgd te zijn over de hoge huurprijs van de 120 in aanbouw zijnde woningwetwoningen. Bovendien wilde het raadslid weten of er bij het college al plannen bestonden om de krotwoningen op te ruimen. De voorzit ter merkte naar aanleiding van de ge stelde vragen op: „De huurprijs van te bouwen woningwetwoningen zal niet zoals in de gemeente wordt gezegd f 35,- per week gaan bedragen, maar ongeveer f 30,-. Daarbij is acht negen gulden per week inbegrepen voor de centrale verwarming. Spreker zei voorts, dat de bouw van de 120 woningen inderdaad een tege moetkoming voor de woningnood is, maar dat dit vraagstuk hiermee nog AMERONGEN Zaterdagmiddag opent de Nutsruilbeurs weer haar poor ten in het Dorpshuis .Van half drie tot half vijf kan men weer terecht voor het ruilen van allerhande dingen. Voor de postzegelverzamelaars is er zoals ge bruikelijk een aparte rustige hoek. O Het onderwerp „moderne kunst, on begrijpelijk of onbegrepen?" wordt woensdag, 2 november behandeld op een Nutsavond, waarvoor als spreker is uitgenodigd de kunstschilder Jan Miechels uit Arnhem. Dia's zullen voor een omlijsting van het geheel zorgen. De moderne kunst blijft stof tot ge sprek geven. Wellicht bestaat er flinke belangstelling voor deze Nutsavond die in het Dorpshuis wordt gegeven. KESTEREN Op voorstel van het college van B. en W. van de gemeente Kesteren heeft de gemeenteraad dins dagavond besloten tot het instellen van een ouderraad ten behoeve van de openbare scholen in de gemeente. Deze ouderraad zal worden gevormd uit ouders, voogden of verzorgers, die lid zijn van een oudercommissie. Dit overkoepelend orgaan van de openbare scholen in de gemeente bevordert de bloei van dit onderwijs en onderhoudt contact met de oudercommissie. De ouderraad staat de gemeenschap pelijke belangen van de openbare scho len voor bij de raad en het college van B. en W. en geeft deze en de leden van het rijksschooltoezicht alle gewenste in lichtingen. De heer Den Hartog vond, evenals de heer De Jongh (P.v.d.A.) het bedrag van f 1,50 dat wordt uitgekeerd aan de leden van de vrijwillige brandweer voor oefenuren veel te laag. De heer Den Hartog vergeleek de Vrijwillige Brand weer met de raadslieden. „Beiden wer ken in het belang van de gemeente." De voorzitter meende dat bij het ver hogen van de vergoeding de basis van vrijwilligheid in gevaar komt, maar zeg de toch toe een eventuele verhoging in overweging te willen nemen. De heer Th. Haan pleitte voor een verhoging van de subsidie, bestemd voor de plaatselijke EHBO. Deze be draagt momenteel f 250,-. Het raadslid voor de P.v.d.A. zei, dat de vereniging vele extra kosten heeft in verband met wijzigingen, die moeten worden getrof fen als gevolg van de toenemende ver keersdrukte. De voorzitter deelde de heer Haan mee, dat voor dergelijke wij zigingen in de toekomst enkelvoudige sudsidieaanvragen kunnen worden inge diend. Tijdens de behandeling van de begro ting ontstond een debat tussen de bur gemeester en de heer M. de Zeeuw (S.G.P.), waar tenslotte een schoolbord aan te pas moest komen. Het S.G.P.- raadslid hield een verwarrend betoog over de voorlopige vaststelling van de vergoeding per leerling voor het bijzon der lager onderwijs, ten opzichte van die voor een leerlingen van het gewoon lager onderwijs. Na bijzonder ingewikkelde bereke ningen door de heer De Zeeuw, kreeg het raadslid, dat hoofd van de VGLO- school in Kesteren is, een les van de burgemeester.Compleet met een school bord, dat moest worden' aangesleept door de gemeentebode, stond de burger vader voor zijn raad (klas). Optellingen en staartdelingen maakten de S.G.P.-er, die een moeilijke leerling bleek t« zijn, tenslotte duidelijk, dat het bijzon der onderwijs niets te kort werd gedaan. Zijn beide fractiegenoten bedtten hem op het laatst het spreken en dankten de burgemeester en wethouders voor het vele werk, dat in Kesteren voor het bij zonder onderwijs wordt verricht. Er ontstond naar aanleiding van de begroting geen discussie. De raad aan vaardde de begrotihg dan ook met alge mene stemmen. Voorts werden door de raad bij ver kiezing een drietal commissies benoemd. De heer G. van Manen werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Opheusden ter voorzie ning in de vakature van wijlen de heer H. van Hezeken. Vervolgens werden benoemd tot lid van de commissie van plaatselijk toe zicht op het lager onderwijs de heren G. van Maanen, G. van den Hoofdakker en W. Neels, respectievelijk ter voorzie ning in de vacaturees van wijlen de heer H. van Hezeken, de heer D. C. Rave- stein en de heer G. Duijzer. Tot slot werden benoemd in de adviescommissie Woonruimtewet de heren R. de Jongh en G. H. Jansen Schuiling. Zij voorzien in de vacatures van de heren J. Be rends en C. M. Visser. (Van onze correspondent) EDE Op een vergadering van de Boerenpartij in Otterlo heeft de leider van deze partij, de heer H. Koekoek de gemeente Ede de „geruststelling" gege ven dat de ex-boerenwethouder J. van den Dikkenberg geen cent van zijn wachtgeld, groot ongeveer f 85.000, wil hebben. Als de Boerenpartij zelf ge heel of gedeeltelijk 't geld zal innen dan zal dit in het „gemeentelijk be lang" worden besteed. De heer Koekoek dacht hierbij aan de aanschaf van aan plakbiljetten van de Boerenpartij voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen of de bouw van Bogaerswoningen. Het geld komt dan tenminste goed terecht, aldus de boerenleider. Een dikke driehonderd mensen, die voor het eerst in de gemeente Ede en tree (een gulden) moesten betalen om de boerenleider te kunnen beluisteren, VEENENDAAL Donderdagmiddag om één uur is op het Christelijk Lyceum aan de Tuinstraat de verkiezingscampag ne begonnen voor het nieuwe bestuur van de schoolvereniging „Eldorado". In voorgaande jaren begonnen de kandida ten voor dit bestuur reeds vroeg met allerlei stunts, maar na enig bezwaar van de kant van de leraren, is besloten één vol lesuur aan de campagne te besteden. De voorzitter van het oude schoolbe stuur van „Eldorado", Geert Kaper, ver telde dat er de laatste tijd nogal een gebrek aan belangstelling bestaat, zowel van de kant van de leraren als van de leerlingen. Toch is gisteren zo zei hij, alles boven verwachting geslaagd. De stunts waren vrij origineel. Zelfs een oude brandweer wagen kwam eraan te pas. Vanmorgen om half tien Is door de scholieren gestemd. Zij kunnen hun stem uitbrengen op negen kandidaten, waarvan er zes in het bestuur zullen komen. Van de HBS zijn kandidaat: Kees Die- peveen, Pauline Merkens en Marjan Veen. Van het Gymnasium: Dirk van Ommeren en Frits Achterberg. Van de MMS: Mar- go Moret, Lettie Bos, Itje de Gooier en Gerda Bruinsma. hebben Koekoek uitvoerig horen na kaarten over de wethoudersverkiezing in Ede, waar door een motie van wan trouwen gevolgd door het ontslag een eind werd gemaakt aan het korte wet houderschap van de heer Van den Dik kenberg, die had geweigerd de porte feuille van sociale zaken te beheren. Democratisch gezien, aldus de heer Koekoek, had de Boerenpartij recht op een wethouderszetel. Daar konden de andere partijen niet onder uit, maar ze wilden dat wel. Ze zeiden democratisch te zijn, maar ze wilden geen boeren- wethouder. Als de heer Van den Dikkenberg de portefeuille van Sociale Zaken had aan vaard, had hij wel iets over de woning- ruimteverdeling te zeggen, maar niets over de woningbouw. Dat, aldus de heer Koekoek, konden we niet accepteren. Het gevolg is dat de gemeente f 35000 armer wordt en dat is niet in het alge meen belang, want Van den Dikkenberg zou wethouder voor half geld zijn. Over de „hetze" van de pers, radio en televisie zei de heer Koekoek dat het erop leek, alsof de Boerenpartij in el kaar gezakt was, maar, aldus de boe renleider, ze, de pers, radio en tv, heb ben maar wat gekletst. Zelfs „De Telegraaf" deed mee, maar ik heb dan ook direct m'n abon nement opgezegd. Er is helemaal geen noodraad, er zijn een paar mensen die een goede functie in onze partij willen, maar dan zou ik weg moeten. Op een vraag vanuit de zaal met celke partijen de Boerenpartij eventueel regeringsverantwoordelijkheid zou wil len dragen antwoordde de heer Koekoek dat de Boerenpartij allen zou samenwer ken met partijen die winnen, met met die welke verliezen. De samenwerking zou bovendien niet mogen gaan ten laste van ons beginsel programma, zo zei de heer Koekoek. S^AAAA^V*.VVVVVVVVVVX»VvV^^VVVVVVV>AAAA/ LIENDEN De gemeenteraad van Lienden heeft een voorstel om zes straatlantaarns aan het Zwartepaard in Jorgen te plaatsen, aangenomen. Breedvoerig werd er gesproken over de slechte verlichting in de ge meente en over de daaruit voortvloei ende wenselijkheden het aantal lan taarns uit te breiden. Hoeveel dat er zullen worden staat nog niet vast, want de heren wethou ders hebben besloten eens bij donker een rondrit door de gemeente te ma ken om zich „in de praktijk" van de noodzaak van een betere verlichting te overtuigen. Tot zo lang komt er dus geen licht in deze duistere affaire

De Vallei | 1966 | | pagina 5