„Vliegende schotels" zijn bolbliksems „Loonpolitiek niet in de ijskast!" China beproeft raket met een kernlading Sneeuw in Oostenrijk; regen in Italië Is Parijs dood? Maar er blijven altijd lieden over Chinese studenten verlieten Moskou onder blij-uitdagend gezang U HET WOORD Nieuwe theorie in de VS. Aberfan begroef 80 kinderen VAN ONZE LEESTAFEL Aard van explosie verrassing voor Westen Grando 19 ct Perlas 17 ct Kosygin naar Parijs AI demonstrerend naar het gevang „Rode deken" werd gecremeerd NW-voorzitter Kloos: fraaie Italiaanse vormgeving en ongekende degelijkheid VERKRIJGBAAR IN DE GOEDE ZAKEN Peking verleent uitreisvisa Vrachtauto reed in op kleuterklas Alleen op zaterdag en zondag? Erzijn wagens SHELL BIEDT MEER! Geestelijke flauwte Om het celibaat VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 ADVERTENTIE (Van een „Sunday Times"-correspondent) NEW YORK Soms blijken het ballonnen te zijn, soms vogels, soms een weerkaatsing van de maan, soms meteorieten, helikopters of satellieten. Soms is het alleen maar kletskoek. Maar er zijn toch nog altijd genoeg betrouwbare waarnemingen van onge ïdentificeerde vliegende objecten om de „cultus van de vliegende schotel" in ere te houden. Er is nu een nieuwe theorie ontwik keld, die althans een aantal waarne mingen kan ophelderen. In het Ame rikaanse tijdschrift „Aviation Week" stelt Philip J. Klass, dat de „vliegen de schotel" in Vele gevallen een bol- bliksem moet zijn geweest, een kogel vormig^ elektrische ontlading in de atmosfeer. De theorie is op het goede moment in de openbaarheid gebracht want de Amerikaanse luchtmacht heeft zo juist een bedrag van 1,1 miljoen gul den beschikbaar gesteld aan de uni versiteit van Colorado om het vraag stuk van de vliegende schotels pre cies uit te pluizen. Deskundigen van deze universiteit zullen alle waarne mingen, die in de afgelopen jaren zijn gedaan, nauwkeurig analyseren. Reeds in 1962 heeft de Amerikaan se luchtmacht een rapport over vlie gende schotels gepubliceerd. Daarin werd kort en bondig gesteld, dat vlie gende schotels niet bestaan. Het heeft alleen maar geleid tot versterkt wantrouwen in kringen van overtuig de schotelkenners. De luchtmacht zou essentieel bewijsmateriaal in de doof pot houden. Er is in Amerika een grote groep hartstochtelijke „ufolo- gen", een naam die is afgeleid van de officiële aanduiding „UFO" voor „unidentified flying objects". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Of er nu wel of niet een kabinet is dat regeren kan, 1 janua ri 1967 is 1 januari 1967 en dan lopen de contracten af en zullen de onderhan delingen afgesloten of tenminste flink op dreef moeten zijn. Wie meent, dat de loonpolitiek voorlopig in de ijskast kan worden opgeborgen, zal bedrogen uitkomen". Dit schrijft de heer A. H. Kloos, de voorzitter van het N.V.V., in „De Vakbeweging", het orgaan van de ze vakcentrale. In een artikel, dat gewijd is aan de val van het kabinet-Cals, zegt de heer Kloos, dat de werkgevers de door hen zo vele jaren toegepaste tactiek van ontvluchten van verantwoordelijkheid en zich verstoppen achter de brede rug van de overheid dit jaar in het voor uitzicht van een conservatief kabinet meer dan ooit zullen willen volgen. Misschien hebben zij de illusie, zo gaat de heer Kloos verder, dat het voorlopig ontbreken van een overheid die tot re geren in staat is, het hun mogelijk zal maken de beslissingen uit te stellen. „Vooral een ondernemer wint al veel, al wint hij niets dan tijd. Die illu sie zullen wij hun moeten ontnemen". De val van het kabinet-Cals laat de verhouding werkgevers-werknemers niet onberoerd. De schuld daarvoor ligt bij de politici, die de kabinetscrisis heb ben veroorzaakt en bij de conservatie ve pressiegroepen achter de schermen, die daartoe de drijvende kracht zijn ge weest, zo besluit de heer Kloos. In de Zeeuwse fruitboomgaarden is de pluk nu vrijwel afgelopen. De oogst van het belangrijkste bewaarras van de Zeeuwse fruittelers, de Golden Delicious, is dit jaar erg tegen geval len. Op veel bedrijven komt men niet verder dan de helft van de normale oogst. ADVERTENTIE Auteu* Klass heeft een massa re cente UFO-waarnemingen te Exe ter, New Hampshire, geanalyseerd en hij heeft bovendien de nodige aantekeningen gemaakt uit een lijst van 746 gevallen, die in krin gen van deskundigen als de be trouwbaarste bron voor onderzoek op dit gebied wordt beschouwd. Klass heeft zijn prozaïsche theorie thans in de strijd geworpen tegen de mening van die talloze „ufolo- gen", die vliegende schotels be schouwen als een bewijs van „bui tenaards leven". Een bolbliksem bestaat waarschijn lijk uit een samenweefsel van elek trisch geladen deeltjes in de lucht. Daarin wordt elektriciteit opgewekt op nagenoeg dezelfde wijze als in een neonbuis. Zulke bolbliksems variëren in grootte van enkele centimeters tot bijna een met.er. De „bol" kan ovaal van vorm zijn, doch ook het uiterlijk hebben van een sigaar of van een krans. De kleur loopt uiteen van wit, roodachtig tot blauwachtig groen. Talrijke UFO's zijn dan ook als een dergelijk verschijnsel beschreven. Vaak is de „vliegende schotel" van enorme omvang, doch vele waarne mingen zijn 's nachts gedaan en dat kan een betrekkelijk kleine bolblik sem gemakkelijk voor een ver-verwij derd groot object worden aangezien. Aangezien een bolbliksem niet com pacter is dan de lucht eromheen, kan hij heel vreemde bewegingen maken: draaien, zweven of heen en weer bui telen. In een bepaalde luchtstroom of door elektrische impulsen schiet een bolbliksem soms opeens als een vuur pijl weg. Ook kan een bolbliksem on verwachts verdwijnen, zónder een spoor achter te laten. Beweerd is, dat vliegende schotels ook zo onbereken baar zijn. Klass vindt het logisch als waarnemers tot de conclusie komen, dat zo'n vliegende schotel met onge looflijke snelheid verdwijnt. Het is gewoon gezichtsbedrog als een bol bliksem wegschrompelt, zonder van plaats te veranderen. Naar de mening van Klass kun nen bolbliksems ook ontstaan op hoogspanningsleidingen. Onder be paalde omstandigheden treedt dan een kransvormige ontlading op, die fel oplicht en zich zelfs langs de lei ding voortbeweegt. „Akkoord, maar zij komen nooit los van de leiding, zij kunnen nooit in de lucht rond zwalken," luidde de commentaar van een vakman van de Ameri kaanse Raad voor de Stroomvoor ziening. Hoe het zij: Klass heeft wel dege lijk aangetoond, dat een groot aantal waarnemingen van „vliegende scho tels", met name die in de streek van Exeter, niet ver van hoogspannings leidingen zijn gedaan. De Amerikaan se „ufologen" zullen zich hierdoor echter niet laten ontmoedigen. Tachtig slachtoffertjes van de ramp te Aberfan zijn ter aarde besteld in twee gemeenschapplijke graven op de heuvels die het zwaar getroffen plaatsje omrin gen. De graven liggen op nog geen kilometer van de plaats waar vorige week vrijdag de school en zestien huizen bedolven werden. Elizabeth de vlaggen half stok. De Ko ningin, haar echtgenoot en hun zoon lieten bekend maken, dat zij een gift hadden gestort in het rampenfonds dat door de burgemeester van het naburige dorpje Merthyr Tydfil in het leven is geroepen. In 48 uur tijds was f 71.000, voor het fonds bijeengebracht. ABERFAN (Wales) De inwoners van het dorpje AKBERFAN, HEBBEN HUN KINDEREN IN ALLE STILTE E HEID TEN GRAVE GEDRAGEN. Vre waren verzocht weg te blijven. Tachtig kinderen, die eens in de stra ten van Berfan hebben gespeeld, wer den nu met een volwassene in een massagraf begraven. Zij zijn met 65 anderen, het slachtoffer geworden van de ramp die zich vrijdag in het dorpje voltrok. Een tegen een berg opgetaste sintelhoop raakte aan het schuiven en bedolf een lagere school, winkels en hui zen. Tegelijkertijd met de kinderen, werd de hoofdonderwijzeres van de bedolven school, de 64-jarige May Jennings, in haar woonplaats, op 15 kilometer van Aberfan, ter aarde besteld. In heel het land hingen aan alle re geringsgebouwen op last van koningin DEN HAAG De echtgenoten en kinderen van dr. D. W. Fokkema, tij delijk zaakgelastigde in Peking, en van de heer P. Verhoeven, kanselier, hebben van de Chinese autoriteiten vergunning gekregen de Volksrepubliek China te verlaten. Zoals gemeld, be stond er bij de Nederlandse regering enige bezorgdheid over een vertraging bij de verlening van de uitreisvisa. De kwestie van de uitreisvisa was dinsdag jl. van Nederlandse zijde te berde gebracht tijdens een gesprek dat de Chinese tijdelijk zaakgelastigde, de heer Sjen Wei-Liang, op diens verzoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken bracht om te spreken over de kwestie van de acht lastechnici in het gebouw van de Chinese diplomatieke missie. Gebjeken is, dat zijn instructies geen nieuwe mogelijkheden hebben ge opend voor de oplossing van het pro bleem van de lassers, zo zei men in Den Haag. BERLIJN Het Oostduitse persbu reau ADN meldt, dat nadat in de Oostduitse stad Pirna de bestuurder van een vrachtauto de macht over het stuur had verloren, de auto is ingere den op een wandelende klas van een bewaarschool. Zeven kleuters en de on derwijzeres werden gedood. Nog zeven kinderen en een onderwijzeres moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men. Van enkele gewonden is de toe stand ernstig. die vooral in de week-ends bergen kilometers verzetten. Dat stelt bijzondere eisen aan motor en smering. Gelukkig is er nu één motorolie voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rijstijlen... voor alle rij-omstandigheden. Shell Super Motor olie overtreft de zwaarste eisen; geeft altijd de maximale be scherming. Shell Super Motorolie - voor smering In veelvoud! PEKING - Communistisch China heeft met succes een raket met kernlading beproefd, zo heeft het persbureau Nieuw China bekendgemaakt. Het wapen trof nauwkeurig zijn doel, waardoor een kernontploffing ontstond. Het was de vierde kernexplosie waar van Peking melding heeft gemaakt. China bracht op 16 oktober 1964 zijn eerste kernexplosie teweeg. Op 14 mei van het vorige jaar volgde de tweede ontploffing. Bij de derde explosie, die op 9 mei jl. plaats had, werd thermonu- cleair materiaal gebruikt. Volgens Nieuw China werd de proef genomen op Chinees gebied. Nadere bij zonderheden, zoals de plaats waar de werden niet gegeven. „Deze succesvolle proef laat zien, dat het vermogen van China op wetenschappelijk, technisch en defensief gebied steeds sneller vordert", aldus Nieuw China. In het Westen heeft men aangenomen, dat bij de vorige drie proeven een kern apparaat hetzij in een vaste positie, het zij van uit een vliegtuig tot ontploffing werd gebracht. China is het vijfde land van de atoomclub, na de V.S., de Sov jet-Unie, Engeland en Frankrijk. Het schijnt dat het bericht uit Peking de Amerikanen heeft verrast. Evenals bij de vorige Chinese proeven had het „State Department" het tijdstip tevoren voorspeld. Als men in Washington dit maal niet van de aard van de proef op de hoogte was, zou dit betekenen dat de Chinezen de raketvoorbereidingen ge heim hebben kunnen houden, ondanks alle onderzoekingsmiddelen waarover de V.S. beschikken. Wel wist men sinds 19 oktober dat er een Chinese kernproef op handen was. Psychologisch gezien hebben de Chi nezen een goed tijdstip gekozen om pro pagandistisch voordeel te behalen, nu president Johnson zijn rondreis door Zuidoost-Azië maakt en juist een dag te voren korte tijd op een basis in Zuid- Viëtnam verbleef. De militaire betekenis van de jongste WENEN De Grossglockner snel- verkeersweg in Oostenrijk is voor het verkeer gesloten, na een zware sneeuwval. De weg die oploopt tot een hoogte van 1288 meter, verbindt de provincie Salzburg met Karinthië, Oost-Tirol en Italië in het zuiden. De Beierse Alpen zijn overvallen door een koudegolf. Het kwik zakte tot vier graden onder het nulpunt, terwijl de vorige dag op sommige plaatsen nog een temperatuur van twintig graden boven nul had geheerst. Op de Zug- spitze, de hoogste bergtop in Beieren, viel vijfentwintig centimeter sneeuw. Italië is voor de derde achtereenvol gende dag geteisterd door hevige re genval, onweer, aardverschuivingen en hoge golven, die tot dusverre vijf slachtoffers hebben geëist en voor tien tallen miljarden lire schade hebben aangericht. De Middellandse Zee die met reus achtige golven de kust teistert, heeft in Marina di Massa een in aanbouw ADVERTENTIE zijnde aanlegplaats vernield en twee grote kranen omver geworpen. In de omgeving van San Marco zijn 40 schapen door de bliksem gedood. De herder kwam met de schrik vrij. In het grootste deel van het land kampt men nog steeds met hevige re genval die hier en daar aardverschui vingen heeft veroorzaakt. Het verkeer dat de afgelopen twee dagen als ge volg van het slechte weer ernstige ver traging ondervond, herneemt langzaam aan zijn normale loop. Naar de steden Salerno en Beneven- to in Zuid-Italië, die dinsdag door de storm het ernstigst werden getroffen, is inmiddels hulp gezonden. In dit ge bied wordt de schade die is aange richt aan de oogst, de woningen en aan fabrieken op 10 miljard lire ge schat. In Salerno zijn 300 arbeiders bezig de modder en het puin uit het centrum van de stad op te ruimen. Het verkeer ligt hier nog volkomen stil. Ongeveer 200 brandweerlieden uit steden in de omgeving proberen de wegen en de ernstig beschadigde katoenfabriek in Salerno te herstellen. PARIJS De Russische premier, Alexei N. Kosygin, zal in de eerste helft van december een officieel be kendgemaakt. Ook heeft het bureau van president Charles de Gaulle aangekondigd, dat dat Sovjet-president Nicolai V. Pod- gorny en partij-secretaris Leonid I. Breznjef, volgend jaar Frankrijk zul len bezoeken op een nog nader te be palen datum. Volgens goedingelichte zegslieden zal dat in april zijn. 0 De Amsterdamse politierechter, mr. R. de Waard, heeft vijf haven arbeiders, twee ex-havenarbeiders en een reepsgast wegens diefstal en heling van ladinggoederen, veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërende van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek van het voorarrest, tot een maand geheel voorwaardelijk. MOSKOU Op last van het Kremlin, hebben gisteren 41 uitdagend zingende communistisch-Chinese studenten Mos kou verlaten, waarmee waarschijnlijk een eind is gekomen aan het Chinees- Russische uitwisselingsprogramma. De studenten, bij wie zich tijdens de zesdaagse thuisreis in Siberië 24 ande ren zullen aansluiten, maakten van hun vertrek van het station ln Moskou een luidruchtige pro-Mao-demonstratie. Zij zongen lofzangen voor Mao als „het oosten is rood" en „de reis hangt af van de roerganger" intussen met rode boekjes van „Mao's gedachten" zwaai end. Zij juichten toen functionarissen van de Chinese ambassade verschenen, die bij het vertrek aanwezig wilden zijn en enige tijd later vertrok de Trans-Sibe- rië-express met de hele groep wuivend en zingend uit de treinraampjes. De studenten lieten een stad achter, waarin het gist van berichten dat de „rode gardisten" in Peking vijf dagen geleden de Russische ambassade hebben belegerd. In een Russische protestnota is een onmiddellijk einde aan deze „wandaad" geëist. Terwijl de Russisch-Chinese banden in het vuur van het geschil dat de twee landen verdeelt vervagen, neemt het aantal Chinese studenten in Sovjet-Unie snel af. De aanwezigheid van de 65 studenten in de Sovjet-Unie had een van de weini ge werkelijke contacten tussen de twee landen helpen voortbestaan. China tekende echter het doodvonnis voor deze uitwisseling, door tijdens de „culturele revolutie", alle buitenlandse studenten het land uit te wijzen. Rus land nam hierop wraak met de uitwij zing van alle Chinese studenten in het land. Het gedeelte van de trein waarin zij reizen, en dat tijdens de tocht van de overige wagons gescheiden blijft, zal op ongeveer 31 oktober in Mongolië aanko men. De studenten rijden naar ee nChi- na terug, dat de soberheid nastreeft. Zij reizen in 'n vrij deftige coupé en wor den vergezeld van speciale Chinese kel ners en kruiers die evenals alle andere Chinezen in Moskou, bij het vertrek luid meezongen. De Chinese zaakgelastigde, Tsjang Deh-tsjoen, zong ook mee en drukte al len de hand. Er werd niet gezoend, evenmin vloeiden er tranen. De Chine zen leken echt blij weer naar huis te gaan. Het vertrek werd gadegeslagen door 200 Russen, onder wie veel politieman nen. Er behoefde echter geen geweld te worden gebruikt. Van het riesgezelschap maakten ook 30 studenten deel uit die in andere Oost- europese naties hadden gestudeerd. Vol gens functionarissen zijn zij echter niet uitgewezen, maar gingen zij alleen maar met vakantie naar huis. Chinese kernproef kan moeilijk worden vastgesteld bij gebrek aan bijzonderhe den omtrent de afstand die de raket heeft afgelegd, en de kracht van de kernexplosie. Volgens Amerikaanse ge leerden zouden de Chinezen nog wel 20 to 80 jaar nodig hebben om het Westen op het gebied van raketten in te halen. Op z'n vroegst in 1975 zou China in staat zijn met raketten de Verenigde Staten te treffen. Minister van Defensie McNamara voorspelde in maart jl., dat de Chinezen over twee of drie jaar ra ketten met een reikwijdte van 700 mijl (1.126 km) zouden bezitten. In Londen sprak een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken een veroordeling uit over de Chine se proef, die naar zijn zeggen de atmos feer zal besmetten met radioactiviteit. „Het is teleurstellend dat de Chinezen ondanks de openbare mening in de we reld besloten hebben deze proef te doen" aldus de Britse woordvoerder. In de bekendmaking van Peking werd gezegd, dat China zal blijven ijveren voor een verbod van kernwapens en de vernietiging van de bestaande voorra den. „Wij verklaren nog eens plechtig, dat China nooit en onder geen omstan digheid het eerste kernwapens zal ge bruiken". De nieuwe proef was bedoeld tegen „het samenspannen en gescharrel van Russische en Amerikaanse zijde ten aanzien van het vraagstuk van het zo genoemde niet verder verspreiden van kernwapens." DEN HAAG De voorzitter van de Pacif istisch-Socialistische Jongeren Werkgroep (P.S.J.W.) Den Haag, Wim de Jong, en het P.S.J.W.-lid Paul Wal- boom zijn donderdag demonstrerend naar het gevang gegaan. De P.S.J.W. huldigt het standpunt, dat er in een democratisch geregeerd land gedemonstreerd moet kunnen worden zonder daarvoor vergunning te vragen. Jongeren hadden 9 juli deelgenomen aan zo'n demonstratie als protest tegen de oorlog in Viëtnam. Bij die gelegenheid werden drie de monstranten gearresteerd, omdat ze „Johnson moordenaar" hadden geroe pen, terwijl tien jongeren een verbaal kregen, omdat zij demonstreerden zon der toestemming. Bij deze tien waren ook Wim de Jong en Paul Wal boom. Zij werden door de kantonrechter ver oordeeld tot een boete van honderd gul den of tien dagen hechtenis. Donderdag moesten zij zich voor het ondergaan van de straf melden bij het parket van de officier van Justitie, omdat zij wei gerden de boete te voldoen. Met sandwichborden, waarop teksten stonden, die een protest inhielden te gen de oorlog in Viëtnam, liep het twee tal tijdens het ochtendspitsuur door de stad, op weg naar het gevang. Voor de ze piepkleine demonstratie was geen vergunning gevraagd; de politie greep niet in. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Vaassen, 25 okt. 1966 Mijne heren, Commentaar op uw rubriek „Over de grenzen" van donderdag 20 oktober. In het kort wilt u in dit artikel uit doen komen, dat door het' vertrek van de N.A.V.O. uit Parijs, deze stad aan internationaal aanzien en als eventuele Europese hoofdstad heeft afgedaan. Hier ben ik het in het geheel niet mee eens. De N.A.V.O., eensgezind op gericht, bleek toen de dreiging uit het Oosten verminderde aan grote onderlin ge tegenstellingen te lijden. Een betere samenwerking met de communistische landen zag zij alleen maar als een aan tasting van haar eigen voortbestaan. Het is de verdienste van Frankrijk geweest om als eerste een duidelijk standpunt in te nemen. De ontwikkeling gaat snel, wordt op het ogenblik overal de N.A.V.O. in discussie gebracht, over vijf jaar zal vermoedelijk iedereen de ontbinding aanvaarden. Dat dus de N.A.V.O. Parijs verlaat zal Parijs niet „dood" maken, omdat de instelling zichzelf al overleefd heeft. De N.A.V.O. met de grote zeggen schap van Amerika, is helemaal geen Europese zaak. Brussel mag dan als hoofdstad van Europa van de zes gelden, Parijs zal als vergaderstad op de eerste plaats blijven en ook dienen om verbinding tot stand te brengen met een groter Europa dat reikt tot de Oeral. Een schakel met Afrika is het nog steeds en dit zal toenemen als de sa menwerking tussen Europa en Afrika groter wordt. De gevolgtrekking kan alleen maar zijn „N.A.V.O. est mort, Paris n'est pas mort". Hoogachtend K. v. Triest Geerstraat 10, Vaassen.- r|e heer Westerterp. die voor de KYP in de Tweede Kamer zit. heeft gezegd: „Ik zou niet voor de mo- tie-Schmelzer hebben gestemd als de debatten in de Kamer tot de volgende dag zouden zijn gesehorst". Hij heeft zei hij, „onvoldoende ingezien", dat deze „zakelijk bedoelde motie een ei gen politiek leven" zou gaan leiden. Het „Algemeen Dagblad" (lib.) merkt naar aanleiding hiervan op: „Ook buiten he^ r.k. kamp heeft men hier en daar befilosofeerd dat misschien niet alle leden van de KVP-fractie in die roerige Kamer nacht duidelijk genoeg hebben inge zien dat zij met kabinetsvuur speel den. In de Haagse Post schreef mr. G. B. J. Hiltermann: „De hele rege- ring-Cals trad af. Dit kan onmoge lijk de bedoeling van de katholieke fractievoorzitter zijn geweest, alleen al omdat hij er zijn eigen partij ln een onmogelijk parket mee heeft ge manoeuvreerd". Voorzitter Van Thiel zei, toen het er in die „nacht van Schmelzer" naar uitzag dat het bar laat zou kun nen worden: „We vergaderen tot het einde. Wie flauw wil vallen, hij valle flauw". Na kennisneming van de woorden van de heer Westerterp en van de filosofie van mr. Hiltermann, moet men gaan aannemen dat er ln de Kamer sprake is geweest van een aanmerkelijk wijder vertakte geeste lijke flauwte dan aanvankelijk werd vermoed. De gedachten gaan dan te rug naar de crisis van 23 december 1960, toen de motie van de A.R. Van Eibergen tegen zijn geestverwant mi nister Van Aartsen, om vijfduizend woningen, het kabinet-De Quay deed aftreden. Ook toen was de Kamer murw gepraat; ook toen is nader hand duidelijk geworden, dat de anti revolutionairen de bui die achter die motie kwam opzetten, niet tijdig heb ben zien hangen. Dat werd later een politieke blunder van de ARP ge noemd. Na die crisis zijn de stukken gelijmd; op 2 januari 1961 trok het kabinet-De Quay zijn ontslagaanvra ge in. Of de parallel ditmaal ook zo ver kan worden doorgetrokken is natuur lijk vers twee. Bij deze malle kabi netscrisis schijnt nog alles mogelijk. Wel rijst de vraag, wanneer men 1960 en 1966 met elkander vergelijkt, of het houden van bijzonder lange debatten, tot het ochtendgloren, niet klaarblijkelijk het oordeel van meni ge politicus te zeer vertroebelt. Woor den als die welke de heer Westerterp sprak zijn toch eigenlijk ergerniswek kend. „Wie flauw wil vallen, hij valle flauw". Dat is dan blijkbaar, in het geestelijke vlak, hem gebeurd". De vyfduizend priesters van Neder land, die in de directe zielzorg werkzaam zijn, hebben vorige week 'n verzoek ontvangen om instemming te betuigen met de wens, dat in de toe komst het dwingend celibaat voor het priesterschap zal worden afgeschaft. Voor velen zal dit initiatief ronduit schokkend zijn, zegt „De Tijd" (R.-K.). Men kan deze actie moeiiyk anders zien dan als een reden te meer voor de toch al niet geringe onrust in de Ne derlandse Kerkprovincie. Het zou van onvoldoende werkelijkheidszin getui gen indien men de ogen zou sluiten voor de problemen die de oorzaak zijn van die onrust. „De brief van de priesters is ge schreven voor het komende pastoraal Concilie. Men wil de opinie peilen on der de Nederlandse clerus. De uit komst van dit onderzoek moet het Nederlands Episcopaat een betrouw baar inzicht geven in wat er onder de priesters leeft aan meningen om trent priesterschap en celibaat, in on ze tijd en in de toekomst. Onze bisschoppen kunnen niet op eigen gezag dergelijke veranderin gen in de algemene kerkelijke wet aanbrengen. Wel zullen zij, zo hun dit gewenst voorkomt, gesterkt door de uitslag van het onderzoek, een eventuele stap hunnerzijds bij de Paus onder wiens competentie der gelijke belangrijke wijzigingen val len kracht bijzetten. Het schrijven aan de priesters ge tuigt van rustig en verantwoord over leg. Er is dan ook geen reden tot pa niek. Men kan niet ontkennen dat de brief is ingegeven door waarachtige werkelijkheidszin, die waardering verdient. Met louter emotionele re acties wordt niets opgelost. Men doet er dan ook verstandig aan het schrij ven slechts te zien als wat het in werkelijkheid is: een vertrouwelijke opinie-peiling. Men mag niemand 'n verwijt doen dat de brief naar bui ten bekend is geworden. Men zou het hoogstens een beetje naïef kunnen noemen dat men gedacht heeft dat een dergelijke stap geheim zou kun nen blijven. In Rome zal er zeker sprake zijn van felle weerstand. Men zal er eer lijk bezorgd over zijn voor het mo gelijk teloor gaan van een grote tra ditionele waarde. Het onderwerp is op het Concilie om de bekende rede nen niet ter sprake gekomen. De Pa- rijse kardinaal Feltin heeft kortgele den tijdens een retraite voor pries ters onder volledige erkenning van de moeilijkheden verbonden aan de verplichtingen het celibaat voor priesters nog nadrukkelijk verde digd. De meningen in de Kerk zijn derhalve nog verdeeld. Hoe de uit eindelijke beslissing van Rome over deze kwestie ook uitvalt, het Neder landse initiatief heeft tenminste de verdienste dat het zal bijdragen tot de verhaasting van deze beslissing. Nu de onrust eenmaal bestaat, kan men over die kant van de zaak slechts verheugd zijn". LONDEN In de Anglicaanse ka thedraal van Cantebury is de uitvaart dienst gehouden voor de zaterdag jl. op 92-jarige leeftijd gestorven dr. Hewlett Johnson, die eertijds om zijn commu nistische sympathieën „de rode deken van Cantebury" werd genoemd. In de rouwstoet werd een grote rode deken en goudkleurige krans meegevoerd, afkomstig van de regering van Pe king-China. Het stoffelijk overschot van dr. Hewlett Johnson is later ge cremeerd.

De Vallei | 1966 | | pagina 7