yVD-senator laakt ARP om houding hij fomatie Voor elke camera de juiste .flitser 14,- GROTE ONDERNEMINGEN ZIJN NOG MAAR KLEIN LLEN Oosterscheldebrug brengt te weinig op microfined' „Hoeveel loonsverhoging wilt u, buschauffeur?" Venlo trekt ten strijde tegen reclamefolders ELISABETH BAS Kooplieden stalen beeld voor bij buitenhuisje jenever Mej. M. Tjeenk Willink uit Maatsch. Welzijnsraad „Koekoekseieren in eigen nest gelegd" Geelzucht in Delft op kleuterschool „Sunny Tours is failliet Kerkorgelfabriek gaat inkrimpen "PARAAT" 31ct Broodje geld Rijksgarantie voor bouwrisicofonds Vooral vrachtverkeer valt erg tegen Want'ASPRO'isnu GEKORTWIEKT VONDELING-BLAISSE- Duitse artsen willen zwaailicht N. V. V.-BOND VRAAGT LEDEN AGFA-GEVAERT Flitsfoto's: altijd raak-'t hele jaar door! Zon of regen, zomer of winter, binnen of bui ten... een geflitste foto is altijd goed. Laat uw camera dus niet nutte loos in de kast liggen. Geniet er méér van met een Agfa flitser. Want een Agfa flitser belicht het best! Agfa flitsers naast de zon de beste lichtbron Onze melangeur gaf u het beste! Nog meer concentraties nodig helpt u nu nóg sneller van uw pijn af! Een platenbon is Een platenbon is altijd raak Een platenbon is Een platenbon is Een platenbon is altijd raak VRIJDAG 28 OKTOBER 1966 DORDRECHT Het Eerste-Kamerlid mr. H. van Riel, voorzitter van de liberale fractie uit de Senaat, heeft ztyn scherpe afkeuring uitgesproken over de houding van de A.R.-fractie tegenover prof. dr. J. Zylstra: „Wie een kans voorbij laat gaan om een van de flinkste, bekwaamste en fatsoenlijkste mensen als minister-president te kunnen voordragen, handelt onverantwoordelijk", aldus de heer Van Riel. Hij sprak gisteravond op een vergadering van de V.V.D.-afdeling te Dordrecht. Zijn conclusie luidde, dat niet-socialisten, die de opdracht van de heer Schmelzer laten mislukken, „koekoekseieren in hun eigen nest leggen". Mr. Van Riel hekelde het optrden van het K.V.P.-kamerlid drs. Th. E. Westerterp, die vorige week zaterdag meedeelde er spijt van te hebben zijn stem aan de motie-Schmelzer te heb- hebben gegeven.. „Welk een ongehoor de illoyaliteit tegenover de eigen frac tievoorzitter en welk een ontbinding in de geesten spreekt uit dit optreden!" aldus mr. Van Riel. Naar zijn oordeel, steekt de houding van dit kamerlid „treurig" af bij de naar z.i. „historische daad" van de heer Schmelzer, een daad die, gezien „het tweeslachtig karakter van de K.V.P.", getuigt „van persoonlijke moed en de wil om duidelijk te zijn." De heer Van Riel bracht een ere-sa- luut aan de z.i. nobele bedoelingen van drs. Schmelzer. In zijn betoog wees mr. Van Riel er op, dat het hoofdpunt in de politiek thans is de keuze tussen een socialis tische of een niet-socialistische staats- en maatschappijvorm. Na te hebben opgemerkt, dat de confessionele par tijen niet willen kiezen in de politieke praktijk tussen een socialistische en een niet socialistische toekomst voor Nederland, schonk de heer Van Riel aandacht aan de z.i. interne zwakte en besluiteloosheid van de snel achter uitgaande P. v. d. A. „Wie enig gevoel voor tragiek in de wereld heeft en zich de unieke positie van dr. Drees in de Nederlandse samenleving herinnert, krijgt diep medelijden mer zijn opvol gers." De P. v. d. A. moet z.i. doen wat haar jonge aanhangers haar raden: onder een sterke leiding een ronduit •ocialistische koers gaan varen. Mr. Van Riel heeft ook kritiek geuit op een uitlating van minister Vonde ling. Deze zou, sprekende over de gas- en oliewinning op de Noordzee, zich o.m. als volgt hebben uitgelaten: „Me neer Blaisse is de onbeschaamde pleit- voerder van de oliemaatschappijen. Hij pleit voor buitenlandse aandeelhou ders". De K.V.P. heeft hierop eerder met slechts één woord gereageerd: „schunnig." Op de V.V.D.-vergadering in Dor drecht heeft mr. Van Riel deze uitla ting van minister Vondeling „in wezen een beschuldiging van corruptie" ge noemd. Wanneer ir. Vondeling, aldus de liberale senator, dat niet bedoelde mocht een minister der Kroon nooit zulke woorden gebruiken. „Minster Vondeling vergat of de ziuveringseed, die de kamerleden afleggen of liet zich door zijn emoties meeslépen. Wanneer minister Vondeling in dit laatste geval niet zijn excuses maakt, moet, naar de mening van de heer Van Riel, de K.V.P. en zeker de heer Blais se consequenties trekken en een ere raad eisen, waarvoor de heer Vonde ling waar kan maken wat hij zei of alsnog zijn woorden intrekken. „Zulke woorden, gebruikt door een minister tegen een lid van de tweede kamer, zijn dodelijk en moeten dode lijk zijn voor één van beide partijen," aldus mr. Van Riel, die benadrukte, dat anders de politiek geen serieuze zaak meer is.. Het moet niet uitgeslo ten worden geacht, dat deze kwestie als een „persoonlijk feit" in de Tweede Kamer ter sprake zal worden gebracht. KEULEN De artsen in West- Duitsland hebben via hun officiële ver tegenwoordiging bij het ministerie van Gezondheid en bij het parlement aan gedrongen op wettelijke bevoegdheid om op hun auto's een zwaailicht te mogen voeren, dat dienst kan doen, wanneer zij zich naar een spoedgeval moeten begeven. Het is niet de bedoeling van de art sen voorrangsrechten in het verkeer te krijgen, doch zij hopen, dat andere weggebruikers bij het zien van het waarschuwingslicht medewerking zul len verlenen. UTRECHT „Met hoeveel procent zullen de lonen volgend jaar omhoog moeten?" heeft het bestuur van de be drijfsgroep Wegvervoer van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel zijn leden bij de autobusondernemingen ge vraagd. De N.V.V.-bond wil zijn leden laten meedenken over hetgeen volgend jaar met de lonen moet gebeuren en heeft daarom deze voor de vakbeweging vrij ongebruikelijke oproep gedaan. Vorig jaar maakte een neutrale com missie studie van de lonen bij de auto busondernemingen. De conclusie was, VENLO Burgemeester en Wet houders van Venlo willen voortaan de stad schoon houden en hebben in ver band d aarmoe met onmiddellijke in gang art. 15 van de politieverordening, die het verspreiden van geschreven of gedrukte stukken in door B. en W. aan te wijzen straten verbiedt, van toepas sing verklaard op de straten in de bin nenstad en op de wegen binnen de ge meente, die naar de drie Duitse grens overgangen leiden. Dit verbod geldt op alle werkdagen van 7 tot 18 uur. In verband met de grote toeloop van Duitsers, die regelmatig hun inkopen komen doen zijn enkele grote levens middelen- en textielzaken in Venlo, die speciaal op deze toeloop zijn gericht, er de laatste jaren toe overgegaan steeds op uitgebreider schaal voorna melijk in het Duits gestelde, reclame folders of strooibiljetten te doen ver spreiden. Deze worden op verschillen de punten in de stad en op de toegangs wegen naar de Duitse grens door col porteurs aan de kooplustigen in de han den gedrukt, teneinde de aandacht op de „billige Preisen" in de door hen vertegenwoordigde zaken te vestigen. Bijna iedereen gooide na een vluch tige blik en vaak zonder zelfs kennis van de inhoud te hebben genomen, het in de hand gestopte biljet weer weg, waardoor vooral de straten van de bin nenstad een weinig fraaie en wanorde lijke aanblik kregen. De gemeentelijke reinigingsdienst moest na het vertrek van de kooplustigen er vele uren aan spenderen om de straten weer schoon te krijgen. Het bestuur van de afdeling Venlo van de Katholieke Bond van Personeel in de Handel heeft reeds tegen dit be sluit geprotesteerd, omdat hierdoor een twintigtal vaste en losse colporteurs hun baantje of bijverdiensten kwijtra ken. DELFT In de gemeenteraad van Delft Is een krediet van f 16.000 be schikbaar gesteld voor vernieuwing van het sanitair in de „Prinses Bea trix" kleuterschool aan de Raamstraat. Naar aanleiding hiervan vernam het A.N.P. van het raadslid mevr. H. E. Fraase Storm-van de Werken (Pv.d.A.), dat deze kredietverlening verband houdt met een geelzuchtepidemie op genoem de kleuterschool. Sinds mei van dit jaar zijn dertig tot veertig van de 196 leer lingen van de school besmet geweest. Ook familieden van de patiëntjes kre gen geelzucht. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst is tot de conclusie ge komen dat de besmetting waarschijnlijk is veroorzaakt door de zeer sterk ver ouderde sanitaire voorzieningen in de school. ADVERTENTIE Agfatrónlc B II.- Agfalux K en M 33.- IsIMen Isi K, incl. etui» voorlSVolt-battery dat er sprake was van een achterstand in de beloning bij het buspersoneel, in vergelijking met het loon van de ge middelde industrie-arbeiders. Die achter stand werd door de werkgevers en later ook door het College van Rijksbemidde laars erkend. Afgesproken werd, dat de achterstand in drie fasen zou worden ingehaald en dat in 1967 zou worden gepraat over de laatste fase van 2,5 procent van de loon som over 1965, die extra zou worden uitgedeeld. Wat er met de lonen verder zou moeten gebeuren, wensten de werk gevers niet in de c.a.o. vast te leggen. De N.B.V. is van mening, dat er een loonsverhoging moet komen. Vandaar, dat de bond nu zijn leden bij de auto- busdienstondernemingen heeft gevraagd hoeveel procent de loonsverhoging vol gend jaar zal moeten bedragen. Ge vraagd wordt tevens of de verhoging weer moet worden gezocht in de grond- Ionen en minder in de hoogte van de toelagen. Ook wil de bond weten of er voorkeur bestaat voor centen en/of pro centen. 99 DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft het faillissement uitgesproken van het Haagse reisbureau „Sunny Tours" en geweigerd definitieve surséance van betaling te verlenen, waarom de meer derheid van de aandeelhouders in de vorige week gehouden vergadering van crediteuren had gevraagd. De totale schuldenlast van „Sunny Tours" bedraagt tenminste drie ton. Nog regelmatig komen er meldingen van binnen- en buitenlandse schuldeisers bin nen. De directeur-eigenaar, de heer L. A. Delbosq, had in de vergadering meege deeld, dat de vooruitzichten voor de ex ploitatie in het volgende seizoen gunstig zijn, zodat geleidelijk terugbetaling van de schulden zou kunnen plaats hebben. Er waren ruim honderd schuldeisers, merendeels personen, die geld voor hun vakantie in het Zonnige Zuiden van Eu ropa hadden gestort, doch die bedrogen uitkwamen, doordat bungalows niet be schikbaar bleken te zijn. Er waren ook crediteuren ten bedra ge van f 20.000 en f 50.000 die met de bouw van bungalows waren belast. ZOETERWOUDE De fabriek van kerkorgels W. van Leeuwen N.V. in Zoe- terwoude heeft, naar wij vernemen, mondeling aan 30 man personeel ont slag aangezegd. Hieronder zouden zich mensen zijn met meer dan 40 dienst jaren. Met het gewestelijk arbeidsbu reau in Leiden en met de vakbonden zijn onderhandelingen gaande over een afvloeiingsregeling. In dienst blijven on geveer tien man n de buitendienst, die met onderhoudswerkzaamheden van kerkorgels zijn belast. De directie der fabriek in Zoeterwou- de wordt gevoerd door N.V. B. Pelsen Zn. in Alkmaar, die daar ook een orgel- fabriek heeft. Het totale personeelsbe stand in beide plaatsen bedraagt 90 man. Een directielid in Alkmaar be perkte zich bij navraag tot de mede deling, dat men door gebrek aan orders genoopt was het personeelsbestand in Zoeterwoude in te krimpen. Over het aantal daarbij betrokken personeelsle den en over een afvloeiingsregeling kon den geen mededelingen worden gedaan. In Alkmaar zullen geen ontslagen val len, zo werd nog gezegd. ADVERTENTIE Fen achttienjarige jongeman uit Delft, die woensdagavond laat met de trein uit Dordrecht kwam, kocht daar in de stationsrestauratie een broodje vlees. Hij nam het zakje mee naar Delft en toen hij thuis ge komen het broodje wilde verorberen, ontdekte hij tot zijn verbazing, dat het zakje geen brood, maar een bedrag van f 700,en een aantal cassabons bevatte. Direct (het was inmiddels kwart over één geworden) waarschuwde hij de politie. Deze nam contact op met de restaurateur in Dordrecht. Toen bleek, dat de man, die inmiddels al aangifte bij de politie had gedaan, het verkeerde zakje had meegegeven, na melijk dat, waarin hij de opbrengst van de avond plus casiabons had ge stopt. (door onze economische medewerker) De president-directeur van de Staats mijnen heeft een paar weken geleden op een lunchbyeenkomst van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel te Amsterdam een duidelijke invitatie aan het Nederlandse bedrijfsleven gericht voor nauwe samenwerking. Een totale fusie is thans nog niet mogelijk, maar een nauwe samenwerking met Neder landse chemische ondernemingen moet beslist wel tot stand kunnen komen, zoals Staatsmijnen ook met Ameri kaanse en Engelse ondernemingen nauw samenwerkt. In feite reageerde de president-direc teur van de Staatsmijnen hiermee op een uitlating van de heer De Jong, voorzitter van de vereniging voor de chemische industrie, die gepleit had voor het ontstaan van één groot che misch concern, waartoe de AKU, de Koninklijk 2k>ut, Shell-Chemie, Zwa- nenberg-Organon en eigenlijk ook de Staatsmijnen zouden moeten behoren. Maar volgens de heer De Jong kunnen de Staatsmijnen er geen deel van uit maken omdat de Staatsmijnen over- heidsbezit zijn. Duidelijk blijkt hieruit dat men in ondernemerskringen de concentratie op nog grotere schaal nuttig acht, om niet te zeggen noodzakelijk. En dat omdat het moeilijk blijft tegen de machtige buitenlandse concurrenten met hun enorme research, kostbare investerin gen en vergaande mechanisatie en ef ficiency op te tornen. De vele fusies in ons land niet al leen tussen kleine of middelgrote on dernemingen maar ook met grote on dernemingen wekken de indruk dat wij al een behoorlijk eind op de fusie- weg zijn gevorderd. Dat er zo geleide lijk aan al machtige concerns in ons land zijn gegroeid. De schijn bedriegt ook hier. En dat worden wij gewaar als wij eens kijken naar de werkelijk grote ondernemingen buiten onze grenzen. Het Amerikaanse maandblad Fortune maakt elk jaar een lijst op van 100 grootste Amerikaan se en niet-Amerikaanse ondernemin gen. Door een combinatie krijgen wij dan de 100 grootste ter wereld. Wij heb ben daaruit alleen die ondernemingen genomen die ook in ons land een be kende naam hebben. Achter de naam staat het nummer op de ranglijst en de omzet in miljoenen guldens in 1965. General Motors - nr. 1 - V.S. - auto's f 75.040 miljoen. Ford - nr. 2 - V.S. - auto's f 41.770 miljoen. Standard Oil - nr. 3 - V.S. - Olie - f 41,340 miljoen. Koninklijke Shell - nr. 5 - Ned/Eng. Olie - f 25.510 miljoen. Unilever - nr. 8 - Ned./Eng - was- en voedingsmiddelen - f 18.460 miljoen. I.B.M. - nr. 12 - V.S. - Elektr. app. f 12.920 miljoen. Volkswagenfabr. - nr. 24 - Did. - au to's - f 8.390 miljoen. Philips - nr. 27 - Ned. - elektr. prod, f 7.550 miljoen. DEN HAAG Het bronzen edelhert, dat in september uit het Haagse park Arendsdorp verdween, is terug gevonden in een vaart te Leiden. De politie heeft de veertigjarige koop man N. V. uit de Residentie en zijn 59-jarige collega J. M. van N. aange houden, die bekend hebben het beeld te hebben gestolen. V. had een buitenhuisje in het piassen- gebied van Zuid-Holland en wilde in zijn tuintje ter plaatse graag een beeldje hebben. Zijn oog was geval len op het edelhert, dat de beeldhou wer Kees Kruyff voor de gemeente Den Haag maakte. Het honderden ADVERTENTIE alsof een engeltje.,,, van vers fruit specialist in vruchten brandewijnen Aardbeien-, abrikozen-, ker sen-, sinaasappel-, frambozen-, en citroenbrandewijn, bessen jenever en zoete schillen. Bij Uw slijter Geen statiegeld. kilo's zware gevaarte werd eind sep tember van zijn sokkel in het Haag se park geschroefd en meegenomen. Daarbij had de collega geholpen. Nadat het kunstwerk was opgeslagen en er in de kranten te lezen viel, dat het beeld wel f 10.000 waard was, vond V. het risico te groot, dat het edelhert bij zijn buitenhuis zou wor den gevonden. Het edelhert gesmol ten te krijgen mislukte. Hij wilde zich daarom van het edelhert ont doen. De politie in Diemen voelde onlangs 'n paar jongemannen aan de tand voor inbraken. Daarbij kwam aan het licht, dat de jongens voor hun oom in Den Haag een keer een bronzen beeld in het water hadden moeten gooien. Zij hadden het edelhert in hun auto meegenomen en het beeld houwwerk in Leiden in het water ge gooid. De jongens hebben de plaats aangewe zen: de Nieuwe Vaart. Het beeld is er inderdaad aangetroffen. Het bleek ongeschonden te zijn en is inmiddels naar Den Haag teruggebracht. AMSTERDAM Het risicofonds voor de Bouwnijverheid heeft bericht ontvan gen, dat de minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, na over leg met de minister van Financiën, zich bereid heeft verklaard, leningen te ga randeren, die het risicofonds waarschijn lijk zal moeten aangaan ter veiligstel ling van de uitkeringen in de komende winter. De minister stelt hierbij echter twee voorraden: een verhoging van de pre mie r.f. per 1 juni 1967 tot 10 procent en een zodanige wijziging van het vorst- uitkeringsreglement, dat daaruit 'n be sparing op de uitkering voortvloeit, overeenkomende met 1 procent premie verhoging. DEN HAAG De opbrengst van de tolgelden van de Oosterscheldebrug zal over 1966 vermoedelijk een kleine twee miljoen gulden kleiner zyn dan oorspronkelijk werd geraamd. Oorzaak hiervan is het feit, dat er veel minder van deze brug gebruik wordt gemaakt dan werd verwacht. Volgens de prognoses voor dit eerste volledige jaar van exploitatie, zouden er 140.000 zware vrachtauto's over de brug rijden. Het ziet er thans echter naar uit, dat het er niet meer dan 16.000 zullen zijn. De raming van het aantal lichte vrachtauto's op 210.000 is er al evenzeer naast, het werkelijke aantal zal vermoedelijk in de buurt van 59.000 liggen. Ook vertonen zich veel minder fietsers op de brug dan werd verwacht: het zullen er naar schatting 70.000 zijn, terwijl er 200.000 waren verwacht. Het aantal passagiers in bussen (raming 600.000, vermoe delijke werkelijkheid 524.000) geeft eveneens een nadelige afwijking te zien. Het aantal personenauto's, dat dit jaar van de brug gebruik zal maken, zal de raming heel wat dichter benaderen. De prognose was 1.050.000 personenauto's, de werkelijkheid zal omstreeks 950.000 liggen. Over de oorzaken van het achterblijven van het verkeer deelt het provinciaal bestuur van Zeeland mee, dat de ver bindingen ten noorden van de Haringvlietbrug nog slecht zijn. De raad van commissarissen van de N.V. Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij is nu voornemens de vergade ring van aandeelhouders voorstellen te doen tot herziening van een aantal tarieven voor de brug per 1 januari 1967. Men denkt enkele categorieën van vaste gebruikers minder te laten betalen en de incidentele gebruikers wat meer. - Italië - auto's - 53 - Eng. - auto's - Siemens - nr. 37 - Did. - elektr. prod, f 6.550 miljoen. Thyssen - nr. 39 - Did. - staal f 5.240 miljoen. Nestlé - nr. 41 - Zwits. - voed. midd. f 5.630 miljoen. Fiat - nr. 42 f 5.530 miljoen. B.M.C. - nr. f 4.910 miljoen. Bayer - nr. 55 - Did. - chemie - f 4.880 miljoen. Krupp - nr. 62 - Did. - staal - f 4.530 miljoen. Renault - nr. 74 - Frankr. - auto's - f 3.980 miljoen. AEG/Telefunken - nr. 80 - Gis. - elektr. prod - f 3.740 miljoen. Mannesmann - nr. 81 - Did. Staal f 3.710 miljoen. B.A.SF. - nr. 84 - Did. - chemie - f 3.660 miljoen. British American Tobacco - nr. 88 - Eng. - tabak - f 3.620 miljoen. Dunlop - nr. 100 - Eng. - banden - f 3.450 miljoen. In deze lijst van giganten komen drie Nederlandse ondernemingen voor, waar van twee in de kopgroep: Koninklijke Olie en Unilever. Het zijn echter geen zuivere Nederlandse ondernemingen om dat er Engels kapitaal in zit. De 75-ja- rige Philips slaat in dit verband een bijzonder goed figuur. Het valt bovendien op, dat het hier voornamelijk om producenten van auto's, olie, chemische produkten, elektrische apparatuur en staal gaat. Maar nu de andere Nederlandse on dernemingen met een klinkende naam. Gaan we weer op de omzet af, dan hebben alleen AKU en Hoogovens een concernomzet boven de f 1.000 miljoen: AKU Hoogovens Staatsmijnen Zwanenberg/Organon Ver. Ned. Machine fabrieken plm. Koninkl. Zout Bührmann Van Gelder Heineken 2.800 miljoen: 1.130 miljoen; 1.000 miljoen; 760 miljoen; 600 miljoen; 580 miljoen; 400 miljoen; 390 miljoen; 170 miljoen. Wij hebben maar wat voorbeelden ge nomen, enkele grepen in vennootschaps- land gedaan. Zeker is wel, dat er mis schien nog een enkele onderneming is met een omzet boven de f 500 miljoen. De rest blijft daaronder, veelal ver on der. Wij zien dus, wat in onze ogen groot is, is in internationaal verband maar klein. Nu zegt de omzet nog niet alles. De verkoopprijzen en de kwaliteit zijn in de concurrentie doorslaggevend en die zijn weer afhankelijk van produktiekos- ten, efficiency, arbeidsproduktiviteit. En tot slot zal de winst aantonen hoe de onderneming reilt en zeilt. Uit een onderzoek van de Times Pu blishing Cy naar de 100 grootste on dernemingen in Europa op basis van 't in het bedrijf werkzame vermogen blij ken de Nederlandse ondernemingen de volgende plaats op de ladder in te ne men: Koninklijke Shell nr. 1, Philips nr. 3, Unilever nr. 8, Hoogovens nr. 20, AKU nr. 28, Ned. Kabelfabriek nr. 61, Kon. Zout nr. 66, Van Ommeren nr. 70, KLM nr. 74, Van Gelder nr. 86, Stoom- vaartmij Nederland nr. 91. Onze we reldconcerns staan dus weer bovenaan, maar de overige hebben een veel be scheidener plaats doch 99 pet. van on ze ondernemingen komt niet eens op de lijst voor. Wij zullen verder moeten op de con- centratieweg. Ook in de „nota inzake groei en structuur van onze economie" wordt op de noodzaak van grotere be- drijfseenheden gewezen. Als zwaard van Damocles hangt boven vele onderne mingen de verdere verlaging van de invoerrechten binnen de Euromarkt: op 1 juli 1967 een verlaging tot 15 pet. op industrieprodukten en op 1 juli 1968 al gehele afschaffing. De concurrentie zal steeds scherper worden. ADVERTENTIE 30 xfijner samengesteld. s: UI Voor de zgn. „mini-trips" van de Nederlandse Spoorwegen blijkt gro te belangstelling te bestaan. De drie vijfdaagse reizen naar Berlijn, met ver trekdata 19 en 26 oktober en 2 novem ber, waren reeds snel uitverkocht en gezien de grote toeloop zal daarom 9 november een extra reis worden ge maakt. 0 De Nederlandse Spoorwegen zullen de reizigerstreindienst in de avond en nacht van zaterdag 31 december op zondag 1 januari, evenals vorig jaar, aanzienlijk inkrimpen. ADVERTENTIE altijd raak 0 Voor binnenlandse wagenladingen hebben de Nederlandse Spoorwegen een nieuwe vrachtbrief ontworpen, waarop de rubrieken „vracht", „rem- boursement" en „voorschot" niet meer voorkomen. Zulks met het oog op de centrale administratie, die waarschijn lijk ingaande 1 januari te Utrecht in bedrijf wordt gesteld. 0 Op de Nederlandse wegen is de grootste tankauto verschenen, die in Europa voor het wegvervoer van benzine is toegestaan. Esso Nederland N.V. introduceerde deze week een trek ker-oplegger-combinatie, die in één la ding 39.000 liter benzine kan vervoeren. ADVERTENTIE 0 Een groep van elf technici van de K.L.M. beoordeelt momenteel in Amerika twee ontwerpen voor een su personisch verkeersvliegtuig: een van Boeing en 'n van Lockheed. De KLM'ers maken deel uit van een groep van meer dan honderd experts, die ruim twintig luchtvaartmaatschappijen ver tegenwoordigen. 0 Reeds nu is er sprake van een stij ging van 25 pet. in het door Mar tin's Air Charter en Schreiner Airways voor 1967 gecontracteerde aantal va kantievliegreizen. De onderhandelingen over de vakantjevluchten in 1967 zijn nog niet geheel voltooid, maar reeds nu zijn er bij deze chartermaatschappijen contracten afgesloten voor resp. 795 en 1112 vluchten en 70.000 en 84.000 passa giers. ADVERTENTIE altijd raak 0 Aan de bestaande verlichting van Rijksweg 13 (Den Haag-Rotterdam) is weer twee kilometer toegevoegd. De ze nieuwe verlichting is gisteravond in gebruik genomen. Van het totale tra ject van vijftien kilometer is nu nog vier kilometer onverlicht. De verlich ting van dit gedeelte hoopt men even wel begin 1967 gereed te hebben. 0 Het Utrechtse openbaar vervoerbe drijf zal met ingang van de winter- dienstregeling 1967 - 1968 overgaan tot een gedeeltelijke zelfbediening bij de kaart jesverkoop. ADVERTENTIE altijd raak 0 Hare Majesteit de Koningin en prins Claus hebben het voornemen zaterdag 19 november in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht een symposium over ruimtelijke ordening en geografie bij te wonen, dat wordt georganiseerd door het Koninklijk Nederlands Aardrijks kundig Genootschap en de Geografische Vereniging in Nederland. 0 Prof. dr. P. Muntendam, voorzitter van de Stichting Landelijke Organi satie voor de Kankerbestrijding, heeft donderdagmiddag in het gebouw van de stichting te Amsterdam de commissie „vroegere opsporing en behandeling van kankerpatiënten" geïnstalleerd. Deze commissie is gevormd door 17 artsen. ADVERTENTIE 0 De „Cruquius-hoeve", een nieuw „dorp" in de Haarlemmermeer ten behoeve van epileptici, heeft de eerste bewoners ontvangen. Drie van de zes paviljoens zijn nu gereed en worden bewoond door tweehonderd mannen en jongens, die eerst verbleven in een de pendance van het epileptisch centrum „Meer en Bosch" in Heemstede en in „Bethesda-Sarepta". 0 De heer J. W. Wouterse, die deel uitmaakte van de vier man sterke fractie van de Boerenpartij in de Utrechtse gemeenteraad en onlangs door het hoofdbestuur van de Boeren partij werd geroyeerd, heeft in de Utrechtse gemeenteraad verklaard, dat hij zijn raadslidmaatschap wenst neer te leggen. DEN HAAG Prinses Beatrix heeft donderdag in het vernieuwde gebouw van de Nationale Raad voor het Maat schappelijk welzijn in Den Haag de plechtigheid bijgewoond, waar afscheid werd genomen van de algemeen-secre taresse van de raad, mej. mr. M. Tjeenk Willink, die twintig jaar deze functie heeft vervuld. De demissionaire minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, stelde vast, dat mej. Tjeenk Willink 'n stuwende, inspirerende en onversaagde secretaresse is geweest van 'n raad, die een beleid voerde, waardoor vandaag getuigd kan worden, dat in twintig jaar de maatschappij meer menselijk en de mens meer maatschappelijk is gewor den. Mr. Vrolijk had gereleveerd, dat in 1946 de Nederlandse Vereniging voor Ar menzorg en Weldadigheid juist was om gezet in de Nederlandse Vereniging voor Maatschappelijk Werk, die dit jaar de nieuwe naam Nationale Raad voor het Maatschappelijk welzijn kreeg. Hij bood mej. Tjeenk Willink, als dank van de rijksoverheid voor het vele, dat zij deed voor de ontwikkeling van het maatschappelijk werk in ons land, een uitgave van „De Bezetting" aan. Mej. Tjeenk Willink was, na haar rechtenstudie in Leiden, werkzaam in Den Haag eerst bij het Nederlands Crisiscomité, vervolgens bij de woning inspectie van de gemeente en daarna bij de gemeentelijke armenraad. In 1940 werd zij secretaris van de armenraad in Arnhem. In november 1944 kwam zij naar Den Haag om er de regeringscommissaris voor Volksherstel, mr. E. E. Menten, rapport uit te brengen over de situatie in oostelijk Nederland, in opdracht van de Nederlandse regering in Londen. Na de bevrijding werd mej. Tjeenk Wil link secretaris-generaal van de Stich ting Nederlands volksherstel, waarvan toen nog prinses Juliana voorzitster was. De taak van de Nederlandse Vereni ging voor Armenzorg en Weldadigheid werd weer ter hand genomen en na de naamswijziging werd mej. Tjeenk Wil link in 1946 secrateris-generaal. Mej. Tjeenk Willink, die nog lid is van o.a. de Eerste Kamer, vervult nog veel functies in vertegenwoordigingen in tal van organisaties en instellingen. Zij wordt opgevolgd door drs. Damoiseaux, (45), een der Haagse wethouders

De Vallei | 1966 | | pagina 9