,,/A' zag het op de televisie99 Eierhandelaar Van de Grift begon championkwekerij Bedrijf in korte tijd geheel omgeschakeld I Oplossing GROTE PUZZEL Oploswedstrijd Duim voor me i i *i i Jan trouwt een bosprin ses 1 Denk toch i altijd weer i i om het kind I m m m- §ËP WM. Éi i Ui Collega 's Investeren Export Mest SCHAAKRUBRIEK H. BOUWMEESTER 4 DAMRUBRIEK P. BERGSMA WM M menteren", verklaart de kweker, „het stro wordt zacht gemaakt om de water opname te bevorderen". In de cel hangt een vochtige warm te, die de rond de 60 graden Celsius schommelt. Deze temperatuur doodt de schadelijke bacteriën als ziektekiemen e.d. die nog in de mest aanwezig zijn. „De goede bacteriën, die nodig zijn voor de vorming van eiwitten blijven over. Na ongeveer dertien dagen is de mest totaal van structuur veranderd. Als je erin graait, blijven je handen schoon..." De volgende stap op de weg naar de voor de consumptie geschikte champig non heet in kwekerstermen „enten". „Het zaaien van de paddestoelen zou je kunnen zeggen", zegt Van de Grift verklarend. Hij pakt een studieboek van zijn bu reau en leest voor: „Uit een stukje weefsel of uit een sporenmassa wordt een reincultuur van champignongniyce- lium gevormd..." En om dat even uit te leggen: „Dat mycelium zou je kun nen vergelijken met het zaad. Het wordt in laboratoria gekweekt en wij krijgen het in de vorm van tarwekor rels". champignons centraal in. In de kwe kerij van de heer Van de Grift zijn 3 cellen gebouwd, waarvan de eerste als een soort reservoir voor de mest dienst doet. Voordat de mest in Amerongen aan komt heeft deze al een speciale bewer king ondergaan. „Dat noemen wij fer- Het mycelium ontwikkelt zich in een laag aarde, die op de paardemest wordt aangebracht. Na verloop van eni ge dagen wordt er een wit, donzig vlies zichtbaar, waaruit de champignons groeien, die na achttien dagen rijp zijn voor de pluk. Het gehele proces duurt, gerekend vanaf het moment, dat de mest arri veert tot de dag, waarop er geplukt kan worden, ongeveer zeven weken. De champignons worden verpakt in kistjes van een kilo. De consument betaalt in de winkel ongeveer vijf tot zes gulden voor een kilo geselecteerde champig nons. Van de Grift „Een krant heeft al geschreven, dat ik dat bedrag voor een kilo krijg, maar dat is niet waar. Stel je voor, dan zou ik binnen korte tijd schatrijk zijn..." In werkelijkheid kan hij rekenen op de veilingprijs, die voor het hele land uniform is. En nu, na acht maanden kweken, zegt de voormalige eierhandelaar dit: „Of ik tevreden ben Zelfs meer dan dat, als het zo doorgaat zit er muziek in. Natuurlijk blijven er wensen wel ke? Nou de ligging van Amerongen Is voor de kweek niet erg gunstig. Ik ben de enige in de hele streek... kijk, en als ik hier in de huurt nu een aantal collega's had zou dat veel gun stiger zijn. Met z'n allen kun je tenslot te meer bereiken, dan alleen., vooral als je pas begint, zoals ik..." AMERONGEN In januari van dit jaar plukte ex-eierhandelaar Van den Grift de eerste champignons in z'n eigen kwekerij. Het gebeurde op een vrijdag, een dag die de sympathieke Ameronger zijn leven lang bij zal blijven. ,,lk kon mijn ogen niet gelo ven, toen ik die witte zee van cham pignons voor het eerst zag. Eerlijk ge zegd, werd ik er een beetje moedeloos van. Er is geen doen aan om al die dingen te plukken, zei ik tegen mijn vrouw Geassisteerd door mijn vrouw en dochter is hij aan het werk gegaan. De handen, die gewend waren voorzich tig met eieren om te springen, pluk ten nu de tere champignons. Het be tekende al mei al een grote omschake ling. Nu, acht maanden later, zegt Van der Grift: ,,lk zou niet anders meer willen. Die champignons, daar zit le ven in. Een ei is tenslotte een dood ding, dat je alleen maar even verhan delt. Het boeit niet, begrijpt u en dat doen die champignons wel „Ik heb eens een reportage over een champignonkwekerij gezien. Die is me bijgebleven en ik ben aan het prakkeze ren gegaan. Niet lang daarna stond m'n besluit vast Maanden van hard aanpakken volg den. Het bedrijf moest verbouwd wor den, kostbare voorzieningen als ver warming en ventilatie gingen voor de baat uit. „In het Limburgse plaatsje Horst is het grote proefstation voor de champig nonteelt en vooral daar ben ik wegwijs gemaakt. Ik liep er zo maar naar bin nenen ook bij de kwekerijen daar in de omgeving. Iedereen heeft me ge holpen. Of men bang voor concurren tie was? Wel nee, er zijn nog veel te weinig kwekerijen. De champignonteelt staat in feite nog in de kinderschoenen." Waarom heeft Van de Grift destijds die voor hem en zijn gezin zo belang rijke stap genomen? Hij formuleert 't antwoord voorzichtig: „Kijk, ik had in Duitsland grootwinkelbedrijven, die verreweg de belangrijkste afnemers van mijn eieren waren. In 1963 ging 't mis met de export. De toeslag verviel en wij kregen de klappen. En omdat er voor my in de binnenlandse afzet be trekkelijk weinig perspectief zat, besloot ik wat anders te gaan doenmaar watdat was voor mij de grote vraag." Van de Grift heeft daarna een moei lijke periode doorgemaakt. Zijn toe komst stond op het spel. Hij informeer de bij collega's. Hij stak zijn licht op bij diverse officiële instanties. Allerlei ideeën speelden door zijn hoofd. De te levisie bracht de oplossing. Van de Grift moest noodzakelijker wijs gaan investeren. „Als je, zoals ik, van de grond af moet beginnen heb je meer dan tachtig duizend gulden nodig. Dat geld ben je kwijt en je moet dan nog maar afwachten of je het terug kunt verdienen De resultaten, die het gezin Van de Grift in de eerste maanden wisten te behalen, waren een aansporing om met nog meer energie de handen uit de mouwen te steken. Andere kwekers feliciteerden hun nieuwe collega met zijn hoge opbrengst, die ver boven het landelijk gemiddelde lag. „Ondanks dat alles voel ik me nog steeds geen echte kweker, omdat ik be sef dat ik er nog lang niet ben. Er gaat minstens vijf jaar overheen als je de hele materie goed onder de knie wilt hebben. Naast de praktijk is een grote theoretische kennis een eerste vereiste. Ik ben een cursus aan het volgen en van die studie profiteer ik dagelijks..." In Nederland zijn ongeveer achthon derd champignonkwekers. Ons land neemt in Europa een vijfde plaats in. Voor de champignonteelt zijn duizen den kilo's paardemest per jaar nodig De georganiseerde kwekers (Ameron gen is ingedeeld bij het rayon Kerk- driel) kopen deze voedingsbron voor de 28 Oktober, Joke Goedhart. 29 Oktober Frouwien Karstens, Ria Sieck en Jeanette van Har- devcld. 30 Oktober Thea en Marja van Erven-Elst. 31 Oktober Jan v.d. Boven- kamp, Irene van Geelen en Driek Heikamp. 1 November Anton van Eden. 2 November Gertie van Ree. 3 November Elfriedje v.d. Bosch. 4 November Theo Roor, Fiete- ke van Dijk en Jeanette Oelde- rink. \in t verkeer Allen heel hartelijk gefelici teerd en een gezellige dag met mooi weer toegewenst. Hallo, jongens en meisjes, Om maar met het begin te beginnen, ik heb deze week weer een heleboel capsules enz. gekre gen. De zendingen kwamen van de Rijk van Gaasbeekschool, van Gerard Huft en een grote zak vol van de heer J v .d. Brink uit Achterberg. Alle gevers en geefsters weer hartelijk dank, namens de blin den. Nog even en dan kunnen we weer een hond kopen, maar de laatste loodjes beginnen als ge woonlijk weer zwaar te wegen. Doen jullie allen de volgende week nog je best? Als je niet direct de eerstvol gende -jiterdag in de krant staat, weest dan niet bang, dat ik het niet gekregen heb. want je komt dan heus volgende weel: in de lijst. Om het niet te laten vergeten, hier is nog even mijn adres: Prins Bernardlaan 28. Allemaal de hartelijke groeten en tot de volgende week, TANTE JOS liet regende, dat het goot. Jan zat achter het raarr naar al dat water te kijken. Het was het enige, wat hij nog doen kon, want al zijn speelgoed had hij al geprobeerd. Daar kon hij zich vandaag niet mee vermaken hij had er al zo vaak mee ge speeld, vond hij. Och, hij ver veelde zich gewoon. Dat kijken naar de regen gaf hem echter ook al niet veel voldoening. „Je zou er kriebelig van worden, als je er lang naar blijft kijken", dacht hij. Langzamerhand wer den zijn ogen zwaar; zijn hoofd zakte naar beneden; hij sliep Plotseling schokte hij wakker klaarwakker. Voor hem op de vensterbank stonden twee mannetjes. Ze hadden mooie uni formen aan, het leken wel hoge' officieren. Een van de mannetjes begon te praten. Jan had een piepstemmetje verwacht van zo'n klein mannetje, maar het was een heelgewone stem. „Wij komen u haler., heer Jan", sprak het mannetje, „On ze meester, zijne majesteit For mica Polistus IH wenst dat gij naar zijn hoofdstad Polistia komt om zijn dochter Myra te huwen." „M-maar u bent zoveel kleiner dan ik", stotterde Jan beduusd. „Als prinses Myra ook zo klein is, hoe kan ik daar dan ooit mee trouwen „Maak u daarover maar geen zorgen, onze meester is machtig. Hij regee.t ook over de krachten die er zijn tussen hemel en aar de. Uw lengte is daarbij slechts bijzaak die passen we gewoon aan". Met deze woorden blies hij op Jan, die een duizelig gevoel kreeg en zich toen ineen voelde schrompelen. Na een paar tellen stond hij oog in oog met de twee afgevaardigden van koning For mica Polistus. Alles in de kamer leek nu veel groter, dan anders. De sluiting van het raam hij stond nu ooi. op de vensterbank leek wel een grote ijzeren staaf. Jan stond die heel veranderde wereld op tè nemen. Alle gewone dingen in de kamer boezemden hem ontzag in, hij werd er zelfs een beetje bang van. Het duurde wel even voor hij weer wat durf de te zeggen en nog kwam zijn stem fluisterend, toen hij zei: „Juppie, hoe hebt u dat kunnen doen, hoe kom ik nu ineens zo klein?" „Dat, edele heer, is een voor beeld van de macht van onze koning", antwoordde het manne tje. „Laten wij ons even aan u voorstellen. Mijn vriend heet For- manus, generaal van de lijfwacht van de koning en ik ben Formi- nus generaal van de koninklijke garde." „O", zei Jan, die nog nooit een echte generaal had gezien, aarzelend; „ik heet gwoon Jan." Forminus lachtte. „Dat wisten we reeds, maar het is niet gewoon. U zult in Polistia de eerste zijn, die Jan heet." Jan begreep er niets meer van. alles leek wel op zijn kop gezet vandaag.Hij ^tond daar in zijn eigen huis met echte generaals te praten, die heel vreemde na men hadden en die hem vertel den, dat de naam Jan iets heel bijzonders was, maar bij hem in de klas zaten er wel drie en op de hele schoo' misschien wel twintig. Hij begon het echter leuk te vinden en omdat de generaals blijkbaar dachten, dat hij iets bijzonders was vond hij, dat hij maar net moest doen of ze ge lijk hadden. „Zouden we maar niet eens naar Polistia gaan?" vroeg Jan, en hij probeerde een beetje uit de hoogte te praten. Hij dacht, dat dat wel mocht, als je met een prinses ging trouwen! Forminus en Formanus maak ten een buiging en Forminus zei: „Wilt u ons maar volgen, heer?" Tlwars door het glas gingen ze naar buiten (Jan verwon derde zich daar niet meer over. Alles was vandaag toch anders, dan anders). De regen had opge houden en de zon scheen stra lend. Buiten stond een rijtuig ge reed, bespannen met zes grote zwarte paarden. Formanus ging op de bok zitten en nam de leid sels in z(jn handen. Forminus hielp Jan in 't rijtuig en nam toen plaats op 't palveniersbankje, achterop de koets. Met 'n vliegen de vaart reed men weg. Reeds na enkele minuten was men de weg af en het bos inge reden. Met grote snelheid ging het recht op een boom aan. Jan hield zich vast aan de bank want hij dacht, dat ze er tegen te plet ter zouden rijden, maar vlak voor de boom, zag hij dat er tussen de wortels een tunnel was. Daar reden ze in en toen begon het landschap te veranderen. Het bestond uit grote, groene weiden, waarboven de zon helder scheen. Prachtige bloemen, die Jan nog nooit gezien had, stonden er tus sen. Overal langs de weg zag hij mensen lopen die er heel geluk kig uitzagen. „Het moet hier wel een goed land zijn", dacht Jan, „als de mensen er zo gelukkig uitzien." Plotseling zag hij in de verte 'n grote stad. Binnen de muren stonden allemaal witte huizen. Midden in de stad zag hy een groot gebouw met zeven witte torens erop. Hij dacht dat dat wel het kasteel van de koning zou zijn. (Wordt vervolgd) ONDER REDACTIE VAN ONDERREDACTIE VAN j-^et ligt in de bedoeling, dat we tot ongeveer midden-april drie of vier oploswedstry- den zullen geven. De eerste oploswedstrijd zal bestaan uit 20 problemen, waarvan in vier achtereenvolgende weken steeds vijf worden geplaatst. In de daarop volgende rubriek wor den alle 20 problemen nogmaals geplaatst en pas dan kunt u uw oplossingen inzenden. Let u voorts op deze punten: a. Hoewel een korte zakelijke notatie wordt geprefereerd, bent u vrij in de notatie; U mag een eventuele belangrijke variant natuurlijk niet vergeten; b. een bij-oplossing mag de auteursoplossing vervangen, maar dan moet die bij-oplossing duidelijk winstgevend zijn; c. hebt u én de auteurs- én een bij-oplossing, dan levert u dat geen extra punten op; U geeft dan bij voorkeur de officiële oplossing; d. er bestaat altijd kans, dat een probleem foutief wordt geplaatst, in dat geval wordt de fout zo spoedig mogelijk gerectificeerd. e. in de volgende rubriek zullen we nog iets meedelen omtrent de prijzen. En na deze inleiding nu dan de eerste serie van vijf: WM. vms. V. Jm. Kg. 'MM. |~|e eerste Olympische schaakweek zit er in Havana, de Cubaanse hoofdstad en schaakcentrum bij uitnemendheid, bijna op. Nederland mist zijn sterkste speler. Zoai» bekend verklaarde Donner enige maanden ge leden dat hij Nederland voorlopig niet wilde vertegenwoordigen. Dit als protest tegen de maatregelen die de Amsterdamse politie en justitie tegen mevrouw Donner meenden te moeten nemen. We spelen bovendien met een onvolledig team, vijf spelers en een official. Voor een zo brood nodige tweede reservist was helaas geen geld. Vooral in de finale-groep zal het een harde boterham zijn. Uw verslaggever, die de eer volle, maar ondankbare taak heeft aan het eerste bord de schaakgroten der aarde te be strijden, zou zijn lezers willen oproepen tot het bekende werk met de duim. Hy zal het de komende weken tnoeilijk hebben. Helaas is het team van de U.S.A. niet ver schenen en Robert Fischer ontbreekt dus op het appèl. Een teleurstelling voor de gehele schaakwereld. Onderstaande party, gespeeld door de groot meesters, die thans schitteren door afwezig heid, is ontleend aan het jongste Piatigorsky- toernooi. De partij is theoretisch interessant. Wit: Donner.Zwart: Fischer. Piatigorsky-tournooi 1966. Koningsindisch. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4. g7—g6; 3. g2g3, Lf8g74. Lfl—g2. 0—0; 5. Pbl—c3, d7d6; 6. Pgl—f3, Pb8—d7; 7. 0—0, e7—e5; 8. e2e4, c7c6; 9. Talbl (Deze zet heeft Donner in hetzelfe toernooi ook tegen Najdorf gespeeld. Met goed spel gelukte het hem toen remise te bereiken. Het is echter te verwachten dat Donner na deze party de torenzet met de daarop volgende opmars b2b4 van zyn re pertoire schrappen). 9a7—a6: 10. b2b4, e5xd4 11. Pf3xd4 Tf8—e8 (Zwart heeft een goede en elastische stelling verkre gen); 12. h2—h3, Pd7e5'; 13. Ddl—e2, b7b5; 14. c4Xb5, c6Xb5; 15. Tfl—<11, Lc&— b7; 16. f2—f4, Pe5—c4. 46 47 48 49 60 ^wm zw.: 8-10 18, 30, 31, 36, 37; w.: 19, 25, 29, 34, 38, 39, 42, 44, 48. 2. zw.: 7, 8, 12, 19, 21, 26, 29, 33, 39. w.: 16, 22, 27, 32, 37, 38, 42, 44. 3. zw.: 1. 9, 12-14, 17, 20, 26, 40. w.: 16, 21, 25, 27-30, 38, 39. Dit probleem eindigt in een bekend motief; dat motief behoeft u niet verder uit te werken. 4. zw.: 6. 9. 13, 14. 25, 29, 32. 33, 38. w.: 11, 15, 17. 18. 20, 21, 24, 27, 31, 44. 5. zw.: 1, 2, 7, 12, 16, 19, 21, 24, 29, 34; w.: 6, 22, 27, 28, 32, 33, 36, 38, 44, 48. Dit probleem moet wel helemaal uitgewerkt worden. Voor alle problemen geldt: wit speelt en wint. Bij dit vijftal kunt u zeer beknopt noteren; U kunt bijv. behalve by het afspelletje van nummer 5, steeds volstaan met het geven van alleen de witte zetten. Tot slot hebt U, maar zeker ook de auteur zelf, er recht op, de naam van de maker van deze problemen te noemen. Dat is de man uit de Meidoornstr. 59, uit Heerlen, Leen de Rooij, die eens jeugddamkampioen van Nederland was en de laatste jaren een van Nederlands beste problemisten is .We hopen, dat u bij het vinden van de oplossing ook waardering zult hebben voor de auteur. Volgende week het tweede vyftal problemen. Correspondentie betreffende deze rubriek aan P. Bergsma, Haedstrjitte 60, Roordahuizum. Telefoon 05660-463. (Ondanks het dreigende overwicht van wit op de koningsvleugel, is zwart duidelijk posi tioneel in het voordeel. Fischer heeft nog maar enkele zetten nodig om dit overwicht om te zetten in winst); 17. De2d3, Ta8c8; 18. Kglh2, Dd8c719. Tbl—b3. Te8—e7 (Ver dubbeling op de e-lijn); 20. Tdlel. Tc8—e8; 21. Pd4—c2, Dc7c8; 22. Pc2—e3 (Elimineert het sterke paard op c4, maar het is reeds te laat); 22Pc4Xe3; 23. TelXe3, Pf6X e4; 24. Lg2Xe4, Lb7Xe4; 25. Dd3xd6 (Deze poging om het materiële evenwicht te bewaren wordt resoluut afgestraft); 25Te7 d7; 26. Dd6c5, Td7—c7; 27. Pc3Xe4, Tc7Xc5; 28. Pe4Xc5, Lg7—d4. Wit geeft het op. MBR'EILBBJ. IDEÉlBEN AAL PAAR ZiA Horizontaal: 1. race te Assen, afk. 3. been met vlees 7. waarmerk 9. inktvis 11. schermbloemig plantengeslacht 14. laatste rustplaats 16. reinigingsmiddel 18. (melk) zeef 20. potsenmaker 22. toornachtige op welling v. onge duld 24. niet dicht opeen, schraal 25. 't toepassen, v. kunstgrepen 28. alvorens 29. Fr. munteenh. afk. 31. welpenleidster 33. muzieknoot 34. advies 36. metaal 39. hoenderachtige vogel 40. doen stikken 42. flink ondanks ouderdom 44. kiezelzandsteen 46. oosterlengte, afk. 48. geliefde v. Romeo 51. bloemverwante 52. scheepstouw 54. veel mensen bijeen 56. zie 24 hor. 57. boven het gewone 59. onzydig, afk. 60. Franse componist 62. wezen 64. gedorste halmen 65. ergens anders 67. oudste 68. eerste 2 klinkers v. h. alfabet 69. ondeugend 70. de oudere, afk. Vertikaal: 1. vierkante (gebak ken) steen 2. woord m. scherp omlynde bet. 26. eetb. knolletje 49. orgaan v. Ver. 7. stage vlyt 27. opening in kerk Naties, afk. 8. milit. uniformpet toren! 50. in geheime zit 10. meubel 30. berggroep in Kar ting, afk. 12. toespraak paten 51. bijw. 13. dun staafje 32. noordkers 53. oude Lat. bijbel 15. geslepen vlak 34. deel v. e. vaar vertaling 17. stijf water 54. tyding, gerucht 19. alvorens 35. soort papegaai 55. delfstof 20. gril 37. bep. orgaan 56. elpenbeen 21. loopvogel 38. d-verlaagd (muz.) 58. rode (in plaats 23. heftig 41. kerkel. zangstuk namen) 3. afval bij het 43. moedig, stevig 61. medicus dorsen 45. oproep b. h. tele 63. titel, afk. 4. luitenant, afk. foneren 64. tennisterm 5. pers. voorn.woord 47. eenh. v. verlich 66. heilige, afk. 6. hoofddeksel tingssterkte 67. op dit moment "T£ï»'

De Vallei | 1966 | | pagina 15