Jonge communisten op jacht naar ,huligane De Gaulle herhaalt oude stellingen Chinese kern-raket oorzaak bezorgdheid Einde 1975 tunnel onder Het Kanaal Jeugd in actie tegen de leeglopers en scharrelaars Over de Moskou wordt collectief gezuiverd Arrestaties in Hoge ambtenaar gearresteerd Singapore Nog geen lieht in pantser-affaire Politie-rechter Waarom Broeders Aanbeveling Onstabiel Na papieren tijgers stenen leeuwen Er zijn negers en negers Oosten rijks hou tvschandaal Clementie gevraagd voor Subandrio Die goeie ouwe met de haard Ook voor uw longdrinks (net als die goeie jonge) Pagina 5 ZATERDAG 29 OKTOBER 1966 (Van een medewerker) Tl/Toskou voert momenteel een verbeten strijd tegen het toenemend aantal Russen dat zich maatschappelijk misdraagt. Kort geleden heeft het Centrale Comité van de Communistische Partij de straffen voor nozems, de wisselaars van zwart geld, prostituées, scheldende leeglopers, mannen die vrou wen en meisjes lastig vallen en dronkaards aanzienlijk verzwaard. De grote bedrijven hebben uit de werknemers groepen „drushina's" gevormd die actief moeten optreden tegen de zogeheten „huligane", de Russische ver zamelnaam voor allen die zich onmaatschappelijk gedragen. Alle stadswijken in Moskou hebben speciale actiegroepen, gerekruteerd uit de communistische jeugdorganisatie Komsomol. De pas afgestudeerde Moskouse za kenman Dimitri K. (26), die kort ge leden zelf nog als Komsomol-lid de „huligane" (afgeleid van het Engelse „hooligans") bestreed en zijn vriend en Moskouse student Joeri L. (25) gaven mij hun visie op dit „sociale werk" van de Komsomol-jeugd. Bei de mannen staan pal voor de commu nistische denkbeelden en dat is een uitzondering ook open voor de schaduwkanten van hun maatschap pij. In onze ogen neigt hun verant woordelijkheidsgevoel voor hun mede burgers vaak sterk naar een irritante bemoeizucht. „In de tijd van Chroesjtsjew waren de straffen tegen de .Jiuligane" wat lichter omdat Chroesjtsjew een idea list was. Nu worden de straffen weer strenger. Wij keren terug naar de hardere realiteit. Rusland is nog niet zover gekomen dat het zijn wetten kan verzachten. Elke maand valt er in ons land wel een dode in de strijd tussen Komsomols en hooligans," merkt Dimitri K. op. Hij zegt in volle ernst te verwachten dat onmaat schappelijk gedrag onder het commu nisme geheel zal verdwijnen. „Het is een belangrijk probleem, even be langrijk als onze landbouw," zegt zijn vriend Joeri. „Vooral de laatste jaren is het aantal huligane flink gegroeid. Nee, cijfers kan ik niet geven: die zijn natuurlijk geheim." Dat het nozemdom en andere ver schijnselen van, volgens Russische normen, „onmaatschappelijk ge drag" ernstige vormen hebben aan genomen blijkt wel uit de maatre gelen die het Centrale Comité van de Communistische Partij onlangs heeft afgekondigd. Onder meer kan elke inspecteur van politie nu, zon der zich tot het gerecht te wenden, voor kleine vergrijpen als dronken schap of schelden een gevangenis straf tot vijftien dagen of een geld boete van 30 tot 40 roebel (120 tot 160 gulden) opleggen. Zwaardere vergrijpen moeten binnen vijf da gen door een „volksrechter" wor den beoordeeld. In mei jongstleden heeft de politie voor het eerst de beschikking gekregen over bulle pezen, aldus Dimitri. In de Nesdanowastraat te Moskou staat een gebouw van waaruit een sectie van de communistische jeugd organisatie Komsomol acties onder neemt tegen hen die zich in het cen trum van de hoofdstad misdragen. Deze groep telt 150 leden, jonge ar beiders en studenten die belangeloos hun vrije avonden besteden aan de strijd tegen nozems, zwart-geldwisse- laars, prostituées, dronken lieden en straatschenders. Dimitri K. heeft ge regeld aan dit werk deelgenomen. Het is voor jonge mannen een avon tuurlijke, doch soms levensgevaarlij ke besteding van de vrije tijd. „Wij werden op een bepaalde avond in groepen van vijf verdeeld en trok ken met een aanvoerder naar hotel Metropool, vlak bij het Rode Plein," aldus vertelde Dimitri van een van zijn laatste acties. „Daar gebeurde niets. Daarna zijn wij naar hotel National gelopen, waar veel buiten landers overnachten. De portier wees ons een man, die illegaal dollars wil de kopen. Wij hebben hem overmees terd en meegenomen. Daarna hebben wij hem met een rapport van het ge beurde aan de politie overgeleverd." „Vervolgens zijn wij naar de bar van hotel National gegaan. Daar zat een bij ons bekende vrouw bij een buitenlander op schoot. Die twee heb ben wij gescheiden. De vrouw hebben wij op straat gezet en tegen de bui tenlander hebben wij gezegd: „Weet u dat die vrouw een prostituée is." En daarmee basta. Een onzer medewerkers heeft na een bezoek aan enige landen in Oost-Europa drie reportages geschreven over merkwaardige situaties die hij daar heeft aange troffen. In een eerste beschou wing vertelde hij van Hongarije, tien jaar na de opstand. Vandaag vestigt hij de aandacht op een zuiveringsactie in de Sowjet-Unie, met name te Moskou, waar com munistische jongeren optreden als politieagent en als rechter om een eind te maken aan beweerde mis standen. Zij maken ijverig jacht op verdachte individuen, die niet in de gunst staan van hun organi satie, de Komsomol. In een derde reportage zal onze medewerker zijn indrukken van de jeugd in Polen weergeven. „Met deze dingen hebben jullie, studenten en werkers, toch niets te maken. Is dat niet hoogstens een zaak voor de politie?" Dimitri ontwijkt een rechtstreeks antwoord. „Bij ons bestaat volgens de wet geen prostitutie. Omdat er inge volge de wet niets tegen kan worden gedaan, kunnen wij deze vrouwen niet naar de politie brengen, maar alleen op straat zetten, al weten we dat ze weer bij de buitenlanders te rugkomen," zegt hij. „Hoezo, buiténlanders?" Zijn vriend Joeri valt in: „Het sta tionsplein Komsomolsky-plein is een centrum van prostituées voor de Rus sen zelf." „Maar wat hebben jullie, burgers, nu te maken met de activiteiten van andere Russen?" „Dat is onze innerlijke plicht. Wij moeten ons land reinigen, zuiver ma ken. We zullen ervoor zorgen dat ons land een land wordt zonder nozems, straatschenders en prostituées," zegt Dimitri. „Wij hebben er wel degelijk wat mee te maken wat andere men sen doen en hoe zij zich gedragen. Wij leven in collectieven, in gemeen schappen. Er bestaat bij ons natuur lijk ook wel indinvidualiteit, doch de collectiviteit is veel belangrijker. In het Westen," vindt hij, „bestaat alleen maar in bijzondere gevallen zoals bij een staking een gevoel van collectivi teit. In de collectiviteit, de gezamen lijke verantwoordelijkheid, ligt juist de kern van onze communistische ontwikkeling." Hij kan en wil geen bemoeizucht in de Komsomol-acties zien. „Wij moe ten gezamenlijk optreden tegen leeg lopen," zegt hij en hij brengt de diep in de Russische zielen verankerde slagzin van Lenin ter tafel: „Wie niet werkt, die niet eet." „Aan deze wet ligt de strijd tegen de huligane ten grondslag. Wij zijn broeders van el kaar en we moeten om elkaar den ken," zegt hij. Tientallen andere jeugdige Komso- mol-leden, die ik sprak over deze zogeheten medeverantwoordelijkheid die soms hevig in het persoonlijke leven ingrijpt dachten er precies zo over. Ongeveer driekwart van de Russische jeugd tussen 14 en 28 jaar is lid van de Komsomol-organisaties zelf-opvoedende jeugdcollectieven. Zij letten op eikaars studiepresta ties om het resultaat van de groep zo hoog mogelijk te doen zijn. Zij controleren elkaar bij de besteding van de vrije tijd en het deel daar van dat zij wijden aan vrijwillig en belangeloos werk aan de opbouw van de communistische maatschap pij. Zij ruimen sneeuw in de winter, werken 's zomers op Kolchosboer- derijen, springen in bij de bouw ADVERTENTIE van huizen en fabrieken en helpen bij onderhoud en aanleg van open bare parken. Probeert een lid bij herhaling zonder geldige reden dit vrijwillige werk te ontlopen dan wordt hy uit de organisatie gesto ten. De groep bepaalt of een reden al dan niet geldig is. Dimitri vertelde mij, dat zijn groep jongelui! een jongeman heeft veroordeeld omdat hij zijn trouwbe lofte niet wilde houden tegenover een meisje bij wie hij een kind had ver wekt. In een openbare Komsomol- vergadering in het bijzijn van de ouders is deze misdraging besproken en de jongeman uit de organisatie gestoten. De openbare behandeling kon plaatsvinden nadat het meisje een aanklacht bij het Komsomol- bestuur tegen haar vroegere vriend had ingediend. De jongeman kon zich in het openbaar verdedigen. Dimitri en zijn vriend Joeri vinden deze gang van zaken volkomen nor maal. Het idee dat een jongeman en een meisje een dergelijk probleem samen of in elk geval in intieme kring moeten oplossen, is hun geheel vreemd. „Iedereen kan altijd vrijwillig de organisatie verlaten," zegt Dimitri op deze suggestie. „Een schriftelijke bevestiging is al voldoende. Het is ook niet zo dat wij altijd onder de druk van de Komsomol-organisatie leven. In de afgelopen vier maanden heb ik geen contact meer met mijn groep gehad vanwege mijn drukke werk in mijn nieuwe baan. Er zijn ook Komsomol-leden die de kantjes eraf lopen en die alleen lid zijn in verband met hun loopbaan," zegt hij. „Geeft dat lidmaatschap dan voor rechten?" „Sommige mensen denken dat het lidmaatschap van Komsomols een goede stap is in de richting van een betere baan. Dit komt ook wel voor, maar niet veel," zegt Dimitri. „Zij denken, overal zijn communisten aan de macht, laat ik het ook maar wor den." Volgens de nieuwe richtlijnen van het Centrale Partij comité is de ver antwoordelijkheid van de bedrijfslei ders voor de activiteiten van hun werknemers buiten de werktijden ook groter geworden. „Wanneer in een bepaald bedrijf een paar mensen werken die zich na hun dagtaak misdragen dronken schap, vrouwen lastig vallen en daarvoor gevangenisstraf of een geld boete krijgen, kan het gehele bedrijf zijn jaarpremie mislopen, ook al wordt het produktieplan meer dan vervuld. Daarom hebben de grote bedrijven groepen drushina's die strijden tegen onmaatschappelijk ge drag. De bedrijfsleider kan werkne mers, waarvan hij weet dat zij de Russische gedragsregels schenden, niet ontslaan, doch wel bij de politie aangeven. Na de straf moet hij deze mensen in zijn bedrijf terugnemen en speciaal op hen letten," aldus Dimi tri. Wat is volgens beide jonge mannen de oorzaak van de groei van de maatschappelijke misdragingen in Rusland? „De grondoorzaak ligt in de zeer ■HHMLjjggp Russische jongelui kopen plaatjes op de grammofoonplatenafdeling van een groot warenhuis in Orjol, een flinke stad bezuiden Moskou. Voor westerse begrippen rustige beatmu- ziek en dixieland jazz zijn momenteel uiterst populair in de Sowjet-Unie, naast enkele nationale zangers en zangeressen. slechte wetgeving tegen onmaat schappelijk gedrag, in het te grote vertrouwen van Rusland in de men sen," wil Joeri mij aanvankelijk doen geloven. Ik vraag hem om méér argumenten. „Het komt ook omdat het jeugd werk te gering is. Tot nu toe werd er meer op gelet wat de mensen tijdens hun werk deden dan hoe zij zich daarbuiten gedroegen," vult hij aan. Dimitri („in mijn hart ben ik Komsomol en hooligan tegelijk") zegt: „Naar mijn persoonlijke me ning hebben de politieke wisselin gen: eerst Stalin, vereerd en ver guisd, toen Chroesjtsjew en nu weer nieuwe hoofden met nieuwe zinnen een grote invloed op de onevenwich tigheden van de mensen." „Ik geloof dat de behoefte aan cul turele manifestaties en mogelijkhe den tot ontspanning veel groter is dan wij de mensen kunnen geven," durft Joeri nu beter. „De theaters en de bioscopen zijn altijd propvol. Er zijn haast geen kaartjes voor te krijgen. Er zijn veel te weinig plaatsen in de sporthallen en de stadions. In ons land is ook sociologie als wetenschap nog veel te weinig ontwikkeld. Wij weten niet hoe de mensen op de juiste manier kunnen voorlichten over bij- voorbéeld de besteding van de vrije tijd en hebben daaraan tot nu toe veel te weinig gedaan. Begin juli is er een grote conferentie van sociolo gen geweest om dit probleeni te be spreken." „Moet de oorzaak van het toene mend aantal misdragingen ook niet worden gezocht in het communisti sche systeem zelf?" „O, nee, het is zeker geen tegenzin tegen het communistische systeem," menen Dimitri en Joeri beiden. „Daar komen deze mensen niet eens aan toe." PARIJS President De Gaulle heeft als zijn mening gegeven dat de Ameri kanen noch de communisten de oorlog in Viëtnam kunnen winnen. Hij zei geen plannen te hebben voor een bemidde lingspoging „omdat vrede op dit mo ment onmogelijk is". Hij deed even wel een beroep op de Verenigde Sta ten hun strijdkrachten uit Viëtnam te rug te trekken, een poging te doen om een vreedzame schikking te bereiken en om communistisch China te erkennen. De Gaulle sprak meer dan 500 jour nalisten en 500 andere genodigden waarbij het voltallige Franse kabinet toe in de grote ontvangstzaal van het Elysée. Het was zijn eerste persconfe rentie sedert 21 februari en zijn veer- BERLIJN Het Oostduitse partij blad, Neues Deutschland, heeft de draak gestoken met de rode gardisten in China. „Zij vechten tegen stenen leeuwen inplaats van tegen imperialis tische papieren tijgers", zo staat in het blad te lezen. De krant meldt dat het Chinese mi nisterie van Buitenlandse Zaken op aan drang van de rode gardisten de twee stenen leeuwen, die voor het gebouw van de Oostduitse ambassade in Peking stonden, zijn weggehaald. .„Nadat de beelden waren verwijderd vierden de gardisten hun overwinning op de stenen leeuwen, door op trommels te slaan en met bellen te rinkelen", al dus Neues Deutschland. TOKIO De bekendmaking van de geslaagde proef met een kernbom, vervoerd door een geleid projectiel, heeft in Azië de vrees voor communis tisch China doen toenemen. Vooral het Russisch-Chinese grens geschil wordt hierdoor in een nieuw licht gesteld. Japan, Thailand en In dia zyn zeer geschokt. Cambodja Laos en Birma hebben er zich min of meer b(j neergelegd, vooral omdat de Chinese invloed zich daar reeds doet gelden. In de afgelopen jaren is ook Pakistan nader tot Peking gekomen en de minister van Buitenlandse Zaken van dat land is momenteel in Peking. De meeste vrees heeft de Chinese atoombom Zuid-Korea, Zuid-Viët- nam en nationalistisch China aange jaagd. Volgens de Pekingse zienswijze, zijn alle drie landen vijanden van de volksrepubliek. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft de Chinese proefne- neming bevestigd en schat de kracht van de bom op 20 kiloton gelijk aan de bom op Hirosjima. Bijzonderheden over het projectiel zijn echter niet be kend. Reeds dit jaar had de Ameri kaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, voorspeld dat China binnen twee of drie jaar zal beschik ken over projectielen met een reik wijdte van 800 kilometer," alsmede over intercontinentale projectielen binnen 10 Jaar. De kansen voor een verdrag ter voor koming van verspreiding vah kemwa- WASHINGTON Volgens de auto riteiten van het openbare schoolbe- stel in Washington, is een neger geen neger als hij uit Afrika komt. In een jaaroverzicht worden ten minste negerkinderen van Ameri kaanse ouders als „negers" aange merkt, maar negerkinderen van Afrikaanse ouders onder wie in Washington gevestigde diplomaten als „blanken". Ook Chinese school kinderen worden onder „blanken" ge rangschikt. Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van Onderwijs heeft naar aanleiding hiervan ge zegd, dat het rassenprobleem in de V.S. nu vrijwel opgelost is, want 90 procent van de neger-Amerikanen zijn van Afrikaanse afkomst en kun nen dus blank genoemd worden... pens tussen de Sovjet-Unie en Verenigde Staten schijnen nu groter dan tevoren. Waar het China om te doen is, blijkt uit de verklaring van Peking dat de V.S. en Rusland de samenwerking vergro ten, om de revolutionaire strijd en de verschillende landen te saboteren. China stelt zich met de ontwikkelin gen van kernwapens ten doel het nucle aire monopolie van de V.S. en Rusland, die hierin samenwerken, tegen te gaan, aldus het Chinese standpunt. Ook bij de Verenigde Naties is het nieuws uit China met bezorgdheid ont vangen. Met name de landen voor wie China en onmiddellijke bedreiging vormt hebben zich hierover uitgelaten. WENEN Oostenrijks grootste na oorlogse fraudeschandaal heeft geleid tot de arrestatie van het hoofd van het departement van Boüwnijverheid, Alois Seidl. Seidl was belast met de wegenbouw in Oostenrijk. De arrestatie gaat vooraf aan zijn verwijdering van het departe ment op last van de Oostenrijkse minis ter van Bouwnijverheid, Vinzenz Kotzi- na, naar aanleiding van de bevindingen van de hoge Oostenrijkse raad van toe zicht. Seidl is verantwoordelijk geweest voor alle financiële onderhandelingen op het gebied van de Oostenrijkse wegenbouw. Eerder deze maand werd zijn naam genoemd in verband met de omkoping van regeringsfunctionarissen door bouw maatschappijen om opdrachten te ver werven. Gedurende de afgelopen week zijn 25 tot 30 directeuren van bouwmaatschap pijen gearresteerd op beschuldiging van omkoping van ambtenaren. SINGAPORE De politie in Singa pore heeft tweeëntwintig leiders van uiterst-linkse organisaties aangehouden in het kader van een campagne tegen het communistische verenigde front, al dus heeft 't ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld. Het zou om functio narissen van vakverenigingen, aange sloten by de socialistische „Barisan"- partij, gaan. Volgens het ministerie nam het communistische verenigde front zijn toevlucht tot ongrondwettige me thodes. BONN Staatssecretaris Gumbel van het Duitse ministerie van Defensie heeft persberichten tegengesproken vol gens welke de voormalige minister van Verdediging Franz Josef Strauss des tijds hem aangeboden hulp tot onder zoek naar een beweerde corruptieaffai re van de hand gewezen zou hebben. Het ging om beschuldigingen van om koperij bij de bestelling van infanterie- pantserwagens in 1957 bij de Zwitser se firma Hispano-Suiza door dé toen malige eerste Duitse minister van De fensie Theodor Blank. Volgens de persberichten zou de Zwit serse eerste luitenant A. D. Scaufel- berger destijds minister Strauss zijn medewerking hebben aangeboden om de zaak tot klaarheid te brengen. Dit werd vrijdag door Staatssecreta ris Gumbel in het vragenuurtje in de Bondsdag tegengesproken. De regering zou binnenkort antwoor den op een te dezer zake van van sociaal democratische zijde ingediende interpel latie, aldus Gumbel. Hij voegde hier aan toe, te menen ontkennend te kun nen antwoorden op de gestelde vraag of de voormalige minister Treviranus aan Strauss een lijst had doen toeko men met namen van personen die i.v.m. de bestelling van de pantserwa- gens steekpennigen zouden hebben aan genomen. Namens de firma Hispano-Suiza heeft vrijdag de advocaat Aretz in Bonn aan de vertegenwoordiger van het persbu reau DPA gezegd, dat alle beweringen over onrechtmatige betaling van buiten sporige geldsommen vals zijn. De Bondsrepubliek had volgens genoemde jurist geen strop gehad aan de gele verde pantserwagens die thans nog bij de troepen in gebruik z(jn. tiende sedert hij in 1958 weer aan de macht kwam. Vervolgens nam De Gaulle Europa bij de kop. Hij zei dat Frankrijk een verdrag met Duitsland had getekend, op eigen verzoek van dat land, dat als basis voor speciale samenwerking tus sen de twee landen had kunnen dienen. De president zei dat Frankrijk eigen ideeën voor de toekomst van Europa had, welke tegen geen enkel ander land zijn gericht. „Ze zouden nuttig kunnen zijn voor iedereen. Ze zijn gebaseerd op Europa zoals dat is en ze zijn ont worpen om de Europese belangen te dienen en geen belangen die aan Euro pa vreemd zijn. Er is niets in dat de belangen van wie dan ook onder ons be hoeft te verstoren. De Gaulle beweerde dat het bestaan van twee supermachten, elk in staat de ander te vernietigen en elk met haar eigen kamp van gebonden volkeren, de rest van de wereld alleen maar kan ver lammen en steriliseren. De president zei verder dat als de bevolking van* Frans Somaliland zich bij stemming voor volledige onafhanke lijkheid zou uitspreken, Frankrijk niet alleen zijn vertegenwoordigers, maar te vens zijn strijdkrachten en economische hulp uit dat gebied zou terugtrekken. De president betoogde dat zelfs als de landen van de E.E.G. een of andere dag politieke eenheid zouden bereiken, daarmee niets van fundamenteel be lang voor Europa tot stand zou zijn ge bracht zolang er geen overeenstemming is tussen de landen van het Oosten en het Westen. Eigen atoommacht en onafhankelijk heid op het gebied der defensie zijn voor Frankrijk van essentieel belang en zijn een zonder precedent zijnde garan tie voor zijn eigen veiligheid, betoogde De Gaulle. „Dit is een nieuwe en be vrijdende factor, want hij is berekend, om de spanning te verminderen die in de wereld is veroorzaakt door de twee supermachten." De Gaulle zei dat de verkiezingen van groot belang zouden zijn. Het gaat erom of Frankrijk zijn politiek op nor male wijze zal voortzetten of gevaar zal lopen tot de oude chaos te verval len. Hij sprak daarom de hoop uit dat de Gaullistische meerderheid in het par lement zou toenemen. Hij stelde dat geen der oppositie-partijen hoop kon hebben een coalitie te vormen die tot regeren in staat zou zijn. Hij beloofde dat als de Gaullisten weer de meerder heid zouden behalen, premier Georges Pompidou zijn tegenwoordig' beleid met kracht zou voortzetten. De president zei overigens aan de uitslag der verkiezin gen niet te twijfelen. jV-forgen wacht Italië een belangrijke politieke gebeurtenis: de fusie der twee socialistische partyen. Donderdag is een driedaags congres begonnen van de socialisten van Adce- premier Pietro Nenni, hun 37-ste en laatste als afzonderlijke partij. Vandaag houden de sociaal-democraten van president Giuseppe Saragat een eendags congres. Nadat op beide con gressen de fusie zal zijn goedgekeurd, wordt zondag op een gemeenschap pelijke vergadering het handvest van de nieuwe, verenigde partij aangenomen. I^e fusie maakt een eind aan 19 jaar *-* van vaak verbitterde rivaliteit tus sen de twee partijen en mag stellig een winstpunt voor de democratie worden genoemd. De aanhangers van Saragat maakten zich in 1947 uit de party van Nenni lo* uit protest tegen de nauwe banden dl* dia party toen met de communisten had. In de volgende jaren stonden d* NENNI eindelijk één vroegere party genoten tegenover el kaar, met de groep van Saragat in de door de christendemocraten geleide regering en de mensen van Nenni in de oppositie. De destalinisatie en de onderdruk king van de Hongaarse opstand in 1956 waren voor Nenni aanleiding de samen werking met de communisten op t* zeggen. Er volgde een geleidelijke toenadering tot de regering en uiteindelijk trad Nenni er binnen in 1963 als vice-premier onder de christendemocratische premier Aldo Moro. TAe nieuwe koers was een medaille met twee kanten. De naasting der elektriciteitsbedrijven, in 1962 op wens der socialisten aange nomen, leidde een economische crisis in, welke men nu pas te boven komt. Algemene verkiezingen in 1963 toonden een dreigend opdringen van de commu nisten en van de op rechts in de op positie zijnde liberalen. Maar tevens werden de communisten door de regeringsformule geïsoleerd en werden door de samenwerking in de re gering de banden tussen de elkaar eens vijandig gezinde socialistische partyen versterkt. |~|e verkiezing van Saragat tot presi- dent van het land door het parle ment in 1964 strekte de socialistisch* eenwording tot voordeel, doordat het prestige van het socialisme er door werd vergroot en doordat Saragat uit de actieve partijpolitiek verdween zodat Nenni de enig logische leider werd voor een verenigde partij. TAe fusie komt geleidelyk tot stand, maar moet voor de verkiezingen van 1968 zyn voltooid. Als eerste stap wordt zondag Nenni tot party voorzitter gekozen. De secretarissen van de oude partyen, Mario Tanassi en Francesco, worden beiden secretaris van de ver enigde party. Een tweehoofdige leiding komt ook tot stand op provinciaal en plaatselijk peil. Men gaat zich noemen: verenigde socialistische en sociaal democratische partyen. PARIJS Naar men hoopt, zal te gen eind 1975, een tunnel onder het Kanaal in gebruik kunnen worden ge nomen, zo heeft de Britse minister van Verkeer, Barbara Castle, In Parijs ver klaard. Op een persconferentie zei zij verder, dat zij en haar Franse ambtgenoot, Edgar Pisani, na besprekingen hadden besloten, dat de tunnenl „zal worden gebouwd met behulp van particulier ka- DAR-ES-SALAAM Een viertal Afrikaanse nationalistische organisa ties, waaronder het Pan-Afrik aan se Congres en het Zimbabwe Afrikaanse Nationale Verbond van Rhodesië, heb ben een beroep gedaan op president Soekamo van Indonesië het leven te sparen van dr. Subandrio, de dinsdag ter dood veroordeelde voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken. Het verzoek is vrijdag op de Indone sische ambassade in Dar-Es-Salaam afgegeven. Het noemt het vonnis on- menseiyk en zegt dat tenuitvoerlegging ervan het aanzien van Indonesië onder de vooruitstrevende en vredelievende volkeren niet zal vergroten. pitaal en, zo dit wenselijk wordt ge acht, de overheid zal deelnemen". Minister Castle zei, dat de' kosten van de aanleg van de tunnel op het ogen blik op 155 h 170 miljoen pond sterling worden geraamd. Een besluit tot bouw van de tunnel overigens alleen een spoorwegtunnel werd in juli genomen tijdens een bijeenkomst van premier Wilson en premier Pompidou. Naar minister Castle verder zei, zal de tunnel worden geëxploiteerd door een Brits-Frans openbaar lichaam en zullen de Britse en de Franse spoor wegen daarbij nauw samenwerken. Voordat de twee regeringen kunnen beginnen met het aantrekken van par ticulier kapitaal, wat tegen eind 1967 zou kunnen gebeuren, zullen zij eerst de financiële voorwaarden moeten vast stellen, zo zei zij verder. „Wij kunnen overigens niet zeggen, dat de tunnel zal worden gebouwd, maar dit is wal de wens van beide regeringen" aldus minister Castle. O 9 De Stichting Nationale Katholiek* Gezinszorg, die deze week 20 jaar be staat, heeft officieel haar nieuwe secre tariaat in Utrecht betrokken. De vicaris- generaal van het aartsbisdom Utrecht, mgr. Th. G. A. Hendriksen, verrichtt# de inzegening van het gebouw. ADVER1ENTIE LANKENHEYM

De Vallei | 1966 | | pagina 5