Veenendaals dagblad premier genoemd Drie jongemannen vonden de dood in brandende auto Geestelijke crisis in godsdienstig leven Kansen voor drs. Schmelzer lijken iets gunstiger Guinese delegatie gegijzeld Buiten Dr. De Quay nu als Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei n ster matras Weer honger in India Ds. Vroegindeweij in Utrecht Erhard zegt te zullen blijven Raadslid v. Dijk (Vr.P.) bedankt voor commissie openb. werken Moeder en zoon dood bij brand Weer slachtoffer van kolendamp Proces-verbaal voor Lurelei Later regen PROF. H. W. J. BOSMAN OP FINANCIËN? Sneeuw in Wenen en Moskou Vóór de vorm Doorgereden Ongeremd Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal. Telef. 08385-3550 (adm.), 3757 en 3955 (red.) Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine annonces „Vraag en Aanbod" op di. do en za 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent Maandag 31 oktober 1966 - 40e Jaargang no. 93 Mocht prof. Bosman de portefeuille van Financiën aanvaarden, dan ver wacht men, dat dr. J. E. de Quay ge negen zal zijn minister-president te wor- van het interimkabinet. Na de weige ring van prof. dr. J. Zijlstra (A.R.P.) om als minister-president leiding te ge ven aan het door drs. Schmelzer te vor men interimkabinet, werd bekend, dat dr. De Quay bereid zou zijn voor enkele maanden het premierschap op zich te nemen, mits hij een bekwame financier als minister van Financiën naast zich zou krijgen. Met prof. Zijlstra had dr. De Quay ook in zee willen gaan, maar dan als vice-minister-president. Het is nu wel heel duidelijk gewor den, dat als drs. Schmelzer slaagt, het interimkabinet alleen zaé bestaan uit K.V.P.-ministers, aangevuld met enkele „neutrale", niet in de politiek op de voorgrond staande figuren. Op de An ti-Revolutionaire bewindslieden behoeft de formateur na het bezoek, dat minis ter Biesheuvel hem in de afgelopen week bracht, niet te rekenen. Dr. W. P. Berghuis, de voorzitter van de A.R.P., verklaarde zaterdagavond voor de VARA-tv-rubriek „Achter het nieuws", dat prof. Zijlstra door de A.R.-partijorganen noch door de fractie gedwongen is geweest zijn medewerking aan de formatiepoging van drs. Schmel zer te weigeren. Wel was dr. Berghuis van mening, dat de „eerlijkheid en loya liteit tegenover degenen, met wie wij in het kabinet-Cals hebben gezeten" met zich meebrengen, dat voordat de ARP haar medewerking verleent aan een nieuw kabinet, de formateur het eerst eens gaat proberen met de P.v.d.A. of met de oppositie. Vorige week dinsdag verklaarde prof. Bosman op een forumavond, die was georganiseerd door de economische stu denten aan de Universiteit van Amster dam, waarop gesproken werd over de „Rijksbegroting en de kabinetscrisis", moeite te hebben met de afwijking van de begrotingsnorm, waartoe het kabi net-Cals bij zijn optreden had besloten. Deze norm luidt, dat de staatsuitgaven alleen evenredig mogen toenemen met de groei van het nationale inkomen. Over de begroting voor 1967 had prof. Bosman een gunstiger oordeel dan over die voor 1966, maar hij voegde hieraan toe, dat in de praktijk de uitgaven stij gen boven de cijfers van de Miljoenen nota. Met de hogere voorgenomen uit gaven voor Onderwijs, Wegen en Ont wikkelingshulp kon prof. Bosman mee gaan, maar hij zag niet in, dat er er gens anders binnen de begroting geen compensatie zou kunnen worden gevon den. Daarbij wilde hij de militaire uit gaven niet uitschakelen. In dit verband merkte prof. Bosman op, dat hij „zeker de Karei Doorman eens ter discussie zou willen stellen." ADVERTENTIE Ook vond hij, dat de structuur van de lagere overheden eens onder de loep moest worden genomen. Hij kon niet begrijpen waarom een brandweer niet voor vijf gemeenten zou kunnen dienen. De hele organisatie van de overheid zou, volgens prof. Bosman, eens moeten worden onderzocht. Met name vroeg hij zich af of de uitvoe ring van de sociale verzekering wel 'efficiënt was opgezet. Over het uitbreken van de kabinets crisis zei prof. Bosman, dat naar zijn mening allerlei psychologische factoren een rol hebben gespeeld. Als men een nachtje had geslapen en dus niet had doorvergaderd en er zou een gesprek hebben plaatsgehad met premier Cals, dan zou de K.V.P.-fractie misschien toch nog haar vertrouwen aan het kabi net hebben gegeven, meende de Til- burgse hoogleraar. Anderzijds wees hij erop, dat de minister-president terstond het vertrouwen van de Kamer had ge vraagd en dat wilde de Kamermeerder heid zo maar niet geven. Prof. Bosman is 44 jaar. Van 1947 tot 1953 was hij werkzaam aan het minis terie van Financiën. In 1953 werd hij verbonden aan het Centraal Planbureau en kort daarna werd hij hoogleraar te Tilburg. Prof. Bosman is kroonlid van de Sociaal-Economische Jiaad. Zaterdagmorgen .-p.tv^ng de forma teur minister Bot voor een bezoek, dat ongeveer een uur duurde'. De twee grote socialistische partijen in Italië zijn weer vereend: hier het symbolisch bewijs van deze hereni ging: Pietro Nenni mmet Fran cesco de Martino (l.), secretaris van de Socialistische Partij en Mario Ta- nassi (r.), secretaris van de Sociaal Democratische Partij. NEW YORK Er zal mogelijk meer dan zeven miljoen ton graan no dig zijn om de bevolking van de India se staten Bihar en Oettar Pradesj vol gend jaar te vrijwaren voor hongers nood. Dit heeft de Indiase onderminis ter, dr. Ram Soebhag Singh, op een bijeenkomst van de regerende Congres- partij gezegd na een rondreis door Bi- har. Minister Singh zei dat alleen de staat Bihar maandelijks 400.000 ton graan behoeft, hetgeen viermaal zoveel is als door de regering wordt ver strekt. Oettar Pradesj heeft 200.000 ton per maand nodig. De oogst is in deze staten voor een deel vernield door droogte en door overstromingen. Premier Indra Gandhi antwoordde dat da regering de bevoorrading van de staten Bihar en Oettar Pradesj zo hoog mogelijk zal opvoeren. Bij een botsing tussen een tram en een personenauto op het kruispunt Amstel- dijkCeintuurbaan in Amsterdam, is vannacht een van de vier inzittenden van de auto om het leven gekomen. De drie andere personen, onder wie de bestuurder, werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. De auto werd door de van rechts komende tram aangereden en totaal vernield. De tram kon, nadat het wrak was weggehaald, doorrijden. ZWIJNDRECHT Bij een ernstig verkeersongeluk op de oprit naar de brug over de Oude Maas in Rijksweg 16 (Rotterdam-Dordrecht) zijn in Zwijn- drecht zaterdagavond drie personen om liet leven gekomen. Na een botsing, waarbij in totaal drie personenauto's betrokken waren, vlogen twee van de wagens in brand. De drie slachtoffers konden zich niet meer uit hun branden de auto bevrijden. Om het leven zijn gekomen de 21-ja- rige J. S. van de Griend, varensgezel uit Rhoon; de 20-jarige P. M. Wijntjes, timmerman uit Rhoon en de 20-jarige J. M. van der Meijden, militair uit Poortugaal. Twee andere inzittenden van hun wagen, de 21-jarige timmer man A. Zantinga uit Rotterdam en de 21-jarige H. Leuzen uit Rotterdam, wer den zwaar gewond. Het echtpaar Wes- sels uit Delft, dat in een der andere bij het ongeluk betrokken auto's zat, werd licht gewond en kon per ambu lance naar Delft worden vervoerd. Het gecompliceerde ongeluk ontstond doordat een personenauto, komende uit de richting Rotterdam, bij het inhalen op de verkeerde weghelft terecht kwam, daar een uit de richting Dordrecht ko mend busje aanreed, in een slip raakte en vervolgens frontaal tegen twee juist naast elkaar rijdende tegenliggers bots te. De uit de koers geraakte wagen vloog na de botsing in brand, evenals een van de twee tegelijkertijd aange reden auto's. In de nacht van zaterdag op zondag is de 45-jarige I). van Asselt op de Elspeterweg in Uddel verongelukt. De man werd, toen hij op weg naar huis in Elspeet was, aangereden door een hem achterop komende auto. De be stuurder van deze auto reed na de aan rijding door, hoewel hij wel degelijk moet hebben gemerkt, dat er iets ge beurd was, omdat zijn voorruit sneu velde doordat het slachtoffer op de mo torkap terecht kwam. De heer Van Asselt was op slag dood. Mevrouw Van Asselt kwam ook te val len, maar bleef ongedeerd. De chauf feur van de personenauto kon een uur na de aanrijding in zijn woning te Er- melo worden aangehouden. Het was de 39-jarige T. v. D. De man is vermoede lijk onder invloed van sterke drank ge weest. Hij is overgebracht naar Apel doorn en aldaar in het politiebureau opgesloten. Zijn rijbewijs werd inge vorderd en de auto werd in beslag ge nomen. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft op een stille weg in Deurne een frontale botsing tussen twee personen auto's plaats gehad, waarbij een van de bestuurders, de 27-jarige grondwerker J. A. Toonen uit Deurne, om het leven is gekomen. De andere werd zwaar ge wond. Zaterdagmiddag is het tweejarig dochtertje van de heer J. Gerlings te Heeze op het erf van het ouderlijk huis onder een door haar vader bestuurde tractor gekomen. In het Westlandse De Lier kwam de vierjarige Frans van den Bos om het leven door een aanrijding door een busje. Tenslotte kwamen dit weekeinde vier bromfietsers door verkeersongelukken om het leven: te Woensdrecht kwam de 18-jarige J. P. F. Boergonje met z(jn hoofd tegen een boom na met het rech- terpedaal van zijn bromfiets een paaltje te hebben geraakt, op een onbewaakte overweg tussen Etten-Leur en Roosen daal kwam de 18-jarige A. Lambrechts uit Ossenhoofd onder een trein, in Rot terdam botste de 53-jarige F. J. Witberg tegen een auto, evenals de 62-jarige G. H. van der Meulen in zjjn woonplaats Akmarijp, gemeente Utingeradeel. VEENENDAAL „Het kerkelijk en godsdienstig leven is in onze t(jd In een geestelijke crisis terecht gekomen, waarbij het menselijk bestaan op een keerpunt is aangeland. In de kerken is langzamerhand een geestelijke vervlakking en ver starring ontstaan, waardoor de kerk meer een algemeen godsdienstig genootschap is geworden, dat alleen maar kan leiden tot valse vrede". Dit zei zaterdagmorgen op de Bondsdag 1966 van de Bond van Nederlandse Hervormde Mannenverenigin- gen op Gereformeerde Grondslag in Utrecht, ds. A. Vroegindewey uit Veenendaal, de voorzitter van de bgnd. Hy sprak zijn grote bezorgdheid uit over de vernieu wingen in de godsdienstige wereld, waardoor volgens hem in vele kringen grote onzekerheid is ontstaan. Een onzekerheid, die ook de gereformeerde wereld niet onberoerd laat. Ds. Vroegindeweij zei, dat gezameniyk getracht moet worden het waarachtig belijden en beleven van de waarheid Gods in stand te houden. Wel was hij van oordeel, dat het in deze tijd moei lijk is voor een kerk broederlijke ban den aan te knopen, terwijl de waarach tige leerstukken van de reformatie wor den vex'vloekt. Volgens ds. Vroegindeweij heerst te genwoordig een geest van de zogenaam de oecumene, die de landelijke en een groot deel van de kerkelijke pers in zijn ban heeft. „Op velerlei manieren tracht men de Bijbel uiteen te scheu ren en de fundamenten onder de kerk uit te graven. Wij leven in een geeste lijk gevaarlijke tijd, waarbij grote din gen op het spel staan", zo zei hij. Met nadruk wees hij er op, dat het in deze geestelijke strijd niet gaat om futiliteiten maar om het behoud van de fundamenten van het geloof. Hij meent, dat de oecumene in de vorm van ge meenschappelijke kerkdiensten alleen bevorderd kan worden, wanneer men gezamenlijk de waarheid van God en Zijn Christus onderkent. Ds. Vroegindeweij zei, dat ook in eigen kerk sprake is van een geringere belangstelling voor het belijden en vol gens hem is het dan ook geen wonder dat de kerken leeg lopen. Hij waar schuwde voor verstarring in de her vormde kerk. Fel keerde hij zich tégen het opnieuw toelaten van de remosn- stranten in de kerk, die immers bij ds Dordtse synode werden uitgewezen. „Op deze manier wordt een valse leer in de kerk gebracht, die in felle tegen spraak is met de belijdenis", aldus ds. Vroegindeweij. BONN Bondskanselier Erhard heeft zaterdag op een verkiezingsbij eenkomst te Lauterbach in de staat Hessen verklaard, dat hy niet zal aftre den, ondanks het uittreden van de vier liberale ministers en de moeilijkheden die hij ook in eigen kring ondervindt. „Ik zal blijven regeren overeenkomstig de wet, waarbij ik aan het hoofd van de regering ben gesteld om het land te besturen", aldus Erhard. Intussen heeft het bestuur van de li berale partij op een bijeenkomst te Mainz met algemene stemmen het af treden van de vier liberale ministers goedgekeurd. Men weet het gebeurde aan de crisis binnen de CDU/CSU, waardoor het kabinet werd verlamd. Voorzitter Erich Mende sloot de moge lijkheid van een terugkeer van de libe rale ministers in het kabinet-Erhard geheel uit. RHENEN De heer E. P. van Dyk, fractie-voorzitter van de Vrjje Party heeft bedankt voor het lidmaatschap van commissie van Openbare werken „Ik wil niet ingaan op hetgeen er in de kranten heeft gestaan", zo verklaarde hy, hoewel er veel waarheid in schuilt. Naar mijn mening wordt de hele situatie in Rhenen ook het raadswerk en de werkzaamheden van de raadscommissies uitgestippeld door een fractie sterker nog door een persoon. Vier jaar terug is daardoor de C.H.U.-fractie uit elkaar getrokken en nu is datzelfde geschied met de fractie van de S.G.P. Ik wens niet in de commissie voor CL'LEMBORG Vanmorgen om streeks zes uur zijn te Cuiemborg by een brand in een klein woonhuisje mevrouw C. Veer-de Wissel (56) en haar 17-ja- rige zoon Jan om het leven gekomen. "De echtgenoot sloeg alarm, maar brandweer noch politie slaagde erin de slachtoffers uit het huis te halen. Een andere zoon was al naar zijn werk in Utrecht vertrokken. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ELST. Naar wij vernemen is in de afgelopen nacht de alleenwonende we duwe H. G. van NesHouth ten ge volge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Zy werd vanmorgen door familieleden die de deur van de woning aan de Veenendaalse straatweg forceer den, in levenloze toestand aangetroffen. Dit is reeds het tweede geval van kolen dampvergiftiging in enkele weken tyds in Eist. openbare werken zitting te nemen om dat er van tevoren afspraken zijn ge maakt, aldus de heer E. P. van Dijk. AMSTERDAM De politie van het bureau Leidseplein in Amsterdam heeft vrijdag, in opdracht van de officier van Justitie en hoofd van het hoofdstedeiyk arrondissementsparket mr. J. F. Hart suiker, proces-verbaal opgemaakt tegen de cabaretiers Eric Herfst en Gerard Cox en de tekstschryver Guus Vleugel. Volgens de officier, komen in het liedje „Arme Ouwe" van het nieuwe Lureleiprogramma Relderelderel, dat donderdagavond in première ging, pas sages voor, die beledigend voor de Ko ningin zyn. Het betreft hier artikel 111 van het Wetboek van Strafrecht: opzetteiyke belediging van Hare Majesteit de Ko ningin. Het liedje, dat werd geschreven door Guus Vleugel, wordt gezongen door Gerard Cox. Eric Herfst is de leider van het Lurelei-cabaret. rpussen Noorwegen en Spitsbergen is een oceaandepressie aangeko men die ook morgen het weer in ons land gaat beïnvloeden, zo verwacht het K.N.M.I.. De bewolking neemt la ter toe, van het Westen uit, gevolgd door regen. In het Oosten en Zuidoos ten van het land kan echter de ko mende nacht voor het binnendryven van de bewolking nog nachtvorst voorkomen. De wind neemt toe uit richtingen tussen zuid en zuidoost, maar draait morgen later op de dag naar west tot noordwest, waarby ty- delijk iets zachtere lucht van zee het land binnen stroomt. ACCRA Ghana houdt 19 officiële functionarissen uit Guinea, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken, „ergens in het land" als gijzelaar vast. Het gezelschap werd zaterdag door de Ghanese politie uit een Amerikaans passagiersvliegtuig gehaald, toen dit een tussenlanding maakte op het vlieg veld van de Ghanese hoofdstad, Accra. De Guinese delegatie was op weg naar Addis Abeba, waar zij een bijeenkomst van „Organisatie voor Afrikaanse Een heid" (O.A.E.) zou bijwonen. Ghana heeft laten weten, dat het de gijzelaars wil vasthouden totdat Gui nea Ghanezen, die naar hun land wen sen terug te keren, in vrijheid laat gaan en het een einde maakt aan de tegen het huidige Ghanese bewind ge voerde lastercampagne. De Amerikaanse ambassadeur in Co nakry, Robinson Mc'Uvaine, en ten minste een functionaris van de lucht vaartmaatschappij „PAA" zijn door de Guinese autoriteiten onder huisarrest gesteld. Naar het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken meedeelt, heeft onderminister Katzenbach, een krachtig protest aan de regering in Co nakry gezonden en hun onmiddellijke invrijheidstelling geëist. In de protestnota staat dat de Ame rikaanse regering noch de -luchtvaart- mij. verantwoordelijk is voor de ar- \[u en dan kom ik voorbij een ver waarloosd gazon, dat pas sinds LI. zomer enige verzorging geniet, maar evengoed bleven de meizoentjes voorlopig nog de baas. De groene mat is witgestippeld door, de miniatuur margrietjes met het gouden hart, want de zaden kiemen gemakkelijk in het gras en talrijk zijn de bladrozet ten, die moeilijk zijn uit te roeien. Ge maait de bloemen eraf, maar de rest blijft zitten en omdat de zaadjes drie jaar kiemkrachtig blijven (ze kiemen al in een week) komen er hoe langer hoe meer van die madelieven. Dat ze het hele jaar door bloeiend kunnen worden aangetroffen, stimuleert even als de kruipende wortelstok, mede de uitbreiding; daarom heet de plant ook terecht Bellis perennis d.w.z. schone jaarbloeier". De witte bloemhoofdjes draaien precies met de zon mee; bij regen en somber weer vouwen ze in een, evenals 's avonds. Men meent te hebben opgemerkt, dat rood en wit bij deze grasflora nogal grillig afwis selen en daar eerstgenoemde kleur vooral in de herfst verschijnt, hebben botanici wel ondersteld, dat de bloe men er meer door profiteren van de zonnewarmte. Ik heb weieens gelezen, dat het meizoentje in de volksgenees kunde gunstig bekend staat wegens zijn laxerende eigenschappen, maar ik vind het een tè vriendelijk figuurtje, dan dat ik het met darmongemakken in verband zou kunnen brengen. 31 oktober '66 A. B. WIG MAN restatie door Ghana van de uit 14 le den bestaande Guinese delegatie onder leiding van minister van Buitenlandse Zaken Beavogui. Minister Katzenbach heeft de protestnota overhandigd aan de Guinese zaakgelastigde in Washing ton. Zoals bekend is bevindt zich de afge zette president van Ghana, Kwame N'Kroemah, sedert februari in Guinea. Hij houdt daar, als „mede-president* naast Sekoe Toere, tegen de nieuwe Ghanese leiders gerichte radiotoespra ken. De betrekkingen tussen beide lan den zijn sindsdien gespannen. In Accra verluidt, dat verklaringen van vorige week uit Guinea terugge keerde Ghanezen, die zeiden, dat zij en hun landgenoten erg slecht werden be handeld, van grote betekenis zijn ge weest bq 't besluit de Guinese delegatie vast te houden. Ook de vijandigheid van de Guinese regering en de opleiding van Ghanese ondermijnende elementen in Guinea door Chinezen en Cubanen heb ben tot deze stap bijgedragen. Toen de afgezette president N'Kroe mah in Guinea arriveerde werd de Ghanese ambassadestaf, die zich aan de kant van het nieuwe bewind had geschaard, in Conakry vastgehouden, tot V.N.-secretaris-generaal Oe Thant tussenbeide kwam. Het ministerie van Buitenlandse Za ken van Ethiopië, waar de O.A.E.-con- ferentie plaats vindt, heeft de Ghanese handelwijze strijdig verklaard met het volkenrecht en de internationale gebrui ken. Keizer Haile Selassie besloot een speciale afgezant naar Accra te zen den. Deze moet proberen de kwestie op te lossen. Ghana heeft de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid danig in verwar ring gebracht, door botweg een debat te eisen met Guinea over de gevangen houding van Ghanezen in Guinea. Gha na eist dat de bijeenkomst van de OAE-ministers van Buitenlandse Zaken pas na de behandeling van het Gui- nees-Ghanese geschil kan worden ge houden. Zulks zou heden moeten gebeu ren. De voorzitter van de Ghanese dele gatie, A. K. Ocran lid van de na tionale bevrijdingsraad, repte echter met geen woord over het feit dat de Guinese minister van Buitenlandse Za ken en 18 andere Guineeërs zaterdag op hun doorreis naar Addis Abeba in de Ghanese hoofdstad Accra gevangen zijn genomen. WENEN Wenen had zondag zijn eerste sneeuwval van dit jaar, waar mee de winter voor de Oostenrijkse hoofdstad vroeg inzette. In de stad smolt het witte tapijt weliswaar weer snel weg, maar in de omgeving van Wenen bleef een tien tot vijftien centi meter dik sneeuwkleed lange tijd liggen. In de Oostenrijkse bergen is gewaar schuwd voor sneeuw boven een hoogte van 1000 meter. In Moskou is in de loop van 't week end de eerste sneeuw van het seizoen gevallen. De laag was niet dikker dan 2,5 cen timeter, maar onmiddellijk werden vrouwenploegen Ingeschakeld om de belangrijkste straten en het Rode Plein schoon te vegen. Ook werden grote sneeuwruimmachines ingeschakeld. De temperatuur was iets onder nul. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De kansen van kabinetsformateur Schmelzer om te slagen worden momenteel iets gunstiger beoordeeld. Vanmorgen om half elf arriveerde prof. dr. H. W. J. Bosman, die aan de Katholieke Hogeschool voor Econo mische en Sociale Rechtswetenschappen te Tilburg het geld-, kre diet- en bankwezen doceert, bij de formateur. Men verwacht, dat prof. Bos man, die lid is van de K.V.P. de portefeuille van financiën aangeboden zou worden. Het feit, dat hij voor een bezoek aan de formateur is uitgenodigd, zou er volgens politieke kringen op wijzen, dat drs. Schmelzer enige zekerheid heeft gekregen, dat de huidige demissionaire K.V.P.-ministers bereid zijn in het te vormen interimkabinet zitting te nemen. A Mevrouw Lyndon B. Johnson, met een echte Thaise „koelie"hoed op het hoofd, gefotografeerd temidden van een groepje kinderen tijdens haar bezoek aan de beroemde drijvende markt bij Bangkok.

De Vallei | 1966 | | pagina 1