Prof. Belinfante bepleit vrij demonstreren Rechtse extremisten Y.S. gearresteerd Britse vorstin bezocht rampdorp Aberfan Man stichtte brand kermisattracties in -'"M Tsjechisch schoolmeisje door vrienden in auto meegenomen Op Universiteitsdag te Amsterdam Straatterreur in Amsterdam Dode bij brand in Belgisch pension Lani Bird uit baan Loena-12 zwijgt Bij horlogerie voor 27 mille buitgemaakt Liberale jongeren hielden congres Prinses Irene eregaste bij Car listen A u tomatisering gaat bij ons te langzaam Blake bezat een radio in cel GEKORTWIEKT Tijdens handbaltoernooi in Doetinchem Nieuwe rechtse partij opgericht Nieuw netnummer voor Eindhoven Vader van 7 kinderen tot priester gewijd Beljafef overleden de kleintjes van ELISABETH BAS .V B A S J E S 10 X lekker roken voor 1.10 Paaina 9 AMSTERDAM In een college over „Het recht van demonstratie", dat prof. mr. A. D. Belinfante zaterdagmiddag op de 20ste Amsterdamse Universiteitsdag heeft gegeven, stelde deze hoogleraar in de rechtsgeleerdheid, dat het houden van de monstraties, als deze de openbare orde niet verstoren, ook zonder vergunning wettelijk geoorloofd moet worden. Het geldt hier het recht zijn mening te uiten anders dan via de bestaande massacommunicatiemiddelen, name lijk door optochten, spreken in het openbaar, vergaderingen in de open lucht, sitdown acties, eny. De grond wet regelt hieromtrent niets. De wet onderwerpt vergaderingen in de open lucht, sitdown-acties enz. De Grond- verordeningen ligt vrijwel altijd een verbod van demonstraties behoudens vergunning van de burgemeester. Men moet, aldus prof. Belinfante, aannemen, dat de Europese conventie, die de vrijheid van meningsuiting ga randeert, aan de staten toelaat daar aan zekere grenzen te stellen en die in het belang van de openbare orde zelf te bepalen. Wat is openbare orde Waardoor wordt zij verstoord? Dat is discutabel. In ons land is echter die discussie on mogelijk, omdat de uitvoerende macht een en ander eenzijdig uitmaakt: Daar om moet aldus prof. Belinfante de wet bepalen, dat demonstraties ge oorloofd zijn, tenzij bepaalde in de wet aan de wijzen elementen van openbare orde zijn verstoord. Die elementen zijn: belemmering van het verkeer, letsel aan personen of schade aan goe- AMERSFOORT In Amersfoort is zaterdag een nieuwe politieke partij opgericht, de „Nationaal Christelijke Unie". Het secretariaat zal voorlopig worden waargenomen door de heren G. Goosens uit Hellevoetsluit en Ir. C. G. Meeder uit Utrecht. Rechtsgezinde leden en oud-leden van de ARP en CHU, zo delen zij in een communiqué mee zijn ernstig be zorgd over de toenemdende politieke verwarring in ons land. Zij zijn van oordeel, dat deze verwarring voorna melijk het gevolg is van het onduide- ,ijke en dubbelzinnige beleid van de ARP en in mindere mate ook van de CHU. Dit beleid heeft, volgens de nieuwe partij, tot gevolg, dat mensen, die te goeder trouw hun stem op de ARP en CHU uitbrengen, in feite meewerken aan politieke ontwikkeling in socialis tische totalitaire richting, hetgeen zij beslist niet willen. De NCU is opgericht omdat met name -e vroegere zoge naamde „verontruste anti-revolutionai ren" hebben aangetoond, dat van een actie binnen de ARP en CHU geen en kel positief resultaat valt te verwach ten, aldus de initiatiefnemers. De nieuwe partij wil vooral stelling nemen tegen wat zij noemt de syste matische ondermijning van het norm besef en tegen de steeds verdergaande dirigistische ontwikkeling in de huidige samenleving, waardoor de persoonlijke vrijheid en verantwoordelijkheid lang zamerhand totaal worden verstikt. De NCU zal aan de komende verkiezingen deelnemen. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag is de 24-jarige Am sterdamse student ln de psychologie F. Vogelaar het slachtoffer geworden van de straatterreur, die op het August AUebéplein in Tuinstad Slotervaart werd uitgeoefend door drie met kapotte bier flessen gewapende jongelui. Een van hen, de 21-jarige ambtenaar F. W., diende Vogelaar een hevige kaakslag toe en trapte de student, toen deze bewusteloos op de grond lag, en kele malen hard in het gelaat. Vo gelaar liep een zware hersenschudding, twee gebroken tanden en een gescheur de bovenlip op. Ernstig bloedend is het slachtoffer naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht om behandeld te worden. Met twee andere studenten, zijn 19- jarig zusje en twee vriendinnen, had Vogelaar een bezoek gebracht aan een beatclub op het Allebépl^ln. Toen zij om 0.15 uur de lokaliteit verlieten, pas seerden juist de drie flessenzwaaiende jongelui. Het drietal begon avances te maken tegen de meisjes, waartegen Vo gelaar bezwaar maakte. Omdat de student het woord nozem bezigde, sloeg de ambtenaar hem tegen de grond. Een tweede student liep een snee in zijr hand op bij een poging W. de bierfles te ontfutselen. Met zijn twee kornuiten is W. zondag op het politiebureau aan de Lodewijk van Deysselstraat gehoord en daarna vrijgelaten. Er zal proces-verbaal wor den opgemaakt. deren en meningsuitingen, die de strek king hebben de democratische vrijhe den van anderen te beperken. Neemt men deze elementen in de wet op, dan kunnen burger en rechter beiden meewerken aan de oordeelvor ming over verstoring van de openbare orde. Laat men de drie genoemde ele menten onaangetast, dan is demon stratie zonder vergunning geoorloofd. Ontstaat tussen politie en demon stranten verschil van mening, dan is CHARLEROI Tussen de resten van een afgebrand pension in Charleroi heb ben brandweerlieden tot dusver het stof felijk overschot van een bewoner ge vonden. Volgens woordvoerders van de politie was het merendeel van de 14 a 15 bewoners van het pension in verband met het weekeinde niet thuis. Het drie verdiepingen tellende pension werd kort na middernacht zondag een prooi der vlammen, toen een Turkse gastabeider na een fikse ruzie met de pensionhoudster, de 55-jarige mevr. Yvonne Leonard, een fles met butaan gas liét exploderen. zijn daad sleur de de Turk de vrouw de straat op en mishandelde haar. Toen de politie arriveerde deed een krachtige explosie het huis in zijn grond vesten trillen waarop een vuurzee volg de. De hospita werd naar het zieken huis gebracht en de Turk, de 39-jarige Lel Sali Lel Mamoem, aangehouden. Hoewel het stoffelijk overschot van het slachtoffer onherkenbaar verkoold is, gelooft men te doen te hebben met de 68-jarige Italiaan Luigo Venoni, een vrijgezel. Drie andere bewoners van het huis, die aanvankelijk als omgekomen wer den beschouwd, hebben zich gemeld. Al dus hoopt men dat er slechts een dode te betreuren valt. DEN HAAG Eindhoven zal met ingang van 1 november in het interlo kale telefoonverkeer te bereiken zijn onder netnummer 040. Het huidige net nummer (04900) komt daarmee te ver vallen. Binnen de sector Eindhoven werd het nieuwe netnummer reeds 1 novem ber 1965 ingevoerd, thans wordt 040 voor het hele land van kracht. Eindhoven is na Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht de vijfde stad in Nederland met een verkort net nummer. Binnen afzienbare tijd zullen ook Groningen en Haarlem een verkort netnummer krijgen. JODRELL BANK De Russische maansatalliet „Loena 12" zwijgt sedert zondagavond. In Jodrell Bank, waar de grote Britse radiotelescoop twee of drie signalen van de Loena 12 per uur ontving, is sedert die tijd niets meer gehoord. Vergeefs hebben geleerden zondag ge probeerd de nieuwe communicatiesatel liet, bijgenaamd „Lani Bird", in zijn juiste baan boven de Grote Oceaan te brengen. Klaarblijkelijk zijn de stuurra- ketten niet geheel tot ontbranding geko men. Inmiddels hebben de Amerikanen door middel van een sein vanaf de aarde hun maansatelliet LOR-1 (Lunar Oribter I) op de achterzijde van de maan te pletter laten slaan om de volgende maand ruimte te maken voor een nieu we, fotograferende maansatelliet. Deze zelfvernietiging-op-commando was onge veer het zesduizendste commando dat de LOR-1 in de elf weken van zfln be staan heeft ontvangen en heeft uit gevoerd. O Overleden De Amerikaanse psy chiater dr. Smiley Blanton, een mede werker van de „vader der psycho-ana- lyse" dr. Sigmund Freud, is zondag op 84-jarige leeftijd in New York overle den. Dr. Blanton, die aan talrijke Ameri kaanse universiteiten college gaf, werk te in Wenen en Londen met Freud sa- mn. Hij hielp Freud kort voor de tweede wereldoorlog bij diens ontsnap ping aan de nazi's. NEW YORK De politie van New York heeft zondag twintig rechtse ex tremisten gearresteerd en een enorme hoeveelheid wapens en munitie in be slag genomen, waarmee aanslagen zou den worden gepleegd op eigendommen van de communisten of van andere linkse groeperingen. De gearresteerden behoorden tot de extreme „minuteman"-organisatie en waren voornemens vandaag het ge bouw in New York van het communis tische blad „workers" en enkele kam pen van linkse organisaties in New York, Connecticut en New Yersey op te blazen. Tot het in beslag genomen oorlogstuig behoorden bazooka's, een mortier, mitrailleurs, geweren met granaatwerpers, karabijnen, pistolen en een enorme hoeveelheid explosieven. De aanslagen zouden worden uitge voerd door drie groepen, elke bestaan de uit zeven leden van „minutemen", zo deelde de officier van Justitie van de New Yorkse wijk Queens mee. Hij zei voorts dat de politie reeds in januari op de hoogte was van de activiteit van de „minutemen" beweging, maar dat zondag was ingegrepen, toen de politie hoorde dat de aanslagen die dag zou den worden uitgevoerd. Zes van de gearresteerden werden in een restaurant aangehouden. Zij waren in jachtkostuum en in hun auto wer den twee granaten, drie bommen en verscheidene geweren gevonden. De organisatie „minutemen" is wel de militaire afdeling van de rechts ex tremistische „John Birch Society" ge noemd, omdat veel leden van die orga nisatie ook lid van „minutemen" zijn. De leiders van de „John Birch Socie ty" ontkennen echter het bestaan van een band tussen hun organisatie en „minutemen". Bekend is dat de leden van „minutemen" zich reeds verschei dene jaren oefenen in wat zij noe men „patriottische doelen in de strijd tegen communisme." In de pers verschenen regelmatig be richten waarin melding werd gemaakt van oefenkampen waar de leden van „minutemen" zich bekwaamden in het hanteren van wapens. De „minutemen"-organisatie werd in 1960 opgericht door Robert Bolivar Depugh, die in augustus werd gearres teerd wegens samenspanning tot over treding van de federale wapenwetten. De „minutemen" ontlenen hun naam aan kolonisten die destijds in een mi nuut gereed waren om de Engelsen te bevechten. Zij vrezen dat de Verenig de Staten door communisten zullen wor den aangevallen en oefenen zich daarom in de geurrilla. het de rechter, die beslist. Voor hen, die zeker willen zijn dat de openbare orde niet (door een of meer der ge noemde elementen) zal worden ver stoord, moet zo besloot prof. Belin fante - de mogelijkheid blijven be staan vergunning voor een demonstra tie aan te vragen, waardoor dan hun straffeloosheid uit dezen hoofde wordt gegarandeerd. ROTTERDAM Bij een inbraak in de horlogerie Delmonte aan de Kruiskade in Rotterdam is voor een waarde van plusminus 27.000 gulden aan gouden ringen, deels met briljan ten, verdwenen. De inbrekers, drie mannen, maakten zich uit de voeten in een auto, die zij dezelfde nacht in Amsterdam hadden gestolen. Deze is in een sloot bij Ter- heyde, in de omgeving van Breda, te rug gevonden. Een landarbeider heeft zaterdagochtend de drie inzittenden, vrij haveloos geklede mannen, gezien. Een van hen vroeg in een vreemde, vermoedelijk Romaanse taal de weg naar Breda. De politie neemt aan, dat zij over de Belgische grens zijn verdwenen. LEEUWARDEN Op het congres van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie, dat zaterdag en zondag in Leeuwarden is gehouden, zijn twee mo ties aangenomen. In de ene motie heb ben de liberale jongeren als hun me ning uitgesproken, dat de verantwoorde lijkheid voor de gezinsvorming in laat ste instantie bij de ouders zelf berust. Wel dient de kinderbijslag echter een degressief karakter te dragen. In de tweede motie wordt gezegd, dat de vrijheid van meningsuiting conse quent dient te worden doorgetrokken, inclusief een algehele vrijheid van de monstratie, zonder preventief ingrijpen van het gemeentebestuur. Onder het motto „Stemverheffing", was door het hoofdbestuur van de J.O.V.D. een aantal politieke stellingen geformuleerd voor de komende verkie zingen en de daaropvolgende kabinets formatie. Besloten werd voor de behan deling hiervan over 14 dagen een spe ciale vergadering te houden in Utrecht. MADRID Prinses Irene heeft zon dag als vertegenwoordigster van haar echtgenoot, prins Carel Hugo van Bour bon Parma, de eerste grote Carlistische bijeenkomst voor Castillianen in Madrid by gewoond. Met 20.000 „requetes" (Carlistische soldaten) en Carlisten begaf de prinses zich naar het monument op de „Cerro de los Angeles", een heuvel die als het centrale punt van Spanje, even buiten de Spaanse hoofdstad gelegen, wordt aangemerkt. Toen de stoet auto's met de prinses bij de basiliek voorreed, speelde een or kest de mars van de „Infantes". De Prinses, gekleed in een wit jasje met een lange zwarte mantilla op het blonde haar, wisselde enkele woorden met Car listische leiders, die haar voor het kerk gebouw begroetten. In de kerk nam zij de ereplaats in. Bij het graf van de Carlistische soldaten, die tijdens de burgeroolog waren ge sneuveld legde zij kransen. Haar man, prins Carel Hugo, was niet aanwezig. Zoals b«tkend, heeft Spaanse regering hem verbaden aan Carlistische bijeenkomsten deel te nemen. DEN HAAG Men behoeft zich ln Nederland eigenlijk niet teveel zorgen te maken over een te snel tempo van invoering van de automatisering. Veel eer Is er reden tot een zekere onge rustheid over het relatief trage tempo daarvan, waardoor ons land achter kan raken temidden van de allerwegen in de geïndustrialiseerde landen voortgaande ontwikkeling. Zou dit inderdaad het geval zijn, dan zou dit op den duur veel ernstiger ge volgen kunnen hebben voor onze werk gelegenheid dan het snel doorvoeren van automatisering nu, in een tijd waar in wij landelijk nog deel hebben aan de economische groei. Staatssecretaris dr. J. F. G. M. de Meijer van Sociale Zaken en Volksge zondheid verklaarde dit zaterdagmiddag in een rede op de kaderdag van het N.V.V. in Tilburg. Als omstandigheden in ons nadeel noemde de staatssecretaris het bestaan van veel kleine ondernemingen en een betrekkelijk geringe mogelijkheid tot omvangrijke diepte-investeringen die voor automatisering van produktiepro- cessen nodig zijn. Hier staan als voor delen tegenover onze geografisch gun stige ligging en de „know how" van management en werknemers in Neder land. ROTTENBURG, (Duitsland) Een Amerikaanse voormalige geestelijke van de Anglicaanse kerk, gehuwd en vader van zeven kinderen is tot Katholiek priester gewijd. De wijding van Harold Bronck werd verricht door de bisschop van Rottenburg, dr. Carl Josef Lei- precht, in aanwezigheid van mevrouw Bronck en de zeven kinderen, in leef tijd variërend van 4 tot 14 jaar. Bronck, die in 1928 in New York werd geboren, studeerde filosofie en theolo gie. Na voltooiing van zijn studie was hij vicaris van de Anglicaanse kerk van 1954 tot 1959 in Philadelphia en New York en werkte hij ook op het Angli caans seminarie van de diocees Long Island. In 1959 ging hij tot het Katholie ke geloof over. In 1963 vestigden hij en zijn gezin zich in Duitsland, waar hij zijn theologische studie voortzette aan de universiteit van Tübingen. LONDEN. Rechercheurs van Scot land Yard, die naar Dublin waren ge zonden om de Ierse politie te helpen bij het opsporen van een man, die de spion George Blake zou hebben geholpen uit de gevangenis te ontsnappen, zijn zon dag onverrichtërzake teruggekeerd. Zij zeiden dat de man onvindbaar was. Zijn moeder had hem al weken niet gezien. Gebleken is, dat Blake de beschikking had over een uitstekende radio-ontvan ger waarmee hij eventuele codeberichten over plannen om hem te doen ontsnap pen eenvoudig kon opvangen. Het toestel was Blake verstrekt ,cyn hem te helpen bij talenstudie. Vroegere vrienden van Blake zeggen, ervan overtuigd te zijn, dat hij nog in Engeland is. Zijn ontsnapping zou naar hun mening alleen ten doel hebben in contact te treden met iemand die hem zou kunnen helpen herziening van zijn zaak te verkrijgen. Koningin Elizabeth II van Engeland en prins Philip, hebben zaterdag een bezoek gebracht aan de begraafplaats in Aberfan, waar de slachtoffers van de ramp met de berg mijnafval be graven liggen. Koningin en prins leg den, diep bewogen, een bloemstuk bij de vele andere, die samen het grote kruis vormden. ABERFAN Koningin Elizabeth II van Engeland heeft zaterdag een be zoek aan het dorp Aberfan in Wales ge bracht, waar by een ramp 147 mensen levens zijn verloren gegaan. De Ko ningin, zelf moeder van vier kinderen, vertelde een man die zijn vrouw en twee kinderen had verloren, dat zij diep bedroefd was. Op 21 oktober was een berg kolen gruis. door de regen ondermijnd, als een lawine* op het dorp terecht geko men. Een school en de meeste kinde ren daarin plus huizen in de omgeving van de school werden bedolven. De Koningin sprak met mijnwerkers vrouwen die kinderen bij de ramp had den verloren, legde een krans op het massagraf van 81 kinderen en een vol wassene en vertrok met een boeket bloemen ontvangen van een kind en voorzien van een kaartje met de woor den „Van de overgebleven kinde ren van Aberfan." Koningin Elizabeth werd vergezeld door haar man, prins Philip, die Aber fan al de dag na de ramp had bezocht toen de berging van de lichamen nog steeds gaande was. De Koningin had ge zegd met haar eigen bezoek te willen wachten om het reddingswerk niet te storen. De Koningin vertoefde 2y2 uur in Aberfan en toen zij vertrok merite zij op: „Ik heb hun niets anders te bieden dan begrip en sympathie." Het was een bezoek zonder praal en zonder de juichkreten waarmee men de Koningin op haar reizen pleegt te BERGEN OP ZOOM Een pyro maan heeft in de nacht van zaterdag op zondag een grote ravage aangericht onder de kermisattracties op de Gro te Markt en het Sint Catharinaplein in Bergen op Zoom. Hij heeft niet min der dan vijf dagen branden gesticht. Eerst werd brand ontdekt in een ker- mispakwagen op het parkeerterrein aan de Sint Jozefstraat. Terwijl de po litie en de brandweer doende waren deze brand te blussen, werd brand ont dekt op het Sint Catharinaplein. Daar stonden een sensatiebaan en een balco- rotor-tent in lichter laaie. Kort nadat men daar met het blussingswerk was begonnen, werd brand gemeld op de Grote Markt, waar een brlevensport- tent en een „kiddyride" in brand ston den. De sensatiebaan brandde geheel uit. De schade bedraagt hier ruim f 40.000. De brievenschade aan de beide andere inrichtingen zich tot f 2000 en f 5000 beperkte. Ook aan de pak wagen werd een schade van ruim f 2000 aangericht. Nog in dezelfde nacht werd de 22-ja- rige J. F. uit Bergen op Zoom van zijn bed gelicht. De jongeman, die reeds eerder in een psychiatrische inrich ting werd verpleegd, had in een dron ken bui deze branden gesticht. Bij zijn verhoor legde hij een volledige beken tenis af. Hij werd in verzekerde bewa ring gesteld. begroeten. Maar voor het eerst na een week waren de luiken voor de rdmen weer open toen de Vorstin door de stra ten liep en overal had men een glim lach voor haar over. De Koningin ging thee drinken bij ge meenteraadslid Williams, die zeven fa milieleden bij de ramp had verloren. Zijn vrouw zei later, dat de Koningin erg van haar stuk leek te zijn. Maar in het dorpsziekenhuis glimlachte de Koningin toen zij er zeven kinderen, ontmoette die gewond uit de vernielde school wa ren gehaald. De kinderen zelf lachten blij. Na het bezoek vloog de Koningin naar Londen terug, waar een controverse woedde over de waarschuwing die de minister van Justitie, Sir Elwyn Jones aan de Britse pers had gegeven, geen commentaar te verlenen op kwesties die verband hielden met het officieel onderzoek naar de ramp van Aberfan. De pers beweert dat Jones probeert de pers te muilkorven. Het Labourparle- mentslid Marcus Lipton heeft gezegd Jones woensdag in het Lagerhuis te zul len vragen of de minister misschien zijn verklaring zou willen wijzigen ge zien de storm die er door is opgestoken. MOSKOU Nikolai Beljajef, die van 1957 tot 1960 lid was van het presidium van het Russische centrale partijcomi té, is vrijdag op 63-jarige leeftijd over leden, zo meldt Tass. In 1960 verloor hij behalve zijn zetel in het presidium ook zijn functie van eerste partijsecre taris in Kazakhstan, omdat hij naar de mening van de toenmalige premier Ni- kita Kroestsjef de landbouw in dat ge bied had verwaarloosd. Beljajef werd overgeplaatst naar Stavropol in het noorden van de Kaukasus, maar werd na vijf maanden ook weer van de func tie van plaatselijk partijsecretaris ont heven, waarna men niets meer van hem hoorde. De Pravda beschrijft hem nu als „een waarachtig zoon van de communistische partij, die al zijn energie ten dienste stelde van het volk". Burgemeester A. J. A. Oderkerk van Etten-Leur heeft zaterdag tij dens de opening van een nieuwe indus trie in zijn gemeente, de noodklok ge luid over West-Brabant, naar aanlei ding van de sterk toegenomen arbeids reserve in het gebied van het gewes telijk arbeidsbureau te Etten, die op het ogenblik al tot 3% pet is gestegen. Q Er is van een omvangrijke produk- tiebeperking in de Groningse stro kartonindustrie geen sprake, de samen werkende bedrijven handhaven hun normale produktie. Wel is er een zeek- re beperking in de afzet. 0 De Groninger politie heeft twee jon gemannen uit Groningen gearres teerd en opgesloten: de 18-jarige lood gieter F. S. en de 22-jarige fabrieks arbeider C. J. V. wegens diefstal van een auto en inbraak op het industrie terrein aan de Ulgersmaweg. 0 De Groninger politie heeft de 43 jarige ongehuwde T. B. uit gronin- gen aangehouden en ingesloten wegens het plegen van ontucht met drie jon gens van 14 jaar. De man is geen on bekende van de politie. 0 Voor de zoveelste maal is de be ruchte Amsterdamse provo Peter B. zaterdagavond, wegens belediging van een ambtenaar in functie, door de politie aangehouden. In de Leidsestraat heeft hij twee politiefunctionarissen di verse malen uitgescholden en beledigd. Er is proces-verbaal opgemaakt. 9 De Rotterdamse politie heeft 25 per sonen aangehouden bij een nachte lijke inval in een particuliere woning, bewoond door een 24-jarige stukadoor J. K., waar om geld werd gespeeld. De mensen waren intensief bezig met een gokspel met dobbelstenen, dat de naam „seven or eleven" draagt. De Haagse politie heeft de 22-jarige barkeeper N. H. en zijn 5-jarige collega E. M., beiden uit de Residen tie, opgesloten. Zij hebben bekend in een villa te hebben ingebroken, terwijl de bewoners in het buitenland vertoef den. Bij hun inbraak werden kostbare voorwerpen, zoals antiek tafelzilver, weggenomen ter waarde van naar schatting f 10.0 0.-. 0 Drie provo's zijn vrijdagmiddag in de Haagse binnenstad aangehou den. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld wegens beledigingen aan het adres van de Koningen en wegens het verspreiden van deze beledigingen in het blad „Lynx 2". Een van hen is na het proces-verbaal op vrije voeten ge steld. 0 Ongeveer honderd vrouwen hebben zaterdag in Den Haag gedemon streerd voor een AOW-pensioen voor ongehuwde vrouwen op 60-jarige leef tijd. Het bestuur van de afdeling Rotter dam van de V.V.D. heeft besloten een maandelijks spreekuur in te stel len. In Rotterdam wonende kamerleden en leden van Provinciale Staten, Rijn- mondraad en gemeenteraad zullen op dit spreekuur vragen van Rotterdamse burgers beantwoorden. 0 Er blijkt in het hele land grote be langstelling te bestaan om de achter naam te wijzigen, sedert ingaande 1 oktober de nieuwe, vereenvoudigde richtlijnen daaromtrent zijn ingegaan. Van de mogelijkheid onwelvoeglijke of bespottende namen, veel voor komen de namen en naamstoevoegingen te veranderen wordt veel gebruik ge maakt. 0 De heer J. J. M. Smits zal bij de komende Tweede Kamerverkiezin gen las landelijk lijsttrekker voor de Christen Democraten Unie optreden, zo is zaterdagmeiddag tijdens een al gemene ledenvergadering in Utrecht besloten. De Christen Democraten Unie zal in alle kieskringen aan deze verkie zingen deelnemen. 0 Ruim 60 fabrikanten op tandheel kundig gebied uit Europa en Ame rika hebben in de jaarbeurs te Utrecht hun nieuwste apparatuur getoond. Bij na 2000 tandartsen, tandtechnicl en stu denten in de tandheelkunde uit ons land hebben zich op de hoogte kunnen stellen van de nieuwste ontwikkelingen in deze branche. 4DVER I hKTIE DOETINCHEM Een zeventienjarig Tsjechisch meisje, dat naar Nederland was gekomen als lid van een school-zaalhandbalploeg, is vrijdagmiddag in Gaande ren geschaakt. Drie jongelui voerden haar, kenneiyk met haar goedvinden, weg in een waarscliijnlyk Belgische Volkswagen. Een liefdesgeschiedenis schynt de ach tergrond te zijn van deze schaking. Prinses Margriet heeft zaterdag in Zeist onverwacht het huwelijk bijgewoond van haar vriendin, jkvr. S. L. M. Rutgers van Rozenburg met W. J. R. baron van Lynden. We zien de prinses hier na de plechtigheid. Het meisje, Therezia Vranova uit Hlohovec, is leerlinge van een internaat in Bratislava. Met een ploeg van haar school was zy naar Nederland geko men om o.m. deel te nemen aan het vierde internationale schoolzaalhandbal- toernooi, dat zaterdag in Doetinchem gespeeld werd. Aan dit toernooi, geor ganiseerd door het gemeentelijk lyceum in Doetinchem, namen 250 scholieren uit Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Oos tenrijk, Zweden, Denemarken, Zwitser land, België en West-Duitsland deel. De jongelui logeerden bij Nederlandse scho lieren. Vrijdag was er voor de deelnemende leerlingen en de tachtig officials een ontvangst in de aula van de technische school te Doetinchem. Toen deze ont vangst ten einde liep en de zaal al bij na leeg was, kwamen twee jongeman nen, die Nederlands spraken met een „Belgisch" accent, bij een der leraren informeren op welk adres Therezia was ondergebracht. De leraar raadpleegde zijn lijst en kon hen venvijzen naar het gezin Veldkamp in Gaanderen, waar van een zoon leerling is van het Doe- tinchemse lyceum. Er werd in de aula nog een grapje gemaakt in de geest van: „Ze willen haar zeker ontvoeren" en de twee jon gelui spoedden zich naar hun auto, waar in zich nog een derde jongeman bleek te bevinden. Onder meer door bij de politie te informeren, vonden ze de we? naar Gaanderen, waar ze omstreeks kwart over zes bij de familie Veldkamp aankwamen. De twee jongelui, die ook in de aula het woord hadden gevoerd, belden aan en kregen verlof met Therezia te spre ken. Volgens mededelingen, die de zoon des huizes later deed, hebben ze haar waarschijnlijk, in gebroken Frans, ge vraagd of zij nog wilde trouwen met de in de auto achtergebleven jongeman. Vervolgens vroegen ze of Therezia even mee naar buiten mocht en ook daar voor gaf de zoon des huizes toestem ming. Buiten vlogen Therezia en de jonge man elkaar om de hals en ineens was de auto met Therezia en de drie jonge lingen weg. De zoon des huizes, die, toen hij zich later het gebeurde reali seerde, bijzonder verbouwereerd was, had haar haar bagage nog aangegeven. De jongeman, die blijkbaar Therezia'» geliefde was, waarschuwde hem nog, dat hij niet voor tien uur 's avonds de politie mocht waarschuwen. Een signalement van de drie jongelui ontbreekt. De auto was een witachtige Volkswagen met een rood nummer vermoedelijk dus een Belgische wagen. Het nummer is niet genoteerd. Therezia heeft geen pas by zich, want die heeft ze in Doetinchem moeten inleveren. Tot nu toe is geen spoor van het ge zelschap gevonden. Van de kant van het gemeentelijk lyceum te Doetinchem heeft men rijks- en gemeentepolitie en de Tsjechische legatie op de hoogte ge steld. Ook heeft men Therezia's ouders in Tsjecho-Slowakije opgebeld. Noch de ouders, noch haar schoolvriendinnen, nochde leiders van haar ploeg bleken van haar liefdeshistorie op de hoogte te zijn. De Doetinchemse politie heeft Interpol ingeschakeld. Ondanks het ontbreken van Therezia hebben de Tsjechische meisjes op het tournooi in Doetinchem een eerste prijs in de wacht gesleept. Zondag zijn ze naar Hengelo gegaan om ook daar aan een toernooi deel te nemen. De Tsjechi sche jongens maakten een uitstapje naar Amsterdam. Vandaag ging de Tsjechische groep, samen met een groep van het Doetin chemse lyceum, naar Essen om ook daar in wedstrijden uit te komen. Van Essen uit zullen de Tsjechen de thuis reis aanvaarden.

De Vallei | 1966 | | pagina 9