„Wij moeten hen in onze gemeenschap opnemen" Een Veenendaalsewoning voor het Spaanse gezin Gemeentelijk experiment is uniek in Nederland Grote belangstelling voor zang in Pniëlkerk Club 500 bracht muziek (lie „in" is bij de jeugd HENNY JANSEN AGENDA Beroep uitgebracht voor .,Sola Fide" Jeugdfilms van Leger des Ileils Nieuwe kleuren op kanarieshow Gelderse Vallei Aanrijding liep nog goed af Bekendmaking Actie „steunbeer" voor restauratie van Oude Kerk ECONOMIE PROBLEMEN FRANCISCO CONFLICTEN TAAK Het Spaanse gezin Rodri guez woont in een vakantie huisje in het landelijke Over berg. Francisco en zijn vrouw Consuelo Taboana weten nu. na drie jaar. precies wat er in Nederland te koop is. Zij willen hier blijven. Voor al tijd. Ze zouden ook best in aanmerking willen komen voor een huis in een Holland se straat. Er bestaat een kans dat deze wens in vervulling zal gaan. want de gemeente Veenendaal wil een proef gaan nemen Een proef die wellicht uniek is in Neder land Parfumverstuivers ASSURANTIEKANTOOR MULDER ft VERZEKERINGEN ft HYPOTHEKEN ft FINANCIERINGEN DINSDAG I NOVEMBER 1966 VEENENDAAL „Bij ons college zijn momenteel plannen in studie om enkele buitenlandse arbeiders met hun reeds in ons land verblijvende gezinnen bij wijze van proef in deze gemeente te huisvesten. Bij een dergelijke be scheiden proefneming zal dan bezien kunnen worden hoe deze mensen zich in de voor hen vreemde samenleving kunnen aanpassen". Zo staat het in amb telijke termen geformuleerd in de aanbieding van de gemeentebegroting, die onlangs werd uitgebracht. Achter deze formele zinnen schuilt een initiatief, dat wellicht als uniek kan gelden voor onze Nederlandse samenleving. De huisvesting van de gastarbeiders en met name die van de buitenlandse gezinnen is eigenlijk al zo lang zij hier werken en wonen een vraagstuk, waar zowel de gemeente als het bedrijfsleven zich intensief mee bezig hebben ge houden. De gemeente Veenendaal heeft nu, op advies van vertegenwoordigers van vakbond en industrie besloten een proef te nemen. Enkele van de Spaanse gezinnen zal, als de plannen van de gemeente doorgang vinden, via het huis vestingsbureau een woning worden toegewezen. Gezinnen, die hiervoor even tueel in aanmerking komen, waren enthousiast bij het horen van dit bericht. Hun eerste reacties betekenden een stimulans voor degenen die het experi ment op papier hebben gezet. „Muy bien", is het oordeel van de Spaanse gezinnen. Uitstekend idee! Vakbondsleider H. W. Hannink. dis trictsbestuurder van „de Eendracht" is een van de mannen achter het experi ment. In zijn werk komt hij bijna dage lijks in aanraking met de gastarbeider, die in vele gevallen het nut van een vak bond wel inziet. Vandaar dat bijvoor beeld het N.V.V. in Veenendaal 60 „bui tenlandse" leden telt. Uit de vakbond is een speciale com missie gevormd, die eens per week spreekbeurt houdt. Voor de buitenlanders schept dat de gelegenheid met de veelal ln hun ogen gecompliceerde problemen voor de dag te komen. En omdat de heer Hannink de gastar beiders zo goed kent, gelooft hij stellig ln het welslagen van het gemeentelijke experiment. „Ik weet, dat er gezinnen zijn die best in onze gemeenschap zou den kunnen worden opgenomen. Vooral veel Spanjaarden hebben vast besloten niet meer naar hun geboorteland terug te keren. Ze kunnen daarom tot de vas te kern van het bedrijf, waar ze werken, gerekend worden. Dat is ergens een ga rantie, wanneer het gaat om het toe wijzen van een woning." De heer Hannink weet te vertellen, dat naast de economische redenen ook andere oorzaken de Spanjaard aan Ne derland binden. De politieke structuur van Spanje is er een van. „Een jongeman heeft mij eens gezegdik ga niet te rug zolang Franco er zit. Ik heb hem toen gevraagd.... maar als er nu in Nederland eens geen werk meer voor je zou zijn? Zijn antwoord was frap pant... Ik zoek de hele wereld af, zei hij, en als ik nergens terecht kan, schiet ik me dood". Is het ten opzichte van de vele Neder landse gezinnen, die al jaren op de wachtlijst van het huisvestingsbureau genoteerd staan, wel rechtvaardig om woningen aan buitenlanders toe te wij zen? Het antwoord levert voor de heer Han nink geen problemen op. „Ja, men zou enigszins het idee kunnen krijgen, dat de Spaanse gezinnen worden voorgetrok ken en inderdaad speelt dit argument wel een rol. Laten we echter niet ver geten dat het om een proef gaat, een proef op kleine schaal..." De gastarbeiders zijn een stukje van Veenendaals economie geworden. Zonder hen zou op dit moment het bedrijfsleven voor grote, problemen ko men te staan. Het is geen geheim, dat zij in 3e bedrijven vaak werk onder handen hebben, dat eufemistisch uitge drukt, door de Nederlandse werkne mer niet wordt geambieerd. De heer Hannink weet daarvan mee te praten. „Ze knappen het werk op, waar ande ren hun neus voor ophalen. WJj zijn zon der meer verplicht hen in het maat schappelijk leven op te nemen...." Wanneer er ontslagen vallen, worden de buitenlanders daar in de praktijk ook het eerst het slachtoffer van. De Scheep- Jeswolfabrieken gaven er dezer dagen een treffend voorbeeld van, toen twintig Marokkanen ontslag werd aangezegd. „Ze zijn als vogels uit de lucht komen vallen en gaan even plotseling weer weg", zei de Scheepjeswol-directie enigs zins verontschuldigend. Daarin schuilt een kern van waarheid, want de heer Hannink voert aan: „De Marokkaan is niet erg honkvast. Anders is het met de Spanjaard. Ik ken er die zich willen naturaliseren...." Die twintig ontslagen is dat veront rustend? „Volgens een prognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek zul len er over heel Nederland nog 6000 werknemers uit de textielindustrie moe ten afvloeien. Daarbij zullen ongetwij feld buitenlanders zijn, maar ik zie het geheel als een natuurlijke afvloei en in dat licht bezien, is het niet schrikba rend". Wat gebeurt er als het experiment met de huisvesting slaagt? „Dan gaan we de buitenlandse gezinnen op dezelfde wijze behandelen als onze eigen woning zoekenden. Natuurlijk moeten zij wel kunnen aantonen, dat zij zich in Neder land voorgoed willen vestigen, die ga rantie zal de gemeente verlangen. Dat is niet meer dan redelijk, vind ik". Waar wonen die Spaanse gezinnen dan nu Bij de Koninklijke Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij werken over het gehele bedrijf verspreid, ongeveer 190 buitenlanders zowel mannen als vrouwen, en het is daarom voor de heer J. van Barneveld, die hopfd is van de afdeling personeelszaken en die ook uit persoonlijke interesse een grote mate van belangstelling voor hen aan de dag legt niet moeilijk om met kennis van zake over de omstandigheden, waaron der zij hier moeten leven en met name over hun huisvesting te spreken. Hij heeft de Spanjaarden in Neder land, maar ook in hun eigen land, leren kennen en waarderen. Hij weet ook dat er soms veel mankeert aan hun huis vesting in Nederland. En juist om deze harde waarheid geweld aan te doen, wil len hij en zijn medewerkers de zaken bewust anders aanpakken, beter. Resultaat: de Spanjaarden van de Ko ninklijke V.S.W. zijn op goede wijze on dergebracht. Dat is niet vanzelf gegaan en dat doet het nog steeds niet. Er zijn, vooral in het begin, wel terdege proble men opgedoken, die echter door „per soneelszaken" energiek werden aange pakt. Nu kan men met een gerust hart de propere huisjes van de Spaanse gezin nen aan de buitenwereld tonen, die ver scholen tussen beuken en berken op het terrein van de heer G. Henken aan de Bergweg te Overberg staan. Iedereen mag komen kijken, de vijf Spaanse gezinnen die er wonen zijn gastvrij en kunnen al vrij aardig met de Nederlandse taal overweg. Tussen hen en de familie Henken zijn hechte vriendschapsbanden ontstaan. De heer Henken vertelt: „Als er bij ons een verjaardagsfeestje is, komen ze op vi site En zijn vrouw: ,,'s Zomers komen hier veel toeristen naar toe. Het is een lust om te zien. hoe zij met hen samen kunnen wonen. Ze zoeken zelf contact, ze willen gewoon meetellen...." Het gezin van Francisco Rodriguez (36) woont al drie jaar in een van de zomerhuisjes op het terrein van de heer Henken. Zijn beroep is operator op een afdeling van de V.S.W. Francisco en zijn vrouw Consuelo (32) hebben Nederland nu zo langzamerhand wel „verkend". Ze weten, populair ge zegd, wat er te koop is in het land, waarvan het klimaat hun wat moeilijk is gevallen. Te wisselvallig vinden ze, maar wel prettig om in te werken. Francisco is de hitte gewend. „Op de boerderij", weet hij in een mengelmoes van Spaans en Nederlands te vertellen, „Waar ik altijd de kost heb verdiend was werken onder een temperatuur van veertig graden een doodgewone zaak". Hij maakt een gebaar dat overmatig transpireren moet uitbeelden. Maar nu de vraag, waar we tenslotte voor gekomen zijn: „Zou de familie Rodriguez in een Hollands huis willen wonen, in een Hollandse buurt, tussen Hollandse buren? Francisco hoeft niet na te denken: „Ja", lacht hij, „een Hollands huis is prima" en gebarend weet hij duidelijk te maken, dat hij in de gemeente Ame- rongen, waar Overberg een deel van is, staat ingeschreven. Maar ook het Spaanse gezin geeft blijk goed van de ontwikkelingen, zoals die zich momenteel in het bedrijfsleven voordoen, op de hoogte te zijn. „Wel in een nieuw huis", zegt de Spaanse gast arbeider nogmaalsals het werk goed blijft gaan... dan wel". „Veel Spanjaarden zijn mensen zon der vaderland", zegt personeelschef J. van Barneveld later in zijn woning aan de dr. De Visserstraat. „Nu ze het leven in Nederland hebben geproefd kunnen ze niet meer terug. Het zou voor velen een geweldige tegenslag betekenen, als ze hier weg zouden moeten, want ver geet u de omstandigheden, waaronder ze in eigen land moeten leven niet." Hoe staat hij tegenover de huisves- tingsproef „Dat zal voor honderd procent lukken, maar er zal geselcteerd moeten worden. De mensen, waarvan we weten dat ze keurig netjes een huis bewonen, komen in aanmerking". De heer Van Barneveld verwacht niet, dat er conflicten zullen ontstaan met de woningzoekenden, wier geduld vaak al jaren op de proef werd gesteld. „De hu ren van de nieuwe huizen zijn aan de forse kant. Ik dacht niet, dat er de eer ste jaren verandering in zal komen. De Spaanse gezinnen zijn best bereid met twee gezinnen in een huis te gaan wonen en aldus hoeft de huur voor hen geen bezwaar te zijn. Voor vele jonge Nederlandse gezinnen ligt dat anders en zo beschouwd, bestaat de mogelijkheid dat er huizen leeg blijven staan Voor Hollandse begrippen klinkt het wellicht wat vreemd dat twee of zelfs meer gezinnen een woning delen. De heer Van Barneveld weet zeker dat de Spanjaard daar totaal anders tegenover staat. „In Spanje wonen drie generaties vaak in hetzelfde huis. De grootouders brengen er de kinderen groot. Dat wil niet zeggen dat een Spaanse moeder niet van haar kinderen houdt het is een kwestie van traditie, een kwestie van 's lands wijs, 's lands eer...." En tenslotte dit. Als de heer Van Barneveld over buitenlandse arbeiders VEENENDAAL Ter voorziening in de vakature ds. A. A. Bos heeft de pro vinciale kerkvergadering te Utrecht voo de Hervormde wiakgemeente in wtrding „Sola Fide" een beroep uitgebracht op ds. J. Nijeboer uit Beilen. De Spaanse arbeider aan het werk. Hier ziet u Luis Fernandez Cruz, een van de wevers, in dienst hij de V.S.W. spreekt wil hij met nadruk één punt voorop stellen en dat is dit: „Onze wel vaart zou een duikeling hebben gemaakt als we die mensen hier niet aan het werk hadden gehad. De lonen zouden dan noodzakelijkerwijs opgevoerd moe ten worden om personeel te krijgen. Dat werkt inflatie in de hand met alle ge volgen van dien...." Vandaar: „Wij hebben een taak ten opzichte van deze mensen. In onze ge meenschap zullen we voor hen een plaats in moeten ruimen. Dat hoeft niet op stel en sprong, tenslotte zijn Keulen en Aken ook niet op een dag gebauwd." Die laatste woorden klinken heel be slist. Als de heer Van Barneveld iets zegt, bedoelt hij ook iets. Dat hebben ook de Spanjaarden zo langzamerhand wel in de gaten gekre gen VEENENDAAL In het kader van het interkerkelijke jeugdwerk gaat het Leger des Heils deze winter wekelijkse filmmiddagen voor de jeugd verzorgen. De eerste voorstelling is op woensdag 2 november om vier uur. De toegangs prijs bedraagt f 0,25. VEENENDAALVoor het eerst in Nederland zullen <r nieuwe kleuren in de kanariekweek getoond worden, tij dens een tentoonstelling op vrijdag 11 en zaterdag 12 november in het NVV- gebouw. De expositie wordt georgani seerd door de vereniging „De Gelderse Vallei". Verwacht wordt, dat er onge veer tweehonderdtijftig vogels te zien zullen zijn. Voor de tenloorstelling zullen gedu rende twee dager de vogels aan een strenge keuring onderworpen worden. Dit gebeurt op woensdag 9 en donder dag 10 november, ook in het NVV-ge- bouw. Dinsdags tevortn moeten de vogels gebracht worden. Als keurmeesters zullen optreden de heren Van Ginke uit Amersfoort en Blankestijn uit Veenendaal. VEENENDAAL. Voor de bijzondere zangavond die gisteravond in de Pnii kerk aan de Hoofdstraat door de Bijbel-kioskvereniging werd georganiseerd lx stond grote l»elangstelling. Om half acht was de kerk al voor een groot deel be zet en toen de avond om acht uur door ds. Keuning werd geopend waren er maar enkele banken meer onbezet. Samenzang, koorzang en solo-zang door de bariton Kees Deenik wisselden elkaar af. Aan de massale koorzang werd meegewerkt door het gereformeerde kerkkoor „Soli Deo Gloria", het kerkkoor „Chrigeza", het kerkkoor „Sola Fide" en het hervormde zangkoor „Con Amore" o.l.v. de dirigent W. Homsveld. In Overberg is een schuur omge bouwd tot een „blok" woningen. De Spaanse gezinnen wonen er, naar hun oordeel, niet ongerieflijk, maar ze zouden best iets anders willen. De hervormde predikant dr. Graaf land merkte in zijn korte toespraak over het werk van de Bijbel-kioskvereniging op dat het geen vergissing is dat de herdenking van de hervormingsdag en deze zangavond samen vallen. Het gaat beiden om dezelfde zaak; namelijk dat de Bijbel in het middelpunt moet staan. „Bestaat niet het gevaar," zo vroeg dr. Graafland zich af, „dat deze herden king gaat vervagen? Ook bij andere her denkingen ziet men dit, o.a. bij de her denking van de gevallenen en van de bevrijding en dat is nog zoveel korter geleden dan de hervorming, die al vier- eneenhalve eeuw oud is." „Dit zou zo zijn," aldus de predikant, „als het alleen maar ging om een tijd van vier eeuwen. De hervorming is ech ter niet alleen een zaak van het verle den maar evenzeer een zaak van het heden en heeft nog niets van zijn actua liteit verloren." „In Luthers dagen was de Bijbel be dolven onder het stof van tradities en men kon niet meer leven uit het bevrij dende woord van God. Dit geldt echter eveneens voor onze tijd," aldus dr. Graaf land. „Enerzijds wordt de Bijbel soms overheerst door wetenschappelijke inzich ten en anderzijds kunnen wij met onze tradities de Bijbel overheersen., In bei de gevallen is de mens aan het woord en niet God. Daarom moet de kerkher vorming telkens opnieuw plaatsvinden." Dr. Graafland besloot zijn toespraak met een opwekking steun te verlenen aan het werk van de Bijbel-kioskver eniging die tracht de Bijbel te versprei den onder de mensen. Niet de kerk mens alleen maar de mens zonder meer. „De Bijbel-kioskvereniging doet dit in de overtuiging dat de Bijbel de weg wijst naar het leven. Onze steun is geen liefhebberij of een goede daad, maar is een stuk van gehoorzaamheid aan het gebod van Jezus Christus," zo zei hij. VEENENDAAL Het 12-jarige zoontje van de fam. V. aan de Julia- nastraat stak gisteren, met zijn fiets in de hand, de Nieuweweg over. Een auto bestuurd door mej. T. W. uit Woudenberg naderde en wist het jon getje niet meer te ontwijken. Het ongeval liet zich erger aanzien, dan het was want de jongeman bleef vrijwel ongedeerd. De materiële scha de was ook beperkt. Heden, dinsdag Veenendaal: 14.30 uur: Verenigingsge bouw Jeugdfilm. Bioscoop Luxor Theater: geen vocrstlling. .Morgen, woensdag Veenendaal, Verenigingsgebouw, 9.30 en 14.30 uur: Kindercabaretprogramma, zaal Leger des Heils, 16.00 uur, film programma. Bioscoop Luxor Theater: 19.30 uur: Thunderball. TENTOONSTELLING Streekmuseum Rhenen: Tot zaterdag 5 november tentoonstelling van aqua rellen, grafieken, gouaches en teke ningen van Ben Lamers en Gert Hes- seling. Dagelijks geopend van 11.00 12.30 uur en van 14.0017.00 uur, bo vendien dinsdagavond van 19.00— 21.00 uur. Op woensdag gesloten. OVERBEKG - In het kader van de vrije-tljdsbesteding ten behoeve van de jongens van het tehuis „Overberg" heb ben zij zaterdag j.l. kunnen genieten van wat door „Club 500" werd voorge schoteld. Het is een hele opgaaf voor de organisator, de heer Lohuizen, om steeds weer iets in elkaar te draaien, dat fris blijft en „pakt". Beatmuziek kwam er vrijwel niet aan te pas, heat- groepen in het geheel niet.De hele mid dag stond in het teken van volksliedjes en het elektronische orgel. Met een kort woord luidde de organi sator deze middag in. waarbij hij een korte explicatie gaf van de werking, de mogelijkheden van het elektronische or gel en de voor- en nadelen ten opzich te van de piano. De pauze tussen de verschillende on derdelen werd gevuld door gevarieerde, elektronische muziek op het Hammond orgel. De organist wist op werkelijk briljante wijze zowel bioscooporgel- als kerkorgelgeluiden uit het instrument te toveren. The Scare-crow, een groepje van vier jongens en twee meisjes en The Folk- minstrels uit Utrecht gaven blijk, be halve een geode representatie, ook de nodige muzikale prestaties te kunnen leveren. Zowel het door de Scare-crow ge speelde en gezongen „We shall not be moved" als de door de Folk-minstrels op zeer gevoelige wijze gezongen gos- pelzong „Nobody knows" waren van een behoorlijk gehalte. Liedjes die mo menteel nogal „in" zijn, werden op het hammond-orgel gespeeld, waarbij na tuurlijk het merendeels jeugdige pu bliek zich niet onbetuigd liet en uit volle borst meezong. Als een goede afsluiting van dit mu ziekfestijn droegen het zo langzamer hand wel bekend geworden radio-duo de Anca's uit Hilversum, twee meisjes met een gitaar, een steentje bij. Hun goede voordracht en zuivere stemmen kon men in het bijzonder beluisteren in „Side by side!', „You got to be mine" en het in het Spaans gezongen „Ave Maria". Getuige het steeds weer opklinkend applaus moet een en ander wel in de smaak gevallen zijn. de jeugdige enthousiaste artiesten een versnapering aan. The Scare-crow. die zaterdag in Over berg een grote bijdrage leverde aan een geslaagde muziekmiddag. Aan het einde van de avond volgde samenzang van enkele liederen onder leiding van Kees Deenik, die zelf enkele solo's had gezongen waarvan „De weg van barmhartigheid" wel bijzonder mooi was. De bijzonder geslaagde avond, de die Bijbel-kiosk vereniging weer een aan tal nieuwe leden bezorgde werd be.*'oten door de gereformeerde predikant ds. J. IJtsma. Er was ook veel belangstelling voor de grammofoonplaten die ten bate van het werk van de B.K.V. werden verkocht. ADVERTENTIE Drogisterij en parfumerie Zandstraat 7 - Veererd' VEENENDAAL Burgemeester en wethouders wijzen belanghebbenden er op, dat gebleken is, dat bij het aanleg gen van waterleidingen, gasleidingen en elektriciteitskabels e.d., welke wer ken meestal via de kelder worden aan gelegd, verzuimd wordt de gaten, die ter uitvoering van die werkzaamheden in de kelderwand ontstaan, dicht dan wel waterdicht te maken. Een dergelijk verzuim kan er de oor zaak van zijn, dat bij langdurige regen val het grondwater een zodanige hoge stand bereikt en daarbij een zo sterke druk op de kelderwand uitoefent, dat een kelder als gevolg daarvan volloopt met water, waardoor aanmerkelijke waterschade kan ontstaan. Bovendien is het mogelijk, dat ratten de kelder binnendringen via de niet goed dicht gemaakte gaten rondom de doorgevoerde leidingen en'of buizen in de kelderwand. Belanghebbenden wordt aangeraden na te gaan of voormelde omstandighe den zich al dan niet voordoen, opdat door hen daartegen tijdig maatregelen kunnen worden getroffen. EDE Binnenkort zal in Ede een begin worden gemaakt met de „actie Steun-Beer", die tot doel heeft gelden bijeen te krijgen voor de restauratie van de Oude Kerk in het centrum van het dorp Ede. Reeds drie jaar staat de kerk, het enige cultuur-historische monument van Ede, in de steigers maar als de ver wachtingen in vervulling gaan, zullen de werkzaamheden over ruim een jaar voltooid zijn. De gehele restauratie kost ongeveer tien miljoen gulden. Na aftrek van de van het Rijk, de provincie en gemeen te te ontvangen subsidies zal van de ongeveer 1.700.000 gulden bedragende restauratiekosten ongeveer 500.000 gul den uit eigen middelen gefinancierd moeten worden. Het werkcomité, dat de actie „Steun- Beer" voorbereidt, streeft naar een op brengst van een ton, zodat uit de ker kelijke gemeente de resterende 5 ton bij elkaar gebracht zal moeten worden. De Hervormde Gemeente heeft reeds ruim f 150.000,- ingezameld bij diverse acties. Eigenaar R. R. Mulder Makelaar in Assurantiën ADVERTENTIE sinds nov. 1922 Kerkewijk 167 Veenendaal Telefoon 083853000 Vertegenwoordiger H. Logtenberg, Larikslaan 4, Veenendaal.

De Vallei | 1966 | | pagina 3